PDA

Zobacz pełną wersję : CFexpress - kiedy i za ile?



kurczeblade
23-01-2019, 17:22
Jeśli macie jakieś informacje na temat kart CFexpress, to wrzucajcie tu. Jakiś dłuższy czas temu zostały zapowiedziane, a ciągnie się to że hej.

Wiem że nikt z fusów nie wróży, ale zastanawiam się czy kupować drugą XQD i może ma ktoś jakieś informacje na temat tych kart :) Druga karta w sumie potrzebna od kwietnia, ale sam nie wiem czy czekać, czy kupować teraz XQD.
Ciekawe czy XQD cena spadnie jak wyjdą CFy i ciekawe ile na starcie będą kosztować CFexpress - stawiacie że będą droższe od XQD Sony?

grizz
23-01-2019, 17:55
wróżenie... do kwietnia raczej nie ma co liczyć na drastyczne różnice w cenach. Może zaoszczędzisz na flaszkę.

kurczeblade
23-01-2019, 19:13
No tak. Ale jak teraz kupię XQD, to okaże się że CFexpress technologicznie lepsze, trwalsze... (?)

W ogóle jaka różnica między tymi kartami będzie, bo wtyk i obudowa ta sama. Rozumiem że kości pamięci inne... (?)

ksh
23-01-2019, 19:47
XQD i CFE to to samo obecnie, różnica to zastosowanie szybszego PCIe w CFE i tyle, póki co chyba jest przepychanka na opłaty licencyjne, sandisk jest w konsorcjum XQD, a nigdy tych kart nie wypuścił i pewnie nie wypuści, a jak będzie z CFE to zobaczymy bo teraz jest tylko delkin i prograde.

kurczeblade
24-01-2019, 09:33
Ok dzięki za info ;) delkin i prograde, można zaufać tym firmom?

ksh
24-01-2019, 10:53
Ok dzięki za info ;) delkin i prograde, można zaufać tym firmom?

Tak samo jak sandisk, samsung, kingston, lexar czy sony, nie widzę tu powodu żeby, któraś z nich była gorsza.

kurczeblade
24-01-2019, 12:22
Przyzwyczaiłem się do sandisców :)

Poczekam jednak trochę, może do kwietnia pojawią się CFE :)

ksh
24-01-2019, 13:35
Jak większość ludzi na naszym rynku uważa sandisk za najlepszy, zresztą na amazon jak się zerknie co jest w bestseller to sandisk też nr1, potem są dopiero kingston, samsung i sony.
Mnie dziwi cały czas dlaczego sandisk nie wypuścił nigdy XQD, który to stworzył z Sony i Nikon.
Plus dla CFE jest taki że wszystkie nikony z slotem XQD po zmianie oprogramowania przyjmują karty CFE, do tego nowe panasy też.

Slon
24-01-2019, 14:22
Plus dla CFE jest taki że wszystkie nikony z slotem XQD po zmianie oprogramowania przyjmują karty CFE, do tego nowe panasy też.

Oczywiście zakładając, że Nikon wypuści taką aktualizację softu, bo to pozostaje największą niewiadomą.

ksh
24-01-2019, 15:02
Już zapowiedziano aktualizacje dla Z6/Z7 zawierającą Eye AF, RAW video i CFexpress support.

Slon
27-01-2019, 00:55
Już zapowiedziano aktualizacje dla Z6/Z7 zawierającą Eye AF, RAW video i CFexpress support.

To akurat nie dziwi, bo to nowy sprzęt, ale co będzie z D4, D4s, D5, D500, D850 tego nikt nie wie.

ksh
27-01-2019, 01:11
To akurat nie dziwi, bo to nowy sprzęt, ale co będzie z D4, D4s, D5, D500, D850 tego nikt nie wie.

Żaden z tych sprzętów łącznie z Z6/Z7 nie wymaga szybkości jakie dają CFE, to raczej dopiero wykorzystają flagowce w przyszłości, może jakiś zapis video na nośnik wewnętrzny wreszcie się pojawi, wtedy CFE z zapisem ponad 1GB/s może znajdą zastosowanie, póki co nawet te XQD 440 MB/s nie są potrzebne.

OjTam
27-01-2019, 11:19
ale co będzie z D4, D4s, D5, D500, D850

Ja czytałem taką wersję:
D5 i D850 na pewno aktualizację dostaną,
D500 raczej dostanie
D4 i D4s raczej nie.
Ile w tym prawdy, nie wiem.
Gdzieś na NR było.

Slon
29-01-2019, 14:22
Żaden z tych sprzętów łącznie z Z6/Z7 nie wymaga szybkości jakie dają CFE, to raczej dopiero wykorzystają flagowce w przyszłości, może jakiś zapis video na nośnik wewnętrzny wreszcie się pojawi, wtedy CFE z zapisem ponad 1GB/s może znajdą zastosowanie, póki co nawet te XQD 440 MB/s nie są potrzebne.

Ale to nie chodzi o to czy wykorzystają prędkość nowego standardu czy nie, ale o szerszą dostępność nowych kart.
XQD jest dość trudno kupić, a jeszcze kilka miesięcy były praktycznie nieosiągalne, nie wspominając o ich cenach.

ksh
29-01-2019, 15:13
Dość trudno kupić ? Na każdym amazon jest tego pełno, kupujesz i często towar na drugi dzień masz w domu.
Odejście od kart SD potrwa jeszcze długo, a XQD/CFE będzie spopularyzowane w miarę jak więcej sprzętu będzie to obsługiwać, póki co jedynie nikon i panas idzie w te nośniki, reszta nadal stawia na SD.

kurczeblade
26-02-2019, 11:48
Kupiłem drugą XQD, 120GB 440 mb/s. Niestety nie doczekałem się CFE. Nie rozumiem czemu one ta długo się nie pokazują, a miesiące temu były zapowiedziane. Temat z kartami zamknąłem z D850. Ale mam nadzieje że CFE nie będą lepsze od XQD, odporniejsze na awarie itp. albo tańsze :D masakra, dwie karty do D850 to tyle co prawie dobre szkło sigmy :/

ksh
26-02-2019, 12:33
Raczej ceny utrzymają się takie dłużej, problem z XQD to podobno kłótnie w konsorcjum co to stworzyło, sandisk chyba robi jakieś problemy i jak widać nigdy nie ruszył z ich produkcją, a CFE ma mieć podobno niskie koszty licencji, wiec jest szansa że zaczną to robić masowi producenci jak kingston, micron czy samsung.

Ile płaciłeś bo parę dni temu były po 189 euro na amazon de.

kurczeblade
26-02-2019, 12:45
Zamówiłem na cyfrowe. około 1000zł na Amazonie obecnie 201 eurosów. Nigdy z resztą na amazonie nie zamawiałem. Tam doliczają nasz podatek ?

- - - - kolejny post - - - - - -

https://www.amazon.de/Sony-Professional-120GB-Memory-QD-G120F/dp/B07HFT541Y/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1551177745&sr=8-1&keywords=xqd+120gb

32 gb czy 120 w końcu?
https://www.amazon.de/Sony-Professional-120GB-Memory-QD-G120F/dp/B07HFT541Y/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1551177745&sr=8-1&keywords=xqd+120gb
Sony Professional XQD karta pamięci, 32 GB, seria G (odczyt do 440 MB/s) z oprogramowaniem do odzyskiwania danych 120 GB

ksh
26-02-2019, 13:30
Amazon każdy w EU ma ceny brutto, często towar bez kosztów wysyłki i jak jest na magazynie u nas to na drugi dzień paczka już w domu czasami.

cz4rnuch
26-02-2019, 21:22
Cenny brutto, ale stawki vat są różne w poszczególnych krajach wiec ostateczna cena przy przesyłce do Polski np. przy zamówieniu z amazon.de może być inna (właśnie o różnicę w vat).

ksh
03-03-2019, 11:42
http://sonyaddict.com/2019/02/28/new-sony-cfexpress-tough-memory-cards-announced/
https://nikonrumors.com/2019/03/01/prograde-digital-cfexpress-memory-cards-are-coming.aspx/

Kojocisko
03-03-2019, 13:51
Ciekawe,czy, a jesli tak to kiedy D850 dostanie upgrade oprogramowania, żeby móc korzystać z CFexpress?
Bo w zasadzie wygląda na to, że być może warto odłożyć w czasie zakup kart XQD?

kurczeblade
04-03-2019, 11:09
Jeśli ktoś ma możliwość czekania do lata to czemu nie. Ale jak ktoś potrzebuje na teraz...

ksh
04-03-2019, 11:13
Chyba w maju ma być eyeaf do Zetek, a reszta wcześniej.

Kojocisko
04-03-2019, 12:42
Jeśli ktoś ma możliwość czekania do lata to czemu nie. Ale jak ktoś potrzebuje na teraz...

Ty jesteś w innej sytuacji. Ja myślałem, że kupię kartę XQD natychmiast. Ale póki co robię na SD z D750 i przy moim pstrykaniu w niczym (oprócz samopoczucia) mi to nie przeszkadza. Więc skoro juz czekam dwa miesiące, to może jeszcze poczekam? Zwłacza, że dla mnie 64GB w XQD/CFX + 32GB zapasu na SD to aż nadto.

ksh
04-03-2019, 13:11
Te pokazane CFE to niesamowicie szybkie dyski, kontrolery PCIe z NVMe, do tego użyte kości podobno SLC czyli teraz spotykane wyłącznie w pro serwerach, już wiem skąd takie ceny.

kurczeblade
04-03-2019, 16:57
Ty jesteś w innej sytuacji. Ja myślałem, że kupię kartę XQD natychmiast. Ale póki co robię na SD z D750 i przy moim pstrykaniu w niczym (oprócz samopoczucia) mi to nie przeszkadza. Więc skoro juz czekam dwa miesiące, to może jeszcze poczekam? Zwłacza, że dla mnie 64GB w XQD/CFX + 32GB zapasu na SD to aż nadto.

Gdybym nie miał "ciśnienia" to bym poczekał. Może nawet XQD spadną ceną w dół. :)

ksh
06-03-2019, 21:35
No i jest wreszcie tez sandisk w CFE https://nikonrumors.com/2019/03/05/sandisk-will-also-make-cfexpress-memory-card.aspx/