PDA

Zobacz pełną wersję : Adaptery do Nikon Z do podpinania innej optyki.



Strony : [1] 2

Jacek_Z
21-01-2019, 15:18
Myślę, że możemy założyć temat o innych adapterach niż FTZ. takich kótre pozwolą na podpinanie szkieł z innych systemów.
Jest tego juz trochę.
Tu najnowsze info, mozna podpinać szkła robione na bezlustro Sony i to z przeniesieniem AF
Techart https://www.sonyalpharumors.com/new-techart-electronic-adapter-allows-e-mount-lenses-to-be-used-on-nikon-z-cameras-with-autofocus/
https://www.mirrorlessrumors.com/techart-just-made-this-e-mount-to-nikon-z-autofocus-adapter/
pisałem już dawno, że to powinno sie udać. I nie wykluczam, że się da podpinać szkła z Canon R.

Adaptery Novoflex https://nikonrumors.com/2018/09/24/12-novoflex-lens-adapters-for-nikon-z-mirrorless-camera-officially-announced.aspx/

Kipon https://nikonrumors.com/2018/10/17/kipon-announces-new-line-of-nikon-z-lens-adapters-tilt-shift-and-focal-reducer-lines-are-coming-soon.aspx/
są do nabycia na amazonie i ebayu
Kipon do Canona EF :) http://www.nikoneye.com/first-images-of-the-canon-ef-lenses-on-the-nikon-z-using-the-new-kipon-autofocus-adapter/

Shoten https://nikonrumors.com/2018/11/01/shoten-announces-a-new-line-of-nikon-z-lens-adapters.aspx/

MTF https://nikonrumors.com/2018/09/16/additional-information-on-the-first-lens-adapters-for-nikon-z6-z7-mirrorless-cameras.aspx/

markB
21-01-2019, 23:55
Ja w innym wątku już o jednej firmie pisałem: https://www.kentfaith.com/lens-mount-adapters/nikon-z-cameras

Jacek_Z
22-01-2019, 01:21
Na razie to głównie tylko podpięcie do body, bez AF, ciekawe czy jest tam elektronika i jest wpis w exifie. Generalnie na razie wątpię.

cz4rnuch
22-01-2019, 01:34
K&F to tanie, ale dość dobrze wykonane pierścienie do podpięcia szkieł. I tyle. Mam takie i nie przenoszą one żadnego info.

markB
22-01-2019, 02:03
Ale to dotyczy większości adapterów anonsowanych na Rumorsach. Nawet dużo droższe Novoflexy nie mają AF ani nie będą przenosić info do puszki, chociaż pozwolą na pomiar ekspozycji w AP i manualnie: https://www.novoflex.de/en/products-637/lens-adapters//adapterfinder-products/nikon-z-mirrorless/adapter-nikon-f-lenses-to-nikon-z-mount.html?rgerg=38

Jacek_Z
22-01-2019, 02:50
Ten Techart z pierwszego linku przenosi AF no i w exif tym samym chyba też cos jest wpisywane, więc jest różnie. Zapewne jeszcze nie wszyscy rozkminili elektronikę w Z. Na pewno sie pokażą adaptery dające wpis w exif. Kwestia czasu.

cz4rnuch
22-01-2019, 08:55
Ale to dotyczy większości adapterów anonsowanych na Rumorsach...Dokładnie. I bardzo dobrze. Te adaptery służą do podłączenia starszej szklarni i z tego zadania świetnie się wywiązują. Do tego są tanie i dobrze wykonane (jak wspomniany wyżej K&F). Często kupuje się je by podłączyć tanie jak barszcz pleśniaki warte w porywach ze dwie stówki więc nie ma sensu przepłacać za jakieś styki, które i tak do niczego nie są potrzebne. Co innego gdyby takie adaptery przenosiły lub nawet dodawały AF. Wtedy można się zastanowić nad dopłatą.

PS Choć z tego co widzę to przynajmniej na razie te przelotki do Nikona od K&F są dwa razy droższe niż do innych systemów. Pewnie podatek od nowości.

Jacek_Z
22-01-2019, 11:13
Nie wiem jak tam w różnych bezlustrach, ale w lustrzankach Nikona info jest potrzebne by działała automatyka ekspozycji. Więc te styki nie sa bez znaczenia. Ręczne wpisywanie przysłony i ogniskowej jak w wyższych modelach lustrzanek N nie jest fajne.
Nie wiem jak te sprawe rozwiązano w Nikon Z, nikt tu jeszcze chyba tego nie opisał. Bym sie nie zdziwił gdyby nikon nie ułatwiał zycia, bo nie ma w tym interesu.

Zapewne da sie odmierzać czas przy przyslonie roboczej. No ale to jest mało ciekawe. Sony w ogóle stosuje prace przy przysłonie robiczej (choc nie wiem czy we wszystkich trybach), Rozwiązania z Sony, Canona i Nikona moga być różne. Na 100% Canon stosuje w jednym z trybów prace przy pełnej dziurze, czyli inaczej niż Sony.
Jak pracuje Nikon Z z obiektywami Canon EF gdy nie ma styków w przejściówce? Jak pracuje przysłona?

ksh
22-01-2019, 11:18
Ale jak nie ma styków, a obiektyw manualny to w lustrze w trybie A i tak masz pomiar z matrycy i nie trzeba info o obiektywie, przymknięcie przysłony nie zmienia poprawności pomiaru, testowałem to pod kątem sprawdzania co daje wpisanie w menu info o ogniskowej i przysłonie.

Jacek_Z
22-01-2019, 11:24
W jakim modelu lustrzanki to robiłeś? W Nikon D3300 itp próbowałeś?
Nieważne jak jest w danej lustrzance, ważne jak jest w bezlustrze Nikon Z. Ktoś wie?

Ja nie pytam o Nikkory, ja pytałem np o Canon EF. Tam nie ma pierścieniea przysłon i nie ma popychacza. Jak się steruje przysłoną bez użycia elektorniki?

JK
22-01-2019, 12:33
Jacku, już Ci w jednym z wątków pisałem - nie twórz tu własnych teoryjek, tylko pobierz ze strony Nikona dokumentację Z-ek i ją uważnie przeczytaj. To jest naprawdę takie trudne?

W instrukcji jest napisane, że jeśli obiektyw nie ma procesora, to w celu umożliwienia korzystania z różnych dodatkowych udogodnień, trzeba mu nadać numer, wpisać ogniskową i maksymalny otwór względny. Wygląda to podobnie, jak w puszkach z serii jednocyfrowej, ale nie sprawdzałem tego, bo nie mam żadnych staroci z lamusa, denek od słoika i innych wynalazków, które by wymagały takich zabiegów. Moim zdaniem taka zabawa ma niewielki sens, ale każdy ocenia według swoich potrzeb i możliwości. Aparat może oczywiście zrobić zdjęcie bez obiektywu, czyli możesz podpinać cokolwiek, jakkolwiek, niczego nie musisz wpisywać i też się jakoś da. Dziurą w deklu też można focić. Tylko po co?

Jacek_Z
22-01-2019, 13:43
OK. To rozwiązuje kwestie starej optyki, z pierścieniami przysłon i mechaniką. Nie tworze teorii, tylko rozpatruję różne opcje.
Np pytam o podpięcie Canon EF i co z ustawieniem przysłony. Da się to zrobić czy nie? Canon ma trochę dobrych szkieł, rejestr pozwala by je podpiąć. Jak z AF i przysłoną?

JK
22-01-2019, 13:55
Szczerze mówiąc nie interesuje mnie to. Na liście zgodnych obiektywów Canon EF nie występuje (co jest oczywiste). Podpiąć go możesz tak jak denko od słoika. A jeśli potrzebujesz więcej, to kup sobie Z-kę, kilka adapterów, szkło Canona i kombinuj. Może Ci się uda i zostaniesz słynnym wynalazcą. Tylko dlaczego oczekujesz, że ktoś inny zrobi te kombinacje za ciebie?

cz4rnuch
22-01-2019, 14:07
OK. To rozwiązuje kwestie starej optyki, z pierścieniami przysłon i mechaniką. Nie tworze teorii, tylko rozpatruję różne opcje.
Np pytam o podpięcie Canon EF i co z ustawieniem przysłony. Da się to zrobić czy nie? Canon ma trochę dobrych szkieł, rejestr pozwala by je podpiąć. Jak z AF i przysłoną?Skoro pytasz o obiektywy sterowane elektronicznie to oczywistym jest, że są do tego potrzebne styki. Inaczej obiektyw będzie działać, pomiar będzie działać, ale nie zadziała AF, nie będzie można sterować przysłoną i mogą być problemy z wydajnością stabilizacji. Dlatego pisałem, że tanie przejściówki są dobre do tanich, choć czasami całkiem dobrych obiektywów manualnych z pierścieniem przysłony. Do szkieł typu Canon z elektroniką trzeba wydać trochę więcej na przelotki ze stykami i procesorem (około 500 PLN wzwyż w innych systemach) jak np metabones. Wtedy będzie wszystko lub prawie wszystko, ale będzie też drożej. Z tego co widzę w linku K&F to przelotki nie mają styków więc warto je stosować do takich mocowań jak canon fd. Do minolty i nikkora przelotki mają własne pierścienie przysłony, ale jest to rozwiązanie niewygodne bo sterowanie nie jest precyzyjne. Przelotka do Canona EF to chyba jakieś nieporozumienie. Jest najtańsza, ale pewnie będzie to działać jedynie na pełnej dziurze, nawet nie da się przymknąć. Do pełnej współpracy potrzeba adaptera, który komunikuje się z aparatem.

Kolekcjoner
22-01-2019, 14:18
Jak pracuje Nikon Z z obiektywami Canon EF gdy nie ma styków w przejściówce? Jak pracuje przysłona?

Nie pracuje. Tych obiektywów bez elektroniki nie użyjesz inaczej jak dużej zatyczki ;). W niektórych nie będzie się nawet dało wyostrzyć, bo to też robi elektronika.

Jacek_Z
22-01-2019, 14:41
Są jak widać (minimum) dwie kategorie fotografów. Jedni chca manuala, byle podpiąć, fajnie jak jest mały itp. ale jest też kategoria tych co chcą pełnej funkcjonalności. Canon EF na Sony A7Mk3 pracuje całkiem, całkiem. Stąd moja ciekawość jak to z canonowskimi L-kami na Nikon Z. Skoro Sony E się da, to jest nadzieja. Cena adaptera może i ma znaczenie, jak sie przypina tanie manuale. Ale przy szkłach za tysiące to przestaje grać rolę.

W takim przypadku to Nikon Z stanie się systemem z największą bazą świetnej optyki. Bo będą działały szkła Nikkor F z pełną funkcjonalnością. A w innych systemach nie.

AF i to szybki (i w niektórych przypadkach także stabilizacja):
Sony A7 - szkła Sony FE i Canon EF (nkkory strasznie koslawie, więc ich tu nie zaliczam)
Canon R - szkła Canon R i Canon EF
Nikon Z - szkła Nikon Z, Nikon F, Canon EF, Sony FE.
Jedyny system gdzie będzie działała cała optyka z 3 największych systemów. Największa baza.

cz4rnuch
22-01-2019, 14:52
Przy ilości obiektywów jakie są w samej bazie Nikona traci to jakiekolwiek znaczenie. Ogniskowe będą się tylko dublować. Jakie znaczenie ma to czy do danego systemu są 3 czy 4 a może 5 pięćdziesiątek ze światłem f/1.8? Przecież wystarczy jedna. Do Canona podepniesz Canony i przez przelotkę masz wszystko czego Ci potrzeba. Podniecasz się cyfertami a w praktyce nie ma to najmniejszego znaczenia. To co robi różnicę to szklarnia natywna (możesz się z tym nie zgadzać, ale za kilka lat pewnie się to zmieni) a o to zadbać musi każdy z producentów z osobna. Z pomocą niezależnych typu Sigma, Tamron, Tokina czy Samy.

PS Musisz uzupełnić "tabelkę", bo jest niepełna ;)

ksh
22-01-2019, 14:59
Jak ktos czyta fora i w wielu miejscach jest wrzutka jak to tanie sa obiektywy canona, a te elki to najlepsze na świecie to kolejny plus dla Zetek jak to będzie działało.
Z drugiej strony czy canon eRka potrzebuje obiektywów nikona jeśli ma to co w pierwszym zdaniu napisałem ?
Sony też od zawsze plusowało tym że działa szklarnia canona.
Podsumowując to każdy z systemów od strony szkieł ma duży wybór ale z miesiąca na miesiąc wszystkie adaptacje obiektywów z myślą o AF stracą na znaczeniu, a za parę lat tylko natywne obiektywy będą się liczyły, a adaptacja tak samo jak pleśniaki będą atrakcją ze względu na koszty, podejrzewam że świetna szkła zarówno canona jak i nikona z lustrzanek będzie można kupić spokojnie za połowę tego co obecnie się wycenie, a może i taniej.

Jacek_Z
22-01-2019, 15:05
Natywna szklarnia na razie jest droga. I jest jej maciupko. Nie ma czym focić. Jak sie ma dobre szkła lustrzankowe to fajnie z nich skorzystać.
Ta zaleta wychodzi gdy się chce zmienic system, w sposób najmniej bolesny. Gdyby lustrzankowy canonier chciał wejść w Nikona Z to może (hm, miejmy nadzieję, jak działać będzie AF) tak samo bezproblemowo jak Nikoniarz. Natomiast Nikoniarz tak prosto na Canona R czy na Sony A7 nie przejdzie.
Jak wiesz pojawienie sie bezluster powoduje ruchy migracyjne międzysystemowe. Czyli to nie jest takie błahe zagadnienie.



PS Musisz uzupełnić "tabelkę", bo jest niepełna ;)
Poproszę więc o wskazówki co gdzie dopisać. :)

Co do tego mojego spisu - na razie to jednak spekulacja, nie wiemy jak z działaniem AF Canon EF i Sony FE na Nikon Z.

cz4rnuch
22-01-2019, 15:23
Natywna szklarnia na razie jest droga. I jest jej maciupko. Nie ma czym focić. Jak sie ma dobre szkła lustrzankowe to fajnie z nich skorzystać.
Ta zaleta wychodzi gdy się chce zmienic system, w sposób najmniej bolesny. Gdyby lustrzankowy canonier chciał wejść w Nikona Z to może (hm, miejmy nadzieję, jak działać będzie AF) tak samo bezproblemowo jak Nikoniarz. Natomiast Nikoniarz tak prosto na Canona R czy na Sony A7 nie przejdzie...To twierdzenie było prawdziwe do połowy tego roku. Teraz każdy Nikoniarz i Canonier ma opcję bezlusterkową w swoim obozie więc nie musi migrować. Ogólnie z tego co się słyszy w sieci to Nikoniarze w większości zachwyceni Zetkami, co potwierdza się także w testach, Canoniarze jeszcze bardziej zachwyceni, bo mają wspaniałe jedyne w swoim rodzaju szkła i świetny AF a niedoróbki (ponoć) im nie przeszkadzają. Soniarze też uważają, że mają najlepszy system :) Obawiam się, że nie jest tak jak sugerujesz, że ilość szkieł do podpięcia będzie w jakimś stopniu decydowała o wyborze czy ewentualnej migracji. Dla tych, którzy mają Nikkory w tej chwili jedyną wartą uwagi opcją jest Zet, dla Canoniarzy tak samo, EFy najlepiej zadziałają na Canonie więc po co się przenosić? Na Sony też działają, ale magia marki zrobi swoje. Z resztą już robi. A po co użytkownik Sony miałby się ze swoimi szkłami przesiadać na Zet lub R to nie mam pojęcia.

Jacek_Z
22-01-2019, 15:32
..Teraz każdy Nikoniarz i Canonier ma opcję bezlusterkową w swoim obozie więc nie musi migrować. ..
Nie rozpatrujmy tego w kategorii musi, ale w kategorii chce. Motywacje sa najrózniejsze. Sentyment do dawniej posiadanej marki. Bo np ktoś odszedł pre lat temu z nikona dla filmowania w C lub S. No i teraz ma L-ki. Albo dajmy na to stabilizacja matrycy jaką ma Nikon Z.

cz4rnuch
22-01-2019, 15:46
Nie musi i tym bardziej nie chce. Lepiej? :) Piszesz o jakimś promilu, bo oczywiście różne są okoliczności. W zdecydowanej większości nie ma powodu by się przesiadać, tym bardziej ze starymi zabawkami skoro i tak najlepiej zadziałają one na sprzęcie z tym samym logo.

JK
22-01-2019, 16:00
No i jest jeszcze taka grupa, na forum zwana "ortodoksyjną", która zawsze będzie kombinowała, jak tu podpiąć jakiś stary zdezelowany obiektyw z powiększalnika, czy z mikroskopu, albo inny wynalazek wymontowany z lornetki i klejony na plastelinę. To jest oczywiście margines, ale dość głośny i agresywny. ;-)

Jacek_Z
22-01-2019, 16:02
cz4rnuch, wiesz, na takiej zasadzie to nie ma co się na razie przesiadać z lustrzanki na bezlustro, bo sie nie będzie używało natywnego szkła.
Osoby, które się jednak przesiądą na razie będą więc używały szkieł na przejściówce i nie jest to promil, a spory procent. Jeśli ma się lustrzankowe szkła to najważniejsze jest żeby dobrze działały, mniejsza o producenta.
Przez minimum najbliższe pare lat pewna grupa fotografów mocno musi patrzeć na to co sie daje (oprócz szkieł natywnych) podpiąć do Canon R i Nikon Z.
Nie patrz z punktu widzenia streetowca czy podróżnika czy krajobrazowca. Mowa o sytuacjach gdzie są duże szkła i potrzebny jest AF.

JK - no toś przygadał koledze.
Ja mówie o przypinaniu np 85/1.2 L Są osoby, które zmieniały system ze względu na ten obiektyw. Znam takie osoby osobiscie, kiedyś kondziu sie tu udzielał. I bynajmniej nie był on wyjątkiem.

cz4rnuch
22-01-2019, 16:07
No i jest jeszcze taka grupa, na forum zwana "ortodoksyjną", która zawsze będzie kombinowała, jak tu podpiąć jakiś stary zdezelowany obiektyw z powiększalnika, czy z mikroskopu, albo inny wynalazek wymontowany z lornetki i klejony na plastelinę. To jest oczywiście margines, ale dość głośny i agresywny. ;-)No, ale z tym nie ma problemu w żadnym systemie. Strucle da się podpiąć i używać praktycznie z każdym bezlustrem. A z moich obserwacji wynika jednak coś zupełnie innego. To spokojni ludzie, którzy się nie spinają, bo aparat jest im potrzebny właśnie tylko po to by robił za dupkę do jakiegoś klasyka lub dziwadła.


...Przez minimum najbliższe pare lat pewna grupa fotografów mocno musi patrzeć na to co sie daje (oprócz szkieł natywnych) podpiąć do Canon R i Nikon Z...Przecież napisałem, że przyznasz mi rację dopiero za kilka lat :)

Jacek_Z
22-01-2019, 16:10
To zgoda. Za pare lat to już będę ślepy i przestanie mnie to obchodzić ;) (a tak serio - oczy mi siadają, zaczynam czasami nosić okulary).

markB
22-01-2019, 16:31
No i jest jeszcze taka grupa, na forum zwana "ortodoksyjną", która zawsze będzie kombinowała, jak tu podpiąć jakiś stary zdezelowany obiektyw z powiększalnika, czy z mikroskopu, albo inny wynalazek wymontowany z lornetki i klejony na plastelinę. To jest oczywiście margines, ale dość głośny i agresywny. ;-)

To nie tak. Tego rodzaju obiektywy wykorzystywane są w ekstremalnych powiększeniach: http://extreme-macro.co.uk/extreme-macro-lenses/
I nie ma to nic wspólnego z agresywnością.

JK
22-01-2019, 16:56
Jak nie tak? Jak tak. Napisz im w tym wątku, że to jest stary złom, że rozdzielczość żadna, że ...... , to cię zaraz zakrzyczą. Wiem co mówię, bo kilka lat temu zamieściłem tam zdjęcie z autentycznego denka od butelki - tak dla żartu. ;-) I się zaczęło. :lol:

A w tych powiększeniach wcale nie trzeba stosować tego całego złomu. Mam taki zestaw do ponad 5:1 zbudowany z dwóch współczesnych obiektywów Nikona. Działa i problemu nie ma.
Z Z7 też działa.

cz4rnuch
22-01-2019, 17:37
Jak nie tak? Jak tak. Napisz im w tym wątku, że to jest stary złom, że rozdzielczość żadna, że ...... , to cię zaraz zakrzyczą...Jeśli ktoś wchodzi do wątku tylko po to by coś takiego napisać to trzeba się poważnie zastanowić kto tu jest agresywny :)

Mathis
22-01-2019, 19:23
Ale są też nowy użytkownicy, a taki jak usłyszy - do Nikona Z można podpiąć dowolne szkło trzech największych systemów (zakładamy że AF i przysłona działają) to taki ktoś nawet jeżeli nie wyjdzie poza kitowy obiektyw, w głowie będzie miał "ale mogę" :)
Przecież teraz też sporo osób kupuje Nikony/Canony - bo widzą "jedynki" w telewizji na meczach z podpiętymi 400/2.8, a przecież mało kto z nich w przyszłości kupi jakikolwiek dodatkowy obiektyw, prędzej wymieni cały aparat na nowy.

Kolekcjoner
22-01-2019, 21:28
Jest tylko jedno "ale". Nawet z soniaczami obce szkła nie wszystkie działają jak trzeba. Z niektórymi jest tak że działają ale AF nie jest tak sprawny jak w natywej puszce albo jakieś funkcje w puszce do której jest szkło podpięte są ograniczone - np. szybkość serii itd. Z Zetkami jeszcze sprawa jest w ogóle nieprzećwiczona więc takie rozkminy kto i co będzie do czego podpinał są moim zdaniem mocno przedwczesne.

Jacek_Z
10-03-2019, 21:43
Kipon zrobił do szkieł Canona EF http://www.nikoneye.com/first-images-of-the-canon-ef-lenses-on-the-nikon-z-using-the-new-kipon-autofocus-adapter/

TatOR
14-03-2019, 19:36
Ktoś widział w PL adapter do m42?

kazzi
11-05-2019, 12:38
Przy okazji innych zakupów zamówiłem sobie również adapter NZ-m39. Koszt to kilkanaście E i dwa tygodnie czekania. Mam w swojej kolekcji kilka obiektywów z
tym mocowaniem pochodzących od popularnych niegdyś u nas w kraju Zorek i FED-ów. Byłem ciekaw jak na współczesnej matrycy poradzą sobie zabytkowe
obiektywy sprzed kilkudziesięciu lat. oczywiście nie ma co tu liczyć na jakieś dobre wyniki, ale dzięki cyfrowej technice można znacząco poprawić obrazek.



24731

Z6 z obiektywami Orion 15 6/28 mm, Jupiter 12 2,8/35 mm i Jupiter 8 2/50 mm



24733 .24734


Fotka z Oriona 15 przed i po poprawkach w C1 Obiektyw to symetryczna czterosoczewkowa konstrukcja o znikomej dystorsji.


24736

Taki uliczny "strzał z biodra"

Oczywiście, że z tego typu obiektywy to raczej do zabawy i rozrywki niż do poważnej pracy.

Jacek_Z
23-06-2019, 01:14
Ponoć pełna obsługa szkieł Sony https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/akcesoria-fotograficzne/32355-techart-tze-01-to-pierwszy-na-swiecie-adapter-z-sony-e-do-nikon-z-z-pelnym-wsparciem-af
I w ten oto sposób Nikon zrobił Sony to, co kiedyś Sony zrobiło Nikonowi ( i to z nawiązką, bo Nikkory na Sony działały ... manualne ;) )
Czyli mamy na Nikony szkła Zeissa z AF ;)
No i jak ktoś chce napisać, że na Sony są lepsze szkła to .. to sie stało nieaktualne. Bo Nikon ma to co na Nikona (w tym całą gamę ARtów) i to co na Sony. I (prawie) wszystko inne co w optyce wymyślono, choć wtedy w wersji manual. To, z czego sie taki kiedyś cieszono gdy kupowano Sony. Teraz dokładnie widać jaką kolejną przewagę (poza konstruowaniem optyki o mniejszej winiecie) daje bagnet o najkrótszym rejestrze i największej średnicy.

Dariusz Breś
23-06-2019, 12:49
Ponoć pełna obsługa szkieł Sony https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/akcesoria-fotograficzne/32355-techart-tze-01-to-pierwszy-na-swiecie-adapter-z-sony-e-do-nikon-z-z-pelnym-wsparciem-af
I w ten oto sposób Nikon zrobił Sony to, co kiedyś Sony zrobiło Nikonowi ( i to z nawiązką, bo Nikkory na Sony działały ... manualne ;) )
Czyli mamy na Nikony szkła Zeissa z AF ;)
No i jak ktoś chce napisać, że na Sony są lepsze szkła to .. to sie stało nieaktualne. Bo Nikon ma to co na Nikona (w tym całą gamę ARtów) i to co na Sony. I (prawie) wszystko inne co w optyce wymyślono, choć wtedy w wersji manual. To, z czego sie taki kiedyś cieszono gdy kupowano Sony. Teraz dokładnie widać jaką kolejną przewagę (poza konstruowaniem optyki o mniejszej winiecie) daje bagnet o najkrótszym rejestrze i największej średnicy.

Muszę cię zmartwić, ta przejściówka działa podobnie jak przejściówka dla sony a7 na szkła canona, czyli lipa.
Chodzi oczywiście o AF. Już na filmiku widać że na AFS ma problem, to co mówić na AFC, którego z wiadomych względów nie pokazali.
Trochę skopali prezentację bo dali na najgorszych warunkach jakie istnieją dla bezlusterkowego af: highlitsy w tle :)


https://www.youtube.com/watch?v=fcwjpAXJt6Q

OjTam
23-06-2019, 13:06
Jakoś tam działa. Resztę aktualizacją softu naprawią. ;)

cz4rnuch
23-06-2019, 14:02
Muszę cię zmartwić, ta przejściówka działa podobnie jak przejściówka dla sony a7 na szkła canona, czyli lipa...Może nie lipa, bo niektóre szkła Canona działają nieźle, ale faktem jest, że nie daje to pełnej satysfakcji. Ale do zastosowań amatorskich pewnie się nada. A wracając do samej przelotki to nie działa ona ze wszystkich AFowymi szkłami z bagnetem FE, na niektórych stronach piszą, że są ograniczenia w trybie filmowym (wykrywanie twarzy i oka), są błędy w exifach a z niektórymi szkłami wygląda to tak jakby nie działała faza (boksowanie w tę i we w tę z takimi szkłami jak Tamron 28-75 czy Sony 35/1.4 co nawet widać na niektórych filmach). Słabo też chyba działa wykrywanie oka (w sumie na jednym filmie chyba ani razu nie obiektywy nie trafiły w oko tylko w oprawki okularów lub w brwi) oraz na jednym z filmów widziałem, że jakby ostrość kulała w porównaniu do tego co uzyskano na aparatach sony w tych samych warunkach. Niektóre szkła działają też po prostu wolno. Pewnie część z tego da się poprawić nowym softem, pewnie baza obiektywów też będzie się powiększać, ale ogólnie spodziewam się, że będzie to działać właśnie tak jak sugeruje Darek czyli przez przelotki z obiektywami Canona. Do amatorskich zastosowań wystarczy do czasu aż pojawią się odpowiedniki z bagnetem Zet.


https://www.youtube.com/watch?v=0OBZqzkfDhA&t=430s

PS Przy okazji. To nie Nikon a Techart to zrobił. Nikon nigdy czegoś takiego nie zbuduje, bo musi zarobić na szkłach. Nie ma też co liczyć na pomoc w przyszłości. Już bardziej prawdopodobne, że sprawę utrudni jakimiś zmianami w nowym sofcie.

Jacek_Z
24-06-2019, 20:12
PS Przy okazji. To nie Nikon a Techart to zrobił.
Oczywiście. Wytłumaczę skrót myslowy. Nikon zrobił bagnet, dzięki któremu takie przejściówki daje sie zrobić. Być może dał tak krótki rejestr nie dla tego by uzywano na Z cudzych szkieł, ale po to by nie używano Nikkorów Z na Sony czy Canonach. W kazdym razie od strony użytkownika systemu patrząc stały się od razu dwie dobre rzeczy.

ksh
24-06-2019, 20:45
No i ten adapter daje możliwość podpięcia wszystkich adapterów jakie są już na rynku dla sony, pomijam koszty takich wygibasów plus to że dwa adaptery zapewne mocno skurczą ilość obiektywów jakie współpracują z adapterami.

OjTam
24-06-2019, 20:51
Co do tego adaptera. W poście Jacka brakło informacji o braku (tymczasowym?) wparcia dla szkieł Samyang/Rokinon.

Jacek_Z
24-06-2019, 21:00
koesh - dwie przejściówki :) nie pomyślałem, ale to też plus.
Samyangi itp. Albo zalezy na jakości, ostrości, szybkosci i Samyangi są do pominięcia, albo nie zalezy i możemy je stosować jako manuale (ja uzywam 14/2.8 ).

ksh
24-06-2019, 21:10
Jacek_Z

https://www.youtube.com/watch?v=7lqRK7VbBk0

OjTam
24-06-2019, 21:12
Jeśli dobrze zrozumiałem, Sy/Ro jest w ogóle nie wspierany. Czyli brak AF i kontroli przysłony.

I kolejny adapter:
http://hartblei.de/photos/SRA-I%202kl.jpg (http://hartblei.de/en/whatsnew.htm)
Tilt-shift i cholera wie co jeszcze. :D
Tylko cena nie za fajna. 1129 eurosów.

cz4rnuch
24-06-2019, 21:43
...Samyangi itp. Albo zalezy na jakości, ostrości, szybkosci i Samyangi są do pominięcia, albo nie zalezy i możemy je stosować jako manuale (ja uzywam 14/2.8 ).
Samy pod Sony w większości są dobre lub bardzo dobre optycznie a co do szybkości to niektóre są bardzo szybkie. Szczególnie te ostatnie. Ogólnie to dla tej przelotki większy sens widziałbym ją parować z tanimi Samy czy Tamronami niż z drogimi Sony gdzie wyda się kupę kasy a i tak nie będzie to hulać na pełen gwizdek.

Jacek_Z
25-06-2019, 00:17
Jacek_ZTo dla mnie oczywistość. To bagnet szklarni EF. ale ja się zastanawiam czy sie nie uda zrobic przelotki do szkieł R!

Samy pod Sony w większości są dobre lub bardzo dobre optycznie a co do szybkości to niektóre są bardzo szybkie. Wiele zalezy od kryteriów. Weź to powiedz Darkowi Bresiowi.
Mała ciemna stałka łatwo może mieć szybki AF a i winieta niektórym nie przeszkadza. Mozna sie czasami zupełnie nie dogadać w kwestii oceny obiektywu.

cz4rnuch
25-06-2019, 06:11
...Wiele zalezy od kryteriów. Weź to powiedz Darkowi Bresiowi.
Mała ciemna stałka łatwo może mieć szybki AF a i winieta niektórym nie przeszkadza. Mozna sie czasami zupełnie nie dogadać w kwestii oceny obiektywu.Raz, że małe ciemne stałki to nisza, bo Samy ma znacznie więcej obiektywów z AFem, a dwa to, że jeśli komuś odpowiada szybkość i precyzja oraz kultura pracy AFu Sigm to na Samyangach się raczej nie zawiedzie. I nie muszę na ten temat rozmawiać z Darkiem, bo to nie on się wypowiedział na temat Samyangów. Poza tym dla niego coś jest czarne albo białe a ja rozróżniam pewne odcienie i jak piszę, że coś jest dobre to wcale to się nie kłóci z tym, że dla kogoś coś innego może być lepsze.

prz3mo
25-06-2019, 11:49
Samyangi itp. Albo zalezy na jakości, ostrości, szybkosci i Samyangi są do pominięcia, albo nie zalezy i możemy je stosować jako manuale (ja uzywam 14/2.8 ).

Tu Cię chyba trochę poniosło... Bo w kwestii choćby ostrości Samyang już dawno nie ma się czego wstydzić. W kwestii szybkości chyba też nie, bo gro ludzi używa choćby S35/1.4 z Sony A7III i chwalą sobie bardzo taki zestaw.

Jacek_Z
25-06-2019, 11:58
Rozumiem. I sam dodam kolejny problem w takich rozmowach - generalizowanie. Bo mówimy (mówię) o firmach, a te wyjatki powodują, ze gdyby chcieć być precyzyjnym to powinno się wymieniać konkretne modele obiektywów. I przypisywać im jakieś oceny w skali 0-10, subiektywnie. Problem. Tym bardziej, że taki Nikon czy Canon mają w ofercie kilkadziesiąt modeli, plus Sigma, Samyang, Sony oczywiście, Tamron, Tokina itd. Ktoś się przyczepi że zakwalifikowałem obiektyw jako średni a on jest zadowolony itd. Nie ma możliwości by zrobić ranking, któru zaakceptują wszyscy, tym bardziej, że jak widac ludzie sie nie zgadzają np z wynikami dxo, optycznych i innych portali testujących. Od razu wiem, że nie ma możliwości by się dogadać, bo do tego by trzeba było dobrej woli stron, a forum to wieczne negowanie co by człowiek nie napisał.
Kto chce to zrozumie z jakimi intencjami piszę, a kto nie chce to na pewno znajdzie dziurę w całym.

prz3mo
25-06-2019, 12:05
Nie, to nie tak, że kto chce to zrozumie. Zasugerowałeś dobitnie, że SY to mało ostre, wolne szkła. A to już dawno jest nieprawda. Tyle.

ksh
25-06-2019, 12:29
To porównywanie często kończy się dziwnie bo co można do takich maleństw jak 2.8/24 2.8/35 czy nowe 1.8/45 porównać jeśli konkurencja nie ma nic tak malutkiego i lekkiego ?
Dla mnie Samyang odwalił kawał dobrej roboty dla systemu Sony, podobnie jak zoomy Tamrona, Nikon i Canon to przyszłość w tej kwestii ale znając ich podejście do 3rd obiektywów to będą mocno utrudniać życie.

cz4rnuch
25-06-2019, 13:08
Nie, to nie tak, że kto chce to zrozumie. Zasugerowałeś dobitnie, że SY to mało ostre, wolne szkła. A to już dawno jest nieprawda. Tyle.Dokładnie. Miejsca na interpretację zero. Napisane jest albo ostro i szybko albo Samyang. Gdyby to jeszcze była czyjaś opinia z użytkowania, ale tu mamy tylko i wyłącznie radosną twórczość. I piszę o tym dlatego, że dla tych dla których opcja obiektywów Canona, Nikona czy Sony jest po prostu za droga właśnie Samyang jest obecnie chyba najlepszy w kategorii cena/jakość. A dodatkowo robi także obiektywy bardziej niszowe, których zazwyczaj nie ma u innych. I nie ukrywajmy, pro i bogacze raczej nie sięgną po chińskie przelotki dlatego też brak kompatybilności techarta z tanimi obiektywami np od Samyanga trochę jednak zaweża funkcjonalność tego rozwiązania. Nawet na tym forum gdy pierwszy raz pojawiły się informacje o tym adapterze to kilka osób cieszyło się właśnie z tego, że podepną sobie tanie naleśniki od Samy. Przy okazji wcale nie twierdzę, że sprawa jest przesądzona. Możliwe, że w przyszłości z nowym softem dopiszą też obsługę Koreańczyków.

Kolekcjoner
25-06-2019, 13:20
To dla mnie oczywistość. To bagnet szklarni EF. ale ja się zastanawiam czy sie nie uda zrobic przelotki do szkieł R!
Z tego co słyszałem nieoficjalnie to Canon mocno nakombinował z elektroniką w tych nowych szkłach i podejrzewam, że będzie to (pomijając kwestie mechaniczne) od bardzo trudne do niemożliwe.
Poza tym po co? W innym wątku napisałeś, że ogólnie mówiąc szkła Canona to starocie i technologiczna qpa - więc po co coś takiego podpinać - ja się pytam :D?

cz4rnuch
25-06-2019, 13:34
Zrobienie przelotki Sony - Nikon też wyglądało na nie do zrobienia. W tej chwili skłaniam się ku temu, że zrobienie przelotki Canon R - Nikon Z też jest możliwe, ale pozostają dwie kwestie o których wspomniałeś. Po co (bo możliwe, że Jacek jednak nie ma racji i jakieś tam szkła Canona jednak są choćby znośne :)) i jak to będzie działać? Bo jednak możliwe jest, że będzie to działać przeciętnie lub słabo.

Kolekcjoner
25-06-2019, 14:16
Zrobienie przelotki Sony - Nikon też wyglądało na nie do zrobienia. W tej chwili skłaniam się ku temu, że zrobienie przelotki Canon R - Nikon Z też jest możliwe, ale pozostają dwie kwestie o których wspomniałeś. Po co (bo możliwe, że Jacek jednak nie ma racji i jakieś tam szkła Canona jednak są choćby znośne :)) i jak to będzie działać? Bo jednak możliwe jest, że będzie to działać przeciętnie lub słabo.
Tak jak pisałem kwestie mechaniczne może są do ogarnięcia - może - podkreślam, bo 4 mm to nie jest jakoś wiele miejsca. Natomiast Canon w mocowaniu RF zmienił nie tylko odległość od matrycy i może się okazać, że kwestie komunikacji będą trudniejsze do przeskoczenia niż w dotychczasowych szkłach (a i to jak wiemy nie jest idealne)...

Jacek_Z
26-06-2019, 02:03
Nie, to nie tak, że kto chce to zrozumie. Zasugerowałeś dobitnie, że SY to mało ostre, wolne szkła. A to już dawno jest nieprawda. Tyle.I to podtrzymuję, bo to fakty. Przy czym generalizowałem, ale umówmy się, że 3 szybkie szkła nie mogą zmieniac oceny całości. Zobacz ile produktów ma Samyang. Ja juz pomine fakt, że większość to szkła manualne, czyli o prędkosci nie ma mowy.


Poza tym po co? W innym wątku napisałeś, że ogólnie mówiąc szkła Canona to starocie i technologiczna qpa - więc po co coś takiego podpinać - ja się pytam :D?
No i zaraz będą mi wsadzane w usta nadinterpretacje tego co napisałem.
Ja napisałem (ogólnie) o szkłach EF (i wymieniłem też świetne EF - 70-200/2.8, supertele itd), napisałem też że szkła R i Z to nowe konstrukcje i są zapewne co najmniej dobre.

cz4rnuch
26-06-2019, 16:15
I to podtrzymuję, bo to fakty. Przy czym generalizowałem, ale umówmy się, że 3 szybkie szkła nie mogą zmieniac oceny całości. Zobacz ile produktów ma Samyang. Ja juz pomine fakt, że większość to szkła manualne, czyli o prędkosci nie ma mowy...Ale rzeczy zaczynasz wypisywać. Rozmowa toczy się na temat przejściówki z przenoszeniem AFu z obiektywów Sony więc o czym Ty piszesz? Szkieł Samy z AFem i z bagnetem E jest 6 lub 7 i w przeważającej ilości są one szybkie, pracują nawet lepiej niż Sigmy. Poza tym gdyby przyjąć tą Twoją komiczną linię obrony to ile szkieł manualnych ma Nikon? Czy to oznacza, że można powiedzieć, że Nikony mają słaby i wolny AF? Nie róbmy kurtyzany z logiki.

Mikis525
28-06-2019, 09:57
Przelotkę z Soniaka zamówiłem w preorderze, zobaczymy jak to się będzie miało do FTZ. Dla mnie dużym plusem jest wielkość, podpięcie 85 1.4 z FTZ a 1.4 GM z tym ich adapterem to już dosyć duża różnica wielkościowa :)

Mikis525
11-07-2019, 14:26
Doszła przedwczoraj :)

https://i.postimg.cc/RhDcT4WB/AA568-ABB-D8-F9-491-B-AF51-1-BD2-A74525-E5.jpg (https://postimages.org/)

Różnica dosyć zauważalna. Podpiąłem tylko 50 1.8 FE i ostrzyl bardzo dobrze i celnie.

cz4rnuch
11-07-2019, 14:50
To ciekawe, bo na aparatach Sony ten obiektyw ostrzy słabo i niecelnie :)

cybulski
11-07-2019, 14:57
To porównywanie często kończy się dziwnie bo co można do takich maleństw jak 2.8/24 2.8/35 czy nowe 1.8/45 porównać jeśli konkurencja nie ma nic tak malutkiego i lekkiego ?
Dla mnie Samyang odwalił kawał dobrej roboty dla systemu Sony, podobnie jak zoomy Tamrona, Nikon i Canon to przyszłość w tej kwestii ale znając ich podejście do 3rd obiektywów to będą mocno utrudniać życie.
@koesh (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=68301) jak nigdy zgadzam się z Twoją opinią. Mam FE 24/2,8 i FE 35/1,4 i mogę powiedzieć że jest dobrze. Działa to nawet z a7 ale to dla nie taki test na razie tych szkieł Samyang, który uważam że jest zdany celująco nawet na stareńkim a7 :)

ksh
11-07-2019, 15:03
SY24 ma swoje wady ale to właśnie te kompromisy jakie wielu wybiera i jakich producenci nie dostrzegają, potem płacz bo rynek im maleje.
Sigma zrobi kolejne armaty za fortunę, canon i nikon będą się ścigać jaki obiektyw ma lepszą rozdzielczość zamiast zmienić podejście i zacząć robić obiektywy dla ludu.
Momentami zastanawiam się czy oni to robią specjalnie czy mają jakiś kretów od producentów fonów u siebie w marketingu.

Kolekcjoner
11-07-2019, 16:13
SY24 ma swoje wady ale to właśnie te kompromisy jakie wielu wybiera i jakich producenci nie dostrzegają, potem płacz bo rynek im maleje.
Sigma zrobi kolejne armaty za fortunę, canon i nikon będą się ścigać jaki obiektyw ma lepszą rozdzielczość zamiast zmienić podejście i zacząć robić obiektywy dla ludu.
Momentami zastanawiam się czy oni to robią specjalnie czy mają jakiś kretów od producentów fonów u siebie w marketingu.
Nie wiem kto Ci takich głupot nagadał ale Canon produkuje całkiem sporo sprzętu "dla ludu" w nawet u nas całkiem niezłych cenach. Nie znam szczegółowo oferty Nikona ale podejrzewam że jest podobnie...

ksh
11-07-2019, 16:25
Oczywiście nie chodzi o to co było tylko co jest i co wypuszczają producenci odnośnie bezluster.

Kolekcjoner
11-07-2019, 16:37
Oczywiście nie chodzi o to co było tylko co jest i co wypuszczają producenci odnośnie bezluster.
Przecież piszę o tym co Canon wypuszcza teraz a nie w czasach analoga ;)...

ksh
11-07-2019, 16:56
No to chyba coś mnie ominęło z obiektywami Canon R, co oni tam fajnego zgrabnego i w przystępnej cenie wrzucili ?

cz4rnuch
11-07-2019, 17:04
35 macro.

Kolekcjoner
11-07-2019, 17:57
No to chyba coś mnie ominęło z obiektywami Canon R, co oni tam fajnego zgrabnego i w przystępnej cenie wrzucili ?
Przecież jest cała seria M. Obecnie jedne z najtańszych bezluster na rynku.

ksh
11-07-2019, 17:59
Ale to chcesz podłączyć do canona R ? Nie wiem o czym ty piszesz.

Kolekcjoner
11-07-2019, 18:09
Ale to chcesz podłączyć do canona R ? Nie wiem o czym ty piszesz.
To ja nie wiem o czym Ty piszesz? O jakichś płaczach producentów o wypuszczaniu szkieł "nie dla ludu" i że jak dalej tak będzie to się świat zawali ;). A jak Ci napisałem że w przypadku Canona Twoja ocena sytuacji jest niesłuszna to udajesz że nie wiesz o co chodzi i zaraz najpewniej zaczniesz rozkminy, że świat kręci się wyłącznie wokół FF.....a innego nie znasz :lol:

ksh
11-07-2019, 18:24
No to przeczytaj jeszcze raz co napisałem, a jak nie to napisze inaczej.

Dyskutujemy o bezlustrach i o pełnej klatce.
Kilka dni temu było info że rynek spadł o 22%, a producenci nadal nie wypuszczają produktów dla klienta, który ich olał bo albo cena tragiczna albo wielkie i ciężkie.
Wielu znajomych przesiadło się na małe lustrzanki bo tam małe obiektywy, wielu też wybrało np A7 i do tego malutkie samyangi i tu dostrzegam jedyną szansę dla producentów żeby się wreszcie dostosowali do rynku bo zostaną niedługo z samymi profesjonalistami.

Kolekcjoner
11-07-2019, 18:59
No to przeczytaj jeszcze raz co napisałem, a jak nie to napisze inaczej.

Dyskutujemy o bezlustrach i o pełnej klatce.
Kilka dni temu było info że rynek spadł o 22%, a producenci nadal nie wypuszczają produktów dla klienta, który ich olał bo albo cena tragiczna albo wielkie i ciężkie.
Wielu znajomych przesiadło się na małe lustrzanki bo tam małe obiektywy, wielu też wybrało np A7 i do tego malutkie samyangi i tu dostrzegam jedyną szansę dla producentów żeby się wreszcie dostosowali do rynku bo zostaną niedługo z samymi profesjonalistami.
Nie kolego. Nie pisałeś że piszemy o pełnej klatce nie bajeruj :).
Dla przypomnienia:

SY24 ma swoje wady ale to właśnie te kompromisy jakie wielu wybiera i jakich producenci nie dostrzegają, potem płacz bo rynek im maleje.
Sigma zrobi kolejne armaty za fortunę, canon i nikon będą się ścigać jaki obiektyw ma lepszą rozdzielczość zamiast zmienić podejście i zacząć robić obiektywy dla ludu.
Momentami zastanawiam się czy oni to robią specjalnie czy mają jakiś kretów od producentów fonów u siebie w marketingu.

I do tego się odniosłem :).
A jak masz magiczne recepty na kurczący się rynek to proponuję aplikować do Nikona - na pewno będą zainteresowani jak wyjść z d... w której obecnie się pogrążają ;).....

A krótko mówiąc wiązanie tego że rynek się kurczy i tego że producenci nie wypuszczają co Ci się zamarzy jest tak infantylne że nie warte żadnych rozważań...

ksh
11-07-2019, 19:49
SY24 był jakby kontynuacją dyskusji i poprzednich postów.

Mi to tam lotto czy padnie jeden czy drugi, zdjęcia zawsze czymś będzie się dało robić, chciałbym tylko mieć wybór za rozsądne pieniądze, a jeśli producent nie dostrzega problemu to niech nie płacze że rynek się im kurczy, niech wydają więcej obiektywów po 8-10k i niech jeszcze większe i cięższe robią to sie przekonają za rok o ile im rynek spadł.

Kolekcjoner
11-07-2019, 20:13
SY24 był jakby kontynuacją dyskusji i poprzednich postów.

Mi to tam lotto czy padnie jeden czy drugi, zdjęcia zawsze czymś będzie się dało robić, chciałbym tylko mieć wybór za rozsądne pieniądze, a jeśli producent nie dostrzega problemu to niech nie płacze że rynek się im kurczy, niech wydają więcej obiektywów po 8-10k i niech jeszcze większe i cięższe robią to sie przekonają za rok o ile im rynek spadł.
Ale rynek się nie kurczy od tego, że wypuszczają takie szkła. Mylisz przyczynę ze skutkiem. Wypuszczają coraz więcej drogiego sprzętu żeby móc zarabiać na drogich zabawkach przy mniejszej liczbie sprzedanych sztuk. To jest dziecinnie proste i działa w wielu branżach przeżywających podobne kłopoty. Rynek foto przeżywa rewolucję przez smartfony - tego nic nie powstrzyma. Z czasem pewnie coraz mniejszy sens będzie miał sprzęt tzw. "entry level" co doprowadzi w efekcie do tego, że tylko drogie szkła i puszki będą miały rację bytu, bo tylko one zapewnią odróżnialny efekt od zdjęcia z pierwszego lepszego smarkfona.

cz4rnuch
11-07-2019, 20:32
Dlatego trzeba się zbroić póki jeszcze idzie wyrwać coś w miarę taniego. Niedługo, jak przewiduje CEO Canona, nawet to co jest teraz skurczy się jeszcze o połowę. Wtedy dopiero będą ceny.

Jacek_Z
11-07-2019, 23:34
Dlatego trzeba się zbroić póki jeszcze idzie wyrwać coś w miarę taniego. Niedługo, jak przewiduje CEO Canona, nawet to co jest teraz skurczy się jeszcze o połowę. Wtedy dopiero będą ceny.
I wtedy wrócą normalne czasy dla profi.

krzysztofz24
11-07-2019, 23:39
I wtedy wrócą normalne czasy dla profi.

Ze jak za czasow analoga;-)?
Nie no bez przesady, niech ambitni amatorzy tez maja jakis wybor i dostepnosc sprzetu:-).

Jacek_Z
11-07-2019, 23:51
Dostępność aparatów foto jest 100x lepsza niż dawniej, każda 10-latka ma zawsze przy sobie smartfona. Dawniej analoga mieli co najwyżej rodzice. I to jeden aparat na rodzinę, nie na osobe.
Dorośli dziś mogą kupić smartfony z 3-4 obiektywami, za chwilę staną sie popularne modele z zoomami optycznymi. To załatwi już nie 90% a 99% tego co potrzeba ludziom.
Zobacz ile osób wyskoczyło z lustrzanek i przeszło na bezlustra. Nie potrzebują 45 Mpx, pracuja na 24 mpc. Nie potrzebują wypasionej optyki, chcą szkła małe i lekkie. Kolejnym etapem jest przejście z bezluster na smartfony.
Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie. Smartfon.
Wiele ludzi nie chce brac udziału w wyscigu szczurów. Zdali sobie sprawę, że nie potrzebują 45 Mpx i Sigm ART by oglądać ostre cropy. Wysiedli z pociagu do nikąd.

OjTam
11-07-2019, 23:54
Zdali sobie sprawę, że nie potrzebują 45 Mpx.

Żeby jeszcze producenci smarkfonów to wiedzieli. 42 i ~64(nie pamiętam dokładnie) nadchodzą.

ksh
12-07-2019, 00:06
Wystarczy parę konkretnych wyjazdów gdzie chce się zrobić zdjęcia nie tylko w pięknym świetle i zachwyt nad fonem znika.
Ja obserwuje po znajomych spore zakupy sprzętu foto, ci co wpadli w szał zakupowy wpakowali się w wielkie zestawy i faktycznie ten sprzęt leży w szafach, a ci co kupili jakiś czas temu olympusy epl czy samsungi nx nadal są zadowoleni bo sprzęt kieszonkowy i jakość dużo dużo lepsza niż z fona.
Kwestia lustrzanek jeszcze jest też ciekawa bo sporo ludzi kupuje malutkie nikony i canony, do tego jakaś stałka i zadowoleni.

crusiek
12-07-2019, 00:18
Zawsze można kupić FF sigmę fp [emoji6]

cz4rnuch
12-07-2019, 08:46
Taki mini teścik z 24-105/4 (uwaga, cycki są):


https://www.youtube.com/watch?v=UfjtT17FflY

prz3mo
14-07-2019, 13:26
Żeby jeszcze producenci smarkfonów to wiedzieli. 42 i ~64(nie pamiętam dokładnie) nadchodzą.

W przypadku smartfonów duża ilość mpx ma TAKŻE na celu wycinanie części kadru, by "zasymulować" zoom.

OjTam
14-07-2019, 13:33
W przypadku smartfonów duża ilość mpx ma TAKŻE na celu wycinanie części kadru, by "zasymulować" zoom.

Wiem. Oraz sklejkę 4pix do kupy, żeby jakość poprawić. Tylko co to ma do rzeczy?

Jacek_Z
01-11-2019, 10:45
No i spodziewany adapter od systemu Canona.
https://www.fringeradapter.com/blog/fringer-ef-nz-smart-adapter-engineering-sample-got-tested

Jak już pisałem system Nikon Z będzie umożliwiał podpięcie największej ilości obiektywów. Bo da się podpiąć nawet te od bezluster Sony (może i bezluster Canona - okaże się).

ksh
01-11-2019, 11:19
ALTSON CEF-NZ


https://www.youtube.com/watch?v=YTBHLaiPMNs

ksh
01-11-2019, 20:45
ALTSON CEF-NZ

Viltrox zapowiedział że będzie miał "na dniach", wiec będzie taniej.

https://www.youtube.com/watch?v=YTBHLaiPMNs

Uzupełnienie:

http://altson.net/images/NZ/9.jpg

ksh
02-11-2019, 00:03
https://www.fringeradapter.com/blog/fringer-ef-nz-smart-adapter-engineering-sample-got-tested?fbclid=IwAR2FI8Fc9VRm8yLIQNtViyI9FBTUc4m_Bc DkTm-K2q9B-P7xJR0GKJGLL-I


https://www.youtube.com/watch?v=ooJ1EYJcZa4

No i wygląda na to że mamy w systemie dwa dobrze działające adaptery w całkiem akceptowalnych cenach.

Ciekawostka Tamron 24-70 VC DI model do nikona F przez FTZ pompuje tylko na kontraście, a model canona przez te adaptery w/w działa z pomiarem fazowym, jeszcze upewnię się jak wrzuci ktoś test pewny.

ksh
02-11-2019, 13:20
https://www.youtube.com/watch?v=ftpGgGWG1Qk


https://www.youtube.com/watch?v=xanXmHQoops

ksh
06-11-2019, 13:54
Rozmawiam z producentem tego Altson i wygląda na to że opierają się wyłącznie na informacjach od testerów i baza zgodności rośnie im cały czas, więc jest to takie sobie potwierdzenie informacji że taki i taki obiektyw działa słabo, dobrze, super itd.
Osobiście nie mam dostępu do szklarni canona, a zabawy kup/sprzedaj teraz jak ceny lusterkowych obiektywów spadają z dnia na dzień nie są zachęcające.

ksh
12-11-2019, 11:46
Zamówiłem ten adapter Altson EF-NZ.
Cene zrobili 670zł, jeśli ktoś jest zainteresowany to jeszcze jedną sztukę mogę kupić tylko decyzja natychmiast, a kiedy dojdzie to trudno określić, jest szansa że do trzech tygodni dotrze.
Z tego co pytałem to Viltrox póki co nie planuje wypuszczenia adaptera, Fringer po negocjacji wychodzi w okolicach 1000zł, Techart będzie miał w cenie 1200zł.

cybulski
12-11-2019, 18:59
No jak ktoś ma eLki ze światłem 1.2 lub 35L 1.4 to może mieć sens EF-Z albo jakies dream lensy. Inaczej to po co :) ? Przecież zawsze słyszałem że nikon ma tyle super własnych szkieł...

ksh
12-11-2019, 20:13
Chodzi o ten adapter parę postów wcześniej do obiektywów canon i body nikon z AF.
Ja biorę z myślą o canonie 17-40 bo za tysiaka mam już w domu i będę to testował czy się nada.

cybulski
12-11-2019, 20:38
17-40/4L niska cena a podobno dobry.

ksh
12-11-2019, 20:52
Tak, szkło już dość stare, jedni opisują że jak na L to słabizna, a inni że świetny, ja szukam czegoś na wyjazd bo mi brakuje szerokości przy 24mm, a ponad 35mm i tak mało co używam, Nikon nie widzę nic sensownego co nie jest wielkości armaty, a tamrony/sigmy/tokiny wolę nie dotykać jeszcze.
Idealny byłby ten Nikkor S 14-30mm bo gabaryty genialne i jakość ludzie potwierdzają że tez super, tylko że najtaniej co sie da to załatwić to 3800zł, sporo póki co.

cybulski
12-11-2019, 21:03
Kumpel miał canona 16-35/4L IS, zyleta, czasem można tanio wyjąć ale trzeba upolować.

ksh
12-11-2019, 21:06
Ale to nie ma sensu dla mnie bo f/2.8 zbędne, a cenowo wolałbym zetkowe szkło mimo że f/4 niż takie od canona.

cybulski
12-11-2019, 21:13
W Canonie to są wersje f4 i f2.8 tych szkiel więc jest w czym wybierać. Zoomy EF też są 24-70 wersja f4 i wersja f2.8 pierwsza i druga. Tutaj Nikon to "bieda system", nawet lustro, jeśli chodzi o szkła ;)
85tki systemowe EF to masz wszystkie dobre stara 1.8, 1.2L pierwsza i druga, oraz 1.4 z IS czyli ze stabilizacją a w Nikonie bieda :) żadna 85 się nie nadaje ;) . No dobra już nie spamuje.

madebyzosiek
12-11-2019, 21:44
W Canonie to są wersje f4 i f2.8 tych szkiel więc jest w czym wybierać. Zoomy EF też są 24-70 wersja f4 i wersja f2.8 pierwsza i druga. Tutaj Nikon to "bieda system", nawet lustro, jeśli chodzi o szkła ;)

Chyba masz słabe informacje... Nikkor 24-70 2.8 i 2.8 VR, a dla lubiących F4 24-120 4. Nikkor 70-200 też F4 i 2.8 w trzech wydaniach... To jakoś na bidę nie wygląda ;)


85tki systemowe EF to masz wszystkie dobre stara 1.8, 1.2L pierwsza i druga, oraz 1.4 z IS czyli ze stabilizacją a w Nikonie bieda :) żadna 85 się nie nadaje ;) . No dobra już nie spamuje.

Tu się mogę zgodzić, najlepszą 85 do Nikona ma Tamron, oczywiście w zakresie cena/możliwości ;)

ksh
12-11-2019, 21:54
W Canonie to są wersje f4 i f2.8 tych szkiel więc jest w czym wybierać. Zoomy EF też są 24-70 wersja f4 i wersja f2.8 pierwsza i druga. Tutaj Nikon to "bieda system", nawet lustro, jeśli chodzi o szkła ;)
85tki systemowe EF to masz wszystkie dobre stara 1.8, 1.2L pierwsza i druga, oraz 1.4 z IS czyli ze stabilizacją a w Nikonie bieda :) żadna 85 się nie nadaje ;) . No dobra już nie spamuje.

Przeglądnąłem wszystko i nie widzę sensu pakowania tego do bezlustra, nie ma tam nic dla mnie ciekawszego niż to co ma tez nikon, od f/1.2-1.8 mam manualne do zabawy, zoomy chcę zgrabne i tyle.

cybulski
12-11-2019, 22:10
Przeglądnąłem wszystko i nie widzę sensu pakowania tego do bezlustra, nie ma tam nic dla mnie ciekawszego niż to co ma tez nikon, od f/1.2-1.8 mam manualne do zabawy, zoomy chcę zgrabne i tyle.

Brakuje tu takiego kompaktowego zooma typu 24-105/4 który jest wtedy idealny na wyjazd. 24-70 to IMO za mały zakres.

TOP67
12-11-2019, 22:13
Moim zdaniem sens kupowania adaptera jest tylko do posiadanych obiektywów (jak ktoś już ma lustrzankę Canona), albo adapter na inne szkła bezlusterkowe, żeby nie zwiększać gabatytów. Na razie jest chyba tylko do Sony E.

ksh
12-11-2019, 23:17
Ale... Nikkor S kosztuje prawie 4000zł ( u nas chyba coś ponad 5000zł ), a adapter + 17-40 to koszt jakieś 1700zł, gabaryty oczywiście nie te same ale i tak jest całkiem ok, jak dla kogoś te 2300zł ( lub ponad 3000zł u nas ) nie gra roli to nie musi kombinować oczywiście i otrzyma fajny zgrabny obiektyw.

TOP67
13-11-2019, 00:01
A za 2.5 tys jest Tamron 17-35/2.8-4.0 pod bagnet F, FTZ zapewne masz.
Gdyby chodziło o szkła 1.2, to bym zrozumiał kombinację.

Kolekcjoner
13-11-2019, 00:39
Moim zdaniem sens kupowania adaptera jest tylko do posiadanych obiektywów (jak ktoś już ma lustrzankę Canona), albo adapter na inne szkła bezlusterkowe, żeby nie zwiększać gabatytów. Na razie jest chyba tylko do Sony E.
A moim zdaniem sens kupowania takiego adaptera jest tylko wtedy gdy ktoś potrzebuje jakiegoś egzotycznego szkła jakiego nie ma w systemie. Ogólnie mówiąc znikomy...

TOP67
13-11-2019, 00:42
Dokładnie tak. Na dzisiaj są to szkła 1.2 Canona oraz naleśniki do Sony.

ksh
13-11-2019, 00:45
A za 2.5 tys jest Tamron 17-35/2.8-4.0 pod bagnet F, FTZ zapewne masz.
Gdyby chodziło o szkła 1.2, to bym zrozumiał kombinację.

Nie mam FTZ bo nie było takie zestawu jak kupowałem, a dopłata 1000zł byłaby głupia, są na allegro FTZ po 500-600zł ale stwierdziłem że wolę obiektywy canona bo akurat to co mi pasuje i jest dobre jest też tańsze, do tego sporo chińczyków z AF, które zrobili tylko do canona, nie są to jakieś wielkie różnice.
Canona 17-40 mam za 1000zł, wspomniany Tamron jest też do canona, więc opcje mam, a i tak pewnie kiedyś skończy się na Nikkor S 14-30mm ale jest na to czas :)

Cichy
26-11-2019, 23:50
Podpinałł ktoś Tamrony RXD (17-28 i 28-75) przez Techarta do którejś Z-tki ?

Cichy
27-11-2019, 10:29
Taki mini teścik z 24-105/4 (uwaga, cycki są):

https://www.youtube.com/watch?v=UfjtT17FflY

Zastanawiam mnie najbardziej sylwetka tego gościa :) on ma jakiś pas wyszczuplający czy o co chodzi ? :)

Cichy
04-12-2019, 11:43
Czy są tutaj w ogóle jacyś posiadacze Techarta z Sony E ? Jakby ktoś był miły i w wolnym czasie zmierzył suwmiarką, na ile wysuwa się u Was bolec do blokowania obiektywu, to byłbym wdzięczny.

Jacek_Z
08-12-2019, 00:42
Chyba nikt nie wspominał o adapterach Steelsring
Canon EF z AF https://pl.aliexpress.com/item/4000402114937.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.17fb4 d3b1PMLal&algo_pvid=caf15f18-7be6-41cc-8ef2-0cd1f5ab098d&algo_expid=caf15f18-7be6-41cc-8ef2-0cd1f5ab098d-33&btsid=b9e47662-b927-4b51-ada5-133b3b038d43&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3,searchwe b201603_53

Tu Alston też do Canon EF https://pl.aliexpress.com/item/4000216754603.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.55e22 0867DNtEz&algo_pvid=5394a9f1-bffc-4ae7-bb14-72c1cc199aa5&algo_expid=5394a9f1-bffc-4ae7-bb14-72c1cc199aa5-23&btsid=50e660b6-033d-4e89-bab7-3e577f7313af&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3,searchwe b201603_53

Taniutki adapter szkła M42 https://pl.aliexpress.com/item/4000401512461.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.55e22 0867DNtEz&algo_pvid=5394a9f1-bffc-4ae7-bb14-72c1cc199aa5&algo_expid=5394a9f1-bffc-4ae7-bb14-72c1cc199aa5-10&btsid=50e660b6-033d-4e89-bab7-3e577f7313af&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3,searchwe b201603_53

Oraz z PEIPRO:
Canon EF https://pl.aliexpress.com/item/32968459507.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.17fb4d3 b1PMLal&algo_pvid=caf15f18-7be6-41cc-8ef2-0cd1f5ab098d&algo_expid=caf15f18-7be6-41cc-8ef2-0cd1f5ab098d-14&btsid=b9e47662-b927-4b51-ada5-133b3b038d43&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3,searchwe b201603_53

Leica M - macro https://pl.aliexpress.com/item/33031112991.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.27b27d9 fM9WqeW&algo_pvid=43966068-6bcf-48be-a635-128c9e009498&algo_expid=43966068-6bcf-48be-a635-128c9e009498-32&btsid=beddefce-91f3-48e6-ac2d-41d862458631&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3,searchwe b201603_53

Leica R - https://pl.aliexpress.com/item/32965157460.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.27b27d9 fM9WqeW&algo_pvid=43966068-6bcf-48be-a635-128c9e009498&algo_expid=43966068-6bcf-48be-a635-128c9e009498-26&btsid=beddefce-91f3-48e6-ac2d-41d862458631&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3,searchwe b201603_53

Techart do podpinania szkieł Sony https://pl.aliexpress.com/item/33048195850.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.17fb4d3 b1PMLal&algo_pvid=caf15f18-7be6-41cc-8ef2-0cd1f5ab098d&algo_expid=caf15f18-7be6-41cc-8ef2-0cd1f5ab098d-0&btsid=b9e47662-b927-4b51-ada5-133b3b038d43&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3,searchwe b201603_53

Tu z kolei Canon FD na Zetkę https://pl.aliexpress.com/item/4000216754603.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.55e22 0867DNtEz&algo_pvid=5394a9f1-bffc-4ae7-bb14-72c1cc199aa5&algo_expid=5394a9f1-bffc-4ae7-bb14-72c1cc199aa5-23&btsid=50e660b6-033d-4e89-bab7-3e577f7313af&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3,searchwe b201603_53

Mocowanie typu T https://pl.aliexpress.com/item/32958654298.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.55e2208 67DNtEz&algo_pvid=5394a9f1-bffc-4ae7-bb14-72c1cc199aa5&algo_expid=5394a9f1-bffc-4ae7-bb14-72c1cc199aa5-32&btsid=50e660b6-033d-4e89-bab7-3e577f7313af&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3,searchwe b201603_53

Firma Newyi - Leica R https://pl.aliexpress.com/item/4000411396525.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.55e22 0867DNtEz&algo_pvid=5394a9f1-bffc-4ae7-bb14-72c1cc199aa5&algo_expid=5394a9f1-bffc-4ae7-bb14-72c1cc199aa5-33&btsid=50e660b6-033d-4e89-bab7-3e577f7313af&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3,searchwe b201603_53

Firma Fikaz na szkła z lustrzanek Sony i Minolty https://pl.aliexpress.com/item/32974824508.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.55e2208 67DNtEz&algo_pvid=5394a9f1-bffc-4ae7-bb14-72c1cc199aa5&algo_expid=5394a9f1-bffc-4ae7-bb14-72c1cc199aa5-34&btsid=50e660b6-033d-4e89-bab7-3e577f7313af&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3,searchwe b201603_53

A tu szkła ze średnioformatowego Hasselblad V https://pl.aliexpress.com/item/4000396572020.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.55e22 0867DNtEz&algo_pvid=5394a9f1-bffc-4ae7-bb14-72c1cc199aa5&algo_expid=5394a9f1-bffc-4ae7-bb14-72c1cc199aa5-52&btsid=50e660b6-033d-4e89-bab7-3e577f7313af&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3,searchwe b201603_53

Wiele z tych adapterów jest bez styków, ale w sumie co ma sie przenosić z M42? cena poniżej 100 zł to nie majątek.

firma jaciemogę, adapter do szkieł ... Fuji, może dawac winietę https://pl.aliexpress.com/item/4000372322949.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.55e22 0867DNtEz&s=p&algo_pvid=5394a9f1-bffc-4ae7-bb14-72c1cc199aa5&algo_expid=5394a9f1-bffc-4ae7-bb14-72c1cc199aa5-43&btsid=50e660b6-033d-4e89-bab7-3e577f7313af&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3,searchwe b201603_53

sabur
08-12-2019, 08:59
Czy są tutaj w ogóle jacyś posiadacze Techarta z Sony E ? Jakby ktoś był miły i w wolnym czasie zmierzył suwmiarką, na ile wysuwa się u Was bolec do blokowania obiektywu, to byłbym wdzięczny.

Wg wpisu na blogu, Darek posiada adapter. Ostatnio testował sgimą 35/1.2 i podpisał do nikona z7.

ksh
14-12-2019, 21:22
https://www.roxsen.com/image/cache/data/Commlite/CM-EF-NZ/1-600x650.jpg

Podobno jest to kopia ALTSON CEF-NZ i nawet ten sam soft pasuje.

ksh
22-12-2019, 17:08
i kolejne adaptery canon ef - nikon z

https://ae01.alicdn.com/kf/H1978f6c34bb6467194c4804bd0bf530bB.jpg

https://ae01.alicdn.com/kf/Hdcfae6f6d0e7463497b1bf5374b0aaf7n.jpg

https://ae01.alicdn.com/kf/Hcbb67ee6316f4417bf207258d9bdc11fR.jpg

maxwawa
22-12-2019, 23:27
Ken testuje prototyp adaptera Fringer z Canon EF na Nikon Z
Wyglada to bardzo obiecująco
https://youtu.be/0is8UsD4ndg
Po nagranym filmie ukazała się najnowsza aktualizacja do tego adaptera gdzie opisuje że wyniki są jeszcze lepsze niż na filmie.


Czyli mamy już pięć adapterów z autofokusem do Nikona Z do szkieł Canona :)

ksh
22-12-2019, 23:46
Osiem już :)

Fringer
Altson
Techart
Viltrox
Stelsring
Commlite
Neewer*
Yongnuo*
( *zapowiedziane )

Ja miałem adapter Altson ale przez opóźnienie z dostawą straciłem dostęp do obiektywów jakie miałem tetsować i z ostał mi tylko canon 17-40 i 50-tka STM, oba obiektywy przeciętne, a że kupiłem docelowo Tamrona 17-35, wiec adapter odsprzedałem, jedyne co mogę się wypowiedzieć to że wszystko działało jak potrzeba i nie zauważyłem żadnych problemów.

maxwawa
23-12-2019, 00:04
Wiele lat temu chciałem żeby szkła Canona działały z body Nikona, kiedyś to było science fiction a dzisiaj proszę :)
trochę jednak te adaptery za drogie bo niektóre po prawie 1000zł to średnio się opłaca... no chyba że ktoś ma szklarnie Canona.
Poza tym roadmap obiektywów Nikon Z jest naprawdę ciekawa.

koesh
czyli opcja z tym Tamronem przez FTZ jest lepsza od Canona 17-40 z adapterem?

ksh
23-12-2019, 00:16
Zdecydowanie ale ze względu na obiektyw, ten tamron mi bardzo spasował, canon to muzeum ale liczyłem że jednak L-ka ma jakość dobrą, na szczęście kupiłem tanio i odsprzedałem migiem.
Tamrona nówkę kupisz za ~1850zł chyba nadal.

Viltrox kosztuje coś 550zł, Altson koło 600zł.

cz4rnuch
23-12-2019, 00:21
Ale wiecie o tym, że te wszystkie chińczyki z różnymi logo klepią w jednej fabryce? :)

ksh
23-12-2019, 00:29
Fringer i Altson to dwa różne adaptery, inny soft i drobne różnice w kompatybilności, commlite i techart też raczej sami sobie robią bo to już spore firmy, reszta pewnie będzie kopiami.

Ligo
23-12-2019, 00:35
Jeśli mnie pamięć nie myli, to Viltrox i Commlite pojawiły się na rynku zaraz po Metabones, jako tańsza wersja. Natomiast Fringer i Altson to chyba jakaś nowa nazwa jest, bo mi w oko do tej pory nie wpadła.

ksh
23-12-2019, 00:38
Ale masz na myśli adaptery Canon-NikonZ ?
Pierwsi byli Fringer i Altson, reszta wysypała się teraz kilka dni temu, a metabones jeszcze nie ma nawet.

cz4rnuch
23-12-2019, 00:41
Fringer i Altson to dwa różne adaptery, inny soft i drobne różnice w kompatybilności, commlite i techart też raczej sami sobie robią bo to już spore firmy, reszta pewnie będzie kopiami.

Przecież to o niczym nie przesądza. Robi to jedna fabryczka na zlecenie, coś zmieniają pod klienta i tyle :)

ksh
23-12-2019, 00:57
A może dwie fabryczki albo trzy, nie doceniasz chińskiego potencjału.

maxwawa
23-12-2019, 01:01
Przecież to o niczym nie przesądza. Robi to jedna fabryczka na zlecenie, coś zmieniają pod klienta i tyle :)

podaj źródło tych danych.

Ligo
23-12-2019, 01:03
A może dwie fabryczki albo trzy, nie doceniasz chińskiego potencjału.
To racja, bardzo możliwe, że są dwie albo nawet trzy.

cz4rnuch
23-12-2019, 01:04
No może dwie, ale nie zmienia to faktu, że masz ten sam produkt w kilku opakowaniach. Nie pamiętam już gdzie, ale widziałem gdzieś klip w którym udowadniano, że to wszystko to jest właściwie jedno i to samo. Dokładnie tak samo jak z dziesiątkami klonów tych małych statywów made in Singapore, które dziergają w jednej fabryce a potem sprzedają w cenach od 30 do 200 dolków.

Ligo
23-12-2019, 01:11
Albo taki Foxconn, który produkuje lapy wszystkich prawie marek w jednym miejscu.

ZbyszekS
27-12-2019, 10:44
Jak w temacie:

https://www.youtube.com/watch?v=i_ISTbm7oos

ksh
30-12-2019, 20:23
Commlite CM-EF-NZ

https://www.youtube.com/watch?v=X8Bp7EXq3LA

Nikkor
31-12-2019, 18:11
Witam,

Sprawdziłem następujące obiektywy Canona i Sigmy z adapterem Altson CEF-NZ i z aparatem Nikon Z6:

EF 200/2.8L, EF 200/2.8L + 2.0 extender, EF 135/2L, EF 24-105/4L is ii, EF 85/1.8, EF 70-300/ 4–5.6 II IS, Sigma 50/1.4 Art

Dla wszystkich exif pokazuje jako obiektyw Nikkor 24-70/4 S. Przysłona, czas i ISO są przedstawiane poprawnie, jedynie dla EF 200/2.8L + 2.0 extender pokazuje ogniskową 144.
Autofocus działa ale czasami się gubi i lekko szaleje, jednak jeśli już zaskoczy to jest precyzyjny.
Stabilizacja dla obiektywów bez IS działa tak średnio, natomiast dla obiektywów z IS działa poprawnie, chociaż nie tak dobrze jak dla zestawu FTZ + Tamron 70-200/2.8 G2.

Nikkor
31-12-2019, 20:38
Muszę jednak dodać, że spośród sprawdzonych najgorzej autofokus współpracuje z obiektywem Canon EF 70-300/4-5.6 IS, czasami nie można ustawić ostrości.

ksh
07-01-2020, 12:44
Miał ktoś może podpięte na Zetkach obiektyw Sigma 24-105mm F4 ?

Myszowor
07-01-2020, 13:43
marcin255
miał takie połączenie Z + Sigma 24-105mm F4
W przykładach fotek z Z6 są jego fotki.

marcin255
07-01-2020, 17:31
Miał ktoś może podpięte na Zetkach obiektyw Sigma 24-105mm F4 ?
Żadnych problemów.

ksh
07-01-2020, 19:01
No to bardzo się cieszę bo znajomi będą mieli na wyjeździe i będzie się można wymieniać.

ksh
15-05-2020, 09:58
https://www.youtube.com/watch?v=wJDVc8BocCk&feature=youtu.be&t=137

elduce
06-06-2020, 10:20
Mam pytanko, czy ktoś z was może podpinał przez adapter do nikona z6/7 takie szkła canon 35mm f2 IS, Canon 50mm stm F1,8 i Canon 100mm F2,8 Marco L? Jeżeli tak to jak to działa? Jak wygląda szybkość i powtarzalność AF? Chciałbym zastąpić canona 6d nikonem z6, robota głownie studyjna (fot reklamowa, produktowa), ale od czasu do czasu również plener. Pomysł mi się wziął z tego, że do obecnego canonowskiego zestawu dokupiłem d500 z 300mmf4 PF do zwierzaków i teraz kombinuje jak w miarę bezboleśnie zmienić cały system. Jakby te trzy stałki śmigały elegancko pod Zetka to bym miał problem z głowy, gdyż innych szkieł nie potrzebuję.

ksh
06-06-2020, 12:08
Najlepiej zdecyduj się na konkretny adapter ( jest ich już ponad 10 modeli od różnych firm ) i wtedy patrzysz na ich opis, jaki firmware dają, często producent siedzi na facebook i aktualizuje info odnośnie obiektywów.

stx
03-07-2020, 22:18
Voigtlander Ultron 28 mm f/2.0 ktoś używa może na Zetce, lub Voigtlandera 35 1.4 przez adapter Leica M - Z? Ciekawią mnie te szkiełka a że jakoś nie za popularne to ciężko o opinię w sieci.

dodek200
06-07-2020, 00:13
jako, że najczęściej używam tele przyszedł czas na zakup czegoś powyżej 300
stałki nikona są tylko 2 lekkie i w pełni pracujące z Z6 , czyli 300 i 500 pf i powiem, że bardzo by mi odpowiadały

ale są adaptery canon EF na nikon Z i tu są w miarę lekkie canonowska 300/4 i 400/5.6. I taki zestaw nie puściłby mnie z torbami jak nikon
i pytanie, który ewentualnie adapter /jest kilka/ i czy może ktoś ma i czy pracuje takie połaczenie ok

jeśli ze stałkami canona nie przejdzie, pozostanie mi tylko T150-600/G2 /bo waga i cena/. Tylko chciałbym stalki, bo liczę na lepszą jakość

Jacek_Z
17-09-2020, 09:32
Kolejny adapter do podpinania optyki Canon EF https://www.optyczne.pl/15455-news-Adapter_Fringer_EF-NZ.html
i wszystkie funkcje chodzą :)

ksh
24-09-2020, 23:00
Częściowo w temacie ale tym razem speedboster 0.71x od Metabones na miejsce FTZ ale bez styków czyli taki bajer manualny albo do ultra szerokich obiektywów gdzie AF i tak nie jest konieczny bardzo..

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/41e94BZORAL._AC_.jpg

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/415PXHWRKIL._AC_.jpg

Jacek_Z
24-09-2020, 23:55
Ciekawe. Bierzemy Sigmę ART 35/1.4 i dostajemy .... 24 mm f 1.0 ???

TOP67
25-09-2020, 00:14
Tak. Ale tylko w trybie DX. Poza tym obszarem będzie winietować i spadać jakość.
To znany patent żeby z DX zrobić FX, pomijając straty na jakości konwertera.

Przykładowe 24/1.0 da na DX taki sam obrazek jak 35/1.4 na FX (GO, szumy).

Jacek_Z
25-09-2020, 00:22
Nie wiemy jakie ma pole krycia 35/1.4. I inne szkiełka też. Ten konwerter 0,7 w sumie może służyć do sprawdzania jakie szkło ma jakie pole. I jak sie znajdzie jakieś o duzym polu to sam zysk :)
Pewnie tele będa miały nieco większe pole. Z 85/1.4 może tez wyjść ciekawe szkło portretowe.
Niech ktos to kupi i dla dobra ludzkości ;) (czyli forumowiczów) posprawdza wszystko co mu tylko wpadnie w rękę :)

cz4rnuch
25-09-2020, 06:02
Jeśli chodzi o Sigmy Art to sprawdzano je np. na GFX od Fuji. Akurat 35 jest chyba jednym z najgorszych artów w rogu kadru. Z tego co pamiętam dobre efekty da się osiągnąć artem 50/1.4 na f/4. Najlepsze efekty przy kadrze przyciętym do kwadratu lub coś w tych okolicach. Nie widziałem jak sprawuje się 40/1.4 ale zważywszy na jego rozmiary to też może być dobra opcja.

TOP67
25-09-2020, 07:08
Jest jeszcze pole krycia samego konwertera. Średnica soczewki nie jest za duża.

JK
25-09-2020, 12:21
No patrzcie jakie to proste. ;) Tak się zastanawiam dlaczego poważni producenci obiektywów jeszcze na takie coś nie wpadli i muszą ich zastępować genialni producenci "przejściówek". Jedna soczewka i jest "bajka". No prawie "bajka".. Pewnie będzie trochę nieostro, zwiększą się aberracje, winieta i inne wady, ale co tam, f/1.0 to f/1.0 i nikt tyle nie ma. No prawie nikt. ;) Gdyby jeszcze zamiast tej Sigmy użyć nowego Nikkora Z ze światłem f/0.95 to by dopiero były osiągi. ;-)

Jacek_Z
25-09-2020, 20:23
Oczywista sprawa ze nie nalezy sie spodziewać rewelacji w rogach. Ale czy sie ma fajne rogi w jakis tam Vitroxach itp.? Chodzi o zabawe, bokeh, płytką GO.
Tilt -shifty powinny się sprawdzić. I tak są manualne. Tylko, że są ciemne :( i tu zabawa traci sens.

cz4rnuch
25-09-2020, 20:33
...Ale czy sie ma fajne rogi w jakis tam Vitroxach itp.?.Owszem. 85/1.8 FE jest zadziwiająco dobry. A dodatkowo ma f/1.6

cybulski
25-09-2020, 21:54
Bajkę z konwerterami ze stykami i spedboosterem przerobiłem na Fuji i Sony a7. Bajka jest tylko na papierze. A zazwyczaj to szkoda kasy. Sens mają tanie przelotki do manuali. Podejrzewam że tylko ftz to jedyna sensowna przelotka która nie rozczaruje w Nikonie.

Nikkor
22-11-2020, 14:30
"Bajkę z konwerterami ze stykami i spedboosterem przerobiłem na Fuji i Sony a7. Bajka jest tylko na papierze. A zazwyczaj to szkoda kasy. Sens mają tanie przelotki do manuali. Podejrzewam że tylko ftz to jedyna sensowna przelotka która nie rozczaruje w Nikonie."

Nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem. Używam Z6 z adapterem Fringer EF-NZ i wspaniałym obiektywem Canon EF 135/2. Autofocus takiego dzieła bardzo dobrze we wszystkich trybach.
Pewnie zastosowałbym obiektyw Nikona ale takiego nie ma nawet w planach.

ksh
22-11-2020, 15:16
Myślę że cybulski przez te dwa miesiące od czasu napisania postu już wie więcej w kwestii "Nikon Z to najlepszy system do adaptacji obiektywów z AF" :)

Od paru tygodni są już adaptery Leica M, ostatnio pojawił się Techart TZM-01, drogi ale to jest pewniak w działaniu.

candar
22-11-2020, 15:36
Myślę że cybulski przez te dwa miesiące od czasu napisania postu już wie więcej w kwestii "Nikon Z to najlepszy system do adaptacji obiektywów z AF" :)

Od paru tygodni są już adaptery Leica M, ostatnio pojawił się Techart TZM-01, drogi ale to jest pewniak w działaniu.

Ze swojej strony podpisuję się wszystkimi odnóżami pod tym, że "Nikon Z to najlepszy system do adaptacji obiektywów z AF". Po to właśnie kupiłem Z6 i użytkować go będę ze szkłami AF: Sony, Sigmy, Tamrona i Canona przez Techart TZE-01 i Sigmę MC-11. Żaden inny system nie jest tak uniwersalny i być może zupełnie nieświadomie Nikon konstruując bagnet "Z" otworzył furtkę dla "wielosystemowców" posiadających obiektywy w rożnych systemach. Do tej pory seria szkieł Sigmy Art DG DN dedykowana była zasadniczo do Sony, ale od chwili powstania TZE-01 można ją podpinać pod bagnet Z. I to jest piękne!

ksh
22-11-2020, 18:21
Techart TZE-01 jest niedoceniany, a hejterzy nie mają tu mocnego "argumentu" w postaci że liczą się tylko szkła natywne bo to konstrukcje lekkie i małe, a adapter zwiększa zestaw, więc z tym adapterem o grubości 2mm po podpięciu szkieł Sony... mamy zestaw jak z natywnymi szkłami :)
Co ciekawe jest też szansa na podpięcie obiektywów Canon RF, nie wiem co wtedy hejterzy napiszą, pozostanie już tylko to co jest prawdą że Nikon przespał sporo czasu w tworzeniu systemu Z i nadal ma lekką drzemkę.

morzon
22-11-2020, 20:56
Ten Techart wygląda naprawdę ciekawie. Jak jest z wygodą użytkowania? Łatwo się odkręca ze szkła/bagnetu? Nie ma luzów?

g69
11-12-2020, 19:33
Były narzekania,że tamrony pod lustro Nikona żle chodzą w zetkach, a tu jakieś przejsciowki chinskie multisystemowo chodzą?? Coś się zmieniło w praktyce? Obiecanki producentów to już inna bajka..

Jarecky83
11-12-2020, 19:53
Techart TZE-01 jest niedoceniany, a hejterzy nie mają tu mocnego "argumentu" w postaci że liczą się tylko szkła natywne bo to konstrukcje lekkie i małe, a adapter zwiększa zestaw, więc z tym adapterem o grubości 2mm po podpięciu szkieł Sony... mamy zestaw jak z natywnymi szkłami :)
Co ciekawe jest też szansa na podpięcie obiektywów Canon RF, nie wiem co wtedy hejterzy napiszą, pozostanie już tylko to co jest prawdą że Nikon przespał sporo czasu w tworzeniu systemu Z i nadal ma lekką drzemkę.

Jak działa ten TZE-01 ze szkłami Sigmy pod Sony? Testowałeś może 35 1.2 albo najnowszą 85 1.4 DN DG?

ksh
11-12-2020, 21:03
https://www.youtube.com/watch?v=FoE28Gs13Ko

i sporo starsze

https://www.youtube.com/watch?v=AgGwuf7Jxlk

ksh
22-12-2020, 00:33
ooo... widzę że Z5 radzi sobie dobrze z TechArt


https://www.youtube.com/watch?v=Ls0kvKqYITw

Z6II też


https://www.youtube.com/watch?v=Jzfochu9MS0

hehe nawet 70-180 tamrona działa

https://youtu.be/wJDVc8BocCk?t=139

rockcat
02-05-2021, 17:17
Cześć, czy ktoś z was posiada Techart TZE-01? Czy jest jakiś sens kupowania takiego adaptera i używanie z nową sigmą pod bezlusterkowce 35MM F1.4 DG DN ART?


Były narzekania,że tamrony pod lustro Nikona żle chodzą w zetkach, a tu jakieś przejsciowki chinskie multisystemowo chodzą?? Coś się zmieniło w praktyce? Obiecanki producentów to już inna bajka..

Mam 85mm f1.8 i 24-70 f2.8 G2, nie ma żadnych kłopotów. Podpinałem je też pod pierścienie makro MEIKE ( Z6 -> pierścienie macro -> FTZ -> obiektyw ) i działały bardzo dobrze, autofocus łapał ostrość dość szybko (choć ten zestaw był dość długi i niewygodny w używaniu, 85mm radził sobie zdecydowanie lepiej ). Jak masz tap-in to wystarczy zaktualizować software, tu masz listę kompatybilności:
https://www.tamron.eu/pl/serwis/compatibility-nikon-z-and-canon-eos-r/

TOP67
25-05-2021, 10:45
Na rumorsach pokazali adapter Kipon Tilt do obiektywów z bagnetem F. Cena ok 190$, co daje na dzisiaj 700 zł

51777


Ale na ali można kupić podobne adaptery Tilt/shift za 620 zł.

51778

OjTam
25-05-2021, 13:11
Czy pełnoklatkowe szkło F, podpięte takim tilt adapterem pod FX Ztkę nie będzie winietować po tiltcie?

TOP67
25-05-2021, 13:32
To zależy od pola obrazowego obiektywu oraz średnicy ostatniej soczewki.
Ponieważ bagnet Z jest sporo większy od F, to mechanicznego winietowania nie powinno być.

OjTam
25-05-2021, 13:34
Mhm, dzięki.

odzio
25-05-2021, 13:50
Kurcze, rewelacja, oby w praktyce to działało jak w teorii to z jakimiś irixem będzie można mieć porządnego tilta za rozsądne pieniądze! :)

Jacek_Z
25-05-2021, 15:35
Można pokombiować jeszcze bardziej. Podpiąć szkło średnioformatowe np od Hasela (adapter Hasel - Nikon F, mam) i to już będzie kryło. Kupić to T-S? :) Hmmmm.

- - - - kolejny post - - - - - -





Ale na ali można kupić podobne adaptery Tilt/shift za 620 zł.

51778
Szukam, ale nie widzę bezpośrednio Nikon F Nikon Z. To co na zdjęciu to jest chyba z mocowania T2.

TOP67
25-05-2021, 16:03
Można pokombiować jeszcze bardziej. Podpiąć szkło średnioformatowe np od Hasela (adapter Hasel - Nikon F, mam) i to już będzie kryło. Kupić to T-S? :) Hmmmm.

- - - - kolejny post - - - - - -


Szukam, ale nie widzę bezpośrednio Nikon F Nikon Z. To co na zdjęciu to jest chyba z mocowania T2.

Adaptery do Nikona Z są na wszelkie mocowania, nawet takie o których pierwszy raz słyszałem.

EOS
AI G (czyli F)
K (Pentax)
M42
OM (Olympus)
CY (Contax Yashica)
LR (Leica)
QBM (Rollei)
BM
PL
EXA
T2
P6 (Pentacon)
PB (Praktica B)

51790

A zdjęcie pokazujące możliwości jest jedno do wszystkich

https://pl.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=AS_20210525055624&SearchText=tilt+shift+adapter+nikon+z

Jacek_Z
25-05-2021, 16:12
Tak, ale chciałbym Tilta i shifta w jednym. A tu trzeba sobie wybierać, albo adapter shift, albo adapter tilt. Mowa o adapterze Nikon F - Nikon Z.
Przynajmniej ja nie znalazłem.

OjTam
25-05-2021, 16:17
O na przykład ten. (https://pl.aliexpress.com/item/1005002468549633.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.28 34742949qaVb&algo_pvid=94394247-cd17-46b1-814c-2911cf5c93d3&algo_expid=94394247-cd17-46b1-814c-2911cf5c93d3-1&btsid=0b0a182b16219521218433339eeefa&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb 201603_)

Kompatybilny:
Obiektyw: obiektywy nikon G/F/AI/S/D
Aparat: nikon Z mocowaniem Z6 Z7 Z6II Z7II Z50 kamery itp

TOP67
25-05-2021, 16:38
Tak, ale chciałbym Tilta i shifta w jednym. A tu trzeba sobie wybierać, albo adapter shift, albo adapter tilt. Mowa o adapterze Nikon F - Nikon Z.
Przynajmniej ja nie znalazłem.

Przecież to jest Tilt i shift w jednym.

51791

- - - - kolejny post - - - - - -

Zresztą już do mnie jedzie.

ZbyszekS
25-05-2021, 19:44
Zdąży dojechać przed VAT-em :?::?::?:

Jacek_Z
25-05-2021, 20:44
Zdąży dojechać przed VAT-em :?::?::?:
No właśnie :)

Przecież to jest Tilt i shift w jednym.

51791

- - - - kolejny post - - - - - -

Zresztą już do mnie jedzie.

Ale to z mocowaniem do szkieł Canona.

TOP67
25-05-2021, 20:49
Mocowania są do kilkunastu bagnetów, w tym do F

Jacek_Z
25-05-2021, 22:45
Zresztą już do mnie jedzie.
Do mnie też :) nawet szybka dostawa - niby połowa czerwca.

TOP67
04-06-2021, 13:57
Przyszedł adapter Tilt/Shift, a nawet trzy

Okazuje się, że jest to adapter Canon EF --> Nikon Z z założonym adapterem Nikon F --> Canon EF

Czyli takie 3 w 1. Mogę teraz podłączyć

Obiektywy Nikkor F do puszki Z
Obiektywy Canon EF do puszki Z
Obiektywy Nikkor F do puszki Canon EF

Jest jedna niedogodność. Oby zdjąć obiektyw F, trzeba najpierw zdjąć adapter Canona, bo zwolnienie blokady jest pod spodem.

Całość dobrze spasowana i wyczerniona. Ale nie ma śrub do ustawiania przesunięcia czy kąta.
Pochylenie przestawia się płynnie i blokuje śrubką.
Przesunięcie po wciśnięciu zapadki, która zaskakuje co milimetr.
Obrót analogicznie, co 22,5 stopnia (16 pozycji).

Mam stałe zlecenie na zdjęcia zegarków, w których musiałem tarczę składać z kilku fotek. Przez weekend to wypróbuję i zrobię krótką recenzję.

52188

TOP67
05-06-2021, 12:00
Recenzja popełniona https://forum.nikoniarze.pl/threads/306750-LAINA-Tilt-Shift-do-Nikon-Z

OjTam
14-08-2021, 12:40
Kolejny adapter Sony E - Nikon Z. Z tą drobną różnicą, że producent obiecuje kompatybilność z Ztkami DX.
https://www.optyczne.pl/16715-news-Adapter_Megadap_ETZ11.html

ksh
20-08-2021, 11:57
No i jest alternatywa dla Techart TZE-01, który ma problemy z działaniem z wieloma Samyangami i nie da sie podpiąć do Z50, adapter Megadap ETZ11 https://megadap.net/product/megadap-sony-e-to-nikon-z-autofocus-adapter-etz11/ , który działa ze wszystkimi Zetkami i z pierwszych testów działa nawet z małymi Samyang 24mm, 35mm f/2.8 i tymi nowszymi małymi f/1.8.

slaweko
20-08-2021, 12:01
Ciekawe, czy będzie AF na Z6 II z obiektywami manualnymi Voigtlander z bagnetem na Sony?

jo44
20-08-2021, 13:11
Ciekawe, czy będzie AF na Z6 II z obiektywami manualnymi Voigtlander z bagnetem na Sony?

"AF" z "obiektywami manualnymi"?! Może ktoś przybliżyć?

MstrG
20-08-2021, 13:18
Ciekawe, czy będzie AF na Z6 II z obiektywami manualnymi Voigtlander z bagnetem na Sony?

https://www.optyczne.pl/15624-news-Adapter_Techart_TZM-01.html
https://www.optyczne.pl/15641-news-Adapter_Megadap_MTZ11.html

slaweko
20-08-2021, 13:49
MstrG, załączniki nie w temacie. Tak jak napisałem, chodzi mi o wersje obiektywów Voigtlander z bagnetem pod Sony E, np.: Nokton SE 35 mm f/1.2.

Wiem, że jest Techart TZE-01 - Sony E do Nikon Z, ale są problemy z AF z ob. Voigtlander SE...

OjTam
20-08-2021, 14:29
Skoro ten obiektyw nie ma AF, to jak ma poprawnie działać?

slaweko
20-08-2021, 14:36
Panoćku, no przeca MstrG dał linki, jak manuale np.: Leici "dostają" AF z przelotki.

OjTam
20-08-2021, 14:38
Bo Leica ma dłuższą odległość rejestrową. Jest na tyle miejsca, że można zrobić ruchomą przelotkę. Sam adapter pracuje jako układ AF. Między Sony E a N-Z jest tylko 2mm różnicy. Nie ma gdzie tego wcisnąć.

Popatrz na końcówkę tego filmiku:

https://video.fktw4-1.fna.fbcdn.net/v/t42.9040-2/121712680_786350388764139_4503674404639949219_n.mp 4?_nc_cat=109&ccb=1-5&_nc_sid=985c63&efg=eyJybHIiOjQ1MywicmxhIjo1MTIsInZlbmNvZGVfdGFnIj oic3ZlX3NkIn0%3D&_nc_ohc=YSN_qFx8p9YAX-4g_nL&rl=453&vabr=252&_nc_ht=video.fktw4-1.fna&edm=AGo2L-IEAAAA&oh=70776deaec03679c71fa25579b8341ab&oe=611FCA60

Widać, że całe szkiełko na adapterze pracuje przód-tył. I że adapter gruby jest.

slaweko
20-08-2021, 14:53
Dokładnie, jak piszesz. Dlatego zadałem pytanie, czy na 2mm przelotki jest w ogóle możliwe "dodanie" AF dla manuali.

OjTam
20-08-2021, 14:59
A skąd. Miejsca na ruch całości braknie.

MstrG
20-08-2021, 15:50
MstrG, załączniki nie w temacie. Tak jak napisałem, chodzi mi o wersje obiektywów Voigtlander z bagnetem pod Sony E, np.: Nokton SE 35 mm f/1.2.

Wiem, że jest Techart TZE-01 - Sony E do Nikon Z, ale są problemy z AF z ob. Voigtlander SE...

Chyba coś źle przeczytałem, bo pomyślałem o adapterze dla Vojtka jak w Sony (choćby Techart Pro LM-EA7), tyle że pod bagnet Z.

ksh
20-08-2021, 16:13
Nie da sie fizycznie wykonać na 2mm tego co zrobiono w adapterze Leica.

lukasz_kk
20-08-2021, 19:58
slaweko chyba chodzi o działanie AF na Z-etkach takiego kombo: Voigtlander z moc. Leica M, przelotka M na E z AF, i ta nowa przelotka z E na Z, prawda?

MstrG
20-08-2021, 21:17
slaweko chyba chodzi o działanie AF na Z-etkach takiego kombo: Voigtlander z moc. Leica M, przelotka M na E z AF, i ta nowa przelotka z E na Z, prawda?

Właśnie nie, bo takie coś by nie miało większego sensu. Lepiej zainteresować się wtedy tym co kryje się pod podanymi wcześniej przeze mnie linkami.
Chodzi o zapięcie manualnego Vojtka z mocowaniem Sony do Nikona mając przy tym AF. Co w mojej opinii nie jest możliwe przez wielkość takiego adaptera.

OjTam
06-09-2021, 13:12
Samyang, Tammi i Voitek na Z6 via ETZ11:

https://youtu.be/dadNg387XlQ

PS. Jaka jest różnica, porównując do natywnego Sony, orientuje się ktoś?

OjTam
18-10-2021, 18:29
Techart kolejny adapter pichci.
TZG-01 - Contax G/Nikon Z.
https://nikonrumors.com/2021/10/17/coming-soon-techart-tzg-01-contax-g-to-nikon-z-af-lens-adapter.aspx/

OjTam
25-10-2021, 14:31
Aktualka 1.3 do Ztek mk II może ubić adaptery na optykę innych systemów od Megadapa i Techarta.
https://www.facebook.com/megadapofficial/posts/283157763679713

ksh
05-11-2021, 20:10
Ciekawe ale szkoda że tylko do aps-c https://petapixel.com/2021/11/05/new-nikon-z-adapter-widens-angle-of-full-frame-lenses-on-aps-c/

OjTam
05-11-2021, 20:16
Zwykły speedbooster. ¯\_(ツ)_/¯
Żeby to kryło FF, trzeba by szkła pewnie pod średni format (ten prawdziwy, nie cyfrowy) użyć. A wtedy by to kobylaste było.

odzio
09-11-2021, 11:34
https://www.optyczne.pl/15624-news-Adapter_Techart_TZM-01.html
https://www.optyczne.pl/15641-news-Adapter_Megadap_MTZ11.html

I doszedł kolejny adapter z AF: Fotodiox Pronto LM-NKZ-PRN (https://www.optyczne.pl/17034-news-Fotodiox_Pronto_LM-NKZ-PRN.html) dla manuali. o $50 tańszy, niż megadap ale 1.5mm krótszy skok. Ciekawe opcja z możliwością zablokowania go w maksymalnie wysuniętej pozycji dla skrócenia minimalnej odległości ustawienia ostrości. Fajny bajerek, nasuwa mi się jednak pytanie: czy 5mm jest dostatecznym skokiem, żeby pokryć zakres nastawiania ostrości w większości obiektywów? Czy działa to tak, że wstępnie musimy ustalić jakiś dystans, np. 10m i wtedy obiektyw będzie w stanie ustawić ostrość na dystansie dajmy na to: ∞-5m, a jeśli obiekt jest bliżej to trzeba najpierw ręcznie nastawić obiektyw?

ksh
09-11-2021, 12:44
Może to działać jak często w starych obiektywach było close focus czyli drugi pierścień do ustawiania ostrości, minus że trzeba ogarniać wstępne ustawienie odległości tym od close focus i potem ustawienie ostrości głównym pierścieniem ale nie wiem czy to tak zadziała z tym adapterem.

Jacek_Z
09-11-2021, 13:19
Dla szerokokątnych szkieł 5 mm to coś, dla teleobiektywów to nic.

TOP67
09-11-2021, 14:14
Podobny bajer jest też na lustrzankach, ale połączony z TC. Nazywa się to TC-16A. Testowałem z Tairem 300/4.5. Działało całkiem spoko. Ale wstępnie trzeba podostrzyć ręcznie.

Jacek_Z
09-11-2021, 15:27
Też miałem TC-16A, ale sie do tego wynalazku nie przekonałem, sprzedałem.

odzio
21-12-2021, 13:58
No i proszę... da się? Da się. Japończyk nie potrafi, to Chińczyk zrobi adapter z wiertarką. Szkoda, że do nie tego systemu, co potrzebuję, ale od pewnego kukam na Contaxy, ponoć optycznie bardzo dobre. Techart TZG-01 (https://www.optyczne.pl/17170-news-Techart_TZG-01.html)

OjTam
21-12-2021, 14:09
Przypuszczam, że problem leży w... przysłonie. W popychaczu dokładniej.
W adapterze TZG zmieścili wiertarkę, bo nie ma tam popychacza.
Pytanie, czy da się zrobić rozsądnej wielkości FTZę z wiertarką i napędem popychacza.

odzio
21-12-2021, 14:18
zwróć uwagę na mniejszą szerokość TZG, nie mam pojęcia ile potrzeba miejsca na napęd i popychacz, ale niech sobie wystaje jak FTZ I, i tam dopchają trochę elektroniki, pal sześć, oby działało :)
aż sprawdziłem odległości rejestrowe (https://de.wikipedia.org/wiki/Auflagema%C3%9F#Contax-G):
Nikon F: 46,5 mm
Contax G: 34,85 mm

Prawie 12mm zapasu :)

OjTam
21-12-2021, 14:22
Jeszcze raz: w TZG jest TYLKO wiertarka, nie ma popychacza. ;)

No i adapter nie może być za szeroki, będzie z przyciskami kolidował.
Najpewniej by się dało tak zrobić, w sumie sam się dziwie, że Chińczycy jeszcze tego nie ogarnęli. Może niezbyt opłacalne by to było?

odzio
21-12-2021, 14:58
no zgoda, zgoda, nigdzie nie piszę, że jest tam popychacz, chodzi mi o to, że TZG jest o 1/3 cieńszy niż FTZ, więc może jakoś da się upchnąć, tym bardziej, że jak widać w FTZ II to ta wystająca dupka w FTZ I jest tylko głupkowatym pomysłem konstrukcyjnym. Ale pomimo ilości miejsca jednak wracamy do pytania postawionego przez Ciebie w ostatnim zdaniu...

ksh
21-12-2021, 15:33
FTZ pierwszy jest rewelacyjny do uchwytów w stylu mini statywu do trzymania w ręce, mamy balans zestawu dobry, jak ktoś używa obiektywów jak ja dawniej Tamrony 17-35 i 35-150 to wie że pierwszy FTZ ma zalete.

odzio
21-12-2021, 20:49
Wiadomo, lepiej było zrobić stopkę dla 2 tamronow i ministatywu powodując rozgoryczenie 90% pozostałych użytkowników, bardzo to pasuje do logiki decyzji podejmowanych w Nikonie :D

A tak na poważnie: też mi się wygodnie chwyta za tę stopkę (co chyba gdzieś nawet pisałem), ale gdyby jej nie było to bym nie narzekał, a nie zawadzałaby przy mocowaniu szybkozłączki statywu (brak ściętych rogów nie pozwala na zapięcie lub wypięcie FTZ -.-)

ksh
21-12-2021, 20:51
To co napisałem jest plusem ale ogólnie pierwszy FTZ jest słabo przemyślany, można było zrobić mały zgrabny adapter plus obejma nakręcana taka jak do obiektywów tele albo stopkę samą dokręcaną, sprawę mieliby załatwioną, a tak trzeba było robić drugi model :)

odzio
21-12-2021, 22:25
Albo dać mu pierścień sterujący żeby obiektywy F używać intuicyjnie jak Z. Albo mocowanie filtrów z pokrętłem. Ale po co robić coś przemyślanego i praktycznego, skoro za 800 zł można sprzedawać irytującą tulejkę ze stykami i popychaczem? ;)

OjTam
21-12-2021, 22:32
Cóż, skoro Canon ma 3 adaptery EF-R, dość drastycznie się różniące między sobą, to czemu N nie może. ;)

cz4rnuch
21-12-2021, 22:36
Może. Wszystko to o czym marzycie może się ziścić w FTZ III :)

odzio
21-12-2021, 22:39
FTZ III będzie pewnie mieć cieńsze ścianki, może kompozytowe, -10% wagi i +200% ceny. Brzmi profesjonalnie, nie ;)

Wracając do TZG: myślałem, że contax G, to to samo mocowanie co contax/yashica... Rzeczywiście ten adapter jest przeznaczony tylko dla kilku zeissow?

ksh
21-12-2021, 22:48
Według mnie to by miało sens jeszcze z dwa lata temu, teraz przy tej ilości obiektywów i patrząc na zapowiedzi firm trzecich kolejny FTZ nie ma sensu.

OjTam
21-12-2021, 22:58
na zapowiedzi firm trzecich

Jakie zapowiedzi? Kilka stałek od Viltroxa, czy po jednym szkle od YN i TTa, to tak dużo?
Tokiny 400/8 nie liczę: to szkło bez elektroniki, z gwintem T2, więc jedyna adaptacja to przykręcenie odpowiedniej dupki.

ksh
21-12-2021, 23:08
Tamron i Sigma w przyszłym roku.

OjTam
21-12-2021, 23:12
Skąd takie info?

elduce
23-05-2022, 16:48
Część, czy możecie mi polecić jakiś sprawdzony adapter dzięki któremu mógłbym podpiąć obiektyw canon EF 100mm L i 50mm STM do nikona z6II/7II? Czy jest to w ogóle gra warta świeczki?

odzio
24-05-2022, 12:46
https://www.kenrockwell.com/tech/fringer/ef-nz.htm
Z tego co pisze Rockwell - działa to spoko :)

elduce
25-05-2022, 08:37
Dzięki:)

Lukasz_85
20-06-2022, 08:28
Zapowiedź: Viltrox NF-Z, czyli taki Viltroxowy FTZ. Chyba jedynie to mogą konkurować ceną. No i nie będzie aktualizacji z body, a z USB-C.

63980

TOP67
20-06-2022, 08:34
Gdyby zrobili ze śrubokrętem, to miałby wzięcie. A tak, to musi być bardzo tani. Zwłaszcza z tą potworną stopką.

63981

JK
20-06-2022, 09:17
Zbyt wcześnie się zajęli pracami nad tym wynalazkiem. Wtedy był tylko FTZ ze stopką, to go rozebrali na kawałki i skopiowali. Założyli, że jeśli Nikon zrobił ze stopką, to tak musi być i tak zrobili. Kiedyś wymyślili proch, ale to już nie te czasy. Dziś potrafią tylko kopiować cudze konstrukcje.

OjTam
20-06-2022, 10:41
Gdyby zrobili ze śrubokrętem, to miałby wzięcie. A tak, to musi być bardzo tani. Zwłaszcza z tą potworną stopką.


Pytanie, czy aż tak ceną powalczą. Ich adaptery Canon EF-RF kosztują w okolicach ~1/2 oryginałów. Zarówno zwykły, jak i ten z pierścieniem


Zbyt wcześnie się zajęli pracami nad tym wynalazkiem. Wtedy był tylko FTZ ze stopką, to go rozebrali na kawałki i skopiowali. Założyli, że jeśli Nikon zrobił ze stopką, to tak musi być i tak zrobili.

A no, racja. Skrewili tutaj.


Kiedyś wymyślili proch, ale to już nie te czasy. Dziś potrafią tylko kopiować cudze konstrukcje.

Oj, żebyś się czasem nie zdziwił...

odzio
20-06-2022, 14:42
które nikkory Z dla APS-C skopiowali wypuszczając swoje?

Lukasz_85
06-07-2022, 12:22
Myślałem, ze będzie taniej VILTROX NF-Z Auto Focus F-mount Nikon Z jest za $179 na stronie viltroxstore.com.

OjTam
06-07-2022, 12:31
Przy cenie oryginalnej trochę to strzał w stopę.

TOP67
25-09-2022, 13:26
Jest kolejny, taniutki adapter do podpinania manualnych obiektywów F. Nie ma styków ani popychacza, więc nadaje się tylko do obiektywów z pierścieniem przysłony.

66557

https://nikonrumors.com/2022/09/23/this-fotasy-nikon-f-to-z-mount-adapter-costs-only-16-29.aspx/

markB
26-09-2022, 12:48
Część, czy możecie mi polecić jakiś sprawdzony adapter dzięki któremu mógłbym podpiąć obiektyw canon EF 100mm L i 50mm STM do nikona z6II/7II? Czy jest to w ogóle gra warta świeczki?

Pojawił się taki adapter firmy Meike: https://www.dpreview.com/news/4171402512/meike-releases-canon-ef-to-nikon-z-adapter-for-the-truly-brand-agnostic-among-us, w cenie 160 $.

Jacek_Z
09-01-2023, 20:16
Ożywię watek.
Adapter Techarta do podpinania optyki Leica M z funkcją AF, której to jak wiemy szkła Leicy nie posiadają. Po prostu adapter zmienia swoją długość.
Co ciekawsze można przecież zastosować inną przejściówkę i mieć AF z różnymi innymi szkłami. Kto by pomyślał, że Helios ma AF ;)


https://www.youtube.com/watch?v=4q_57pvfvPA


https://www.youtube.com/watch?v=dxdSeMvI24g

Ciekawe czy wpkx kupi sobie Nikona Z ;)

TOP67
09-01-2023, 20:22
Kto by pomyślał, że Helios ma AF ;)


Ja. Z TC-16A. Używałem razem z Tairem 300/4.5 :-P

OjTam
09-01-2023, 20:26
Poprawiona wersja adaptera, który Techart pokazał w październiku 2020.
https://www.optyczne.pl/15624-news-Adapter_Techart_TZM-01.html
Ciekawe, co zmienili?

Jacek_Z
09-01-2023, 20:29
Pisali o tym tutaj: https://www.optyczne.pl/18439-news-Techart_TZM-02.html
Więcej silniczków, dźwignie cięższe szkła.


Ja. Z TC-16A. Używałem razem z Tairem 300/4.5 :-P
Też miałem ten TC :) ale to był telekonwerter, zmieniał przy okazji ogniskową.
Co do używania tego typu wynalazków to zakres ich ruchu jest OK dla szkieł o krótszych ogniskowych. Przy teleobiektywach zakres ruchu jest za mały by przelatywały cały zakres. Trzeba wstępnie, orientacyjnie ustawić odległość na obiektywie.

Aktualnie nie tylko Techart robi takie adaptery, ale chyba ta firma ma lepszą opinię niż inne.

Niepotrzebnie sprzedałem Nikkora 135/2 DC :(

poste
09-01-2023, 21:43
Wygląda, że te starsze Techarty miały wadę
https://phillipreeve.net/blog/review-techart-pro-leica-m-sony-e-autofocus-adapter/
https://www.fredmiranda.com/forum/topic/1452716/18#13972529

(to są sprawdzone strony)

W nowszej wersji jest podobno lepiej, ale ja bym poczekał na opinie po pewnym okresie używania. Nie jest to w każdym razie idealny sprzęt dla najbardziej wymagających.

Jacek_Z
09-01-2023, 21:56
Nic dziwnego, skoro podparte z jednej strony. Stąd ograniczenie wagi. Nowe mają silniki z czterech stron, musi być lepiej.

poste
09-01-2023, 22:07
Niby lepiej a w nowszym ograniczyli wagę obsługiwanego obiektywu z 700 do 500g. Fajny pomysł na adapter, ale jak sądzę nie jest to idealne rozwiązanie.

TOP67
09-01-2023, 22:21
Nie tylko waga, ale też długość. To jest prosta dźwignia i przeciwstawne założenia. Aby obiektyw się nie kiwał, ruchoma część musi mieć jak najmniejsze luzy, a to powoduje opory.

Jacek_Z
10-01-2023, 00:26
Niby lepiej a w nowszym ograniczyli wagę obsługiwanego obiektywu z 700 do 500g. Fajny pomysł na adapter, ale jak sądzę nie jest to idealne rozwiązanie.
Tam napisali, że zwiększyła się do 500 g. A jesli obiektyw podpieramy ręką to do 2 kg. Ja zawsze podtrzymuję obiektyw.
Nie ma idealnych rozwiązań, skoro musimy zrobić przejściówkę z silnikami.

poste
10-01-2023, 01:05
Na ww stronie https://phillipreeve.net/blog/ stoi tak jak napisałem.
Moim zdaniem Techart to droga zabawka w stosunku do jakości i możliwości.

odzio
10-01-2023, 02:24
Czy ktoś jest w stanie stwierdzić w jakim przypadku takie przesuwanie obiektywu, zamiast nastawy ostrości pierścieniem może wpłynąć negatywie na jakość zdjęcia? Czy jest to coś, czym sobie warto zawracać głowę?

Do głowy przychodzi mi przykładowo micro af 105/2.8 i stosowana przez Nikona CRC (chyba tak się to zwało), które nie działa jak prosta helikoida, tylko soczewki jeżdżą w różnych kierunkach. Powiedzmy, że zestaw soczewek jest ustawiony 2m na pierścieniu, a ja robię zdjęcie na 2.20m, czy może się okazać, że na zdjęciu wyjdzie jakąś dziwna ostrość albo szaleństwo abberacji chromatycznych?

Jakieś inne przypadki?

Z góry zastrzegam sobie prawo do pisania bzdur, nie doktoryzowałem się w tym temacie, stąd moje pytanie :)

Jacek_Z
10-01-2023, 02:35
Słusznie zauważasz, że w tego typu konstrukcjach nie wiadomo jak będzie przy używaniu obiektywów z wewnętrznym lub tylnym ogniskowaniem. Nie będzie to optymalne, ale na ile pogorszy sprawę nie wiadomo, to już każdy przypadek będzie inny. Natomiast obiektywy o tego typu konstrukcjach to konstrukcje takie bardziej współczesne, czyli z AF (Nikkor o jakim mówisz podepniesz przez FTZ i będziesz miał AF). No i niestety plus śrubokrętowe AF, tu się znajdzie trochę takich konstrukcji (IF albo RF w katalogach Nikona). To samo będzie dotyczyło manualnych zoomów, ale kto to chce teraz używać, co w nich specjalnego?
Fajne szkiełka, te trioplany, diaplany, Heliosy, szkła Leiki M itp - one wszystkie mają przesuwane wszystkie soczewki.

TOP67
10-01-2023, 08:26
Czy ktoś jest w stanie stwierdzić w jakim przypadku takie przesuwanie obiektywu, zamiast nastawy ostrości pierścieniem może wpłynąć negatywie na jakość zdjęcia?


Przesuwanie całego obiektywu, nie ma wpływu na jakość, wręcz przeciwnie. Tak da się uzyskać najlepszą jakość. Przecież inaczej nie dało by się używać pierścieni pośrednich.

odzio
10-01-2023, 10:40
Przesuwanie całego obiektywu, nie ma wpływu na jakość, wręcz przeciwnie. Tak da się uzyskać najlepszą jakość. Przecież inaczej nie dało by się używać pierścieni pośrednich.
a tu też mam drobne wątpliwości. W którymś wątku makrowym w zdjęciach opisałem swój kłopot z AF-S 105/2.8 + pierścienie. Chciałem zwiększyć skalę odwzorowania śnieżynek - niestety ostrość była taka sobie, no i abberacje powyłaziły straszne (choć to tez może z powodu większego powiększenia). Czy to kwestia właśnie wspomnianego CRC? Jak rozumiem obiektywu z normalną helikoidą by tak nie wyszło?

- - - - kolejny post - - - - - -


Słusznie zauważasz, że w tego typu konstrukcjach nie wiadomo jak będzie przy używaniu obiektywów z wewnętrznym lub tylnym ogniskowaniem. Nie będzie to optymalne, ale na ile pogorszy sprawę nie wiadomo, to już każdy przypadek będzie inny. Natomiast obiektywy o tego typu konstrukcjach to konstrukcje takie bardziej współczesne, czyli z AF (Nikkor o jakim mówisz podepniesz przez FTZ i będziesz miał AF). No i niestety plus śrubokrętowe AF, tu się znajdzie trochę takich konstrukcji (IF albo RF w katalogach Nikona). To samo będzie dotyczyło manualnych zoomów, ale kto to chce teraz używać, co w nich specjalnego?
Fajne szkiełka, te trioplany, diaplany, Heliosy, szkła Leiki M itp - one wszystkie mają przesuwane wszystkie soczewki.

Umyślnie pisałem o micro AF 105/2.8, bo on już miał CRC. Sprawdziłem też w necie (https://www.mir.com.my/rb/photography/companies/nikon/nikkoresources/AFNikkor/AFDMicroNikkor105mmf28/index.htm)dla potwierdzenia:
The AF Micro-Nikkor 105 mm f/2.8D was introduced as a native AF-D lens. It also employs a 'floating element's design (CRC) in ensuring its excellent image quality be extended from far to its minimum focusing distance where the maximum reproduction of 1:1 is realized.

Jacek_Z
10-01-2023, 13:51
OK, tylko po co pytasz o to przy okazji adaptera dodającego AF do manualnych szkieł???
Piszesz ze masz Nikkora AF-S który ma AF, wbudowany silnik, nie śrubokręt. Nie potrzebujesz tego adaptera tylko normalne FTZ.

- - - - kolejny post - - - - - -

Dodam, że adapter nie powoduje oddalenia lustrzankowego obiektywu od matrycy bezlusterkowca. Używając go dopiero uzyskujesz odległość lustrzankowego Nikkora. Poszukaj hasła odległość rejestrowa. Adapter dopiero dostosowuje rejestr do takiego jak jest w lustrzance. Ty pytasz co dalej, gdy sie używa pierścieni pośrednich. To inny temat. Ciekawy, ale nie w tym wątku. Sądzę, że po prostu ja bym ustawił odległość w Nikkorze na najbliższą i dodawał jak najmniej pierścieni. A nie grubszy pierścień macro i odległość na skali obiektywu bliższą nieskończoności, bo wtedy soczewki sa ustawione inaczej, jak na duże dystanse. Nie sadzę, by to były duże różnice, bo gdyby tak to by wychodziło na to, że do obiektywu macro nie są zalecane pierścienie pośrednie czy miech, co byłoby bzdurą.

odzio
11-01-2023, 15:04
OK, tylko po co pytasz o to przy okazji adaptera dodającego AF do manualnych szkieł???
Piszesz ze masz Nikkora AF-S który ma AF, wbudowany silnik, nie śrubokręt. Nie potrzebujesz tego adaptera tylko normalne FTZ.
Ot choćby dlatego, że jest sporo rewelacyjnych AFów, które przez nieudolność Nikona stały się manualnymi obiektywami, micro 105 jest tylko jednym z nich. A w tym przypadku wiem po prostu, że mechanizm ogniskowania jest skomplikowany. Wiem czego potrzebuję, po prostu rozważam różne opcje.


Dodam, że adapter nie powoduje oddalenia lustrzankowego obiektywu od matrycy bezlusterkowca. Używając go dopiero uzyskujesz odległość lustrzankowego Nikkora. Poszukaj hasła odległość rejestrowa. Adapter dopiero dostosowuje rejestr do takiego jak jest w lustrzance. Ty pytasz co dalej, gdy sie używa pierścieni pośrednich. To inny temat. Ciekawy, ale nie w tym wątku. Sądzę, że po prostu ja bym ustawił odległość w Nikkorze na najbliższą i dodawał jak najmniej pierścieni. A nie grubszy pierścień macro i odległość na skali obiektywu bliższą nieskończoności, bo wtedy soczewki sa ustawione inaczej, jak na duże dystanse. Nie sadzę, by to były duże różnice, bo gdyby tak to by wychodziło na to, że do obiektywu macro nie są zalecane pierścienie pośrednie czy miech, co byłoby bzdurą.
Na upierdliwca można wytknąć niedokładność :) Przy ustawieniu obiektywu na minimalną odległość ogniskowania i wysunięciu adaptera dostajemy krótki pierścień pośredni... Co do porady z minimalną odległością, chyba tak robiłem, bo zależało mi na dużym powiększeniu, choć już nie pamiętam na 100%, może jeszcze kiedyś się pobawię, a że to off-top, nie przeczę :)

Jacek_Z
11-01-2023, 19:47
Coś ty się uparł na ten adapter? On nie ma robić za pierścień macro. Chcesz macro (ze skalą odwzorowania powyżej 1:1) z AF-S 105 micro to bierzesz bezlustro, FTZ i pierścienie macro (polecam Kenko), sprzedawanych najczęściej w zestawie 3 szt - od wąskiego po szeroki + możliwość składania kilku pierścieni.
Tak przy okazji to Kenko robi też pierścienie na mocowaniu Nikon Z (są droższe), czyli można zrobić body+Kenko+FTZ+obiektyw.
W każdej z tych opcji ma sie AF choć oczywiście często się przy macro AF wyłącza. Ale nie zawsze.

TOP67
11-01-2023, 19:58
AF w makro bardzo się przydaje do focus stackingu.
A pierścienie Z robi też Viltrox. Mam i działają (zestaw 12+24).

slaweko
11-01-2023, 21:35
Z wielką chęcią przytulę ten wariant Techarta do moich "Lejek". Ale zakup tylko od polskiego dystrybutora lub sprzedawcy.