PDA

Zobacz pełną wersję : [ Fujifilm ] Aparaty Fuji X-T* (X-T1, X-T2, X-T3, ...)



Strony : [1] 2 3

PiKa
09-12-2018, 12:46
Wątek rozpocznę pytaniem, czy w x-t2 da się ustawić pułapkę ostrości? Próbowałem ale mi się nie udało, w sieci też nie znalazłem nic na ten temat.

epicure
09-12-2018, 17:07
Nie da się.

PiKa
11-12-2018, 23:46
Działa komuś Focus Priority? Bo mi robi zdjęcie mimo że nie ma focusa

epicure
12-12-2018, 09:17
A ten nowy wątek to tu w ogóle potrzebny?

waldek
12-12-2018, 09:36
A ten nowy wątek to tu w ogóle potrzebny?

Ten wątek jest tak samo potrzebny jak kilka innych na podforum Fuji.
Czyli niekoniecznie.
Moderator prosił żeby nie ciągnąć "tasiemca".
Miał być podzielony na wątek techniczny i zdjęciowy.
No i zaczęło się ( sam przyłożyłem do tego klawiatury ) a tasiemiec trwa nadal.
Jak widać nowe nie jest lepsze od starego.
Ale kto to teraz uporządkuje???

PiKa
12-12-2018, 10:29
Super. Proponuję jednak tego typu dyskusje prowadzić w jakimś odpowiednim wątku. Chyba że przy okazji chcecie napisać coś np o focus priority ;)

cybulski
12-12-2018, 10:36
Sam chętnie bym sie dowiedział jak jest z tym "fokus priority" lub "pułapką ostrości" w Fuji.
Oglądałem filmy na youtube ambasadora Fuji Boneckiego jakis czas temu i on coś w tym temacie mówił chyba albo źle zrozumiałem ?

epicure
12-12-2018, 10:47
Chyba że przy okazji chcecie napisać coś np o focus priority ;)

Focus priority ustawiawia się osobno dla AF-S i AF-C. Jesteś pewien, że używałeś właściwego trybu?

cz4rnuch
12-12-2018, 10:54
Super. Proponuję jednak tego typu dyskusje prowadzić w jakimś odpowiednim wątku...A ten nie jest odpowiedni? :) Koledzy odnieśli się do tego czy tego typu pytania nie mogły się znaleźć w wątku, który jest na forum od dawna i do którego wszyscy zaglądali. Teraz pozakładano fora, w sumie nie wiadomo po co. Chyba tylko po to, bo komuś nie spodobały się tasiemce. Forum jest fajne gdy są użytkownicy, którzy potrafią je wypełnić "kontentem" a tu mamy raptem kilku użytkowników, którzy do tej pory dobrze sobie radzili, ale z jednym wątkiem. Teraz w tydzień czy dwa tematów zrobiło się dwa razy więcej niż użytkowników, a to chyba dopiero początek. Te tematy naturalnie pousychają albo ktoś je będzie sztucznie podsycał. To samo jest w forum dotyczącym Sony i Nex, czyli raptem kilku użytkowników, którzy teraz niby mają zakładać wątki przy okazji premiery każdego body, obiektywu, lampy a zdjęcia wrzucać jeszcze do innych wątków. Po cholerę się pytam takie rozdrobnienie? Kto tam będzie zaglądał. Wiele osób ma subskrypcje na wątki i tak przegląda forum a u was co chwila nowy temat. Wcześniej miałem do przeglądania jeden i chętnie tu zaglądałem, teraz chyba tylko przez przypadek i chwilowe zaciekawienie. Moim zdaniem to zła droga. A jeśli modzi uważają, że jedyna słuszna to ciekawe dlaczego swoich forów nie dostały inne systemy jak Canon (pewnie system zbyt niszowy) lub m43 (za mała matryca jak sądzę)? Albo samsung NX jako forum nostalgiczne? Sorry za przynudzanie, ale nie rozumiem po co zmienialiście coś co bardzo dobrze działało.

cybulski
12-12-2018, 11:16
Cz4rnuch, łatwiej było śledzić konkurencję :)? Przynudzaj Przynudzaj, coś przynajmniej się dzieje :)

cz4rnuch
12-12-2018, 11:24
Zdjęcia łatwiej było oglądać. A przy okazji się czegoś człowiek dowiedział. A teraz, jak przypuszczam, podforum Fuji dorobi się oddzielnych wątków zdjęciowych do X100ek, serii jednocyfrowej, dwucyfrowej, pro, kompaktów z mniejszą matrycą, a la dalmierzowych E i średniego formatu. A i tak pewnie jeszcze o czymś zapomniałem.

PiKa
12-12-2018, 11:45
Focus priority ustawiawia się osobno dla AF-S i AF-C. Jesteś pewien, że używałeś właściwego trybu?

Tak, afs. A u ciebie działa?



Sorry za przynudzanie, ale nie rozumiem po co zmienialiście coś co bardzo dobrze działało.

Moim zdaniem jeden wielki wątek średnio działał, trzeba było za każdym razem pytać od nowa.

cz4rnuch
12-12-2018, 12:05
W nowym wątku, o ile nie zdechnie, za 4 miesiące też będzie trzeba pytać od nowa :) Mam to jeszcze w pamięci z czasów gdy siedziałem w nikonowskim DX. Tyle, że na tamtym podforum ludzi stać było jedynie na złośliwości typu: "instrukcji nie umi" a w wątku o Fuji (oraz innych innosystemowych) ludzie Ci chętnie odpowiedzą. O ile znają odpowiedź.

epicure
12-12-2018, 12:11
Tak, afs. A u ciebie działa?

Za bardzo nie widzę sensu stosowania tego w AF-S. I tak nigdy nie wciskasz spustu od razu do końca, tylko najpierw łapiesz ostrość (albo spustem migawki do połowy, albo ustawiasz sobie blokadę AF pod kciukiem), a dopiero jak masz złapaną, to robisz zdjęcie. Jeśli ostrości nie złapiesz, to raczej próbujesz ją złapać jeszcze raz, a nie robisz zdjęcie, które będzie nieostre.

cybulski
12-12-2018, 12:20
W nowym wątku, o ile nie zdechnie, za 4 miesiące też będzie trzeba pytać od nowa :smile: Mam to jeszcze w pamięci z czasów gdy siedziałem w nikonowskim DX. Tyle, że na tamtym podforum ludzi stać było jedynie na złośliwości typu: "instrukcji nie umi" a w wątku o Fuji (oraz innych innosystemowych) ludzie Ci chętnie odpowiedzą. O ile znają odpowiedź.

Skoro w Nikonie przebrnie ktoś przez te grubaśne instrukcje to od razu musi to wytknąć innym :) Wiesz dużo wysiłku to kosztowało więc trzeba sobie jakoś odbić.

PiKa
12-12-2018, 13:00
Za bardzo nie widzę sensu stosowania tego w AF-S.

Po odłączeniu af od spustu migawki można by użyć do pułapki ostrości.

epicure
12-12-2018, 13:16
Nie da się, bo AF nie będzie próbował ustawiać ostrości w nieskończoność. Jeśli nie uda mu się złapać ostrości, to po sekundzie wyświetli czerwoną ramkę i w ogóle przestanie pracować.

PiKa
12-12-2018, 18:37
I o o właśnie chodzi.

Co więcej, po odłączeniu af od spustu, af w ogóle nie powinien się uruchamiać!

epicure
12-12-2018, 18:43
Przełącz się na MF, to odłączysz AF od spustu, ale będziesz go miał pod kciukiem.

PiKa
12-12-2018, 18:56
Ale Focus priority działa tylko w afs i afc

epicure
13-12-2018, 00:21
Ale na cholerę Ci ten focus priority, skoro już Ci wyjaśniłem, że do niczego go nie wykorzystasz?

PiKa
13-12-2018, 06:58
Bo nie działa dobrze / tak jak powinien.

Czy byłoby coś złego, gdyby zdjęcie nie było po prostu robione, jeśli brak focusa? (focusu?)

epicure
13-12-2018, 08:37
Chcesz wykorzystać tę funkcję w niewłaściwy sposób, więc nic dziwnego, że nie działa.

PiKa
13-12-2018, 08:54
A moje pytanie?

nikoniarz
13-12-2018, 08:59
Chcesz wykorzystać tę funkcję w niewłaściwy sposób, więc nic dziwnego, że nie działa.
Ale pytanie było proste- czemu aparat robi zdjęcie bez ostrości mimo ustawienia priorytetu ostrości....

epicure
13-12-2018, 09:27
No przecież już padła odpowiedź.

[edit]
Sorry, jednak nie padła :) Myślałem, że odpowiedziałem. Generalnie aparat nie powinien w tym trybie robić zdjęcia, jeśli ostrość nie zostanie ustawiona. I prawdopodobnie działa zgodnie z założeniami. Co innego, jeśli aparat myśli, że złapał ostrość, a jednak chybił. Domyślam się, że OP korzysta z tej funkcji w ten sposób, że wymusza ciągłe ustawianie ostrości w zbyt małej odległości, tak aby aparat nie mógł zablokować AF, a przy tym jeździ aparatem w te i wewte, próbując zasymulować działanie pułapki ostrości. To najprostsza droga do tego, żeby ogłupić AF.

PiKa
13-12-2018, 13:00
Nigdzie nie jeżdżę aparatem ;)

Na innym forum powiedziano mi, że to ustawienie działa tylko jeśli af jest włączony. Czyli af próbuje ustawić ostrość, nie udaje mu się, nie robi zdjęcia.

Jeśli af jest nie uruchamiany (np odłączony od spustu, włączone jest af+MF, włączony tryb manualny), to focus priority nie ma znaczenia, aparat zrobi zdjęcie nawet jeśli nie będzie ostrości.

Źródło: https://www.fuji-x-forum.com/topic/7171-x-t2-problem-with-focus-priority-pictures-are-taken-even-though-there-is-no-focus/


Natomiast moje pytanie dotyczyło też tego, czy stało by się coś złego, gdyby to działało inaczej.

cybulski
13-12-2018, 13:07
PiKa, rozumiem że chciałbyś aby działało jak w Nikonie? Tu chyba się nie da, chociaż nie znam xt2.

PiKa
13-12-2018, 13:39
Chyba tak, nie miałem Nikona z czymś takim (w d7100 to nie działało, dopiero od d7200 można było robić pułapki ostrości).

Zastanawiam się po prostu, dlaczego działa to tak jak teraz. Czy są jakieś minusy alternatywnego działania? Jeśli nie, to dlaczego programiści Fuji tak to napisali? Może po prostu przeoczyli? Może da się im to zgłosić i może w którejś nowej wersji firmware by zmienili działanie?

Takie mam myśli.

epicure
13-12-2018, 14:48
Na innym forum powiedziano mi, że to ustawienie działa tylko jeśli af jest włączony. Czyli af próbuje ustawić ostrość, nie udaje mu się, nie robi zdjęcia.

Jeśli af jest nie uruchamiany (np odłączony od spustu, włączone jest af+MF, włączony tryb manualny), to focus priority nie ma znaczenia, aparat zrobi zdjęcie nawet jeśli nie będzie ostrości.


Dla mnie to logiczne. Tak samo działa to w Canonach, Panasach, Olkach itp.

cybulski
13-12-2018, 15:16
PiKa nie mylisz priorytetu ostrości z pułapką ?
Priorytet jest jak złapiesz ostrość i np. przekadrujesz to była już ostrość złapana i możesz cykać nawet jak nie jest ostro w punkcie AF. Tak to działa i tak rozumiem działanie priorytetu ostrości.

nikoniarz
13-12-2018, 17:35
PiKa nie mylisz priorytetu ostrości z pułapką ?
Priorytet jest jak złapiesz ostrość i np. przekadrujesz to była już ostrość złapana i możesz cykać nawet jak nie jest ostro w punkcie AF. Tak to działa i tak rozumiem działanie priorytetu ostrości.

No to Panas i Fuji są jakieś "lewe". Bo dla mnie priorytet ostrości to priorytet ostrości i ostrość jest "górą" nad spustem. Czyli nie ma ostrości, nie ma wyzwolenia. I tak to właśnie działa w Nikonie. A priorytet migawki to właśnie możliwość wyzwolenia pomimo braku ostrości.

epicure
13-12-2018, 17:49
No to Panas i Fuji są jakieś "lewe". Bo dla mnie priorytet ostrości to priorytet ostrości i ostrość jest "górą" nad spustem. Czyli nie ma ostrości, nie ma wyzwolenia.

I tak właśnie jest. Ale opcja priorytetu ostrości znajduje się w ustawieniach autofocusa, czyli jak logika nakazuje, dotyczy działania AF. Trudno więc oczekiwać, żeby ustawienie dotyczące AF działało nawet wtedy, jeśli nie korzystamy z AF.

nikoniarz
13-12-2018, 17:53
I tak właśnie jest. Ale opcja priorytetu ostrości znajduje się w ustawieniach autofocusa, czyli jak logika nakazuje, dotyczy działania AF. Trudno więc oczekiwać, żeby ustawienie dotyczące AF działało nawet wtedy, jeśli nie korzystamy z AF.

Sęk w tym, że np. Panas robi zdjęcie mimo, iż ostrości nie ma :D
I jak widać, w Fuji jest podobnie:

Działa komuś Focus Priority? Bo mi robi zdjęcie mimo że nie ma focusa

epicure
13-12-2018, 18:05
Nie robi. Jeśli AF nie złapie ostrości, to aparat zdjęcia nie wykona. Warunek jest taki, że AF musi zostać uruchomiony, czego kolega nie zrobił, bo myślał, że oszuka system i zrobi sobie pułapkę ostrości.

nikoniarz
13-12-2018, 18:14
Nie robi. Jeśli AF nie złapie ostrości, to aparat zdjęcia nie wykona. Warunek jest taki, że AF musi zostać uruchomiony, czego kolega nie zrobił, bo myślał, że oszuka system i zrobi sobie pułapkę ostrości.

Rozumiem. Wygląda na to, że źle zrozumiałem z czym ma problem.

PiKa
13-12-2018, 21:08
Tylko pytanie kto o tym wcześniej wiedział. Bo mam wrażenie, że dopóki wam nie powiedziałem, to nikt ;)

nikoniarz
13-12-2018, 21:12
Tylko pytanie kto o tym wcześniej wiedział. Bo mam wrażenie, że dopóki wam nie powiedziałem, to nikt ;)

No ja nie wiedziałem bo nie używam MF. A robienie nieostrych zdjęć przy priorytecie ostrości po prostu źle zinterpretowałem.

epicure
13-12-2018, 21:30
Tylko pytanie kto o tym wcześniej wiedział. Bo mam wrażenie, że dopóki wam nie powiedziałem, to nikt ;)Ja widziałem :-)

cybulski
13-12-2018, 21:33
Ja widziałem :-)

wiadomix, jak to mówią w wawie :)

PiKa
16-12-2018, 17:12
Czy da się w x-t2 szybko zmieniać kilka ustawień? Np włączyć "tryb cichy" - migawka elektroniczna, wyłączenie dźwięków. Albo tryb "zwierząt" - afc, af zone, tryb boost.

Widziałem ustawienia użytkownika, ale tam się da tylko ustawienia z sekcji IQ dać...

epicure
17-12-2018, 09:39
Dźwięki to sobie wyłącz w ogóle, na co Ci one? Wtedy będziesz przełączał jedynie migawkę między mechaniczną a elektroniczną. Tryb boost też włącz na stałe. Wybór rodzaju strefy AF ustaw gdzieś pod kciukiem. AF-C musisz włączyć wajchą, nie ma żadnej możliwości, aby to obejść.

PiKa
17-12-2018, 11:27
Czyli w skrócie się nie da ;)

epicure
17-12-2018, 11:34
No nie da się. Zaparzyć rumianku też niestety nie potrafi.

PiKa
17-12-2018, 12:24
Hiperbolizujesz.

cybulski
18-12-2018, 19:43
No nie da się. Zaparzyć rumianku też niestety nie potrafi.
epicure rozumiem, że XT10 nie parzył ? A co następne będzie ?

epicure
18-12-2018, 20:04
Zrobiłem downgrade do X-T100, który zastąpił mi też Canona G7X.

cybulski
18-12-2018, 20:44
Ale testu jeszcze nie ma na blogu widzę ?

epicure
18-12-2018, 21:08
Bo testu jeszcze nie zacząłem :-)

zetka
04-01-2019, 00:35
Z tym priorytetem ostrości u mnie jest tak: przy ustawieniu dźwigienki trybu ostrości z przodu aparatu na AF-S, należy wybrać w menu AF/MF > AF+MF > OFF (chyba to ustawienie pomijaliście). Poza tym w menu AF/MF >RELEASE/FOCUS PRIORITY > AF-S PRIORITY SELECTION > FOCUS (to wiadomo). Przy tych ustawieniach aparat nie wyzwoli migawki jeśli nie będzie ostro. Możnaby dopatrzeć się logicznego związku z odpalaniem migawki mimo braku ostrości przy opcji AF+MF ustawionej na ON, bo tu zakłada się możliwość manualnego doostrzania mimo braku automatycznego fokusa. Z pułapką ostrości nie wiem o co chodzi, bo jak najbardziej, można po zablokowaniu ostrości przekadrować i dociągnąć spust do końca. I wtedy można mieć nieostrość, ale to istota blokowania ostrości plus przekadrowania. Może się przyda; do tej pory tylko korzystałem z Waszej wiedzy. Pzdr.

stachmuszel
04-01-2019, 14:08
Panowie, prośba: podajcie mi link do polskiego forum Fuji. Ni czorta nie mogę znaleźć ;-)

Antonioo
04-01-2019, 14:40
na fb teraz więcej się dzieje. Forum chyba padło. . .

PiKa
04-01-2019, 14:45
Polskie forum Fuji: https://forum.nikoniarze.pl/forums/236-Fujifilm ;)

cybulski
04-01-2019, 14:51
Polskie forum Fuji: https://forum.nikoniarze.pl/forums/236-Fujifilm ;)

Możnaby nawet domenę danwą przekierować, tylko kto ją posiada ?

stachmuszel
04-01-2019, 15:04
Dzięki, rozwialiście moje wątpliwości, bo już myślałem, że ze mną coś "nie tak" ;-)
Szkoda, kiedyś byłem tam zarejestrowany, a nabyłem X-T1 i chciałem coś poczytać;-)

cybulski
04-01-2019, 15:11
Szkoda, kiedyś byłem tam zarejestrowany, a nabyłem X-T1 i chciałem coś poczytać;-)

X-T1 fajna puszka i cały czas robi zdjęcia z fajnymi szkiełkami.
W temacie czytania to co lubisz czytać ? Ja np lubię na kindlu już od kilku lat ...

epicure
04-01-2019, 16:23
Na forum Fuji nie było czego czytać niestety.

PiKa
05-01-2019, 10:50
Da się ostrzyć manualnie jak obiektyw nie ma pierścienia ostrości? Np ten 50-230. W sumie chodzi mi o doostrzanie - jak aparat ustawia ostrość na gałęzie zamiast na ptaka.

cornelson01
05-01-2019, 10:52
Da się ostrzyć manualnie jak obiektyw nie ma pierścienia ostrości? Np ten 50-230. W sumie chodzi mi o doostrzanie - jak aparat ustawia ostrość na gałęzie zamiast na ptaka.

Każdy obiektyw ma pierścień ostrości.

PiKa
05-01-2019, 10:54
No co ty mówisz... Zaskoczyłeś mnie tym. Skoro tak jest to nie ma problemu.

cybulski
05-01-2019, 10:56
Da się ostrzyć manualnie jak obiektyw nie ma pierścienia ostrości? Np ten 50-230. W sumie chodzi mi o doostrzanie - jak aparat ustawia ostrość na gałęzie zamiast na ptaka.

Nie wiem jak wyglada ten 50-230 ale chyba pierścień ostrości to pierwsze cienkie kółko. Trzymajac do połowy wciśnięty spust jeśli af złapał nie tu pokręć lekko tym pierścieniem trzymajac cały czas wciśnięty do połowy spust i powinno zadziałać.

PiKa
05-01-2019, 10:58
Rozumiem, że gdy AF działa lepiej się nie siłować z nim ;) można w ten sposób zepsuć obiektyw, czy są jakieś zabezpieczenia?

cybulski
05-01-2019, 11:03
Rozumiem, że gdy AF działa lepiej się nie siłować z nim ;) można w ten sposób zepsuć obiektyw, czy są jakieś zabezpieczenia?

W Fuji to standard na AF-Stak jak opisałem, nigdy nie miałem żadnych problemów z tym.

PiKa
05-01-2019, 11:07
AF stack? Czy miałeś na myśli AF lock?

cybulski
05-01-2019, 11:34
a bo mi tu coś połączyło :) miało być "AF-S tak jak pisałem ..."

cornelson01
05-01-2019, 11:41
Rozumiem, że gdy AF działa lepiej się nie siłować z nim ;) można w ten sposób zepsuć obiektyw, czy są jakieś zabezpieczenia?Masz nawet funkcje ręcznego doostrzania nawet przydziałajacym af. Wtedy możesz jeszcze ręczne doostrzyć. Lub przy włączonym manualu naciskając af-l ,z tego co pamiętam, masz działający af od razu bez ruszenia przełącznika z przodu puszki.

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka

PiKa
05-01-2019, 11:47
Wiem wiem, chodzi mi o to, czy jak aparat ostrzy sam (af) czyli obiektyw używa silniczka, a ja w tym momencie zacznę kręcić pierścieniem, np w drugą stronę, to coś się może zepsuć ...
W instrukcji nic o tym nie piszą, tylko że można używać tego gdy spust migawki jest wciśnięty do połowy, wiec powinno być bezpieczne.

epicure
05-01-2019, 12:35
Nic się nie zepsuje, bo pierścień nie ma mechanicznego połączenia z silnikami AF.

stachmuszel
05-01-2019, 18:33
Panowie, pytanie z innej beczki. Czy do X-T1 pasuje zwykły kabel USB, czy musi to być dedykowany kabel USB Fuji?

basket
05-01-2019, 19:20
Panowie, pytanie z innej beczki. Czy do X-T1 pasuje zwykły kabel USB, czy musi to być dedykowany kabel USB Fuji?

USB, to USB:mrgreen:

Antonioo
05-01-2019, 20:44
wg mnie micro usb , ale ręki nie dam uciąć ;)

19542

Merde
05-01-2019, 22:14
Nie wiem jak wyglada ten 50-230 ale chyba pierścień ostrości to pierwsze cienkie kółko. Trzymajac do połowy wciśnięty spust jeśli af złapał nie tu pokręć lekko tym pierścieniem trzymajac cały czas wciśnięty do połowy spust i powinno zadziałać.


Rozumiem, że gdy AF działa lepiej się nie siłować z nim ;) można w ten sposób zepsuć obiektyw, czy są jakieś zabezpieczenia?

Jeśli przełącznik na korpusie jest ustawiony na S (ten obiektyw nie ma przełącznika trybu pracy autofocusa w ogóle), to pierścień ostrości na obiektywie nie działa.
Tj. można nim kręcić swobodnie, ale nie ma to żadnego wpływu na ostrość.

maxwawa
05-01-2019, 22:22
Panowie, pytanie z innej beczki. Czy do X-T1 pasuje zwykły kabel USB, czy musi to być dedykowany kabel USB Fuji?
Pasuje zwykły np od dowolnego smartfona z mikro USB z androidem np Samsung, Sony itp.

Cornelson
05-01-2019, 23:39
Jeśli przełącznik na korpusie jest ustawiony na S (ten obiektyw nie ma przełącznika trybu pracy autofocusa w ogóle), to pierścień ostrości na obiektywie nie działa.
Tj. można nim kręcić swobodnie, ale nie ma to żadnego wpływu na ostrość.

Działa, tylko musi być włączony AF+MF. Można dostrzyć trzymająć spust do połowy.

PiKa
05-01-2019, 23:55
Czy w af-c też da się?

stachmuszel
06-01-2019, 00:30
Pasuje zwykły np od dowolnego smartfona z mikro USB z androidem np Samsung, Sony itp.

Dzięki Panowie. Zapytałem, bo chciałem sprawdzić swój nowy (stary) nabytek i pod ręką miałem tylko kabel USB od ładowarki samochodowej i nie działało. Okazało się, że ten kabel ma tylko kabelki odpowiedzialne za zasilanie. Użycie kabla od smartfona wyjaśniło sprawę, działa ;-)

stachmuszel
06-01-2019, 11:28
Panowie, kolejna prośba o poradę. W czym nosicie swoje X-T1? Zależy mi na jakimś pokrowcu, woreczku lub czymś takim, co nie powiększa rozmiarów aparatu. I tak później trafia on do torby lub plecaka.

Pawel92
06-01-2019, 11:40
Może coś w tym stylu https://www.amazon.fr/First2savvv-QSL-XT1-01-appareil-numérique-FUJIFILM/dp/B00X9JEO92/ref=sr_1_fkmr1_4?ie=UTF8&qid=1546767554&sr=8-4-fkmr1&keywords=X-t1+etui+neoprene

stachmuszel
06-01-2019, 12:02
Może coś w tym stylu https://www.amazon.fr/First2savvv-QSL-XT1-01-appareil-numérique-FUJIFILM/dp/B00X9JEO92/ref=sr_1_fkmr1_4?ie=UTF8&qid=1546767554&sr=8-4-fkmr1&keywords=X-t1+etui+neoprene

Sorki, nie dopisałem. Szkła tylko manualne stałki (do pracy z AF mam D700, RX10m2 etc), a więc małe i płaskie, głownie 25/1.8 7artisan. Więc ten pokrowiec jest za duży z przodu. Zastanawiam się nad jakąś sakwą, woreczkiem etc. Zasznurować i po temacie.

cybulski
06-01-2019, 13:47
Ja wrzucam do woreczka płóciennego po jakiejś torebce skórzanej Żony i wrzucam do plecaka albo do czapki i do plecaka. Słowem nie kombinuje za bardzo bo wszystkie opakowania do tego przeznaczone zajmują za dużo miejsca.

Cornelson
06-01-2019, 14:29
Sorki, nie dopisałem. Szkła tylko manualne stałki (do pracy z AF mam D700, RX10m2 etc), a więc małe i płaskie, głownie 25/1.8 7artisan. Więc ten pokrowiec jest za duży z przodu. Zastanawiam się nad jakąś sakwą, woreczkiem etc. Zasznurować i po temacie.

Pytasz o to jak zabezpieczamy w transporcie czy na co dzień? Do transportu osobno daję body w jakąś bluzę, a obiektyw/obiektywy ładuję do skarpet. Na codzień jak najmniejsza torba po to by aparat nie hulał po niej tylko ciasno "siedział".

cybulski
06-01-2019, 14:39
O widzę, że do czapki muszę dodać również skarpety na szkła, na to nie wpadłem. Dobry patent @Cornelson (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=73256), dzięki za tipa :)

basket
06-01-2019, 14:53
Ja też pakuję w skarpetki. Najlepsze są takie znoszone hahahaha :-D

stachmuszel
06-01-2019, 15:41
...bo nikt Ci ich nie ukradnie;-)

tmk_t
06-01-2019, 17:51
Jest dobrze
https://www.youtube.com/watch?v=I4x8nYqZMHM

Merde
06-01-2019, 22:44
Działa, tylko musi być włączony AF+MF. Można dostrzyć trzymająć spust do połowy.

Faktycznie, w menu grzebię bardzo rzadko i niechętnie.

mario_b
08-01-2019, 22:04
A jak wygląda sprawa z wysyłką aparatu do modernizacji do serwisu w USA? Aparat chcę wysłać lifepixel, wróci do mnie po modernizacji. Czy trzeba wypełniać jakieś papiery celne? Ma ktoś jakieś doświadczenia w tej kwestii? Pytam o to tutaj, bo dotyczy to X-T10.

stachmuszel
09-01-2019, 09:58
Możesz co więcej napisać, jaka to modernizacja?

matbe
09-01-2019, 10:23
To podforum marki aparatów fotograficznych a nie sprzętu wojskowego xD

epicure
09-01-2019, 10:35
Słyszałem, że serwis Fuji w USA pakuje do tych aparatów matrycę FF w ramach modernizacji ;)

basket
09-01-2019, 13:30
Słyszałem, że serwis Fuji w USA pakuje do tych aparatów matrycę FF w ramach modernizacji ;)

Awionikę też wymieniają i podobno po tym lepiej się lata:mrgreen:

mario_b
09-01-2019, 17:25
Słyszałem, że serwis Fuji w USA pakuje do tych aparatów matrycę FF w ramach modernizacji ;)

To będzie efekt uboczny. ;)

A tak na serio, chcę wymienić filtr przed matrycą. Zmodernizować do H-alpha, do astro.
https://www.lifepixel.com/shop/our-services/h-alpha-camera-conversion/fujifilm-mirrorless-h-alpha-camera-conversion

Rozmawiałem z chłopakiem z Krakowa, który robi takie modyfikacje. Niestety tylko Canony. Więc pozostaje mi wysyłka do USA.

stachmuszel
13-01-2019, 21:15
Panowie!
Czy mieliście jakieś problemy z połączeniem bezprzewodowym X-T1 z telefonem poprzez WiFi?
Ja nie mogę sparować obu urządzeń, nie widzą się. Zainstalowana aplikacja FujiFilm Remote Camera na telefonie Samsung S8. Podpowiecie co mogę źle robić?

Cornelson
13-01-2019, 21:43
Panowie!
Czy mieliście jakieś problemy z połączeniem bezprzewodowym X-T1 z telefonem poprzez WiFi?
Ja nie mogę sparować obu urządzeń, nie widzą się. Zainstalowana aplikacja FujiFilm Remote Camera na telefonie Samsung S8. Podpowiecie co mogę źle robić?

Mam T1 i nie mam problemu czy to z androidem ios. Napisz jak robisz.

basket
13-01-2019, 22:01
Wszystko, co do łba mi przychodzi, to reset fona.
Ja nigdy nie miałem problemu z tym oprogramowaniem na różnym sprzęcie.

stachmuszel
13-01-2019, 22:14
Ok, dzięki Panowie. Trochę za szybko podniosłem larum :-)
Okazało się, że trzeba wpierw połączyć urządzenia z poziomu menu ustawień sieci WiFi w telefonie, a później zabrać się za firmowe aplikacje Fuji. Przynajmniej u mnie tak to zadziałało.
Pozdrawiam.

stachmuszel
18-01-2019, 15:56
Panowie, zna ktoś z was ten sklep:

https://www.eglobalcentral.pl/aparat-cyfrowy-fujifilm-x-t1-ciao-aparat-cyfrowy-lustra-srebrny.html?gclid=Cj0KCQiAj4biBRC-ARIsAA4WaFjIhpzgnZZzR7aYhqsymbS_FrSdhMkmTm25aPUFBH J9evZ3PpctLBAaAqXeEALw_wcB

Całkiem atrakcyjna cena na X-T1.

PiKa
18-01-2019, 18:57
Kupowałem tam obiektyw. Akurat nie wyszło jak chciałem. Obiektyw był wadliwy.

maxwawa
20-01-2019, 11:38
Kupowałem tam obiektyw. Akurat nie wyszło jak chciałem. Obiektyw był wadliwy.

To dziwne bo oni sprzedają nowy sprzęt. więc musiał być wadliwy już po wyjściu z fabryki Fuji.
Kolega kupił u nich cały sprzęt Fuji aparat+obiektywy, wszytko nowe, bez zarzutu powiedział w cenie wyszło go nawet 50% taniej niż u nas
jedyny "minus" to brak gwarancji u Nas, ma rękojmie sklepu w GB na 2 lata jak co się będzie działo do wysyłka.
Ja kupiłem w Polsce dwa miesiące temu X-T20 za tę sama kwotę co jest teraz czyli około 3400zł :-? ( i jeszcze do tej pory nie otrzymałem cash backu)
a na eglobal jest nówka ... za 2250zł :shock: i obiektywy też w śmiesznych cenach porównując do "naszych" sklepów.

PiKa
20-01-2019, 12:50
Całkiem możliwe. Lub popsuł się w transporcie. Nie twierdzę, że sprzedali mi używany (nie wyglądał na takiego). Po prostu piszę jak było. Kupując w Polsce też zdarzyło mi się dostać wadliwy towar.

Jednak trochę się sparzyłem - zwrot to "koszty manipulacyjne" (65 zł) plus przesyłka pocztą 90 zł (o ile dobrze pamiętam). Plus czekanie aż dojdzie, niepewność co do ich sprawdzenia.

Oczywiście brałem pod uwagę ryzyko ale i wspomniane przez ciebie zalety. 50-230 jest za około 700 zł, taniej niż u nas używane.

stachmuszel
21-01-2019, 12:45
Panowie, czy w X-T1 można przypisać powiększenie obrazu w trybie odtwarzania do jakiegoś przycisku? Wkurzajace jest to kręcenie kółkiem.

cybulski
21-01-2019, 12:48
Panowie, czy w X-T1 można przypisać powiększenie obrazu w trybie odtwarzania do jakiegoś przycisku? Wkurzajace jest to kręcenie kółkiem.

Też się podłączam do pytania a najlepiej aby można być przypisać od razu do powiększenia 100%.
(Tak samo może ktoś wie jak taką funkcjonalność uzyskać też w d610).

Witek.K
21-01-2019, 13:28
W t-20 wystarczy nacisnąć kółko, może w t1 jest podobnie...

stachmuszel
21-01-2019, 13:53
Witek, które kółko?

matbe
21-01-2019, 14:01
W T1 nie ma wciskanych kółek..

PiKa
21-01-2019, 14:22
Poza tym jak ktoś robi raw+jpg to ma problem bo powiększenie do 100% wymaga podłączenia się na drugą kartę

cornelson01
21-01-2019, 14:23
Poza tym jak ktoś robi raw+jpg to ma problem bo powiększenie do 100% wymaga podłączenia się na drugą kartęW T1 jest tylko jeden slot.

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka

PiKa
21-01-2019, 14:26
No proszę, więc jakaś zaleta 1 slotu jest ;)

Ale pisałem ogólnie, tam w x-t2 jest ten problem.

jalk
21-01-2019, 14:39
"focus asist" się wciska i jest powiększenie 100 %

cybulski
21-01-2019, 14:44
"focus asist" się wciska i jest powiększenie 100 %

W trybie przeglądania też to działa ? Myślałem że tylko przy ostrzeniu.

PiKa
21-01-2019, 14:45
Co to za przycisk?

Ja w x-t2 wciskam kółko pod kciukiem. Ale jest problem ze slotami taki jak pisałem.

cornelson01
21-01-2019, 15:08
Co to za przycisk?

Ja w x-t2 wciskam kółko pod kciukiem. Ale jest problem ze slotami taki jak pisałem.Przycisk pod kółkiem.

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka

PiKa
21-01-2019, 19:17
No to ten nie działa i powiększa ci podgląd jpg z Rawa, jeśli pełne jpgi są na osobnej karcie.

cornelson01
21-01-2019, 19:31
No to ten nie działa i powiększa ci podgląd jpg z Rawa, jeśli pełne jpgi są na osobnej karcie.Ale dyskusja jest o T1, który ma tylko jeden slot i FA działa. Powiększa po 1 kliknięciu.

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka

cybulski
21-01-2019, 19:45
"focus asist" się wciska i jest powiększenie 100 %

Dziękuję, działa :) nigdy nie wpadłem na pomysł aby w trybie play wcisnąć ten przycisk.

cornelson01
21-01-2019, 19:52
Dziękuję, działa :) nigdy nie wpadłem na pomysł aby w trybie play wcisnąć ten przycisk.Niestety sporo takich rzeczy nie w instrukcji. Szkoda. Jest na yt film fujiguys o T1. Tam jest z tego co pamiętam sporo przydatnych informacji. Jest też książka, mam ale jakoś całej nie zmęczyłem.

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka

cybulski
21-01-2019, 21:00
Niestety sporo takich rzeczy nie w instrukcji. Szkoda. Jest na yt film fujiguys o T1. Tam jest z tego co pamiętam sporo przydatnych informacji. Jest też książka, mam ale jakoś całej nie zmęczyłem.

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka

Po 3 latach fuji nadal mnie zadziwia :) i okazuje się że nie znam wszystkich funkcji aparatu.

jalk
21-01-2019, 23:40
Dziękuję, działa :) nigdy nie wpadłem na pomysł aby w trybie play wcisnąć ten przycisk.
Nie ma za co :)

PiKa
23-01-2019, 21:26
Podobno jest obniżka cen na kilka modeli. Pisali dzisiaj o tym na fb, znalazłem też coś takiego:

https://www.fujirumors.com/drastic-price-drop-for-fujifilm-x-h1-x-t2-x-t20-x-e3-and-x-t100-in-europe/


The products, that will get a new price tag are the Fujifilm X-H1, Fujifilm X-T2, Fujifilm X-T20, Fujifilm X-E3 and Fujifilm X-T100, body only and kit combos.

Widzę teraz x-t2 za 4800 w jednym sklepie, w sumie nie wiem za ile był przedtem... ale chyba ponad 5k, jak patrze w różne sklepy to mają za około 5350, czyli obniżyli o jakieś 550 zł.

maxwawa
24-01-2019, 01:07
Na eglobal nowe X-T2 za niecałe 3600zl
https://www.eglobalcentral.pl/#/product/18880
Lepszej oferty raczej nie znajdziesz.

stachmuszel
24-01-2019, 08:17
Tylko tam gwarancja chyba tylko na terenie WB.

PiKa
24-01-2019, 10:24
Eglobalcentral to chińczyk, na gwarancję odsyłasz do Chin. Nie porównywałbym do europejskich sklepów.

epicure
24-01-2019, 10:48
Podobno mają zarejestrowaną działalność w UK i tam można korzystać z rękojmi.

cybulski
24-01-2019, 11:20
W sumie to zawsze jest pytanie - kupić używkę z rynku czy nowe od chińczyka :) ?

PiKa
24-01-2019, 13:25
Mnie kazali odsyłać do Chin (jak zwracałem, nie naprawiałem)

maxwawa
24-01-2019, 16:13
Mnie kazali odsyłać do Chin (jak zwracałem, nie naprawiałem)

coś się chyba PiKa pomyliłeś
bo nawet na tronie eglobalcentral jest napisane że odsyłasz do Wielkiej Brytanii


P: Czy muszę przesyłać towar w okresie gwarancji do magazynu w Hong Kongu na własny koszt?
O: W ciągu pierwszych 12 lub 24 miesięcy okresu gwarancji eGlobal Central użytkownik będzie odpowiedzialny za pokrycie kosztów przesyłki zwrotnej do naszego serwisu w Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu przeglądu lub naprawy produktu, odeślemy produkt na nasz koszt, jeśli jego stan odpowiada Warunkom i postanowieniom gwarancji. Z dodatkowymi informacjami można zapoznać się tutaj.[/I]

PiKa
24-01-2019, 18:18
No to może przy zwrotach jest inaczej

andrew9
31-01-2019, 17:29
Czy na X-T3 były już jakieś promocje? (cashbacki itp.) Czy ciągle jeszcze trzyma początkową cenę?

PiKa
31-01-2019, 17:59
Był cashback na czarny piątek, 1200 zł z tego co pamiętam

wilks
31-01-2019, 18:11
Cashback jesienny:
https://www.fujifilm.eu/pl/produkty/aparaty-cyfrowe/promocje

Podwójny cashback czarnopiątkowy:
https://www.fotopolis.pl/opinie/analizy/31350-nadchodzi-black-friday-2018-przeglad-sie-najciekawszych-promocji-na-sprzet-fotograficzny

Wg mnie nie było jeszcze promocji na X-T3 oprócz gratisowego gripa przy preorderze.

PiKa
31-01-2019, 19:22
Chyba masz rację, może pomyliło mi się z x-h1

parman
31-01-2019, 22:35
Był na czarny piątek i jeszcze 20 rat 0%
20599

cybulski
31-01-2019, 23:18
X-T3 https://www.e-infin.com/eu/item/3702/fujifilm_x-t3_mirrorless_digital_camera_body_only_(black)

andrew9
01-02-2019, 00:06
No właśnie coś mi się wydawało, że przy Black Friday. No ale to za późno. Przy ostatnim cashbacku nie widzę. Kiedy można się spodzewać nowego?

A co to za sklep? Bezpieczny? Gwarancję w Polsce uwzględniają (w serwisie Fuji)?

cybulski
01-02-2019, 21:17
No właśnie coś mi się wydawało, że przy Black Friday. No ale to za późno. Przy ostatnim cashbacku nie widzę. Kiedy można się spodzewać nowego?

A co to za sklep? Bezpieczny? Gwarancję w Polsce uwzględniają (w serwisie Fuji)?

Puszki są produkowane w Chinach więc po co przepłacać za pośredników w dystrybucji. Najlepiej brać u źródła. Jak kupujesz Nikona w Polsce to na gwarancji i tak wysyłasz za granicę bo w pl już nie ma serwisu. Więc Co to za różnica gdzie naprawiają, gwarantują?

PiKa
01-02-2019, 21:52
Przy czym ja zamówiłem i przyszedł "problematyczny". Skorzystałem z prawa zwrotu i kazali odsyłać do Chin. Wysłane 2 tygodnie temu, czekam kiedy dojdzie (a wysłałem pocztą polską i śledzenie urywa się na warszawie...). Z europy po prostu bym odesłał i po kilku dniach miał pieniądze z powrotem. Więc jednak z niższą ceną idzie większe ryzyko.

andrew9
05-02-2019, 23:07
Puszki są produkowane w Chinach więc po co przepłacać za pośredników w dystrybucji. Najlepiej brać u źródła. Jak kupujesz Nikona w Polsce to na gwarancji i tak wysyłasz za granicę bo w pl już nie ma serwisu. Więc Co to za różnica gdzie naprawiają, gwarantują?

No dla mnie bardzo duża. Dużo łatwiej zanieść do sklepu czy nawet wysłać do serwisu niż słać za granice. Pomijając nawet czas trwania. Plus w Polsce masz niezgodność towaru z umową, co często jest korzystniejsze od gwarancji.

czomolungma
14-02-2019, 18:22
Jest i fuji x-t30 :) 900 dolców plus nasze vaty sraty więc pewnie lekko ponad 4 tysie, lub 3999zł...
https://www.optyczne.pl/13441-news-Fujifilm_X-T30.html

wiele rzeczy już poprawiono względem mojego starego x-t10 ale tak lubię tego malucha że póki działa nie sprzedam, głównie dzięki fajnemu (najlepszemu z tej serii) DR.

cybulski
14-02-2019, 18:28
Jedyna rzecz, która zwróciła moją uwagę to przeniesienie przycisku Q na element który lubi się czasem np. odkleić. Chyba że jakoś to poprawiono.
Nadal ten model jest moim ulubionym, ze względu na gabaryt, który nie zmienia się z serii na serię. Po prostu nie lubię zmian z serii na serię :) jest za stary na to.

czomolungma
14-02-2019, 18:32
Dla mnie również ten gabaryt jest ok. Jest na tyle mały ze z 35f2 chowam w duża kieszeń kurtki, a na tyle duży żeby nie siłowac się z nim jak z małym kompaktem. Póki co moj xt10 hula więc tylko będę kibicował temu modelowi.
Fakt nie zwrocilem uwagi ze Q jest w tym dziwnym miejscu. U mnie co prawda nie odkleja się ale dziwne to jakby z innego kawałka zrobione zamiast monolit. Nie mniej nie wiem jakby mi się pracowała tym joystickiem bo w xt10 jest krzyżak a tam pod każdym z 4 ramion krzyzaka mam przypisaną jedną z 4 kolejnych funkcji.

cybulski
14-02-2019, 18:55
"Krzyżak" się przydaje do programowania włąsnych funkcji a tu mniej przycisków do dyspozycji. To jest w zasadzie to czego nie lubię - zmiany które dla kilkuletniego użytkownika zaczynają być niezrozumiałe.

czomolungma
14-02-2019, 20:15
Widziałem na filmikach że przeciągając paluchem po ekranie w górę w dół i na boki coś tam można włączyć. Coś jak krzyżak. Tyle że krzyżakiem w xt10 operuje nie przestając patrzeć w wizjer. A tu aby paluchem mając trzeba jednak oderwać od oka

PiKa
16-02-2019, 12:22
X-T30 zdaje się wyszło http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/x/fujifilm_x_t30/

Witek.K
16-02-2019, 12:28
X-T30 zdaje się wyszło http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/x/fujifilm_x_t30/

Tak, juz na poprzedniej stronie ;)

PiKa
16-02-2019, 17:47
W TT nie ma stron ;)

Feng
19-02-2019, 01:03
Jest sobie taka strona a na niej broszura, a w niej dokładniutka specyfikacja: http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/x/fujifilm_x_t30/pdf/index/x_t30_catalogue_01.pdf

21353

niedzielny_pstrykacz
24-02-2019, 21:45
Odnośnie tego niby oszukiwania na ISO przez Fuji...

https://youtu.be/I7-TvIHw1pE

niedzielny_pstrykacz
24-02-2019, 21:46
Odnośnie tego niby oszukiwania na ISO przez Fuji...

https://youtu.be/I7-TvIHw1pE

PiKa
25-02-2019, 01:40
Dla mnie bzdury. Tony twierdzi, że ISO jest "cyfrowe" i można zawsze robić z iso 100 i później suwaczkiem rozjaśniać, daje przykład. Ten gość też o tym wspomina, ale później robi testy które tego nie weryfikują.

cybulski
25-02-2019, 08:25
Odnośnie tego niby oszukiwania na ISO przez Fuji...

https://youtu.be/I7-TvIHw1pE

https://www.x-man.pl/2019/02/24/fujifilm-co-z-tym-iso/

Ciężko stwierdzić ile w tym racji. Na takich samych samyangach pokazuje różnicę. Dla mnie nie ma znaczenia.

PiKa
25-02-2019, 09:34
Ale on zastanawia się tylko, czy iso200 to iso200 a nie iso150. Jak dla mnie to mało ważne w porównaniu do tego, czy iso800 to to samo co iso200 tylko rozjasnione o 2ev przy wywolywaniu na komputerze.

epicure
26-02-2019, 10:21
...czy iso800 to to samo co iso200 tylko rozjasnione o 2ev przy wywolywaniu na komputerze.

Tak, w matrycach ISOless to to samo albo na tyle blisko, że trudno zauważyć różnicę. I nie trzeba nawet wywoływać na kompie, można to zrobić w aparacie.

PiKa
26-02-2019, 14:40
Czy jest z tego jakiś wniosek?

epicure
28-02-2019, 11:27
No nie wiem. Sam wspomniałeś, że to dla Ciebie ważna informacja, więc chyba masz jakieś wnioski :)

PiKa
01-03-2019, 10:06
Niestety nie mam :( W praktyce nic to chyba nie zmienia.

epicure
01-03-2019, 14:47
Zmienia to tyle, że można chronić światła przez niedoświetlenie i podciągnąć ekspozycję w postprodukcji bez nadmiernej straty jakości.

stachmuszel
04-03-2019, 09:24
Panowie, może głupie pytanie, ale powiedzcie mi, Ci którzy posiadali X-T1 a teraz X-T2/3 czy jest jakaś zasadnicza różnica w obrazowaniu, między tymi korpusami? Interesuje mnie tylko obrazek.

cybulski
04-03-2019, 09:27
No jest trochę inaczej. Mówimy o symulacjach jpg czy chcesz wiedzieć coś innego np xt1 a xt20/xt2?

stachmuszel
04-03-2019, 14:09
Generalnie chodzi mi wydajność ISO, detal, WB.

epicure
05-03-2019, 17:29
Wysokie ISO jest ciut lepsze, detal też dzięki dodatkowym megapikselom, a AWB raczej działa podobnie.

Antonioo
17-04-2019, 23:24
Jakby ktoś jeszcze nie natrafił, to wyszło nowe oprogramowanie do xt3 https://www.fujifilm.com/support/digital_cameras/software/firmware/x/xt3/index.html. Jest plik pdf po polsku z opisem zmian.

Cornelson
21-04-2019, 20:50
Na wstepie dodam, że przejrzałem instrukcję i probowałem rozkminić sam w aparacie. Chodzi o pierdołę. W T1 nie mam na ekranie wyświtlanej informacji kompensacji ekspozycji. Trochę zgłupiałem bo wydawało mi się, że była ta informacja. Wiem, że jest kółko z prawej ale jak jest ciemno to niewiele pomaga. Także jakby komus chciało się pomóc byłbym wdzięczny.

cybulski
21-04-2019, 21:03
To się włącza w informacjach co ma być wyświetlane na ekranie "screen setup" chyba bo w t2 trochę inaczej menu jest a nie pamiętam dokładnie jak to tam się nazywało. Bo jesxze są opcje display z guzika z tylu ale to chyba nie tam było.

matbe
21-04-2019, 21:30
Na wstepie dodam, że przejrzałem instrukcję i probowałem rozkminić sam w aparacie. Chodzi o pierdołę. W T1 nie mam na ekranie wyświtlanej informacji kompensacji ekspozycji. Trochę zgłupiałem bo wydawało mi się, że była ta informacja. Wiem, że jest kółko z prawej ale jak jest ciemno to niewiele pomaga. Także jakby komus chciało się pomóc byłbym wdzięczny.Wciśnij Focus assist.
A wszystkie wyświetlane informacje możesz też ustawić w menu pt Ustawienia ekranu.

Cornelson
21-04-2019, 22:08
Też bym sobie dał głowę uciąć, że powinno to być w ust ekranu, ale nie mogę znaleźć. Nie zrozumiałem z focus assist. Czemu mam wcisnąć?

matbe
21-04-2019, 22:38
Też bym sobie dał głowę uciąć, że powinno to być w ust ekranu, ale nie mogę znaleźć. Nie zrozumiałem z focus assist. Czemu mam wcisnąć?Nie masz szczęścia do menu w tym modelu :-)
Drabinkę z widoczną korektą ev masz w wizjerze, oraz na samym wyświetlaczu, po lewej. Tryby ekranu masz pod przyciskiem 'Disp. Back', w ostatnim trybie 'C' możesz sobie ustawić tak że będzie tylko drabinka.2385123858

Cornelson
21-04-2019, 22:52
Sorry za zamieszanie. Mój głupi błąd. Źle naklejone szkło na wyświetlacz idealnie zasłoniło podziałkę ekspozycji.

matbe
21-04-2019, 23:01
właśnie tylko jak? Przełączając pomiędzy trybami wyświetlania informacji w "C" mi nie wyswietla drabinki.W menu głównym.
Ps oczywiście korekta ev działa tylko trybie czasu auto. 2386123862

Cornelson
21-04-2019, 23:08
Już się wyjaśniło. Dzięki za chęć pomocy.

matbe
21-04-2019, 23:16
Sorry za zamieszanie. Mój głupi błąd. Źle naklejone szkło na wyświetlacz idealnie zasłoniło podziałkę ekspozycji. xD
A jakie to szkło? W jednocyfrowych T jest już fabrycznie hartowane, niby rysek np nie łapie..

Cornelson
21-04-2019, 23:33
xD
A jakie to szkło? W jednocyfrowych T jest już fabrycznie hartowane, niby rysek np nie łapie..

Larmor, kupiłem kiedys w miarę dobrej cenie. Tyle, że łatwo się je "aplikuje". Mam na innych body i nigdy nie miałem problemu z montażem. Kupowałem wczesniej jakieś tańsze rozwiązania i zrywałem. Te są bdb jakości. Tyle, że kosztuja więcej.

andrew9
22-04-2019, 11:16
Larmor, kupiłem kiedys w miarę dobrej cenie. Tyle, że łatwo się je "aplikuje". Mam na innych body i nigdy nie miałem problemu z montażem. Kupowałem wczesniej jakieś tańsze rozwiązania i zrywałem. Te są bdb jakości. Tyle, że kosztuja więcej.

Ja je właśnie do X-T3 kupiłem i... też odwrotnie nakleiłem.. Kapnąłem sie po tygodniu, jak zacząłem się zastanawiać, czy nie mam wadliwego wyświetlacza (używam głównie wizjera, więc nie zwróciłem od razu uwagi)... Już kiedyś w X-T2 próbowałem przeklejać i skończyło się wyrzucenie, więc odkładam to..

Cornelson
22-04-2019, 13:18
Ja też pomyślałem wpierw, że coś z wyświetlaczem nie tak. Wczoraj 3 razy poprawiałam szkło i przykleiło się bez problemu, tylko dokładnie ekran czyscilem wcześniej.

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka

Greg81
23-04-2019, 13:17
Panowie, rozglądam się za body fufu chyba najbliższy jestem xt 20 tzn wolałbym xt2 lub xt3 ale w tej chwili nie moge sobie pozwolić na wydanie wiekszej kwoty.
Dotychczas tylko lustrzanki więc dla mnie przeskok , czy duże są róznicę miedzy xt 2 a xt20, wiem ze matryca ta sama , bo cenowo to od 500zł -1000 w używanych sztukach ?
Słyszałem że xt2 otrzymało nową wersję softu czy xt 20 również ?
Przeznaczenie raczej hobbystyczne, czasem jakiś filmik dzieciakom, bo na zlecenie bałbym się wybrać tylko xt no chyba że jako zapas uzupełnienie ...

6868
23-04-2019, 13:39
(...)
Przeznaczenie raczej hobbystyczne, czasem jakiś filmik dzieciakom, bo na zlecenie bałbym się wybrać tylko xt no chyba że jako zapas uzupełnienie ...

A czego sie obawiasz?

cybulski
23-04-2019, 17:34
Panowie, rozglądam się za body fufu chyba najbliższy jestem xt 20 tzn wolałbym xt2 lub xt3 ale w tej chwili nie moge sobie pozwolić na wydanie wiekszej kwoty.
Dotychczas tylko lustrzanki więc dla mnie przeskok , czy duże są róznicę miedzy xt 2 a xt20, wiem ze matryca ta sama , bo cenowo to od 500zł -1000 w używanych sztukach ?
Słyszałem że xt2 otrzymało nową wersję softu czy xt 20 również ?
Przeznaczenie raczej hobbystyczne, czasem jakiś filmik dzieciakom, bo na zlecenie bałbym się wybrać tylko xt no chyba że jako zapas uzupełnienie ...

Zarówno xt2 jak i xt20 są OK a nawet bardzo OK. xt20 jest mniejszy i słabo trzyma sie w dłoni, xt2 ma dobry uchwyt.
Mam wrażęnie że większe różnice były między xt10 a xt1 w prędkości działania niż między xt2 a xt20.
Z nowym firmware odżywają takie stare szkła jak 18/2 czy 35 1.4.
Na początek przygody z Fuji, niezależnie od body jakie wybierzesz, spraw sobie fujinona 35 1.4 - IMO warto.

Greg81
23-04-2019, 22:52
A czego sie obawiasz?
W jednym zdaniu trudno to wytłumaczyć, nie mam doswiadczenia pracy z bezlusterkami, trochę czytałem opinnie tych którzy próbowali repo slubne robić fuji i często końcowa opinnia jest taka, że ,bezlusterkowiec sprawdza sie jako uzupełnienie , chociaż teraz wyszły nowe modele xt3 xh1 ...


Zarówno xt2 jak i xt20 są OK a nawet bardzo OK. xt20 jest mniejszy i słabo trzyma sie w dłoni, xt2 ma dobry uchwyt.
Mam wrażenie, że większe różnice były między xt10 a xt1 w prędkości działania niż między xt2 a xt20.
Z nowym firmware odżywają takie stare szkła jak 18/2 czy 35 1.4.
Na początek przygody z Fuji, niezależnie od body jakie wybierzesz, spraw sobie fujinona 35 1.4 - IMO warto.
Dzięki za info, xt2 wolałbym bo z pewnością ma kilka rzeczy wiecej od xt20 lepszy af bardziej lezy w łapach ,znalazłem na yotube info ze nowy soft w xt2 trochę usprawnił video, jakieś miesiąc temu mogłem nabyć xt2 w super stanie za 3tyś ale się zastanawiałem...
Pewnie drogi ten 35 1,4 ?

Cornelson
23-04-2019, 23:19
Różnica w używanych chyba nie jest ogramna pomniędzy T2 i T20. Jak możesz sobie pozwolić to bierz T2. 35 1.4 pewnie 1300-1500 używki w zalezności od stanu. Albo zoom 18-55. Jak kupisz teraz używany i go nie "ściorasz" to za rok sprzdasz w podobnej cenie. Z body wiadomo, że już tak nie będzie.

cybulski
23-04-2019, 23:49
Xt2 (xt1) daje dużo radochy podczas samego fotografowania. Jak się wachasz to spróbuj wypożyczyć na weekend. To najlepszy test. Samodzielnie ocenisz, sprawdzisz materiał wyjściowy w warunkach w których robisz. Testy tego nie oddadzą. Niektórym przeszkadza obrazek jeśli mają ff. Nie polecam przesiadki lecz małymi kroczkami sprawdzenia pod siebie. Z Fuji używam przeważnie jpgów, rawy w mojej ocenie nie są takie bajkowe jak niektórzy twierdzą. Teraz jest juz natomiast darmowy Capture One express do Fuji (tak jak i do Sony).

Wojteksw
24-04-2019, 08:07
Panowie mam pytanie. Jak sprawdzić przebieg migawki w Fuji X-T20, czy camerashuttercount odczyta dane.
Zastanawiam się nad kupnem używanego.

Greg81
24-04-2019, 09:39
A używa ktoś z forum xh 1 , czy mógłby sie podzielić informacjami z użytkowania ?

J1
24-04-2019, 14:00
A używa ktoś z forum xh 1 , czy mógłby sie podzielić informacjami z użytkowania ?

Uzywam H1 od pol roku. Poprzednio mialem T1 przez 2 lata i T2 przez miesiac.

Pytaj co chcesz wiedziec i co jest dla Ciebie wazne.

PS.
Obecnie jestem 2 systemowy, pelen zestaw Fuji X i Nikon FX. Jednak pewne aspekty w Fuji zaczynaja mnie irytowac i powaznie zastanawiam sie nad redukcja tylko do Nikona. Uprzedzam tylko dlatego ze moge nie wyrazac samej tylko fascynacji Fuji X.

cybulski
24-04-2019, 14:40
Obecnie jestem 2 systemowy, pelen zestaw Fuji X i Nikon FX. Jednak pewne aspekty w Fuji zaczynaja mnie irytowac i powaznie zastanawiam sie nad redukcja tylko do Nikona. Uprzedzam tylko dlatego ze moge nie wyrazac samej tylko fascynacji Fuji X.

Wiadomix. Fuji to jest apsc ze wszystkimi zaletami i wadami tego systemu. Zagęszczanie matrycy nie wychodzi na dobre. W mojej opinii 3 letniego użytkownika Fuji i wcześniejszych modeli z 16mpix, matryca 24mln pix już pokazuje negatywy zbyt dużego upakowania.
Mało tego, oni upakowali jeszcze więcej 26mpix .... jak dla mnie nie ten kierunek.

Greg81
24-04-2019, 14:53
Uzywam H1 od pol roku. Poprzednio mialem T1 przez 2 lata i T2 przez miesiac.

Pytaj co chcesz wiedziec i co jest dla Ciebie wazne.

PS.
Obecnie jestem 2 systemowy, pelen zestaw Fuji X i Nikon FX. Jednak pewne aspekty w Fuji zaczynaja mnie irytowac i powaznie zastanawiam sie nad redukcja tylko do Nikona. Uprzedzam tylko dlatego ze moge nie wyrazac samej tylko fascynacji Fuji X.

Już pisze na PW

6868
24-04-2019, 14:56
(...) rawy w mojej ocenie nie są takie bajkowe jak niektórzy twierdzą...

Moge prosic o rozszerzenie wypowiedzi?

cybulski
24-04-2019, 15:08
Moge prosic o rozszerzenie wypowiedzi?

A po co Ci ta wiedza skoro nie używasz fuja :)

epicure
24-04-2019, 15:22
W mojej opinii 3 letniego użytkownika Fuji i wcześniejszych modeli z 16mpix, matryca 24mln pix już pokazuje negatywy zbyt dużego upakowania.

A w mojej opinii 12-letniego użytkownika Fuji ta matryca 24 mpx jest najlepszą, jaką Fuji kiedykolwiek miał :) Szczególnie ta z X-T100.

6868
24-04-2019, 15:23
A po co Ci ta wiedza skoro nie używasz fuja :)

A skad ta wiedza?

cybulski
24-04-2019, 15:33
A w mojej opinii 12-letniego użytkownika Fuji ta matryca 24 mpx jest najlepszą, jaką Fuji kiedykolwiek miał :) Szczególnie ta z X-T100.

Możliwe, że masz rację. Nie znam w zasadzie nic poza xt1/xt10/x100f/xt20/xt2 takie modele Fuji przewaliłem jak do tej pory przez te 3 lata.
Już nie raz tu pisałem że nie podoba mi sie zwiększanie upakowania matrycy w modelach jednocyfrowych X-T oraz nie podoba mi się zwiększanie rozmiaru i wagi. I pozwól że pozostanę przy swoim zdaniu.

- - - - kolejny post - - - - - -


A skad ta wiedza?

Wróżka mi powiedziała.

epicure
24-04-2019, 15:37
Od zwiększania rozdzielczości matryc nie uciekniemy, choćby z powodu fotografii obliczeniowej. Ta już teraz z powodzeniem wykorzystuje nadmierne, wydawałoby się, rozdzielczości matryc w smartfonach. Kwestią czasu jest, aż wkroczy ona do tradycyjnych sprzętów foto. Ja z niecierpliwością czekam na matrycę 48 mpx od Fuji, z procesorem potrafiącym takie rzeczy, jak dzisiaj Huaweje czy Pixele. Z takiej matrycy wyjdzie takie 12 mpx, że aż buty będą spadać z wrażenia. Tak ja teraz z matrycy 24 mpx wychodzą lepsze obrazki po zmniejszeniu do 16 mpx, niż z matryc o tejże natywnej rodzielczości - trzeba tylko wiedzieć co się robi :)

J1
24-04-2019, 15:40
Wiadomix. Fuji to jest apsc ze wszystkimi zaletami i wadami tego systemu. Zagęszczanie matrycy nie wychodzi na dobre. W mojej opinii 3 letniego użytkownika Fuji i wcześniejszych modeli z 16mpix, matryca 24mln pix już pokazuje negatywy zbyt dużego upakowania.
Mało tego, oni upakowali jeszcze więcej 26mpix .... jak dla mnie nie ten kierunek.

Cala sytuacja z Fuji jest prawdopodobnie moim bledem. Wynika on po czesci z napedzanej przez "szeptany i sponsorowany" marketing sugerujacy Fuji jako system do wszystkiego zapewniajacy rezultaty na poziomie profesjonalnych aparatow konkurencji. Wlasciwie to poddalem sie owczemu pedowi aby zamienic lustro na bezlustro. Moje szczescie ze nie sprzedalem zestawu lustrzanego Nikona.

Liczylem sie z pogorszeniem jakosci obrazka wzgledem D750, jednak to co otrzymalem troche rozczarowywuje. X-Trans jest generalnie upierdliwy z mojego punktu widzenia. Juz nie bede sie rozwodzil o "oszukanym" ISO. Dopoki uzywalem T1 jako aparat na spacery nie bylo to problemem. Fotografujac street zalezalo mi tylko na tresci a jakosc byla gdzies daleko. Jednak chcac miec Fuji jako jedyny aparat do kazdego zadania... wole obrazek z Nikona.

Wizjer elektroniczny... chyba chec tej zamiany byla dominujaca. Z drugiej strony mam na tyle doswiadczenia w fotografowaniu lustrem ze potrafie ocenic korekte ekspozycji przed zrobieniem zdjecia. Z kolei przy krotkim filmowaniu na amatorskie potrzeby wizjer elektroniczny jest niezastapiony i to byl plus dla Fuji. Nie podoba mi sie rozwiazanie trybu Boost w Fuji. Wlaczony zjada baterie w czasie expresowym. Wylaczony powoduje dziwne zjawisko lagowania wizjera ktore znika dopiero po nacisnieciu spustu do polowy.

Waga... poswiecilem czas i zrobilem sobie tabelke wagi calego zestawu Fuji vs. Nikon. Roznice nie sa tak duze biorac pod uwage H1 z gripem. Prawdopodobnie obawa przed duza waga byla jednym z powodow zakupu Fuji. Jednak trening czyni mistrza. Wczoraj bylem w lesie na dluzszym spacerze, kilka godzin. Mialem D750 z gripem i Nikona 200-500. Wiekszosc zdjec zrobilem z reki, zaledwie w jednej sytuacji uzywalem monopodu. Problem jak dla mnie rozwiazuje pasek PD przymocowany do uchwytu statywowego w obiektywie aparat wisi na ramieniu a nie na szyi.

Problemy FF/BF... znowu kluczowy punkt dla ktorego wybralem bezlusterkowca... Mialem pecha bo nowy Fuji 50-140 F2.8 mial wade i widoczny FF. Obiektyw po wizycie w serwisie dziala juz bez wady i musze uczciwie przyznac ze jest kosmicznie ostry na 2.8. Z drugiej strony ogarniam kalibracje FF/BF w Nikonie i kazdy obiektyw trafia mi w punkt. Wiec nie jest to tak duza strata czasu zeby to ogarnac nawet dla 3 body (1 jest a 2 planowane po sprzedazy Fuji) i 8 obiektywow (4 stalki i 4 zoomy).

Skutecznosc AF... D750 mnie zadowala... a w perspektywie D500/D850 ktory ma AF jeszcze lepszy. Natomiast H1 nie jest tragiczny ale nie radzi sobie w pewnych sytuacjach. Glownie zwierzeta z brazowa sierscia. Pojawia sie sporo bledow. Uzywam w Fuji 50-140 i TC 2x. Samo 50-140 po serwisie jest kosmicznie ostre i nawet w polaczeniu z TC x 2 przymkniete o jedna dzialke potrafi zadziwic jakoscia. Jednak skutecznosc AF przy uzyciu TC 2 spada drastycznie i nadaje sie do co najwyzej statycznych obiektow a i to nie zawsze.

Stabilizacja matrycy... podczas filmowania jest genialna. Podczas zdjec... bywa roznie i czesciej niz w Nikonie powoduje degradacje jakosci obrazka przy krotszych czasach. Mam na mysli czasy 1/250 do 1/500. Ponizej 1/200 niezaleznie od tryby stabilizacji faktycznie pomaga i jakosc obrazka jest bez zarzutow. W innych przypadkach (uzywajac 50-140 z TC 2 ) kiedy chce uzyc stabilizacji w trybie ciaglym rowniez do pracy wizjera moze to negatywnie odbic sie na jakosci obrazka. W Nikonie trzymalem sie zawsze zasady aby wylaczac stabilizacje dla czasow krotszych niz 1/500 i nie mialem problemow.
Fuji pod tym wzgledem jest bardziej upierdliwe ;)

Jeszcze w kwestii stabilizacji matrycy odkrylem pewne dziwne zachowanie. Czasami podczas przelaczania trybow stabilizacji, Wylaczona, Ciagla, Tylko zdjecia widze jak obraz w wizjerze przesuwa sie w prawo. Nawet zaobserwowalem to w body ze zdjetym obiektywem. Aparat lezal na biurku i podczas przelaczania trybow matryca robila skok w bok. Dzieje sie tak tylko czasami.

Jest jeszcze kwestia polityki cenowej Fuji i ogromnego spadku wartosci sprzetu po zakupie. Z mojej perspektywy pokazuje to jak rynek wtorny ocenia realna wartosc sprzetu Fuji i stosunku ceny do mozliwosci.

Mozna powiedziec ze po pol roku z Fuji H1 jego zalety okazuja sie mniejsze niz na poczatku a wady powoduja wieksza frustracje.

Generalnie lubie fotografowac Fuji (zwiazane jest to z ergonomia i ogolna filozofia uzywania tego aparatu)... ale nie lubie braku przewidywalnosci co do rezultatow i upierdliwosci zwiazanej z obrobka.


PS.

Zapomnialem wspomniec o najwiekszej chyba zalecie czyli o jakosci obiektywow systemu Fuji. Rowniez to byl glowny powod wejscia w system. Jezeli chodzi o jakosc obrazka w kontekscie optyki (pomijajac jakosc wyzszego ISO i pracy AF) to jest naprawde bardzo dobrze.
W chwili kiedy kupowalem H1 nie bylo na rynku Nikona Z a z tego co widze obiektywy do systemu Z sa naprawde dobre.

Gdybym dzisiaj mial podjac decyzje o zakupie H1 i reszty systemu Fuji... wybralbym innaczej.


PS2.

Zapomnialem o jeszcze jednym waznym aspekcie na korzysc Fuji... latwosc uzyskania zadowalajacego mnie koloru bez zbednej obrobki. Z drugiej strony nowe Nikony tez nie wypadaja zle.

emet_b
24-04-2019, 15:44
cybulski
co z tym 85L? Rzuc mi tutaj jakims offtopem, bo ile mozna o matrycach pierdzielic ;)
BTW
"Ja z niecierpliwością czekam na matrycę 48 mpx od Fuji, z procesorem potrafiącym takie rzeczy, jak dzisiaj Huaweje czy Pixele. Z takiej matrycy wyjdzie takie 12 mpx, że aż buty będą spadać z wrażenia."
+1

6868
24-04-2019, 15:49
Moge prosic o rozszerzenie wypowiedzi?


A po co Ci ta wiedza skoro nie używasz fuja :)





Wróżka mi powiedziała.

Myslalem, ze stac Cie na wiecej.

cybulski
24-04-2019, 16:38
Myslalem, ze stac Cie na wiecej.

Wychodzę z założenia że gdybyś miał Fuji a wcześniej np Nikona to wiedziałbys dlaczego rafy są gorsze i bardziej upierdliwe. C1 niby poprawia co nieco w stosunku do acr jednak mam wrażenie że raf z xt1 był lepiej oprogramowany niż z xt2 w C1.

6868
24-04-2019, 16:46
Wychodzę z założenia że gdybyś miał Fuji a wcześniej np Nikona to wiedziałbys dlaczego rafy są gorsze i bardziej upierdliwe. C1 niby poprawia co nieco w stosunku do acr jednak mam wrażenie że raf z xt1 był lepiej oprogramowany niż z xt2 w C1.

Wychodzisz z blednego zalozenia, niestety.
Nie bede Cie juz wiecej meczyl.
No comment.

Paw-Bor
24-04-2019, 18:03
Wychodzę z założenia że gdybyś miał Fuji a wcześniej np Nikona to wiedziałbys dlaczego rafy są gorsze i bardziej upierdliwe.
Właśnie tego doświadczam:-? Jestem świeżym użytkownikiem X-T3 i zdecydowanie dużo bardziej trzeba popracować nad rafem z Fuji względem Nikona;-)

cybulski
24-04-2019, 22:15
cybulski
co z tym 85L? Rzuc mi tutaj jakims offtopem, bo ile mozna o matrycach pierdzielic ;)


No dam dam ale zajmie mi trochę :)

- - - - kolejny post - - - - - -


Wychodzisz z blednego zalozenia, niestety.
Nie bede Cie juz wiecej meczyl.
No comment.

Wiesz ja też umiem napisac "rozwiń myśl", "co przez to rozumiesz", "jak się z tym czujesz", "co mówi twój psychoanalityk". 6868 zamiast tego wnies coś merytorycznego do dyskusji zamiast zdawkowych wyuczonych zdanek.

6868
25-04-2019, 13:20
ok, zostawmy to tak.

Piotrek1981
26-04-2019, 11:35
Dzień dobry.
Czy może mi ktoś powiedzieć czy da się w X-T3 zmienić kolor punktu AF jakimś sposobem?(pewnie nie, ale warto zapytać). Przez to, że jest w jasno-szarym kolorze czasem ciężko mi go znaleźć jak oderwę oko od wizjera.

matbe
26-04-2019, 12:35
Przecież wybrany punkt świeci na zielono. Mozesz też ruszyć wybierakiem? Toć to ułamek sekundy..

cybulski
26-04-2019, 12:48
Właśnie tego doświadczam Jestem świeżym użytkownikiem X-T3 i zdecydowanie dużo bardziej trzeba popracować nad rafem z Fuji względem Nikona


Jednak użytkownicy Fuji, jak zręsztą zapewne każdego innego systemu również, są bardzo wrażliwi na negatywne opinie (lub nawet nie tyle negatywne co wskazanie że gdzieś trawa bardziej zielona w jakimś zakresie) o swoich ukoachanych zabawkach.
Widać to również w wątku o nowych Nikonach Z, widać to też tutaj. Dla mnie to są fanboje, którzy nie potrafią zaakceptować, że są elementy lepsze i gorzsze w danej marce
i nie dopuszczają do odkrywania jakichkolwiek minusów swojej ulubionej marki.


Jednak my jesteśmy odporni na fanbojstwo, i umiemy je tępić niejednokrotnie w zarodku aby nie wywołało za wiele szkód.
Tak dobrze to odczytujesz fanboj to swego rodzaju szkodnik, nieopłacany ambasador marki, który zapłacił zapewne sam za swój sprzęt więc musi udowadniać wokół i sobie samemu, że podjął słuszną decyzję.


My nieortodoskyjni wielosystemowcy mamy w d... opinie fanbojów. Interesują nast fakty a nie mity.
I tego się trzymajmy :D

emet_b
26-04-2019, 13:06
Od poczatku systemu X odnosze nieodparte wrazenie, ze uzytkownicy Fuji sa bardzo przeczuleni na punkcie krytyki (jedni z bardziej i tak juz mocno wrazliwego srodowiska foto). Dlatego to jst jedyna grupa Fuji do ktorej przynaleze- wszedzie gdzie "bylem", kazdy uzytkownik Fuji byl juz z definicji wielkim Ahtysta.

Co do samego Fuji ;) po powrocie do luster doszedlem do wniosku, ze F jest fajne do max ogniskowej 60mm. Wyzej imho to juz udreka i tylko prawdziwi funboye lubia na tym pracowac. Ponadto 56 dpy nie urywa, a 90/2 jest moim najwiekszym rozczarowaniem z calego systemu.
Telezoomy sa spoko, jak kazdy zoom w X.
Dlatego u mnie zostaje cos szerokiego (laowa lub 10-24), 23/2 i 35/1.4 i uniwersalnie 16-55. Reszte zamieniam na stalki canona.

Paw-Bor
26-04-2019, 13:14
Sorry cybulski, ale nie bardzo wiem do czego pijesz[emoji848]




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

cybulski
26-04-2019, 13:23
[QUOTE=Paw-Bor;4046811]Sorry @cybulski (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=819), ale nie bardzo wiem do czego pijesz[emoji848]
@Paw-Bor (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=82339) nie piję do Ciebie (bo z Tobą się zgadzam w 100%) tylko do innych użytkowników tutaj. Bo zobacz ja też napisałem że coś mi się nie pododba to od razu fanboje marki wskakują jak na konia. WIęc na Ciebie też zaraz wskoczą że nie umisz w rawy :) Miej się na baczności i unikaj fanbojów :)

Paw-Bor
26-04-2019, 13:31
nie piję do Ciebie (bo z Tobą się zgadzam w 100%) tylko do innych użytkowników tutaj. Bo zobacz ja też napisałem że coś mi się nie pododba to od razu fanboje marki wskakują jak na konia. WIęc na Ciebie też zaraz wskoczą że nie umisz w rawy :) Miej się na baczności i unikaj fanbojów :)
Aha, zacytowałeś moją wiadomość wiec tak pomyślałem. Każdy system ma swoje plusy i minusy. Daleki jestem od tego żeby zachwycać się Fuji bo właśnie wszedłem w ten system[emoji2955]




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Piotrek1981
26-04-2019, 13:54
Przecież wybrany punkt świeci na zielono. Mozesz też ruszyć wybierakiem? Toć to ułamek sekundy..

Dzięki za odpowiedź. Tak wybrany jest zielony, ale dopóki nie wyostrzy jest szary i jesli oderwę oko od wizjera i po chwili znów przyłożę do oka, to często muszę go szukać bo go po prostu nie widzę, zwłaszcza jak mamy duży kontrast w kadrze. Zgadza się, że nie trwa to bardzo długo, i wiem, że mogę ruszyć wybierakiem. Dziękuję

matbe
26-04-2019, 14:07
Dzięki za odpowiedź. Tak wybrany jest zielony, ale dopóki nie wyostrzy jest szary i jesli oderwę oko od wizjera i po chwili znów przyłożę do oka, to często muszę go szukać bo go po prostu nie widzę, zwłaszcza jak mamy duży kontrast w kadrze. Zgadza się, że nie trwa to bardzo długo, i wiem, że mogę ruszyć wybierakiem. Dziękuję

Gdyby był np czarny to byś nie widział na ciemnych tłach ;-)
Ja czasem zerkam na głowny ekran, bo mam ustawiony podglad parametrow, wlasnie w celu sprawdzenia miejsca afu.

6868
26-04-2019, 15:10
Jednak użytkownicy Fuji, jak zręsztą zapewne każdego innego systemu również, są bardzo wrażliwi na negatywne opinie (lub nawet nie tyle negatywne co wskazanie że gdzieś trawa bardziej zielona w jakimś zakresie) o swoich ukoachanych zabawkach.
Widać to również w wątku o nowych Nikonach Z, widać to też tutaj. Dla mnie to są fanboje, którzy nie potrafią zaakceptować, że są elementy lepsze i gorzsze w danej marce
i nie dopuszczają do odkrywania jakichkolwiek minusów swojej ulubionej marki.


Jednak my jesteśmy odporni na fanbojstwo, i umiemy je tępić niejednokrotnie w zarodku aby nie wywołało za wiele szkód.
Tak dobrze to odczytujesz fanboj to swego rodzaju szkodnik, nieopłacany ambasador marki, który zapłacił zapewne sam za swój sprzęt więc musi udowadniać wokół i sobie samemu, że podjął słuszną decyzję.


My nieortodoskyjni wielosystemowcy mamy w d... opinie fanbojów. Interesują nast fakty a nie mity.
I tego się trzymajmy :D

Chlopie wyluzuj.

basket
26-04-2019, 15:23
Chlopie wyluzuj.

Nie dość, że spięty, to jeszcze głupoty gada :-P Ja tutaj już dawno fanbojstwa nie widziałem. Oczywiście zdarza się jak wszędzie, ale żeby aż tak się "uzewnętrzniać"? :-D

matbe
26-04-2019, 15:25
Żyłka pękła xD Może już odpuści(chociaż "tacy" nie odpuszczają)...

epicure
26-04-2019, 15:38
Paw-Bor nie piję do Ciebie (bo z Tobą się zgadzam w 100%) tylko do innych użytkowników tutaj. Bo zobacz ja też napisałem że coś mi się nie pododba to od razu fanboje marki wskakują jak na konia. WIęc na Ciebie też zaraz wskoczą że nie umisz w rawy :) Miej się na baczności i unikaj fanbojów :)

O czym Ty piszesz?

6868
26-04-2019, 16:49
O czym Ty piszesz?

Ciekawy jestem odpowiedzi. Ide po piwo D-)

cybulski
26-04-2019, 18:36
Ciekawy jestem odpowiedzi. Ide po piwo D-)

Mówisz że będzie dobra zabawa?

6868
26-04-2019, 19:01
Raczej nie, chyba ze tym razem ja sie myle :-)

cybulski
26-04-2019, 19:12
W temacie piwa to dziś zwykły paulaner ale jutro jestem w Krakowie i browar Lubicz. Jeśli ktoś nie zna polecam zajrzeć.

ksh
26-04-2019, 19:17
browar Lubicz.taki se... chyba że się lubi pić piwo w cyrku a'la centrum handlowe ;)

cybulski
26-04-2019, 20:01
taki se... chyba że się lubi pić piwo w cyrku a'la centrum handlowe ;)

Akurat tam się zatrzymuję odkąd to powstało na nowo (apartamenty) no a browar to przy okazji. A co być polecał z klimatów piwnych i jaki browar mają ?

nikoniarz
26-04-2019, 21:13
Z piwem jak z aparatami- jedni coś lubią, drudzy nie bardzo. Paulanera można dodać do tych drugich.

J1
26-04-2019, 21:51
...

Co do samego Fuji ;) po powrocie do luster doszedlem do wniosku, ze F jest fajne do max ogniskowej 60mm. Wyzej imho to juz udreka i tylko prawdziwi funboye lubia na tym pracowac. Ponadto 56 dpy nie urywa, a 90/2 jest moim najwiekszym rozczarowaniem z calego systemu.
Telezoomy sa spoko, jak kazdy zoom w X.
Dlatego u mnie zostaje cos szerokiego (laowa lub 10-24), 23/2 i 35/1.4 i uniwersalnie 16-55. Reszte zamieniam na stalki canona.

U mnie calkowity powrot do do luster (wciaz jestem uzytkownikiem systemu FX Nikona) jest bardziej niz prawdopodobny. Fuji X... fajny system przyjemnie sie fotografuje... irytujace jest brak przewidywalnosci co do efektow. Trudno mi to precyzyjnie zdefiniowac. Generalnie dotyczy to pracy ukladu AF, po czesci jakosci ISO w zaleznosci od ilosci i barwy swiatla. Czasami nawet ISO 800 potrafi wygladac kiepsko.

Dopoki uzywalem X-T1 glownie do streeta i nie zalezalo mi tak bardzo na technicznej stronie zdjecia lecz tylko na tresci i uchwyceniu momentu bylem umiarkowanie zadowolony. Z kolei testujac opcje X-T2 i obecnie X-H1 jako jedyny system... nie wyobrazam sobie miec Fuji jako jedyny system do wszystkiego.

PiKa
27-04-2019, 09:30
Co do samego Fuji ;) po powrocie do luster doszedlem do wniosku, ze F jest fajne do max ogniskowej 60mm. Wyzej imho to juz udreka i tylko prawdziwi funboye lubia na tym pracowac. Ponadto 56 dpy nie urywa, a 90/2 jest moim najwiekszym rozczarowaniem z calego systemu.

Może nowa 85 to zmieni? Relatywnie tania więc nie może być zła ;)




Dopoki uzywalem X-T1 glownie do streeta i nie zalezalo mi tak bardzo na technicznej stronie zdjecia lecz tylko na tresci i uchwyceniu momentu bylem umiarkowanie zadowolony. Z kolei testujac opcje X-T2 i obecnie X-H1 jako jedyny system... nie wyobrazam sobie miec Fuji jako jedyny system do wszystkiego.

Chyba, że tym "wszystkim" jest fotografia amatorska ;) Zakładam, że jesteś zawodowcem (zarabiasz na fotografii). Myślę, że potrzeby zwykłych ludzi są inne i im właściwie dowolny system wystarczy.

emet_b
27-04-2019, 09:58
Może nowa 85 to zmieni? Relatywnie tania więc nie może być zła ;)

Byc moze, ale dla mnie temat juz zamkniety. Wole dozbierac do 135L.

J1
27-04-2019, 11:57
...

Chyba, że tym "wszystkim" jest fotografia amatorska ;) Zakładam, że jesteś zawodowcem (zarabiasz na fotografii). Myślę, że potrzeby zwykłych ludzi są inne i im właściwie dowolny system wystarczy.

Czesto w dzisiejszych czasach trudno jednoznacznie i precyzyjnie okreslic kto jest zawodowcem a kto amatorem. Jednego dnia fotografuje jako amator by drugiego byc zawodowcem. Jednak fotografia nie jest moim zrodlem dochodu bezposrednio. Z drugiej strony potrzebuje profesjonalnej jakosci w okreslonych sytuacjach. Jak widzisz jest to skomplikowane i nie ma sensu sie nad tym rozwodzic ;-).

Istotniejsze jest to ze niezaleznie od tego czy jestes amatorem czy zawodowcem sa sytuacje gdzie oczekujesz profesjonalnego efektu koncowego. W takiej sytuacji Fuji X nie nadaje sie do roli jedynego systemu. Wlasnie to chcialem wyjasnic w poprzednim poscie. W pewnych aspektach Fuji moze byc lepszy i to jeszcze zaleznie od uzytego modelu aparatu. Upraszczajac... dla przykladu X-T3 plus mala i lekka stalka. Fajny aparat do dyskretnej fotografii na ulicy, zdjec wakacyjnych itp. z uwagi ze maly i lekki. Z kolei X-H1 jako aparat do fotografowania przyrody w szerokim tego rozumieniu... mnie w tej roli nie podszedl. Osiagam lepsze rezultaty z D750 a licze na jeszcze lepsze z D850.

Wspominalem poprzednio o moich problemach z XF 50-140. Moze to smieszne ale mialem problem z FF. Obiektyw wyslany na serwis i po powrocie przez pierwsze dwa wyjscia bylo super. Zdjecia z GO idealnie tam gdzie powinna byc a ostrosc juz na 2.8 robila naprawde imponujace wrazenie. Niestety trzecie wyjscie i okazuje sie ze obiektyw wrocil do starych nawykow. Nie wiem co zrobili w serwisie za pierwszym razem... w notce od nich widnialo ze obiektyw zostal skalibrowany do fabrycznych ustawien.

Podzielilem sie moim doswiadczeniem aby dac do myslenia ludziom ktorzy sprzedaja lustrzanki i zmieniaja caly system na Fuji X. Fuji to fajny system ale nie do wszystkiego i nie dla kazdego. Probowalem zrobic eksperyment i testowalem na ile Fuji moze sie sprawdzic dla mnie jako jedyny system. Po ponad pol roku rownoleglego uzywania lustrzanki Nikona i bezlustra Fuji stwierdzilem ze latwiej i lepsze rezultaty uzyskuje z lustrzanki Nikona.

Dla mnie system Fuji X jest bardzo kontrastowy i wywoluje skrajne emocje zarowno pozytywne jak i negatywne. Zreszta nie sadze ze jestem jedyny z takimi odczuciami. Widuje ludzi ktorzy weszli w ten system by pozniej z niego uciec a po czasie znowu wrocic.

Greg81
06-06-2019, 22:47
Panowie planuje zakupić folie ochronną na wyświetlacz do xt2, podpowiecie która sprawdza się ...?

Antonioo
06-06-2019, 23:37
używam taką do sony xz1 :mrgreen:

przem00
03-07-2019, 07:16
Drodzy forumowicze obecnie używam x-t20 z kilkoma stałkami. Ostatnio x-t30 w związku z cashbackiem zszedł do ceny 3,1k. Zastanawiam się nad zmianą....leczy czy warto?
Do fujika przeszedłem z FF canona, świadom ograniczeń cropa lecz zmiana gabarytów i JPG była priorytetem dlatego x-t20 wraz 23/2, 35/1,4 oraz 56/1,2 pasuje idealnie. Z obrazka jestem zadowolony, dużo czasu oszczędzam nie obrabiając zdjęć na kompie. W większości moich zastosowań JPG wystarczy. Niestety AFC trochę mnie zawiódł, nie jest źle ale spodziewałem się lepszych rezultatów szczególnie z 23/2. Testy x-t30 na necie wyczytałem chyba wszystkie :) i jedni mówią, że AFC prawie dorównał soniakowi a część jednak, że sporo mu jeszcze brakuje... Pytanie mam do osób, które zmieniły x-t20/x-t2 na x-t30/x-t3 czy różnica w AFC jest warta różnicy w cenie? lub może miał ktoś porównanie jak działa AFC w porównaniu do sony A7III?

matbe
03-07-2019, 09:47
przem00

To zależy od danego roku. W 2017 po pierwszej aktualizacji ludzie się spuszczali nad afem w T2, w 2019, pol roku od premiery T3, poprzednik nadaje się co najwyżej do fotografowania martwej natury :-) Za dwa lata, z premierą T4 model T3 także przestanie już mieć genialny AF.
Ale już bez drwin, faktem jest że w fuji z generacji na generacje największe zmiany zachodzą w af właśnie, T30 bedzie mieć szybszy i pewniejszy AF z tym eyeafem bez którego nikoniarze nie potarfią robić portretów, do tego masz lepszy grip(dla mnie ma to fundamentalne znaczenie) no i joistick zamiast kółka. Sprytnie to rozgrywają ze zawsze nowszy aparat ma też zmieniony layout przycisków, czujesz że masz nową zabawkę, jednocześnie filozofia obsługi się nie zmienia. Właśnie tego doświadczam po dokupieniu T2, względem T1.
A promocję widziałem i jest naprawdę mocna!

Greg81
03-07-2019, 13:03
Najlepiej kupować 2 -3 lata po premierze i wtedy mam w reku kilkumiesięczny sprzet na gwaracji za 40% ceny która jest na początku ...-) oczywiscie jesli jest taka potrzeba.

przem00
03-07-2019, 13:17
Najlepiej kupować 2 -3 lata po premierze i wtedy mam w reku kilkumiesięczny sprzet na gwaracji za 40% ceny która jest na początku ...-) oczywiscie jesli jest taka potrzeba.

teraz masz aparat za 75% ceny kilka miesięcy po premierze, warto się zastanowić...

matbe
03-07-2019, 14:20
Obecne promocje nieźle namieszały.
Dwuletni x-t20 wciąż dostępny za 2900,-
Najnowszy x-t30 3100,- przy czym jeden ze sklepów dodaje torbę PD a to kolejne kilka stów.. Dla wchodzących w system świetna okazja.

przem00
03-07-2019, 14:35
podaj namiary na ten sklep

Cornelson
03-07-2019, 14:44
podaj namiary na ten sklep

Digital24 i sklepbeznazwy tam chyba mają


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

matbe
03-07-2019, 15:08
podaj namiary na ten sklep
Corneliusz mnie ubiegł.
Digital24 dodaje torbę. Sklepbeznazwy rozdaje plecaki warte tysiaka, ale do innych modeli fuji.
Najlepiej dołączyć do oficjalnej grupy na fb, Fujifilm X Klub Polska, będziesz na bierząco.

przem00
03-07-2019, 22:15
Corneliusz mnie ubiegł.
Digital24 dodaje torbę. Sklepbeznazwy rozdaje plecaki warte tysiaka, ale do innych modeli fuji.
Najlepiej dołączyć do oficjalnej grupy na fb, Fujifilm X Klub Polska, będziesz na bierząco.

jestem podpięty ale nie trawie fb

- - - - kolejny post - - - - - -


Digital24 i sklepbeznazwy tam chyba mają


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

w tym sklepie wygląda ciekawie...
ciekaw jestem jeszcze innych użytkowników, którzy przeszli na x-t30/x-t3

Jurek Ż
04-07-2019, 06:04
Fuji X-T30 po ostatniej aktualizacji oprogramowania działa znakomicie. AF i wysokie ISO znacznie lepsze od tego w X-T20.

burzaa
04-07-2019, 13:55
Fuji X-T30 po ostatniej aktualizacji oprogramowania działa znakomicie. AF i wysokie ISO znacznie lepsze od tego w X-T20.

A jak AF-C?
Pozdrawiam

epicure
05-07-2019, 10:48
Kupował ktoś w Digital24? Nie nalicza mi się rabat przy próbie zakupu X-T30, cena się nie zmieniła z 4099.

burzaa
05-07-2019, 10:52
Kupował ktoś w Digital24? Nie nalicza mi się rabat przy próbie zakupu X-T30, cena się nie zmieniła z 4099.

Też tak miałem. Ostatecznie zamówiłem w Fotojokerze za 2949+ aku i fotoksiążka w cenie.

Cornelson
05-07-2019, 11:06
Napisz do nich byl problem chyba poruszany na fb.

matbe
05-07-2019, 11:14
Jaki aku? Z góry odradzam niebieskie newelle. Mój spuchł po 8-10 miesiącach, ostatnio znalazłem paragon i chcialem zwrot w cyfrowe.pl
Ku mojemu zaskoczeniu zabrali na serwis(!) i już 6 dzień czekam na odzew.. (zaskoczony bo sprzedawca zapewniał że takie rzeczy załatwiają od ręki, wziłąem newella bo na sklepie nie było innych)
Cyfrowe to mój podstawowy sklep, mase rzeczy kupilem, teraz chciałem pasek Leasha do fuji, mam nadzieję ze nie zniszczą tej wieloletniej przyjaźni dla trzydziestu złotych..
Edit aż zadzwoniłem, aku wymienili na nowy, już do mnie jedzie. No nic, będę na niego uważał.

burzaa
05-07-2019, 11:31
Duracell Fujifilm NP-W126

przem00
05-07-2019, 12:16
zdecydowałem się w końcu na xt-30, również zamówiłem w fotojokerze za 2949 z dodatkowym aku od duracella

matbe
05-07-2019, 12:20
Gratuluję!
I liczę na fotki w tutejszym fujikowym wątku ;-)

Jurek Ż
05-07-2019, 13:00
Dobry wybór. Jaką optykę wybrałeś?

czomolungma
05-07-2019, 13:17
zdecydowałem się w końcu na xt-30, również zamówiłem w fotojokerze za 2949 z dodatkowym aku od duracella

czy jak kupi się w tej cenie u sprzedawcy to jeszcze cashback przysluguje ?

https://www.fujifilm.eu/pl/produkty/aparaty-cyfrowe/promocje

matbe
05-07-2019, 13:31
xD no przecież to ta promocja

wilks
05-07-2019, 13:35
Cashback jest na inne korpusy i obiektywy, na X-T30 jest tylko natychmiastowy rabat.

epicure
07-07-2019, 10:01
X-T30 jest już w moich rękach. To nie był zakup, który planowałem, ale X-T100 coraz bardziej mnie wkur... W końcu coś pękło :-D

La
07-07-2019, 17:25
Gdyby ktoś chciał XT-20 to zapraszam - szczegóły w dziale sprzedam.

czomolungma
09-07-2019, 15:36
X-T30 jest już w moich rękach. To nie był zakup, który planowałem, ale X-T100 coraz bardziej mnie wkur... W końcu coś pękło :-D

epicure podziel się wrażeniami. Szczególnie jeśli chodzi o DR. Niby starawy X-T10 mam ale naprawdę z jego matrycy jak na cenę to możńa cuda wyciągać. Boję się zmienić niby na wyższy model ze względu na
słabsze DR-y w kolejnych modelach. Zawsze rzeczowo podchodziłeś do testów, liczę że sprawdzisz co w cieniach potrafi X-T30.
pozdro

epicure
09-07-2019, 15:54
Sprawdzę wszystko, ale najpierw muszę przyspieszyć z testem X-T100, bo się bujam z nim już kilka miesięcy :) Ale tak na pierwszy rzut oka (i na podstawie doświadczeń z innymi 24-megapikselowymi matrycami), to o DR nie ma co się martwić. Jak zmniejszysz zdjęcie do 16 mpx, to DR będzie nie gorszy, niż w X-T10. A gdy ekstremalnie duży DR nie będzie Ci potrzebny, to masz jeszcze zapas rozdzielczości.