Zobacz pełną wersję : Jaki statyw z łamaną kolumną centralną? Budżet ok. 600 PLN.
fivehorizons
01-01-2019, 23:20
Witam.
Stawiam pierwsze kroki w fotografii jedzenia i mam ogromną prośbę o podpowiedź, jaki polecacie statyw z łamaną kolumną centralną?
Budżet idealnie ok. 600 PLN.
Statyw ma udźwignąć maksymalnie Nikona D5300 z obiektywem kitowym 18-105mm, ale głównie będzie używana stałka 35mm.
Proszę też o polecenie odpowiedniej głowicy.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Rzuć okiem na te dwa zalinkowane statywy:
https://www.fotoplus.pl/statywy/statywy-foto/Manfrotto-statyw-190X-PRO3
https://www.fotoplus.pl/statywy/statywy-foto/Manfrotto-statyw-290-Dual-MT290DUA3
One są bez głowicy, trzeba zatem coś sensownego dobrać (jest tu do wyboru, do koloru).
Łączna cena może więc okazać się wyższa niż założyłeś, ale pamiętaj, że statyw to inwestycja wieloletnia, dlatego też nadmierna oszczędność może okazać się złudna...
Jest jeszcze inna propozycja (mam zaufanie do statywów tej marki), chociaż akurat w tym przypadku nie jestem pewien, czy przy "złamanej" kolumnie całość nie okaże się zbyt chybotliwa.
Mimo wszystko - rzuć okiem:
https://www.fotoplus.pl/statywy/statywy-foto/Benro-statyw-GoPlusClassic-TGP17A
Co do głowic - tanio, niestety, nie jest.
Polecam Ci to, co znam ze swojego wcześniejszego doświadczenia:
https://www.fotoplus.pl/statywy/glowice-foto/Manfrotto-glowica-trzykierunkowa-MH804-3W
https://www.fotoplus.pl/statywy/glowice-foto/Manfrotto-glowica-kulowa-X-PRO-z-plytka-Q2-MHXPRO-BHQ2
Ta pierwsza głowica jest z tworzywa, może nie budzić zaufania, ale nie słyszało się nigdy, żeby pękła albo złamała się. Też patrzyłem na nią jak pies na jeża, jednak to były tylko uprzedzenia. Jakiś czas temu sprezentowałem ją młodemu człowiekowi w rodzinie, który był w "fotograficznej potrzebie", i z tego co wiem - do dzisiaj mu służy.
Podążając śladem kolegi jamnik podam linki do moich propozycji, jednak nie będą to linki do statywów Manfrotto, chociaż sam kupiłem Manfrotto 190 z łamaną kolumną mimo, że poszukiwałem bliźniaczego Benro. Jednak kiedy kupowałem była jakaś zapaść ze statywami Benro, a Manfrotto były w promocji za jakieś 450 zł. Masz więc to samo tylko 150 zł taniej: https://www.fotoplus.pl/statywy/statywy-foto/Benro-statyw-GoPlusClassic-TGP17A
Wprawdzie Manfrotto ma świetny serwis w Polsce, ale do ich wyrobów warto dopłacić jeżeli przewidujesz intensywną eksploatację w ciężkich warunkach, a Benro też ma dobrą ustabilizowaną pozycję na naszym rynku od lat i jest istotnie tańszy.
Druga sprawa to głowica, i tutaj znowu Manfrotto ma dobre głowice ale są drogie i posiadają złączki których nie można zamienić z innymi markami. Ja używam wyłącznie głowice ze złączkami Arca Swiss ponieważ są popularne i stosowane przez wielu producentów głowic.
Z głowic ktore na pewno wystarczą do wymienionego przez Ciebie zestawu zaproponuję do wyboru trzy:
https://www.cyfrowe.pl/aparaty/glowica-benro-hd1a-aluminiowa-z-uchwytem-i-plytka-pu60.html
https://www.cyfrowe.pl/aparaty/glowica-benro-ib0-kulowa.html
https://www.cyfrowe.pl/aparaty/glowica-triopo-nb-3s-kulowa.html
Budżet został przekroczony, ale przy zakupie sensownego statywu z łamaną kolumną i głowicą wydaje mi się, że jest to minimum jakie trzeba wyłożyć. Jeżeli znajdziesz coś tańszego to jest duże prawdopodobieństwo, że będą to stracone pieniądze.
Oczywiście bez łamanej kolumny można kupić taniej, szczególnie w zestawie statyw głowica, ale to inny temat.
fivehorizons
03-01-2019, 12:31
Bardzo dziękuję za podpowiedzi, dzięki nim na pewno wybiorę coś sensownego.
Manfrotto ma dobre głowice ale są drogie i posiadają złączki których nie można zamienić z innymi markami.
Ja generalnie się zgadzam z tym co napisałeś, ale z powyższym cytatem nie do końca. :)
19647
Kojocisko
09-01-2019, 11:22
A ja używam przejściówki szybkozłączka Manfrotto-Arca Swiss. Więc moim zdaniem generalnie problemu nie ma.
Moja niechęć do oryginalnych złączek systemowych wzięła się z dawnych czasów (jakieś 15 lat temu) kiedy nieświadomie kupiłem Velbon Sherpa z taką nietypową złączką. Ze statywu byłem bardzo zadowolony dopóki nie kupiłem pierwszego obiektywu z mocowaniem statywowym i wszystkimi problemami ktore się wtedy pokazały.
Oczywiście Velbon to nie Manfrotto, ale takich oryginalnych systemów wolę unikać, tym bardziej kiedy spoglądam na ceny głowic i różnych drobiazgów Manfrotto. Dzisiaj producentów niezłych głowic w systemie Arca Swiss nie brakuje, a po co komplikować sobie życie jakimiś nietypowymi złączkami.
Każdy oczywiście podchodzi do tego inaczej.
Ale genialności rozwiązania sześciokątnej płytki Manfrotto MN 130-14 nie zastąpi nic. Szczególnie doceniam ją przy fotografowaniu sklepień czy kopuł od wewnątrz w kościołach - gdy aparat musi być w położeniu równoległym do przedmiotu zdjęcia. Bez żadnych dziwnych manipulacji z luzowaniem i obracaniem płytki obraca się tylko o 90 stopni aparat wraz z przytwierdzoną szybkozłączką (nawet po pijanemu :)) i praca wre dalej.
Tylko kto dziś używa głowic z tą właśnie szybkozłączką... ? :)
Przepraszam za zbędną może w tym miejscu dygresję... :)
tbogdanowicz
11-05-2019, 13:04
Mam do Was pytanie odnośnie głowicy.
Dotychczas używałem tylko kulowych, ale właśnie nadszedł czas na zmianę statywu (złamała się jedną z nóg) i o ile statyw to prawdopodobnie będzie polecany tutaj Manfrotto MT190X PRO3 (chyba że ktoś mnie przekona do czegoś innego), to nie mam pojęcia jaką głowicę wybrać.
Nie wiem nawet czy MUSI być Manfrotto, czy nie będzie problemu gdy będzie innego producenta? Ja osobiście nie mam uprzedzeń do żadnej z marek.
Zdjęcia jakie robię, to głównie krajobraz i dokumentowanie wyjazdów w góry. Czasem architektura i przyroda (tutaj najczęściej jako makro, stąd łamana kolumna). Właśnie ta architektura i makro powodują że zastanawiam się nad głowicą 3d, bo spodziewam się większej precyzji. Czy się mylę? Jeśli tak to dlaczego?
Potraktujcie mnie jak kogoś kto nie ma pojęcia o sprzęcie i można go przekonać do każdej opcji.
Zakładam że w 1000 zł się nie zmieszczę, ale wolę tej kwoty za bardzo nie przekraczać.
1.Manfrotto 468MG.
Najbardziej precyzyjna głowica kulowa z jaką miałem do czynienia.
Jest kilka typów szybkozłączek.
Ciężka.
2. 410 Junior
Wybitna głowica do makro.
Jeszcze cięższa. :)
Głowice 3D przegrywają w precyzji z zębatymi.
tbogdanowicz
11-05-2019, 13:49
Te głowice są za drogie.
Statyk kosztuje około 600 zł, zakładałem lekkie przekroczenie 1000 z głowicą, a nie 900 za samą głowicę :-).
Zresztą ceny głowic kulowych są dla mnie bardzo dziwne. Zastanawiam się co tam tyle kosztuje? (Nie chodzi mi o materiał, ale raczej obróbkę.)
Poszukaj dobrze, może używki?
https://www.bhphotovideo.com/c/product/1060592-REG/manfrotto_mt055xpro3_aluminum_tripod_410_mini.html
tbogdanowicz
11-05-2019, 14:07
Nie mam nic przeciwko używkom, ale doliczając transport wyjdzie jakieś 1500 zł za używany sprzęt. To jednak sporo...
Ten link powyżej to do nowego był :) , ale cło i VAT ...
Jest jednak nadzieja (https://www.ebay.co.uk/itm/Manfrotto-410-Junior-Geared-Tripod-Head/323797612944?hash=item4b63d77990:g:t3MAAOSwbedczek I) ...
- - - - kolejny post - - - - - -
Manfrotto ma jeszcze X Pro 3 Way Head.
W życiu tego nie dotykałem, więc nie mam pojęcia, co o tym sądzić.
tbogdanowicz
11-05-2019, 15:46
X Pro 3 Way Head wygląda ciekawie. Cena też do przełknięcia :-). Poszukam opinii użytkowników.
A czy ktoś jeszcze coś napisze? Może głowice innych producentów są warte rozpatrzenia?
X Pro 3 Way Head jest wykonana z technopolimeru . Ktoś kiedyś na naszym forum, że szybko wrócił do 410-tki. Ja swoją 410-tkę mam już chyba
ze dwadzieścia lat i nadal mi bardzo dobrze służy, a w fotografii makro trudno się bez niej obejść.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.