PDA

Zobacz pełną wersję : Pentacon a Pentacon six



Nikuś
20-06-2007, 13:58
Czy obiektywy Pentacon mozna podłaczyc przez adapter p-six/nikon??

tylko nie rzucac pomidorami prosze ;)\

pozdrawiam

adrian
20-06-2007, 14:17
Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem, ale jeżeli masz Pentacona SIX-TL i szkiełka do niego to możesz za pomocą takiego bagnetu podłączyć te szkiełka do nikona. Sam korzystam z tego patentu, działa ;)

Nikuś
20-06-2007, 14:31
Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem, ale jeżeli masz Pentacona SIX-TL i szkiełka do niego to możesz za pomocą takiego bagnetu podłączyć te szkiełka do nikona. Sam korzystam z tego patentu, działa ;)

Sprawa chyba juz wyjasniona

http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=29641

Forumowicz sprzedaje Pentacon 135 auto i byłem ciekaw czy obiektyw ów moża podłaczyć poprzez adapter Pentacon six/Nikon do mojego D70s ale chyba nie jest to mozliwe.

Zastanawiam sie nad zakupem takiego adaptera ( nie ma soczewki korygującej jak w m42 )probuje tez ustalic zakres szkiełek z p-six'a i mam na oku 250mm 3,5F jupitera

Klos
20-06-2007, 19:06
szkla od Pentacona six mozna popiac przez adapter , od Pentacona malobobrazkowego nie

Jacek S
26-06-2007, 20:19
O ile dobrze rozumiem, to masz na myśli szkło systemu M42, czyli z gwintem takim jak Praktica, czy Zenith. To system małoobrazkowy, a nie jak P-six średni format!!! To całkiem inna bajka!!! Ale i takie szkło można podpiąć do nikona, tylko potrzeba oczywiście innej przejściówki: z M42 na bagnet Nikona!
I tu masz dwie opcje:
1. Zwykła przejściówka - kawałek metalu, niestety w Nikonach brak jest ostrości w nieskończoności ze względu na inną odległość mocowania od płaszczyzny filmu.
2. Przejścióka z korygującą soczewką - pozwala na ostrzenie w nieskończoność, ale jak wiadomo każdy dodatkowy element optyczny w układzie może pogarszać jakość optyczną całego układu. Co do utraty jakości spowodowanej soczewką zdania są podzielone, zależy to tez pewnie od producenta samej soczewki.

Generalnie, jeżeli masz dopiero zamiar pakować się jakieś dziwne szkła od innych systemów, to odradzam ten obiektyw. Lepiej wejść w system P-six, używając przejściówki o której sam wspominałeś, ale szkła te są droższe. A jeżeli już masz kupić tanią 135 celem używania w nikonie, to kup ruskiego TIAR 11 135/2.8. To równie dobrze szkło co Pentacon 135 o którym piszesz, może być nawet od niego tańsze, a ma jedną wielką zaletę: można bez problemów wymienić mu całe mocowanie na bagnet Nikona. Odpowiedni pierścień dostaniesz bez problemu na allegro za jakieś 30-40 zł. A konwersji dokonasz bez jakiejkolwiek instrukcji w 5 minut!!! Polecam!!!