PDA

Zobacz pełną wersję : Co robie źle, że są takie plamki?



Vargas
10-01-2019, 19:36
Witam.
Nie mogę się pozbyć tych plamek od latarni. Praktycznie na wszystkich zdjęciach robionych wieczorem są takie cuda.
Panowie co zrobić aby na przyszłość chociaż ograniczyć występowanie tego czegoś.
19728

fafniak
10-01-2019, 19:47
masz filtr nakręcony na obiektyw?
jeżeli tak - zdejmij go
wyczyść dokładnie przednią soczewkę obiektywu

jeżeli nie da to efektów - wysłoń ręką światło od latarni która znajduje się poza kadrem a oświetla przednią soczewkę

Vargas
10-01-2019, 20:01
Mam UV nakręcony.

TOP67
10-01-2019, 20:06
Zdjąć filtr UV. Dokładnie przedmuchać tylną soczewkę obiektywu. Używać osłony przeciwsłonecznej. Dodatkowo osłaniać obiektyw ręką, nawet kosztem wejścia w kadr. Zmienić kadrowanie.

PM.M
10-01-2019, 20:15
Jeszcze nakręć osłonę przeciwsłoneczną, jak jest, jak nie ma to dorobić/dokupić. To są bliki od silnych źródeł światła, tutaj chyba od latarni po prawej stronie. Ich liczba i jakość zależą od jakości obiektywu i filtrów.

Tomeqp
12-01-2019, 15:49
Tak jak koledzy wyżej napisali - zdjąć UVkę i zadbać o czystą przednią i tylną soczewkę. Miałem identyczne bliki jak nakręciłem Hoyę HMC UV. Zazwyczaj filtrów UV na zdjęciach nie widać, ale czasami jednak takie kwiatki się pojawiają, nawet jeśli producent i recenzenci twierdzą inaczej.

Vargas
18-01-2019, 15:28
Dziękuję panowie za info.
Browarek dla was :)