Zobacz pełną wersję : Technika ostrych zdjęć tańczących par
juventusfc
23-10-2018, 14:25
Witam,
Jaką technikę zastosowalibyście na ciemnej dyskotece z DJ żeby złapać ostre kadry?
Sprzęt to D600 + N35 1.8 + lampa YN 568ex.
1. Tryb ostrzenia: AF-S czy AF-C ? (W AF-S miałbym pomoc z lampy)
2. Jaką przesłonę czy f/2.8 czy ostrzyć np. f/4-5.6 żeby mieć większy margines błędu?
3. Jakie czasy byście zastosowali czy byłyby to np. 1/15 (żeby złapało coś światła zastanego) czy np 1/200?
4. ISO na 400? czy może iść na 3200?
5. Lampa palnikiem skierowana w ludzi czy w sufit?
6. Lampa na TTL, czy Manual, czy np. TTL +2?
7. Lampa konfiguracja standardowa czy na drugą kurtynę?
Z góry dziękuję za merytoryczną i konkretną odpowiedź.
AF-C ( na guziora AF-ON )
~f/2
~1/250s
~3200
sufit lub blenda/ściana
M ( 2-3 lampy )
standard
juventusfc
23-10-2018, 14:32
AF-C ( na guziora AF-ON )
~f/2
~1/250s
~3200
sufit lub blenda/ściana
M ( 2-3 lampy )
standard
Dziękuję za odpowiedź.
Masz na myśli 2-3 lampy rozstawić po sali tak?
Tak, a po to żeby doświetlić całe pomieszczenie i nie robić brzydkiego częściowego doświetlenia jedną lampą, inna sprawa że za dużo światła zepsuje klimat jaki jest, więc wszystko zalezy od ciebie, a co do ISO to przypuszczam że jeśli nie będzie wielkich wydruków można szaleć na maksa ile sprzęt wytrzyma.
Dla urozmaicenia warto uchwycić ruch i wydłużyć czas naświetlania. Zdjęcia nie będą wtedy statyczne, które przy większej ilości mogą być po prostu nudne.
juventusfc
24-10-2018, 07:28
Tak, a po to żeby doświetlić całe pomieszczenie i nie robić brzydkiego częściowego doświetlenia jedną lampą, inna sprawa że za dużo światła zepsuje klimat jaki jest, więc wszystko zalezy od ciebie, a co do ISO to przypuszczam że jeśli nie będzie wielkich wydruków można szaleć na maksa ile sprzęt wytrzyma.
Jeszcze zapomniałem o jedno zapytać.
Ostrzenie na 1 centralny punkt?
Dla urozmaicenia warto uchwycić ruch i wydłużyć czas naświetlania. Zdjęcia nie będą wtedy statyczne, które przy większej ilości mogą być po prostu nudne.
Przecież takie zdjęcia w 95% przypadków wyglądają tragicznie.
Nie chodzi o to abyś cały reportaż tak wykonał. Ale kilka zdjęć takich doda smaczku. Generalnie chodzi o to aby zastosować różne ujęcia i sposoby naświetlania. Ja nawet idę w maksymalne iso bez wspomagania sztucznym światłem.
Parę zdjęć z druga kurtyną też można mimo że to kiczowate.
juventusfc
06-11-2018, 11:04
Parę zdjęć z druga kurtyną też można mimo że to kiczowate.
dziękuję koesh za wszystko, AF-ON był strzałem w dziesiątkę (nie wiedziałem o tym wcześniej).
themadablues
16-11-2018, 13:15
Może mi ktoś objaśnić po krótce metodyke działania af-on ? W 99 % przypadków używam af-s. Bede potrzebował zaprzyjaźnić się z af-c i pytanie jak wykorzystać af-on ?
Trzymasz cały czas wciśnięty i ostrość jest ustawiana na bieżąco. W tym samym momencie spustem robisz zdjęcie. Jeśli nie chcesz ustawiania ostrości puszczasz af-on i robisz zdjęcia. Tak to wygląda :-)
themadablues
16-11-2018, 13:37
To podobnie jak ze zwykłym spustem. O ile dobrze rozumiem, to pomija się opóźnienie w wyzwalaniu migawki ze względu na ostawianie ostrości pod spustem ?
To nie jest jak ze zwykłym spustem bo on non stop ustawia ostrość. Tak pomija się ten "fragment"
themadablues
16-11-2018, 13:47
Jeżeli podmiot w kadrze jest w ciągłym ruchu to i tak chyba af musi stale ustawiać ostrość ?
themadablues
16-11-2018, 14:02
Staram się po prostu zrozumieć jaki jest wtedy wpływ af-on względem ustawiania ostrości na spuście jeżeli chodzi o tempo i celność af.
madebyzosiek
16-11-2018, 14:03
Jeżeli podmiot w kadrze jest w ciągłym ruchu to i tak chyba af musi stale ustawiać ostrość ?
Nie do końca. Jak wciskasz spust żeby zrobić zdjęcie, to śledzenie się zatrzymuje i później wraca. NA AF-ON jak nie masz pod spustem AF, to służy on tylko do wyzwolenia migawki. Jak trzymasz AF-ON, to śledzenie nie schodzi z obiektu nawet na ułamek sekundy. Tylko ważne, żeby pod spustem nie było AFu. Inaczej to nie ma sensu.
themadablues
16-11-2018, 14:07
O. I teraz rozumiem. Ma to sens. Czyli pod spust muszę sobie ustawić tylko wyzwalanie migawki. Któryś z trybów w ramach AF-C jest w takiej sytuacji najlepszy ?
madebyzosiek
16-11-2018, 14:13
O. I teraz rozumiem. Ma to sens. Czyli pod spust muszę sobie ustawić tylko wyzwalanie migawki. Któryś z trybów w ramach AF-C jest w takiej sytuacji najlepszy ?
Jak masz aparat z przyciskiem AF-ON, to musisz odłączyć AF ze spustu w menu. Jak masz AF-ON ustawiony na AF-L/AE-L, to pod spustem nie będzie AFu od razu po ustawieniu AF-ON. Natomiast co do trybu... Ja używam AF-C na środkowym polu, lub którymś krzyżowym. Śledzenie 3D działa do kitu.
Czekaj to miałeś ustawianie ostrości pod af-on i pod spustem? Jakim cudem :-)
madebyzosiek
16-11-2018, 14:18
Czekaj to miałeś ustawianie ostrości pod af-on i pod spustem? Jakim cudem :-)
W D700, D500, czy jakimkolwiek Nikonie z przyciskiem AF-ON nie trzeba cudów. AF-ON zawsze działa, żeby mieć AF tylko na nim musisz wyłączyć AF pod spustem.
Ne bardzo rozumiem sens takiego działania ale może w modelingu to sie przydaje :-)
themadablues
16-11-2018, 14:31
W D700, D500, czy jakimkolwiek Nikonie z przyciskiem AF-ON nie trzeba cudów. AF-ON zawsze działa, żeby mieć AF tylko na nim musisz wyłączyć AF pod spustem.
W d800 muszę zatem odłączyć af ze spustu :D
madebyzosiek
16-11-2018, 15:25
W d800 muszę zatem odłączyć af ze spustu :D
Dokładnie tak. No i oczywiście ustawić AF-C ;) Najbardziej to docenisz, jak będziesz robić zdjęcia seriami. Choć nawet jak polujesz na jedna klatkę, to jest wygodniej z AF-ON.
cybulski
29-12-2018, 17:54
Zadam dodatkowe pytania :
- jak w takim przypadku macie blokadę AE pod spustem - ON czy OFF ? Rozumiem że to akurat ustawienie to zależnie od potrzeb ?
- czy dobrze zozumiem, że w przypadku jednorazowego wciśnięcia przycisku bbf (back button fokus) z włączonym AF-ON zadziała to jak AF-S a gdy trzymam non-stop to jak AF-C przy założeniu, że włączamy tryb AF-C na stałe ?
- i czy w takim wypadku priorytet na AF-C lepiej mieć na ostrość czy na spust, jak to wynika z Waszej praktyki ?
nikoniarz
29-12-2018, 19:30
- i czy w takim wypadku priorytet na AF-C lepiej mieć na ostrość czy na spust, jak to wynika z Waszej praktyki ?
Spust migawki + ostrość.
Zadam dodatkowe pytania :
- jak w takim przypadku macie blokadę AE pod spustem - ON czy OFF ? Rozumiem że to akurat ustawienie to zależnie od potrzeb ?
- czy dobrze zozumiem, że w przypadku jednorazowego wciśnięcia przycisku bbf (back button fokus) z włączonym AF-ON zadziała to jak AF-S a gdy trzymam non-stop to jak AF-C przy założeniu, że włączamy tryb AF-C na stałe ?
- i czy w takim wypadku priorytet na AF-C lepiej mieć na ostrość czy na spust, jak to wynika z Waszej praktyki ?
Ja pod spustem mam tylko wyzwolenie migawki. Drugie pytanie to tak jak napisałeś. Janp w tańcu towarzyskim trzymam zawsze wciśnięty przycisk AF-ON. Zresztą tutaj pary zasuwają na okrągło tak więc nie widzę innej opcji. Zdecydowanie ważniejsze jest dla mnie wyzwolenie migawki niż ostrość. Wole mieć klatkę choćby posuszoną niż jej nie mieć.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.