PDA

Zobacz pełną wersję : Zamulanie lightrooma przy HDR



aldik79
18-03-2019, 15:25
Witam, gdy w lightroomie stworzę sobie zdjęcie w HDR złozone z np 4 pojedynczych zdjęc, i gdy chce dalej obrabiać uzyskany HDR to komp strasznie zaczyna zamulać. np mam problemy z użyciem pędzla korekcyjnego bo mam znaczne opuźnienia. Na "zwykłych" rawach tego nie mam. Komputer Ryzen 5, 16 GB ram, SSD. Czy to jest normalne dla Lightrooma przy tworzeniu zdjęć HDR?

Bartek
18-03-2019, 15:47
testowo przed chwilą zrobiłem cztery foty (.nef) przesunięcie 1EV, wczytałem do Lightrooma połączyłem jako HDR, wygenerowało .dng i spokojnie mogę obrabiać tak jak zwykłego rawa.
Lightroom clasic CC , win10, i7 8700k, 24GB, ssd.

aldik79
18-03-2019, 17:44
To może mój ryzen nie daje rady :(....

mmluty
19-03-2019, 11:29
Logicznie na to patrząc to procesor nie powinien mieć wpływu na szybkość obróbki tak utworzonego pliku. HDR to nie panorama gdzie wielkość pliku rośnie proporcjonalnie do ilości zdjęć. Sprawdź może jaka jest wielkość pliku wynikowego po złożeniu HDR. Nie powinna zbytnio odbiegać od pojedynczej klatki przed złożeniem.

aldik79
19-03-2019, 22:42
Ja przetwarza mi pliki do HDR to zużycie procesora podskakuje na 99%, potem spada do 30%. Ale sama obróbka tego HDR-u to jakaś męczarnia. I tak już zamówiłem nowego ryzena 7, tak więc przetestuje to później na nowym sprzęcie.

grizz
19-03-2019, 22:49
Może pora zmienić program na przyjaźniejszy pod względem wykorzystanai zasobów i przełożenia tego na wyniki.

mmluty
20-03-2019, 17:55
Ja przetwarza mi pliki do HDR to zużycie procesora podskakuje na 99%, potem spada do 30%. Ale sama obróbka tego HDR-u to jakaś męczarnia. I tak już zamówiłem nowego ryzena 7, tak więc przetestuje to później na nowym sprzęcie.

To że przy przetwarzaniu HDR-a program zajmuje 100% procesora to nie jest samo w sobie złe. Natomiast nie napisałeś jaką objętość mają te HDR-y po przetworzeniu. Jeżeli to działa jak opisujesz na Twoim komputerze to po zmianie procesora nie będzie znacząco lepiej. Moim zdaniem przyczyną nie jest komputer tylko program lub jego ustawienia. HDR-ów w Lr nie składałem więc trudno coś powiedzieć z własnego doświadczenia, składałem natomiast panoramy i to działa zaskakująco szybko i dobrze.