PDA

Zobacz pełną wersję : Szerokokątne uzupełnienie do 18-70



maciek zolkiewski
15-06-2007, 22:58
Witam

Aktualnie posiadam kita 18-70 i zapragnąłem czegoś szerszego. Waham się pomiędzy Tokiną 12-24 lub Sigmę 10-20. Przewertowałem wątki o tych obiektywach, więc nie będę dublował tematów. ;)

Ale mam troszkę inne pytanie, skłaniam się do Tokiny, ale... obawiam się, że pomiędzy tymi 18-stoma, które aktualnie posiadam a 12 z tokiny, nie będzie aż tak dużej różnicy, a do tego zakres pokrywa się w 50% (od 18mm do 24mm). I tutaj sigma byłaby ładnym uzupełnieniem zakresu kita.

Ogromna jest ta różnica pomiędzy 18 a 12?

z góry dzięki za odpowiedzi i sugestie
maciek

leon28
15-06-2007, 23:07
Witam

Aktualnie posiadam kita 18-70 i zapragnąłem czegoś szerszego. Waham się pomiędzy Tokiną 12-24 lub Sigmę 10-20. Przewertowałem wątki o tych obiektywach, więc nie będę dublował tematów. ;)

Ale mam troszkę inne pytanie, skłaniam się do Tokiny, ale... obawiam się, że pomiędzy tymi 18-stoma, które aktualnie posiadam a 12 z tokiny, nie będzie aż tak dużej różnicy, a do tego zakres pokrywa się w 50% (od 18mm do 24mm). I tutaj sigma byłaby ładnym uzupełnieniem zakresu kita.

Ogromna jest ta różnica pomiędzy 18 a 12?

z góry dzięki za odpowiedzi i sugestie
maciek
zdziwilbys sie, jaka tych kilka mm robi roznice :-) nie napisales skad jestes, ale pewnie w okolicy znajdziesz jakiegos forumowicza, ktory pochwali sie swoim szerokim. wtedy organoleptycznie przekonasz sie, ze warto -:)

szympro
16-06-2007, 01:57
Mozesz porownac i zobaczyc jaka jest roznica miedzy 18 a 12 na tej stronie: http://www.tamron.com/lenses/learning_center/tools/focal-length-comparison.php
Moze troche wirtualnie, ale lepsze to niz nic, moze pomoze Ci podjac decyzje.

leon28
16-06-2007, 02:00
Mozesz porownac i zobaczyc jaka jest roznica miedzy 18 a 12 na tej stronie: http://www.tamron.com/lenses/learning_center/tools/focal-length-comparison.php
Moze troche wirtualnie, ale lepsze to niz nic, moze pomoze Ci podjac decyzje. te zdjecia to jakies sf. mam obiektyw, ktory ma i 12 i 18mm i raczej roznice sa duzo wieksze, niz te na stronach www.

turbo
16-06-2007, 10:52
barbelek, różnica między 18 a 12 jest i to jest dość spora. Gdyby nie kasa to sam bardzo chętnie dozbroiłbym się w 12-24. Mimo ze mam dostęp bez problemu do 18mm.

art44
16-06-2007, 11:30
Witaj,
tu masz fajne porównanie czterech szerokokątnych zoomów, kąty widzenia.
http://www.kenrockwell.com/tech/digital-wide-zooms/comparison-angle.htm
Oczywiście powtórzę za kolegami: różnica pomiędzy 12, a 18mm jest dość niewielka: przepaść ;).
18mm to jest szeroko, ale nie do cyfry, przy cropie matrycy Nikona, to jest szerokawo co najwyżej.
Pozdrawiam
Art

ekonet
16-06-2007, 11:35
Ja mam Sigmę 12-24, możemy się namówić i zobaczysz. Różnica między 12 a 18 jest znaczna, sam zobaczysz.
Albo idź do sklepu na Odrzańskiej, tam mają prawie wszystko.

maciek zolkiewski
16-06-2007, 13:06
Dzięki za odpowiedzi i za linki (art44, tą stronę to już prawie znam na pamięć ;) ). Czyli na pewno odczuję różnicę. I dzięki za propozycję ekonet, tak myślałem, żeby się wybrać na odrzańską lub do ich nowego slepu w arkadach.

Chociaż wciąż mi trochę spokoju nie daje, że zakres ogniskowych kita i tokiny będzie się w połowie pokrywał. Warto brać Tokinę dla tego zakresu 12-18? (tu pojawia się problem wielokrotnie wałkowany na łamach tego forum - a może jednak sigma 10-20 ;) )

pozdrawiam

Czornyj
16-06-2007, 14:12
Dzięki za odpowiedzi i za linki (art44, tą stronę to już prawie znam na pamięć ;) ). Czyli na pewno odczuję różnicę. I dzięki za propozycję ekonet, tak myślałem, żeby się wybrać na odrzańską lub do ich nowego slepu w arkadach.

Chociaż wciąż mi trochę spokoju nie daje, że zakres ogniskowych kita i tokiny będzie się w połowie pokrywał. Warto brać Tokinę dla tego zakresu 12-18? (tu pojawia się problem wielokrotnie wałkowany na łamach tego forum - a może jednak sigma 10-20 ;) )

pozdrawiam

Pokrywaniem się nie przejmuj - pokryją się tam, gdzie akurat kit staje się badziewny (na szerokim kącie ma potworną dystorsję i winietuje). Tu masz jeszcze moje małe porównanko:

12

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/12.jpg)

18

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/18.jpg)

24

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/24.jpg)

A Sigmę sobie podaruj.

gregoire7
16-06-2007, 14:50
Jeżeli Twoją pasją jest robienie zdjęć a nie testów, wybierając Sigmę na pewno nie pożałujesz

Czornyj
16-06-2007, 14:51
Jeżeli Twoją pasją jest robienie zdjęć a nie testów wybierając Sigmę nie pożałujesz

Używałem szerokiej Sigmy, Tokiny i Nikkora. Niestety - nie zrobiłem nimi ani jednego testu - ale dlaczegoś najbardziej przypadł mi do gustu Nikkor :D i Tokina.

Rafał_Sz
16-06-2007, 15:03
Używałem szerokiej Sigmy, Tokiny i Nikkora. Niestety - nie zrobiłem nimi ani jednego testu - ale dlaczegoś najbardziej przypadł mi do gustu Nikkor :D i Tokina.
Różnica w cenie gigantyczna. A w jakości też? Z tego co czytałem nie bardzo...
Ja bym nawet dał te prawie 4 kafle za Nikkora, jednak jak kupię Tokinę, to będę musiał dołożyć tylko trzy patyki do 80-200 a ef es...

Warto trzymać się marki w szerokim kącie?

Czornyj
16-06-2007, 15:09
Różnica w cenie gigantyczna. A w jakości też? Z tego co czytałem nie bardzo...
Ja bym nawet dał te prawie 4 kafle za Nikkora, jednak jak kupię Tokinę, to będę musiał dołożyć tylko trzy patyki do 80-200 a ef es...

Warto trzymać się marki w szerokim kącie?

Kto mówi o 4-ech kaflach...?

Rafał_Sz
16-06-2007, 15:39
Kto mówi o 4-ech kaflach...?
Ja mówię, bo mam na myśli Nikkora 12-24 f/4G IF-ED AF-S DX. taniej jak za 3900 nówki nie znalazłem. Tokina chodzi po ok. 1900 zeta. Chyba, że mi się lejce pomyliły i nie myślę o tych samych szkłach...

Czornyj
16-06-2007, 16:07
Ja mówię, bo mam na myśli Nikkora 12-24 f/4G IF-ED AF-S DX. taniej jak za 3900 nówki nie znalazłem. Tokina chodzi po ok. 1900 zeta. Chyba, że mi się lejce pomyliły i nie myślę o tych samych szkłach...

Z Nikkorem jest tak, że mało kto połakomi się na nowy, bo jest Tokina. Używana Tokina też praktycznie nie traci na wartości. Natomiast Nikkor - owszem, owszem. Zrozumiawszy owe zawiłe prawa rynku upolowałem sobie idealną kopię Nikkora w używce - wyszło trochę drożej niż nowa Tokina, natomiast wygląda dużo bardziej szykownie i efekciarsko.

Rafał_Sz
16-06-2007, 16:24
Dzięki Czornyj! Zatem nie pozostaje mi nic innego jak dać ogłoszenie w giełdzie : Kupię Nikorra 12-24... :)

maciek zolkiewski
16-06-2007, 17:27
Dzięki ogromniaste Czornyj za zdjęcia! Naprawdę pomogły! :D


Jeżeli Twoją pasją jest robienie zdjęć a nie testów, wybierając Sigmę na pewno nie pożałujesz
A Sigmę sobie podaruj.

... no i bądź tu mądry i pisz wiersze ;)

mikkay
16-06-2007, 18:55
Dzięki Czornyj! Zatem nie pozostaje mi nic innego jak dać ogłoszenie w giełdzie : Kupię Nikorra 12-24... :)

Obawiam się, że długo będziesz czekał na odpowiedź :)

Rafał_Sz
17-06-2007, 11:52
Obawiam się, że długo będziesz czekał na odpowiedź :)
Wszystko kwestia ceny... :)

art44
18-06-2007, 11:33
Wszystko kwestia ceny... :)
Witaj,
zabiorę głos w tej sprawie, bo miałem wszystkie trzy obiektywy z tematu swego czasu... .
Powiem, że wszystkie fajne są... ale jedne fajniejsze od innych :) .
SIGMA nie jest taka zła, jak ją malują - moim zdaniem jej główna wada, to światło. Ostrość tylko nieco gorsza od pozostałych, za to jest najszersza i ma HSM.
TOKINA - jest świetnym wyborem, jak dla mnie: wygląd i wykonanie nawet lepsze niż Nikkor, porównywalna z nim we wszystkich parametrach, nie ma AF-Su, ale przy tak szerokim kącie to nie problem.
Aha.. jeszcze jedna wada: nie na tego magicznego napisu "Nikkor" na korpusie :lol: . Ja się swojej pozbyłem z ciężkim sercem, kiedy dostałem Nikkora, miałem nawet taką szaloną myśl, żeby ją sobie zostawić, ale ostatecznie poszła do nowego właściciela... .
NIKKOR - to Nikkor. I wszystko. Nowego (zza Wielkiej Wody) możesz dostać za ok. 3k, używane odpowiednio mniej, jak pisał Czornyj. Swego czasu All my life who am I? (ale pisania...) sprzedawał swego - i miał problem ze zbytem, zszedł z ceny całkiem sporo, o ile pamiętam.
Reasumując: kupisz TOKINĘ - będziesz bardzo zadowolony, jesteś maniakiem pewnej marki - musisz cierpliwie polować na swego... . ;)
Pozdrawiam, Art

theSOKOL
25-06-2007, 14:14
No własnie tez sie podłącze do tematu bo jestem w tym samym problemie, mam kita i teraz potrzebuje szerooki kąt, robie zdjęcia głównie sportowe (http://photoart.carbonmade.com/), już dwóch kolegów ma sigme i żaden nie marudzi a zdjęcia jak dla mnie po testach organoleptycznych są bdb. Zastanawiam sie też właśnie nad tokiną 12-24 ale jednak te 2 mm dają troche różnice na korzyść sigmy.

Podsumujmy który szeroki kąt jest najszerszy przy najmniejszych wadach optycznych sigma, tokina ( no i inne tylko cena juz idzie w góre też :P) ? Co wy na to i bierzmy pod uwage zrobione fotki a nie czyste biadolenie na kartach testowych.

Ode mnie fotki z sigmy (autorstwa kolegi):
http://scr33n.magma-net.pl/gotowe/

(w białej koszulce na niektórych fotkach to ja :P)

Rafał_Sz
25-06-2007, 14:21
Witaj,
zabiorę głos w tej sprawie, bo miałem wszystkie trzy obiektywy z tematu swego czasu... .
Powiem, że wszystkie fajne są... ale jedne fajniejsze od innych :) .
SIGMA nie jest taka zła, jak ją malują - moim zdaniem jej główna wada, to światło. Ostrość tylko nieco gorsza od pozostałych, za to jest najszersza i ma HSM.
TOKINA - jest świetnym wyborem, jak dla mnie: wygląd i wykonanie nawet lepsze niż Nikkor, porównywalna z nim we wszystkich parametrach, nie ma AF-Su, ale przy tak szerokim kącie to nie problem.
Aha.. jeszcze jedna wada: nie na tego magicznego napisu "Nikkor" na korpusie :lol: . Ja się swojej pozbyłem z ciężkim sercem, kiedy dostałem Nikkora, miałem nawet taką szaloną myśl, żeby ją sobie zostawić, ale ostatecznie poszła do nowego właściciela... .
NIKKOR - to Nikkor. I wszystko. Nowego (zza Wielkiej Wody) możesz dostać za ok. 3k, używane odpowiednio mniej, jak pisał Czornyj. Swego czasu All my life who am I? (ale pisania...) sprzedawał swego - i miał problem ze zbytem, zszedł z ceny całkiem sporo, o ile pamiętam.
Reasumując: kupisz TOKINĘ - będziesz bardzo zadowolony, jesteś maniakiem pewnej marki - musisz cierpliwie polować na swego... . ;)
Pozdrawiam, Art
Dzięki wielkie za rady!
pozdrawiam Rafał

Eric T. Cartman
25-06-2007, 14:40
Też stałem niedawno przed takim wyborem. Szukałem szerokiego szkła do krajobrazów. Przy takim temacie używam najczęściej przysłon z zakresu między f8 a f11 więc HSM sigmy mnie nie wabił zbytnio. Zdecydowałem się na Tokinę. Jeśli chodzi o zakres 12-24 to jest on dla mnie bardziej uniwersalny niż 10-20 (te 24 też się przydają). Jadąc w góry podpinam od razu Tokinę i nie zmieniam jej aż do końca wypadu. Pokrywający się z 18-70 zakres ogniskowych to żadna strata jak napisał Czornyj, bo dystorsja przy 18mm naprawdę mnie dołowała. Jeśli chodzi o wady tego szkła to denerwują mnie pierścienie ostrzenia i zooma które ktoś pozamieniał miejscami:)

450yamaha
25-06-2007, 21:38
o boże, teraz kazdy co tydzień bedzie pisał ze on tez ma taki problem, stanal przed takim wyborem, tez sie zastanawial etc... Ja też stanąłem przed takim wyborem i wzialem S10-20, te magiczne 10mm jest niezastapione, a wady optyczne u mnie sa bardzo male (nie mam jakiejs wielkiej beczki na 10), winietowanie tez jakieś małe, budowa EX, cichutki HSM (o szybkosci nie mowie bo kto potrzebuje szybkiego ostrzenia przy 10mm) i to za cene mniejsza niz tokina :)

Eric T. Cartman
26-06-2007, 12:54
o boże, teraz kazdy co tydzień bedzie pisał ze on tez ma taki problem, stanal przed takim wyborem, tez sie zastanawial etc... Ja też stanąłem przed takim wyborem
nie wzywaj imienia nadaremno

450yamaha
26-06-2007, 16:45
chcesz nawracać, proszę bardzo. Ale nie mnie. Nie mam zamiaru zmieniać się pod względem tego co pisze bo komuś coś nie pasuje. Źle? Nie czytaj moich wypowiedzi.

Eric T. Cartman
26-06-2007, 18:31
Wyluzuj. To co pisałem było małą złośliwością (której widać nie zrozumiałeś) w zastępstwie wdawania się w bezsensowną dyskusję. Zresztą sam napisałeś
Ja też stanąłem przed takim wyborem robiąc ze swojego posta bełkot. Odpisywałem autorowi wątku a nie tobie kolego. Chyba nie jesteś tu moderatorem.

450yamaha
26-06-2007, 18:36
Nie, nie jestem, nie wiem czy nie umiesz czytać czy co, ale nigdzie nie mam napisane moderator, wiec nie wiem co to za 'chyba'. Nie bede sie wdawał w kolejna bezsensowna dyskusje, stracilem juz na takich za duzo czasu i nerwów. Buźka :*

robin102
03-07-2007, 22:12
Tak dla odświeżenia. Może ktoś jeszcze się wypowie o wadach sigmy i tokiny. Jak to jest w tej tokinie naprawdę z aberacjami bo tu i tam straszą, że bardzo duże saą?