PDA

Zobacz pełną wersję : Z6 fotografia klubowa/ślubna.



kurczeblade
06-06-2019, 14:59
Ciągle chodzi mi po głowie Z6. Ale sami wiecie, jakie sceptyczne mam podejście do tego aparatu. Mam leciutki żal do Nikona za to że zrobił 1slot. Brak możliwości podpięcia gripa. I to wątpliwe działanie AF-C, którego ostatnio tak często używam. Ale nie myślcie sobie że całkowicie przekreśliłem ten aparat. Widzę też dużo plusów, dzięki którym oczywiście mógłbym zapomnieć o pewnych niedociągnięciach. Ale dobra, do konkretów, widzę że coraz więcej pozytywnych opinii się pojawia o tym sprzęcie, ale z drugiej strony ciężko wygrzebać i wyprosić się o zdjęcia klubowe/weselne z tego sprzętu, czy jakąś opinie od osoby która by się tym zawodowo zajmowała. Dlatego postanowiłem osobno założyć wątek. Dlatego jeśli ktoś miał doświadczenie w takiej kategorii, to prosiłbym o napisanie kilku słów, lub porównanie Z6 do wcześniej używanego sprzętu - w kategoriach zdjęć które wymieniłem. I głównie bym prosił o wypowiadanie się osób, które w takich kategoriach mają doświadczenie - nie jakieś kategorie ptaków i inne. Możecie też podsyłać materiały z sieci :)

Możecie zostawić jakąś opinie od siebie, ale zostawiam też zestaw nurtujących mnie pytań.

1-Wiemy już że tryb AF-S działa świetnie, w trudnych warunkach oświetleniowych. Macie na myśli też klubowe/koncertowe (dym,ciemno,światła-lasery) ?
2-Do jakiego DSLR'a możecie porównać skuteczność działania AF-C w Z6 - czy jest chociaż podobnie, dobrze jak w takim D750? Pominę porównanie do D850 bo wiadomo że tam jest sztos.

W trybie single AF Nikon Z6 zachowywał się przyzwoicie, niezależnie od zapiętego obiektywu, aczkolwiek uczciwie przyznaję, że leciwy Nikon D750 nadal ostrzy lepiej. W trybie ciągłym było… różnie. Raczej na pewno nie zaryzykowałbym używania Nikona Z6
Czy takie opinie, po nowej aktualizacji to już przeszłość? Używałem Z6 przed aktualizacją i moje wrażenia pokryły się z powyższą opinią. Czy nowa aktualizacja skutecznie poprawiła działanie AFC?
3-Ile wychodzi Wam zdjęć na 1 aku, podczas pracy na LCD - wizjer elektroniczny. Podzielmy to na dwie kategorie, taką w której robi się zdjęcia, bez grzebania w menu a czasami zerka na LCD tylko w celu sprawdzenia foty, i taką którą ktoś lubi dłużej posiedzieć i pogrzebać w menu.
4-Jeden slot ehhh... Jak się zabezpieczacie przed utratą materiału. Wiadomo że XQD są "pancerniejsze" od SD- ale to nadal sprzęt elektroniczny i nie ma gwarancji że nie padnie z ważnym materiałem. Odpadają takie akcje, jak odpalanie laptopa i co chwile zgrywanie materiału - czy można na bieząco zabezpieczyć materiał. Przykładowo robiąc RAW, a JPG przesyłając gdzieś na bieżąco, nie podpinając nigdzie aparatu?
5- Czy AF w szkłach serii S, pracuje szybciej i pewniej, niż szkła przez FTZ?
6- Jak oceniacie działanie AF w szkle Sigma 35 ART VS Nikkor 35 1.8 S. (jeśli ktoś zmieniał Arta na 35S)
7- Będę dużo błyskał, na salach klubowych/weselnych, często zamykam powyżej 5.6- jak to wygląda w przypadku Z6?
8 - Jak z brudzeniem się matrycy? Jest widoczna od razu po zdjęciu obiektywu i tuż przy bagnecie


Gdybym miał już kupić Z6, to raczej sprzedałbym wszystko co związane z DSLR. Kompletując sprzęt pod obiektywy serii S - bo nie widzę sensu używania FTZ z takim aparatem. Generalnie seria szkieł S - bardzo podeszła mi. Nie są to 1.4, ale są lekkie, dobrze optyczne szkła. Obawiam się, że jednak wyprzedając DSLR i takiego D850. Z6 nie spełni moich oczekiwań, i będę zawiedziony przykładowo gorszym działaniem AFC. Ale z drugiej strony, po pewnym czasie mógłbym dokupić zapowiadanego Z9, a Z6 potraktować jako drugie, zapasowe body - teraz bym sobie robił z Z6 baze szkieł do systemu Z - na początek Z6 z 35 i 50S.

nikoniarz
06-06-2019, 15:05
Uwierz mi, że nie piszę tego złośliwie, ale zbyt mało zadałeś pytań oraz dostałeś odpowiedzi w wątkach o Zetkach, gdzie Twoich postów jest najwięcej? To wszystko zbyt mało by wyrobić sobie zdanie? Przecież tam właściciele tego aparatu odpowiadali na Twoje pytania, opisywali swoje odczucia, a Ty ciągle to kwestionowałeś. Przecież tutaj uzyskasz dokładnie te same opinie.

kurczeblade
06-06-2019, 15:14
Uwierz mi, że nie piszę tego złośliwie, ale zbyt mało zadałeś pytań oraz dostałeś odpowiedzi w wątkach o Zetkach, gdzie Twoich postów jest najwięcej? To wszystko zbyt mało by wyrobić sobie zdanie? Przecież tam właściciele tego aparatu odpowiadali na Twoje pytania, opisywali swoje odczucia, a Ty ciągle to kwestionowałeś. Przecież tutaj uzyskasz dokładnie te same opinie.

Kolego :D nie widziałem ani jednego przykładowego zdjęcia, przykładu w kategorii o której piszę. Za to dostałem ogrom przykładów z biegającymi dziećmi w pełnym dziennym oświetleniu i z ptactwem :D Ale jeśli masz jakieś materiały, które się odnoszą do mojego zapytania, bardzo chętnie zobaczę. :)

Zelber
06-06-2019, 15:18
Uwierz mi, że nie piszę tego złośliwie, ale zbyt mało zadałeś pytań oraz dostałeś odpowiedzi w wątkach o Zetkach, gdzie Twoich postów jest najwięcej? To wszystko zbyt mało by wyrobić sobie zdanie? Przecież tam właściciele tego aparatu odpowiadali na Twoje pytania, opisywali swoje odczucia, a Ty ciągle to kwestionowałeś. Przecież tutaj uzyskasz dokładnie te same opinie.
W tamtym temacie brakuje 2 "słów":
Zdjęć + Exifów.

dranio
06-06-2019, 15:22
Może lepiej wypożyczyć aparat i sprawdzić samemu?

nikoniarz
06-06-2019, 15:22
Kolego :D nie widziałem ani jednego przykładowego zdjęcia, przykładu w kategorii o której piszę. Za to dostałem ogrom przykładów z biegającymi dziećmi w pełnym dziennym oświetleniu i z ptactwem :D Ale jeśli masz jakieś materiały, które się odnoszą do mojego zapytania, bardzo chętnie zobaczę. :)

No ale z tego co wyczytałem, to już robiłeś zdjęcia Z6?

kurczeblade
06-06-2019, 15:42
No ale z tego co wyczytałem, to już robiłeś zdjęcia Z6?

Tak używałem, ale przeczytaj jeszcze raz 2 pkt.

nikoniarz
06-06-2019, 15:48
Tak używałem, ale przeczytaj jeszcze raz 2 pkt.

Owszem, na Twoją prośbę przeczytałem punkt 2 po raz czwarty. Wraz z całym postem. Dla pewności. Jestem ciekaw ile osób da się wkręcić w ten wątek i powtarzać w kółko to co w pozostałym :D

I jeszcze jedno:


nie widziałem ani jednego przykładowego zdjęcia, przykładu w kategorii o której piszę.

Akurat Twoich zdjęć z Z6 też nikt nie widział, choć ludzie wielokrotnie prosili. Czyżby świetny przykład hipokryzji? Pytania retoryczne, więc nie odpowiadaj. Dla mnie sprawa jest oczywista. Pośledzę wątek, bo fajnie jest coś przeczytać i pomyśleć sobie "tak przypuszczałem...".

kurczeblade
06-06-2019, 15:48
W sumie, gdyby ktoś był z okolic Wrocławia z Ztką. To może zrobimy jakiś test i porównanie z moimi D750/D850. Na jakiś ślub tez mogę zgarnąć.

Jurek Ż
06-06-2019, 17:52
Nie wiem jak Z6, ale porównując AF D850 z tym w Z7 a, że nie jestem z tych, co zachwalają tylko swoje:-D. Uważam, że Z7 ma znacznie lepszy AF od D850.

Pawel92
06-06-2019, 18:03
Ja wprawdzie nie mam D850 ale też uważam, że AF w Z7 (ten akurat przypadkiem posiadam) jest znacznie od niego lepszy. Powiem więcej: AF Z7 jest najlepszy na świecie.

prz3mo
06-06-2019, 18:08
Ja z kolei od wczoraj mam z6 i nie pokuszę się na razie o stwierdzenie czy af jest lepszy czy gorszy od czegokolwiek innego. Moim zdaniem jest "inny" ;)
Np. N85/1.8G przez ftz, bardzo szybko "szuka" w afc, z jednej strony to niby dobrze.. Z drugiej, w praktyce... Cholera wie. W dslr działa to inaczej. Złapie i trzyma. Tu cały czas "działa". Po dłuższych testach będzie można wydać wyrok.

kurczeblade
06-06-2019, 18:33
Nie wiem jak Z6, ale porównując AF D850 z tym w Z7 a, że nie jestem z tych, co zachwalają tylko swoje:-D. Uważam, że Z7 ma znacznie lepszy AF od D850.

To dość dobra wiadomość. Ale
pozwolę sobie mały sarkazm ;)
Rozumiem że porównania tego AF,a były robione, na tych superszybkich, pędzących lokomotywach - które ostatnio pozwoliłem sobie ocenić u Ciebie. Czy jednak to były warunki o które pytam?

krzysztofz24
06-06-2019, 18:49
A ja nie mam Z6 i nie chce miec:-).
Ale pozwola sobie na rade dla ciebie kurczeblade.

Tyle juz czasu rozkminiales czy kupic Z6. A w koncu kupiles D850 i jestes zadowolony.
Wez sobie na wstrzymanie, poczekaj, rob tym co masz i jestes zadowolony.

I poczekaj na nastepce Z6/Z7.
Dadza gripa, dadza drugi slot, pewnie poprawia troche AF.
I wtedy sobie kupisz, bez tych "wad" ktore ci teraz przeszkadzaja.

Mathis
06-06-2019, 21:16
Już jakiś czas używam Z6 w tandemie z D810 i zaliczone są sesje zarówno studyjne, plenerowe jak i reportaże ślubne - używam go tylko z FTZ i Art 35/1.4 + 85/1.8G - oba działają na tyle sprawnie, że D810 aktualnie pracuje jako backup...
AF pracuje najpewniej z wszystkich aparatów jakie używałem do tej pory - po aktualizacji softu - jest szybciej i jeszcze pewniej - nie mam porównania do D850, ale D810 zostaje w tyle, na ciemnej sali zwalnia, ale nie jakoś mocno, za to pewność bardziej statycznych cen nadrabia wszystko, odpadów nie mamy wtedy żadnych, tak samo np. para młoda oświetlona sztucznymi ogniami - wszystko trafione.

Dla mnie Z6 ma jedną wadę, która ujawnia się po kilku godzinach użytkowania - muszla oczna w porównaniu do D8xx jest okropna... pracując na nim kilka godzin łuk brwiowy zaczyna po prostu boleć... wracając w tym momencie do D810 odczuwasz jakbyś z taboretu przesiadł się do wygodnego fotela... idzie się przyzwyczaić, ale mimo wszystko nikon dał ciała - sądzę, że to przez wycięcie na czujnik zbliżeniowy - trzeba by tam dać grubszą gumę...

Wśród znajomych którzy kupili Z6, część dokupiła już drugie Z6 i pracują tylko na nich.

kurczeblade
06-06-2019, 21:35
Muszla oczna to jeden pies. Pracuje w okularach, więc tak i tak nie wygodnie. Masz już jakieś materiały z parkietu ? ;) Możesz coś napisać o AFC? I wiem że każdy inaczej, ale ile zrobiłeś na baterii podczas ślubu fot ?

Szkoda że Dariusz nie odzywa się.

Krzysztof D850 zostanie jednak. Ale powoli muszę się przygotować na zamianę D750.

Jurek Ż
06-06-2019, 22:05
To dość dobra wiadomość. Ale
pozwolę sobie mały sarkazm ;)
Rozumiem że porównania tego AF,a były robione, na tych superszybkich, pędzących lokomotywach - które ostatnio pozwoliłem sobie ocenić u Ciebie. Czy jednak to były warunki o które pytam?

Kupiłem D850 w okresie, gdy Ty biegałeś po polach wmawiając wszystkim, że D750 jest naj... Dobre... Ty pozwalasz sobie na sarkazm. Przecież Twoje wpisy to w większości ignorancja, wymądrzanie się i obrażanie każdego. Od wielu dni jesteś znawcą sprzętu, którego nawet nie dotykałeś. Wystarczyło być na targach w Łodzi, gdzie Nikon udostępnił wszystkie swoje produkty. Nie napisałbyś tylu bzdur i docenił możliwości Z6 i Z7 . Nie zdziwi mnie, gdy okaże się, że Wieczerzę w Emmaus malowaliście z Caravaggio.:razz:

JK
06-06-2019, 22:12
Coś ty narobił. Teraz gość szuka po internecie o co chodzi z tym Caravaggio. :mrgreen:
Testów Z6 też tak szukał. ;-)

kurczeblade
06-06-2019, 22:34
Jurek Ż nikt Ci nie zabrania sarkazmów. Proszę bardzo :) No i wybacz że będę bezpośredni, widząc Twój warsztat, uważam że Twoje opinie średnio mi się przydadzą. Dlatego nawet jakbyś kupił D850 w okresie kiedy go nie było, to dla mnie to nie ma żadnego znaczenia, tak jak opinia na temat Z którą zostawiłeś. Bo raczej nie wierze żebyś w takich warunkach nawet D850 pracował. Chyba że faktycznie używałeś D850-Z7/Z6 w warunkach o których wspomniałem powyżej, to wtedy z całym szacunkiem przeproszę, i chętnie przeczytam co masz do powiedzenia w tej materii. :)

JK Jesteś tak mało wiarygodny i mocno znerwicowany... że szkoda czasu na pisanie z Tobą. Dlatego- żegnam, miłego wieczoru.

prz3mo
06-06-2019, 22:43
Dla mnie Z6 ma jedną wadę, która ujawnia się po kilku godzinach użytkowania - muszla oczna w porównaniu do D8xx jest okropna... pracując na nim kilka godzin łuk brwiowy zaczyna po prostu boleć... wracając w tym momencie do D810 odczuwasz jakbyś z taboretu przesiadł się do wygodnego fotela... idzie się przyzwyczaić, ale mimo wszystko nikon dał ciała - sądzę, że to przez wycięcie na czujnik zbliżeniowy - trzeba by tam dać grubszą gumę...

http://www.jjc.cc/index.php/Product/product_info/id/2304

cz4rnuch
06-06-2019, 22:43
O, kolejny kloaczny wątunio :)

david555
06-06-2019, 23:03
O, kolejny kloaczny wątunio :)

To forum jest obecnie jedynie cieniem tego, czym było 10-12 lat temu.
W sumie aż żal na to patrzeć i żal wszystkich tych, którzy już tu wcale nie bywają.

kurczeblade
06-06-2019, 23:25
To forum jest obecnie jedynie cieniem tego, czym było 10-12 lat temu.
W sumie aż żal na to patrzeć i żal wszystkich tych, którzy już tu wcale nie bywają.

No ale źle że założyłem wątek i zostawiłem listę pytań? :)
Nie chcę mi się przepychać... dlatego wracam do tematu. Może się komuś przyda. Zostawiłem kilka zapytań na temat działania AF-C w takich warunkach na grupie FB. https://www.facebook.com/groups/NikonMirrorless/555737861618816/?comment_id=555803928278876&reply_comment_id=556013128257956&notif_id=1559850319816994&notif_t=group_comment można sobie zerknąć na odpowiedzi osób, które używają aparatu. No i oprócz tego, można znaleźć sporo materiału w temacie.

Myszowor
07-06-2019, 07:13
Co do muszli ocznej, jest całkiem ok, nie zauważyłem żeby mnie uciskała, wyciągnięciem wizjera i jego całokształtem jestem bardzo zadowolony.

Mathis
07-06-2019, 07:22
http://www.jjc.cc/index.php/Product/product_info/id/2304I to może być pomocne :) przetestuję.

Niech nikt nie odbiera że narzekam na Z6 - dla mnie jest to jeden z najlepszych aparatów jaki miałem, a stosunek ceny do jakości jeszcze bardziej podnosi jego atrakcyjność - AF, obrazek, kolory, FILMY! Same zalety :)

garnus
07-06-2019, 08:53
No ale źle że założyłem wątek i zostawiłem listę pytań? :)
Nie chcę mi się przepychać... dlatego wracam do tematu. Może się komuś przyda. Zostawiłem kilka zapytań na temat działania AF-C w takich warunkach na grupie FB. https://www.facebook.com/groups/NikonMirrorless/555737861618816/?comment_id=555803928278876&reply_comment_id=556013128257956¬if_id=1559850319 816994¬if_t=group_comment można sobie zerknąć na odpowiedzi osób, które używają aparatu. No i oprócz tego, można znaleźć sporo materiału w temacie.

W tym wątku "pomijasz" porównanie do d850 a na grupie dokładnie o takie porównanie pytasz:)
Na grupie FB dostałeś również podpowiedzi takie jak tu aby wypożyczyć sprzęt i zobaczyć czy do Twojego stylu fotografowania się nadaje.
Mimo to kibicuję temu wątkowi, oby było merytorycznie.

Jarecky83
07-06-2019, 09:07
Ludzie weźcie na wstrzymanie, kolega założył wątek z konkretnymi pytaniami, sam chętnie wszedłem z nadzieją, że będą jakieś konkretne odpowiedzi, a tu znów od początku ataki i przepychanki i 3 strony o niczym...

krzysztofz24
07-06-2019, 16:59
kurczeblade, jesli mozna spytac.

Co ty robisz:-)? Zdecydowales sie jednak na ktoras Z-etke?
Bo wystawiles na gieldzie swoje D850.

Jeszcze pare postow temu mowiles ze szukasz czegos zamiast wysluzonego D750 a D850 zostaje...

JK
07-06-2019, 17:39
Dobre. Powiem więcej - jeszcze lepsze. :mrgreen:

krzysztofz24
07-06-2019, 17:57
Ja tylko zaznacze, ze tak normalnie pytam.
Choc pare osob tu sie pewnie bedzie wyzlosliwiac.

Ale odcinam sie od wszelkich przepychanek, po prostu pytam.

kurczeblade
07-06-2019, 18:08
To nie jest związane z tematem Z6/d850. Może później napiszę.

Mathis
08-06-2019, 13:19
Ciągle chodzi mi po głowie Z6. Ale sami wiecie, jakie sceptyczne mam podejście do tego aparatu. Mam leciutki żal do Nikona za to że zrobił 1slot. Brak możliwości podpięcia gripa. I to wątpliwe działanie AF-C, którego ostatnio tak często używam. Ale nie myślcie sobie że całkowicie przekreśliłem ten aparat. Widzę też dużo plusów, dzięki którym oczywiście mógłbym zapomnieć o pewnych niedociągnięciach. Ale dobra, do konkretów, widzę że coraz więcej pozytywnych opinii się pojawia o tym sprzęcie, ale z drugiej strony ciężko wygrzebać i wyprosić się o zdjęcia klubowe/weselne z tego sprzętu, czy jakąś opinie od osoby która by się tym zawodowo zajmowała. Dlatego postanowiłem osobno założyć wątek. Dlatego jeśli ktoś miał doświadczenie w takiej kategorii, to prosiłbym o napisanie kilku słów, lub porównanie Z6 do wcześniej używanego sprzętu - w kategoriach zdjęć które wymieniłem. I głównie bym prosił o wypowiadanie się osób, które w takich kategoriach mają doświadczenie - nie jakieś kategorie ptaków i inne. Możecie też podsyłać materiały z sieci :)

Możecie zostawić jakąś opinie od siebie, ale zostawiam też zestaw nurtujących mnie pytań.

1-Wiemy już że tryb AF-S działa świetnie, w trudnych warunkach oświetleniowych. Macie na myśli też klubowe/koncertowe (dym,ciemno,światła-lasery) ?
2-Do jakiego DSLR'a możecie porównać skuteczność działania AF-C w Z6 - czy jest chociaż podobnie, dobrze jak w takim D750? Pominę porównanie do D850 bo wiadomo że tam jest sztos.

Czy takie opinie, po nowej aktualizacji to już przeszłość? Używałem Z6 przed aktualizacją i moje wrażenia pokryły się z powyższą opinią. Czy nowa aktualizacja skutecznie poprawiła działanie AFC?
3-Ile wychodzi Wam zdjęć na 1 aku, podczas pracy na LCD - wizjer elektroniczny. Podzielmy to na dwie kategorie, taką w której robi się zdjęcia, bez grzebania w menu a czasami zerka na LCD tylko w celu sprawdzenia foty, i taką którą ktoś lubi dłużej posiedzieć i pogrzebać w menu.
4-Jeden slot ehhh... Jak się zabezpieczacie przed utratą materiału. Wiadomo że XQD są "pancerniejsze" od SD- ale to nadal sprzęt elektroniczny i nie ma gwarancji że nie padnie z ważnym materiałem. Odpadają takie akcje, jak odpalanie laptopa i co chwile zgrywanie materiału - czy można na bieząco zabezpieczyć materiał. Przykładowo robiąc RAW, a JPG przesyłając gdzieś na bieżąco, nie podpinając nigdzie aparatu?
5- Czy AF w szkłach serii S, pracuje szybciej i pewniej, niż szkła przez FTZ?
6- Jak oceniacie działanie AF w szkle Sigma 35 ART VS Nikkor 35 1.8 S. (jeśli ktoś zmieniał Arta na 35S)
7- Będę dużo błyskał, na salach klubowych/weselnych, często zamykam powyżej 5.6- jak to wygląda w przypadku Z6?
8 - Jak z brudzeniem się matrycy? Jest widoczna od razu po zdjęciu obiektywu i tuż przy bagnecie


Gdybym miał już kupić Z6, to raczej sprzedałbym wszystko co związane z DSLR. Kompletując sprzęt pod obiektywy serii S - bo nie widzę sensu używania FTZ z takim aparatem. Generalnie seria szkieł S - bardzo podeszła mi. Nie są to 1.4, ale są lekkie, dobrze optyczne szkła. Obawiam się, że jednak wyprzedając DSLR i takiego D850. Z6 nie spełni moich oczekiwań, i będę zawiedziony przykładowo gorszym działaniem AFC. Ale z drugiej strony, po pewnym czasie mógłbym dokupić zapowiadanego Z9, a Z6 potraktować jako drugie, zapasowe body - teraz bym sobie robił z Z6 baze szkieł do systemu Z - na początek Z6 z 35 i 50S.

Ok, mam jeszcze chwilę, a faktycznie, konkretne pytania i wypadałoby dać konkretne odpowiedzi:

Ad.1 AF-S jest praktycznie bezbłędny, ale ja od kilku lat używam w 99% AF-C pod przyciskiem AF-ON i tak też używam Z6 - jedyne gdzie AF zaczyna mieć faktycznie problemy to gdy mamy ostre światło w kontrze, ale wtedy AF w D810 również się gubi - mówimy o ciemnej sali i jedynym jasnym źródłem światła są np. światła zespołu, wystarczy tak się ustawić aby światło nie waliło prosto w nas i już AF wraca aż miło.
Ad.2 D810 ma wg mnie identyczną szybkość AF, ale za to Z6 ma większą skuteczność - idąca para w kościele na 35/1.4 da w Z6 100% trafień.
Ad.3 Podczas reportażu gdzie czasem zerknę na LCD wychodzi około 800 zdjęć, pracując na samym LCD wyjdzie tego więcej. Dodam, że na zamiennikach akku wychodzi mi więcej niż na oryginalnym akku. Do tego ja robię bardzo mało w serii - z ostatniego ślubu przyniosłem 2149 zdjęć.
Ad.4 Nie robię kopii, pracuję na dwa aparaty w każdym ważnym momencie i to drugi aparat robi jako backup.
Ad.5 Stanowczo tak - Art 35/1.4 vs 35/1.8 - przy drugiej masz wrażenie, że obiektyw cały czas trafia, nie widać kompletnie momentu ostrzenia - ale ja to testowałem tylko w dzień, jeszcze nie kupiłem 35/1.8S
Ad.6 Mam tylko Art i jestem bardzo zadowolony, czy to w dzień czy na sali - bardzo mało odpadów na AF-C
Ad.7 Tutaj kompletnie nie wiem o co chodzi, ale Z6 przymyka obiektyw :) I wyzwala lampy - ale iTTL nie działa z YN, musiałem przejść na Strobossy
Ad.8 Od początku nie czyściłem matrycy i złapałem jednego paprocha, gruszka

Kusi mnie zakup drugiej Z6 w aktualnie fajnych cenach i praca na 2x Z6, ale ten zestaw który mam również mi się sprawdza i czekam czy Nikon pokaże coś z wyższej półki, w międzyczasie wymieniając szkła tam gdzie się to opłaca na Ski

kurczeblade
08-06-2019, 20:20
Mathis dzięki za informację. Z lampami chodziło mi o blyskanie ze statywów ,gdzie na sali jest kilka lamp radiem wyzwalanych.Z tego co wiem, na A7III przy przysłonach powyżej 5.6 AF lubi sobie zamulić. Ja przy ustawieniach takich lamp robię często przy F10-12.

Pytanko jeszcze do Ciebie, ile procentowo używasz LCD, podczas focenia? Czy raczej głównie wizjer używasz ?

Nie org. baterię mają większe pojemności ?

No i jak Ci się pracuje na 2x body, jedno DSLR , drugie ML ?

No i nie będę sobą jak się nie przyczepię ;)
Z tym beckapem, to masz przykładowo zdjęcia podczas obrączek, na jednym body 35mm która ogarniasz moment obrączek, gdzieś obok body z 85 która w tym momencie przez ogniskową nie nadaje się na zrobienie zdjęć obrączek. Jak to sobie dzielisz, że robisz drugim aparatem bekap?

Tak samo na sali weselnej, używam do pierwszego tańca 2 aparatów, później odkładam 1 body do torby i wtedy zaczynam zabawę ze zmianą obiektywów w jednym aparacie. Więc z wesela praktycznie na drugim aparacie nie ma zdjęć. Dla mnie to psycho straszne na 1 kartę, dzisiaj postawiłem że sobie wyłączę drugi slot w aparacie, odpalę przepełnienie... Jadąc na ślub biłem się z myślami że moze jednak mi paść karta, no i w sumie nie udało mi się, na widok PM pierwsze co zrobiłem włączyłem kopię zapasową na drugą kartę.

ksh
08-06-2019, 20:33
Zadaj sobie pytanie ile razy padł ci SSD w komputerze, przestań sugerować się kartami pamięci.
Jak SSD 32GB kosztował fortunę to postawiłem Win7 na przejściówce SATA z dwoma kartami SD ( takie cudeńka były wtedy na allegro ), pierwsza karta padła tego samego dnia po instalacji.

kurczeblade
08-06-2019, 21:09
Padł mi jeden SSD po pół roku używania. Był na gwarancji, dostałem nowy, wiadomo, zawartość przepadła. Ale fakt jest taki, że w sklepie mówili bierz ten Pan droższy, nie ma szans na zepsucie :) tu nie chodzi o statystyki awarii kart, bo faktycznie to może być na tyle prawdopodobne, co uderzenie pioruna. Ale chodzi o komfort psychiczny, ja nigdy nie robiłem na aparacie z 1slotem tego co teraz robię, jakoś ciężko mi przegryźć myśl że nie będzie kopii, a co dopiero robić bez kopii.

ksh
09-06-2019, 00:44
No to po co sobie zawracasz głowę amatorskim jednoslotowcem jak masz pro z dwoma slotami ?
Przecież Z6 nic ci do kotleta nie zaoferuje więcej, a nawet otrzymasz mniej.

Nie śledzę tych tematów bo wszystkie już rozwaliłeś ale jak tak wskakuję to może gdzieś tam coś jest merytorycznego w tej dyskusji ale raczej przysłania twoje marudzenie i to straszne jakby się już świat fotograficzny kończył dla tych co nie posiadają Z6.

prz3mo
09-06-2019, 01:55
Miałem dziś na ślubie/weselu Z6... Z Af nie ma problemu, ładnie trafia w tańcu (mam 35/1.8S i 24-70/4S). Dziwnie trochę się pracuje jednocześnie na dslr i ml... Nie wiem czy będę robił tak, że np. przygotowania i kościół pojadę Z6, a wesele nadal lustrem. Pochwaliłem przedwczoraj Z6 za kolory... Trochę przedwcześnie, chyba jednak jestem skrzywiony, bo jednak kolorystyka Z6 jest bliżej D750 aniżeli D700, co mnie drażni. Muszę się jeszcze z tymi plikami z Z pobawić.
Co do szkła 35/1.8S, szkło jest poprawne, szybkie, ostre, ale... trochę nudne. GO wydaje się jakaś spora. Trafia praktycznie cały czas :)

Aha, ma ktoś Strobossy 36 i używa z Z6? Dziwne jest to, że w trybie błysku z krótkimi czasami nie mogę ustawić mocy lampy mniejszej niż 1/16... Bezsens... Z sb700 można. WTF?

kurczeblade
09-06-2019, 03:04
Przemo nieźle, jak wróciłeś i sprawdzałeś już pliki ;) z tymi kolorami to poczekaj, bo dużo osób pisało cze jest lepiej odcD750. Ja dopiero wróciłem, ale dopiero jutro zrobię zgrywanie. Ciekawa opinia. Powiedz czy to doświetlanie z lampy w trybie AFS działa ? Gdzieś słyszałem że nie, ale często przy tym robię zdjęcia z biodra, w sumie tym sobie kadruje... Napisz może co oznacza dziwnie, praca DSLR z ML?

prz3mo
09-06-2019, 03:21
Chodzi Ci czy jest wyświetlana siatka w sb700?
Pisząc, że dziwnie się pracuje na dslr i ml miałem na myśli, że dziwnie się patrzy w cyfrowy wizjer, a po chwili w optyczny i na odwrót... Jeśli lubisz strzelać z biodra będziesz zadowolony.
Aha, na chwilę włączyłem eye af, nie ogarniam jeszcze tego. Bo np. złapie jakąś twarz, a po chwili jakąś inną, która jest gdzieś z tyłu i ja trzyma... Muszę doczytać jak się zatwierdza by trzymał tę którą chcę, bo chyba jest taka opcja.

Xavier80
09-06-2019, 08:07
Mathis dzięki za informację. Z lampami chodziło mi o blyskanie ze statywów ,gdzie na sali jest kilka lamp radiem wyzwalanych.Z tego co wiem, na A7III przy przysłonach powyżej 5.6 AF lubi sobie zamulić. Ja przy ustawieniach takich lamp robię często przy F10-12.



Masz rację, to jest właśnie jedna z wad bezlusterkowców dzisiaj. Czas pokaże, czy do przeskoczenia.

- - - - kolejny post - - - - - -


Miałem dziś na ślubie/weselu Z6... Z Af nie ma problemu, ładnie trafia w tańcu (mam 35/1.8S i 24-70/4S). Dziwnie trochę się pracuje jednocześnie na dslr i ml... Nie wiem czy będę robił tak, że np. przygotowania i kościół pojadę Z6, a wesele nadal lustrem. Pochwaliłem przedwczoraj Z6 za kolory... Trochę przedwcześnie, chyba jednak jestem skrzywiony, bo jednak kolorystyka Z6 jest bliżej D750 aniżeli D700, co mnie drażni. Muszę się jeszcze z tymi plikami z Z pobawić.
Co do szkła 35/1.8S, szkło jest poprawne, szybkie, ostre, ale... trochę nudne. GO wydaje się jakaś spora. Trafia praktycznie cały czas :)

Aha, ma ktoś Strobossy 36 i używa z Z6? Dziwne jest to, że w trybie błysku z krótkimi czasami nie mogę ustawić mocy lampy mniejszej niż 1/16... Bezsens... Z sb700 można. WTF?

Powiedz Przemku, jak sprawdził się Tobie ten Stroboss ? Zastanawiam się nad zakupem tej małej lampki. Moc daje radę przy odbiciu o cokolwiek?

prz3mo
09-06-2019, 08:46
Powiedz Przemku, jak sprawdził się Tobie ten Stroboss ? Zastanawiam się nad zakupem tej małej lampki. Moc daje radę przy odbiciu o cokolwiek?

Wiesz, ja na salach jedynie lekko dobłyskuję (odbijam od sufitu). Moim zdaniem mocy starcza, bardzo fajne lampki. Tylko właśnie dziwne jest to, co wczoraj zauważyłem i wyżej napisałem...

kurczeblade
09-06-2019, 10:40
Masz rację, to jest właśnie jedna z wad bezlusterkowców dzisiaj. Czas pokaże, czy do przeskoczenia.

Xavier80 sprawdzałeś jak to w ogóle działa, faktycznie jest słabo? Bo już spotkałem się z opiniami, że niektórzy przez rezygnowali z ML, albo dokupowali DSLR specjalnie pod strobist.

Odpowiem Ci na pytanie z lampami. Obecnie mam SB-910 którą używam tylko na sankach aparatu. Generalnie jak błyskam na salach w trybie lampy M(sufit, ściany) to rzadko przekraczam moc 1/36 - 1/16. To są takie wartości, gdzie często na salach zostawiam na stałe w lampie, a jak chce gdzieś bardziej naświetlić to podbijam ISO. 36 to w zupełności wystarczająca moc w dzisiejszych czasach. Chociaż czasami chcę całkowicie zgasić światło gdzieś na tyłach, to wtedy ustawiam większą moc lampy i jakieś mniejsze wartości ISO.

Do błyskania ze statywów mam 4x YN 485 i tu już mocy przybywaj. Tu nigdy mocy nie za dużo, czasami wchodzę nawet na 1/1-1/2.

JK
09-06-2019, 10:59
...... Aha, ma ktoś Strobossy 36 i używa z Z6? Dziwne jest to, że w trybie błysku z krótkimi czasami nie mogę ustawić mocy lampy mniejszej niż 1/16... Bezsens... Z sb700 można. WTF?

Masz rację, to jest właśnie jedna z wad bezlusterkowców dzisiaj. Czas pokaże, czy do przeskoczenia.



No i co? Teraz będziecie zwalali na aparat winę za to, że jakieś "kundle" nie działają? Co to Nikona obchodzi? Wszystko działa bardzo dobrze z lampami Nikona i tyle w temacie. A producenci tych cudaków niech sami kombinują, jak to naprawić.

madebyzosiek
09-06-2019, 11:16
No i co? Teraz będziecie zwalali na aparat winę za to, że jakieś "kundle" nie działają? Co to Nikona obchodzi? Wszystko działa bardzo dobrze z lampami Nikona i tyle w temacie. A producenci tych cudaków niech sami kombinują, jak to naprawić.Ochłoń trochę... Xawier pisze o problemie działania AF, jak przysłona jest przymknięta powyżej 5.6 i to jest problem w bezlustrach, bo zdaje się że AF pracuje na roboczej przysłonie, a nie na pełnej dziurze jak w lustrze, a to z kolei bywa problematyczne przy małej ilości światła. Tak, czy nie?
A to, że lampy inne niż Nikona mogą robić jakieś klocki też jakoś mocno zaskakujące nie jest... kurczeblade czemu sprzedajesz D850?

JK
09-06-2019, 11:39
Może jednak Ty trochę ochłoń.

Wiem o czym oni piszą. Ludzie dostają nowy, inny sprzęt, ale kombinują, jak by tu zrobić, żeby wszystko pozostało po staremu, bo kiedyś to było tanio i dobrze. To tak samo jak z tym AF, który podobno nie działał, bo tester nie zrozumiał, jak go używać. Jak już zrozumie, to AF się samodzielnie naprawia i już jest bardzo dobry.

madebyzosiek
09-06-2019, 11:50
Może jednak Ty trochę ochłoń.

Nie bardzo mam z czego, temat mi wisi, więc się nie emocjonuję w przeciwieństwie do Ciebie...


Wiem o czym oni piszą. Ludzie dostają nowy, inny sprzęt, ale kombinują, jak by tu zrobić, żeby wszystko pozostało po staremu, bo kiedyś to było tanio i dobrze. To tak samo jak z tym AF, który podobno nie działał, bo tester nie zrozumiał, jak go używać. Jak już zrozumie, to AF się samodzielnie naprawia i już jest bardzo dobry.

Czyli ostrzenie w AF-C dla Z6 na przysłonie roboczej F8 w ciemnej sali nie jest problemem? To byłoby ciekawe... Ja mam kiepski punkt odniesienia, bo Sony A6000 jest tragiczny w słabych warunkach, ale tam żeby AF coś znalazł trzeba wyłączyć podgląd ekspozycji ;)

cybulski
09-06-2019, 12:02
Ken już wie co wybrać https://kenrockwell.com/tech/comparisons/nikon-vs-canon-vs-sony-full-frame.htm#total

ksh
09-06-2019, 12:24
Ken ciut sie ośmiesza takimi argumantami jakie tam umieścił, to tak jakby traktować kolor paska z logo na równi z działaniem np EyeAF, a wspominanie o kolorach to poziom forumowych marudów co nie ogarniają tego, a nie tak doświadczonego Kena.

MstrG
09-06-2019, 12:25
Ken nadal w formie :)

Zelber
09-06-2019, 12:30
Ken już wie co wybrać https://kenrockwell.com/tech/comparisons/nikon-vs-canon-vs-sony-full-frame.htm#total
Za każdym razem jak ktoś wkleja link do KR umiera mały kotek.
Zachowując cały szacunek i kulturę wypowiedzi nie da się tego człowiek określić inaczej niż mianem skrajnego idioty, a ilość bzdur na linijkę tekstu bije nawet rządowe media.

Xavier80
09-06-2019, 13:11
Xavier80 sprawdzałeś jak to w ogóle działa, faktycznie jest słabo? Bo już spotkałem się z opiniami, że niektórzy przez rezygnowali z ML, albo dokupowali DSLR specjalnie pod strobist.

Odpowiem Ci na pytanie z lampami. Obecnie mam SB-910 którą używam tylko na sankach aparatu. Generalnie jak błyskam na salach w trybie lampy M(sufit, ściany) to rzadko przekraczam moc 1/36 - 1/16. To są takie wartości, gdzie często na salach zostawiam na stałe w lampie, a jak chce gdzieś bardziej naświetlić to podbijam ISO. 36 to w zupełności wystarczająca moc w dzisiejszych czasach. Chociaż czasami chcę całkowicie zgasić światło gdzieś na tyłach, to wtedy ustawiam większą moc lampy i jakieś mniejsze wartości ISO.

Do błyskania ze statywów mam 4x YN 485 i tu już mocy przybywaj. Tu nigdy mocy nie za dużo, czasami wchodzę nawet na 1/1-1/2.

Jest dokładnie tak jak napisał Zosiek. Wszystko zależy od warunków, jeżeli często mocno przymykasz w bardzo ciemnych warunkach to ja bym chyba pozostał przy dslr. NIe skorzystasz też z predatora przy AF-S i lampie na sankach, bo ta funkcja nie działa w ML

prz3mo
09-06-2019, 16:08
Może jednak Ty trochę ochłoń.

Wiem o czym oni piszą. Ludzie dostają nowy, inny sprzęt, ale kombinują, jak by tu zrobić, żeby wszystko pozostało po staremu, bo kiedyś to było tanio i dobrze. To tak samo jak z tym AF, który podobno nie działał, bo tester nie zrozumiał, jak go używać. Jak już zrozumie, to AF się samodzielnie naprawia i już jest bardzo dobry.Nie, żeby pozostało po staremu, tylko S36 są fajne bo małe i lekkie. I tyle. Weź daj na wstrzymanie, bo się czytać nie da tego Twego, ciągłego dopier.. wszystkim wokół.
Moja sprawa, że ich używam, tak samo jak mogę pytać o to, o co zapytałem.

david555
09-06-2019, 19:43
Dobre info dla posiadaczy LB YN685, która po aktualizacjj firmware (1.4), jest ponoć kompatybilna z Nikonem Z6.

kurczeblade
09-06-2019, 19:56
Ta lampa musi być bardzo spoko. Generalnie Z6 + 35 s i lampa tej wielkości, i wagowo/gabarytowo ciekawie wychodzi. Daj znać jak ogarniesz sprawę z mocą. Może jakiś soft nowy do lampy ?

kurczeblade
09-06-2019, 21:29
Z6 poradzi sobie pod takie światło?
26147

ps. nie zwracać uwagi na technikę zdjęcia, to jest na szybko wybrane i wywołane, praktycznie losowo.
Odbicie to pryzmat.

I'm
09-06-2019, 22:17
spokojnie sobie poradzi

prz3mo
09-06-2019, 22:33
Też uważam, że da radę.

kurczeblade
09-06-2019, 23:10
To bardzo spoko. Wiem że każdy inaczej pracuje, ale to już z czystej ciekawości, w którym momencie ślubu zmieniacie baterie ? Chodzi o taki bezpieczny czas, gdzie zostaje 1kreska...

ksh
09-06-2019, 23:48
...w którym momencie ślubu zmieniacie baterie ? Chodzi o taki bezpieczny czas, gdzie zostaje 1kreska...
https://media.giphy.com/media/3ov9jCGzR1JtD8Hlni/giphy.gif

kurczeblade
10-06-2019, 00:02
koesh nie rozumiem co w tym pytaniu Cie zdziwiło. Pouczasz innych że robią bałagan w wątkach, a ten gif czemu ma służyć ?

david555
10-06-2019, 06:14
koesh nie rozumiem co w tym pytaniu Cie zdziwiło. Pouczasz innych że robią bałagan w wątkach, a ten gif czemu ma służyć ?

Zapewne się chłop zdziwił, tej standaryzacji ślubów, no i przede wszystkim uśrednianiu stylu pracy komercyjnych fotografów. :)
Każdy ślub, to inna opowieść, a każdy fotograf, to jakby nie patrzeć, jednak inna osoba, to jak Ci mają odpowiedzieć,vw którym momencie ?

kurczeblade
10-06-2019, 08:40
To oczywiste. Nie musisz mi tego mówić. Pytanie było z czystej ciekawości i ma w sens. Może wyjaśnię dlaczego ma sens. Dla kogoś może być śmieszne pytanie, jeśli nie zwraca na to uwagi, dla mnie nie.
Dlatego że pracując na szelkach mam dwa aparaty i dwa obiektywy "na sobie". Często są sytuacje, gdzie nie muszę zabierać z samochodu torby ze z całym tym "złomem" do pary młodej na przygotowania czy do kościoła. Dla wygody unikam wypychania kieszeni - tylko kluczyk od samochodu. I zastanawiam się czy przy takiej ilości zdjęć jaką można zrobić Z6, musiałbym chodzić z zainstalowaną bateria do siebie. Wiem że każdy inaczej, ale na to pytanie łatwo można odpowiedzieć. W przypadku pracy z D850 zaczynam zerkać na wskaźnik baterii w okolicach godziny 22:00/23:00 - ew. zmieniam na oczepiny. W drugim body, przeważnie zostają 2kreski. Robię w granicach 2k-3,5 zdjęć na dwa aparaty. I bez względu na to jaki jest ślub, jaka historia. Przeważnie to tak wygląda, różnica plus minus to godzina w zmianie baterii.

Pytam bo nie pamiętam czasów aparatów, gdzie musiałem martwić się o baterie. Zrobiłem się pod tym względem wygodny, a tu jednak bateria sporo szybciej schodzi.

david555
10-06-2019, 08:56
Problem jakby ciut wydumany, jako że zamienniki accu, kosztują coś ok. 120 zł i można mieć jeden na wszelki słuczaj w kieszeni.

EVF są bardzo energożerne, zatem trudno jest pod tym względem porównywać kulturę pracy DSLR i MILC.
Zresztą w Zetkach, jest więcej jeszcze dodatkowych pożeraczy EE, choćby IBIS.

morzon
10-06-2019, 13:04
W sąsiednim wątku naskrobalem swoje wrażenia (myślę, że niektóre osoby mogą omijać ten wątek niezainteresowane tytułowymi dziedzinami) - co prawda na podstawie fotografii ślubnej, ale odczucia są dość uniwersalne, więc stwierdziłem, że całość lepiej tam będzie pasować.
Jakby coś to link: https://forum.nikoniarze.pl/threads/292960-Nikon-Z6-w-praktyce-forumowicz%C3%B3w/page30?p=4055340&viewfull=1#post4055340

kurczeblade
10-06-2019, 14:31
Dzięki Saint, przeczytane. ;)

paparapa
02-07-2019, 22:41
https://media.giphy.com/media/3ov9jCGzR1JtD8Hlni/giphy.gif

Bezcenne ..... :)

sebek8199
04-07-2019, 10:58
Witajcie, ja jako użytkownik Z6 jestem bardzo zadowolony z tego urządzenia. Wcześniej fotografowałem śluby D610 i po przejściu na Z6 ciężko by było mi wracać do D610 ze względu na szybkość działania Z6 samego aparatu jak i dedykowanych obiektywów. AF szybki i celny, jedyny minus to taki, że muszę jedną (oryginalną) baterię więcej zużyć na cały reportaż (od przygotowań aż po oczepiny na weselu). Aparat bardzo dobrze leży w łapie i od kiedy nim fotografuję robię więcej zdjęć z bardziej zróżnicowanych perspektyw dzięki dobremu podglądowi na żywo i ruchomemu LCD.
Z6 na + zasłużył sobie też z powodu Wi-Fi i BT - przy pracy w studiu pojedyncze zdjęcia szybko wysyłają się na dysk komputera, bardzo wygodna funkcja. Na + oceniam też głębokość chwytu, aparat dużo lepiej leży w dłoni niż D610 i jest w dodatku lżejszy.

Aha i jeszcze pytałeś o jeden slot na kartę XQD - jeśli chcesz mieć backup to producent udostępnia oprogramowanie na telefon do przesyłania zdjęć za pomocą BT lub WiFI na pamięć telefonu lub inne urządzenie z WiFi lub BT - zdjęcie wysyłane są w JPG (bo przecież to backup) :)