PDA

Zobacz pełną wersję : Z6 / Z7 - opcje menu - porady, spostrzeżenia, triki



HYPER
04-12-2018, 11:04
Wątek ma na celu wymiane doświadczeń typowo nakierowaną na ustawienia na jakich pracujemy, spostrzeżenia dotyczące nowych funkcji, porównanie workflow, triki ułatwiające fotografowanie/filmowanie.
Myślę, że może to być zbiorczy wątek dla Z6 i Z7 bo menu pokrywa się w 99%.

adam_n
06-12-2018, 18:38
Wątek ma na celu wymiane doświadczeń typowo nakierowaną na ustawienia na jakich pracujemy, spostrzeżenia dotyczące nowych funkcji, porównanie workflow, triki ułatwiające fotografowanie/filmowanie.
Myślę, że może to być zbiorczy wątek dla Z6 i Z7 bo menu pokrywa się w 99%.

Współpraca z SB-800:
- brak możliwości wyłączenia w menu aparatu diody doświetlającej umieszczonej w korpusie przy jednoczesnym doświetlaniu przez lampę błyskową. Generalnie diodę wyłączyć się da ale nie powoduje to uaktywnienia doświetlania w lampie - w takim przypadku doświetlenie nie ma wcale.

Wybieranie pól ostrości w aparacie:
- brak możliwości zablokowania wybieraka, a tym samym możliwość przypadkowego ich przestawienia (brakuje mi blokady znanej i lubianej z np. D300s).

Długie kadrowanie:
- brak wykorzystania do zapobiegania uśpienia aparatu czujnika oka przy użyciu EVF, pomimo patrzenia przez wizjer aparat po zadanym w menu czasie i tak przejdzie w stan uśpienia. Wybudzenie nie jest specjalnie długie ale niestety jest to denerwujące.

Brak wykorzystania tylko stabilizacji matrycy przy korzystaniu z obiektywów ze stabilizacją. Brakuje możliwości wyłączenia stabilizacji w obiektywie i zdanie się na pełną stabilizację matrycy. Aktualnie działa to chyba jakoś hybrydowo (coś stabilizuje matryca , a coś obiektyw) co jest mniej skuteczne i drenuje baterię ciągle zasilając stabilizację obiektywu gdy aparat jest wybudzony. Rewelacyjnie by było gdyby można było wyłączyć stabilizację obiektywu i zostać ze stabilizacją matrycy. Niestety nie da się.


Wszystko co opisałem powyżej to problemy z którymi sobie nie radzę bo być może czegoś nie wiem pomimo dogłębnego studiowania menu i testowania różnych opcji. Jeżeli ktoś wie jak rozwiązać wyżej wymienione problemy to będę wdzięczny.

A poza tym co powyżej wszystko super :)

KrzysztofKozicki
22-12-2018, 21:18
https://www.youtube.com/watch?v=6uI4bPfWcU4

badtorro
23-12-2018, 03:03
Wreszcie przyjechał do mnie czytnik kart XQD. Transfer na dysk SSD to jest bajka teraz.
Transfer plików przez USB z aparatu do kompa to droga przez mękę +duże zużycie baterii. Bardzo polecam dedykowany czytnik. Transfer jest dramatycznie wyższy.

Pawel92
25-12-2018, 20:53
Nabyłem podwójną ładowarkę i dawali do niej dwie baterie "typu" EN-EL15: 7.0V, 1900mAh, 13.3Wh pod nazwą ENEGON. Z7 powiadomił mnie grzecznie, żebym sobie tę bateryjkę włożył do... Ktoś znalazł jakieś działające zamienniki? Z góry dziękuję.

badtorro
25-12-2018, 22:21
też to rozważałem, w końcu doszedłem do wniosku że kupując sprzęt za tyle tys złotych nie warto oszczędzać groszy na bateriach i kupiłem oryginał
nie muszę chyba dodawać że działa idealnie

nikoniarz
25-12-2018, 22:33
Zawsze zastanawiają mnie takie "oszczędności" przy sprzęcie tej klasy...

Pawel92
25-12-2018, 22:47
Dziękuję za pouczenie i troskę o moje oszczędności :grin: Mam trzy oryginalne baterie. Ja pisałem, nabylem podwójna ładowarkę. Baterie były razem z nią. Ponawiam pytanie o zmienniki do innych oszczędnych :wink:

kurczeblade
26-12-2018, 01:08
Troska o cudze oszczędności, to nie pierwszy raz tu ;)

W guuglach powinina wisieć baner:

"Szukasz darmowych doradców finansowych, przyjdź na forum nikona..." ;)

KrzysztofKozicki
26-12-2018, 11:43
Ja do D4 mam Duracella i działa lepiej niż oryginalna. Dokupiłem teraz do D810 klapkę i do niego poszła atomowa bateria a do Z6 dzięki temu mam łącznie 3.

nikoniarz
26-12-2018, 11:58
Ja do D4 mam Duracella i działa lepiej niż oryginalna.

Lepsza w wydajności? Porównujesz nową do nowej?

KrzysztofKozicki
26-12-2018, 16:10
Robię więcej zdjęć na duracellu. Oczywiście nie liczyłem tego dokładnie, ale porównuje to na reportażach ślubnych. Oryginalna jest o rok starsza, ale wątpię by miało to na tyle znaczenie. Nawet gdyby działały identycznie to i tak różnica w cenie jest taka, że warto kupić zamiennik. Przy 15 mam już oryginalne, bo różnica nie jest taka wielka.

nikoniarz
26-12-2018, 17:17
Robię więcej zdjęć na duracellu. Oczywiście nie liczyłem tego dokładnie, ale porównuje to na reportażach ślubnych. Oryginalna jest o rok starsza, ale wątpię by miało to na tyle znaczenie. Nawet gdyby działały identycznie to i tak różnica w cenie jest taka, że warto kupić zamiennik. Przy 15 mam już oryginalne, bo różnica nie jest taka wielka.

Ok, dobrze wiedzieć. U mnie w przypadku zamiennika EN-EL4a sprawa wygląda tak, że po 3 latach jego wydajność jest niższa niż 8-9 letniego oryginału ze stanem zużycia "4" (zamiennik ma ciągle "0"). Także kupując kolejny aku nie miałem oporów by wydać 6 stów na oryginał. Nie namawiam nikogo na zakup zamienników, każdy robi jak uważa. Przekonywać nie będę bo i po co, zresztą sam bym się nie dał przekonać. Napisałem jedynie, że zastanawiają mnie takie "oszczędności"... Nic więcej :) Zadowolenia ze sprzętu życzę :)

Pawel92
26-12-2018, 19:06
Ja do D4 mam Duracella i działa lepiej niż oryginalna. Dokupiłem teraz do D810 klapkę i do niego poszła atomowa bateria a do Z6 dzięki temu mam łącznie 3.
Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że do Z6 masz tylko oryginalne baterie, tak?

KrzysztofKozicki
27-12-2018, 00:53
Jedną co była w zestawie i dwie jakie używałem do D810. 15b ma niby pozwalać na ładowanie przez usb aparatu, ale jeszcze tego nie używałem.

Pawel92
27-12-2018, 10:17
Ok, dzięki.

T&T
01-01-2019, 17:57
Czy jakieś zaćmienie czy co. Nie mogę ustawić poprawnego działania zdalnych lamp błyskowych (na sterowniku Navigator X). W menu fotografowania aparatu jest opcja "sterowanie błyskiem", która jest nieaktywna. W instrukcji nie mogę znaleźć jak ją włączyć. Przy próbie jej włączenia dostaję komunikat: "opcja ta jest niedostępna przy bieżących ustawieniach lub w bieżącym stanie aparatu".

TOP67
01-01-2019, 19:22
Może jesteś w trybie filmowym?

T&T
01-01-2019, 19:30
Nie, normalnie w trybie fotografowania i zupełnie nie wiem o co chodzi. Wykonałem jeszcze reset menu fotografowania ale to nic nie zmieniło.

JK
01-01-2019, 21:33
W dokumentacji są wymienione z nazwy tylko lampy: SB-5000, SB-500, SB-400 i SB-300, które mają być zamontowane na sankach. Rozumiem to tak, że wtedy gdy taka lampa zostanie wykryta, opcja "Sterowanie błyskiem" stanie się aktywna. Ale sprawdzić tego nie mogę, bo nie mam takiej lampy. Korzystam z SU-800 i nie zauważyłem problemu ze sterowaniem lampami zdalnymi.

T&T
01-01-2019, 22:29
Dzięki za odzew. Na str. 179 instrukcji do Z6/7 wymienione są zgodne lampy w tym SB-800 i SB900, które posiadam. Cały czas jednak mam nieaktywną funkcję "sterowanie błyskiem" w menu fotografowania. Nic nie daje podłączenie lampy w sankach ani zdalnej. Jakbyś mógł sprawdzić czy ta funkcja jest aktywna przy podłączeniu do aparatu SU-800. Gdyby była aktywna to oznaczałoby, że problemem jest Navigator i trzeba iść do sklepu.

- - - - kolejny post - - - - - -

Dodam tylko, że z moim drugim D810 wszystko działa super.

JK
01-01-2019, 22:50
Ale te lampy mają przecież swoje wbudowane sterowniki błysku. Jak podłączę SU-800 do Z7, to te dwie kreseczki w menu zmieniają się na ikonkę przedstawiającą coś na kształt lampy, czyli sterownik jest wykrywany, ale funkcja nadal nie jest aktywna. W instrukcji jest napisane, że parametry współpracy z SU-800 są przez korpus ustalane automatycznie. Myślę, że ta funkcja w menu pozwala na ustawanie pracy tylko ściśle określonych lamp, które nie mają zaimplementowanego pełnego sterownika błysku, a jedynie w tym sterowaniu tak, czy inaczej pośredniczą. SU-800, SB-800, czy SB-910 taki sterownik mają i nie muszą korzystać z funkcji menu korpusu. Ale może się mylę.

T&T
01-01-2019, 23:04
No to z tego wynika, że jednak sklep.

Jacek_Z
01-01-2019, 23:28
Dzięki za odzew. Na str. 179 instrukcji do Z6/7 wymienione są zgodne lampy w tym SB-800 i SB900, które posiadam. .
I wtedy w menu masz te funkcje aktywne, jak rozumiem?
Czyli może Nikon odciął na chwilę producentów niezależnych? Ciekawe. Będzie nowe oprogramowanie do Navigatora X ? Co z radiówkami PW i YN?


W dokumentacji są wymienione z nazwy tylko lampy: SB-5000, SB-500, SB-400 i SB-300, które mają być zamontowane na sankach.
Nie ma obsługi SB600, SB700?
Trzeba posprawdzać czy ta lista wyczerpuje wszystko.

JK
02-01-2019, 00:18
Nie ma obsługi SB600, SB700?
Trzeba posprawdzać czy ta lista wyczerpuje wszystko.

Weź Ty sobie ściągnij te instrukcje i poczytaj, bo zaraz spowodujesz kolejną burzę. Tu jest mowa o jednej, jedynej funkcji w MENU, której zadaniem jest ustawianie parametrów błysku dla wymienionych w instrukcji lamp. Pozostałe lampy Nikona, te współczesne, będą błyskać, ale nie zrobisz z nich sterownika dla wielu grup lamp, czy nie wymusisz błysku stroboskopowego, jeśli te lampy nie mają tego wbudowanego w swój soft. A lampy innych producentów Nikona raczej nie obchodzą, bo wszędzie jest mowa o lampach i sterownikach firmy Nikon.

I jeszcze jedno. Dziś sprawdziłem AF-S i AF-C w warunkach dość ekstremalnych: f/2.8, ISO6400 i czasy na poziomie 1/3-1/8 sekundy. Wszystko działa, AF działa, zdjęcia da się robić, a nieostrości są głównie wynikiem "machania" aparatem w ciągu tych 1/3-1/8 sekundy. Jak się za bardzo nie "macha", to nawet szkło bez VR daje radę we współpracy ze stabilizacją matrycy. No i należy pamiętać, że Z7 ma 45Mpix, a nie 12, czy 16, a wszystkie poruszenia i nieostrości natychmiast widać na LCD w 100% powiększeniu.

TOP67
02-01-2019, 00:54
Dzięki za odzew. Na str. 179 instrukcji do Z6/7 wymienione są zgodne lampy w tym SB-800 i SB900, które posiadam.

Dodam tylko, że z moim drugim D810 wszystko działa super.

I jak podłączysz SB-800 do D850, to możesz sterować CLS z poziomu aparatu?

T&T
03-01-2019, 08:09
Nie, jak podłączę SB-800 do D-810 za pośrednictwem Navigatora X to mogę sterować CLS. Teraz już jest wszystko jasne. Żeby móc sterować CLS z Z6/7 potrzebna będzie aktualizacja firmware'u do Nawigatora X (której przynajmniej na razie nie ma) lub trzeba kupić SU-800. To drugie to niestety 1kzł.
Początkowo błędnie uważałem, że jak uda się aktywować funkcję w menu aparatu, o której pisałem wyżej, to będę mógł sterować z Z6 CLS przy pomocy Navigatora X. Jednak JK wszystko wyjaśnił i sprowadził mnie na właściwą drogę.

Rossi_PL
03-01-2019, 09:25
Nie wiem czy odpowiedni dział wybrałem ale znalazłem film na YT w którym to pokazana jest spora różnica w pracy AF podczas video gdy używany jest NLOG... af wyraźnie gorzej pracuje: https://youtu.be/mVBjBGlM_e0

KrzysztofKozicki
03-01-2019, 17:54
Nie wiem czy odpowiedni dział wybrałem ale znalazłem film na YT w którym to pokazana jest spora różnica w pracy AF podczas video gdy używany jest NLOG... af wyraźnie gorzej pracuje: https://youtu.be/mVBjBGlM_e0

Używam z6 z ninja flame i nie mam problemów z af w n-log

bubol
25-03-2019, 22:37
Jak sobie radzicie w pracy Z7 na Manualu w studio gdy wyzwalamy lampy błyskowe nadajnikiem a wizjer na ISO 100 jest ciemny. Nie pomaga mi ustawienie jasności wizjera. Dopiero na programach A,P .... jest jasno i widać rewelacyjnie gdzie celujemy AF.

TOP67
25-03-2019, 23:01
Nie mam Z7, ale spróbował bym d8

JK
25-03-2019, 23:38
Dokładnie.

miro60
26-03-2019, 12:54
Wyłącz ustawienia podglądu na żywo czy jakoś tak to się nazywa

bubol
26-03-2019, 17:16
Wyłącz ustawienia podglądu na żywo czy jakoś tak to się nazywa

TAK Bardzo dziękuję Zaskoczyła mnie tak opcja. Jest super Jeszcze raz dziękuję wszystkim

iPokey
26-10-2019, 11:37
Wreszcie przyjechał do mnie czytnik kart XQD. Transfer na dysk SSD to jest bajka teraz.
Transfer plików przez USB z aparatu do kompa to droga przez mękę +duże zużycie baterii. Bardzo polecam dedykowany czytnik. Transfer jest dramatycznie wyższy.

Jaki masz transfer? Ja na oryginalnym czytniku Sony - dołączonym do karty, na USB3 tylko 40Mb

- - - - kolejny post - - - - - -

To co mi super przeszkadza w pracy na z6 to to, że EVF jest znacząco jaśniejszy niż LCD. Zdjęcie na EVF w strefach shadows jest czytelne, a na LCD i na komputerze już nie. Wniosek z tego, że EVF nie pokazuje dokładnie tego zdjęcia, które otrzymamy na ekranie komputera. Na niskim ISO EVF jest czytelny i zdjęcie akceptowalne. Po transferze okazuję się, że jest super ciemne.

Dariusz Breś
26-10-2019, 13:38
Jak sobie radzicie w pracy Z7 na Manualu w studio gdy wyzwalamy lampy błyskowe nadajnikiem a wizjer na ISO 100 jest ciemny. Nie pomaga mi ustawienie jasności wizjera. Dopiero na programach A,P .... jest jasno i widać rewelacyjnie gdzie celujemy AF.

Co to za nadajnik? Normalnie po podpięciu i włączeniu wizjer powinien być tak samo jasny niezależnie od nastaw iso i szybkości, identycznie jak przy podpięciu sabinki na sanki.

TOP67
26-10-2019, 14:49
Przecież to oczywiste. Wizjer pokazuje ekspozycję bez udziału lamp. W trybie M bez autoISO będzie ciemno. W trybach automatycznych zmieni parametry. W menu można to przestawić, żeby wizjer pokazywał zawsze jasno.
Możliwe, że po wykryciu lampy ten tryb sam się włącza, ale ten nadajnik się nie dogaduje z Z.

Dariusz Breś
26-10-2019, 15:08
Możliwe, że po wykryciu lampy ten tryb sam się włącza.

NIE, ten tryb to zupełnie inna historia, zrobiono go aby obraz wyglądał tak jak daje lustro, czyli odłącza wszystkie twoje nastawy mające wpływ na wyświetlanie.

Jeśli wykryje lampę/nadajnik wizjer pozostaje jasny cały czas na tym samym poziomie. Ale nastawy obrazu można zmieniać, np. żywe, b/w, itp. co jest niemożliwe w trybie o którym piszesz "D8".

marcin255
26-10-2019, 22:31
Ja jak podpinam Metza i go włączę to wizjer jaśnieje po wyłączeniu ściemnia się

Dariusz Breś
26-10-2019, 23:55
Ja jak podpinam Metza i go włączę to wizjer jaśnieje po wyłączeniu ściemnia się

Wraca do twoich nastaw, tak będzie precyzyjniej. Bo równie dobrze może jaśnieć po wyłączeniu lampy/nadajnika, jeśli tak miałeś go ustawionego.
Jak najbardziej prawidłowe zachowanie.

Myślę że te bez ttla mogą nie być wykrywane i przez to nie blokuja jasności wizjera.

La
29-10-2019, 19:54
W razie czego przypominam, że menu błysku nie działa też przy elektronicznej migawce.

Co do czytników, kupiłem u skośnych z ali uniwersalny czytnik za 50 z przesyłką mniej więcej. Prędkość zgrywania na macbooku (usb-c) 3 x szybciej niż po kablu z aparatu.
Z negatywów odnośnie Z7 - mam duży odsetek nieostrych zdjęć z Sigmy 70-200 Sport po FTZ. Ogólnie, ten obiektyw działa 2 razy szybciej i pewniej z D750 w moim przypadku. Może jest uwalony, może będzie update firmwaru? Na razie jest średnio.

Z trików:
na joyu mam blokade ekspozycji, obok blokade ekspozycji + af. Z biegiem czasu zauważyłem, że w normalnych warunkach reportażowych , 99% zdjęć to AF-C z wykrywaniem + użycie blokady ekspozycji właśnie. Spowodowane jest to oczywiście wykorzystywaniem AFu w całej powierzchni matrycy a przy ustawionym pomiarze centralnym różnie bywa. Więc łowiąc fotę, w nawyku mam już ustawienie ekspozycji w pierwszej kolejności. Reasumując - używam joya jednocześnie do blokady i wyboru oka/twarzy.

ksh
29-10-2019, 21:34
Serio nie da się programować klasycznego wybieraka w Zetkach ? szukam szukam i nic.

ksh
29-10-2019, 23:12
Porównuje sobie właśnie cały dzień Z6 z A7II, ustawiam menu, macam, sprawdzam af itd, pierwsze spostrzeżenia i odczucia że Z6 jest wielkie i ciężkie mimo że specyfikacja nie potwierdza tego.
Druga sprawa to personalizacja i guzikologia, Sony na plus ilość przycisków programowanych, wybierak z przypisaniem funkcji, kółko na wybieraku, za to Z6 ulepsza szybkie korzystanie z menu funkcyjnego w nikonie pod przyciskiem i.
Póki co nie widzę zastosowania dla fajnych przycisków Fn przy bagnecie.
Wybierak tradycyjny dubluje się z wybierakiem nowym.
Obiektyw 24-70 f/4 zgrabny, pierścień programowany ograniczony w wyborze, rozkładanie obiektywu na minus.
AF celniejszy i pewniejszy w Z6 co akurat nie dziwi, jutro będę miał A7III to porównam.
Bateria trzyma jak dwie w Sony A7II, tu tez A7III pewnie porównywalne będzie.

J1
29-10-2019, 23:47
Porównuje sobie właśnie cały dzień Z6 z A7II, ustawiam menu, macam, sprawdzam af itd, pierwsze spostrzeżenia i odczucia że Z6 jest wielkie i ciężkie mimo że specyfikacja nie potwierdza tego.
Druga sprawa to personalizacja i guzikologia, Sony na plus ilość przycisków programowanych, wybierak z przypisaniem funkcji, kółko na wybieraku, za to Z6 ulepsza szybkie korzystanie z menu funkcyjnego w nikonie pod przyciskiem i.
Póki co nie widzę zastosowania dla fajnych przycisków Fn przy bagnecie.
Wybierak tradycyjny dubluje się z wybierakiem nowym.
Obiektyw 24-70 f/4 zgrabny, pierścień programowany ograniczony w wyborze, rozkładanie obiektywu na minus.
AF celniejszy i pewniejszy w Z6 co akurat nie dziwi, jutro będę miał A7III to porównam.
Bateria trzyma jak dwie w Sony A7II, tu tez A7III pewnie porównywalne będzie.

Pod jednym mam "moje menu" czy jak to sie tam nazywa. W moim menu roznosci, kilka tematow zwiazanych z AF (konfiguracyjne) formatowanie karty pamieci, sprawdzanie baterii, zmiane formatu FX/DX (bywa ze uzywam tego w Z7 w polaczeniu z 300mm f4)

Pod drugim mam konfiguracje Auto ISO.

To daj porownanie do A7III. Ciekawym ;-)

ksh
29-10-2019, 23:53
Ja też właśnie pierwsze co chciałem dodać to kwestie autoISO ale nie widzę tego w opcji.
Póki co rok używania Sony bierze góre ale w Z6 mam to co chciałem od zawsze czyli cichy tryb, dotyk i detale jak pełna personalizacja w U1-3.
No i wizjer w Z6 robi wrażenie ale nie jest to dla mnie jakaś rewolucja.

Dariusz Breś
29-10-2019, 23:57
Ja też właśnie pierwsze co chciałem dodać to kwestie autoISO ale nie widzę tego w opcji.

klawisz iso i pokrętło przysłony, od dawna w nikonie tak jest.
Zety, D850, D5

ksh
30-10-2019, 00:01
Ale chodzi o przypisanie ustawień AutoISO do Fn1/2.
Ja lustra Nikona znam, mam, używam.

Dariusz Breś
30-10-2019, 00:06
Ale chodzi o przypisanie ustawień AutoISO do Fn1/2.
Ja lustra Nikona znam, mam, używam.

A po cholerę takie cuda? weźmiesz puche zastępczą i się zakałapućkasz bo pamieci mięśniowej bubu zrobisz.

ksh
30-10-2019, 00:15
A na co mi zastępcza pucha ? :)
Ja amator od pstryków.
Ustawienia własne można przenosić z karty do aparatu... np zastępczego jak coś :)

Dariusz Breś
30-10-2019, 00:21
A na co mi zastępcza pucha ? :)
Ja amator od pstryków.
Ustawienia własne można przenosić z karty do aparatu... np zastępczego jak coś :)

No jak tam chcesz panie, tylko to strasznie ogranicza, bo dzięki pamięci mięśniowej jesteś szybki i wiesz gdzie co jest.
Ale w sumie jak masz jedną puchę to spust migawki może być i pod FN ;)

Ja już w tej chwili mam zonka bo przyciski afu są gdzie indziej w zetach i lustrach.
Dobrze że cała reszta jest podobna. Na początku chciałem dopasować aparat, tu se podepnę to, tam to, takie grzebanie aby pogrzebać.

Ale po dniu użytkowania wróciłem do nastaw standardowych. Lepiej zaadaptować się do puchy niż odwrotnie, przynajmniej dla mnie.

smicha
30-10-2019, 11:45
Najmocniej przepraszam, jeżeli pojawiło się już to pytanie: czy przegranie nowego firmware na kartę XQD możliwe jest tylko i wyłącznie poprzez czytnik? (tak podaje Nikon oficjalnie na swojej stronie)

KrzysztofKozicki
30-10-2019, 13:15
Tak. O co chodzi z tymi 8 znakami. Bobjuz esej trzeba pisać, zamiast zwykłego tak?

markB
30-10-2019, 13:16
A jak chciałbyś inaczej wgrać firmware na kartę XQD? Przez USB w aparacie? To służy do przerzucania zdjęć na komputer.

La
30-10-2019, 13:54
A jak chciałbyś inaczej wgrać firmware na kartę XQD? Przez USB w aparacie? To służy do przerzucania zdjęć na komputer.

Znam przypadki, gdzie aparat wystawia karte po podpieciu do kompa jak zwykły czytnik. W dobie amrt bridgów, bluetoothow i innych ciulstw, Nikon nie ma takiej opcji. A szkoda jak widać.

ksh
30-10-2019, 17:04
To daj porownanie do A7III. Ciekawym ;-)
Jakby nie cena to brałbym A7III, oprogramowanie guzików w porównaniu do Zetki lepsze, nawet w A7II mam lepiej ale za to U1/U2/U3 ma więcej ustawień do personalizacji czego mi brakowało.

Minus dla trójki to że nie można używać menu Fn dotykiem, wizjer nie dostrzegam różnicy w stosunku do dwójki, Zetka zdecydowanie ma lepszy wizjer.
Trójkę w łapie trzyma się podobnie lub ciut lepiej jak dwójke, Z6 zdecydowanie masywniejszy sprzęt z lepszym gripem, czuć że sprzęt jest większy co mnie martwi bo przyzwyczaiłem się do A7II.
Obiektyw kitowy 4/24-70 z Zetki wkurza że trzeba go rozsunąć do działania, szkoda że 24mm nie jest w pełnym złożeniu, mam odczucie jakby był strasznie plastikowy i ten soniakowy jakiś taki solidniejszy jest.

Porównanie AF robiłem na twarzy postaci w ledwo wpadającym oświetleniem do pomieszczenia, tło kremowe zlewające się z twarzą bez kontrastów, wszystkie aparaty z 4/24-70, A7II pompuje i czasami ustawiał się gdzieś w powietrzu, A7III lekko pompuje ale czasami ustawiał bardzo szybko i nigdy nie spudłował, Z6 mało pompowania i sporo trafień ale i sporo potwierdzeń mydlanych jak w A7II, żeby AF wyczuć trzeba by też ustawić sprzęt i odpuściłem jakieś konkretne testy bo szkoda się zniechęcać nie znając sprzętu i wprowadzać ludzi w błąd swoimi niesolidnymi porównaniami.

Bateria najwolniej spadła w tej zabawie w Z6 co też nie jest wymiernym testem.

Tak czy siak zostaje z A7II...

...do czasu jak dojdzie zakupiony Z6 :)

Ostatecznie decydująca była cena, 2500zł taniej mam Z6.

paparapa
30-10-2019, 22:56
Ostatecznie decydująca była cena, 2500zł taniej mam Z6.

No wiesz..... marne 2,5kPLN przekabaciło Cię :):):)

ksh
31-10-2019, 00:22
No widzisz jaki jestem przekupny, nawet nikt mi do auta nie musi wrzucać paczek z kasą ;)

J1
31-10-2019, 00:52
...

...do czasu jak dojdzie zakupiony Z6 :)

Ostatecznie decydująca była cena, 2500zł taniej mam Z6.

Witaj w rodzinie ;-) Jakie obiektywy planujesz uzywac z Zetka ?

C_K
31-10-2019, 13:35
Jaki masz transfer? Ja na oryginalnym czytniku Sony - dołączonym do karty, na USB3 tylko 40Mb


Ło Matyldo....co to za czytnik ? Ja na zwykłym tanim czytniku USB 3.0 i na starej karcie SD mam odczyt z karty przy zrzucaniu zdjęć na poziomie 90MB/s...a tu XQD i 40 ???

ksh
31-10-2019, 18:54
Witaj w rodzinie ;-) Jakie obiektywy planujesz uzywac z Zetka ?

Póki co kit musi wystarczyć i liczę że tamron wrzuci też do Zetki te nowe obiektywy bo chciałbym 2.8/20mm, do tego na bieżąco używam manualne ale tu mi nie potrzebny FTZ tylko zwykły NF-NZ.
Sprzęcik już dotarł ale nie ma chyba nic gorszego jak niemożność wypróbowania bo karta w drodze i będzie chyba po weekendzie dopiero :(
Nie będę pisał ile mnie całość kosztował bo paru osobom by żyłka pękła ;)

poste
31-10-2019, 19:07
Nie, no pochwal się, gdzie i za ile 8-)

Ps. Widzę, że XQD zabolało jak przyszło do wyłożenia swojej kasy... to punkt widzenia się zmienił:grin:

ksh
31-10-2019, 19:41
Co do obiektywów jeszcze to chodzi po głowie ten 14-30mm S ale musi tu przyjść dobra przecena.

Co do XQD entuzjazm przy premierze Zetek był większy bo patrzyłem co się dzieje z cenami kości 3D NAND i jak strasznie zleciały ceny SSD, niestety XQD ile kosztowało tyle kosztuje, kartę 120GB kupiłem za połowę ceny tego co u nas, dokładnie 480zł ale już nie ma, jak będzie znowu promo jakieś to wrzucę info.

Wracając do tematu to nie mogę przeboleć tego że Nikon nie oprogramował głównego wybieraka albo nie skopiował od sony kółka, dla mnie to tak świetna sprawa jest w Sony że tam miałem wrzucony zoom, stabilizacje i iso, nowy wybierak praktycznie kopiuje stary w funkcjonalności, wiec po co tak to rozwiązali ?

rupi
31-10-2019, 22:18
Kolesi, a gdzie kupowałeś ?

ksh
31-10-2019, 22:59
Karte w Szwajcarskim Fust znajomy przejazdem kupił bo była promocja bardzo duża i miał jakąś tam kartę zniżkową, teraz cena jak u nas.

Dariusz Breś
04-11-2019, 01:04
Wracając do tematu to nie mogę przeboleć tego że Nikon nie oprogramował głównego wybieraka albo nie skopiował od sony kółka, dla mnie to tak świetna sprawa jest w Sony że tam miałem wrzucony zoom, stabilizacje i iso, nowy wybierak praktycznie kopiuje stary w funkcjonalności, wiec po co tak to rozwiązali ?

nikon to nie sony, mają własne rozwiązania, gdyby skopiowali klawiszologię byliby skończonymi idiotami, już pomijam że sony ma rozwiązanie słabsze,
umieszczenie przycisku iso w wybieraku byłoby cofnięciem się o dekadę,

jest obok spustu, tak jak w pozostałych puchach nikona aby zachować guzikologię i łatwość obsługi
a ty chcesz teraz władować w jakimś dziwnym miejscu niezgodnym z resztą systemu nikona, no cmon, zaadoptuj się a nie patrz na inne systemy bo to ślepa uliczka

Jacek_Z
04-11-2019, 02:04
Tak dla ścisłości to Nikona ISO wędrowało, nie było zawsze w tym samym miejscu. W jednocyfrowcach aż do D4 było na dole przy tym malutkim LCD. W semipro było na lewo od pryzmatu, dopiero w D850 przenieśli obok spustu.
Dla MNIE ISO to jeden z najmniej ważnych guzików, ale rozumiem że dla reporterów jest inaczej i nawet sie dziwię dlaczego tak późno go dali obok spustu.
Dla mnie ważny jest guzik L - lock, a z niego zrezygnowano (ostatni był w D3s) i muszę go sobie ustawiać pod funkcyjnym.

ksh
04-11-2019, 10:13
nikon to nie sony, mają własne rozwiązania, gdyby skopiowali klawiszologię byliby skończonymi idiotami, już pomijam że sony ma rozwiązanie słabsze,
umieszczenie przycisku iso w wybieraku byłoby cofnięciem się o dekadę,

jest obok spustu, tak jak w pozostałych puchach nikona aby zachować guzikologię i łatwość obsługi
a ty chcesz teraz władować w jakimś dziwnym miejscu niezgodnym z resztą systemu nikona, no cmon, zaadoptuj się a nie patrz na inne systemy bo to ślepa uliczka

Tak bo przycisk ISO w nikonie to nie wszystko, trzeba albo go naciskać albo co gorsza przytrzymywać i kręcić dwoma pokrętłami, w sony mam na kółku, jest to bajeczne uproszczenie.
Nikon kopiuje z sony sporo ( np panel funkcyjny, układ i wygląd ), mogli to też skopiować zamiast robić zbędny wybierak praktycznie w dwóch wersjach na body.
Wystarczyło oprogramować cztery kierunki w klasycznym wybieraku żeby zwiększyć funkcjonalność niesamowicie.

Ewentualnie "łatwe iso" i żeby pod drugim kółkiem można było na skrajnym ustawieniu ustawić autoISO.

Póki co każda puszka nikona jaką miałem ma inny układ guzików i inne rozwiązania właśnie z ISO, nie ma tu przemyślanej strategii tylko co im przyjdzie do głowy to robią.
Ale rozumiem że w sprzęcie amatorskim można tak świrować, w zawodowym, którego nie mam pewnie jest inaczej.

Dariusz Breś
04-11-2019, 17:26
Tak bo przycisk ISO w nikonie to nie wszystko, trzeba albo go naciskać albo co gorsza przytrzymywać i kręcić dwoma pokrętłami, w sony mam na kółku, jest to bajeczne uproszczenie.

Przyzwyczaiłeś się i jest to dla ciebie uproszczenie, tak jak ja przyzwyczaiłem się do klawisza iso przy spuście i gdy pracuję na sony szlag mnie trafia że przycisk iso jest pod kółkiem.
Minusem twojego rozwiązania jest niespójność z puchami nikona.



Nikon kopiuje z sony sporo ( np panel funkcyjny, układ i wygląd ), mogli to też skopiować zamiast robić zbędny wybierak praktycznie w dwóch wersjach na body.
Wystarczyło oprogramować cztery kierunki w klasycznym wybieraku żeby zwiększyć funkcjonalność niesamowicie.

Czy jesteś w stanie zrozumieć że nikon ujednolica klawiszologię w swoim systemie?
Pewnie kopiuje, tak jak sony kopiuje innych, normalka.



Ewentualnie "łatwe iso" i żeby pod drugim kółkiem można było na skrajnym ustawieniu ustawić autoISO.

Wszystko już jest pod klawiszem.


Póki co każda puszka nikona jaką miałem ma inny układ guzików i inne rozwiązania właśnie z ISO, nie ma tu przemyślanej strategii tylko co im przyjdzie do głowy to robią.
Ale rozumiem że w sprzęcie amatorskim można tak świrować, w zawodowym, którego nie mam pewnie jest inaczej.

Wręcz przeciwnie, ostatnie puchy nikona mają iso przy spuście: D5, D850, Z7, Z6
i chwała mu za to że nie zmienia tego ułożenia.

Owszem jako dodatek mogliby zrobić kółko programowalne dla takich swiczerów co gdzieś zostali jedną nogą w innym systemie, ale od zmiany aktualnej klawiszologii niech ich ręka boska broni!

ksh
04-11-2019, 21:07
Masz już wyrobione spostrzeżenia, ja dopiero od kilku dni mam Z6, od wielu lat używam nikonów, najwyższy model jaki miałem do był D750 i nie mam takich spostrzeżeń jak ty.
Brakuje mi "łatwego iso" jaki miałem w D750.
Brakuje mi też programowania wybieraka klasycznego, który bez tego w Z6 jest praktycznie tak potrzebny jak zęby mądrości :)

Umiejscowienie przycisku ISO jest bardzo ok, tak samo jak programowanie przycisku zapisu, to daje mi podobieństwo do sony.
Programowany pierścień w obiektywie jest ok ale jakoś nie widzę zastosowania póki co dla niego i chyba tak samo jak i w nikonie bo ograniczyli tam ustawienia mocno.

Przyzwyczajam się do przycisków koło bagnetu i polubiłem je, wrzuciłam tam testowo tryby pomiaru, korzystam z matrycowego, a tam dałem punktowy i ten, który jest dla mnie nowy czyli punktowy z ochroną przepalenia ( ten pomiar jest świetny! ).
U1/U2/U3 pozwala zapisać osobno trzy ustawienia foto i trzy video, świetna sprawa.

morzon
04-11-2019, 23:03
Programowany pierścień w obiektywie jest ok ale jakoś nie widzę zastosowania póki co dla niego i chyba tak samo jak i w nikonie bo ograniczyli tam ustawienia mocno.


Ja natomiast mega sobie cenię tę funkcję. Nauczyłem się tak działać (np w repo) w zmiennych warunkach: mam tryb A + szybka korekta ekspozycji pierścieniem na szkle. Przy podglądzie ekspozycji w wizjerze to super użyteczne i bardzo szybkie (tylko trzeba wyczuć pierścień, bo łatwo lekkim obrotem zrobić - 4EV :D)

mario_320
05-11-2019, 22:52
Witam mam pytanie w czym najlepiej obrabiać zdjęcia .Wcześniej przy Nikonie d 7100 wystarczał mi program ,który dostałem przy zakupie na płycie ViewNX 2 a teraz przy Z7 zdjęcia RAW nie da się nic zrobić dostaje takie info :Te obrazy nie mogą być ani wyświetlane jako obrazy surowe, ani edytowane, ponieważ nie znaleziono używanych profili soczewek kontroli zniekształceń.
Pomóżcie czy mam coś sciągnąć ze strony nikona ?

ksh
06-11-2019, 00:13
Pasowałoby ściągnąć najnowsze wersje ze strony nikona :)

TOP67
06-11-2019, 00:19
View NX-i oraz D

nonnatus
06-11-2019, 05:12
Witam mam pytanie w czym najlepiej obrabiać zdjęcia .Wcześniej przy Nikonie d 7100 wystarczał mi program ,który dostałem przy zakupie na płycie ViewNX 2 a teraz przy Z7 zdjęcia RAW nie da się nic zrobić dostaje takie info :Te obrazy nie mogą być ani wyświetlane jako obrazy surowe, ani edytowane, ponieważ nie znaleziono używanych profili soczewek kontroli zniekształceń.
Pomóżcie czy mam coś sciągnąć ze strony nikona ?

prosty program do konwersji RAW do DNG i masz problem z głowy.

mario_320
06-11-2019, 09:15
OK dziękuje bardzo dzisiaj spróbuje

ksh
12-11-2019, 11:27
Da się zaznaczyć wszystkie zdjęcia w aparacie i oznaczyć je do wysłania bo albo jestem ślepy albo nikon się wygłupia :)

ksh
14-11-2019, 15:20
Pier... wifi Made in Nikon kur... tempe chu... nie potrafią zrobić przez tyle lat normalnie działającej rzeczy !!!

myrele
14-11-2019, 15:31
Pier... wifi Made in Nikon kur... tempe chu... nie potrafią zrobić przez tyle lat normalnie działającej rzeczy !!!

Skąd ten język. Przecież to ty glosiles, że backup po wifi to przyszłość w Nikonie. Druga karta miała być zbędnym dodatkiem. Ehh

poste
14-11-2019, 16:20
Skąd ten język. Przecież to ty glosiles, że backup po wifi to przyszłość w Nikonie. Druga karta miała być zbędnym dodatkiem. Ehh

:twisted::lol:8-)

Na marginesie to z przykrością muszę podzielić opinię o BT. D500 zaliczył mi przygody, kiedy BT jakoś się zawiesił. Wyłączanie wszystkiego nic nie dało, bateria 200 zdjęć i zeżarło. Pomogło dopiero przywrócenie ustawień fabrycznych. Widzę, że w Z nie ma postępu :( jak czytam o tajemniczym znikaniu baterii.

ksh
14-11-2019, 16:29
Już się uspokoiłem :)
Musiałem szybko coś pstryknąć i zrzucić na kompa, wiec włączam wifi i... nie łączy się, trzeba było zrestartować kompa i ruszyło, a na kompie otwarte kilka program w trakcie pracy, nie jest to straszny problem ale wczoraj było tak samo.
Ustawie na routerze i w aparacie IP na sztywno to może zadziała.

Plus że wifi w Z6 zapieprza w porównaniu do A7II, jest 5GHz.

Co do samego sposobu realizowania wysłania po wifi zdjęć jak się zaznaczy wyślij automatycznie to wystarczy tylko włączyć wifi w aparacie i lecą zaznaczone zdjęcia, więc jest ok zwłaszcza że można włączanie mieć na ekranie.

Czy da się zaznaczyć wszystkie zdjęcia na karcie do wysyłki trzy trzeba każde kolejno zaznaczać ?

Bateria po kilku dniach sama nic nie traci, wifi zżera dużo dużo mniej niż w sony.

poste
14-11-2019, 16:57
Czyli aparat dobry, komp zawiódł ;)

ksh
14-11-2019, 17:29
Pewnie tak, idę kupić desktopa marki Nikon ;)

paparapa
14-11-2019, 20:08
Czyli aparat dobry, komp zawiódł ;)

Podejrzewam że w kompie siedzi wynalazek z microsoftu .... a oni od dużo większego czasu, niż nikon robi wi-fi, nie potrafią zrobić przyzwoitego systemu :)

ksh
14-11-2019, 20:38
Stałe IP komputera i aparatu ustawione w routerze rozwiązało problem, zapewne profil połączenia wifi w aparacie wrzuca sobie IP komputera z poprzedniej sesji połączenia.
Co ciekawe połączenie 5GHz bez widocznego spadku transferu jest na dość dużych odległościach, na fonie już spadło że strony www przestały się otwierać, a w aparacie transfer szedł.
Tak jak wcześniej pisałem w Z6 transfer wifi jest mega szybki.

Ciekawe czy dałoby się taki kieszonkowy router LTE ( nawet bez karty sim ) wykorzystać do podłączenia pendrive i przesyłania pliku na niego z Zetki, muszę to przetestować.

poste
14-11-2019, 20:47
Pewnie tak, idę kupić desktopa marki Nikon ;)

Nie wypłacisz się za naklejkę Nikon, plus będziesz musiał dokupić dysk, a będzie pasowało tylko jakieś SLC :grin:

Ja nie mówię, że BT/WiFi jest wolne, jest zwyczajnie zawodne i nie wiesz kiedy zrobi psikusa. Ja nie mam zaufania w każdym razie, mogę się tym bawić jak mam czas, ale np. na wyjeździe już nie dotknę :)

ksh
14-11-2019, 21:13
Tu nie chodzi o zawodzenie bo to akurat działa zawsze, a tu problem usunięty, nie miałem nigdy problemu żeby przy takim czymś uszkodziło plik lub go skasowało itp.
Piwreszych pociągów też się ludzie bali, krowy miały nie dawać mleka, a wifi to nic nowego i jest od wielu lat :)
Od jakiś czterech lat używam transfery przez wifi materiału z aparatów, karta jest wkładana do aparatu po zakupie i wyciągana przed sprzedażą, dla mnie większe ryzyko zwłaszcza z SD było wyciąganie/wkładanie karty i używanie różnych czytników, które czasami potrafiły narozrabiać.

poste
14-11-2019, 21:31
Pudło, ja akurat lubię korzystać z nowinek, nie mam z tym problemu. Ale jak aparat po użyciu BT zaczyna wariować, to fakt niestety, a nie uprzedzenia. WiFi używałem z d7200 czasem, dawało radę, ale wymagało to cierpliwości. Bluetooth w d500 działa raźniej, ale ewidentnie nie jest dopracowany, bo miałem sytuację podobną do tej, jaką opisują niektórzy właściciele Z6 ze zjadaniem baterii. Tylko tyle. Teorie o krowach i mleku niecelne :p

Ps. Komórki przyzwyczaiły nas, że pewne rzeczy, jak np. WiFi po prostu działają bez wiedzy inżynierskiej, gmerania w IP, itd. Obsługuje się to palcem. Taki standard od paru lat się zrobił o zgrozo! :twisted:

ksh
14-11-2019, 21:33
BT nie używam, zawsze to nie działa jak trzeba, nie używałem też wifi nigdy w Nikonie bo zwyczajnie było zawodne i trudne w użytkowaniu.

ksh
19-11-2019, 21:58
Serio Nikon nie zrobił zebry w trybie foto ? :!:

ksh
20-11-2019, 17:43
Znalazłem pewną niedogodność, objawia się tym że po załączeniu wifi i po wysłaniu plików ( wysyłanie auto ) aparat nie przechodzi w tryb uśpienia, w sony jako że tam rozwiązano to inaczej i nie chodzi o łączeni wifi tylko i konkretnie wysłanie plików to aparat po zakończeniu wyłącza się i po kłopocie.

Nie wiecie dlaczego nikon nie dał w trybie foto zebry ?
Przecież to standardowa funkcja w bezlustrach.

JaroPienza
31-12-2019, 01:49
Nie, jak podłączę SB-800 do D-810 za pośrednictwem Navigatora X to mogę sterować CLS. Teraz już jest wszystko jasne. Żeby móc sterować CLS z Z6/7 potrzebna będzie aktualizacja firmware'u do Nawigatora X (której przynajmniej na razie nie ma) lub trzeba kupić SU-800. To drugie to niestety 1kzł.
Początkowo błędnie uważałem, że jak uda się aktywować funkcję w menu aparatu, o której pisałem wyżej, to będę mógł sterować z Z6 CLS przy pomocy Navigatora X. Jednak JK wszystko wyjaśnił i sprowadził mnie na właściwą drogę.

Miałem ten sam identyczny problem. U mnie pomogło przestawienie czas synchronizacji błysku (e1 w menu ustaw.osobitych) z 1/200 na 1/200 (tryb auto fp).

Pokson
31-01-2020, 10:35
Czy u was też stabilizacja działa cały czas od momentu włączenia aparatu, a nie po wciśnięciu do połowy spustu?

leMar
01-02-2020, 08:54
Czy u was też stabilizacja działa cały czas od momentu włączenia aparatu, a nie po wciśnięciu do połowy spustu?Działa cały czas.

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

ksh
08-02-2020, 23:40
https://www.youtube.com/watch?v=yLJvQiQBDa4

TOP67
08-02-2020, 23:55
Ale co tu jest odkrywczego i w jaki sposób podniesienie ISO zastąpi crop? Jak brakuje ogniskowej, to podniesienie ISO pomoże?

pbb
09-02-2020, 00:25
Banał oczywiście, ale odwrotny -- obniż ISO jeśli będziesz kropować, żeby zmniejszyć szum.