PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon Z6 w praktyce forumowiczów



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

HYPER
17-11-2018, 14:06
A wiec moja Z6 wlasnie do mnie dotarla.
Teraz laduje aku, wiec wrazenia z obslugi i pierwsze zdjecia za chwile.

Tak na szybko to za kwote 9499zl otrzymalem Z6 + FTZ + Sony XQD 64GB. Cena za samo body wychodzi 7600zl. Jak dla mnie rewelacja.

Druga uwaga to, ze aparat jest produkowany w Japonii. Juz nie pamietam kiedy mialem aparat nikona wyprodukowany w Japonii. Niby nic, ale to mily smaczek.
Nie mam zadnego szkla natywnego Z, wiec na pierwszy ogien pojdzie Nikkor 24-70/2,8 i Sigma Art 35/1,4

Postaram sie regularnie dopisywac wrazenia z uzytkowania.

Sztolcman
17-11-2018, 14:26
Tak na szybko to za kwote 9499zl otrzymalem Z6 + FTZ + Sony XQD 64GB. Cena za samo body wychodzi 7600zl. Jak dla mnie rewelacja.


Faktycznie cena bardzo dobra za taki zestaw. Można wiedzieć gdzie udało Ci się go kupić w tej cenie, bo sam się do niego przymierzam.

HYPER
17-11-2018, 14:29
Kupilem w Foto-Plusie. Mega profesjonalny sklep i genialna obluga klienta. Brawo!

Skorzystalem z promocji niepodleglosciowej jaka mieli kilka dni temu. Udalo sie w ten sposob urwac 500zl od standardowej ceny.

krzysztofz24
17-11-2018, 14:47
Fajnie. W koncu jakies konkrety a nie fantazje i zyczenia sie pojawia.
Moja prosba i mala sugestia.
Dzisiaj tyle slonca chyba w calej Polsce.
Zebys porobil troche zdjec na zewnatrz. Wzial zone czy dziecko na spacer, jakis portret.
AF-C na wiewiorce z parku;-).
No wiesz takie normlane zdjecia jak sie robi a nie tylko scenka testowa.

To czekam do wieczora na wrazenia i pare zdjec najlepiej.

HYPER
17-11-2018, 14:49
Jak tylko rodzina wroci z shoppingu to postaram sie wyciagnac ich na maly spacer :)

kurczeblade
17-11-2018, 14:49
HYPER wszystko w Twoich rękach. :D czekamy z zębami na klawiaturze :D

HYPER
17-11-2018, 16:34
Niestety moja rodzina nadal szaleje w sklepach, wiec na szybko, zeby zlapac troche swiatla wyszedlem z Nikkorem 70-200 VR2.

Zaznaczam, ze porownuje Z6 do D810.

Pierwsze spostrzezenia sa takie: EVF jest swietny. Nie czuje zadnego dyskomfortu. Jakosc swietna, zadnego smuzenia, mrugania czy widocznych pikseli.
Wielkosc pola AF jak dla mnie na minus. Wydaje mi sie za duze. W D810 jest mniejsze. Mniejsze tez mialem w NX1. Nie wiem na ile to bedzie sie przekladalo na precyzje ostrzenia (np. na oko w przypadku portretu), ale wolalbym mniejsze (nawet gdyby faktyczny obszar byl wiekszy to chcialbym w wizjerze miec mniejszy 'kwadracik').

Mimo uzywania Nikona przez 20 lat w przypadku Z6 konieczne bedzie chocby pobiezne przestudiowanie instrukcji.
Tak wiele przyciskow zniknelo i opcje zostaly zaszyte w menu, ze tak ze startu czesem ciezko cos odnalezc.

Jesli chodzi o wspolprace szkiel przez FTZ to nie ma absolutnie zadnego problemu. Wszystkie (moje) szkla chodza swietnie, szybko i bez zadnych przykrych niespodzianek.

Ze wzgledu na to, ze nie mialem pod reka zupelnie nic co by sie ruszalo to przestrzelilem troche na AF-S i AF-C zmieniajac na plan bliski i daleki.
Jesli chodzi o AF-S to dziala swietnie. Wg mnie szybciej niz D810 i mega precyzyjnie. Zadnych uwag - dokladnie tego chcialem.
AF-C natomiast... chodzi powiedzialbym niepewnie. I nie chodzi mi tu o szybkosc bo ta jest porownywalna z D810, ale o momenty zawahania przy przekadrowaniu.
D810 tez to ma, ale Z6 potrafi sie czasem 'zawiesic' na chwile zanim sie zorientuje ze nalezaloby ustawic ostrosc na cos innego.

Dodatkowo w wiekszym stopniu niz w D810 mamy do czynienia z takim myszkowaniem silnika w obiektywie. Zapewne wynika to z wiekszej precyzji AF w Z6 i tam gdzie D810 wydaje sie, ze nadal jest AF w punkt Z6 probuje jeszcze doostrzyc.

To tak na szybko pierwsze wnioski. Prosze je brac z dystansem bo jak powiedzialem nie mialem czasu zeby sie wgryzc w ustawienia aparatu ani warunkow zeby pofotografowac cos w ruchu.

HYPER
17-11-2018, 17:32
W takich warunkach Z6 jest w stanie ustawic ostrosc (bez wspomagania) i kadr jest widoczny w EVF:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/11/19no1w-1.jpg
źródło (http://i66.tinypic.com/19no1w.jpg)

ISO51200 F1,4 1/6s z ręki

Dla oka ludzkiego to calkowita ciemnosc. Nie bylem w stanie rozpoznac golym okiem, ze cos lezy na fotelu. Oczywiscie kazda lustrzanka ze wzgledu na wizjer optyczny bez szans na ustawienie ostrosci.

kurczeblade
17-11-2018, 18:10
Wiem że to za wcześnie, ale jakbyś ocenił pracę AF w prostym porównaniu do D810- Twoim zadaniem, lepiej, gorzej?

I bateria, szybko leci w dół?

Jurek Ż
17-11-2018, 18:23
W takich warunkach Z6 jest w stanie ustawic ostrosc (bez wspomagania) i kadr jest widoczny w EVF:

http://i66.tinypic.com/19no1w.jpg

ISO51200 F1,4 1/6s z ręki

Dla oka ludzkiego to calkowita ciemnosc. Nie bylem w stanie rozpoznac golym okiem, ze cos lezy na fotelu. Oczywiscie kazda lustrzanka ze wzgledu na wizjer optyczny bez szans na ustawienie ostrosci.

Zrobiłem próbę z D850 i niestety masz rację.:shock:

HYPER
17-11-2018, 18:30
Wiem że to za wcześnie, ale jakbyś ocenił pracę AF w prostym porównaniu do D810- Twoim zadaniem, lepiej, gorzej?

I bateria, szybko leci w dół?

AF-S oceniam lepiej niz w D810.
Co do AF-C to nie odwaze sie wydac jakiejkolwiek oceny.
Ani nie mialem odpowiednich warunkow ani czasu na probowanie roznych ustawien zeby moja opinia byla wiarygodna.

Bateria zdaje sie trzymac dobrze, ale wiecej bede wiedzial po 2-3 pelnych cyklach.

prz3mo
17-11-2018, 21:03
Da się w szkłach dx wymusić tryb fx? Jesteś w stanie to sprawdzić? :)

HYPER
17-11-2018, 21:09
Niestety nie mam zadnego szkla DX.

Xavier80
17-11-2018, 22:37
Zrobiłem próbę z D850 i niestety masz rację.:shock:

Oczywiście, tylko czemu ma służyć fotografowanie czegoś niezauważalnego gołym okiem, bo nie rozumiem? :) Fajnie, bo pokazuje mozliwości ale sensu stricte zupełnie nieprzydatne.

TOP67
17-11-2018, 22:47
Oczywiście, tylko czemu ma służyć fotografowanie czegoś niezauważalnego gołym okiem, bo nie rozumiem? :) Fajnie, bo pokazuje mozliwości ale sensu stricte zupełnie nieprzydatne.

Słyszałeś o szpiegach? ;)

Zawsze mnie fascynowały sceny z filmów, gdy na analogu robili w totalnej ciemności foty teleobiektywem (na oko f5.6)

HYPER
17-11-2018, 22:53
Oczywiście, tylko czemu ma służyć fotografowanie czegoś niezauważalnego gołym okiem, bo nie rozumiem? :) Fajnie, bo pokazuje mozliwości ale sensu stricte zupełnie nieprzydatne.
Nie bede wymyslal na sile zastosowan, ale wielokrotnie mialem sytuacje, ze dslr juz nie wydalal a ja chcialem ustawic ostrosc robiac cos np. ze statywu na dlugim czasie naswietlania.
Robilem tez kiedys zdjecia wezom aktywnym noca i radzilem sobie tak, ze ustawialem MF jak jeszcze bylo swiatlo, ale nie zawsze sie tak da.

Jak ktos chce to moze uzyc, jak nie widzi potrzeby to tez nie ma problemu. Wazne, ze sie da. Poza tym w EVF widac wszystko jak na dloni nawet jesli DSRL jeszcze ustawi ostrosc, ale w wizjerze juz kiepawo widac.

krzysztofz24
17-11-2018, 23:00
Taka ciekawostka z tym noktowizorkiem.
Pomijajac kwestie czy bedziemy robic zdjecia jaki nic prawie nie widzimy;-).

To jak wtedy dziala AF (chyba raczej na zasadzie-dobrze ze wogole dziala) i wizjer(smuzenie, zaklocenia) na takim ekstemalnie wysokim ISO?

HYPER
17-11-2018, 23:06
Taka ciekawostka z tym noktowizorkiem.
Pomijajac kwestie czy bedziemy robic zdjecia jaki nic prawie nie widzimy;-).

To jak wtedy dziala AF (chyba raczej na zasadzie-dobrze ze wogole dziala) i wizjer(smuzenie, zaklocenia) na takim ekstemalnie wysokim ISO?

AF dziala jak zolw, ale dziala. Udaje sie ustawic ostrosc a nikt chyba nie planuje fotografowac sprinterow bo czasy naswietlania to wykluczaja. Wizjer jest OK jak na taka czulosc - duzo jest szumu/ziarna, ale smuzenia nie ma. Widac co jest w kadrze ;)

- - - - kolejny post - - - - - -

Odnosnie wielkosci pola AF to widze, ze jest tzw. precyzyjny AF (pin AF) w trybie AF-S o wielkosci o jaka mi chodzilo, ale dziala zauwazalnie wolniej. Musze wyczytac jak ustawia Z6 ostrosc w tym trybie.

segl
18-11-2018, 00:00
wielkosci pola AF to widze, ze jest tzw. precyzyjny AF (pin AF) w trybie AF-S o wielkosci o jaka mi chodzilo, ale dziala zauwazalnie wolniej. Musze wyczytac jak ustawia Z6 ostrosc w tym trybie.

U mnie w Z7 używam tego pin point do detali i bardzo rzadko. AF jest dużo wolniejszy. Mnie też na początku przeszkadzała wielkość pola AF ale się szybko przyzwyczaiłem

TOP67
18-11-2018, 00:22
Bo wtedy pracuje tylko AF kontrastu

Kolekcjoner
18-11-2018, 00:45
Takie warunki to wcale nie jest jakaś abstrakcja. Ja robię zdjęcia lub filmy na spektaklach w teatrze często w warunkach, które urągają zdrowemu rozsądkowi pod względem ilości światła ;). Iso 12800 to dla mnie normalka. I nie raz zdarza mi się że to co się dzieje oglądam dopiero na zdjęciu/filmie :).

krzysztofz24
18-11-2018, 02:02
Ale zakladamy, ze jednak widownia cos widzi;-).

kurczeblade
18-11-2018, 09:35
Pewnie mają bezluaterkowce i oglądają przez wizjer ;)

Jurek Ż
18-11-2018, 09:43
Pewnie mają bezluaterkowce i oglądają przez wizjer ;)

Dobre.:lol::lol::lol:.

lortek
18-11-2018, 10:19
Bo wtedy pracuje tylko AF kontrastuno właśnie a ten fazowy moduł AF co mają "Z-tki" to jest taki sam fazowy co jest w lustrach czy to jednak jest jakaś hybryda fazowego i kontrastu??

grizz
18-11-2018, 10:37
Zupełnie inny

kurczeblade
18-11-2018, 13:26
Jak tam bateria?

Kolekcjoner
18-11-2018, 16:22
Ale zakladamy, ze jednak widownia cos widzi;-).
W teatrze im mniej założeń tym lepiej ;)....

HYPER
18-11-2018, 23:32
Jak tam bateria?

Na 1 raz ladowanej EN-EL15b mam w tej chwili 585 zrobionych zdjec i jeszcze 55% baterii.
Robie we wszystkich mozliwych trybach po trochu (testowanie jak rozne ustawienia dzialaja).
Nagralem z 8 minut filmikow w roznej jakosci (4k, 1080p 30fps/120fps) i bardzo duzo przegladalem menu.

Mysle, ze majac ustawione co sie potrzebuje w menu i skupiajac sie na fotografii spokojnie sie zrobi z 1500 zdjec na 1 ladowaniu.

prz3mo
18-11-2018, 23:54
Hyper, a jak szybkość AF szkieł przez przelotkę? Masz np. Nikkora 85/1.8G?

HYPER
19-11-2018, 11:33
Nie mam 85mm 1,8G.

Moze napisze jakimi szklami dysponuje zeby bylo latwiej.
Mam tylko Nikkora 24-70/2,8G; Nikkora 70-200/2,8VR2; Sigme Art 35mm/1,4 i PC-E Nikkora 85mm.

kurczeblade
19-11-2018, 11:36
Jak działa 35 art? w porównaniu do D810 ? HYPER w ogóle skąd jesteś ?:D

prz3mo
19-11-2018, 12:06
Nie mam 85mm 1,8G.

Moze napisze jakimi szklami dysponuje zeby bylo latwiej.
Mam tylko Nikkora 24-70/2,8G; Nikkora 70-200/2,8VR2; Sigme Art 35mm/1,4 i PC-E Nikkora 85mm.No ok, to napisz na przykładzie 24-70. Jak to szkło w kwestii AF się zachowuje z Z6 w porównaniu do DSLR, które miałeś (masz)?

HYPER
19-11-2018, 12:20
24-70 dziala identycznie jak na DSLR. Nie zauwazam jakichkolwiek roznic w szybkosci ani w celnosci AF.
Sigma 35mm dziala wolniej niz 24-70, ale ma doskonala celnosc. Na to wlasnie liczylem kupujac bezlustro - nigdy wiecej zadnych BF/FF.

Musze tylko porownac szybkosc ostrzenia S35 na D810 i Z6.

prz3mo
19-11-2018, 12:43
A jak to właściwie jest, załóżmy że jest sobie szkło X które jest mocno rozjechane w kwestii FF/BF pod jakimkolwiek dslr. Czy takie szkło zawsze będzie trafiało w punkt z bezlustrem?

grizz
19-11-2018, 12:45
Co do zasady tak.

nikoniarz
19-11-2018, 12:46
A jak to właściwie jest, załóżmy że jest sobie szkło X które jest mocno rozjechane w kwestii FF/BF pod jakimkolwiek dslr. Czy takie szkło zawsze będzie trafiało w punkt z bezlustrem?

Chyba tak, bo wstepne ostrzenie jest fazowym, a ostateczne kontrastem.

grizz
19-11-2018, 13:01
Chyba tak, bo wstepne ostrzenie jest fazowym, a ostateczne kontrastem.

TO nawet nie jest kwestia tego. W bezlustrze czujniki fazy masz po prostu na matrycy

HYPER
19-11-2018, 18:07
Mam pierwszy problem, na ktory natrafilem. Nie moge Z6 wyzwolic moich lamp studyjnych.
Nadajnik Phottix Ares jakby nie dostawal sygnalu do wyzwolenia lamp.
Moze przeoczylem jakies ustawienie w menu, ale jeszcze na to nie wpadlem. W D810 nigdy nie ustawilem czegokolwiek i blysk dzialal bezproblemowo.

Juz udalo mi sie dojsc co bylo przyczyna. Mialem ustawiona elektroniczna migawke i w tym trybie lampa nie dziala. Po wlaczeniu migawki mechanicznej wszystko wrocilo do normy.

robcjak
19-11-2018, 20:22
Heyper A jak działa 70-200 w afc z poruszającymi się osobami w słabym świetle?

karolt
20-11-2018, 10:37
Mysle, ze majac ustawione co sie potrzebuje w menu i skupiajac sie na fotografii spokojnie sie zrobi z 1500 zdjec na 1 ladowaniu.

Czy ja dobrze czytam? Przecież to by było w zasadzie na poziomie lustrzanki? Aż tak dobrze?

QubaKpl
20-11-2018, 11:05
Czy vr matrycy automatycznie się wyłącza po podkręceniu statywu ? :)

KrzysztofKozicki
20-11-2018, 11:46
Mnie interesuje ten aparat pod względem filmowania. Ile zajmują pliki w 4k i full HD w 100 klatkach. Z D810 full HD w 50 to około 250-300 mb na minutę. Więc w Z6 będzie więcej bo większa rozdzielczość i więcej klatek. Dwa czy da się zrobić podgląd na telefon podczas nagrywania. Czy snapbrige to ogarnia? Swoją zamawiam w weekend. Szkoda, że nie wiedziałem o promocji na 11. Mi taka gdzie dostanę kartę styknie.

HYPER
20-11-2018, 13:19
@karolt (http://forum.nikoniarze.pl/members/28575-karolt): nie wydaje mi sie zeby liczba 1500 zdjec byla niemozliwa do osiagniecia. Ja wyczerpalem aku przy lekko ponad 1050 fotek, ale wiadomo, ze bardziej sie bawilem ustawieniami, menu. Jak to przy pierwszym kontakcie z nowym sprzetem.

@QubaKpl (http://forum.nikoniarze.pl/members/54809-QubaKpl): nie mam pojecia. sprawdze, ale wydaje mi sie, ze sie automatycznie wylaczalo.

@KrzysztofKozicki (http://forum.nikoniarze.pl/members/70813-KrzysztofKozicki): wieczorem podam info ile wazy minuta 4k i FHD@100 oraz Snapbridge podglad.

Nie wiem wlasnie jak to jest z darmowa karta bo zdaje sie, ze nigdzie oficjalnego info, ze jest dodawana nie ma. Ja spotkalem sie z informacja, ze tylko mialy byc do zestawu Z6 zamowionego w pre-orderze, czyli przed 16 listopada (mozliwe ze 29 listopada bo taki byl pierwotny termin).

Pojawil sie temat teatru przez chwile, wiec dodam, ze aparat jest niesamowicie cichy. Zarowno z migawka mechaniczna jak i efcs. Tryb cichego fotografowania to juz rewelacja jesli chodzi o robienie zdjec w ciszy.

kurczeblade
20-11-2018, 14:05
HYPER a jak jest z tym AF-C przetestowałeś już dokładniej ?

Kolekcjoner
20-11-2018, 17:52
Pojawil sie temat teatru przez chwile, wiec dodam, ze aparat jest niesamowicie cichy. Zarowno z migawka mechaniczna jak i efcs. Tryb cichego fotografowania to juz rewelacja jesli chodzi o robienie zdjec w ciszy.
To ogromna zaleta bezluster, można wreszcie swobodnie robić zdjęcia na spektaklu :).

!AGresT
20-11-2018, 18:09
To ogromna zaleta bezluster, można wreszcie swobodnie robić zdjęcia na spektaklu :).

To prawda. Dlatego śledzę wątki o Zetkach.

T&T
20-11-2018, 18:14
A wiec moja Z6 wlasnie do mnie dotarla.
Teraz laduje aku, wiec wrazenia z obslugi i pierwsze zdjecia za chwile.

Tak na szybko to za kwote 9499zl otrzymalem Z6 + FTZ + Sony XQD 64GB. Cena za samo body wychodzi 7600zl. Jak dla mnie rewelacja.

Druga uwaga to, ze aparat jest produkowany w Japonii. Juz nie pamietam kiedy mialem aparat nikona wyprodukowany w Japonii. Niby nic, ale to mily smaczek.
Nie mam zadnego szkla natywnego Z, wiec na pierwszy ogien pojdzie Nikkor 24-70/2,8 i Sigma Art 35/1,4

Postaram sie regularnie dopisywac wrazenia z uzytkowania.

Co do karty to dodano mi szybką kartę Sony 64GB, ale ja zamawiałem dużo wcześniej.

Kolekcjoner
20-11-2018, 18:44
To prawda. Dlatego śledzę wątki o Zetkach.
No ja już od pewnego czasu to ćwiczę ale muszę coś kupić z lepszym AF i lepszym wysokim iso....

jarek5555
21-11-2018, 10:18
Również zastanawiam się nad kupnem Z6 ale nie wiem czy brać go z obiektywem 24-70 czy też pozostać przy moim 24-120 też f4. Czy byłyby jakieś korzyści z tego nowego obiektywu w duecie z Z6. Oczywiście, wiem że stracę 50mm na ogniskowej. Zastosowanie typowo amatorskie.

Jacek_Z
21-11-2018, 12:45
TO nawet nie jest kwestia tego. W bezlustrze czujniki fazy masz po prostu na matrycy
Ale o dziwo problem FF/BF występuje. W niewielkim stopniu, ale jest. I zapewne jest to związane z nieidealnym oprogramowaniem niefirmowych obiektywów.


To ogromna zaleta bezluster, można wreszcie swobodnie robić zdjęcia na spektaklu :).Jak zwykle są dwie strony medalu. Przyroda, teatr - OK, Street, kościół - OK. Ale w moim temacie jest na odwrót. Wyzwolenie migawki to sygnał dla modelki do zmiany pozy. W zdjęciach poza studiem nie ma błysku (czyli info - zmień pozę). Pozostaje jedynie patrzeć czy w obiektywie przymknęła się przysłona (modelka patrząca w obiektyw to widzi). Ale .. jak się robi na pełnej dziurze to przysłona się nie zamyka. No i modelka nie zawsze patrzy w obiektyw. Dźwięku brak - kicha.
Przyznam, że ja zgrzytam zębami jak tylko biorę do ręki nowszy sprzęt. Juz taki D750 uważam za zepsuty ;) Coś cichszego? Masakra. Lubię głośne aparaty. Bardzo głośne. Jak średnioformatowce typu Mamiya RZ :)

TOP67
21-11-2018, 13:05
Również zastanawiam się nad kupnem Z6 ale nie wiem czy brać go z obiektywem 24-70 czy też pozostać przy moim 24-120 też f4. Czy byłyby jakieś korzyści z tego nowego obiektywu w duecie z Z6. Oczywiście, wiem że stracę 50mm na ogniskowej. Zastosowanie typowo amatorskie.

Przede wszystkim wymiary i podobno jakość. 24-70/4 jest naprawdę zgrabny. Ja bym go brał.

Kolekcjoner
21-11-2018, 14:29
Jak zwykle są dwie strony medalu. Przyroda, teatr - OK, Street, kościół - OK. Ale w moim temacie jest na odwrót. Wyzwolenie migawki to sygnał dla modelki do zmiany pozy. W zdjęciach poza studiem nie ma błysku (czyli info - zmień pozę). Pozostaje jedynie patrzeć czy w obiektywie przymknęła się przysłona (modelka patrząca w obiektyw to widzi). Ale .. jak się robi na pełnej dziurze to przysłona się nie zamyka. No i modelka nie zawsze patrzy w obiektyw. Dźwięku brak - kicha.
Przyznam, że ja zgrzytam zębami jak tylko biorę do ręki nowszy sprzęt. Juz taki D750 uważam za zepsuty ;) Coś cichszego? Masakra. Lubię głośne aparaty. Bardzo głośne. Jak średnioformatowce typu Mamiya RZ :)
Tylko Jacku że tutaj łatwiej coś dodać niż odjąć ;). W komórce można sobie nawet wybrać dźwięk migawki :lol:...

Jacek_Z
21-11-2018, 14:38
Łatwiej? To jak zrobić by D750 był głośniejszy? Konkretnie.

Kolekcjoner
21-11-2018, 14:48
A choćby głośnik jakiś postawić ;) :)....

miro60
21-11-2018, 15:00
A ma ktoś doświadczenie jak Z rejestrują głośną muzykę na weselu - czy jest czysto czy są przestery?

Jacek_Z
21-11-2018, 15:30
A choćby głośnik jakiś postawić ;) :)....No i widzisz. Łatwo się mówi a problem jest i nie ma prostego rozwiązania. Może producenci bezluster za X lat, gdy juz nie będę wiedzieli co nowego dodać do body to dodadzą głośniczek i dźwięk migawki z regulowanym poziomem głośności.
W sumie mówi się o tym co tam nowego dodają bezlustra, ale tego jest .. żenująco mało. EFV - dla niektórych to wada. Ciszej - wada. Dla niektorych ;) . Generalnie to jest radocha z posiadania nowego sprzętu, szczegolnie jesli ma on nimb sprzętu przyszłości. Niektórym to mija po kilku dniach, innym po kilku miesiącach.
Liczy się matryca. Dla większości także ważny jest AF. Dla części ludzi fps. Oczywiście system optyki. Bezlustra mają przewagę o tyle że mogą mieć dobry AF na całej powierzchni, mogą mieć więcej fps. Duza dziura w N i C moze skutkować lepszą optyką. Na razie ML C i N nie przebijają lustrzanek w tym co by mogły (np fps).

Kolekcjoner
21-11-2018, 16:13
No i widzisz. Łatwo się mówi a problem jest i nie ma prostego rozwiązania. Może producenci bezluster za X lat, gdy juz nie będę wiedzieli co nowego dodać do body to dodadzą głośniczek i dźwięk migawki z regulowanym poziomem głośności.
W sumie mówi się o tym co tam nowego dodają bezlustra, ale tego jest .. żenująco mało. EFV - dla niektórych to wada. Ciszej - wada. Dla niektorych ;) . Generalnie to jest radocha z posiadania nowego sprzętu, szczegolnie jesli ma on nimb sprzętu przyszłości. Niektórym to mija po kilku dniach, innym po kilku miesiącach.
Liczy się matryca. Dla większości także ważny jest AF. Dla części ludzi fps. Oczywiście system optyki. Bezlustra mają przewagę o tyle że mogą mieć dobry AF na całej powierzchni, mogą mieć więcej fps. Duza dziura w N i C moze skutkować lepszą optyką. Na razie ML C i N nie przebijają lustrzanek w tym co by mogły (np fps).

Kwestia czasu i rozwoju techniki. Co do cichej pracy to jak tego nie używasz to istotnie możesz skwitować stwierdzeniem - a dla niektórych zaleta ;). Dla mnie jednak to być albo nie być, to po prostu przełom. Dotąd jedyną sensowną alternatywą były jakieś zaawansowane kompakty albo LV w dslr ale to ze znanych przyczyn rozwiązanie kulawe - szczególnie w teatrze. Ja po prostu wreszcie mogę swobodnie robić zdjęcia na spektaklu czy koncercie jak biały człowiek :lol:.....
I uwierzysz czy nie ale obiektywnie AF w bezlustrach jest już bardzo dobry. Jest inny niż w dslr ale to nie jest już teraz kwestia czy lepszy - jest po prostu inny. Kwestia przestawienia się i dostosowania do swoich potrzeb. To samo z wizjerem. Ja znam ortodoksów, którzy twierdzili że bezlusterkowce to dramat i nigdy do ręki nie wezmą, a teraz focą Alfami i w ogóle nie chcą już widzieć zwykłego dslr - trzeba poużywać ale poużywać, a nie pobawić się przez godzinę ;).

HYPER
21-11-2018, 16:25
Pare info na szybko.

Podglad kadru przy filmowaniu nie jest mozliwy (przynajmniej mi sie nie udalo uzyskac). Mozna filmowac albo Z6 albo przez Snapbridge, ale wtedy wygasza sie wyswietlacz w Z6.

Filmy maja rozmiar:

4k@30fps: 1min 12s ~ 1,03 GB
1080p@100fps: 1min 12s ~ 1,03 GB

Śledzenie w trybie filmowania dziala slabo. Ustawione na kota (szarego) na tle szarej podlogi wcale sie nie zorientowalo, ze kot sie poruszyl i wyszedl z kadru.
Co ciekwe wykrywanie twarzy wykrywa twarz... kota :)

docxxx
21-11-2018, 17:00
Podglad kadru przy filmowaniu nie jest mozliwy...
Śledzenie w trybie filmowania dziala slabo.

A może by tak sprzedać wszystko i wyjechać w Bieszczady?

HYPER
21-11-2018, 17:08
A może by tak sprzedać wszystko i wyjechać w Bieszczady?

Ja ten aparat kupilem ze wzgledu na inne jego cechy (tryb calkowicie elektronicznej migawki, EVF, brak FF/BF, dobrze dzialajcy AF-S i pare innych), wiec, ze tak powiem AF-C, sledzenie mi to loto :D
Wrzucam info dla tych, dla ktorych to jest istotne.

kurczeblade
21-11-2018, 17:15
Mówisz że jednak lipa ten AFC?

HYPER
21-11-2018, 17:21
Mówisz że jednak lipa ten AFC?
Nie lipa. Nie chce zeby tak kategorycznie ktos to odebral.
Dziala podobnie do D810, ale jak wspomnialem zdarzaja sie (dluzsze niz w D810) momenty gdy przy przekadrowaniu aparat jakby nie orientowal sie, ze trzeba przestawic ostrosc.
Nie trwa to wieki, ale bardzo latwo to wychwycic i wplywa na komfort pracy.

Nie mam juz mozliwosci bezposredniego porownania (nie chce tez tego robic ze wzgledu na matryce DX vs FX), ale z tego co pamietam to NX1 ze szklami S Line to byla blyskawica w AF-C wzgledem Z6.

-----------------

Prosba do innych posiadaczy Z6 zeby potwierdzili cos co zauwazylem przed chwila.
Niemal wszystkie moje test w domu robilem z Sigma Art 35mm. Przed chwila podlaczylem Nikkora 24-70/2,8 i w trybie filmowym dziala swietnie. Zupelnie zwrot o 180 stopni w stosunku do Sigmy. Sledzenie dziala jak powinno, Z6 nagle nie ma zawieszek w ustawieniu ostrosc na nowy motyw. W polaczeniu w Sigma bardzo latwo gubi obiekt, na ktory bylo ustawione sledzenie. Dodatkowo Sigma nieustannie pracuje silnikiem nawet jak aparat sie nie porusza. To takie dzwieki silnika jakby seria z karabinu. Widac wyraznie, ze wbudowany mikrofon rejestruje te dzwieki co jest nieakceptowalne.

Potrzebne sa dodatkowe opinie posiadaczy, ktorzy moga niezaleznie potwierdzic lub nie moje obserwacje.
Poki co jestem zmieszany tym co obserwuje.

karolt
21-11-2018, 17:44
Prosba do innych posiadaczy Z6 zeby potwierdzili cos co zauwazylem przed chwila.
Niemal wszystkie moje test w domu robilem z Sigma Art 35mm. Przed chwila podlaczylem Nikkora 24-70/2,8 i w trybie filmowym dziala swietnie. Zupelnie zwrot o 180 stopni w stosunku do Sigmy. Sledzenie dziala jak powinno, Z6 nagle nie ma zawieszek w ustawieniu ostrosc na nowy motyw. W polaczeniu w Sigma bardzo latwo gubi obiekt, na ktory bylo ustawione sledzenie. Dodatkowo Sigma nieustannie pracuje silnikiem nawet jak aparat sie nie porusza. To takie dzwieki silnika jakby seria z karabinu. Widac wyraznie, ze wbudowany mikrofon rejestruje te dzwieki co jest nieakceptowalne.

Potrzebne sa dodatkowe opinie posiadaczy, ktorzy moga niezaleznie potwierdzic lub nie moje obserwacje.
Poki co jestem zmieszany tym co obserwuje.

Mnie to nie dziwi, inżynieria wsteczna zawsze będzie obarczona ryzykiem tego typu niekompatybilności. Z jednej strony kibicuję niezależnym, bo chociaż trochę może zbijają ceny, ale... nie oszukujmy się.
No chyba że to jednostkowy przypadek i nagle okaże się, że Sigmy i inne współpracują pięknie z bezlustrami Nikona. Ale jestem pesymistą w tym temacie.

docxxx
21-11-2018, 18:22
Niemal wszystkie moje test w domu robilem z Sigma Art 35mm.

Aaaaaaa, ten test AF w video też był na Sigmie? To zrozumiałe.
Jeśli jednak na 24-70 jest dobrze, to znaczy, że jest dobrze ;)

elrond
21-11-2018, 18:35
Ciekawe czy warto chwilę zaczekać, że może cena spadnie? Z drugiej strony może zabraknie towaru i nie wiadomo ile trzeba będzie czekać na nową partię. Ot dylematy przed zakupem Z6.

HYPER
21-11-2018, 18:51
Sadzac po naszym forum to nikt Z6 i Z7 nie kupuje. Zupelnie inaczej niz na zachodzie i w US, gdzie brakuje aparatow dla tych ktorzy zlozyli zamowienia w pre-orderach.

blatella
21-11-2018, 19:16
Fajnie w końcu się uaktywnić na tym forum, witam Was serdecznie

Xavier80
21-11-2018, 19:24
Ale o dziwo problem FF/BF występuje. W niewielkim stopniu, ale jest. I zapewne jest to związane z nieidealnym oprogramowaniem niefirmowych obiektywów.



A firmowe są oprogramowane idealnie? Problemy, nawet jeżeli sporadycznie się pojawią w bezlustrach, dotyczą obiektywów i firmowych i niefirmowych. Skończmy już uskuteczniać te mity o brakach problemów z af w szkłach systemowych

- - - - kolejny post - - - - - -


Mnie to nie dziwi, inżynieria wsteczna zawsze będzie obarczona ryzykiem tego typu niekompatybilności. Z jednej strony kibicuję niezależnym, bo chociaż trochę może zbijają ceny, ale... nie oszukujmy się.
No chyba że to jednostkowy przypadek i nagle okaże się, że Sigmy i inne współpracują pięknie z bezlustrami Nikona. Ale jestem pesymistą w tym temacie.

Dariusz Breś twierdzi, że arty wspólpracowały mu lepiej, jeżeli chodzi o af z Z7 chyba, niż natywny 35 1.8 Z. Niezależni wypuszczają aktualizacje i za pomocą docków można sprawę niekompatybilności załatwić. Tak zrobił Tamron ostatnio dla swoich obiektywów.

QubaKpl
21-11-2018, 20:03
Nie lipa. Nie chce zeby tak kategorycznie ktos to odebral.
Dziala podobnie do D810, ale jak wspomnialem zdarzaja sie (dluzsze niz w D810) momenty gdy przy przekadrowaniu aparat jakby nie orientowal sie, ze trzeba przestawic ostrosc.
Nie trwa to wieki, ale bardzo latwo to wychwycic i wplywa na komfort pracy.

Nie mam juz mozliwosci bezposredniego porownania (nie chce tez tego robic ze wzgledu na matryce DX vs FX), ale z tego co pamietam to NX1 ze szklami S Line to byla blyskawica w AF-C wzgledem Z6.

-----------------

Prosba do innych posiadaczy Z6 zeby potwierdzili cos co zauwazylem przed chwila.
Niemal wszystkie moje test w domu robilem z Sigma Art 35mm. Przed chwila podlaczylem Nikkora 24-70/2,8 i w trybie filmowym dziala swietnie. Zupelnie zwrot o 180 stopni w stosunku do Sigmy. Sledzenie dziala jak powinno, Z6 nagle nie ma zawieszek w ustawieniu ostrosc na nowy motyw. W polaczeniu w Sigma bardzo latwo gubi obiekt, na ktory bylo ustawione sledzenie. Dodatkowo Sigma nieustannie pracuje silnikiem nawet jak aparat sie nie porusza. To takie dzwieki silnika jakby seria z karabinu. Widac wyraznie, ze wbudowany mikrofon rejestruje te dzwieki co jest nieakceptowalne.

Potrzebne sa dodatkowe opinie posiadaczy, ktorzy moga niezaleznie potwierdzic lub nie moje obserwacje.
Poki co jestem zmieszany tym co obserwuje.

mógłbyś sprawdzić o to co pytałem wcześniej ? czy po podpięciu statywu do body vr się automatycznie wyłącza w body ?

HYPER
21-11-2018, 20:24
VR w body nie wylacza sie po zamocowaniu w statywie (czytaj funkcja VR i VR Sport jest nadal aktywna i mozna robic zdjecia).

QubaKpl
21-11-2018, 22:27
VR w body nie wylacza sie po zamocowaniu w statywie (czytaj funkcja VR i VR Sport jest nadal aktywna i mozna robic zdjecia).

szkoda że nie dali czujnika.. czasem można zapomnieć i wyjdą poruszenia ;/

TOP67
21-11-2018, 22:43
szkoda że nie dali czujnika.. czasem można zapomnieć i wyjdą poruszenia ;/

Jaki czujnik? Gdzie taki widziałeś?
Czujnik jest w body i służy do wykrywania poruszeń. Słyszałeś o poruszeniach na statywie w jakimś nowym obiektywie VR?

QubaKpl
21-11-2018, 22:59
Jaki czujnik? Gdzie taki widziałeś?
Czujnik jest w body i służy do wykrywania poruszeń. Słyszałeś o poruszeniach na statywie w jakimś nowym obiektywie VR?

mi chodzi o stabilizacje matrycy a nowych szkieł nie posiadam (zależy o jakich nowych myślisz) :)

TOP67
21-11-2018, 23:19
A co za różnica gdzie jest stabilizacja? Aby działać, musi mieć czujnik ruchu. A do niego jest oprogramowanie.

KrzysztofKozicki
22-11-2018, 00:12
HYPER wielkie dzięki za odpowiedz. Udało mi się policzyć samemu, że minuta filmu to powinno być 1gb. Instrukcja mówi o 144Mb/s wiec kupiłem wolniejszą kartę. 128gb z prędkością zapisu 150Mb za 900zł. Wolę więcej miejsca niż prędkość z której nie będę korzystał. Odczyt mam 440 wiec ok. Co do podglądu to rozumiem, że znika obraz na aparacie ale tam jest dalej rejestrowany materiał? Bo jak tak to mnie to nawet cieszy, bo mniej energii ciągnie a nie muszę patrząc na ekranik aparatu mając podgląd na większym. Niestety nie mogłem czekać do weekendu z zamówieniem, bo zlecenia są i zamówiłem już teraz. Promocji i tak pewnie bym nie trafił. W fotojoker (ten mam akurat najbliżej) dają jeszcze pasek peak desing za 1zł. Jestem ciekaw kiedy dotrze. Co do przypadłości sigmy to odpowiem Ci jak będę miał aparat. Mam trzy sigmy: arty 35 i 105 oraz starą 85 i trójce Nikona wiec sprawdzę na każdym. Ogólnie szkoda by było, bo chciałem głównie używać tej 35.

HYPER
22-11-2018, 00:30
Co do podglądu to rozumiem, że znika obraz na aparacie ale tam jest dalej rejestrowany materiał? Bo jak tak to mnie to nawet cieszy, bo mniej energii ciągnie a nie muszę patrząc na ekranik aparatu mając podgląd na większym. Niestety nie mogłem czekać do weekendu z zamówieniem, bo zlecenia są i zamówiłem już teraz. Promocji i tak pewnie bym nie trafił. W fotojoker (ten mam akurat najbliżej) dają jeszcze pasek peak desing za 1zł. Jestem ciekaw kiedy dotrze. Co do przypadłości sigmy to odpowiem Ci jak będę miał aparat. Mam trzy sigmy: arty 35 i 105 oraz starą 85 i trójce Nikona wiec sprawdzę na każdym. Ogólnie szkoda by było, bo chciałem głównie używać tej 35.

Podglad niby jest, ale to bardzo niewygodne filmowanie bo musisz operowac aparatem a patrzec na wyswietlacz w komorce. No chyba, ze ktos chce jakies szpiegowskie filmy krecic sterujac z komorki. Tyle, ze to tez tak srednio bo mimo sterowania na komorce to na wyswietlaczu Z6 jest napis PC device connected czy cos w tym stylu i chyba na oled tez jest jakis komunikat. Czyli to nie jest zupelnie anonimowe filmowanie.

Jesli idzie o karty to gdyby nie kuriozalne ceny to zawsze warto miec wiecej zakladajac filmowanie. Ja zostalem z 64GB bo mam nadzieje, ze cf express nadejdzie wielkimi krokami i zmiecie durne ceny na qxd. Jesli nie to bede myslal. Z tego samego powodu nie kupilem tez czytnika xqd - poczekam az beda czytniki cf express zeby 2 razy nie wydawac kasy.

KrzysztofKozicki
22-11-2018, 01:11
Niewygodne filmowanie? Część gimbali zasłania monitorek. Zamówiłem ronina-s wiec akurat tego problemu nie mam. Ale niektórym to przeszkadza. Nie wiem na ile ma jasny monitor Z6, ale telefon mam bardzo jasny. A Mam też tablet co oznacza większy monitor. Czasami aparat tak stoi na stawie i nagrywa jedną scenę, że łatwiej mieć pogląd na telefonie i z innego miejsca nagrywać inną, czasami kontrolując drugi. Niektórzy używają rożnych kranów a tu bez podglądu ani rusz. Jest jeszcze wiele zastosowań.

HYPER
22-11-2018, 01:40
Niewygodne filmowanie? Część gimbali zasłania monitorek. Zamówiłem ronina-s wiec akurat tego problemu nie mam. Ale niektórym to przeszkadza. Nie wiem na ile ma jasny monitor Z6, ale telefon mam bardzo jasny. A Mam też tablet co oznacza większy monitor. Czasami aparat tak stoi na stawie i nagrywa jedną scenę, że łatwiej mieć pogląd na telefonie i z innego miejsca nagrywać inną, czasami kontrolując drugi. Niektórzy używają rożnych kranów a tu bez podglądu ani rusz. Jest jeszcze wiele zastosowań.

mozliwe. ja nie jestem filmowcem nawet przez male 'f'. pisze z pozycji czlowieka, ktory zapuscil film i ma tylko podglad na komorce. dla mnie to niewygodne. mozliwe, ze to normalka, ale ja jednak wolalbym miec mozliwosc wyboru a tu takiej nie widze. dodam tylko, ze mozliwosc ustawien w snapbridge dla filmow jest na zenujacym poziomie. Oprocz przycisku 'record' nie ma w zasadzie nic wiecej. shame on Nikon.

docxxx
22-11-2018, 07:29
Jaki czujnik? Gdzie taki widziałeś?
Czujnik jest w body i służy do wykrywania poruszeń. Słyszałeś o poruszeniach na statywie w jakimś nowym obiektywie VR?

Dokładnie. Jakim cudem aparat ma wykryć, że stoi na statywie a nie jest trzymany w solidnej ręce?
Może chodziło o tryb "statyw", po wybraniu którego aparat z automatu wyłącza stabilizację?

- - - - kolejny post - - - - - -


Podglad niby jest, ale to bardzo niewygodne filmowanie bo musisz operowac aparatem a patrzec na wyswietlacz w komorce.

Zaraz zaraz, przeciez to niemozliwe, aby podczas krecenia wylaczal sie glowny ekran. To wrecz byloby niewiarygodne.
Pomysl, jak przestawic parametry, sprawdzic kadr itd.?
Moze wlaczyles tryb zdalnego nagrywania z telefonu?

HYPER
22-11-2018, 10:59
Moze wlaczyles tryb zdalnego nagrywania z telefonu?
Wlasnie tak zrobilem. Jesli mozna w jakis sposob streamowac obraz podczas filmowania na komorke to napisz jak to zrobic i sprawdze czy dziala na Z6.

docxxx
22-11-2018, 17:06
Wlasnie tak zrobilem. Jesli mozna w jakis sposob streamowac obraz podczas filmowania na komorke to napisz jak to zrobic i sprawdze czy dziala na Z6.

Tego nie wiem. Ja krece tylko patrzac na glowny ekran (+ wyjscie na ekran pogladowy) i o to wlasnie pytalem.

HYPER
22-11-2018, 17:21
Ja takiego sposobu poki co nie znalazlem. Dlatego wczesniej napisalem, ze tak nie mozna.

docxxx
22-11-2018, 20:10
W G7, ktory ma solidnie rozbudowany tryb zdalny, rowniez wylacza sie ekran glowny i mam podglad tylko na telefonie.

KrzysztofKozicki
23-11-2018, 22:32
Pierwsze wrażenia :). Kurna wygodny, choć chciałbym grip. Może dla tego, że w D810 mam i D4 sam w sobie ma. Gdzie jest guzik menu :)? Trzeba się nauczyć klawiszy na nowo. Po odpaleniu pokazało, że bateria do naładowania. Ta od D810 pozwala mi się teraz pobawić. Pierwszy minus to zmiana nastaw. Jest wolniejsza niż na większych braciach. Tam jak kręcę kółkiem to jest, tu nie zamula i nikt kto nie ma bezpośredniego porównania tego nie zauważy, ale chodzi to wolniej. Wizjerek ma zimny obraz. Znalazłem ustawienia w menu i fajnie można sobie go ustawić jak powinno być. Obraz jest mega czytelny, ale czuć że cyfrowy. Jak biorę D4 i 24-70 to obraz po rogach jest rozmyty i przyciemnia się a tu wszystko jednakowo ostre i oświetlone. Trzeba się przyzwyczaić, że to zupełnie inna technologia. Nie chce dyskusji, która lepsza. Ja mam obie i będę używał obu do rożnych zastosowań. Odpaliłem filmowanie i tu wow. Af działa jak marzenie (zaznaczę, że to nie test i nie ocena a jedynie pierwsze wrażenie). Stabilizacja jest tak wydajna, że wiele mniej wymagających rzeczy da rade nakręcić z reki. Idę testować dalej :) Jak ktoś coś chce wiedzieć to pytać:). Jak ktoś z Gdyni i okolic i chce obejrzeć to piwko po drodze i zapraszam :)

- - - - kolejny post - - - - - -

Kolejne obserwacje. AF-S. Sigmy art 35 i 105 działają trochę wolniej niż na D4. Jest tak, że w D4 ostrość jest mega szybko ustawiona, często szybciej niż tak naprawdę się skupię na tym, że ostrzy. Tu widzę proces ostrzenia. Czy mi to przeszkadza, nie. Nie czeka się jakoś na ostrość. Nie irytuje to. Af w filmowaniu na sigmach przy 1.4 już tu jest gorzej. Na tyle, że w 24-70 s, mogę uznać ze da się kręcić na auto to przy sigmach na 1.4 już raczej nie. Będę testował to dokładniej na innych przysłonach. Stara sigma 85 nie działa AF :(

elrond
24-11-2018, 13:22
Na szybko pierwsze wrażenia (subiektywne porównania z D3s). Miałem obawy, że aparat będzie "zabawkowy" i "malutki" przy D3s, lecz miło sie rozczarowałem. Oczywiście jest mniejszy wiadomo ale trzyma się go pewnie i wygodnie. Wygląd, ciężar, wrażenia organoleptyczne bardzo dobre. Wizjer jak i monitor świetne. Bardzo mi się podoba, że przy ustawieniach przesłona/czas/iso, widzimy na bieżąco cały obraz w wyświetlaczach z uwzględnieniem parametrów. Na początku myślałem, że tryb "M" jest zepsuty, gdyż jak na niego przestawiłem, obraz był całkowicie ciemny i nie wiedziałem o co chodzi. Okazało się, że czas był ustawiony na 1/8000s i na ekranie i wizjerze pokazywało po prostu jak wyjdzie zdjęcie. Świetna sprawa z tym uwzględnianiem parametrów na bieżąco. Widzimy po prostu to jak będzie, a nie jak jest. Jeżeli chodzi o obiektywy. Z kitem 24-70 f/4 - chodzi jak żyleta, AF na AF-S dla mnie osobiście świetnie się spisuje, AF-C bardzo rzadko używam ale trochę się pobawiłem i nie miałem większych zastrzeżeń. Nie wiem jak będzie przy scenach mocno dynamicznych, więc tego nie oceniam. W kicie wogóle nie słychać pracy AF. Gdyby nie zielony kwadracik, to bym nawet nie wiedział, że ustawiłem ostrość. Potem pobawiłem się adapterem FTZ i po kolei poszły moje szkła linii "S" 14-24, 24-70, 70-200 ( f/2..8 ) - przy nich AF juz było słychać (chyba kwestia innej technologii ale ja na technice się nie znam). AF "chyba" minimalnie wolniejszy ale nie jestem na 100% pewny. Po prostu przy tych szkłach z adapterem słyszę pracę AF, a przy kicie nie i ciężko ocenić. AFy podsumowałbym tak: na natywnym szkle ustawia błyskiem, przez adapter ustawia "tradycyjnie". Tak czy siak nie wpływa to w żadnym stopniu na pracę (może będzie mialo w trybie AF-C przy dynamicznych scenach) W porównaniu do D3s (AF przez adapter) nie widzę w zasadzie różnicy. Na razie aprat cholernie mi się podoba i jest w porównaniu do DSLR'a po prostu inny. Całkiem inna technologia i fajnie się będą uzupełniać. Jestem na razie bardzo zadowolony i się bardzo cieszę, że w końcu Nikon wypuścił sprzęt, który będę mógł używać do filmowania, nie zmieniając na okropnego Sony (wygląd, ergonomia, itp.) i wykorzystując szklarnię, którą mam. Na to czekałem i dokładnie to dostałem, a z Nikonem będę mógł dalej być w 100% :) Potestuję trochę pod kątem filmowym i dam znać jak to wychodzi. Aha ostatnia rzecz. Z6 świetnie się nadaje jako aparat dla podróżnika, bo z D3s + szkło - już dawno przestałem się wybierać, a mniejsza, zgrabniejsza i lżejsza Z6 + np. chociażby kitowy 24-70, świetnie się do tego nadaje i nie zajmie pół plecaka :).

HYPER
24-11-2018, 13:40
W kicie wogóle nie słychać pracy AF. Gdyby nie zielony kwadracik, to bym nawet nie wiedział, że ustawiłem ostrość. Potem pobawiłem się adapterem FTZ i po kolei poszły moje szkła linii "S" 14-24, 24-70, 70-200 ( f/2..8 ) - przy nich AF juz było słychać (chyba kwestia innej technologii ale ja na technice się nie znam). AF "chyba" minimalnie wolniejszy ale nie jestem na 100% pewny. Po prostu przy tych szkłach z adapterem słyszę pracę AF, a przy kicie nie i ciężko ocenić.... Potestuję trochę pod kątem filmowym i dam znać jak to wychodzi.

Fajnie, ze w koncu bedzie mozna wymieniac spostrzezenia.
Porownaj prosze jak zachowuje sie AF w trybie filmowym na szkle 24-70/2,8 vs natywne 24-70/4. Wlasnie to, ze AF przez FTZ nieustannie minimalnie 'pompuje' i jednoczesnie slychac ustawianie AF sklania mnie do spojrzenia na szkla natywne. Dodatkowo jesli piszesz, ze ustawianie AF przez szkla Z jest blyskawiczne i co najwazniejsze calkowicie bezglosne to musze gdzis w sklepie podpiac i ewenatulanie podmienic 24-70/2,8 na 24-70/4Z wlasnie dla trybu filmowego.

elrond
24-11-2018, 13:51
No i mam pierwszy problem. Nie mogę przerzucić zdjęć bezpośrednio dl Lightrooma, z aparatu podpiętego przez usb do kompa. Program widzi miniaturki ale jak robię "import" to jakby wisi i nic nie robi, a raczej robi i ciągle postęp 0%.
HYPER ​zrobię porównanie i dam znać.

elrond
24-11-2018, 14:29
Chyba znalazłem przyczynę. Najnowsza wtyczka Camera Raw nie obsługuje Z6 :( Nie mogę czytać NEFów, ale lipa. W październiku dodali Z7 (myślałem, że Z6 normalnie będzie czytać). Czyli co? Pozostaje czekać na wtyczkę i na razie robić zdjęcia w tiffach lub jpgach?

nikoniarz
24-11-2018, 14:53
Czyli co? Pozostaje czekać na wtyczkę i na razie robić zdjęcia w tiffach lub jpgach?

DNG Converter

elrond
24-11-2018, 15:10
DNG Converter
Dzięki.

HYPER zrobiłem szybki test filmowy na kicie 24-70 i na 24-70 2.8 przez FTZ. Kultura pracy natywnego bije na głowę starsze szkło. Po prostu zupełna cisza na wszystkich trybach AF. Szkło przez FTZ najbardziej pompuje przy AF-F. Mikrofon wewnętrzny nagrał jeden wielki karabin maszynowy :) Dla mnie osobiście to nie problem, bo i tak nagrywam na mikrofon zewnętrzny. No ale o wewn. można zapomnieć. Sama praca jest trochę irytująca przy AF-F przez to pompowanie. Jeżeli chodzi o sam AF to nieznacznie ustępuje szkłu natywnemu. AF-S - na natywnym super, na FTZ ciutkę słabiej ale i jak bardzo dobrze. AF-C troszeczkę słabiej ale jest ok. AF-F podobnie. Generalnie przy AF lekka różnica ale jest i tak ok. Natomiast pompowanie (przy FTZ) jest niestety irytujące, najmocniej przy AF-F.

HYPER
24-11-2018, 15:25
Wlasnie mnie to pompowanie do szalu doprowadza. Tak jak piszesz, sam AF dziala sprawnie. Wniosek jest taki, ze musze podpiac w sklepie Z24-70 i pewnie pozegnac sie z moim 24-70/2,8 mimo, ze dziala doskonale na DSLR. Tyle, ze ja juz nie mam zadnego DSLR bo D810 idzie za chwile na sprzedaz.

elrond
24-11-2018, 16:05
Wlasnie mnie to pompowanie do szalu doprowadza. Tak jak piszesz, sam AF dziala sprawnie. Wniosek jest taki, ze musze podpiac w sklepie Z24-70 i pewnie pozegnac sie z moim 24-70/2,8 mimo, ze dziala doskonale na DSLR. Tyle, ze ja juz nie mam zadnego DSLR bo D810 idzie za chwile na sprzedaz.
Jeżeli myślisz głównie o filmowaniu w AF-F i to z użyciem 24-70/2.8, to prędzej czy później będziesz myślał o szkle natywnym do tego zastosowania. Do fotografii i nawet filmowania ale przy AF-S/C to spokojnie da radę. Jeśli to szkło ma być już tylko do Z6/7 to zawsze można zmienić jak już wyjdzie natywne 2.8 pod zetki. Ja na razie swoje zostawiam, bo we wszystkim się sprawdzą zarówno w zetkach, jak i DSLRach, poza nieszczęsnym AF-F.

Jak kogoś interesuje, to przetestowałem Z6 z lampami YN 968N i wyzwalaczem YN622N-TX. Działa wszystko jak należy.

prz3mo
24-11-2018, 19:17
Czyli wygląda na to, że współpraca przez przelotkę ze szkłami od dslr wcale nie jest tak cudna...

elrond
24-11-2018, 21:26
Czyli wygląda na to, że współpraca przez przelotkę ze szkłami od dslr wcale nie jest tak cudna...
Nie wiem jak innych wrażenia ale moim zdaniem jest dobrze, a nawet bardzo dobrze. Jedyny minus jak dla mnie, to to denerwujące "pompowanie" przy nagrywaniu filmów w trybie AF-F.

prz3mo
24-11-2018, 21:42
Nie wiem jak innych wrażenia ale moim zdaniem jest dobrze, a nawet bardzo dobrze. Jedyny minus jak dla mnie, to to denerwujące "pompowanie" przy nagrywaniu filmów w trybie AF-F.No to może źle odczytałem. Czyli w af-c przy fotach , tego jak to określiliście "pompowania", nie ma wcale?

HYPER
25-11-2018, 15:06
Ja jade wlasnie podpiac w sklepie 24-70. Mam nadzieje, ze beda mieli to szklo. Mozliwe, ze dzis zrobie podmianke jesli test wypadnie pomyslnie.

Xavier80
25-11-2018, 17:39
Dokładnie. Jakim cudem aparat ma wykryć, że stoi na statywie a nie jest trzymany w solidnej ręce?
Może chodziło o tryb "statyw", po wybraniu którego aparat z automatu wyłącza stabilizację?

- - - - kolejny post - - - - - -





Chyba niezupełnie tak jest. Na jakiej zasadzie działa VR? Musi mieć jakieś dane wejściowe, aby mieć co "ustabilizować".

nikoniarz
25-11-2018, 17:48
Chyba niezupełnie tak jest. Na jakiej zasadzie działa VR? Musi mieć jakieś dane wejściowe, aby mieć co "ustabilizować".

Ale takimi danymi może być właśnie tryb "Statyw", który po aktywacji daje właśnie te dane. Tylko to trochę mija się z celem, bo czy ktoś włączy tryb "Statyw" który dezaktywuje stabilizację, czy wyłączy ją tradycyjnie, to efekt będzie taki sam.

elrond
26-11-2018, 16:19
Jak ustawić profil płaski dla filmów, w Z6?

TOP67
26-11-2018, 16:23
Nie da się w menu filmowym? Od kilku lat jest to osobna pozycja w menu.

elrond
26-11-2018, 16:39
Nie da się w menu filmowym? Od kilku lat jest to osobna pozycja w menu.
Przeglądam menu i nic nie znalazłem :(

- - - - kolejny post - - - - - -

Nie wiem czy to to ale w menu w Picture Control mam jedno z ustawiem FL - równomierny. Czyżby to był właśnie flat?

TOP67
26-11-2018, 16:42
To jest to, ale ustaw tylko dla filmów.

elrond
26-11-2018, 16:44
To jest to, ale ustaw tylko dla filmów.
Ok. Dzięki.

myrele
28-11-2018, 09:32
Byłem w niedzielę na targach foto i miałem w rekach między innymi Z 6. Zauważyłem, że pojedynczy punkt autofokusa jest dość duży. Jest co prawda możliwość ustawienia mniejszego, ale ponoć to jest nie to samo. Czy używając pojedynczego punktu nie ma problemów trafiać modelkę centralnie w oko?

KrzysztofKozicki
28-11-2018, 11:24
Czemu wszyscy się tak przyczepili tego oka. To zależy jaką część kadru wypełnia to oko. Jak jest na tyle duże, by oceniać na zdjęciu czy jest na nim ostrość to punkt af jest wystarczająco mały, by tam go ustawić. A jak af jest za wielki i obejmuje całą głowę, bo taki jest kadr to kto sprawdza pod lupą, czy ostrość jest na oku czy nosie? Wczoraj filmowałem trochę w klubie z bilardem. Głównie na Sigmie 35. Auto af. Nie ma powstać z tego żaden film a jedynie chciałem sprawdzić czy da rade tak pracować. Materiały będę oglądał dopiero wieczorem. Ale pierwsze oględziny na aparacie i jest fajnie. 24-70s działa super i tu spokojnie można filmować używając auto af. Wykonałem też kilka zdjęć z sigmą 105. Zestaw wygląda zabawnie jak soczewka obiektywu jest większa niż aparat podpięty do niego. Af mimo słabego oświetlenia sobie radził. Na ile to odpowiem wieczorem jak obejrzę fotki pod lupą ������. Jak dla mnie to nie ma co narzekać na Z6. Można iść im na zlecenie i wstydu nie będzie. Robotę zrobi i tyle. Nie jest to jakiś mega drogi aparat. Teraz flagowy telefon to ponad 4000. Więc 10000 za taki aparat to jak dla mnie cena ok.

kurczeblade
29-11-2018, 09:29
Tu chodzi przykładowo o fotografowanie portretu, jasnymi obiektywami, gdzie robisz komuś zdjęcie i ostrość chcesz mieć na oku. Jak planowałem kupić Z6 to była jedyna rzecz o którą się martwiłem.

Mikis525
29-11-2018, 10:15
W D850 trzeba chwilę pokombinować, ale jak trafi to już jest lala :)

Duży crop z pstryka (ISO1600, f 1.4, JPG z aparatu po wifi) młodego przy karmieniu:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/11/D3A304FDE3EF4BCCA916102810BAA222-1.jpg
źródło (https://postimages.org/)

Kusi mnie to Z6, szczególnie po „macaniu”, Sony nie ma jakością wykonania i ergonomia podejścia do niego :)

kurczeblade
29-11-2018, 10:42
W d850 są znacznie mniejsze punkty AF.

badtorro
29-11-2018, 12:28
Kusi mnie to Z6, szczególnie po „macaniu”, Sony nie ma jakością wykonania i ergonomia podejścia do niego :)

bardzo kusi, oj bardzo
pytanie które ostatnio zadaję sobie to: czy kupować już teraz - w najbliższych miesiącach - czy zaczekać na premierę 24-70/2.8
Kit f4 trochę ciemny.. po przejrzeniu statystyk zdjęć już zrobionych i te f2.8 czasem ledwo daje radę, a co dopiero f4.. sam nie wiem

Szkoda, że nie da się go kupić w kicie z 35/1.8

badtorro
29-11-2018, 16:50
Orientuje się ktoś gdzie Z6 było najtańsze w ostatnim tygodniu? Były w ogóle jakieś promocje? Pytam bo zastanawiam się nad zakupem na gwiazdkę i chce wiedzieć na które sklepy się czaić

czupacabra
29-11-2018, 17:17
Ja bym się nie spodziewał obniżek


Wysłane za pomocą Tapatalk

KrzysztofKozicki
29-11-2018, 17:55
Na Black Friday była promocja w Fotojoker. Zestaw z 24-70 i adapterem normalnie kosztuje 14, a był po 12 i karta 64 w zestawie. Do tego kupon 135 na fotoksiążkę i pasek peak design za 1. Zamówiłem dwa dni przed promocją, ale na szczęście nie zdążyłem odebrać i udało mi się skorzystać z tej promocji.

badtorro
29-11-2018, 18:57
No właśnie tak mi się wydawało ze coś w fotojoker było. Byłem dziś w fotojoker i pan z obsługi przekonywał mnie ze na Z6 żadnych promocji nie było.

Czyli jak to wyglądało? Zamówiłeś przez internet po normalnej cenie a odebrałeś w dniu kiedy akurat obowiązywała promocja?

HYPER
29-11-2018, 20:17
byla promocja na stronie (nie tylko w fotojoker). zamowiles jak obowiazywala to dostawales paczke, albo odierales pozniej w sklepie.

Mikis525
29-11-2018, 21:09
W fotoplus ciagle kupisz mega korzystnie, 11999 za z6 z kitem, adapter i 64GB XQD ;)

KrzysztofKozicki
29-11-2018, 22:59
Ja pierwszy zamówiłem za 14. Pojawiła się promocja to zrobiłem drugą rezerwacje, bo opis był, że ilość sztuk ograniczona. Zadzwoniłem do sklepu i poprosiłem o anulowanie pierwszego zamówienia, bo jako gość sam tego nie mogłem zrobić.

Mikis525
29-11-2018, 23:53
One normalnie po 12999 są w FotoPlus i innych sklepach :)

badtorro
30-11-2018, 01:22
Jeszcze tydzień temu były po 13999.
W ABFoto za Z6+FTZ+kit od ceny 12999 oferują kartę 64gb oraz 500zł rabatu. Wychodzi 12499.

KrzysztofKozicki
30-11-2018, 01:49
Do mojego zestawu kartę dał Nikon. Mam naklejkę na pudełku. Jestem Ciekaw czy nie jest we wszystkich zestawach, a nie każdy sklep się pokapował. Bo w opisie na pudełku nie ma nic o karcie.

- - - - kolejny post - - - - - -

17742
tak to wygląda
I nie była to akcja sklepu, bo wszystko co dodał sklep nabijali na kasę i było widoczne w zamówieniu.

jarek5555
30-11-2018, 22:16
Potwierdzam, w moim też była karta.
30.11.2018 w ABFoto Z6 plus adapter plus obiektyw plus karta sony XQD 64GB , razem 12499zł.
Czas na instrukcję i zabawę z nową zabawką.

pepey
01-12-2018, 06:33
Fajny Z6 review z samplami, wykresami: dynamiki, ISO i rozdzielczości, w porównaniu z podobnymi innych marek.

https://www.digitalcameraworld.com/reviews/nikon-z6-review

Ode mnie fotka obrazująca balans bieli i niskie szumy w trudnych warunkach oswietlenia: N28-70/2.8 ISO 12800 f28mm F4.0 T1/50

jarek5555
01-12-2018, 11:29
Chyba znalazłem przyczynę. Najnowsza wtyczka Camera Raw nie obsługuje Z6 :( Nie mogę czytać NEFów, ale lipa. W październiku dodali Z7 (myślałem, że Z6 normalnie będzie czytać). Czyli co? Pozostaje czekać na wtyczkę i na razie robić zdjęcia w tiffach lub jpgach?

Jak wybrnąłeś z tego problemu u mnie DNG converter nie widzi plików raw z z6

pepey
01-12-2018, 11:45
Ja nie widziałem możliwości w edycji wpisu pozbycia się zbędnej fotki, ale DNG sobie poradziłem:-) Jest nowy DNG V11.1 na stronie Adobe.

shqiperia
01-12-2018, 11:50
Do tej pory nie pojawil sie watek podkreslania krawdzi (focus peaking). W zwiazku z tym, ze uzywam glownie manualnych szkiel, jest to dla mnie szczegolnie interesujace. Czy moge prosic o pare slow na ten temat? Przede wszystkim czy dziala w wizjerze czy tylko na ekranie, czy dziala przy przyblizeniu obrazu, no i jakas subiektywna ocena sprawnosci dzialania. Z gory dzieki.

jarek5555
01-12-2018, 12:54
Do tej pory nie pojawil sie watek podkreslania krawdzi (focus peaking). W zwiazku z tym, ze uzywam glownie manualnych szkiel, jest to dla mnie szczegolnie interesujace. Czy moge prosic o pare slow na ten temat? Przede wszystkim czy dziala w wizjerze czy tylko na ekranie, czy dziala przy przyblizeniu obrazu, no i jakas subiektywna ocena sprawnosci dzialania. Z gory dzieki.

Potwierdzam działa też w wizjerze. Oprócz tego masz zmianę koloru linii podkreślających ostre piksele. Fajna rzecz którą zauważyłem to możliwość podglądu zrobionych zdjęć w wizjerze.
U mnie wyświetla błąd, obiektyw bez procesora w połączeniu z tamronem 70-200/2.8 G2, może ma ktoś podobny zestaw i mógłby sprawdzić. Sigma art 35/1.4 i pozostałe nikory bez zarzutu.

badtorro
01-12-2018, 12:58
Tamron wydał aktualizacje już do 6 czy 7 obiektywów z serii G2. Sprawdź czy masz aktualny firmware w tym tamronie

jarek5555
01-12-2018, 13:11
Tamron wydał aktualizacje już do 6 czy 7 obiektywów z serii G2. Sprawdź czy masz aktualny firmware w tym tamronie

Dzięki.
Fakt, nie aktualizowałem.

pepey
01-12-2018, 13:45
Aktualizowałem software do swojego T150-600 G1, ale mam obawę podpiąć go do Z6-FTZ, by coś nie uszkodzić w obiektywie lub aparacie. Czy kto probował ?

Odnośnie mojego poprzedniego wpisu, którego nie zdążyłem zakończyć: adres downloadu DNG Cnverter v 11.1
https://supportdownloads.adobe.com/thankyou.jsp?ftpID=6529&fileID=6549

badtorro
01-12-2018, 14:27
Właśnie sam zaktualizowałem oprogramowanie do swojego 24-70 i wycięło mi ustawienia ... jestem zdruzgotany :cry:

shqiperia
01-12-2018, 15:30
U mnie wyświetla błąd, obiektyw bez procesora .
A to nie jest tak jak w lustrze? Teraz nie mam jak sprawdzic, ale wydaje mi sie, ze cos tam trzeba bylo w menu ustawic zeby bez problemu uzywac obiektywu bez procesora. Nawet mozna 9 obiektywow zapisac (ogniskowa i max przyslona) i sie wtedy w exifie zapisuje,

Sztolcman
01-12-2018, 15:53
Wrażenia po 5 dniach zabawy Z6.
Bardzo dobrze leży w dłoni, podobnie do D750. Mam drobne dłonie więc na upartego wszystkie place mogę ułożyć na gripie, ale właściciele większych paluchów będą układać mały palec pod gripem. Nie czuć, że jest za lekki, czy ciężki - waga jak dla mnie w sam raz pasuje do rozmiaru. Obudowa sprawia solidne wrażenie (choć nie tak pancerne jak np. D700) i jedynie spodnia część, która jest z plastik-fantastik tworzywa wydaje się bardziej delikatna. Na szczęście okolice gwintu statywowego są wzmocnione metalową płytką. Rzeczą, która zwróciła moją uwagę jak tylko pojawiły się zdjęcia Zetek w sieci jest klapka od slotu karty pamięci, która jednocześnie spełnia funkcję podpórki pod kciuk - jest to potencjalna wada konstrukcyjna. Przy cięższych obiektywach pojawiają się w tym miejscu spore naprężenia, kciuk mocno naciska na klapkę, która wewnątrz zablokowana jest na dwóch cienkich, plastikowych bolcach. Zakładam, że konstruktorzy Nikona to jednak przewidzieli i mam nadzieję, że w przyszłości nic się z tym nie będzie działo, ale wolę dmuchać na zimne i staram się zbyt mocno nie napierać kciukiem na ten uchwyt.

AF w końcu trafia bezbłędnie bez konieczności kalibracji. Wszystkie obiektywy trafiają w punkt przez co sprawiają wrażenie ostrzejszych - tego mi zawsze brakowało. W Sigmie 35/1.4 ART na początku nie działał AF, na szczęście podpięcie do Sigma Dock i aktualizacja oprogramowania załatwiła sprawę. Szybkość łapania ostrości bardzo zbliżona do D750 i ciężko mi wyczuć różnicę między nimi. Kilka razy zdarzyło się, że Sigma 50/1.4 ART zgłupiała i nie potrafiła przeostrzyć na obiekt po przeciwległej stronie skali ostrości. Czytałem, że w Canonie była podobna sytuacja i naprawili to w aktualizacji firmware Sigmy. Trzeba pamiętać, że Punkty AF nie są krzyżowe i mogą nie reagować na idealnie poziome linie. Za to rozłożenie punktów w całym kadrze i fakt, że każdy z nich jest jednakowo czuły i precyzyjny to dla mnie bajka.

Akumulator przy moim aktualnym użytkowaniu wytrzymuje około 400 zdjęć, ale jest to związane z tym, że cały czas się sprzętem bawię, na każdym zdjęciu sprawdzam ostrość, łażę dużo po menu. W normalnym użytkowaniu akumulator powinien starczyć na znacznie więcej.
Do wizjera zaczynam się przyzwyczajać. Jest to pierwszy EVF, który ma dla mnie akceptowalną jakość. Do tej pory w bezlusterkowcach miałem tendencję do kadrowania ekranem, ze względu na to, że obraz w wizjerze był irytujący, mały, z widocznymi pixelami i zasmużony. W tych nowych Oledowych EVF z rozdzielczością ponad 3mln piexeli granice z wizjerem optycznym się dla mnie powoli zacierają, choć trzeba uczciwie przyznać, że nadal można dostrzec delikatne smużenie np. przy panoramowaniu i rozumiem, że komuś może to przeszkadzać. Podgląd ekspozycji, profilu kolorystycznego, balansu bieli, czy powiększenie obrazu w trybie DX - super.
Nowe obiektywy serii S ostrzą prawie bezszelestnie, przez co sprawiają wrażenie jakby ostrość łapały niemal natychmiast. Mam kitowego 24-70/4 S, ale podpinałem też 35 i 50 i wszystkie są ostre od pełnej dziury. Z adapterem obiektywy współpracują bardzo dobrze, ale czuć, że optymalnie to działa ze szkłami systemowymi. Mam wrażenie, że czas od momentu włączenia aparatu do zrobienia zdjęcia jest minimalnie krótszy ze szkłami S. Przy szkłach podpiętych przez adapter po włączeniu coś tam w środku musi dodatkowo pochrobotać.

Generalnie sprzęt bardzo mi się podoba, sprawia dużo radochy i jedyną rzeczą, której mi aktualnie w nim brakuje, to naleśnik 35mm f2-2.8, który w połączeniu z cichą migawką byłby idealny na streeta - może Samyang zrobi ;)

HYPER
01-12-2018, 16:28
Przy szkłach podpiętych przez adapter po włączeniu coś tam w środku musi dodatkowo pochrobotać.
czy to znaczy, ze przy szklach S tego chrobotania nie ma?

Sztolcman
01-12-2018, 16:39
czy to znaczy, ze przy szklach S tego chrobotania nie ma?
Też coś przeskakuje, ale jakby szybciej i ciszej.

jarek5555
01-12-2018, 16:43
Właśnie sam zaktualizowałem oprogramowanie do swojego 24-70 i wycięło mi ustawienia ... jestem zdruzgotany :cry:

Jak narazie trzy tamrony otrzymały aktualizację aby współpracować z setką.
newsy-sprzetowe/obiektywy/31353-aktualizacje-obiektywow-tamron-wraz-z-nowym-softem-otrzymamy-kompatybilnosc-z-bezlusterkowym-syste

miro60
01-12-2018, 17:11
Niektórych zainteresuje informacja, że Z6 nagrywa dźwięk poprawnie (czysto). Testowałem wczoraj na imprezie razem z sony 6500 oraz d850.
Żadnych przesterów na sony i Z natomiast z d850 dźwięk nie nadaje się do niczego.
Ustawienia automatyczne.

jarek5555
01-12-2018, 17:26
Aplikacja SnapBridge, coś pięknego w duecie z Z6. Nie potrzebny pilot czy wyzwalacz po kablu, mnóstwo ustawień tak do fotografii jak i filmowania.

badtorro
01-12-2018, 18:47
Jestem świeżo po macaniu Z6 w ABFoto w Galerii Mokotów. Jestem w szoku jaki dobry jest ten aparat. Nic z tego co przeczytałem w sieci negatywnego się nie sprawdziło. AF działa super ze wszystkimi moimi obiektywami, włączając tamiego 24-70/2.8. Nie zauważyłem żadnego spowolnienia wzg D700. Śledzenie działa super. Ten aparat jest lepszy pod każdym względem od D700. Ostrzenie przy pomocy ekraniku -rewelacja. Mega pozytyw. Teraz jestem pewien, że Z6 to jest następca D700 na jakiego czekałem.

Xavier80
01-12-2018, 18:57
Jestem świeżo po macaniu Z6 w ABFoto w Galerii Mokotów. Jestem w szoku jaki dobry jest ten aparat. Nic z tego co przeczytałem w sieci negatywnego się nie sprawdziło. AF działa super ze wszystkimi moimi obiektywami, włączając tamiego 24-70/2.8. Nie zauważyłem żadnego spowolnienia wzg D700. Śledzenie działa super. Ten aparat jest lepszy pod każdym względem od D700. Ostrzenie przy pomocy ekraniku -rewelacja. Mega pozytyw. Teraz jestem pewien, że Z6 to jest następca D700 na jakiego czekałem.

mają na stanie Z6 do testowania? to jutro się wybiorę podpiąć swoje szkła. Dzięki za informację :)

badtorro
01-12-2018, 18:58
Dziś jest roadshow. Zerknij na link pare postów wyżej, jutro już chyba nie będzie w galerii Mokotów tylko gdzie indziej

jarek5555
01-12-2018, 21:58
A to nie jest tak jak w lustrze? Teraz nie mam jak sprawdzic, ale wydaje mi sie, ze cos tam trzeba bylo w menu ustawic zeby bez problemu uzywac obiektywu bez procesora. Nawet mozna 9 obiektywow zapisac (ogniskowa i max przyslona) i sie wtedy w exifie zapisuje,

Tamron 70-200/2.8 G2 ma procesor w moim przypadku potrzebna jest aktualizacja. Zostałem zmuszony do nabycia w najbliższym czasie konsoli Tap-in aby zaktualizować mojego tamiego.
Dzięki za próbę pomocy.

HYPER
01-12-2018, 23:26
Aplikacja SnapBridge, coś pięknego w duecie z Z6. Nie potrzebny pilot czy wyzwalacz po kablu, mnóstwo ustawień tak do fotografii jak i filmowania.

albo ja nie poznalem tej aplikacji, albo mamy diametralnie rozne oczekiwania. z tego co ja widzialem to mega prosta apka z bardzo niewielka funkcjonalnoscia. zgoda, moze zastapic wezyk spustowy i to chyba by bylo na tyle.
czy mozna w tej aplikacji zrobic tak podstawowe ustawienia jak wybor jakosci zdjec, wybor jakosci filmow?

jarek5555
01-12-2018, 23:45
albo ja nie poznalem tej aplikacji, albo mamy diametralnie rozne oczekiwania. z tego co ja widzialem to mega prosta apka z bardzo niewielka funkcjonalnoscia. zgoda, moze zastapic wezyk spustowy i to chyba by bylo na tyle.
czy mozna w tej aplikacji zrobic tak podstawowe ustawienia jak wybor jakosci zdjec, wybor jakosci filmow?

Podobne wrażenie miałem gdy łączyłem z D500, nawet odinstalowałem bo mnie wkurzało.
Z Z6 jest inaczej w fotografii możesz zmieniać czas, przysłonę, iso, balans bieli, pomiar światła itd. Niektóre parametry takie jak np. przysłona są nie aktywne jak w aparacie masz ustawione S itd. Fajne jest też że na tablecie palcem wskazujesz gdzie ma być ostrość. Z filmem jeszcze nie bawiłem się poprzez aplikację.

HYPER
01-12-2018, 23:58
No to wlasnie mamy rozne oczekiwania odnosnie takiego typu aplikacji. Ja mialem do czynienia z apka dla NX1 i tam doslownie wszystko dalo sie ustawic zdalnie. W snapbridge, funkcjonalnosc to w zasadzie kilka parametrow (przyslona, czas, migawka) i wsio. Ja oczekiwalem duzo, duzo wiecej i bardzo sie zawiodlem niestety. Nie ma nawet tak banalnego ustawienia jak zmiana z RAW na JPEG czy z HD na 4K. Z tego co widze to nie mozna tez zdalnie kasowac zdjec/filmow. Gdy juz cos robie zdalnie to po to, ze nie chce ploszyc np. zwierzat i gdy dajmy na to konczy mi sie miejsce na karcie to chcialbym moc usunac nieudane klatki zamiast wdrapywac sie na drzewo i miec po zdjeciach na dlugie godziny czy dni. Moze tylko ja mam takie dziwne oczekiwania i dlatego ta apka ma taka funkcjonalnosc jaka ma.

jarek5555
02-12-2018, 03:17
No to wlasnie mamy rozne oczekiwania odnosnie takiego typu aplikacji. Ja mialem do czynienia z apka dla NX1 i tam doslownie wszystko dalo sie ustawic zdalnie. W snapbridge, funkcjonalnosc to w zasadzie kilka parametrow (przyslona, czas, migawka) i wsio. Ja oczekiwalem duzo, duzo wiecej i bardzo sie zawiodlem niestety. Nie ma nawet tak banalnego ustawienia jak zmiana z RAW na JPEG czy z HD na 4K. Z tego co widze to nie mozna tez zdalnie kasowac zdjec/filmow. Gdy juz cos robie zdalnie to po to, ze nie chce ploszyc np. zwierzat i gdy dajmy na to konczy mi sie miejsce na karcie to chcialbym moc usunac nieudane klatki zamiast wdrapywac sie na drzewo i miec po zdjeciach na dlugie godziny czy dni. Moze tylko ja mam takie dziwne oczekiwania i dlatego ta apka ma taka funkcjonalnosc jaka ma.

Tak jak piszesz mamy różne oczekiwania, czytając Twój post i rodzaj fotografii jaką uprawiasz wcale się nie dziwię że masz takie oczekiwania. Ja prosty amator do typowo rodzinnych zdjęć czasem jakichś lokalnych imprez który próbował różnych lustrzanek ze stajni nikona po zakupie Z6 mam wrażenie że na dłużej zaprzyjaźnię się z tą ZETKĄ a aplikacja którą wymieniłem posłuży jako miły dodatek do zabawy .

Wyluzowany
02-12-2018, 14:30
Witam, byłem na Nikon Z Roadshow w Katowicach w Foto-Plus. Na tą krótką chwilę obcowania z Z6 byłem mile zaskoczony aparatem. Bardzo dobrze się go trzyma, komfortowo. Wizjer jest świetny, nie odczuwam żadnego dyskomfortu patrząc przez niego, obraz jest bardzo szczegółowy a możliwość zobaczenia dodatkowych informacji jak np histogram itp. rewelacja jak dla mnie. Podjechałem z kolegą który wziął ze sobą Nikkora 50 1.8g oraz 85 1.8g, ja wziąłem sigmę 35 1.4A oraz 85 1.4A. Głównie sprawdzałem AF w trybie AF-S w dobry świetle oraz wyłączyłem część świateł w pomieszczeniu aby przetestować jak sprawuje się w ciemniejszych warunkach(podniosłem ISO do 6400 przy f1.4). Wszystkie cztery obiektywy działały świetnie nie występował efekt szukania ostrości, błądzenia AFu w jedną i drugą stronę. Ostrość była ustawiana bardzo szybko i nie odczuwam by działo się to wolniej względem D750. Celność w trybie AF-S była bardzo dobra nawet w ciemniejszych warunkach przy ISO6400 oraz f1.4, poczułem się bardziej komfortowo niż w przypadku d750 a testowałem Z6 w około 90% przy w f1.4 w Sigmach oraz f1.8 Nikkorach. Zrobiłem też parę zdjęć z użyciem focus peaking przy f1.4 i bardzo fajnie to działa. Stabilizacja obrazu przy 85mm oraz f1.4 czas 1/15 ostre zdjęcie. Jestem mile zaskoczony aparatem choć zdaję sobie sprawę, że to zbyt krótka chwila którą miałem by go potestować. Ciekawe czy ktoś z was miał okazję robić zdjęcia tym aparatem przez dobrych kilka godzin w jednym dniu, chodzi mi o skutki patrzenia w wizjer elektroniczny przez wiele godzin jak to wpływa na zmęczenie oczu.

KrzysztofKozicki
02-12-2018, 23:38
Mimo, że mam z6 to nie robiłem nim jeszcze za dużo zdjęć, bo głównie nim filmuje. Ale kiedyś miałem sony a77, który miał o wiele gorszy wyświetlacz i nigdy nie bolały mnie oczy.

Wyluzowany
03-12-2018, 09:01
Dziękuję bardzo za informację.

HYPER
03-12-2018, 13:56
udalo mi sie w koncu podpiac 24-70/4 i powiem tak - cala ta marketingowa gadka Nikona, ze przez FTZ szkla pracuja identycznie jak natywne to niestety sciema. Kultura pracy tego zooma to jest po prostu szok. Nie ma co nawet porownywac do 24-70/2,8. Silnik bezglosny, szybkosc AF rewelacyjna nawet w warunkach oswietlenia sklepowego. W filmie w koncu to na co liczylem, czyli pewny AF, bezglosny, bez 'pompowania' AF. Pomijajac parametry optyczne (f4) to obiektyw ma piekna kulture pracy z Z6/Z7 i co rowniez istotne, tworzy bardzo poreczny tandem.

grissley
03-12-2018, 15:19
cala ta marketingowa gadka Nikona, ze przez FTZ szkla pracuja identycznie jak natywne to niestety sciema.

Myślałem, że szkła F na Z6/7 maja pracować przez FTZ tak samo, jak na lustrach - a nie tak samo, jak natywne Z...

ArekR
06-12-2018, 14:09
Hej, jestem nowy na forum, od lat foce na d70s, co daje mi wiele frajdy. Niemniej przymierzam sie do kupna Z6-ki w związku z czym pojawia się mnóstwo pytań. Kwestii foto nie poruszam, bo pewnie jest bardzo dobrze, zatem spytam o to jak z6 -ka sprawuje się z Tamim 24-70 f2.8 G2 (lub innym G2) przy filmowaniu na AF-F, AF-C, AF-S. Są różnice wobec kitowego z24-70 f4? Czy Z6-ka ogranicza jakieś swoje możliwości przy tych szkiełkach (ilość punktów AF)? Czy i jak bardzo słychać silnik w nagraniach? Napewno macie już jakieś doświadczenia w temacie :)) Podzielcie się pls ...

badtorro
06-12-2018, 14:17
G2 to relatywnie nowe szkło, nie wspominając o Z6, wiec spodziewam się ze nie ma wielu osób które maja taka kombinacje sprzętu. Ja przypialem swojego Tammiego 24-70 G2 na Nikon roadshow (już po aktualizacji firmware) do Z6 i śmigał jak ta lala. Żadnych ograniczeń nie było. Więcej doświadczeń będę miał po zakupie aparatu.

monochromatic
08-12-2018, 17:42
Hello. Kupiłem Z6 i ...jestem zadowolony . Rzeczywiście af szybki jak ktoś pisał, że podobny do D750, tylko że ten pewniejszy. I tak z Sigma art 50 i 35 działa bez problemu, a zamówiłem sigmę doc bo ponoć dobrze jest dostroić. Af przy filmowaniu -działa bezbłędnie np. dajemy AF-F i pole wide-s , natomiast af do zdjęć ...liczyłem ,że wykrywanie twarzy będzie dobre jak w sony a7 III jest trochę gorzej ,ale mam dopiero drugi dzień jeszcze muszę obczaić , robienie testów wieczorami nie ma sensu. Ogólnie najważniejszą rzeczą dla mnie to af i tu jest naprawdę fajnie. Iso fajnie,ale jakieś inne.
Matryca ma dużą dynamikę i tyle tiu mogę napisać - dziś.
Nie wiem jak uaktywnić zdjęcia poklatkowe bateria pełna jakie tryby trzeba ustawić by to działało ?

badtorro
08-12-2018, 19:18
Mogę się pochwalić ze i u mnie Z6 dziś znalazł nowy dom :-) teraz tylko wyczekać aż naładuje się bateria...

MstrG
08-12-2018, 19:26
Gdyby ktoś kupił Z6 i był jednak rozczarowany to chętnie odkupię :D
Kusi mnie, ale zdrowy rozsądek jeszcze wygrywa ;)

badtorro
09-12-2018, 00:37
Jak to jest z tym ustawianiem ostrości? czy z góry mam założyć, że obiektyw nie wymaga żadnego dopasowania ani w menu aparatu ani poprzez konsolę usb? Czy trzeba coś ustawić? Czy może jednak warto wyjustować obiektyw do aparatu?

badtorro
09-12-2018, 12:32
Jak zgrywacie zdjęcia na komputer? czytnik czy przez usb z aparatu?

Narazie zgrywam prosto z aparatu przez usb i strasznie się to ślimaczy... liczyłem na to, że po przesiadce z CF 30MB/s na XQD 440MB/s to będzie gigantyczny przeskok. Tymczasem... szału brak.

Mathis
09-12-2018, 12:41
A podpinasz do USB 2.0, 3.0, 3.1? Bo to może stanowić wąskie gardło.

badtorro
09-12-2018, 12:46
podpinam do portu który jest wyprowadzony na obudowę. do tej pory wydawało mi się żę to jest usb3.0 ale teraz mam watpliwosci
jak to sprawdzic?

Rafał_Sz
09-12-2018, 13:34
Jak zgrywacie zdjęcia na komputer? czytnik czy przez usb z aparatu?

Narazie zgrywam prosto z aparatu przez usb i strasznie się to ślimaczy... liczyłem na to, że po przesiadce z CF 30MB/s na XQD 440MB/s to będzie gigantyczny przeskok. Tymczasem... szału brak.
Twój dysk jest w stanie zapisywać z taką prędkością? USB 2.0 to max 60MB/s, więc zostaje 3.x.

Mathis
09-12-2018, 13:47
Na szybko to kolor niebieski=3.X, ale wiem widziałem 3.0 czarne.
Zajrzyj na tyły obudowy, czy masz niebieskie gniazda USB, jeżeli tak to wypróbuj któreś z nich jak się transfer poprawi to znaczy, że z przodu masz 2.0.

TOP67
09-12-2018, 16:14
podpinam do portu który jest wyprowadzony na obudowę. do tej pory wydawało mi się żę to jest usb3.0 ale teraz mam watpliwosci
jak to sprawdzic?

Bardzo prosto. Gniazdo USB 3 ma dwa szeregu styków. Z brzegu ma 5 płaskich pól, a z tyłu 4 sprężyste blaszki. Gniazdo USB 2 ma tylko 4 blaszki.
I tak jak pisał Mathis, USB 3 jest zwykle niebieskie.

prz3mo
09-12-2018, 17:57
Tak z czystej ciekawości - Z6 ma "małe" NEFy?

T&T
09-12-2018, 18:39
14 bitowy bez kompresji ok. 46 MB.

jarek5555
09-12-2018, 22:10
A jak radzicie sobie z rawami w Z6.
DNG konwerter 11.1 nie widzi.

badtorro
09-12-2018, 22:38
wielkie dzięki, rzeczywiście transfer na SSD jest sporo szybszy
inna rzecz, że danych jest więcej. ale faktycznie dysk twardy jest pewnie wąskim gardłem

badtorro
09-12-2018, 23:09
A jak radzicie sobie z rawami w Z6.
DNG konwerter 11.1 nie widzi.

u mnie widzi elegancko. właśnie konwertuję jak to pisze

18440

badtorro
10-12-2018, 00:37
czy ktoś już używał nieoryginalnych baterii? działa? warto kupować czy lepiej droższy oryginał?
mam na myśli en-el15b

KrzysztofKozicki
10-12-2018, 11:27
Ja używam baterii od D810, ale mam tam orginalne. Co do zamienników to w D4 mam duracell i jest lepsza niż oryginał. Kolejne jakie kupię to będą właśnie one

jarek5555
10-12-2018, 11:32
Też myślałem o duracell. Dużo pozytywnych opinii.

monochromatic
10-12-2018, 23:00
Jak zgrywacie zdjęcia na komputer? czytnik czy przez usb z aparatu?

Narazie zgrywam prosto z aparatu przez usb i strasznie się to ślimaczy... liczyłem na to, że po przesiadce z CF 30MB/s na XQD 440MB/s to będzie gigantyczny przeskok. Tymczasem... szału brak.

Używam czytnika kart sony kupiłem w fotoplusie za 280 zł działa błyskawicznie

- - - - kolejny post - - - - - -


czy ktoś już używał nieoryginalnych baterii? działa? warto kupować czy lepiej droższy oryginał?
mam na myśli en-el15b

używam z d750 działa bardzo dobrze

- - - - kolejny post - - - - - -

dng 11.1 używam działa

- - - - kolejny post - - - - - -


Jak to jest z tym ustawianiem ostrości? czy z góry mam założyć, że obiektyw nie wymaga żadnego dopasowania ani w menu aparatu ani poprzez konsolę usb? Czy trzeba coś ustawić? Czy może jednak warto wyjustować obiektyw do aparatu?

żaden z obiektywów nikkora nie wymagał korekcji ,włącznie z sigmami art -ale ja mam je nowe, ponoć te pierwsze wersje wymagają usb dock, af przy filmie działa rewelacyjnie ,można mieć zastrzeżenia do af -wykrywanie twarzy na przesłonach 1.6, 1.8 w ciemnych pomieszczeniach ,trafia ale nie jest to żyleta za to jak jest jasno to jest fajnie. Matryca jest ...ciekawa trzeba się przyzwyczaić i na nowo nauczyć się jej obrabiać na pewno nie jest tak samo jak w d750 ,próbuję podobnie obrobić po czym wracam do obrazka wyjściowego dodaje ostrości i obraz jest już dobry, jpeg z puszki są bardzo dobre ,balans ustawiam na ten z zachowaniem bieli, ale nie mam zamiaru robić na jpeg więc jeszcze się muszę nauczyć obrabiać rawy tak jak lubię. Będę po świętach na weselu i zobaczymy co warty jest Z6 w porównaniu z drugim body d750 ...na pewno cicha migawka i af mnie nie zawiodą ,ciekawe jak na sali, będę z kolegą który ma sony 7 III i i porównamy af . W sony af z wykrywaniem twarzy jest lepiej,ale to potwierdzę na sali jak będzie ciemniej . Co do ISO to pojawia się ziarno już od 3200 a szumy to nie wiem kiedy ,na 22 tys zero.
Jeśli nie dotykałeś bezlusterkowca, nie bawiłeś się nim to rób zdjęcia tym co masz , jeśli pobawisz się nawet 30 minut to zachorujesz na niego ;)
Ogólnie trzeba trochę czasu na zaprzyjaźnienie się z nim. Za to prawie nie trzeba czytać instrukcji, nikon to nikon zawsze to samo nie trzeba się go uczyć. Pokrętło z przodu , to mniejsze ,malutkie, brak jednego przycisku który zmienił by af , trzeba oderwać się od aparatu lub zmieniać pokrętłem tym z przodu i z tyłu -używa się wtedy przycisku funkcyjnego fm1 lub 2 też nie jest to wygodne. Świetny aparat na wyjście i zrobienie takich szybkich zdjęć nocnych -oczywiście z ręki 1/50 f 2 i jest ostro bez szumów -jak z dobrego smartfona.

I jeszcze jedno ,zanim go kupiłem siedziałem i czytałem oglądałem testy blogerów ,pasjonatów ... testy robią bo chyba muszą , należy brać pod uwagę kto i jak rzetelnie robi ten test. Co do naszych Polskich testów to też się dziwię, dawno już te portale powinny coś pokazać może nikt im nie chce zapłacić.
Aparat to tylko narzędzie- klient nie zapłaci ci więcej bo masz nowy aparat robimy to dla własnego komfortu pracy.

kurczeblade
10-12-2018, 23:21
Czyli nie ma możliwości zmiany trybu AF,a, bez odrywania aparatu od głowy ?

monochromatic
10-12-2018, 23:41
Czyli nie ma możliwości zmiany trybu AF,a, bez odrywania aparatu od głowy ?


Można zmienić kręcimy kółkiem z przodu i z tyłu , trzymamy przycisk funkcyjny fm2 i kołkiem przy oku zmieniamy af na S lub C lub M a kółkiem z przodu małym zmieniamy pole jakie chcemy i okiem sprawdzamy na co zmieniamy no ...pocieszę się tym ,że w sony też tego nie ma , można przyporządkować do U1 itd ale ...no właśnie . Pojedynczy af jest rewelacyjny ale gdy będę zmieniał na C to teoretycznie i praktycznie zmieniam to dwoma palcami ...może nie będzie tak źle . Gorzej jak będę chciał zmienić pole af -szybko bo np: af C z wykrywaniem twarzy jest fajny ale pewniejszy jest af C z szerokim polem mimo ,że instrukacja mówi co innego , np: Para ludzi idzie do Ciebie.

kurczeblade
11-12-2018, 00:55
Dzięki za info.

Panowie, a jak wygląda kolor wyjściowy z tych aparatów, jak się prezetuje skóra. Wiadomka że w RAWie wszystko idzie zmienić, ale wiadomo że przykładowo z d750 trzeba było się nauczyć pokombinować. To tutaj jak to wygląda?

badtorro
11-12-2018, 01:36
Też myślałem o duracell. Dużo pozytywnych opinii.

Wkońcu zdecydowałem się na oryginalny nikon en-el15a.
W razie gdyby coś się stało z baterią to da Nikonowi argument żeby nie uznać gwarancji.
Niewielka oszczędność na chińczyku a potencjalnie duży ból głowy.


Używam czytnika kart sony kupiłem w fotoplusie za 280 zł działa błyskawicznie

dzięki. też już zamówiłem na amazonie za 40€ sd i xqd w jednym.


Jeśli nie dotykałeś bezlusterkowca, nie bawiłeś się nim to rób zdjęcia tym co masz , jeśli pobawisz się nawet 30 minut to zachorujesz na niego ;)

za późno :D


Czyli nie ma możliwości zmiany trybu AF,a, bez odrywania aparatu od głowy ?


Można zmienić kręcimy kółkiem z przodu i z tyłu , trzymamy przycisk funkcyjny fm2 i kołkiem przy oku zmieniamy af na S lub C lub M a kółkiem z przodu małym zmieniamy pole jakie chcemy i okiem sprawdzamy na co zmieniamy no ...pocieszę się tym ,że w sony też tego nie ma , można przyporządkować do U1 itd ale ...no właśnie . Pojedynczy af jest rewelacyjny ale gdy będę zmieniał na C to teoretycznie i praktycznie zmieniam to dwoma palcami ...może nie będzie tak źle . Gorzej jak będę chciał zmienić pole af -szybko bo np: af C z wykrywaniem twarzy jest fajny ale pewniejszy jest af C z szerokim polem mimo ,że instrukacja mówi co innego , np: Para ludzi idzie do Ciebie.

Jest. albo przycisk programowalny jak napisał kolega, albo przycisk i
Jedyny wymóg to nauczyć się guzikologii i dopasować skróty klawiszowe na to co się chce

Są jeszcze tryby U1,U2,U3
nie wiem czy nie szybciej byłoby przełączyć tryb niż się bawić


Panowie, a jak wygląda kolor wyjściowy z tych aparatów, jak się prezetuje skóra. Wiadomka że w RAWie wszystko idzie zmienić, ale wiadomo że przykładowo z d750 trzeba było się nauczyć pokombinować. To tutaj jak to wygląda?

niestety rozchorowałem się następnego dnia po zakupie i teraz mogę sobie cykać foty co najwyżej żyrandola :(

- - - - kolejny post - - - - - -

Strasznie fajnie działa snapbridge. Dzielenie się zdjęciami na gorąco, możliwość zdalnego włączenia nagrywania czy zrobienie zdjęcia - mega
Do tego dla wszystkich którzy obawiają się o brak drugiego slotu - można ustawić, żeby każda fotka odrazu leciała na telefon. Pobieranie danych gps z telefonu. REWELACJA
Do tego tryb silent oraz tryb elektronicznej przedniej kurtyny - mega.
Auto WB - bajka. No i odchylany ekranik ze świetnym ostrzeniem. Rewelacja po prostu

Bardzo cieszy ten aparat

kurczeblade
11-12-2018, 09:36
Ale wysyłając zdjęcia na telefon, inne urządzenie jest zużywana bateria. :/

monochromatic
11-12-2018, 10:24
dzięki. też już zamówiłem na amazonie za 40€ sd i xqd w jednym. Dobry pomysł .

Kiedyś byłem w Tajlandii miałem wtedy Nikona d600 i balans skóry Nikona był bez zarzutu ;) Czy w z6 skóra lepiej wychodzi na wstępie ? Nie wiem. Podobnie jak w całej rodzinie Nikona. Nie można też powiedzieć czy zdjęcia portretowe zrobione Z6 i D750 w przedziale Iso 100-2000 które będą lepsze , nie widzę różnicy . Na razie jestem przyzwyczajony do plastyki d750 która ma swój czar. W Z6 matryca ma jeszcze większą rozpiętość -ale to moja subiektywna ocena i jeszcze muszę porobić dwoma aparatami by powiedzieć ,że to prawda. Takie mam odczucia.

Co do slotu jednej karty...zgranie 64 GB na zleceniu zajmuje 3 minuty przez port 3 USB więc za

kurczeblade
11-12-2018, 11:54
Co do slotu jednej karty...zgranie 64 GB na zleceniu zajmuje 3 minuty przez port 3 USB więc za

Można zgrać w 3 minuty, ale żeby zabezpieczyć się przed utratą danych, musiałbyś co jakąś chwile robić kopie, a ja przecież nie będę wyciągał cyklicznie komputera w trakcie zlecenia, żeby zabezpieczyć z każdego momentu reportażu ślubnego zdjęcia, czy targać ze sobą laptopa i na sesji co godzine zgrywać foty. Mając drugi slot, robię zdjęcia i nie zawracam sobie głowy takimi sprawami.

Nigdy nie zepsuła się karta. Dlatego nigdy nie zagłębiałem się w to mocno, zawsze robiłem na jedną kartę RAW a na drugą robiłem kopie JPG. Ale bywały momenty, że w drugiej karcie musiałem zmienić na przepełnienie, bo było więcej materiału niż się spodziewałem, i zawsze w takich momentach, gdy włączałem przepełnienie, zamiast kopi zapasowej, przychodziła brzydka myśl z dreszczykiem emocji, że nie będzie kopii zapasowej na drugiej karcie i może się coś stać... Dlatego, nawet jeśli ta karta nie wysiądzie, to wiem że dla mnie drugi slot daje mi komforty psychiczny i uwalnia mnie z czarnych myśli i pozwala na spokojniejszą prace.

badtorro
11-12-2018, 13:13
Wreszcie jest łatka do Lightrooma, która dodaje natywne wsparcie dla Z6. Właśnie sprawdziłem - działa :-)

monochromatic
11-12-2018, 21:26
Jakim programem można przeglądać plik nef z Nikona Z6 , wcześniej używałem Viw NX2 a teraz ?

badtorro
11-12-2018, 21:31
jeśli dalej chcesz go używać, to pewnie musisz pobrać aktualizację:
https://downloadcenter.nikonimglib.com/en/products/493/Z_6.html

monochromatic
11-12-2018, 22:09
Wreszcie jest łatka do Lightrooma, która dodaje natywne wsparcie dla Z6. Właśnie sprawdziłem - działa :-)

Podeślesz działa to w lightroomie 5 ? Dzięki za linka z view nx

badtorro
11-12-2018, 22:15
nie mam linka. mam wykupioną subskrypcję adobe i program aktualizuje się przez ich aplikację creative cloud

TOP67
11-12-2018, 22:27
Jakim programem można przeglądać plik nef z Nikona Z6 , wcześniej używałem Viw NX2 a teraz ?

Zapewne View NX-I, jak wszystkie nowe puszki

monochromatic
11-12-2018, 22:50
Zapewne View NX-I, jak wszystkie nowe puszki


Tak ;) Ewentualnie Capture NX-D

KrzysztofKozicki
12-12-2018, 14:50
Można zgrać w 3 minuty, ale żeby zabezpieczyć się przed utratą danych, musiałbyś co jakąś chwile robić kopie, a ja przecież nie będę wyciągał cyklicznie komputera w trakcie zlecenia, żeby zabezpieczyć z każdego momentu reportażu ślubnego zdjęcia, czy targać ze sobą laptopa i na sesji co godzine zgrywać foty. Mając drugi slot, robię zdjęcia i nie zawracam sobie głowy takimi sprawami.

Nigdy nie zepsuła się karta. Dlatego nigdy nie zagłębiałem się w to mocno, zawsze robiłem na jedną kartę RAW a na drugą robiłem kopie JPG. Ale bywały momenty, że w drugiej karcie musiałem zmienić na przepełnienie, bo było więcej materiału niż się spodziewałem, i zawsze w takich momentach, gdy włączałem przepełnienie, zamiast kopi zapasowej, przychodziła brzydka myśl z dreszczykiem emocji, że nie będzie kopii zapasowej na drugiej karcie i może się coś stać... Dlatego, nawet jeśli ta karta nie wysiądzie, to wiem że dla mnie drugi slot daje mi komforty psychiczny i uwalnia mnie z czarnych myśli i pozwala na spokojniejszą prace.

W D4 mam tylko CF i żyję bez kopi zapasowej. Ale jak wykonuję reportaż to zawsze na dwa aparaty i ważne momenty staram się mieć na jednym i drugim. Jak trafiam na sale, po pierwszym tańcu jak wszyscy jedzą wyjmuję surfaca i robię kopie kart na dysk ssd a do aparatów trafiają nowe karty. Później w zależności od sytuacji, ale co jakiś czas podmieniam i kopiuje. Jak pracuje na dwa aparaty i cztery karty to zawsze coś się z każdej scenki zachowa. Kwestia jednego slotu w Z6 nie jest dla mnie taką wielką wadą, bo już w D4 używam tylko jednego.

kurczeblade
12-12-2018, 16:16
No widzisz, każdy inaczej, u mnie ważne momenty zawsze lecą na jedno body, bo na tym pierwszym body mam docelowo podpięte szkło ktore przykładowo będzie odpowiadało za sfocenia danego momentu, a na drugim body wisi jakieś szkło które uzupełnia reportaż w szerokie lub wąskie kadry. Jakbym chciał czasami robić jeden ten sam motyw na dwa body, to musiałbym często mieć podpięte podobne ogniskowe, a to nie ma sensu. Ja traktuje drugie body jako uzupełnienie/urozmaicenie różnymi innymi ogniskowymi od głównych które robię na pierwszym body. Drugi aparat odkładam na weselu i bawię się w zmianę obiektywów, bo z jednym body łatwiej przepychać się między ludźmi.

I plenery...
W tym roku miałem 4 zagraniczne plenery, PM zorganizowała całe wyjazdy, drugi aparat zawsze leżał w torbie lub w hotelu jako zapas, i zawsze miałem kopie zapasową na drugą karte, bo nie chciałbym w takiej sytuacji żeby coś padło, kiedy kupę kasy włożyli w taki wyjazd.


Powtrzam się, ale dla mnie drugi slot to komfort psychiczny, który mi pozwala w spokoju pracować i mieć jedno zmartwienie mniej. Dlatego też kupiłem d850 który mi ten komfort da, a planowałem kupić Z6.


Ps. Dzisiaj wyciągnąlem SanDiska z d850 i rozpadł się w rękach, nie było tam zdjęć, ale obudowa karty pracy rozwarstwila się na dwie części. Kto mi da gwarancję że z takim XQD po czasie też się coś takiego stanie ?

Jacek_Z
12-12-2018, 16:22
Mi też się rozpadła karta SD Sandisk pro 64 GB. Ale XQD są solidne, chyba solidniejsze niż CF (mam na myśli obudowę). Nie słyszałem by sie rozpadł CF.

kurczeblade
12-12-2018, 17:09
Mi też się rozpadła karta SD Sandisk pro 64 GB. Ale XQD są solidne, chyba solidniejsze niż CF (mam na myśli obudowę). Nie słyszałem by sie rozpadł CF.

Mi się rozwarstwiła wzdłuż zgrzewu, i cała kostka pamięci wypadła z tej plastikowej obudowy :/

Oby były solidne XQD. Bo nigdy bym nie powiedział że może tak się SD rozpaść - tym bardziej że kartę używałem normalnie.

Wychodzi na to że najgorzej będą mieć użytkownicy Canona R.

KrzysztofKozicki
13-12-2018, 00:32
W ważnych sytuacjach na D4 mam 24-70, a na D810 którąś z sigm (najczęściej 35) więc też mam swojego rodzaju urozmaicenie. Zawsze staram się wykonać kilka bezpiecznych ujęć, a później pozwalam sobie na dodatkowe abstrakcje. Nawet jak robisz już na sali na jedno body, to zamiast zmieniać obiektyw może lepiej wziąć drugie i masz większą pewność, że coś z tego zawsze przetrwa.

badtorro
13-12-2018, 00:54
Całe szczęście, że w sieci jest instrukcja po angielsku, bo te brednie przetłumaczone na rzekomo język polski ciężko zrozumieć ... :(

konia z rzędem temu kto wie z marszu co to jest fleksja programu...

18600

PiKa
13-12-2018, 06:55
Fleksja to znaczy zmiana, według mnie...

karolt
13-12-2018, 12:56
Ja zrozumiałem z marszu, ale fakt, że użyli dość mało popularnego słowa na tak oczywistą funkcję...

czupacabra
14-12-2018, 00:39
Fleksja - to dział gramatyki zajmujący się opisem odmiany wyrazów. Deklinacja polega na odmianie rzeczowników, przymiotników, liczebników, zaimków przez przypadki.

Poprostu , ktoś bez sensu przetłumaczył instrukcję z angielskiego na polski


Wysłane za pomocą Tapatalk

PiKa
14-12-2018, 08:21
Być może zrozumiałem, bo czytałem instrukcje do d7100 i tam jest chyba tak samo ;)

monochromatic
14-12-2018, 10:28
Mam pytanie . Jakim programem można oglądać filmy z Z6 , mam Windows Media Player i VLC - 4 k płynnie są odtwarzane, ale FHD 50p już mi rwie , programy mam zaktualizowane.

badtorro
14-12-2018, 11:21
Ja polecam media player classic https://mpc-hc.org
Jeszcze nie widziałem filmu którego by nie odtworzył. Wszystkie możliwe kodeki ma wbudowane, wiec nie trzeba pobierać / instalować nic poza tym programem

FHD50p sprawdzę jak wrócę do domu i dam ci znać

jalk
14-12-2018, 13:02
Całe szczęście, że w sieci jest instrukcja po angielsku, bo te brednie przetłumaczone na rzekomo język polski ciężko zrozumieć ... :(

konia z rzędem temu kto wie z marszu co to jest fleksja programu...


W kwestii formalnej, o fleksji programu czytałem bardzo dawno temu w instrukcji do nikona d40, także nikon od dłuższego czasu stosuje to określenie. I nawet swego czasu przez krótki czas z tego korzystałem :)

clonee
14-12-2018, 22:02
Witam,
od wczoraj stałem się posiadaczem nikona z6 wraz z nikkorem Z 35/1,8s , nie wiem, czy to problem, czy coś z ustawieniami, otóż wykonałem kilka zdjęć próbnych na wysokim iso i stwierdziłem drażniącą różnice na włączonej opcji "Bezgłośne fotografowanie" ( poziome pasy na zdjęciach ) jak i na wyłączonej opcji i brak pasów. Parametry pozostały te same. Nie chodzi mi o komentowanie zdjęć, że kadr, że kompozycja, że wysokie iso.. chodzi mi o wyjaśnienie zależności, która miałem nadzieje nie ma znaczenia dla wykonanych zdjęć przy wyborze cichej migawki. Jeśli ktoś może sprawdzić to u siebie lub zna odpowiedź byłbym wdzięczny za pomoc. A może "tak ma być" ;] ?

18674

18675

Teu
14-12-2018, 22:08
Moje domysły:
Bezgłośne fotografowanie to migawka elektroniczna, która szczytuje informacje z matrycy. Jeżeli masz ledy w domu to wiedz, ze one nie świeca ciągle tylko bardzo szybko mrugają i stad mogą pojawić się czarne paski.

clonee
14-12-2018, 22:15
Teu - tak, w pokoju jest światło ledowe, także zapewne będzie tak jak mówisz, dzięki.

Mikis525
14-12-2018, 22:22
Tak samo jest w D850 przy korzystaniu z LV, pasy tez są widoczne :)

TOP67
14-12-2018, 22:29
Witam,
od wczoraj stałem się posiadaczem nikona z6 wraz z nikkorem Z 35/1,8s , nie wiem, czy to problem, czy coś z ustawieniami, otóż wykonałem kilka zdjęć próbnych na wysokim iso i stwierdziłem drażniącą różnice na włączonej opcji "Bezgłośne fotografowanie" ( poziome pasy na zdjęciach ) jak i na wyłączonej opcji i brak pasów. Parametry pozostały te same. Nie chodzi mi o komentowanie zdjęć, że kadr, że kompozycja, że wysokie iso.. chodzi mi o wyjaśnienie zależności, która miałem nadzieje nie ma znaczenia dla wykonanych zdjęć przy wyborze cichej migawki. Jeśli ktoś może sprawdzić to u siebie lub zna odpowiedź byłbym wdzięczny za pomoc. A może "tak ma być" ;] ?





Nie rób zdjęć przy świetle energooszczędnym.

Warciarz
14-12-2018, 23:38
Koledzy/koleżanki przesiadał się ktoś z D4 na Z6 ? Tudzież miał jakieś bardziej zaawansowane doświadczenia w tym jak sprawuje się AF w reporterce w zestawieniu tych dwóch body? Interesuje mnie przede wszystkim praca przez adapter FTZ. Najbardziej na takich szkłach jak Nikkor 85/1.4 G, Sigma 35 ART, Sigma 85 ART, czy też Nikkor 24-70/2.8. Dzisiaj miałem możliwość testów porównawczych i mam wrażenie, że taki Nikkor 85/1.4 G działa szybciej na Z6 z adapterem niż bez na D4. Wszystko niestety typowo "na sucho", a najbardziej interesuje mnie jak to wygląda w dynamicznej reporterce.

KrzysztofKozicki
15-12-2018, 00:48
Nie mam w tym zestawieniu Nikkora 85, a Sigmę Art 85 mam od dwóch dni. Co do reszty to postaram się jutro trochę więcej powiedzieć. Ale D4 to zupełnie inny aparat. Jemu ufam w każdej sytuacji. Z6 jak na razie nie. Z6 też lepiej działa z szkłami S. Af szybciej pracuje na 24-70 S niż 24-70 2.8.

Warciarz
15-12-2018, 00:59
Nie mam w tym zestawieniu Nikkora 85, a Sigmę Art 85 mam od dwóch dni. Co do reszty to postaram się jutro trochę więcej powiedzieć. Ale D4 to zupełnie inny aparat. Jemu ufam w każdej sytuacji. Z6 jak na razie nie. Z6 też lepiej działa z szkłami S. Af szybciej pracuje na 24-70 S niż 24-70 2.8.

Świetnie. Będę Ci niezmiernie wdzięczny. To, że D4 jest zupełnie inny, zdążyłem zauważyć podczas dzisiejszych kilkugodzinnych testów. Też mam do niego zaufanie, ale te boczne czujniki w Z6 są naprawdę kuszące. Najchętniej bym podziałał na duecie D4 i Z6, ale nie wiem czy się uda spiąć to finansowo i czy zmieści mi się wszystko do torby :D Tak, to że AF działa szybciej z szkłami S również zauważyłem. W sumie dziwne by to wyglądało jakby było odwrotnie. Jednak współpraca Z6 z starszymi Nikkorami 24-70/2.8 i 85/1.4 była dla mnie bardzo zadowalająca, przynajmniej w takiej suchej, statycznej praktyce. Orientowałeś się przy okazji czy do starszej Sigmy 85 HSM da się wgrać nowy soft, aby działała z Z6 ?

KrzysztofKozicki
15-12-2018, 01:27
Nie wiem, czy się da. Kupiłem art a stara trafiła na sprzedaż.

Dariusz Breś
15-12-2018, 01:56
Tak przy okazji pasków, łapiecie taki banding na iso 64?

https://www.dpreview.com/files/p/articles/9488075251/Dynamic-Range/DSC_0869.acr.jpeg

pepey
15-12-2018, 07:42
Sprawdzałem jakość zdjęć w trybie APSC z N18-105 przy słabym świetle żarowym, f8.0 i włączonymi obydwoma stabilizacjami. "Z łapy", bez widocznych poruszeń już od 1/5sek, (a jestem stary dziad i już mi się nieco telepie;)), bardzo dobra współpraca obydwu stabilizacji w tym wypadku, choć nie z każdym obiektywem AF-S VR tak jest. Jakość zdjęć w zakresie ISO 1600 - 6400 bardzo dobra, ISO 12800 dobra - tu ziarno znaczące w powiększeniu. Niski stopień wyostrzania, jak to w default ustawienia Natural.

cybulski
15-12-2018, 08:40
Całe szczęście, że w sieci jest instrukcja po angielsku, bo te brednie przetłumaczone na rzekomo język polski ciężko zrozumieć ... :(

konia z rzędem temu kto wie z marszu co to jest fleksja programu...

18600

Powiem więcej, zazwyczaj wybieram angielski interfejs w aparatach i programach, bo już nie raz mi się zdarzyło że po polsku nie umiałem czegoś zgodnie z instrukcją zrobić. Wniosek był prosty - po co się męczyć skoro można mieć angielski interfejs, instrukcje, filmy na YouTube itp

jarek5555
15-12-2018, 12:16
Z6 ma jeden slot na kartę ale czy da się zapisać jpeg w folderze np. 1 a raw w folderze np. 2, tak aby przy kopiowaniu na komputer było łatwiej z segregacją.

HYPER
15-12-2018, 17:54
Z6 ma jeden slot na kartę ale czy da się zapisać jpeg w folderze np. 1 a raw w folderze np. 2, tak aby przy kopiowaniu na komputer było łatwiej z segregacją.
nie wiem czy sie tak da, ale co za problem na kompie w folderze wyszukac wszystkie jpg i tylko je przeniesc? pozniej to juz nawet nie trzeba filtrowac nef.

grizz
15-12-2018, 18:30
Po co wyszukiwać. Wystarczy ułozyc po typie plików.

badtorro
15-12-2018, 18:31
Właśnie chciałem napisać - ustawić szeregowanie po typie pliku i zaznaczyć tylko nefy

jarek5555
15-12-2018, 20:22
Dzięki. Rzeczywiście jest w kompie grupuj według; wybrałem exif i pięknie się poukładały. Jeszcze raz wielkie dzięki.

badtorro
15-12-2018, 21:48
Po imporcie to Lightrooma każde zdjęcie ma ikonkę w prawym dolnym rogu "embedded preview". Kiedy ją kliknę ładuje się właściwe zdjęcie. Czy orientuje się ktoś jak wymusić załadowanie prawdziwego podglądu dla wszystkich wybranych zdjęć?

Jacek_Z
16-12-2018, 00:35
Całe szczęście, że w sieci jest instrukcja po angielsku, bo te brednie przetłumaczone na rzekomo język polski ciężko zrozumieć ... :(

konia z rzędem temu kto wie z marszu co to jest fleksja programu...


W kwestii formalnej, o fleksji programu czytałem bardzo dawno temu w instrukcji do nikona d40, także nikon od dłuższego czasu stosuje to określenie. To określenie stosowano od dziesięcioleci. Np w analogowym Nikonie F100 juz o tym mówiono.

HYPER
16-12-2018, 12:49
Po co wyszukiwać. Wystarczy ułozyc po typie plików.

Dla mnie to gorsze i wolniejsze rozwiazanie, ale kazdy orze jak moze.
Sortujac po typie po pierwsze musisz zobaczyc jaki typ plikow masz na poczatku wyswietlany. Po drugie musisz przewijac w dol az zacznie sie inny typ plikow co przy setkach/tysiacach plikow w folderze zajmie troche czasu zeby sie zaladowaly miniaturki (nie wszystkie pliki maja miniaturki). Jak nie ma miniaturek to musisz wypatrywac nazwy pliku lub sprawdzic rozszerzenie.

TOP67
16-12-2018, 13:16
można też wpisać nef w oknie wyszukiwania i zaznaczyć wynika Ctrl-A a potem je skopiować
Lub już po skopiowaniu wpisać jpg i skasować bądź przenieść

grizz
16-12-2018, 13:42
Dla mnie to gorsze i wolniejsze rozwiazanie, ale kazdy orze jak moze.
Sortujac po typie po pierwsze musisz zobaczyc jaki typ plikow masz na poczatku wyswietlany. Po drugie musisz przewijac w dol az zacznie sie inny typ plikow co przy setkach/tysiacach plikow w folderze zajmie troche czasu zeby sie zaladowaly miniaturki (nie wszystkie pliki maja miniaturki). Jak nie ma miniaturek to musisz wypatrywac nazwy pliku lub sprawdzic rozszerzenie.

Możesz tez po prostu kliknąć odpowiedni filtr w rozsądnym menadżerze plików. TC, FC. I zajmuje to mniej czasu niz przejście do folderu! Naprawdę to już ostre doktoryzowanie się.

HYPER
16-12-2018, 14:36
Możesz tez po prostu kliknąć odpowiedni filtr w rozsądnym menadżerze plików. TC, FC. I zajmuje to mniej czasu niz przejście do folderu! Naprawdę to już ostre doktoryzowanie się.
zgadzam sie :D
poznalismy w miare sensowne dwie opcje. kazdy wybierze co mu pasuje.

ArekR
18-12-2018, 11:20
Hej, znalazłem info że poniżej f5.6 nie ma podglądu live na głębie ostrości, czy to prawda? Potwierdzicie? Filmik dosyć nowy bo z grudnia... https://www.youtube.com/watch?v=iYX0CBKrVjM czasówka: 1:23

TOP67
18-12-2018, 11:49
Hej, znalazłem info że poniżej f5.6 nie ma podglądu live na głębie ostrości, czy to prawda? Potwierdzicie?

Bo wtedy przestaje działać AF fazowy. Coś za coś

ArekR
18-12-2018, 12:25
Bo wtedy przestaje działać AF fazowy. Coś za coś

No to wszystko jasne... dzięki za szybki odzew :)

Dariusz Breś
18-12-2018, 16:40
Zestawik jest u mnie, dziś przejdzie mocny test na zleceniu :)

https://c1.staticflickr.com/5/4853/46317299332_28f301132e_h.jpg

badtorro
18-12-2018, 17:33
Zestawik jest u mnie, dziś przejdzie mocny test na zleceniu :)

https://c1.staticflickr.com/5/4853/46317299332_28f301132e_h.jpg

Zaintrygowały Cię recenzje w internecie? 8)
Czekamy na relacje :-)

Dariusz Breś
19-12-2018, 01:36
Lekkie to całe towarzystwo jest, Z6+35+50S taki zestaw i na spacerek szukać kadrów (jutro się tak wybiorę).

Na tą chwilę, po zleceniu w klubie.
Niestety af nie dał rady, na ciągłym auto i punktowym nic nie trafia, dosłownie jeżdzi i szuka i tak w kółko, 50 1,8 S jak i 35 1,8 S, identyczne zachowanie:

18855
18857

Nawet na nieporuszajacych się postaciach i ciągłym punktowym potrafi misować i to naprawdę sporo

18858

D5 w tym czasie na ciągłym auto, punktowym, grupowym i liniach i 24-70 nie ma problemu i to przez dym, owszem też są odchyłki ale nie aż takie jak w przypadku Z6 który 90% odrzutów mi złapał.

18856
18859

Dodatkowo punkty AFU są kosmicznie duże i nie jest możliwe zrobienie kadru w którym obiekt jest mały otoczony innymi "przeszkadzajkami" bo zwyczajnie od razu krawędź punktu wchodzi na nie.
Mega nieprecyzyjne te punkty są.
Jak trafi jest ostro, poziom art.

Przy okazji da radę wyłączyć ten ciągły podgląd na ekranie znikający po przybliżeniu oka do wizjera?

Myślę że to idealny system na wycieczki, spacery, etc.

docxxx
19-12-2018, 10:20
DPReview już jakiś czas temu spostrzegło problem z AF-C i też potwierdzają, że jest lipa :/

https://youtu.be/GTF_dH6RY3c?t=609

ArekR
19-12-2018, 10:43
Dariusz, dzięki za szybkie i tak na gorąco spostrzeżenia i real sample.


Myślę że to idealny system na wycieczki, spacery, etc.

D4 to inna liga ;) ale kto wie ... może w mk2 będzie lepiej?

Czy AFC miałeś w trybie cichej migawki, czy normalnej? Niektórzy piszą, że w trybie cichej jest lipa, a w normalnej już wcale nie aż tak źle.

Czekamy na sample i info ze spaceru

T&T
19-12-2018, 11:39
No to wrzucam kilka z wieczornego spaceru po Warszawie:
1.
18861

2.
18862

3.
18863

4.
18864

5.
18865

6.
18866

R
19-12-2018, 11:49
telefonem da sie zrobic absolutnie takie same zdjecia. nawet ladniejsze bo kolory beda zywsze.

T&T
19-12-2018, 11:51
Chyba nic nie stoi na przeszkodzie żebyś robił telefonem.

kurczeblade
19-12-2018, 11:53
Jeśli jest tak jak Dariusz pokazał, to jest słabiej niż na takim D600/D610 na krzyżowych pkt. W takim razie nie rozumiem w jakiej kategorii ten aparat ułożyć, bo kosztuje jak "pro" a AF działa gorzej niż w amatorskich aparatach. Przecież te klubowe warunki to nie była jakaś tragedia, jest tam dość sporo oświetlenia żeby ten AF łapał, D750 w takich warunkach śmiga aż miło, i to jeszcze z zapasem. Jednak mam nadzieję że to jakaś kwestia ustawień AF, albo czegoś innego. Z wielkością pkt. AF całkowicie się zgadzam, są zdecydowanie za duże.

R
19-12-2018, 12:04
W takim razie nie rozumiem w jakiej kategorii ten aparat ułożyć,

tuz obok poprzedniego systemu bezlusterkowego N. przed wakacjami beda go dodawac za 1zl przy zakupie odkurzacza.

krzysztofz24
19-12-2018, 13:00
telefonem da sie zrobic absolutnie takie same zdjecia. nawet ladniejsze bo kolory beda zywsze.

Taa, i sensor FF wcale nie bedzie mial astronomicznej przewagi nad tym z komorki pod wzgledem szumow;-).
W swoim marudzeniu i malkontenctwie powinienes uwazac, zeby nie palnac bzdury.
Wlasnie ci sie to zdarzylo.
Bo zdjec z komorki to az zal oceniac, ze wzgledu na szumy jakie by wyszly przy pokazanych warunkach swietlnych.

docxxx
19-12-2018, 13:58
Jeśli jest tak jak Dariusz pokazał, to jest słabiej niż na takim D600/D610 na krzyżowych pkt. W takim razie nie rozumiem w jakiej kategorii ten aparat ułożyć, bo kosztuje jak "pro" a AF działa gorzej niż w amatorskich aparatach. Przecież te klubowe warunki to nie była jakaś tragedia, jest tam dość sporo oświetlenia żeby ten AF łapał, D750 w takich warunkach śmiga aż miło, i to jeszcze z zapasem. Jednak mam nadzieję że to jakaś kwestia ustawień AF, albo czegoś innego. Z wielkością pkt. AF całkowicie się zgadzam, są zdecydowanie za duże.

Choroba wieku dzieciecego. Dopiero mk2 bedzie sensowne.
D750 tez nie bylo pierwsza puszka. D600 byl ;)

Dariusz Breś
19-12-2018, 16:14
Dariusz, dzięki za szybkie i tak na gorąco spostrzeżenia i real sample.

D4 to inna liga ;) ale kto wie ... może w mk2 będzie lepiej?

Czy AFC miałeś w trybie cichej migawki, czy normalnej? Niektórzy piszą, że w trybie cichej jest lipa, a w normalnej już wcale nie aż tak źle.

Czekamy na sample i info ze spaceru

Cichej nie bo mi lampy nie wyzwalało.
Dziś miałem sesję biznesową więc zabrałem przy okazji Z6+50 1,8S. Ciągły pojedynczy af zdecydowanie lepiej w dobrych warunkach, owszem też potrafi zmisować tak że aż boli (foto poniżej).
Ale do sesji jak najbardziej ok.


18869

Co zauważyłem to nieprzyjemny szum ma, z zafarbem w porównaniu do D850.
Przy okazji stabilizacja gorzej działa na 300 4 PF na z6.

18870
https://forum.nikoniarze.pl/attachment.php?attachmentid=18870&d=1545228784

Z wieści o baterii to mam 23% a zrobiłem 410 zdjęć.

kurczeblade
19-12-2018, 16:32
Dariusz Breś czyli w warunkach klubowych jest ciężko ustrzelić cokolwiek? Serio jest tak słabo ?

Sprawdzałeś AF-C w lepszych warunkach oświetleniowych ?

Dariusz Breś
19-12-2018, 16:43
Dariusz Breś czyli w warunkach klubowych jest ciężko ustrzelić cokolwiek? Serio jest tak słabo ?

Tragedią bym tego nie nazwał bo warunki rzeczywiście ciężkie (z tymi 90% odrzutu przesadziłem), poniżej tak wyglądające bez lampy.
Ale jednak dziwnie się zachowuje, ten sam kadr 4 zdjęcia, 2 out a ruchu żadnego nie ma. Minimum 70% zdjęć out z takiej imprezy, dla mnie zdecydowanie za dużo.
Poza tym mega długo mysli, przeostrza wydaje się że trafił i nagle znów powtarza procedure a w tym czasie focisz leci.
Te 35 i 50 S są naprawdę udane, owszem plastik fantastik ale robią robotę. Mnie ciekawi 1,4 na tak dużym punkcie afu, przecież to rozmiar głowy ;)

https://c1.staticflickr.com/5/4883/44334406030_28a20e5039_b.jpg

- - - - kolejny post - - - - - -


Sprawdzałeś AF-C w lepszych warunkach oświetleniowych ?

Tak jest dużo lepiej. Nie można się przyczepić, poza tym że pływa ten af.

kurczeblade
19-12-2018, 17:04
To jednak cieszę się że zdecydowałem się wybrać D850 zamiast Z6 bo takie warunki często u mnie.


Mnie ciekawi 1,4 na tak dużym punkcie afu, przecież to rozmiar głowy
Ja próbowałem w sklepie na Sigmie 35 i wziąłem żonę ze sobą jako testera, to nie wiedziałem czy ostrze na jej głowę czy na regał sklepowy obok którego stała. Później wziąłem do rąk D850 i wyszedłem ze sklepu z D850 zamiast z planowanym Z6. Podobno w Canonie R są jeszcze większe punkty.
Moim zdaniem, mogli zrobić węższy obszar punktów AF, a mniejsze punkty. Dużo osób przepowiada śmierć DSLR, ale najwidoczniej jeszcze długa droga do tego.

cz4rnuch
19-12-2018, 17:27
...Mnie ciekawi 1,4 na tak dużym punkcie afu, przecież to rozmiar głowy ;)...Można dopytać jakiej wielkości punkty wybrałeś przy tych wcześniejszych przestrzelonych zdjęciach? I ogólnie jakie były ustawienia AFu. Z tego co pamiętam to Z6 ma też jakiś tryb AFu niby do focenia w ciemności.

ArekR
19-12-2018, 18:32
Dużo osób przepowiada śmierć DSLR, ale najwidoczniej jeszcze długa droga do tego.
Żadna poważna marka nie podetnie gałęzi na której dobrze siedzi... zgodzisz się ze mną..

Maro66.
19-12-2018, 19:18
Choroba wieku dzieciecego. Dopiero mk2 bedzie sensowne.
D750 tez nie bylo pierwsza puszka. D600 byl ;)

To tak jak bym kupił sobie samochód, którego chorobą wieku dziecięcego byłoby, że po zjechaniu z asfaltu przestaje działać układ kierowniczy... :lol:

krzysztofz24
19-12-2018, 20:00
.
Przy okazji stabilizacja gorzej działa na 300 4 PF na z6.


Innej opcji nie ma.

W przeciwieństwie do lustrzanek, bezlusterkowce firmy Nikon wyposażono w stabilizowany moduł matrycy, niwelujący drgania w 5 osiach i deklarowanej skuteczności 5 EV. Funkcja VR działa w dwóch trybach: normalnym i sportowym, przeznaczonym do fotografowania dynamicznych scen. Gdy przez adapter FTZ podłączymy obiektyw z mocowaniem Nikon F, dysponujemy 3-osiową redukcją drgań, niezależnie czy obiektyw jest wyposażony we własny system VR, czy nie.
Z testu optyczne.pl

Dlatego jestem zwolennikiem stabilizacji dopasowanej do konkretnego szkla i umieszczonej w tym szkle. A nie "uniwersalnej" na matrycy.


Kurde, nie chce zeby wyszlo ze jakos jade po Z-kach, ale te pudla co pokazujesz, to co piszesz o AF, to jakas tragedia.
Moze miales jakis wadliwy egzemplarz czy cos. To zdjecie kobiety z sesji biznesowej, w takich warunkach sprawny AF nie ma prawa nie trafic, a juz na pewno nie tak.

Warciarz
19-12-2018, 21:50
Lekkie to całe towarzystwo jest, Z6+35+50S taki zestaw i na spacerek szukać kadrów (jutro się tak wybiorę).

Na tą chwilę, po zleceniu w klubie.
Niestety af nie dał rady, na ciągłym auto i punktowym nic nie trafia, dosłownie jeżdzi i szuka i tak w kółko, 50 1,8 S jak i 35 1,8 S, identyczne zachowanie:

18855
18857

Nawet na nieporuszajacych się postaciach i ciągłym punktowym potrafi misować i to naprawdę sporo

18858

D5 w tym czasie na ciągłym auto, punktowym, grupowym i liniach i 24-70 nie ma problemu i to przez dym, owszem też są odchyłki ale nie aż takie jak w przypadku Z6 który 90% odrzutów mi złapał.

18856
18859

Dodatkowo punkty AFU są kosmicznie duże i nie jest możliwe zrobienie kadru w którym obiekt jest mały otoczony innymi "przeszkadzajkami" bo zwyczajnie od razu krawędź punktu wchodzi na nie.
Mega nieprecyzyjne te punkty są.
Jak trafi jest ostro, poziom art.

Przy okazji da radę wyłączyć ten ciągły podgląd na ekranie znikający po przybliżeniu oka do wizjera?

Myślę że to idealny system na wycieczki, spacery, etc.

A próbowałeś na tym koncercie jak radzi sobie AF-S ? Ogólnie trochę smutne są Twoje wnioski, bo mocno rozważałem jego zakup m.in właśnie do koncertówek, ale po Twoim wpisie ta chęć znacznie zmalała.

JK
19-12-2018, 21:51
Chyba macie rację. Ten aparat niewątpliwie musi być wadliwy, a tą wadą jest brak instrukcji obsługi.
Gdyby ci wszyscy "testerzy", nawet ci nad wyraz doświadczeni, poświęcili choć trochę czasu na lekturę instrukcji i na zrozumienie zasad działania sprzętu, to takich "pudeł" by nie było, albo byłoby ich o wiele mniej.

To całe "testowanie" przypomina mi działania faceta, który wsiadł do samochodu z automatyczną skrzynią biegów i dziwi się, że mu biegi nie wchodzą jak należy, czyli nie tak jak kiedyś wchodziły w polonezie.

Powtórzę jeszcze raz. Uważnie poczytajcie instrukcję, przemyślcie co tam napisano, zrozumcie jak ten sprzęt (również AF) działa, spróbujcie dopasować ustawienia menu do własnych potrzeb i wszystko będzie dobrze.
I żeby nie było - mam Z7 i wiem o czym piszę.

Jacek_Z
19-12-2018, 22:19
Jacku, zapraszamy więc do wątku Z7 w praktyce forumowiczów. Mało ludzi pisze o tych body, a wielu jest go ciekawych.

Xavier80
19-12-2018, 22:32
Chyba macie rację. Ten aparat niewątpliwie musi być wadliwy, a tą wadą jest brak instrukcji obsługi.
Gdyby ci wszyscy "testerzy", nawet ci nad wyraz doświadczeni, poświęcili choć trochę czasu na lekturę instrukcji i na zrozumienie zasad działania sprzętu, to takich "pudeł" by nie było, albo byłoby ich o wiele mniej.

To całe "testowanie" przypomina mi działania faceta, który wsiadł do samochodu z automatyczną skrzynią biegów i dziwi się, że mu biegi nie wchodzą jak należy, czyli nie tak jak kiedyś wchodziły w polonezie.

Powtórzę jeszcze raz. Uważnie poczytajcie instrukcję, przemyślcie co tam napisano, zrozumcie jak ten sprzęt (również AF) działa, spróbujcie dopasować ustawienia menu do własnych potrzeb i wszystko będzie dobrze.
I żeby nie było - mam Z7 i wiem o czym piszę.

Jak ja uwielbiam takie posty :) Dajesz kolego....konkrety, jakie ustawienia? Pytam, bo 99% ludzi używajacych zetek określa af-c jako dramat

badtorro
19-12-2018, 22:42
Wobec ekstremalnie negatywnej recenzji Dariusza, którego bardzo szanuję, podzielę się swoimi wrażeniami które są nieco bardziej pozytywne. Posiadam Z6 od dwóch tygodni, dzień po zakupie rozchorowałem się więc nie miałem wielu okazji foto i w rezultacie wciąż poznaję aparat. Nie focę w klubach (nie żyję z fotografii). Kilka uwag nt. fotografowania w warunkach lepszych niż klubowa ciemnica:

Pokrycie kadru punktami + śledzenie sprawia mnóstwo frajdy - wreszcie można zmienić kompozycję bez konieczności przeklikiwania się punktami ostrzenia. Działa to rewelacyjnie i uwalnia kreatywność, jest takie wrażenie że aparat bardziej pomaga robić fajne kadry, a mniej przeszkadza. Bardzo fajne to jest w dynamicznych scenach, kiedy ciężko przewidzieć co się stanie za 2s. Po prostu przekadrowuję, a aparat sam pilnuje żeby ostry był ten sam element co wcześniej. Nie muszę się martwić, że obiekt wyjeżdża mi poza zbiór pól AF, bo te pola są wszędzie. Jak dla mnie rewelacja.

Mój ulubiony tryb focenia jak narazie to tryb M +auto iso. Ustawiam przesłonę i czas naświetlania jaki chcę, automat kontroluje ISO. Kolejna rewelacja. Spokojnie mogę focić na wysokim ISO i nie musze sie tym za nadto przejmować.

Większość zdjęć strzelam na elektronicznej przedniej kurtynie i praktycznie nie mam poruszonych fot. To zapewne częściowo jest też zasługa wbudowanego mechanizmu IBIS.

LiveView - foty czy filmy, robię najczęsciej z tylniego ekranu. Niechce mi się już wpatrywać w wizjerek. Bardzo wygodne to jest. Przejście na elektroniczny wizjer jest bezbolesne, świetna jakość obrazu. W tym kontekście optyczne wizjery wydają się reliktem minionej epoki.

Tryb video to cud miód i orzeszki. Błyskawicznie mogę przełączyć się między trybem foto i video. Jakość techniczna powala, AF działa doskonale. Dla mnie perfekt. Do tej pory nie miałem aparatu w którym warto było włączać tryb video. Teraz robię to z przyjemnością.

Ręczne ostrzenie - aparat podświetla krawędzie które znajdują się w głębi ostrości oraz umożliwia ekstremalnie łatwe podświetlenie obrazu na 200% powiększeniu. Teraz chętniej kupię obiektywy z ręcznym ostrzeniem, czego wcześniej unikałem.

To narazie tyle, bo ze wzg na chorobę nie miałem jeszcze zbyt dużo czasu z aparatem.
Zauważyłem kilka irytujących cech:

Krok ustawień migawki, przesłony i iSO jest zintegorwany w jedno ustawienie - wszystko zmienia się o 1/2 EV lub 1/3EV. D700 przyzwyczaił mnie, że każdy parametr mogę ustawić z osobna i np ISO zmieniałem krokami 1EV. Tutaj takiej możliwości brak

Zbyt dużo ustawień jest ukrytych w menu, choć da się to pokonać trybami U1,2,3.

FTZ wpływa na punkt cięzkości zestawu i sam w sobie jest mało ergonomiczny. Dodatkowo obiektywy do lustrzanek mają tendencję do bycia cięzkimi na końcu (duże przednie elementy).

Dariusz Breś
20-12-2018, 00:03
Można dopytać jakiej wielkości punkty wybrałeś przy tych wcześniejszych przestrzelonych zdjęciach? I ogólnie jakie były ustawienia AFu. Z tego co pamiętam to Z6 ma też jakiś tryb AFu niby do focenia w ciemności.

Z6 ma mega ubogi system nastaw AF, tam po prostu nie ma nic do nastawiania ;)
W D5 to jest jakieś 3x więcej nastaw niż ta zetka ma.
Mniejsze punkty af są tylko na AFS, w ciągłym jakieś 4x większe, wybierałem podstawowe, szeroki, auto (mega bezużyteczny tryb).
Ustawiłem też opcję af przy małej jasności, blokada ostrości na min.

Co zauważyłem, jeśli krawędzie obiektu mają highlitsy to af świruje na potęgę i potrafi spudłować.

Bardzo mi się podoba reczne ostrzenie, na krawędziach pojawia się obrys kiedy jest ostro.
Fajny jest podgląd w wizjerze zdjęć.
Generalnie ma potencjał ten system, ale jak będzie brzmiał mój tytuł recenzji "Z6 - Fajny ale jeszcze nie teraz" ;)(dostępna wkrótce)
To jest pucha dla luzaka który ma sporo czasu na kadr, lubi lekki sprzęt. Spoko się nim foci mimo mankamentów z AF i wizjerem.
Ta puszka jest dla mnie do podróży, ale kolejna jej wersja.
Krok w dobrym kierunku.

W przypadku Z6 znalazłem nową definicję robienia zdjęć, na czas.
Na przykład poniższe foto robiłem 15 sekund, tyle zajęło af aby złapał. Ja nie żartuję.

18881
18882