PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z fotkami w NEF-ie POMOCY!!



shogo23
15-06-2007, 22:21
Witam!
Nie wiem czy w dobrej dziedzinie umieszczam posta, ale mam powazny problem mianowicie zrobilem kilka fotek w NEF-ie w aparacie przegladam je bezproblemowo. Psiadam PS CS2 z obsluga RAW zrobiony upgrade. Nie wiem co sie stalo po wrzuceniu karty do czytnika zamiast ikon PS NEF jak wczesniej ukazala mi sie ikona od nero w formie sejfu i klucza, ale zmierzam do tego ze nie moge w zaden sposob otworzyc tych fot na kompie. Sformatowalem karte zrobilem kilka probnych fotek i dalej to samo. Moze ktos wie jaka jest przyczyna bo przeciez fotki nie sa uszkodzone na aparacie wszystko normalnie przegladam. Zgory dzieki za odpowiedz.
Pozdro.

flyski
15-06-2007, 22:51
może kliknij na pliku NEF prawym klawiszem myszy i z menu kontekstowego wybierz: "otwórz za pomocą..." i tam wybierz PSa

segl
15-06-2007, 22:58
flyski Ci dobrze radzi, prawym i "otwórz za pomocą" ew. przeciągnij fotkę do włączonego PS'a
nero często przejmuje pliki nef, nie wiem czemu ale też tak mam.

możesz też wybrać z górnego menu w exploatorze Narzędzia > opcje folderów > typy plików i tam odnaleźć format NEF i poprawnie przypisać go do aplikacji

shogo23
18-06-2007, 09:16
Probowalem i tak, ale niestety w PS-ie wyskakuje komunikat "NIe mozna wykonac polecenia, poniewaz jest to nieprawidlowy typ dokumentu" wrzucilem folder tak jak byl spowrtoem na karte wlozylem do aparatu i wszystko ladnie pokazuje. NIe wiem co to moze byc ale chyba zastosuje polecenie "FORMAT C:" wszystko bylo pieknie ladnie do teraz NEF-y otwieraly sie w PS-ie bezproblemowo a tu nagle ZONK :_( . Jezeli format cos pomoze napisze.
Pozdrawiam!

Kyo
18-06-2007, 10:42
a ja mam taki probolem..
korzystajac z CAPTURE ONE
przy konwertowaniu pozniej na jpg z rawa obcina mi zdjecie i nie moge tego wylaczyc.
wersja oczywiscie hm... serial wpisany jest.

Erie
18-06-2007, 10:48
Probowalem i tak, ale niestety w PS-ie wyskakuje komunikat "NIe mozna wykonac polecenia, poniewaz jest to nieprawidlowy typ dokumentu" wrzucilem folder tak jak byl spowrtoem na karte wlozylem do aparatu i wszystko ladnie pokazuje. NIe wiem co to moze byc ale chyba zastosuje polecenie "FORMAT C:" wszystko bylo pieknie ladnie do teraz NEF-y otwieraly sie w PS-ie bezproblemowo a tu nagle ZONK :_( . Jezeli format cos pomoze napisze.
Pozdrawiam!

ściągnij sobie najnowszy ACR przeznaczony do Twojego CS2, czyli jakiś 3.x, może jakaś biblioteka się skopała albo cos

shogo23
19-06-2007, 00:20
zrobilem standardowo format wrr nie lubie tego i faktycznie sie odmienilo PS widzi ladnie NEF-y i moge spokojnie na nich pracowac :-)
POzdrawiam!

abre
06-09-2007, 19:43
Witam,

Mam podobny problem. Po ściągnięciu ze strony Adobe programu i przy próbie otwarcia fotki wyskakuje komunikat "Nie można używać wtyczki Camera Raw. Nie jest zgodne z tą wersją programu Photoshop." Wersja ściągnięta to CR 4.1
Od wczoraj przeszukuje zasoby internetu w poszukiwaniu starszej wersji i nic, same update'y. Help na stronie Adobe nie działa (nie przekierowuje mnie dalej).

Czy rzeczywiście ta wersja Camera Raw przeznaczona jest jedynie dla CS2. Gdzie jeszcze można znaleźć wcześniejsze wersje programu?

edit: dla wszystkich spragnionych wcześniejszych wersji:
http://www.adobe.com/support/downloads/product.jsp?product=106&platform=Windows

Erie
06-09-2007, 20:37
ACR 4.1 jest tylko dla CS3 jak mi sie wydaje, do CS2 maksymalny był chyba ACR 3.6 lub 3.7 (nie wiem nie korzystam już z nich wolę NXa), a dla CSa było jeszcze gorzej - oczywiście starsze wersje nie obsługują najnowszych aparatów :(

abre
06-09-2007, 21:12
NX fajny ale drogi. Do wstępnej obróbki i przekonwertowania na tiff czy psd plug-in starczy... Żeby jeszcze nie było takiego problemu ze znalezieniem starej wersji (poprzednie które ściągałam i próbowałam nie działały zupełnie - wszystko ok, ale ten czas można by poświęcić na coś innego ;) )

Erie
06-09-2007, 21:19
NX fajny ale drogi. Do wstępnej obróbki i przekonwertowania na tiff czy psd plug-in starczy... Żeby jeszcze nie było takiego problemu ze znalezieniem starej wersji (poprzednie które ściągałam i próbowałam nie działały zupełnie - wszystko ok, ale ten czas można by poświęcić na coś innego ;) )

a PS pewnie jest taniutki :D

abre
06-09-2007, 21:28
Taniutki jak taniutki ale już jest a Capture NX trzeba kupić... To ja już wolę Corela - cena taka sama a da mi wektory, których nie posiadam ;)
W drodze uzupełnienia: na CS2 i D80 ściągnęłam wersję 3.6 i śmiga.

Jeszcze jedno pytanie. Czy jest możliwość ustawienia dla Capture dysku do przetwarzania danych? PS mi śmiga na wolnych 20 GB a Capture (trial) muli niemiłosiernie - można go jakoś wspomóc?

Erie
06-09-2007, 21:34
ctrl + k i ustawić cache na inny (szybszy, pusty) dysk, powinno pomóc

abre
06-09-2007, 22:13
Niewątpliwie przyspieszył :) Dziekuję bardzo.