PDA

Zobacz pełną wersję : materiały izolacyjne, porady na wczoraj potrzeba



robin102
05-01-2019, 14:22
Potrzebuje docieplić od środka garaż. Ułożyć jakaś izolację termiczną co by nie była grubsza niż 5 cm, obie ściany po lewej, po prawej, klej szpachla to da ze 12 cm zwężenia garażu, wiec nie może być więcej niż te 5 cm.
Można dać styropian taki twardszy podłogowy, a nie taki zwykły fasadowy ? Mozę coś innego, ale bez wielkich kosztów. Temat materiałów izolacji termicznych budynków dla mnie to bezkres tajemny :(

TOP67
05-01-2019, 14:41
Dlaczego od wewnątrz? To wbrew sztuce. Nie da się z zewnątrz?

robin102
05-01-2019, 16:28
Dlaczego od wewnątrz? To wbrew sztuce. Nie da się z zewnątrz?
Z zewnątrz budynek jest ocieplony, ale w garażu temperatura 16-18 st C czyli o jakieś 10 st za dużo, czyli trzeba płacić za zbędne ogrzewanie garażu. Garaż w bryle budynku. Ściana dzieląca cześć mieszkalną i garaż ma powierzchnię blisko 40 m2 łącznie z sufitem na którym jest pokój z ogrzewaniem podłogowym i przez nią i przez sufit ciepło do garażu ucieka. Projektant nie przewidział, że tak może być :D
Mus obłożyć ścianę działową i sufit czymś cienkim i dobrze izolujący i nie za drogim. Powiedzmy 1000 -1200zł na 60 m2 materiału izolacyjnego o grubości max 5 cm.

TOP67
05-01-2019, 16:35
OK. Czyli nie chcesz ogrzewać, tylko odwrotnie. Zatem izolacja będzie z dobrej strony. Zresztą problem pojawia się tylko przy ujemnych temperaturach.

robin102
05-01-2019, 16:40
OK. Czyli nie chcesz ogrzewać, tylko odwrotnie. Zatem izolacja będzie z dobrej strony. Zresztą problem pojawia się tylko przy ujemnych temperaturach.
Przy dodatnich, mało dodatnich sytuacja ta sama. Nie ma potrzeby aby ciepło do garażu uciekało. tam powinno być 6-8 st C.

Czym to zrobić ? jest taki styropian podłogowy 5 cm taki twardszy, ale czy on lepiej izoluje niż zwykły fasadowy ten miękki ?

sokolnik
05-01-2019, 17:01
grzej grzej na maxa by BeeMcia miała ciepło :)

TOP67
05-01-2019, 17:14
Jeśli masz dobrze zaizolowaną ścianę szczytową i drzwi, to trudno będzie uzyskać tak niską temperaturę w garażu.

ksh
05-01-2019, 19:22
Zerknij na składzie czy w markecie budowlanym na najbardziej gęsty styropian i już, lepsze są prasowane wełny mineralne ale są droższe i trudniejsze w montażu, płyty z pianki termoizolacyjnej też lepsze ale droższe, podobnie natryskowe ocieplanie droższe.

tbogdanowicz
05-01-2019, 19:49
Ale co Ci przeszkadza ciepło w garażu???
Rozumiem izolacja pomiędzy częścią mieszkalną a garażem, ale dlaczego chcesz mieć w garażu zimno?

TOP67
05-01-2019, 19:56
Zapewne chodzi o utratę energii na ogrzewanie garażu.

tbogdanowicz
05-01-2019, 21:28
Zapewne chodzi o utratę energii na ogrzewanie garażu.

To rozumiem ale to:


tam powinno być 6-8 st C.

Jest dla mnie dziwne.

Jeśli garaż ma połączenie z częścią mieszkalną to, to lepiej by i w nim było ciepło. Ciepło przepływa z cieplejszego pomieszczenia do zimniejszego i zimny garaż chłodzi część mieszkalną. Uważam że lepszym rozwiązaniem jest lepiej zaizolować garaż by ciepłu z niego nie uciekało na zewnątrz niż, izolować go od ciepła płynącego z domu. Jeśli garaż jest dobrze zaizolowany to stanowi dodatkową barierę przed zimnem.

robin102
05-01-2019, 21:33
...Jeśli garaż jest dobrze zaizolowany to stanowi dodatkową barierę przed zimnem. Nie da się. Słaba brama, dziurawe ona. Lepiej jak w garażu będzie chłodniej niż zbędnie podgrzewany niestety za PLny, bo jakby za darmo to nich tam :).

- - - - kolejny post - - - - - -


Ale co Ci przeszkadza ciepło w garażu???
Ciepło w garażu to szybciej rdzewiejący samochód, parciejące ziemniaki i ubywające złotówki :)

- - - - kolejny post - - - - - -


Zerknij na składzie czy w markecie budowlanym na najbardziej gęsty styropian i już, lepsze są prasowane wełny mineralne ale są droższe i trudniejsze w montażu, płyty z pianki termoizolacyjnej też lepsze ale droższe, podobnie natryskowe ocieplanie droższe.
Metr wełny prasowanej w Castorami 28 zł :( a 1 metr kwadratowy styropianu prasowanego 10 zł. Jest różnica jednak, montaż wełny inny, droższy.
Zastanawia mnie czy ten twardszy mniej ciepło przepuszcza, czy to bez znaczenia.

ksh
05-01-2019, 21:46
Masz tam jakieś współczynniki przewodzenia ciepła, wiec tym można się sugerować.
Jak ma być tanio, to klejony styropian na ścianie, potem siatka i klej, jak bardziej odporne na uderzenia to trzeba nałożyć regips.

krzysztofz24
05-01-2019, 22:04
(..........)

Ciepło w garażu to szybciej rdzewiejący samochód, parciejące ziemniaki i ubywające złotówki:-).

Znowu sobie wymyslasz problemy;-).
Jakos w Hiszpani, Wloszech, Grecji, samochody mniej rdzewieja niz w Polsce czy Slowacji - to raz. Dwa to wcale nie trzymasz w garazu ziemniakow-bylem i widzialem:-)

A juz powazniej, to troche chcesz nietypowo od d..py strony. Bo nie chcesz ocieplic zeby zatrzymac cieplo, tylko odbic ciepli idace z pokoju nad garazem i od sciany domu(pokoju), zalezy ci tez na niepomniejszaniu przestrzeni w garazu.
To mysl o odbiciu ciepla.
A co masz za grzejnikiem w domu co odbija cieplo?
https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/technika-grzewcza-i-ogrzewanie/grzejniki-i-akcesoria/montaz-grzejnika/ekran-zagrzejnikowy-diall-rp001-rolka-3-mm-x-0-5-m-x-10-m.html?id=1094598 Choc szuklabym jakiejs grubszej i zeby ta warstwa metalizowana byla solidna a nie jak sreberko od czekolady w najtanszych wersjach.
Po taniosci, metalizowana czesc raczej skutecznie odbija cieplo. Ja bym tym pyknal sufit na probe. Tylko przyklejasz metalizowana czescia do sufitu.
Musisz tylko znalezc jakis klajster co polaczy sie z ta gladka metalizowana czescia.
Samemu to mozna w jeden dzien ogarnac. Mata, pedzel, klajster i jedzies jak z tapeta.

Jesli cie to nie przekonuje, to pomysl co lepiej odbija cieplo. Styropian, welna czy metal. Tylko musialbys to szczelnie polozyc i w sumie raczej tylko na suficie. Bo ta piankowa czesc maty, widoczna na scianie, mogla by sprawiac wrazenie psychiatryka:-).

robin102
05-01-2019, 22:24
Masz tam jakieś współczynniki przewodzenia ciepła, wiec tym można się sugerować.
. Lamerskie pytanie ten współczynnik cyfrowo określany 0,32 czy 0, 36 to rozumiem, że czym wyższa cyfra tym lepiej ? :) nigdy tego tematu nie tykałem, trzeba by się doktoryzować jak ze wszystkim, a nie mam czasu :(

- - - - kolejny post - - - - - -



A co masz za grzejnikiem w domu co odbija cieplo?
Nie ma grzejników :)
Posolony samochód w zim wstawiony do garażu to słychać w nocy jak chrupie ruda. To co jest w garażu to ekstremalnie wysokie temperatury. Poniżej 10 st. C powinno być.
Do poprawy błędy projektowe niestety są.

Merde
05-01-2019, 22:39
To co jest w garażu to ekstremalnie wysokie temperatury. Poniżej 10 st. C powinno być.
Do poprawy błędy projektowe niestety są.

Jak już znajdziesz rozwiązanie, to się pochwal. Cała branża chłodnicza i klimatyzacyjna z chęcią dowie się jak obniżyć temperaturę z 18 do 10 stopni przy pomocy samej izolacji ;-)

tbogdanowicz
05-01-2019, 22:55
Dziwne rzeczy piszesz o tej rdzy.
Rdza zjada samochód bez względu na temperaturę. Teoretycznie wzrost temperatury zwiększa tempo reakcji, ale w stopniu niezauważalnym. To powolne utlenianie, do którego potrzeba tlenu mającego kontakt ze stalą. Woda a w szczególności zawierająca jony chloru przyspieszają reakcję, także od soli z ulic samochód szybciej rdzewieje.
To powoduje że samochody z krajów gdzie się soli jezdnie rdzewieją szybciej. Ale to samo jest w przypadku terenów położonych blisko burzliwego morza, gdzie wiatr nanosi sól morską wgłąb lądu.

Mit o rdzewieniu w cieple stworzyli ludzie, nie mający garaży. To takie udowadnianie innym (i może sobie) że "nie mam bo tak lepiej".

Ja bym raczej myślał o wymianie/ociepleniu bramy, w cenie izolowania sufitu i ścian w garażu.
Najczęściej straty ciepła są przez dach (nie w tym przypadku), okna (może masz w garażu), drzwi - tu masz na pewno i sam pisałeś ze kiepsko izolujące.

Teu
05-01-2019, 23:06
Lamerskie pytanie ten współczynnik cyfrowo określany 0,32 czy 0, 36 to rozumiem, że czym wyższa cyfra tym lepiej ? :)

Im mniejsza liczba (wyrażona we współczynniku przenikalności cieplnej ,,u'') tym lepsza izolacja. Czyli celujesz w jak najniższą wartość ,,u''.

Edit:
Co do rdzewieniu samochodu - to nie ciepło powoduje rdzewienie, tylko wilgoć (a słona wilgoć to już pożeracz samochodu). Jak chcesz mieć samochód wolno-rdzewiejący (bo rdzewiej każdy) kup tani elektryczny (pasywne są mało wydajne) pochłaniacz wilgoci i zostaw garaż tak jak jest.

robin102
05-01-2019, 23:16
Chodzi o niedrogi materiał do zaizolowania ścian. Samochód posolony rdzewieje szybciej w ogrzewanym garażu niż inne, podobnie portfel się opróżnia za szybko od za ciepłego garażu. To nie temat.


Czym zaizolować ścianę niedrogo aby 5 cm nie przekraczało.

smutniacha
05-01-2019, 23:20
Gdybym był na Twoim miejscu i naprawdę ten problem nie dawałby mi spać, to przykleiłbym styropian(nie na placki tylko na równej warstwie kleju), na to siatka,
klej i ewentualnie tynk cienkowarstwowy.
Sen spokojny to podstawa8)

ksh
05-01-2019, 23:21
Jeśli dobrze rozumiem to za dużo ciepła trafia do garażu, czyli powinieneś zaizolować ściany od pomieszczeń ogrzewanych czyli tez sufit, a nie ściany zewnętrzne, czym to zrobić to już chyba wyczerpany temat, styropian ( najtwardszy ten pod ogrzewanie co się daje może być ) na kleju, siatka i albo klej/gładź/tynk albo rigips.

Boryszuk
05-01-2019, 23:24
Jak już znajdziesz rozwiązanie, to się pochwal. Cała branża chłodnicza i klimatyzacyjna z chęcią dowie się jak obniżyć temperaturę z 18 do 10 stopni przy pomocy samej izolacji ;-)

Okno niech otworzą... ;-)

Krzysztofh
05-01-2019, 23:25
Skoro nie potrafisz ocenić o jakim współczynniku materiał izolacyjny jest lepszy, choć wujek google odpowie w pięć minut, to tym bardziej nie poradzisz sobie z izolacją garażu, szczególnie na suficie. Jak zatrudnisz firmę do nie będzie tanio plus materiały.
Lepiej już jak radzą inni kup lepszą bramę garażową i wymień okna. Podniesiesz standard domu idąc w dobrą stronę.

tbogdanowicz
05-01-2019, 23:25
Chodzi o niedrogi materiał do zaizolowania ścian. Samochód posolony rdzewieje szybciej w ogrzewanym garażu niż inne, podobnie portfel się opróżnia za szybko od za ciepłego garażu. To nie temat.


Czym zaizolować ścianę niedrogo aby 5 cm nie przekraczało.

Ja Cie rozumiem, ale chodzi o to, że dzięki zaizolowaniu drzwi garażu i ewentualnie ścian zewnętrznych masz szansę uzyskać to samo, lub może i więcej niż izolując sufit garażu. Dla tego projekt nie przewidywał jakichś super izolacji pomiędzy garażem a częścią mieszkalną.

W dodatku cieplejszy garaż będzie też suchszy, co przełoży się na WOLNIEJSZE rdzewienie i większą żywotność elektroniki samochodu. (Choć jak piszesz to rzecz dla Ciebie wtórna.)

smutniacha
05-01-2019, 23:33
W dodatku cieplejszy garaż będzie też suchszy

Ale co wtedy z Ziemniakami???

robin102
06-01-2019, 00:28
czym to zrobić to już chyba wyczerpany temat, styropian ( najtwardszy ten pod ogrzewanie co się daje może być ) na kleju, siatka i albo klej/gładź/tynk albo rigips.
No tak, wykonujący człowiek świadomy rzeczy w wykonaniu, tylko ja muszę w niedziele w Castoramie kupić materiał :) Kupię ten utwardzony podłogowy biały 5 cm. Tylko miałem zgryza bo szary czy jak mu tam styrodur niby lepiej izoluje. Trafiłem na słabego pracownika w Castoramie chyba wiedzącego tyle co ja :D to pan se wybierze :)
Garaże w moich stronach od środka ludzie mają poizolowne na każdej niemal powierzchni. Dzięki temu jak go się często otwiera to ściany się nie wychładzają szybko, wiec i ciepło nie ucieka i zł też :)

poste
06-01-2019, 10:04
Strasznie dziwne rzeczy wypisujesz o tej korozji. Samochód koroduje, jak jest wilgoć i zanieczyszczenia. W największym skrócie i uproszczeniu, jeśli jest na karoserii kropla wody, to w niej rozpuszcza się sól czy inne zanieczyszczenia z powietrza, tworząc np. kwasy reagujące z metalem. Jak masz ciepło i przez to sucho, jeden czynnik, czyli wilgoć, znika. Jak sól chrupie, to dobrze, bo nie żre karoserii :).
Ciekawe, dlaczego Amerykanie składują samoloty na pustyni w Arizonie a nie na Alasce? :)

Zainwestuj te pieniądze w ocieplenie (o ile to możliwe) bramy garażowej czy wymianę tam okna. Szkoda pieniędzy na to, co chcesz zrobić, temperatura będzie podobna. A tak w ogóle to wolałbym za te pieniądze kupić jakiś panel fotowoltaiczny i oszczędzić na energii elektrycznej (choćby w garażu), co da wymierny efekt finansowy.

robin102
06-01-2019, 11:24
Podwyższona temperatura plus woda, plus sól w zimę sypana to szybsza korozja auta wstawionego do bardzo ciepłego garażu niż do zimnego. Żadnej filozofii w tym nie ma . Po prostu chemia na poziomie szkoły podstawowej. Podwyższenie temperatury przyspiesza reakcje chemiczne. ja mieszkam w miejscu gdzie sól walą tonami na kilometr drogi. Auta skąpane w solance i przeżywają najlepiej jak są często myte i pozostawiane na dworze. Ci co wstawiają dla swojej wygody do cieplutkich garaży mają skorodowane dzisiejsze samochody po 4-5 latach. Z resztą nie ma o czym gadać, bo nie w tym sedno tematu o które pytałem. W garażu w duże mrozy temperatury około 15-16 st C to jest stanowczo za drogo dla kieszeni i stanowczo źle zrobione rozwiązania przez projektanta.

ksh
06-01-2019, 11:25
...w Castoramie kupić materiał Jak szukasz oszczędności to złe miejsce na takie zakupy, fakt że często i sporo materiału mają tańszego ale jak się kupuje całość potrzebną to wychodzi zawsze dużo drożej.
Przy zakupach do przeróbki instalacji wodnej i kanalizacji w sklepie zwykłym wyszło o 30% taniej niż w castoramie to samo, podobnie wychodzi do instalacji elektrycznej.
Styropian i klej mogą mieć tanio ale tak mi się zachciało napisać o tych cenach :)

robin102
06-01-2019, 11:28
Zainwestuj te pieniądze w ocieplenie (o ile to możliwe) bramy garażowej czy wymianę tam okna. o da wymierny efekt finansowy.
Tak żartując. jak bym wstawił świetną szczelną bramę to w garażu było by 20 st C :D Chodzi o to aby ciepło z części mieszkalnej nie przenikało do garażu albo to ograniczyć choć trochę. Wcześniej to wytłumaczyłem, a przy okazji w tym garażu temperatura powinna się trochę obniżyć.
Bardzo trudno jest naprawić to co przy budowie i na etapie projektu zostało zrypane :(

poste
06-01-2019, 12:16
Do innych szkół podstawowych chodziliśmy ;). Nie bierzesz pod uwagę, że w cieple samochód po prostu szybciej wysycha więc korozja jest zdecydowanie mniejsza. Ogrzewanie także osusza powietrze. To jakieś "prawdy internetowe", że zimno jest lepsze dla trwałości auta, trudno z tym nawet racjonalnie dyskutować. Może najlepiej mrozić auto?:mrgreen:
Od wielu lat garażuję samochody i w ogóle nie wiem co to korozja. Żałuję tylko, że nie mam wyższej temperatury w garażu.
Moi zdaniem wydasz kasę (na szczęście nie dużą, choć na 1-1,5k się nie skończy), poświęcisz czas i energię a nic nie zyskasz.
Jeśli budynek jest dobrze zaizolowany, to sądzę, że garaż nie generuje dodatkowych kosztów ogrzewania, wręcz przeciwnie, dzięki niemu masz cieplej w sąsiadujących pomieszczeniach.

robin102
06-01-2019, 12:28
Jeśli budynek jest dobrze zaizolowany, to sądzę, że garaż nie generuje dodatkowych kosztów ogrzewania, wręcz przeciwnie, dzięki niemu masz cieplej w sąsiadujących pomieszczeniach.
To jak chodziliśmy do innych szkół, ja w rzeczy samej do gorszej przecież to niech Kolega wyjaśni dlaczemu jest tak wysoka temperatura w garażu, zważywszy, że nad garażem jest płyta podłogowa ogrzewania podłogowego na której miernik kamery termowizyjnej od spodu wskazuje 20 st c :) Oczywiście proszę nic nie wyjaśniaj.
Nie przepychajmy się proszę tak dla zasady aby się przepychać.
Pytałem o materiał izolacyjny cienki, efektywny łot i tyle. Radę poradę w kwestii materiału chętnie przyjmę i dziękuje z góry. Wszystkie inne porady jak najbardziej zbędne, zwłaszcza te o eksploatacji pojazdów.

poste
06-01-2019, 12:52
...dlaczemu jest tak wysoka temperatura w garażu, zważywszy, że nad garażem jest płyta podłogowa ogrzewania podłogowego...

Faktycznie, nie muszę nic wyjaśniać ;)

Jeśli kolega chce tak na szybko, to wiele nie pomogę, poza sugestią, żeby dać dużo grubszy styropian bo izolacja podłogi jest być może skopana. Jeśli problem miałby być rozwiązany zgodnie z prawidłami sztuki budowlanej, to mogę popytać specjalistów (firma produkująca chemię budowlaną), ale parę dni mogłoby to potrwać i dużo szczegółów pewnie byłoby istotnych. Nie wiem, czy w praktyce da się coś poradzić na odległość.

robin102
13-02-2019, 12:20
Meldunek z linni frontu :) . Garaż ocieplony od wewnątrz stropianem 5 cm taki twardszym dachowo podłogowym. Temperatura w garażu obniżyła się o 2-3 st C, a temperatura w pokoju nad garażem wzrosła o marne 0,4-0,5 st C ale to jeszcze długoterminowo trzeba zweryfikować. Poszło 3000 zł które zwróci się najwcześniej po 30 latach :D

MadOnion
13-02-2019, 14:14
Ziemniaki zadowolone ; ) ?

robin102
13-02-2019, 16:04
A jeszcze nie pytałem :)
W każdym razie ja mało zadowolony :D