Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Najlepsze/dopuszczalne parametry zdjęcia do wydrukowania



Vargas
03-01-2019, 21:00
Witam.
Posiadam zdjęcie w formacie RAW o atrybutach 3900x2613 DPI: 72x72 i chciał bym je wydrukować w formacie A4 na konkurs. Proszę o jakieś wskazówki aby je przekonwertować na JPG nie tracąc jakości. Czy dane zdjęcie powinno mieć jakieś wymagania aby nie było zdewastowane po wydrukowaniu?

Tomekk
03-01-2019, 21:24
Jakość jpg po konwersji 100% czy excellent w zależności jakiego programu użyjesz, nie zmniejszać wielkości zdjecia. Nie jestem pewien czy 72 dpi wystarczy, chociaż na A4 powinno... Osobiście jak wywołuje to mam 300 dpi.

Vargas
03-01-2019, 21:25
Ustawiasz sam 300dpi?
Druk daje do fotografa.

Tomekk
03-01-2019, 21:40
Taki mam plik wyjściowy z aparatu

Kojocisko
03-01-2019, 22:27
Ustawienie dpi w pliku jpg niczego nie zmienia. Rozdzielczość twojego pliku pozwala z zapasem mieć 300dpi na A4.
Ponieważ drukujesz cyfrowo lub robisz odbitkę, to musisz po prostu dostarczyć jak najlepiej wywołany plik jpg.
Jeśli jest dostępny plik z profilem urządzenie/papier, to na porządnym monitorze w LR możesz podejrzeć symulację tego co powinno wyjść.
Jak masz wątpliwości, to możesz przygotować kilka wersji zdjęcia i zrobić na próbę kilka mniejszych odbitek/

And.N
03-01-2019, 22:29
Rozdzielczość 3900x2613 pozwala na wydruk (z 300 dpi ) zdjęcia o rozmiarach ok. 33 x 22 cm czyli przekracza nawet rozmiar A4.
(program PS Elements sam to przelicza po wstawieniu rozmiaru zdjęcia w pikselach i dpi jaką chcielibyśmy mieć)

19433

Najlepiej oddać plik JPG do Labu nic nie grzebiąc w rozmiarze i dpi. Oni już to dopasują, tylko jak ma być wydruk dokładnie na papierze A4 to proporcje zdjęcia nie będą się idealnie zgadzały. Trzeba by później nieco ten papier przyciąć. Wzdłuż dłuższych boków (będą białe paski)

Maro66.
28-09-2025, 14:06
Odkopię temat, bo nie chcę zakładać nowego. Chciałem ostatnio zamówić odbitki w rozmiarze 30x60 cm, czyli największe, jakie można w diprint. I tutaj ciekawostka. Pokazuje mi, że plik z matrycy 24 mpx jakościowo nie wystarcza do takiego formatu. Żeby było śmieszniej przy wydruku (czyli inna technologia) z Cewe fotoświat pokazuje mi wystarczającą jakość dla wydruku 50x75 cm. Żeby było śmieszniej w diprint przeciętną jakość zapewnia zdjęcie z matrycy 20 mpx, czego już zupełnie nie rozumiem. Co ciekawe świetną jakość zapewnia plik z matrycy 26mpx i w górę, co jakby jest oczywiste. Ale taka różnica między 24 a 26mpx z matrycy małoobrazkowej? Że 26 jest super, a 24 wcale? Do tego z m4/3 20mpx jest średnio? Dziwne. Czyli jeśli chcę naświetlić zdjęcie z tak bardzo popularnej, nawet dzisiaj matrycy o wielkości 24mpx, to na niewielki w sumie rozmiar 30x60cm, w 300 dpi, nie da rady? Słabo trochę... Może źle podchodzę do tematu? Może 300 dpi, to za dużo na takie odbitki, nie wydruki?