PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wyczyscic 70 letni negatyw, na podlozu zelatynowym?



Karl
29-09-2005, 15:40
Jak wyczyscic 70 letni negatyw, na podlozu zelatynowym (tak przypuszczam)?
Negatywy sa w wiekszosci zapiaszczone, kilka sztuk ma przyklejone fragmenty papieru do emulsji - przypuszczam ze papier byl rownie stary co negatywy wiec jest to pewnie papier chlorowy - wiec kwasny - i mogl uszkodzic emulsje, czyli nie wiem co znajde pod spodem.
Czy ktos z Was ma doswiadczenia z takimi starociami? :roll:

pozdrowienia

Witold :roll:

Antonina
29-09-2005, 15:45
Witam
to jeśli autor pozwoli ja się podłączę do pytania tylko jak się pozbyć z negatywów na szkle czegoś rodzaju grzyba

Karl
29-09-2005, 16:37
Autor nie bedzie mial nic przeciwko :)
moze rozszerze pytanie - moze ktos slyszal albo widzial jakas literature - moze byc niesamowicie trodna do zdobycia... :)

powerfactorx
06-10-2005, 19:03
kiedyś bardzo dawno temu mówiono o kąpieli w fotonalu, 1:200 - ale obawiam się że fotonalu to już się raczej nie dostanie, co do grzyba to chyba domestos :)

Antonina
07-10-2005, 09:02
Bardzo śmieszne z tym domestosem ja pytam poważnie wklejam zdjęcie żeby było widać, o co chodzi po prostu jakiś pasożyt zżera negatywy wygląda to tak jakby ktoś posypał jakimś proszkiem kiedyś był wywiad kustosza muzeum narodowego i on właśnie mówił o tym, że brakuje im pieniędzy na konserwacje starych negatywów na szkle bo zaczyna je atakować grzyb dlatego ja tak to nazwałam pomyślałam że może ktoś coś wie ale jak widać trafił się tylko jeden i do tego dowcipniś


kiedyś bardzo dawno temu mówiono o kąpieli w fotonalu, 1:200 - ale obawiam się że fotonalu to już się raczej nie dostanie, co do grzyba to chyba domestos :)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
http://img393.imageshack.us/img393/1748/10kolor600dpihistogramkopia2ux.jpg]źródło ([URL=http://imageshack.us)[/URL]

powerfactorx
07-10-2005, 09:57
Dobrze, ale pierwsza część odpowiedzi była rzetelna Antonino. Myślę, że najprościej zadzwonić do Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, podaję adres:
Muzeum Historii Fotografii w Krakowie
30-045 Kraków
ul. Józefitów 16
Polska
tel: 48 12 634-59-32
tel/fax: 48 12 633-06-37
e-mail: foto(at)mhf.krakow.pl
Mam nadzieję, że zmyłem tym plamę po Domestosie ;)

Karl
08-10-2005, 20:55
Kupic sie pewnie nie uda, ale zawsze mozna sobie zrobic ... :lol:
Mysle, ze namiary na muzeum czesciowo zmywaja plame po domestosie :mrgreen:

pozdrowienia

hisks
01-10-2007, 18:09
Fotonal jest dobty przy usuwaniu plam, potwierdzam, ale raczej takich osadowych wynikających z zamoczenia negatywu i wyschnięcia w kiepskich warunkach. Zaś co do grzyba niszczącego negatyw, a jest to własnie grzyb, to mopaga kapiel w roztworze formaliny. Moim negatywom pomogła.
hisks alias Krzysztof

yendash
01-10-2007, 18:20
Fotonal jest dobty przy usuwaniu plam, potwierdzam, ale raczej takich osadowych wynikających z zamoczenia negatywu i wyschnięcia w kiepskich warunkach. Zaś co do grzyba niszczącego negatyw, a jest to własnie grzyb, to mopaga kapiel w roztworze formaliny. Moim negatywom pomogła.
hisks alias Krzysztof

Może sam fotonal nie jest do zdobycia, ale chyba mirasol, bezproblemowo. Są jeszcze środki to czyszczenia filmów (np. film cleaner spray - tetenala). Do odgrzybiania pomysł kolegi jest lepszy.
pzdr
Slawek

Antonina
01-10-2007, 18:24
Fotonal jest dobty przy usuwaniu plam, potwierdzam, ale raczej takich osadowych wynikających z zamoczenia negatywu i wyschnięcia w kiepskich warunkach. Zaś co do grzyba niszczącego negatyw, a jest to własnie grzyb, to mopaga kapiel w roztworze formaliny. Moim negatywom pomogła.
hisks alias Krzysztof

O joj gdzie Ty znalazłeś ten wątek z 2005 ;) ale w każdym bądź razie dzięki i pozdrawiam