Zobacz pełną wersję : Góry - zaniebieszczony drugi plan
grissley
20-06-2019, 12:06
Poradźcie, jak radzić sobie z zaniebieszczonym drugim planem w górach? Jakieś filtry, czy tylko postproces?
W obróbce niespecjalnie potrafię z tym coś sensownego zrobić (może są jakieś patenty, gotowe akcje itp?), a poza tym traci się na to mnóstwo czasu - wolałbym mieć dobry kolor prosto z puchy...
Filtr polaryzacyjny polepsza ale pamiętaj że to fizyka i światło przechodzące przez mglę czy ogólnie wilgotne powietrze będzie powodowało taki efekt, zauważ że nawet przy bardzo niskiej wilgotności efekt mimo że mały nadal jest.
krzysztofz24
20-06-2019, 13:10
Dokladnie. Filtr polaryzacyjny pomaga. A w PP czy na rawie czy na JPG po prostu mozna odjac troche niebieskiego. Ale to tez z umiarem, zeby nie zrobic BW, bo to juz moim zdaniem wyglada sztucznie i nienaturalnie.
Troche niebieskosci moze zostac, nawet golym okiem to przeciez troche widac.
Ogolnie problem niebieskosci na dalszych planach w gorach objawia sie najsilniej w ciagu dnia. W okolicach wschod/zachod, rano/wieczor jest lepiej.
P.s Na rawie jeszcze mozna troche ocieplic WB oprocz zdejmowania niebieskiego (globalnie lub lokalnie).
Ale spokojnie, polar ci sporo poprawi juz na miejscu. Takie mam doswiadczenia jak od 10 lat jezdze w Tatry i krajobraz fotografuje.
grissley
20-06-2019, 15:09
Dokladnie. Filtr polaryzacyjny pomaga. A w PP czy na rawie czy na JPG po prostu mozna odjac troche niebieskiego. (...)
P.s Na rawie jeszcze mozna troche ocieplic WB oprocz zdejmowania niebieskiego (globalnie lub lokalnie).
Ale spokojnie, polar ci sporo poprawi juz na miejscu. Takie mam doswiadczenia jak od 10 lat jezdze w Tatry i krajobraz fotografuje.
Polara używam, ale też mam całe mnóstwo fotek gdzie drugie tło i tak jedzie cyjanem i niebieskim...
Jak idę po szlaku to fotki są podporządkowane trasie - a więc jak jest ładny widok to albo cykam nie patrząc na godzinę, albo nie cykam wcale, bo iść trzeba ;)
Kombinuję tak jak mówicie - maska na drugi plan i zmiana temperatury, filtr ocieplający, zmniejszenie nasycenia albo kombinacje z jasnością kanału niebieskiego i cyan, ale efekty są takie sobie. A widzę, że ludzie potrafią robić widoki wgniatające w fotel, gdzie takiego problemu nie ma...
barracuda
20-06-2019, 17:04
Tylko, że te widoki wgniatające w fotel zwykle nie są z normalnych wędrówek w ciągu dnia. Tutaj nie ma za bardzo innej opcji jak udanie się na zdjęcia wcześnie rano lub wieczorem, inaczej będą to po prostu ładne widoczki i nic poza tym.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.