PDA

Zobacz pełną wersję : Karta pamięci do Nikona d40



Grigorios
21-06-2007, 12:16
Witam wszystkich:)

Mam pytanie odnośnie kart pamięci. Rozumiem, że przy zakupie aparatu karta pamięci nie jest dołączana i trzeba ją kupić oddzielnie? Na podstawie własnego doświadczenia jaką kartę (jakiej wielkości i jakiej firmy) polecacie na początek?

sokrates
21-06-2007, 13:42
na amatorskie potrzeby otymalna będzie 1 szt 2GB. Jeśli zdażają ci się długie (kilkunastodniowe) wycieczki kup 4GB albo 2GB + 4GB. w zależności od możliwości finansowych. 1 jpg w trybie fine z d40 waży ok. 2.5MB a RAW ~5.5MB

fireboy
21-06-2007, 13:49
Karty niestety nie ma w zestawie :(
Mi na 2GB SanDisk Extreme III wchodzą 563 zdjęcia jpg fine w maksymalnej rozdzielczości. Więc raczej sporo... A jak chcesz więcej to lepiej chyba 2x 2GB niż 1x4GB. Jak jedna padnie to zawsze będzie druga :)

GrzegorzPPP
21-06-2007, 14:07
tylko różnice w cenie są duże :) 2x2gb wynosi 240 podczas gdy 4gb 190.

Grigorios
21-06-2007, 15:12
Dzięki wszystkim za odpowiedzi:) Mam jeszcze jedno pytanie. W specyfikacji aparatu widnieje informacja, iż można do niego zastosować karty Secure Digital (SD) lub Secure Digital High Capacity (SDHC). Podobno ten drugi rodzaj jest lepszy? Ktoś używa może tych kart i zauważa wyraźne różnice?

enkipenki
21-06-2007, 15:15
Witam !!!!
Również moim skromnym zdaniem karta 2gb zupełnie wystarcza... w zapasie mam jeszcze 1gb. Polecam karty san diska z symbolem conajmniej ULTRA II lub EXTREME III te pierwsze można już kupić za 89 zł za 2GB w markecie "nie dla idiotów" . Ja zacząłem się bawić w focenie w "rawach" dlatego fotek wchodzi troszkę mniej bo ok.280 na 2GB ale to starczy. Nawiasem mówiąc polecam focenie w rawach.... Na początku pstrykałem w jpegach i przez to sknociłem całą sesję zdjęć...... czego nie szło już uratować... zły balans bieli, ale to już inny temat, o wyższości rawów nad jpeg dowiesz się na forum. Pozdro !!!!

sebasw
21-06-2007, 15:29
D40 obsługuje SDHC, czyli wszystkie karty od 4GB wzwyż.

Są trochę szybsze, ale w tym aparacie nie widać różnicy.

wlasiukk
21-06-2007, 15:44
Ja kupiłem 1GB kingstona za 39 zł i jeśli nie chcesz filmów kręcić to styka :)
Przychylam się do stwierdzenia, że lepiej kilka niż jedną dużą.
Co do szybkości to przy 6MP matrycy to prawie nie ma różnicy - pliki są małe.

GrzegorzPPP
21-06-2007, 16:10
lustrzankami nie da się filmów kręcić ;)

A co do kingstona to ja bym nie ryzykował utraty zdjęć

enkipenki
21-06-2007, 16:29
p. wlasiukk .... z pełnym szacunkiem ale mam ten aparat od miesiąca nie znalazłem w nim funkcji kręcenia filmów :) (nawiasem mówiąc całe szczęście) . Co do małych plików jakie ma niby generować matryca D40 - w przypadku focenia w RAW nie wiem czy one są takie małe??? 7mb to wcale nie tak mało. A więc karta 2GB San diska ULTRA II to minimum, jeśli chce się focić w RAWach. Pozdrawiam.

wlasiukk
21-06-2007, 16:33
moja kręci 2,5 fps ale bez dźwięku i mam lekkie kłopoty z montażem ;)

enkipenki
21-06-2007, 16:52
ano chyba, że tak ;) , w każdym razie ja sugeruję dwie karty po 2GB ultra II czyli dwa razy po 89 zł = 178 zł.

sebasw
21-06-2007, 17:48
Używam Sandisk Exterem III oraz Kingston Ultra II, nie ma żadnej różnicy.

Obie karty są tak samo dobre.

Grigorios
22-06-2007, 17:17
Jeszcze raz dzięki za pomoc:) Zdecydowałem się na zakup karty Sandiska Extreme III 2 GB, a od 45 minut jestem szczęśliwym posiadaczem Nikona d40:):):) No to teraz zacznie się jazda, he he

zakopianczyk1
28-01-2008, 23:50
Witam. Czy D 80 obsługuje karty SDHC III ETREME 4GB???
PROSZĘ O SZYBKĄ ODPOWIEDZ!!!!!!!!!!!