PDA

Zobacz pełną wersję : Czy da sie zmierzyć poziom nateżenia światła lustrzanką z dokładnością do 1%?



AMI
17-04-2019, 11:31
Witam,

Przepraszam za ten dziwny temat, ale znajomy poprosił mnie o pomoc, gdyż przysłano mu rolety 10% przepuszczalności światła zamiast 1%. Chcaiłby to zmierzyć.
Np. nie ma rolety to 100%, z roletą to 10% albo 1%.

W pierwszej chwili odpisalem, że to nie możliwe. Np, skok kompensacji 1/3 EV, więc rozumie, można zmierzyć różnicę do 30% dokladności.

Macie jakiś pomysł?

Pozdrawiam,
AMI

Wujot
17-04-2019, 12:05
Witam,

Przepraszam za ten dziwny temat, ale znajomy poprosił mnie o pomoc, gdyż przysłano mu rolety 10% przepuszczalności światła zamiast 1%. Chcaiłby to zmierzyć.
Np. nie ma rolety to 100%, z roletą to 10% albo 1%.

W pierwszej chwili odpisalem, że to nie możliwe. Np, skok kompensacji 1/3 EV, więc rozumie, można zmierzyć różnicę do 30% dokladności.

Macie jakiś pomysł?

Pozdrawiam,
AMI

Musi dać się zmierzyć - rozpiętość tonalna matryc to powiedzmy 11 EV czyli 2 do potęgi 11. Pytanie jest o metodologię pomiaru. A to nie jest oczywiste. Trzeba znać światło padające i to co przeszło. Zrobiłbym coś w ten deseń
- pierwsza fota na M rolety oświetlonej słońcem (światło padające - odbite) chyba nieostra. Szacując współczynnik odbicia (pewnie 80-90%) znamy światło padające. Teraz na tych samych parametrach i w tym samym kadrze zdjęcie z drugiej strony.
Wystarczy teraz odczytać różnicę na histogramie.

Szczegóły pewnie podpowiedzą bystrzejsi koledzy z forum

AMI
17-04-2019, 12:12
O histogramie nie pomyślałem , ale w takim wypadku powinienem skorygować oba pomiary histogramu o współczynnik odbicia? Czy poprostu zmierzyć ( co się nie odbije to przejdzie ) czyli tylko porównać histogramy?

PS> Bardzo dziekuje za odpowiedź i podpowiedź:)