PDA

Zobacz pełną wersję : Jednolite kolory z różnych aparatów.



nazir_altamar
29-01-2019, 22:02
Witam serdecznie,

szukam osób którym udało się wykonać profile kolorystyczne dla różnych aparatów i dzięki temu zdjęcia wykonane w tym samym oświetleniu mają tę samą kolorystykę.
Chodzi mi o to żebym miał profile dzięki którym np zdjęcia colorcheckera wykonane różnymi aparatami (jedno po drugim) i z tym samym balansem bieli wyglądały tak samo.
Teoria mówi że należy wykonać zdjęcia, przerobić na DNG, użyć DNG profile editor-a, ustawić taki sam WB dla obu profili/zdjęć i powinno działać.
Niestety nie działa ;)
Uprzejmie proszę o zabranie głosu tylko i wyłącznie osób które tego dokonały.
Dziękuję.

madebyzosiek
29-01-2019, 22:35
Balans bieli nie będzie ustawiany taki sam. Cała reszta teorii słuszna, choć czasem jednak trzeba nasycenie dominującego koloru odjąć, na przykład w D700 żółty na - 5, zielony na - 5, a w D500 pomarańcz i czerwony na - 5. W D610 właściwie nic już nie trzeba poprawiać. Rola takich profili jest ogromna w zakresie nasycenia kolorów, szczególnie na zdjęciach w słońcu, czy z błyskiem lampy :)

nazir_altamar
29-01-2019, 22:50
Nie wiem czy dobrze sie wysłowiłem.
Z tego co wiem można fotografowac różnymi aparatami (ja mam d700 i d750 ) i po ustawieniu tego samego wb i zastosowaniu odpowiednio 'ustawionego profilu" w LR chciałbym mieć takie same kolory dla zdjęć z różnych aparatów. Oczywiście trzeba do tego użyć colocheckera i adobe dng profile editor.
Innym wychodzi a u mnie lipa ;(

madebyzosiek
29-01-2019, 22:53
Chyba tylko DR5000 mają takie magiczne profile. Ja swoich używam do wyrównania kolorów, mam je zrobione color checkerem, ale balans ustawiam inny dla każdego aparatu.

nazir_altamar
30-01-2019, 00:09
Mam władcę barw ale w niczym mi nie pomógł :(

Zelber
30-01-2019, 00:28
Witam serdecznie,

szukam osób którym udało się wykonać profile kolorystyczne dla różnych aparatów i dzięki temu zdjęcia wykonane w tym samym oświetleniu mają tę samą kolorystykę.
Chodzi mi o to żebym miał profile dzięki którym np zdjęcia colorcheckera wykonane różnymi aparatami (jedno po drugim) i z tym samym balansem bieli wyglądały tak samo.
Teoria mówi że należy wykonać zdjęcia, przerobić na DNG, użyć DNG profile editor-a, ustawić taki sam WB dla obu profili/zdjęć i powinno działać.
Niestety nie działa ;)
Uprzejmie proszę o zabranie głosu tylko i wyłącznie osób które tego dokonały.
Dziękuję.
Nie dostaniesz identycznych zdjęć przy identycznym WB, ten będzie się lekko różnił w zależności od puszki. Reakcja oprofilowanych zdjęć na suwaczki w LR także się będzie różnić.

nazir_altamar
30-01-2019, 10:07
Czyli podsumowywując DR5000 zrobili mnie (i innych) w konia mówiąc że można mieć różne puszki i ten sam materiał wyjściowy ?
Czy ktoś wie gdzie mogę kupić jakąś dobrą książkę na temat rejestracji obrazu przez aparat. Chodzi mi o "technikalia" zapisu w formacie raw.

manfred
30-01-2019, 10:17
Generalnie ja radzę sobie tak że obrabiam zdjęcia z problematycznym kolorem na tej zasadzie że jak jedno skończę zostawiam je na ekranie PS i dobieram drugie. Spoglądam i staram się dobrać je takie same. Oczywiście są to tylko zdjęcia kończące i zaczynające "daną partię" Bo potem przerzucam ustawienia pomiędzy zdjęciami. Gdy kończy sie i zaczyna następna partia powtarzam ten zabieg. W ten sposób staram sie zgrywać D700 i D4

90s
30-01-2019, 11:32
Masz takie same szkła podpięte do puszek? Bo ja np pracuje na dwóch takich samych aparatach ale rożnych szkłach i efekt jest podobny.

manfred
30-01-2019, 11:42
Dwa takie same szkła na różnych puszkach? No nie nie stać mnie na taki komfort.

Zdebik
30-01-2019, 12:31
O władcy kolorów gdzieś pisano na forum. Chłopaki od kalibracji określili ten film czymś a'la gdzieś dzwoni, ale nie wiadomo gdzie - czy jakoś tak.

W każdym razie, też byłem napalony na ten film, ale po komentrzach na forum odpuściłem go sobie.

manfred
30-01-2019, 12:45
Ja pozwoliłem sobie na uwagi odnoście filmu i DR5000 i zostałem z hukiem zbanowany na ich profilu facebukowym :-)

90s
30-01-2019, 12:50
Ja mam dwie takie same puszki i dwa różne szkła i też nie ma zgodności. Więc skoro masz dwie różne puszki i dwa rożne szkła to nie dziwią mnie Twoje problemy.

nazir_altamar
30-01-2019, 17:52
Wielkie dzięki za wszystkie komentarze.

yarocz
31-01-2019, 08:47
Można to zrobić przy pomocy colorchecker

manfred
31-01-2019, 09:27
Serio no pacz :-)