PDA

Zobacz pełną wersję : Z6 i hot pixele



urad
21-06-2019, 21:09
Słuchajcie, czy to możliwe, aby świeżo wyjęty aparat z pudełka, po zrobieniu kilkudziesięciu zdjęć testowych miał tak dramatycznie wielką ilość hotpixeli na matrycy?
Obawiam się że serwis Nikona jedynie mi zremapuje i powyłącza uszkodzone pixele w aparacie który ma zaledwie kilka dni ale wolałbym go zwrócić - w sklepie mi powiedzieli że mogę oddać ale odliczony zostanie koszt wymiany migawki :D

link do sampla tutaj: https://www.flickr.com/gp/addeo/39VtN7

Myszowor
22-06-2019, 12:36
Jesteś pewien że to nie wina brudnej matrycy?

markB
22-06-2019, 13:46
To są hotpixele, ale wcale nie tak dramatycznie dużo.

TOP67
22-06-2019, 15:50
Jesteś pewien że to nie wina brudnej matrycy?

Ale, że kurz radioaktywny? Bo jak inaczej miałby świecić?

Kolekcjoner
23-06-2019, 00:27
Ale, że kurz radioaktywny? Bo jak inaczej miałby świecić?
Może to aparat wzbogacony ;)....

Ligo
23-06-2019, 01:14
w sklepie mi powiedzieli że mogę oddać ale odliczony zostanie koszt wymiany migawki :D
Ale jaja!:-D Ciekawe, kto to wymyślił?

Miodek2
23-06-2019, 20:42
Ale jaja!:-D Ciekawe, kto to wymyślił?

Prawo mówi że przy zwrocie sprzedawca ma prawo odliczyć koszt taki o ile sprzęt jest zużyty. Natomiast w tym przypadku to ewidentne naciaganie i chęć zniechęcenia klienta do zwrotu. Po kilkudziesięciu zdjęciach migawka nie musi być wymieniona bo jej zużycie jest praktycznie znikome, żeby nie powiedzieć żadne.

urad
23-06-2019, 22:53
To są hotpixele, ale wcale nie tak dramatycznie dużo.

Serio? Da się akceptować taką czarnobylska gwieździstą noc od sprzętu profesjonalnego?

- - - - kolejny post - - - - - -

Dodam tylko że żadan z moich dotychczasowych nikonów nie miał ani jednego hot pixela po wyjęciu z pudełka i po kilkudziesięciu klapnięciach migawką.

poste
23-06-2019, 23:22
Dziwne rzeczy piszesz. Masz w podpisie d80. Jak w tym aparacie nie miałeś hot pikseli to....nie wiem co o tym myśleć. Reklamuj w Nikonie i tyle. Sprzedawca jakieś farmazony opowiada.

krzysztofz24
24-06-2019, 03:10
Co tu rozkminiac. Dawaj do serwisu i po prostu zmapuja.
Potem bym "intensywnie" uzywal matrycy. Czyli np video, dlugie czasy przy nocnym foto, wysokie ISO.
I jesli problem sie powtorzy rownie nasilony, to moze jakas wadliwa partia matryc byla...
W kazdym razie juz bedziesz mial jakies podstawy do innej rozmowy z serwisem.

- - - - kolejny post - - - - - -


Dziwne rzeczy piszesz. Masz w podpisie d80. Jak w tym aparacie nie miałeś hot pikseli to....nie wiem co o tym myśleć.

A co w tym dziwnego?
D60, 15 tys zdjec i zero hotpixeli.
D90, 12 tys zdjec i jeden hotpixel
Fuji S5pro, 25 tys zdjec i zero hotpixeli.

dandan
26-06-2019, 08:57
ISO6400 8s, szum się rodzi :-)

cybulski
26-06-2019, 09:02
ISO6400 8s, szum się rodzi :-)

Moc truchleje

gast
26-06-2019, 15:37
Sprawdźcie czy macie włączone czyszczenie matrycy przy każdym wyłączeniu aparatu.. u mnie wszystkie hot pixele znikły po uruchomieniu czyszczenia. Nie wiem czy jest domyślnie wyłączone czy jak, w innych puszkach było zawsze włączone i stąd brak widocznych wypalonych pikseli.

arek1
27-06-2019, 14:13
W moim aparacie po wyjęciu z pudełka (a właściwie zobaczyłem to w domu w ciemniejszym pomieszczeniu) też miałem jeden hot pixel w wizjerze (na zdjęciach go nie było). Poczytałem co ludzie piszą na ten temat na jednym z ENG forów i tam wszędzie radzili aby zrobić nawet kilkakrotnie czyszczenie matrycy które jednocześnie przemapowuje obie matryce.
U mnie pomogło po pierwszym razie.

kaja45
27-06-2019, 17:33
Ja nie znalazłem w swojej Z6 :D

Miodek2
27-06-2019, 21:35
Ja nie znalazłem w swojej Z6 :D

nowy cud nikona, usuwanie hot pikseli poprzez wytrząsanie (czyszczenie). Tego jeszcze nie grali...

krzysztofz24
27-06-2019, 23:42
Sprawdźcie czy macie włączone czyszczenie matrycy przy każdym wyłączeniu aparatu.. u mnie wszystkie hot pixele znikły po uruchomieniu czyszczenia. Nie wiem czy jest domyślnie wyłączone czy jak, w innych puszkach było zawsze włączone i stąd brak widocznych wypalonych pikseli.

To tak jakbys napisal, ze jak masz wlaczone w samochodzie wycieraczki w trybie auto z czujnikiem deszczu. To silnik ma wiecej mocy i mniej pali;-).
To taka aluzja, ze czyszczenie matrycy (domyslne czy jak zalaczymy) nie ma zwiazku z hot pixelami:-).

Obrazek2000
28-06-2019, 07:32
To tak podsumowując angielskie fora i ich znawców;-)

Miodek2
28-06-2019, 10:11
Hot piksel to fizycznie wypalony punkt na matrycy, czyszczenie matrycy jest przeprowadzane ultradźwiękami , czyli co ? nagle ultradźwięk dorobi wypalony punkt ? No to rewolucja w naprawianiu matryc, potraktowac ultradzwiękiem i wypalone piksele nagle ożywają.....

poste
28-06-2019, 10:20
Mylisz dead pixel z hot pixel. To umowna terminologia, ale trzeba to oddzielić.

Myszowor
28-06-2019, 10:59
W teorii jesteście obryci, praktyka mówi że po czyszczeniu białe hoty znikają, miałem podobnie, dlatego pytałem czy nie ma zabrudzonej matrycy bo u mnie była po wyjęciu z pudełka, na liczniku 0 fotek.

arek1
28-06-2019, 11:41
Odpowiedź do uwag z kilku wcześniejszych postów:
Sprawa jest prosta. Po czyszczeniu matrycy ultradźwiękami aparat przeprowadza także przemapowanie matryc. "Trzęsnie" nie ma z tym nic wspólnego... teoretycznie, ale już praktycznie tak.
Tak, na zachodnich forach jest mniej hejtu i wiedzy też im nie brakuje. Jak ktoś woli może wysyłać aparat do serwisu.
Ci co twierdzą, że ich aparat nie ma żadnych hot pixeli... niech dalej żyją w błogiej nieświadomości.

Dariusz Breś
01-07-2019, 16:16
Odpowiedź do uwag z kilku wcześniejszych postów:
Sprawa jest prosta. Po czyszczeniu matrycy ultradźwiękami aparat przeprowadza także przemapowanie matryc. "Trzęsnie" nie ma z tym nic wspólnego... teoretycznie, ale już praktycznie tak.

To nie jest prawda. Przemapowanie możesz zrobić tylko w serwisie na specjalnym sofcie.
To info z NPS.

arek1
02-07-2019, 15:09
W serii Z czyszczenie matrycy rozwiązuje problem hot pixeli. Czasami trzeba to zrobić kilka razy. Czy jest to przemapowanie czy coś innego tego nie wiem, ale jest zazwyczaj skuteczne (tak samo jak przemapowanie w serwisie nie jest zawsze skuteczne).
NPS (niestety) nie jest dla mnie źródłem godnych zaufania informacji :(

Dariusz Breś
02-07-2019, 15:44
NPS (niestety) nie jest dla mnie źródłem godnych zaufania informacji :(

Mocne słowa na kogoś bezimiennego, no ale ok. Internet taki teraz jest.

W sumie jak się zastanowić producent nie może wiedzieć lepiej niż "ktoś" w internecie :)

cz4rnuch
02-07-2019, 15:54
...W sumie jak się zastanowić producent nie może wiedzieć lepiej niż "ktoś" w internecie :)W sumie ten producent kiedyś też twierdził, że D600 się nie "kurzą" a do zmiany zdania przekonały go dopiero groźby pozwów zbiorowych ;)

Dariusz Breś
02-07-2019, 16:01
W sumie ten producent kiedyś też twierdził, że D600 się nie "kurzą" a do zmiany zdania przekonały go dopiero groźby pozwów zbiorowych ;)

Czyli instrukcje obsługi można wyrzucić do kosza?
Jest jeszcze jedna rzecz, źródło w nps a nps. To są często dwie różne sprawy.

TOP67
02-07-2019, 16:06
Od D5200 pojawia się informacja, że wielokrotne uruchomienie czyszczenia pozwala na usunięcie hot pixeli. To działa w praktyce. Albo jest to nieudokumentowana funkcja. Albo faktycznie ultradźwięki lub mikrodrgania mają jakiś wpływ na dyfuzję w matrycy.

cz4rnuch
02-07-2019, 16:11
Czyli instrukcje obsługi można wyrzucić do kosza?
Jest jeszcze jedna rzecz, źródło w nps a nps. To są często dwie różne sprawy.Nic nie wspominałem o instrukcji. To była uwaga ogólna co do tego czy zawsze można wierzyć w to co podaje producent. A co do tego źrodła to dowiedziałem się o nim od Ciebie, użytkownika z internetów.

Dariusz Breś
02-07-2019, 16:19
Od D5200 pojawia się informacja, że wielokrotne uruchomienie czyszczenia pozwala na usunięcie hot pixeli. To działa w praktyce. Albo jest to nieudokumentowana funkcja. Albo faktycznie ultradźwięki lub mikrodrgania mają jakiś wpływ na dyfuzję w matrycy.

A możesz podać źródło tych informacji? bo wg. tego co się dzieje przy takim czyszczeniu to jest tylko usuwany kurz i pyłki, nie dzieje się nic z matrycą więcej, żaden soft nie ingeruje w matrycę.
Tylko mechanika tutaj działa potrząsając filtrem dolnoprzepustowym (to jest kilka warstw, nie tylko jedna odpowiedzialna za morę).

W serwisie po podpięciu do komputera, soft potrzebuje od kilku minut wzwyż aby przemapować matrycę, zależnie od ilości przebiegów.

- - - - kolejny post - - - - - -


Nic nie wspominałem o instrukcji. To była uwaga ogólna co do tego czy zawsze można wierzyć w to co podaje producent. A co do tego źrodła to dowiedziałem się o nim od Ciebie, użytkownika z internetów.

Luzik arbuzik.

lukasz_kk
02-07-2019, 21:24
W D7000 uruchomienie czyszczenia matrycy, nastepnie dluga ekspozycja z deklem zalozonym na obiektyw, i ponowne uruchomienie czyszczenia spowodowalo, ze na jakis czas hot pixel, a wlasciwie rozowa plama, na chwile zniknela, ale z czasem pojawila sie ponownie.

Dariusz Breś
04-07-2019, 14:42
W D7000 uruchomienie czyszczenia matrycy, nastepnie dluga ekspozycja z deklem zalozonym na obiektyw, i ponowne uruchomienie czyszczenia spowodowalo, ze na jakis czas hot pixel, a wlasciwie rozowa plama, na chwile zniknela, ale z czasem pojawila sie ponownie.

Mówisz o syfie imitującym hot pixel. Często można to pomylić.

Hot pixel, to można powiedzieć uszkodzenie matrycy podobnie jak bad pixel.
Nie da rady się odzyskać.

Przemapowanie polega na uśrednieniu świecenia sąsiadujących px z tym hot, przez co mniej rzuca się w oczy, tylko i wyłącznie.
Jeśli komuś znikł hot pixel sam z siebie to po prostu nim nie był.

Miodek2
04-07-2019, 21:51
Mówisz o syfie imitującym hot pixel. Często można to pomylić.

Hot pixel, to można powiedzieć uszkodzenie matrycy podobnie jak bad pixel.
Nie da rady się odzyskać.

Przemapowanie polega na uśrednieniu świecenia sąsiadujących px z tym hot, przez co mniej rzuca się w oczy, tylko i wyłącznie.
Jeśli komuś znikł hot pixel sam z siebie to po prostu nim nie był.

to samo im tłumaczyłem, ale im znikło i według nich praktyka jest lepsza od twojej teorii że hot piksela nie usuniesz :)
Nie ma co się kopać z koniem. Mają aparaty które usuwają hot piksele niech się cieszą. Niech jeszcze opatentują to moze nobla dostaną.

Myszowor
05-07-2019, 08:19
Oczywiście macie rację, uszkodzonych pikseli nikt nie naprawi, co nie zmienia faktu że polecam wyczyścić matrycę i zobaczyć rezultat.
Piszę z doświadczenia a nie z teorii, bo też myślałem że czeka mnie oddawanie aparatu, okazało się że czyszczenie pomogło.

ganzi
29-07-2019, 20:09
Słuchajcie, czy to możliwe, aby świeżo wyjęty aparat z pudełka, po zrobieniu kilkudziesięciu zdjęć testowych miał tak dramatycznie wielką ilość hotpixeli na matrycy?
Obawiam się że serwis Nikona jedynie mi zremapuje i powyłącza uszkodzone pixele w aparacie który ma zaledwie kilka dni ale wolałbym go zwrócić - w sklepie mi powiedzieli że mogę oddać ale odliczony zostanie koszt wymiany migawki :D

link do sampla tutaj: https://www.flickr.com/gp/addeo/39VtN7

Miałem dokładnie to samo. Po wyciągnięciu Z6 z pudełka i zrobieniu kilkunastu zdjęć zauważyłem, dwa świecące, białe punkty. Jeden mniej więcej na środku, drugi przy prawej krawędzi. Aparat chciałem zwrócić, ale powiedziano mi, że wcześniej musi pojechać do serwisu na ekspertyzę. Po kilku dniach wrócił, oczywiście już bez hot pikseli. Było to nieco problematyczne, ale udało mi się wymienić na inny egzemplarz, a ten miał trafić do innego nieświadomego klienta...

marcin255
29-07-2019, 20:25
Miałem kilka po 2 krotnym czyszczeniu matrycy zniknęły