PDA

Zobacz pełną wersję : Wyłączenie auto obracania.



mario_b
08-02-2019, 23:06
Cześć!


Szukam i znaleźć nie mogę. Czy istnieje możliwość wyłączenia automatycznego obracania zdjęć? Wiem jak to zrobić żeby działało na wyświetlaczu aparatu, niestety komputer mi obraca zdjęcia automatycznie. Czy można to gdzieś w puszce tak ustawić, żeby programy na kompie wyświetlały zdjęcia w jednej pozycji? Tak, żeby dolna krawędź zdjęcia była zawsze na dole, bez względu czy kadr jest poziomy, czy pionowy w jedną bądź drugą stronę, czy poziomy ale do góry nogami(zdjęcie będzie wtedy do góry nogami).

Darek72
09-02-2019, 00:08
Nie napisałeś o jaki model body chodzi ale z reguły ta pozycja jest w menu głównym ustawień aparatu pod nazwą automatyczny obrót zdjęć i należy wybrać opcję wyłączone.
Generalnie szukaj jej w tej samej zakładce menu gdzie jest formatowanie karty, ustawianie daty i godziny, jasności monitora itp.
Edit.
Dopiero teraz zauważyłem, że nie chodzi o nikona tylko o fuji - więc to co napisałem może się nie sprawdzić.

jurkarol
09-02-2019, 00:21
Tak jest to w fuji możliwe tylko zapomniałem gdzie...

TOP67
09-02-2019, 00:58
Tak, żeby dolna krawędź zdjęcia była zawsze na dole, bez względu czy kadr jest poziomy, czy pionowy

Tak działa właśnie auto obracanie. Jak je wyłączysz, to na dole zawsze będziesz mieć dłuższy bok, czyli w pionowych zdjęciach dół będzie z boku.

mario_b
09-02-2019, 01:27
Nie napisałeś o jaki model body chodzi ale z reguły ta pozycja jest w menu głównym ustawień aparatu pod nazwą automatyczny obrót zdjęć i należy wybrać opcję wyłączone.
Generalnie szukaj jej w tej samej zakładce menu gdzie jest formatowanie karty, ustawianie daty i godziny, jasności monitora itp.
Edit.
Dopiero teraz zauważyłem, że nie chodzi o nikona tylko o fuji - więc to co napisałem może się nie sprawdzić.


Fuji X-T10, X-E3. W innych modelach powinno być podobnie.

W konfiguracji ekranu w Fuji, pod poz. Aut.obr. obrazu ustawiam "wyłączone" i przy przeglądaniu w aparacie, zdjęcia nie są obracane. Jednak jakaś informacja w metadanych musi być zapisana, bo te same zdjęcia, już na komputerze, zarówno Lightroom jak i ACDSee czy nawet Finder w miniaturkach, obraca do pozycji "właściwej/prawidłowej", której ja jednak bym nie chciał.

Z innej strony. Matryca to prostokąt, o bokach A,B,C i D. Czy w exifie są zapisane takie dane, które określają każdy z boków?

- - - - kolejny post - - - - - -


Tak działa właśnie auto obracanie. Jak je wyłączysz, to na dole zawsze będziesz mieć dłuższy bok, czyli w pionowych zdjęciach dół będzie z boku.

I to mi pasuje, tego chcę. Ale tak się dzieje tylko na wyświetlaczu w aparacie. Na kompie wraca do "normy", której nie chciałem ustawiając wyłączony "automatyczny obrót obrazu".

TOP67
09-02-2019, 10:18
I to mi pasuje, tego chcę. Ale tak się dzieje tylko na wyświetlaczu w aparacie. Na kompie wraca do "normy", której nie chciałem ustawiając wyłączony "automatyczny obrót obrazu".

W Nikonach to są dwa różne ustawienia. Autoobracanie pliku i autoobracanie podglądu.

PiKa
09-02-2019, 11:33
OP pisze o obracanie NA KOMPUTERZE. Sądzę, że ustawienia w puszcze nie mają znaczenia. Musisz zmienić ustawienia w swojej przeglądarce zdjęć na komputerze.
Tak, musi być zapisane w exifie. Nie, nie wiem gdzie. Pewnie da się wygooglac albo zobaczyć samemu czy w exifie nie ma czegoś charakterystycznego.

TOP67
09-02-2019, 14:15
OP pisze o obracanie NA KOMPUTERZE. Sądzę, że ustawienia w puszcze nie mają znaczenia. Musisz zmienić ustawienia w swojej przeglądarce zdjęć na komputerze.
Tak, musi być zapisane w exifie. Nie, nie wiem gdzie. Pewnie da się wygooglac albo zobaczyć samemu czy w exifie nie ma czegoś charakterystycznego.

Mają znaczenie, bo skąd komputer ma wiedzieć czy zdjęcie było pionowe? To puszka zapisuje informacje o orientacji.

PiKa
09-02-2019, 16:15
Jak widać ze słów OP, wyłączenie obracania w puszcze nic nie zmieniło na komputerze. W tym sensie puszka nie ma znaczenia.

TOP67
09-02-2019, 17:31
Jak widać ze słów OP, wyłączenie obracania w puszcze nic nie zmieniło na komputerze. W tym sensie puszka nie ma znaczenia.

Widocznie nie wyłącza obracania, tylko podgląd obracania.

PiKa
09-02-2019, 17:33
Nie przypominam sobie dwóch opcji związanych z obracaniem, ale mogę się mylić.

Zresztą bardziej sensowne jest zawsze umieszczać informacje o pozycji w zdjęciu i zostawić decyzję o obracaniu "przeglądarce" zdjęć.

TOP67
09-02-2019, 17:36
Nie przypominam sobie dwóch opcji związanych z obracaniem, ale mogę się mylić.

Dla D7100

Menu odtwarzanie - Obrót zdjęć pionowych (instrukcja str. 222)
Menu ustawień - Automatyczny obrót zdjęć (str. 265)

PiKa
09-02-2019, 17:38
Rozumiem. W przypadku Fuji x-t2 nie pamiętam takich opcji.

mario_b
09-02-2019, 23:01
Widocznie nie wyłącza obracania, tylko podgląd obracania.

Tak się właśnie dzieje.

Nie znalazłem w menu Fuji innych opcji dot. wł./wył. obracania. Szkoda trochę.

Str. 109 instrukcji: "AUT.OBR.OBRAZU - Wybierz WŁ., aby automatycznie obracać„pionowe”(portretowe) zdjęcia podczas odtwarzania."

PiKa
09-02-2019, 23:06
Dlaczego ktoś chciałby wyłączyć zapisywanie informacji o obracaniu?

epicure
10-02-2019, 20:01
Ludzie, przecież to jest w menu "KONFIG. EKRANU", pozycja "AUTO OBRÓT OBRAZU WIZJERA".

PiKa
11-02-2019, 11:57
I jak to działa

epicure
11-02-2019, 12:07
A jak ma działać? Parametry w wizjerze się nie obracają.

jurkarol
11-02-2019, 12:49
A jak ma działać? Parametry w wizjerze się nie obracają.
Ale pytającemu chodzi o to z żeby przy przeglądaniu zdjęć na kompie nie obracalo zdjęć do pionu.
A ta opcja z wizjerem nie ma na to wpływu.

epicure
11-02-2019, 12:51
No to musi sobie w przeglądarce ustawić, żeby nie obracała...

jurkarol
11-02-2019, 14:11
Cześć!


Szukam i znaleźć nie mogę. Czy istnieje możliwość wyłączenia automatycznego obracania zdjęć? Wiem jak to zrobić żeby działało na wyświetlaczu aparatu, niestety komputer mi obraca zdjęcia automatycznie. Czy można to gdzieś w puszce tak ustawić, żeby programy na kompie wyświetlały zdjęcia w jednej pozycji? Tak, żeby dolna krawędź zdjęcia była zawsze na dole, bez względu czy kadr jest poziomy, czy pionowy w jedną bądź drugą stronę, czy poziomy ale do góry nogami(zdjęcie będzie wtedy do góry nogami).
Wszystkie programy obracają?

PiKa
11-02-2019, 14:34
Wystarczy żeby jeden obracał ;)