PDA

Zobacz pełną wersję : Soft do zgrywania zdjec i katalogowania.



pablodesign
19-06-2007, 18:33
Witam.

Od kilku dni bezskutecznie poszukuje softu do zgrywania zdjec z nikona d40 ktory spelni moje niezbyt wygorowane (tak przynajmniej myslalem) wymagania, tzn:

- przy zgrywaniu obraca od razu obrazy zrodlowe wg. exif'a (najlepiej bezstratnie)
- zdjecia trafiaja do katalogu z data zrobienia zdjecia - czyli jak zgrywam zdjecia z 3 dni to z kazdego dnia trafiaja do osobnego katalogu.

Sprawdzilem nastepujace programy: picture project, adobe lightroom, adobe ps elements, adobe album starter edition, corel photo album, picasa, acdsee. Kazdy z nich albo zgrywa zdjecia hurtem do jednego katalogu, albo obraca tylko miniaturki a oryginaly zostawia nieobrocone.

Dodam ze przy poprzednim aparacie (canon a80) zgrywal do katalogow odpowiednio i obracal, choc w pozniejszych wersjach cos to obracanie juz sie skopalo troche.

Czy ma ktos jeszcze propozycje jakiegos softu ktory by spelnil moje wymagania? Ewentualnie ktorys z tych programow ma mozliwosci ktorych potrzebuje jednak wymaga glebszej konfiguracji? W takim przypadku prosilbym o wskazowki.

Pozdrawiam.

Erie
19-06-2007, 18:42
a iView Media Pro? tylko ma wadę - 299 USD bodajże kosztuje

bombel
19-06-2007, 19:50
Sortowanie z datą, to Total Commander. Nie automatycznie, ale z drugiej strony - ile razy dziennie zgrywasz pliki z karty? Jeśli nie więcej niż dwa razy dziennie, to automat nie jest tak strasznie niezbędny, procedura nie jest skomplikowana.

Obracanie u mnie załatwia Adobe Bridge (część składowa Photoshopa CS2).

Poza tym ja nie sortuję datami, tylko tematycznie - osobno roślinki, osobno zwierzątka, mówiąc najprościej. A do tego Bridge jest świetny.

pablodesign
21-06-2007, 08:21
Witam!

Przetestowalem iView i niestety, o ile organizacja samych zdjec jest w porzadku to zgrywanie niestety nie spelnia moich oczekiwac. Tak jak 'bombel' napisal, zdecyduje sie na zgrywanie total commanderem a pozniej katalogowanie picasą.

Dziekuje za pomoc.

Joca
21-06-2007, 14:51
Abobe Ligthroom zgrywa zdjęcia z kolejnych dni do kolejnych katalogów, np 2007-06-21. Pierwszy podgląd jest wszystkich zdjęć, ale możesz przeglądać po dacie.

Powodzenia!

pablodesign
21-06-2007, 15:08
Abobe Ligthroom zgrywa zdjęcia z kolejnych dni do kolejnych katalogów, np 2007-06-21. Pierwszy podgląd jest wszystkich zdjęć, ale możesz przeglądać po dacie.

Powodzenia!

No tak, lecz niestety lightroom nie obraca zdjec zrodlowych. Nawet podoba mi sie ten program ale do szybkich to on zdecydowanie nie nalezy...

Pozdrawiam.

Artur
23-06-2007, 13:04
No tak, lecz niestety lightroom nie obraca zdjec zrodlowych. Nawet podoba mi sie ten program ale do szybkich to on zdecydowanie nie nalezy...

Pozdrawiam.

Obraca i owszem, chyba ze kazdy z nas mysli o innym obracaniu. Jest nawet bardzo szybki, prawdopodobnie masz wolny sprzecik :-)

pablodesign
26-06-2007, 11:14
Obraca i owszem, chyba ze kazdy z nas mysli o innym obracaniu. Jest nawet bardzo szybki, prawdopodobnie masz wolny sprzecik :-)

Przez obracanie rozumiem to co napisalem w pierwszym poscie - zgrywam zdjecia na dysk i zostaja one automatycznie obrocone wg. danych z exif - czyli ze jak otworze to nawet w przegladarce zdjec windowsa to zdjecie ma byc prawidlowo obrocone. Po moich testach wychodzi ze lightroom obraca - ale nie zrodlowe pliki a swoje thumbnaile oraz przy ogladaniu zdjec bezposrednio w lightroomie.

A co do wolnego sprzeciku to raczej AMD X2 3600+ i 2GB ramu powinno wystarczyc na taki soft - porownaj sobie dzialanie lightrooma np z iView to zobaczysz ogromna roznice w predkosci na korzysc tego drugiego.

Pozdrawiam.

Artur
26-06-2007, 16:54
... ale nie zrodlowe pliki a swoje thumbnaile oraz przy ogladaniu zdjec bezposrednio w lightroomie.
To prawda. Dlatego, ze Lightroom jak i kilka innych profesjonalnych programow do postprocessingu nie ingeruje bezposrednio w plik zrodlowy - aby go nie "zepsuc" np. przez nieumiejetne, bledne lub przypadkowe korekcje, itp. Taka jest zasada pracy tego typu oprogramowania. Jesli chcesz, aby np. Lightroom zapisal w pliku zrodlowym obrot, mozesz wykonac eksport, gdzie wszystkie Twoje zmiany zostana zapisane na stale.

edit: U mnie Lightroom pracuje bardzo szybko (intel 2 Ghz, 2GB ramu)