Zobacz pełną wersję : Jakiego Nikona wybrać? Jakie szkła? Utwierdźcie mnie proszę lub wyprowadźcie z (o)błędu.
goldenboj
12-10-2018, 23:49
Cześć, jestem amatorem, po wieloletnim korzystaniu w pracy - fotografowanie wydarzeń, koncertów, spotkań itd. ( i czasem hobbystycznym foceniu po pracy - przyroda, ludzie, portrety) na Nikonie d3100, obecnie d5300, chciałbym zakupić sobie swój własny aparat, który służyłby mi do robienia zdjęć rodzinie, a przede wszystkim nowonarodzonemu dziecku, w plenerze, podczas spacerów, wycieczek, koncertów itd. Zależy mi na mobilności i uniwersalności. Czytam już cały dzień to forum... początkowo zastanawiałem się nad d300s i d7000, potem wpadłem na d7100 i póki co przy tym mógłbym zostać(?).
Co do obiektywów w d3100 miałem nikkora 18-105 kitowy, w d5300 mam 18-55 kitowy i dokupiłem nikkora 55-200, ale to rozwiązanie na dwa obiektywy kompletnie mi nie odpowiada. Myślę więc, że najrozsądniejszym wyborem byłby nikkora18-105, choć wolałbym mieć do 200 (albo i do 300 - ale ten jest już poza zasięgiem finansowym). Chcę kupić używkę, budżet jaki mogę przeznaczyć to 2.000zł, jeśli będzie trzeba dorzucić parę złotych do lepszego rozwiązanie to mogę te 300zł dorzucić :) Utwierdźcie mnie proszę lub wyprowadźcie z (o)błędu. Pozdrawiam.
bomkallo
13-10-2018, 00:13
Matrycowo z d5300 nie wyjedziesz, obiektyw to zaden kit tylko 17-50 albo 17-55, jak chcesz tele to 55-300/70-300. Krotka pileczka:) Szczerze? nie ogarniam, ze uzywasz, a nie wiesz czego ci trzeba
Zależy ci na mobilności ale wybierasz sprzęt największy z amatorskich, może nowy D3500 (https://inspiracje.x-kom.pl/aplikacja-mobilna?s=&cat%5B%5D=1018&pricef=&pricet=&sort=&limit=30), a z używanych D7100 jest ok.
Ja bym polecił w tej sytuacji jakiegoś dobrego kompakta. Będzie dobrze, uniwersalnie, lekko, bez zmiany obiektywów, duży zakres ogniskowych...
Wysłane z mojego SM-T715 przy użyciu Tapatalka
Kompakt odpada patrząc na potrzeby i wymagania, zresztą dobry kompakt z normalną matrycą kosztuje więcej niż wiele lustrzanek/bezluster, kwestia obiektywów ważniejsza bo aparaty nikona od dawna dają podobny obrazek i to czy masz D3300, D5300 czy D7200 to kwestia ergonomii i komfortu czy większych możliwości.
goldenboj
13-10-2018, 14:34
Kompakt odpada patrząc na potrzeby i wymagania, zresztą dobry kompakt z normalną matrycą kosztuje więcej niż wiele lustrzanek/bezluster, kwestia obiektywów ważniejsza bo aparaty nikona od dawna dają podobny obrazek i to czy masz D3300, D5300 czy D7200 to kwestia ergonomii i komfortu czy większych możliwości.
Myślałem, że 7100 to będzie kolejny krok do przodu... Czyli kupić sobie drugiego 5300 do domu? i obiektyw 18-105 lub 18-200? Wolałbym uniknąć opcji z dwoma obiektywami i podczas wydarzenia pospiesznego ich zmieniania...
D7100 może w wielu sytuacjach wypaść nawet gorzej w obrazku niż D5300, a jak masz zamiar używać 18-200 to na dzień dobry masz pogorszenie jakości i to spore ( takim obiektywem uzyskuje się ~8Mpix detal ), nie polecam, może faktycznie jakiś kompakt lepiej z dobrym zoomem, nie będzie gorzej niż z obiektywem 18-200.
Nachzehrer
13-10-2018, 16:12
Jeśli chcesz mieć 1 obiektyw podpięty to możesz popatrzeć sobie gdzieś na sample Tamrona 16-300 albo Tamrona 18-400.
Ogólnie obiektywy megazoom.... do wszystkiego i do niczego :)
PS. Jak by co to megazoomów nie polecam, ja mam 18-200 albo 16-200 i leży nieużywany.
PSS. Do zdjęć nowonarodzonego dziecka to bym polecał np. N 35mm 1.8 albo Sigme 17-50 2.8 z np. D5300.
merkator
13-10-2018, 17:10
OK, uspokajamy ... :grin:
Podejdźmy do tematu rzeczowo, opiszmy warunki brzegowe:
- fundusze: 2000-2300 zł
- marka: nikon
- główne cechy: mobilność i uniwersalność
Aby sprzęt był mobilny, najlepiej by jego waga była jak najmniejsza. Natomiast o uniwersalności decyduje kombinacja własności optycznych i guzikologii na korpusie. A tu ogranicznikiem są finanse, stąd trzeba znaleźć rozsądny kompromis. Osobiście korzystam z D7000 i mogę stwierdzić, że dostępność funkcji poprzez guziki na obudowie jest optymalna, jednak w tym budżecie ciężko będzie znaleźć dobrą używkę z serii D7XXX. Pozostaje wybierać z korpusów D5XXX i D3XXX. Na pewno zależy Ci na przyzwoitych właściwościach optycznych a to zapewnia kombinacja matrycy z obiektywem.
Praktycznie , wszystkie nikony wypuszczone na rynek po 2010 roku mają bardzo przyzwoite matryce, każdy z modeli: D3200, D5200 i D7100 (oraz ich następcy) zapewni Ci doskonałe własności rejestrowania obrazu. Drugim czynnikiem jest obiektyw, nie ulegaj magii krotności zoom, stary Nikkor 18-105 którego znasz, jest bardzo dobrym szkłem o rewelacyjnym stosunku ceny do możliwości. Natomiast ogniskowych powyżej 100 mm będziesz potrzebować stosunkowo rzadko, ale w tym celu za jakiś czas możesz sobie kupić coś co będzie miało 300 mm na dłuższym końcu.
Jeśli ciut powiększysz swój budżet to zestaw nowy D3400 + N18-105 idzie kupić od ręki. np. https://allegro.pl/lustrzanka-nikon-d3400-18-105mm-vr-16gb-torba-i7563460981.html
Zalety: niska waga, bardzo bobra jakość zdjęć, gwarancja, budżet minimalnie przekroczony ;)
goldenboj
13-10-2018, 17:24
w modelach d3xxx nie ma programu scen, z którego w 5300 bardzo często korzystam np. zachód słońca - zdjęcie ma wtedy przyjemniejsze barwy. Dodatkowy plus to obracany ekran - przydaje się w bojowych warunkach :)
merkator
13-10-2018, 17:58
w modelach d3xxx nie ma programu scen, z którego w 5300 bardzo często korzystam np. zachód słońca - zdjęcie ma wtedy przyjemniejsze barwy. Dodatkowy plus to obracany ekran - przydaje się w bojowych warunkach :)
Nie ma scen ? hmm. sprawdź czy aby na pewno. Odrobina wiedzy na temat ustawień aparatu i obchodzisz się bez scen ustawiając parametry ręcznie.
Mój D7000 też nie ma gibanego ekraniku i jakoś nie narzekam. Ale skoro jest on niezbędny to musisz zrezygnować z nikkora 18-105 na rzecz 15-55 aby zmieścić się w budżecie.
goldenboj
13-10-2018, 18:28
Nie ma scen ? hmm. sprawdź czy aby na pewno. Odrobina wiedzy na temat ustawień aparatu i obchodzisz się bez scen ustawiając parametry ręcznie.
Mój D7000 też nie ma gibanego ekraniku i jakoś nie narzekam. Ale skoro jest on niezbędny to musisz zrezygnować z nikkora 18-105 na rzecz 15-55 aby zmieścić się w budżecie.
Używkę dostanę do 2 tysięcy, pytanie czy wybrać zatem d7100 czy d5300 bo cenowo stoją bardzo podobnie.
Sam nie wiem... Może póki co wziąłbym jakąś jasną stałkę, żeby zobacyzć różnicę... a o zoomie pomyśleć w przyszłości? Póki co mógłbym brać 55-200 z pracy jako uzupełnienie...
Oba aparaty czyli D5300 jak i D7100 pokarzą swoje możliwości w obrazku dopiero jak podepniesz coś sensownego, jakbym miał używać 55-200 albo 18-200 to kupiłbym znowu D5100 i miałbym sporo kasy w kieszeni.
Ja dokupiłem d5300 właśnie ze względu na gibany ekranik, który jest mi potrzebny do makro,
po pewnym czasie jednak żałuję, mogłem celować w d7500, nie niżej, ze względu właśnie na gibany ekran,
ale znowu problemem jest budżet.
Nie wyobrażam sobie leżenia w mokrej trawie robiąc fotkę grzyba,
jak mogę przykucnąć i wygibać ekran robiąc to komfortowo.
Więc jak potrzebny Ci gimbany ekran to d5300, obrazek taki sam co d7200,
lecz wykastrowana ideologia używania do granic absurdu,
to mnie najbardziej denerwuje w tych seriach d5xxx.
Ja chcę małą puszkę, ale praktyczną, nie klocka, a już dodanie drugiego kółka, czy tam paru funkcyjnych przycisków,
nie musi się wiązać z wyższym modelem i bardziej klockowatym,
tu nikon poległ na całości.
Nie chcę być pro, ale amatorzy także potrzebują wygody użytkowania,
a nie grzebania w info, żeby coś zmienić.
Stałka do zastosowań o których mówisz, szczególnie foty dziecka, no nie wiem...
goldenboj
14-10-2018, 09:37
A co powiecie żeby pomyśleć przyszłościowo - np. zestaw d7100 z obiektywem 18-105 na start, stałka 35 1.8 do zgłębiania fotografii i nadzieja, że może w przyszłości będzie można zainwestować w lepsze obiektywy?
18-105 jest ok i do tego możesz nawet kupić yongnuo 35 lub 50, ja bym brał 50mm, tylko trzeba kupić nówkę z możliwością wymiany/oddania.
Stałka (35 lub 50) będzie potrzebna i to nie dla "efektów artystycznych", tylko z powodu jesienno-zimowego niedoboru światła. 18-105 pewnie sprawdzi się na plenerach w pogodne dni, ale teraz dni są coraz krótsze, a noworodkowi lepiej nie błyskać po oczach lampą. Niezłym rozwiązaniem bylaby też sigma 17-50/2,8, lecz na nią brakuje kasy w budżecie.
Z Sigmą nie jest chyba tak łatwo jeśli chodzi o AF i ostrość, z tego co ludzie piszą. 18-105 da radę, bez przesady, z D7100 nie musi robić na ISO 100, przy 800-1000 strasznie mu jakość zdjęć nie poleci :)
Z Sigmą nie jest chyba tak łatwo jeśli chodzi o AF i ostrość, z tego co ludzie piszą.
Ja miałem dwie sztuki, AF jak i ostrość jest bardzo dobra, jak na swoją cenę 1400zł za nówke to jest rewelacja.
18-105 da radę, bez przesady, z D7100 nie musi robić na ISO 100, przy 800-1000 strasznie mu jakość zdjęć nie poleci :)
Myślę że ISO 1600 spokojnie można używać co w połączeniu ze stabilizacją będzie skuteczne nawet w słabych wartunkach.
goldenboj
14-10-2018, 14:40
To może ta sigma zamiast tych dwóch obiektywów? Wtedy budżet by się spiął.
Nachzehrer
14-10-2018, 14:54
Z mojego punktu widzenia jak chce się zdjęcia małego dziecka to najlepiej N 35mm 1.8 (Wspomniany YN 50mm 1.8 jest według mnie za wąski w domu) albo Sigma 17-50 2.8.
Ja mam zdjęcia młodego zrobione przy 35mm F2.0 i ISO6400 czas 1/20s (tyle ze D3300) tyle ze to znów ekstremalna sytuacja :)
Ogólnie większość była robiona na ISO 200-400 rzadziej 800-1600.
Z Nikkorem N 35 1.8 znów jest kwestia ze to nie może być jedyny obiektyw.
Więc myślę ze jeśli chcesz tylko jedno szkło to zostaje na placu boju używany S 17-55 2.8 albo N18-105.
I tu chyba zostaje tylko sprawdzenie co uda się kupić w interesujących Ciebie pieniądzach :)
Ja osobiście bym brał S 17-50 2.8, a jeśli się nie uda to Nikona 18-105.
Ciężko mi sie natomiast odnieść do tego jak by się zdjęcia N18-105 robiło w domu. Bo wtedy N 18-55 nie miałem.
PS. Zdjęcia możesz jeszcze np. DxO 11 odszumić, a on jest dostępny bardzo często za darmo.
Ja miałem dwie sztuki, AF jak i ostrość jest bardzo dobra, jak na swoją cenę 1400zł za nówke to jest rewelacja.
Wysyłałeś na kalibrację ?
bomkallo
14-10-2018, 16:48
Z mojego punktu widzenia jak chce się zdjęcia małego dziecka to najlepiej N 35mm 1.8 (Wspomniany YN 50mm 1.8 jest według mnie za wąski w domu) albo Sigma 17-50 2.8.
Ja mam zdjęcia młodego zrobione przy 35mm F2.0 i ISO6400 czas 1/20s (tyle ze D3300) tyle ze to znów ekstremalna sytuacja :)
Ogólnie większość była robiona na ISO 200-400 rzadziej 800-1600.
Z Nikkorem N 35 1.8 znów jest kwestia ze to nie może być jedyny obiektyw.
Więc myślę ze jeśli chcesz tylko jedno szkło to zostaje na placu boju używany S 17-55 2.8 albo N18-105.
I tu chyba zostaje tylko sprawdzenie co uda się kupić w interesujących Ciebie pieniądzach :)
Ja osobiście bym brał S 17-50 2.8, a jeśli się nie uda to Nikona 18-105.
Ciężko mi sie natomiast odnieść do tego jak by się zdjęcia N18-105 robiło w domu. Bo wtedy N 18-55 nie miałem.
PS. Zdjęcia możesz jeszcze np. DxO 11 odszumić, a on jest dostępny bardzo często za darmo.
Tez glosuje na 17-50, przy 18-105 po prostu brakuje swiatla jezeli juz masz np. 35/1.8 i widzisz co jest grane. Odkad mam stalke to 18-105 wyciagam o wiele rzadziej, a w pomieszczeniach jak jest jak odejsc 35tka nadal daje rade. Kwestia nieszczesnej kalibracji bo potrafi zezowac. DxO z kolei tak odszumia, ze az boli, lightroom potrafi byc subtelniejszy:)
Wysyłałeś na kalibrację ?
Jeden nie wymagał kalibracji, a drugi był po kalibracji, korekta w body wystarczyła.
goldenboj
14-10-2018, 18:21
Dostałem propozycję, żeby wziąć Canona 60D z obiektywami Canon EFS 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM i Sigma 17-50mm F2.8 EX DC OS, Boję się tylko tego Canona... że będę się wkurzać, bo jednak przyzwyczaiłem się już do obsługi Nikona...
Ja przegrałem z guzikologią, menu i ergonomią canona, 60D fajny aparat ale wolałbym D7000.
Dostałem propozycję, żeby wziąć Canona 60D z obiektywami Canon EFS 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM i Sigma 17-50mm F2.8 EX DC OS, Boję się tylko tego Canona... że będę się wkurzać, bo jednak przyzwyczaiłem się już do obsługi Nikona...
Ja właśnie żałuję, że nie wziąłem canona lub sony.
PrzemekM72
14-10-2018, 22:27
Dostałem propozycję, żeby wziąć Canona 60D z obiektywami Canon EFS 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM i Sigma 17-50mm F2.8 EX DC OS, Boję się tylko tego Canona... że będę się wkurzać, bo jednak przyzwyczaiłem się już do obsługi Nikona...
Aparat to tylko nakrętka do obiektywów. Przejrzyj szkła pod kątem tego co potrzebujesz i ile to kosztuje. I wtedy dobierz nakrętkę ;-)
Ciężko mi sie natomiast odnieść do tego jak by się zdjęcia N18-105 robiło w domu.
Da się, ale w okresie jesienno-zimowym ISO 1600-6400 jest regułą a nie wyjątkiem i trzeba kombinować z odszumianiem.
Mając małe dziecko z reguły chcemy mieć jak najlepszą jakość a nie chcemy używać lampy. Dlatego do zdjęć w domu polecałem wcześniej coś jaśniejszego od kita.
Do dzieci każde szkło będzie ok, w końcu 1/4s na nich i tak nie zrobisz więc zostaje lampa. Sam czasem korzystam z żony 760D, gdy robię w domu 50 1.8STM ustawiam 1/200 ISO 400 f2.8 i wale z kukułki. Cały trick polega jednak na tym aby odbić światło od np. białej kartki i skierować je w/g potrzeby w ścianę sufit itd.
goldenboj
15-10-2018, 14:34
A takie pytanie jeszcze w obiektywach, jakby wybrać jeden z tych dwóch to który? Sigma 17-50 2.8 i Sigma 17-70 2.8-4.5 Warto isć w ten drugi dla większej ogniskowej?
madebyzosiek
15-10-2018, 15:04
A takie pytanie jeszcze w obiektywach, jakby wybrać jeden z tych dwóch to który? Sigma 17-50 2.8 i Sigma 17-70 2.8-4.5 Warto isć w ten drugi dla większej ogniskowej?Nie warto, generalnie jest słabszy pod każdym względem. Jedynie ma wygodniejszy zakres ;)
Z Sigmy 17-50/2.8 jestem mega zadowolony, więc mogę polecić z czystym sumieniem. 17-70 z tego co pamiętam ma dodatkowo tryb macro i chyba światło 4 na końcu. Generalnie dosyć podobne powinny być, chociaż stałe 2.8 do mnie bardziej przemawia, ale zależy kto co potrzebuje.
Generalnie dosyć podobne powinny być
No właśnie wszystkie głosy mówią, że generalnie podobne to one nie są.
goldenboj
17-10-2018, 16:42
Decyzja podjęta, zamówiona - stanęło na
Nikon d7100 + Nikon d3200 (ten w komplecie z obiektywem Sigma jest, więc pójdzie na odsprzedanie - chyba że warto go sobie zostawić w zapasie?)
Obiektywy:
Sigma 17-50 2.8, Nikkor 50mm 1.8, trzy pełnoklatkowe obiektywy manualne starszego typu, które będą do d7100 - 20mm 3,8 (tu trrochę ustawiania będzie) 17-35 (ten chyba sobie odpuszcze bo będę mieć sigmę) oraz 28-200 sterowany śrubokrętem)
Jeżeli kupujesz 17-50 /2,8, to na początek wstrzymałbym się z zakupem stałki dublującej ogniskową 50, skoro, jak pisałeś:
rozwiązanie na dwa obiektywy kompletnie mi nie odpowiada
goldenboj
21-10-2018, 14:00
Była okazja, więc mam... wiadomo że wolałbym rozwiązanie all-in-one, ale na tym forum uświadomiono mnie, że tak się po prostu nie da... Trudno, będę musiał machać obiektywami, na razie najwięcej robię tą stałką 50 :)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.