Zobacz pełną wersję : Katedra Notre Dame w Paryżu
https://i.imgur.com/qrAYJ4o.jpg
ech... jak patrzę teraz na moje zdjęcia :(
Wieża na skrzyżowaniu naw, chyba niestety nie do uratowania :(
Oby jak najszybciej ugasili.
krzysztofz24
15-04-2019, 20:15
Tutaj jest chyba njawiecej zdjec pokazujacych, jak ten pozar postepowal. W wiekszosc mozna kliknac i powiekszyc.
https://twitter.com/afpfr/status/1117849611865972744/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwte rm%5E1117850737013329921&ref_url=http%3A%2F%2Fwiadomosci.gazeta.pl%2Fwiadom osci%2F14%2C166794%2C24663658.html
Taki zabytek, czesc dziedzictwa europejskiej kultury...straszna szkoda ze to sie wydarzylo.
Mylse, ze jednak z wielkim trudem i dlugo to bedzie trwalo, ale jednak ja doprowadza do stanu pierwotnego.
Taka mam przynjamniej nadzieje.
sokolnik
15-04-2019, 20:28
Ciezko będzie ja odbudować. Nie byłem w środku.
Ostatnio byłem w Sagrada Familia w Barcelonie... Budują budują i wybudowowac nie mogą od stu lat... Tu podejrzewam że zawali się dach i nie będzie czego odbudowywać.
Wysłane z mojego Hułałeja
tbogdanowicz
15-04-2019, 20:58
Odbudujemy.
Teoretycznie można, ale kwestia ile to będzie kosztować.
Watykan ma pieniądze, tylko czy zechce na to wydać?
krzysztofz24
15-04-2019, 21:11
Teoretycznie można, ale kwestia ile to będzie kosztować.
Watykan ma pieniądze, tylko czy zechce na to wydać?
A tak spytam z glupia frant jak 5-letnie dziecko;-)
Ta katedra stoi we Francji, jest jakby ich dziedzictwem narodowym jak wieza Eiffla, jak dla nas Zamek Królewski w wawie czy Wawel w Krakowie.
Mysle, ze cale Panstwo stac na odbudowanie jednej zabytkowej katedry i sami Francuzi beda tego chcieli.
To co ma do tego Watykan:-)?
Dlaczego Watykan ma odbudowywać, to jest tak wielki symbol Paryża i całej Francji że zostanie dobudowany co do jednej cegiełki, będzie to trwało wiele wiele lat, pamiętajcie że to nie jest tylko symbol religijny.
23622
tbogdanowicz
15-04-2019, 21:16
A tak spytam z glupia frant jak 5-letnie dziecko;-)
Ta katedra stoi we Francji, jest jakby ich dziedzictwem narodowym jak wieza Eiffla, jak dla nas Zamek Królewski w wawie czy Wawel w Krakowie.
Mysle, ze cale Panstwo stac na odbudowanie jednej zabytkowej katedry i sami Francuzi beda tego chcieli.
To co ma do tego Watykan:-)?
A kto jest właścicielem?
Państwo kościelne. Czy gdyby spaliła się ambasada Polski w Paryżu, to też Francuzi mieliby ją odbudowywać?
- - - - kolejny post - - - - - -
Samą katedrę widziałem. Jest, to znaczy była piękna. Bardzo jej szkoda :-(.
A kto jest właścicielem?
Państwo kościelne. Czy gdyby spaliła się ambasada Polski w Paryżu, to też Francuzi mieliby ją odbudowywać?
Może będę niemiły ale edukacji ci Panie potrzeba albo weź to edytuj póki się da bo aż oczy krwawią.
tbogdanowicz
15-04-2019, 21:21
Może będę niemiły ale edukacji ci Panie potrzeba albo weź to edytuj póki się da bo aż oczy krwawią.
A możesz doprecyzować, co masz na myśli?
- - - - kolejny post - - - - - -
koesh
Pytam poważnie.
- - - - kolejny post - - - - - -
koesh
W Polsce, właścicielem kościołów, są parafie lub zakony. Czy we Francji jest inaczej?
krzysztofz24
15-04-2019, 21:21
A kto jest właścicielem?
Państwo kościelne. Czy gdyby spaliła się ambasada Polski w Paryżu, to też Francuzi mieliby ją odbudowywać?
Juz ci mowie kto jest wlascicielem/spadkobierca/dziedzicem. Narod Francuski, ktory zapewne jest w mniejszym lub wiekszym stopniu przywiazany do swoich zabytkow, bo traktuje je jako dziedzictwo kulturowe.
Bardzo slaby ten przyklad z ambasada. No chyba ze by to byla wyjatkowa architektonicznie na skale europejska i bardzo wiekowa budowla jak Notre Damme.
tbogdanowicz
15-04-2019, 21:29
@ krzysztofz24
Czy jesteś tego pewien?
- - - - kolejny post - - - - - -
Nie żebym miał jak to teraz sprawdzić, ale obawiam się, że właścicielem jest tamtejsza parafia, która normalnie funkcjonuje. A właściwie, to funkcjonowała :-(.
tbogdanowicz
Nie wiem, co to ma do rzeczy, ale właścicielem większości katedr we Francji (w tym Notre Dame de Paris) jest państwo francuskie. Są to "pomniki historyczne".
Masz tu pierwszy z brzegu link:
https://fr.aleteia.org/2018/04/14/a-qui-appartiennent-les-cathedrales-en-france/
tbogdanowicz
15-04-2019, 21:40
sosnowy
Możesz to streścić. Niestety nie znam francuskiego.
- - - - kolejny post - - - - - -
sosnowy krzysztofz24 koesh
Doczytałem i faktycznie ten kościół należy do Państwa Francuskiego. Gdy tam byłem, zupełnie inaczej wypowiadał się ksiądz z tamtejszej parafii, który uważał się za gospodarza. A ponieważ mieszkam w Polsce, to było to dla mnie oczywiste że jest tak jak mówi. Stąd moje wypowiedzi.
Stanisław Anioł też był gospodarzem bloku na Alternatywy 4 :)
Z ostatnich informacji wynika że środek płonie.
tbogdanowicz
15-04-2019, 21:47
Nie, no bez przesady. Ten ksiądz opowiadał że Kościól dba o budynek i jak z trudem gromadzi na to fundusze.
August68
16-04-2019, 07:45
Ta katedra to symbol - kultury europejskiej ale przede wszystkim jeden z symboli katolicyzmu. Upadek iglicy z Krzyżem był bardzo symboliczny. Ale odbudujemy to - a przynajmniej mury i wnętrze.
Boryszuk
16-04-2019, 07:54
Ta katedra to symbol - kultury europejskiej ale przede wszystkim jeden z symboli katolicyzmu. Upadek iglicy z Krzyżem był bardzo symboliczny. Ale odbudujemy to - a przynajmniej mury i wnętrze.
Symbole sa tylko tam, gdzie chesz je zobaczyc.
sokolnik
16-04-2019, 08:29
Ta cała iglica była z XIX wieku... Spaliły się dębowe belki jakieś podtrzymujące dach? Coś takiego... Które uwaga, miały 800 lat... Ktoś powie że to tylko jakieś drewno... Ale jednak oryginały z dawnych czasów...
Obudowac się pewnie uda ale my efektu tych prac nie zobaczymy. Ta katedrę budowali 200 lat. Odnudują ale to już nie będzie to, nie oryginał.
Wysłane z mojego Hułałeja
Czy gdyby spaliła się ambasada Polski w Paryżu, to też Francuzi mieliby ją odbudowywać?
Czy by odbudowali, to ich problem, bo ich budynek. Na pewno musieliby przekazać Polsce inną lokalizację. Budynki ambasad w 99% przypadków są własnością państwa, na terenie którego się znajdują. Akurat owe Państwo Kościelne należy do tej mniejszości, która placówki dyplomatyczne lokalizuje we własnych nieruchomościach, nie obciążając budżetu państwa je goszczącego :-)
Co zaś do samej katedry, to oczywistym jest, że zostanie odbudowana. Nastąpi ogólnonarodowa i międzynarodowa zrzuta, która zapewni budżet. Macronowi tym bardziej będzie to teraz na rękę, bo rozgrywać to będzie jako narodową solidarność. Fundusze ludzie z chęcią przekażą, jedni zbierają na strajkujących nieudaczników bez kompetencji, to inni pozbierają na katedrę.
A miesiąc temu palił się w Paryżu drugi co do wielkości kościół we Francji. Przypadek?
A Sagrada Familia to raczej problem finansowy z tego co kojarzę. Mnóstwo kasy na to idzie, ale to najpiękniejszy budynek jaki widziałem, wart tego, żeby specjalnie pojechać do Barcelony.
A miesiąc temu palił się w Paryżu drugi co do wielkości kościół we Francji. Przypadek?
Wczoraj w Jerozolimie palił się też liczący 1300 lat meczet Al-Aksa.
Przypadek?
Wczoraj w Jerozolimie palił się też liczący 1300 lat meczet Al-Aksa.
Przypadek?
Katedra... Meczet... To muszą być Żydzi.
cz4rnuch
16-04-2019, 11:21
Wczoraj w Jerozolimie palił się też liczący 1300 lat meczet Al-Aksa.
Przypadek?Od razu palił, stróżówka się trochę okopciła. Ale oczywiście tak jak sugeruje Dhoine pożar ND może być tego konsekwencją. Ostrzeżenie od Prezydenta Palestyny było? Było. Bym dał uśmieszek, ale chyba to nie jest najlepszy moment na podśmie****ki. Ani z samej sytuacji ani z niektórych komentarzy (i nie chodzi mi o komentarz, który zacytowałem, bo ten akurat moim zdaniem jest w punkt).
Od razu palił, stróżówka się trochę okopciła. Ale oczywiście tak jak sugeruje Dhoine pożar ND może być tego konsekwencją. Ostrzeżenie od Prezydenta Palestyny było? Było. Bym dał uśmieszek, ale chyba to nie jest najlepszy moment na podśmie****ki. Ani z samej sytuacji ani z niektórych komentarzy (i nie chodzi mi o komentarz, który zacytowałem, bo ten akurat moim zdaniem jest w punkt).
Arabskie dzieciaki zaprószyły ogień w meczecie, w odwecie Palestyńczycy spalili Notre Dame, bo coś im się pomyliło (myśleli, że to synagoga). I dzięki takim teoriom Icek może oczywiście w obronie chrześcijańskiego przecież świata odstrzelić na zachodnim brzegu siedemnaście kobiet oraz pięcioro dzieci, bo to terroryści.
To oczywiście kpina.
Natomiast płonące kościoły we Francji stały się faktem i miejmy nadzieje, że wczorajszy pożar był tylko przypadkiem. Jaka była prawda i tak się nie dowiemy.
Francuzi żartują, że bardzo płakała Brigitte Macron, gdyż podobno Notre Dame budowano w czasach jej młodości.
Francuzi żartują, że bardzo płakała Brigitte Macron, gdyż podobno Notre Dame budowano w czasach jej młodości.
Grubo żartują... ale coś w tym jest. :)
Katedra... Meczet... To muszą być Żydzi.
:D :D :D
A ja myślałem że ludziaki będą tu wrzucać swoje zdjęcia, ponownie naiwny jestem, niedługo jak lody waniliowe okażą się mniej smaczne od czekoladowych to będzie to polityczna/religijna sprawa ;)
Kasy będą mieć tyle że dwie katedry wybudują ale wiele oryginalnych elementów zostało stracone, wiele lat nikt tego nie oglądnie, nie wyobrażam sobie spaceru po Paryżu i nie wstąpienia do tej Katedry, samo zwiedzanie, nabożeństwa, koncerty wewnątrz i imprezy na zewnątrz, pokazy na fasadzie itd, dla mnie coś ważnego zostało utracone.
August68
16-04-2019, 12:46
Miałem szczęście widzieć na własne oczy i wiem co straciliśmy. Zdjęcia mam jeszcze z analogowych czasów, ale może coś nowszego znajdę albo zeskanuję odbitki. Dokumentacja tego co stracone jest ogromna dlatego uważam że większość da się odtworzyć. Zapewne dużo łatwiej niż nasze zabytki zniszczone w czasie wojny. A że nie będą to już oryginały - nie ma rady. Sagrada Familia jest budowana tyle lat a mimo to jest piękna, może podobnie będzie i z Notre Dame.
https://photos.smugmug.com/Paweł/2011/11-Paris/i-zRdmSwQ/0/448f3b86/X2/CFF_111106_0117-Modifier-X2.jpg
Ładne zdjęcie. Jestem daleki od teorii spiskowych ale za dużo Francja ostatnio przeszła na tle religijnym żeby wierzyć w całkowity przypadek i pożar od niedopałka papierosa. Szkoda wielka tak czy inaczej.
No to jeszcze jeden
23641
Jaka była prawda i tak się nie dowiemy.
Wnioskuję po wyrażonej opinii ze kolega już zna prawdę. Zaczerpnął ja zapewne od ogórkowej, terlika i reszty...
Pogratulować.
Kojocisko
16-04-2019, 19:06
Jeszcze jeden dowód na to, żeby nie odkładać podróży, doświadczeń, itp. Carpe Diem.
Cieszę się, że zdążyłem pokazać Notre Dame swojej córce.
Sądzę, że odbudowa Katedry będzie czymś ważnym i jednoczącym dla Francuzów.
BTW - kościoły we Francji należą do państwa i są Kościołowi bezpłatnie użyczane.
nikoniarz
16-04-2019, 19:08
Wnioskuję po wyrażonej opinii ze kolega już zna prawdę. Zaczerpnął ja zapewne od ogórkowej, terlika i reszty...
Pogratulować.
Ciekawe skąd te absurdalne wnioski...
Ciekawe skąd te absurdalne wnioski...
Założenia podobne jak cytowane tuzy intelektu, które już wczoraj objawiły "prawdę". Zdając sobię sprawę ze dyskusja zboczy w kompletnie niepotrzebnym kierunku, choć nie poczuwm się absolutnie do sprawstwa( proponuję przejrzeć uważnie cały wątek) kończę. Nie oczekując odpowiedzi, ani jej nie obiecując.
nikoniarz
16-04-2019, 19:21
Wątek śledzę od samego początku także nie mam potrzeby korzystania z propozycji.
Teorie teoriami ale tam sporo zaniedbań wyjdzie w śledztwie, a jak kasy brak na remont to się bierze ludzi z ulicy, a na Paryskich ulicach jest sporo takich co by wołowe kiełbaski piekło na palących się relikwiach, zresztą teorie o podpaleniu padły z ust tych oświeconych w najbardziej obiektywnej tv ;)
No i znowu mamy religijne i polityczne przepychanki.
August68
16-04-2019, 20:12
Pawel92 ładne ujęcia.
Kilka z grudnia 2016 roku - miałem kilka godzin między lotami z Indii do Paryża i z Paryża do Warszawy.
Zdjęcia robione Panasonikiem Fz200.
Najpierw od zewnątrz:
1.
https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/924/ryp4dH.jpg (https://imageshack.com/i/poryp4dHj)
2.
https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/921/IlL04x.jpg (https://imageshack.com/i/plIlL04xj)
A teraz to co zapewne w większości przepadło ...
3.
https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/923/5GlYtj.jpg (https://imageshack.com/i/pn5GlYtjj)
4.
https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/923/ZpXVej.jpg (https://imageshack.com/i/pnZpXVejj)
5.
https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/924/VS1BAO.jpg (https://imageshack.com/i/poVS1BAOj)
6.
https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/921/HckBW7.jpg (https://imageshack.com/i/plHckBW7j)
7.
https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/921/p1kvZZ.jpg (https://imageshack.com/i/plp1kvZZj)
8.
https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/921/AKoZuy.jpg (https://imageshack.com/i/plAKoZuyj)
9. Wtedy w Katedrze stał jej model - tak chyba miała wyglądać po planowanej modernizacji. Wierzę, że jeszcze ją taką zobaczę.
https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/921/rIT425.jpg (https://imageshack.com/i/plrIT425j)
Wnioskuję po wyrażonej opinii ze kolega już zna prawdę. Zaczerpnął ja zapewne od ogórkowej, terlika i reszty...
Pogratulować.
Widzisz, tyle się naoglądałeś telewizji i naczytałeś internetu, że nie potrafisz jednak wyciągnąć samodzielnych i właściwych wniosków. Nie, nie znam prawdy. Napisałem jedynie, że zapewne jej nie poznamy, jakakolwiek by ona była.
https://i.imgur.com/fhQYRY3.gifv
Od lat brali za wejście od każdej osoby a teraz chcą aby cały świat się złożył na odbudowę. Żabojady.
Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
Dają Ci co chcą, nikt nikogo nie zmusza.
hipokryzja w czystej postaci. Za wejście każdy płacić musiał nie kto chciał.
Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
Nie musiales wchodzic to i nie musialbys placic...
Odbudują. W skali takiego potężnego kraju to drobnostka, tym bardziej, że bogate żabojady straszą, że po 100 mln euro będą dawać.
Sporo ludzi się nachapie przy okazji :)
Dziwi mnie osobiście, że tyle hałasu o to jest. Że na fejsie taka sraczka, zwłaszcza u ludzi, którzy wcześniej by tej katedry nie rozpoznali na obrazku. No może z przodu tak, bo łatwiej.
Dziwi mnie dlatego, że w każdym dniu Ziemia traci bezpowrotnie różne gatunki zwierząt, roślin. Że w tak rozwiniętym świecie, gdzie google wie o każdym pierdnięciu użytkownika smartfona z Androidem, rocznie giną dziesiątki tysięcy jeśli nie setki tysięcy dzieci z głodu. Kufa, z głodu!
A tu taki lament z powodu jednej budowli, w której spłoną głównie dach...
krzysztofz24
17-04-2019, 03:22
Tak czytam sobie niektore wpisy z tego watku i jakies komentarze w sieci.
I kiedys sie mowilo ze papier przyjmie wszystko. Teraz jest; internet przyjmie wszystko.
Skad sie bierze taka kategoria "ludzi" co to zawsze w necie musi ujadac, pisac bzdury lub po prostu wylewac pomyje...
Jak to mawiaja; kozak w necie, piz..a w swiecie.
Jak to dobrze, ze jednak realni ludzie z realnego swiata decyduja.
Nie patrzac na ujadanie i ściek tworzony przez internetowych polglowkow.
nikoniarz
17-04-2019, 06:12
Teraz sam pięknie wylałeś pomyje i ścieki pisząc o półgłówkach i pi..ch, niesamowicie podnosząc poziom dyskusji którego chyba oczekiwałeś od innych...
tbogdanowicz
17-04-2019, 06:43
Tak czytam sobie niektore wpisy z tego watku i jakies komentarze w sieci.
I kiedys sie mowilo ze papier przyjmie wszystko. Teraz jest; internet przyjmie wszystko.
Skad sie bierze taka kategoria "ludzi" co to zawsze w necie musi ujadac, pisac bzdury lub po prostu wylewac pomyje...
Jak to mawiaja; kozak w necie, piz..a w swiecie.
Jak to dobrze, ze jednak realni ludzie z realnego swiata decyduja.
Nie patrzac na ujadanie i ściek tworzony przez internetowych polglowkow.
Miałem się już nie odzywać w tym wątku, ale lekko przesadziłeś.
Napisałem na początku że właścicielm katedry jest KK, bo tak mi mówiono/sugerowano podasz mojej wizyty tam (dokładnych słów sprzed kilku lat nie przytoczę). Załóżmy że miejscowy ksiądz tak się tam czuł i nieświadomie wprowadził w błąd. (Jak napisze że celowo, to zaraz będzie tłum oburzonych.) Nie miałem powodu by mu nie wierzyć.
Jak doczytałem, że jest inaczej to od razu to napisałem, przywołując osoby z którymi dyskutowałem, w tym również Ciebie, byście wiedzieli że przyznaję Wam rację.
sosnowy krzysztofz24 koesh
Doczytałem i faktycznie ten kościół należy do Państwa Francuskiego. Gdy tam byłem, zupełnie inaczej wypowiadał się ksiądz z tamtejszej parafii, który uważał się za gospodarza. A ponieważ mieszkam w Polsce, to było to dla mnie oczywiste że jest tak jak mówi. Stąd moje wypowiedzi.
Nie widzę powodu, byś obrażał osoby myślące inaczej niż Ty, a Twoją wypowiedź odebrałem jako obraźliwą.
Wcześniej na PW rozmawiałem z jednym z forumowiczów i stwierdziłem, że jak mój błąd zostanie, to może ktoś czytając dowie się rzeczy dla niego nowych (jak było w moim przypadku). Teraz jednak dochodzę do wniosku, że lepiej by moderacja posprzątała, bo niektórym mało potrzeba do obudzenia w nich nienawiści.
Pozdrawiam,
tbogdanowicz
Kolekcjoner
17-04-2019, 13:47
Odbudują, już zapowiedzieli. Myślę że szybko. To bardzo bogaty kraj i sprawa honorowa więc nie sądzę żeby był z tym jakiś większy problem. Z inżynierskiego punktu widzenia fajne wyzwanie :).
O, widzę ze mamy nowego specjalistę od Francji :mrgreen:
Nie, tylko nie spałem na lekcjach historii :mrgreen:
cz4rnuch
17-04-2019, 15:20
A ilu znasz Francuzów? Ale nie tych z ksiązek do historii :)
Dajcie spokój :) pokażcie proszę więcej Waszych zdjęć tej pięknej katedry.
Nie, tylko nie spałem na lekcjach historii :mrgreen:
Jeśli można zapytać, gdzie udało Ci się tak dogłębnie poznać historie Francji?
Nie, tylko nie spałem na lekcjach historii :mrgreen:Może i nie spałes, ale i tak niewiele z nich wyniosłeś.
Jeśli można zapytać, gdzie udało Ci się tak dogłębnie poznać historie Francji?
Raczej nie dogłębnie, i nie historie, tylko historię. Historyjki pewnie są różne, w różnych częściach świata. Może kończmy, bo nie na temat zaczyna być dyskusja. To był taki mój pierd w dyskusji dotyczący pompatycznego twierdzenia o honorze. I absolutnie nie mam za złe mało honorowego postępowania niektórych Państw, bo dzięki temu często ochronili w ten sposób wielu obywateli. Jak historia pokazuje honorowo można co najwyżej wykrwawić własny naród. I rzecz jasna nie zamierzam więcej do tego tematu wracać. Mądrej głowie dość po słowie...
Może i nie spałes, ale i tak niewiele z nich wyniosłeś.
A Ty co? Prorok jakiś, że wiesz co i ile wyniosłem? Nie skomentuję, bo w zasadzie nie ma czego...
To był taki mój pierd w dyskusji dotyczący pompatycznego twierdzenia o honorze. I absolutnie nie mam za złe mało honorowego postępowania niektórych Państw, bo dzięki temu często ochronili w ten sposób wielu obywateli.Takie tezy stawiano przez lata i wcale Gebbels nie był pierwszym :)
23658
... To był taki mój pierd...
Nie ma problemu. Następnym razem próbuj to jakoś kontrolować. Zobaczysz, będzie dobrze.
Dzisiaj podawali szacunkowy koszt odbudowy sięgający ok 200mln euro a już jest chętnych do ofiarowania łącznej kwoty opiewającej na około 600mln euro ;)
Lokalne media podają ze szacunkowy koszt remontu (rekonstrukcji) miałby wynieść ponad miliard euro, natomiast obietnice składek miały wynosić dzisiaj rano 890 milionów.
Dzisiaj podawali szacunkowy koszt odbudowy sięgający ok 200mln euro a już jest chętnych do ofiarowania łącznej kwoty opiewającej na około 600mln euro ;)
Za 200 mln euro to można sobie zbudować centrum handlowe w jakimś Busku Zdrój, a nie odbudować katedrę.
krzysztofz24
17-04-2019, 17:30
Chec odbudowy to jedno, pieniadze sie znajda od tych ktorzy chca to odbudowac.
Ale chodzi o to zeby to zrobic zgodnie ze sztuka konserwacji takich zabytkow.
Więźba dachowa, ktora splonela zostala wykonana z 1300 debow i miala 850lat.
Tutaj jest to dobrze omowione od 12:30.
Od 16:30 jest skrot reportazowy filmowo-zdjeciowy jak ten pozar wygladal.
https://youtu.be/FXR4E8ueSsg
Raczej nie powinno być problemu z odbudową. W tvn24 eksperci niedawno mówili, że Francja w ostatnich latach udzieliła uchodźcom z Afryki gościny, a wśród nich była jakaś niesamowita liczba m.in.bardzo dobrze wykształconych inżynierów, architektów, itd. itp. To przecież oni na pewno teraz pomogą coś wymyślić mimo nadmiaru zajęć? Co, nie?
Ktoś z mądrych mówił wczoraj że odbudowa samego dachu może pochłonąć 500mln, koszty kamieniarstwa nieznane póki nie oszacuje się co zostało przepalone i czy wymaga tylko wymiany czy odbudowy.
23661
cz4rnuch
17-04-2019, 19:56
Pomoc nadciąga nawet od strony przemysłu rozrywkowego:
https://www.youtube.com/watch?v=vf4z7GkmlhY
Raczej nie powinno być problemu z odbudową. W tvn24 eksperci niedawno mówili, że Francja w ostatnich latach udzieliła uchodźcom z Afryki gościny, a wśród nich była jakaś niesamowita liczba m.in.bardzo dobrze wykształconych inżynierów, architektów, itd. itp. To przecież oni na pewno teraz pomogą coś wymyślić mimo nadmiaru zajęć? Co, nie?
Bingo!! :)
Raczej nie powinno być problemu z odbudową. W tvn24 eksperci niedawno mówili, że Francja w ostatnich latach udzieliła uchodźcom z Afryki gościny, a wśród nich była jakaś niesamowita liczba m.in.bardzo dobrze wykształconych inżynierów, architektów, itd. itp. To przecież oni na pewno teraz pomogą coś wymyślić mimo nadmiaru zajęć? Co, nie?
Obrzydliwe.
Prawda. Bingo jest obrzydliwe.
Kolekcjoner
17-04-2019, 23:19
Obrzydliwe.
Raczej żałosne.
To był taki mój pierd w dyskusji dotyczący pompatycznego twierdzenia o honorze...
A gdzie była jakaś pompatyczność twierdzenia?.
Ciekawe czy będą odtwarzać wszystko jak było czy tylko to co widać?
Jak było, to już nie będzie, bo podobno zabrakło fachowców od ówczesnych technologii, a ci przyjezdni specjalizują się w budowlach z gliny i odchodów zwierzęcych.
Obrzydliwe to są dzisiejsze produkcje redaktorków z niegdyś największej polskiej gazety codziennej, którzy piszą, że nadarzyła się niepowtarzalna okazja, żeby katedrę odbudować nie jako kościół, a jako multikulturalne centrum Europy. Nawet we Francji (a przynajmniej w jej jeszcze białej części) przyjęto takie głosy z obrzydzeniem. Obrzydliwe jest także usuwanie poniższego symbolicznego zdjęcia z wnętrza Notre Dame przez pejsbuk i inne społecznościowe serwisy, ponieważ narusza podobno uczucia religijne... Tak. To wszystko co dzieje się na świecie staje się obrzydliwe.
23668
Kolekcjoner
18-04-2019, 00:41
Jak było, to już nie będzie, bo podobno zabrakło fachowców od ówczesnych technologii, a ci przyjezdni specjalizują się w budowlach z gliny i odchodów zwierzęcych.
No przecież, że nikt nie będzie używał kołowrotka i narzędzi średniowiecznych ;). Chodzi o to jak to odbudują, z jakich materiałów i czy odtworzą pierwotną konstrukcję.
W sumie to już nieważne, bo widzę że dyskusja i tak skręca na standardowe pieprzenie o niczym więc spadam stąd... dobranoc :).
Normalnie odbudują. Na więźbę wezmą 850-letnie dęby, załadują dźwigami, bo przecież mają jakieś dźwigi, prawda? Podobnie, jak mają śmigłowce gaśnicze i sprawne służby, które już godzinę po ugaszeniu stwierdziły, że przyczyną pożaru było zaprószenie.
A reszta to betka. I tak wnętrze będzie do przerobienia. Wywali się krzyż, wstawi chromowaną rurę pośrodku i pomaluje w ładne tęczowe kolory. Francja elegancja.
- - - - kolejny post - - - - - -
Dobranoc. :-)
- - - - kolejny post - - - - - -
Aha, niektórzy powiadają, że pani prezydentowa francuska pamięta te technologie. Ale to chyba złośliwcy są.
Ma Bozia lokatorów :shock:
jurkarol
18-04-2019, 08:33
Akcja gaszenia dwoma sikawkami, to piękne, bo może reszty już nie warto było gasic?
Jasne, nie warto gasić niczego co jest starsze niż komputery i smartfony .
Jak było, to już nie będzie, bo podobno zabrakło fachowców od ówczesnych technologii, a ci przyjezdni specjalizują się w budowlach z gliny i odchodów zwierzęcych.
Spoko, polska siła robocza ogarnie temat i będzie powód do dumy po wszystkie wieki.
Obrzydliwe jest także usuwanie poniższego symbolicznego zdjęcia z wnętrza Notre Dame przez pejsbuk i inne społecznościowe serwisy, ponieważ narusza podobno uczucia religijne...
Pejsbuk to prywatna firma. Stoi po jakiejś stronie poglądowej, bo prawie każdy gdzieś stać musi. Nie lubisz - nie korzystaj.
Tak. To wszystko co dzieje się na świecie staje się obrzydliwe.
Nie wszystko tylko sporo. A co konkretnie to zależy od punktu widzenia komentującego. Dla jednych obrzydliwy jest rasizm, faszyzm, nacjonalizm. Dla drugich ludzie o innym kolorze skóry czy wyznaniu. Dla jednych nie do przyjęcia są bombardowania natowskie w Syrii, drudzy gardzą uciekinierami stamtąd, którzy nie wzięli noży, widelcy i wideł w ręce i nie bronili ojczyzny przed NATO, USA, Ruskimi i ISIS wyposażonymi przynajmniej w broń maszynową i rakiety.
Aha, niektórzy powiadają, że pani prezydentowa francuska pamięta te technologie. Ale to chyba złośliwcy są.
Nie jest źle, zawsze pomocną radą posłuży Naczelnik Polski, przecież jest 4 lata starszy i zna się na wszystkim :)
Ma Bozia lokatorów :shock:
E tam, zaraz Bozia. Sami do tego doszli potęgą swoich umysłów :)
...Sami do tego doszli potęgą swoich umysłów :)
I to jest, w pewnym sensie, niepokojące :mrgreen:
August68
18-04-2019, 12:02
Ale za to bardzo ludzkie...:lol:
Dla jednych nie do przyjęcia są bombardowania natowskie w Syrii, drudzy gardzą uciekinierami stamtąd, którzy nie wzięli noży, widelcy i wideł w ręce i nie bronili ojczyzny przed NATO, USA, Ruskimi i ISIS wyposażonymi przynajmniej w broń maszynową i rakiety.
Jakie to typowe, co napisałeś. Media mainstream potrafią jednak głęboko ukształtować świadomość swojego odbiorcy. Oczywiście, typowy uchodźca z ogarniętej dramatem Syrii to mężczyzna, lat ok. dwudziestu, o skórze czarnej niczym heban. Przybył z Syrii do Europy drogą przez Algierię, Libię lub Maroko ponieważ przy okazji chciał zwiedzić kawałek świata. Przez przypadek jego miejscem urodzenia jest Sudan lub Nigeria. W świadomości światłego europejczyka to jednak syryjski uchodźca. Jest nastawiony wyjątkowo mało roszczeniowo, chce uczciwie pracować w swoim nowym kraju i jak najszybciej stanąć na nogi, żeby móc sprowadzić swoją 40 osobową rodzinę, którą dramat wojny w Syrii przypadkiem spotkał na wakacjach w rzeczonym przykładowym Sudanie. Ten uczciwy człowiek nie chce korzystać z pomocy socjalnej, poza tym zgodnie z przekazem jest wyjątkowo dobrze wykształcony, a mieszka w kartonie na ulicy Paryża lub Berlina dlatego, że tak lubi. Jest też wysportowany, dlatego lubi gonić tiry z przewożonymi do GB towarami, ewentualnie turystów po ulicach Barcelony. Nad takim uchodźcą trzeba się oczywiście litować, chronić go przed bezwzględnym faszyzmem panującym w białej chrześcijańskiej Europie. Trzeba chronić go przed wszechogarniającym katolicyzmem i zachęcać do kontaktów seksualnych z młodymi niemkami, żeby przypadkiem nie wpadł w sidła katolickiej siatki księży pedofilów. Taki uchodźca to samo dobro. O wiele ważniejszy niż Kurdowie tłuczeni za przyzwoleniem władz Europy i o wiele ważniejszy niż masowo mordowani przez żydów Palestyńczycy. Trzeba też uchodźcę chronić przed polskimi obozami śmierci. Wszak to Polacy są autorami holokaustu.
Nie jest źle, zawsze pomocną radą posłuży Naczelnik Polski, przecież jest 4 lata starszy i zna się na wszystkim :)
Kluczowy argument w dyskusji ze światłym europejczykiem. Dyskusja o zachodniej Europie, ale wina Kaczyńskiego. Jasne. Siła argumentów się skończyła, trzeba cytować tvn.
Do "zaprószenia" ognia w ostatnich 5 latach doszło we Francji w 87 kościołach. To oczywiście przypadek, albo wynik zmian klimatycznych wysuszających Europę przez nadmierne wydobycie węgla w Polsce. Wczoraj w Sewilli aresztowano "uchodźcę", który planował odpalić fajerwerki na sobie w trakcie zbliżającej się drogi krzyżowej w piątek. Pewnie chciał w ten sposób zapłakać nad wzrostem nastrojów nacjonalistycznych. Itd., itp. to dzieje się codziennie. Ale przecież wszystko jest w porządku. Wszak Europa musi być otwarta i liberalna.
Dumny, multikulturowy naród francuski, pełen oczywiście wieloletniego honoru, może zawsze zamiast odbudowywać jakąś tam katedrę narysować ją kolorowymi kredkami na chodniku. Wszak kredki pewnie jeszcze posiadają po ostatnich gwałtownych i oburzających protestach po jakimś tam zamachu.
Szkoda, że temat o tragedii w Paryżu sprowokował do wpisów zupełnie nie na temat.
Niektóre z postów są po prostu żenujące, w mojej ocenie. Smutno mi. Zamykam.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.