PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon Z7 w praktyce forumowiczów



Strony : [1] 2 3

TOP67
07-10-2018, 12:42
Aparat pojawił się w sprzedaży, więc proszę użytkowników o pisanie w tym wątku. Teoretyczne przepychanki pozostaną w wątku o Z6 i Z7.

jo44
14-10-2018, 14:41
Nam też. :)

segl
15-10-2018, 10:59
Moje pierwsze spostrzeżenia:
- na jednej baterii podczas reportażu (foty pojedyncze, serie, podgląd na ekranie) robię 700-1000 zdjęć
- podłączając obiektyw DX nie mamy możliwości przełączenia się na FX (np. z 35 1.8 )

paparapa
15-10-2018, 18:25
No to zasilanie wygląda względem innych bezluster całkiem fajnie.

badtorro
26-10-2018, 10:12
Moje pierwsze spostrzeżenia:
- na jednej baterii podczas reportażu (foty pojedyncze, serie, podgląd na ekranie) robię 700-1000 zdjęć
- podłączając obiektyw DX nie mamy możliwości przełączenia się na FX (np. z 35 1.8 )

Minęło już parę dni. Możesz powiedzieć coś więcej nt używania tego aparatu? W szczególności co sądzisz o AF. Możesz wrzucić swoje zdjęcia?

kurczeblade
26-10-2018, 10:42
segl jakieś porównanie z Twoimi dotychczasowymi aparatami ?

T&T
26-10-2018, 11:01
Nowy firmware do pobrania.

segl
28-10-2018, 02:54
Cześć. Obecnie mam z7 i d850. Jeżeli chodzi o jakość zdjęć to są identyczne. Czasami wydaje mi się że z7 ma mniej ziarna na ISO 1600-3200 ale to tak już "aptekarskim okiem" trzeba sprawdzać :)
AF działa bardzo podobnie w obu aparatach i ciężko stwierdzić, który lepszy.
Mam lampę Qadralite strobos 60 i ta też bezproblemowo z ttl na tym body śmiga.

Na plus z7 vs 850:
+ Cicha migawka
+ Polepszone połączenie ze Snapbridge
+ AF przy filmowaniu
+ Waga
+ Stabilizacja matrycy

Jak są jeszcze jakieś pytania to piszcie, generalnie czekam jeszcze na update Capture one bo muszę się męczyć z fotami w LR więc mało nim robię. Chyba dopiero z 1k przekroczyłem.
... a i jeszcze wyciąganie z cieni, dynamika matrycy też identyczna jak 850. Jak mi się uda to wrzucę jakieś RAW do ściągnięcia to potestujecie.
Pozdrawiam

J1
28-10-2018, 03:39
Nie wiem jakie masz obiektywy i czy masz adapter FTZ.

Mnie najbardziej interesuje jak sprawuje sie AF z kitowym zoomem. Nastepnie jak wyglada wspolpraca obiektywow Nikon F poprzez adapter FTZ. Gdybys mogl podac z jakimi obiektywami uzywasz.

Dziekuje z gory za wszystkie informacje.

badtorro
28-10-2018, 13:13
Cześć. Obecnie mam z7 i d850. Jeżeli chodzi o jakość zdjęć to są identyczne. Czasami wydaje mi się że z7 ma mniej ziarna na ISO 1600-3200 ale to tak już "aptekarskim okiem" trzeba sprawdzać :)
AF działa bardzo podobnie w obu aparatach i ciężko stwierdzić, który lepszy.
Mam lampę Qadralite strobos 60 i ta też bezproblemowo z ttl na tym body śmiga.

Na plus z7 vs 850:
+ Cicha migawka
+ Polepszone połączenie ze Snapbridge
+ AF przy filmowaniu
+ Waga
+ Stabilizacja matrycy

Jak są jeszcze jakieś pytania to piszcie, generalnie czekam jeszcze na update Capture one bo muszę się męczyć z fotami w LR więc mało nim robię. Chyba dopiero z 1k przekroczyłem.
... a i jeszcze wyciąganie z cieni, dynamika matrycy też identyczna jak 850. Jak mi się uda to wrzucę jakieś RAW do ściągnięcia to potestujecie.
Pozdrawiam

Wielkie dzięki za opinię.
Czy to twoje pierwsze bezlustro? Jakie wrażenia z używania elektronicznego wizjera?


Nie wiem jakie masz obiektywy i czy masz adapter FTZ.

Mnie najbardziej interesuje jak sprawuje sie AF z kitowym zoomem. Nastepnie jak wyglada wspolpraca obiektywow Nikon F poprzez adapter FTZ. Gdybys mogl podac z jakimi obiektywami uzywasz.

+1

jjj
28-10-2018, 13:17
segl, a jak AF ciągły (AF-C) przy poruszających się obiektach, np. pies, dziecko... ?

!AGresT
28-10-2018, 13:44
AF działa bardzo podobnie w obu aparatach i ciężko stwierdzić, który lepszy. /.../ wyciąganie z cieni, dynamika matrycy też identyczna jak 850.

O kurde, nieźle.

Jacek_Z
28-10-2018, 14:44
AF działa bardzo podobnie w obu aparatach i ciężko stwierdzić, który lepszy.
Sebastian? :)

Trochę mi ciężko uwierzyć, że są bardzo podobne. W D850 osobny układ, w Z7 matryca, zupełnie inne czujniki.
Jak działa AF w bardzo słabym świetle i napisz z jakiego szkiełka masz takie, a nie inne odczucia. Jak ze szklarnią podpiętą przez adapter? Tryb AF-S czy AF-C?

segl
28-10-2018, 15:02
@Jaack (http://forum.nikoniarze.pl/members/53516-Jaack) mam kit 24-70 4.0 obiektyw fajny nie ma się do czego przyczepić ale to jednak 4.0 więc używam tylko przy dobrym świetle.
posiadam FTZ i dotychczas testowałem z:
Tamron 15-30 2.8
Sigmy ART 24, 50, 135
Nikonem 35 1.8 DX
Nikonem 70-200 2.8 VR II

z wszystkimi szkłami w/w AF działa identycznie jak w D850, czasami 50 1.4 ma "zawiechę" ale to tak na 1 sek. i zdarzyło mi się 2-3 razy na 300 zdjęć.

@badtorro (http://forum.nikoniarze.pl/members/38829-badtorro) miałęm już wczesniej Sony A7 mkII i Fuji X-pro2. Nikon Z7 jest dużo lepiej wykonany i lepiej leży w ręku. Ale to może być subiektywne odczucie. Używam też czasami Sony A7R III i jeżeli chodzi o AF to nikon wygrywa w studio a Sony delikatnie lepsze w reportażu ale tak jak wspomniałem ergonomia i poruszanie się po menu w Sony to tragedia :)


@jjj (http://forum.nikoniarze.pl/members/3799-jjj) AF-C jak dla mnie działa identycznie jak w D850, ja często używam środkowego pola ze wspomaganiem 9 pół (d9) i zauważyłem, że pola wspomagające są 2 krotnie szerzej rozstawione niż w lustrzance. Jest też system dynamicznego wykrywania twarzy i podążania za obiektem ale działa tylko przy dobrym oświetleniu. Takie repo na sali, światła disco itp i się gubi. To samo miałem też w sony także chyba technologicznie nie przeskoczą. Ogólnie ten nowy AF-C działa na podobnej zasadzie co 3D w lustrzance. także fajnie że jest ale rewelacji nie ma :)


Dodam jeszcze od siebie, że Z7 jak każdy bezlusterkowiec ma opóźnienie startu, tzn. jak włączasz lustrzanke do po pół sekundy strzelasz fotę, tutaj jednak trzeba 1,5-2 sek założyć na start jednak czas ten i tak jest imponujący jak porównuję z Sony gdzie trzeba tak 3-4 sek. Jak ktoś robi repo i lubi wyłączać aparat to wie o czym piszę :)

segl
28-10-2018, 15:56
cześć Jacek (@Jacek_Z (http://forum.nikoniarze.pl/members/2637-Jacek_Z) ) nie wiem jak to jest rozwiązane technicznie, ale piszę jak jest w użytkowaniu. Wczoraj nawet testowałem na ślubie znajomych i wydawało mi się, że Z7 się często myli w warunkach światło kontrowe, cała sala zadymiona ale podpiąłem to samo szkło do D850 i ten sam efekt. Znaczy prawdę mówiąc po Z7 spodziewałem się lepszych wyników niż D850, ale jest generalnie to samo, chyba na dzień dzisiejszy technologia więcej nie da rady. Tylko nie zrozumcie mnie źle bo i tak uważam, że AF w Nikonach jest nieporównywalnie lepszy niż w Canonie (używam też 5D mkIV) i Sony ale jak są extremalne warunki pracy to trzeba się namęczyć :)

tutaj kilka RAW na szybko do pobrania: https://we.tl/t-BdOBmFb7rX i https://we.tl/t-JGX4rppsSo
oczywiście nie muszę pisać żebyście zachowali je dla siebie nie publiczności ;)

kurczeblade
28-10-2018, 16:03
Cieszą mnie te informacje.

MstrG
28-10-2018, 17:15
posiadam FTZ i dotychczas testowałem z:
Tamron 15-30 2.8
Sigmy ART 24, 50, 135
Nikonem 35 1.8 DX
Nikonem 70-200 2.8 VR II

z wszystkimi szkłami w/w AF działa identycznie jak w D850, czasami 50 1.4 ma "zawiechę" ale to tak na 1 sek. i zdarzyło mi się 2-3 razy na 300 zdjęć.

Tamron 15-30mm działa? cz4rnuch w innym wątku pisał, że ktoś miał problemy, tak samo z 70-200mm chyba.
Teoretycznie mnie to nie dotyczy, ja mam 14-24mm.



miałęm już wczesniej Sony A7 mkII i Fuji X-pro2. Nikon Z7 jest dużo lepiej wykonany i lepiej leży w ręku. Ale to może być subiektywne odczucie. Używam też czasami Sony A7R III i jeżeli chodzi o AF to nikon wygrywa w studio a Sony delikatnie lepsze w reportażu ale tak jak wspomniałem ergonomia i poruszanie się po menu w Sony to tragedia :)

AF-C jak dla mnie działa identycznie jak w D850, ja często używam środkowego pola ze wspomaganiem 9 pół (d9) i zauważyłem, że pola wspomagające są 2 krotnie szerzej rozstawione niż w lustrzance. Jest też system dynamicznego wykrywania twarzy i podążania za obiektem ale działa tylko przy dobrym oświetleniu. Takie repo na sali, światła disco itp i się gubi. To samo miałem też w sony także chyba technologicznie nie przeskoczą. Ogólnie ten nowy AF-C działa na podobnej zasadzie co 3D w lustrzance. także fajnie że jest ale rewelacji nie ma :)

Dodam jeszcze od siebie, że Z7 jak każdy bezlusterkowiec ma opóźnienie startu, tzn. jak włączasz lustrzanke do po pół sekundy strzelasz fotę, tutaj jednak trzeba 1,5-2 sek założyć na start jednak czas ten i tak jest imponujący jak porównuję z Sony gdzie trzeba tak 3-4 sek. Jak ktoś robi repo i lubi wyłączać aparat to wie o czym piszę :)

Bardzo cieszy taka opinia :)
W innym wątku można przeczytać w sumie, że to kupa i nie da się robić zdjęć ;)

segl
28-10-2018, 17:56
MstrG mnie Tamron 15-30 działa bez problemu a też wcześniej czytałem o problemach :)
Generalnie jest dużo opinii ludzi którzy nawet nie mieli aparatu w rękach

J1
28-10-2018, 19:03
@Jaack (http://forum.nikoniarze.pl/members/53516-Jaack)[FONT=Helvetica] mam kit 24-70 4.0 obiektyw fajny nie ma się do czego przyczepić ale to jednak 4.0 więc używam tylko przy dobrym świetle.
posiadam FTZ i dotychczas testowałem z:
Tamron 15-30 2.8
Sigmy ART 24, 50, 135
Nikonem 35 1.8 DX
Nikonem 70-200 2.8 VR II

z wszystkimi szkłami w/w AF działa identycznie jak w D850, czasami 50 1.4 ma "zawiechę" ale to tak na 1 sek. i zdarzyło mi się 2-3 razy na 300 zdjęć.



Dziekuje za info.

Mial byc gniot a wyszlo z tego co mowisz ze calkiem spoko aparat. Aczkolwiek ostatnio chetniej spogladam w strone D850. Temat bezlusterkowca mam raczej juz ogarniety po zakupie X-H1. Nikon Z... moze za rok kiedy pojawi sie kolejny zoom F4 UWA.

Myszowor
29-10-2018, 13:49
segi ''czasami 50 1.4 ma "zawiechę" ale to tak na 1 sek. i zdarzyło mi się 2-3 razy na 300 zdjęć''
Z twgo co piszą na optycznych to Sigma ma wypuścić aktualizację bo zauważyli ten problem z AF-S.
Dzięki za rzetelne informacje od kogoś kto ma ten sprzęt, bo tak ludzie trolują że już się czytać odechciewa 8-)

segl
29-10-2018, 22:02
Kolejne doświadczenia,
wpadłem dzisiaj do Sigmy podpiąć parę szkieł tutaj sample https://we.tl/t-qS1KvRR7G7 w EXIF całe info.

Niestety niektóre stare sigmy jak 105 2.8 macro lub 10 mm fish nie działają z adapterem FTZ, w przypadku 105 aparat nie chciał nawet zrobić zdjęcia. Problem generalnie mnie nie dotyczy bo Sigmy przed serią ART i tak nie były rewelacją więc nie ma co rozgrzebywać tematu :)

Reszta obiektywów z serii ART oraz DX (18-35 1.8 i stara 10-20 3.5) działają bez problemu.

Pobawiłem się też stabilizację w body i utrzymałem "z ręki" 600mm na 1/60 sek oraz 24mm na 1/2 sek. więc jak dla mnie wynik imponujący.

16222


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://photos.app.goo.gl/ACm4euaEQFmn7Zsj7)

segl
03-11-2018, 13:02
Cześć.
Kolejne info.
Kupiłem 35mm 1.8 S i jestem trochę zawiedziony, bo liczyłem, że jest mniejszy a wielkością przypomina Sigmę. Jedyna wygoda w tym, że nie trzeba go podpinać z adapterem ale naprawdę nie wierzę, że przy 1.8 nie dało się zrobić mniejszego szkła.
Autofokus działa identycznie (szybkość, celność) jak Sigma Art 50 po FTZ (nie mam S 35 żeby sprawdzić ale raczej będzie tak samo).

Ciekawostką dla mnie jest, że kontrola winiety zapisuje się w RAW, myślałem że tylko ma to wpływ na JPG - tutaj pliki do ściągnięcia https://we.tl/t-R2ZJODvpEE

Testowałem też baterie - zamienniki PATONA i działają ... to tyle w temacie.

kurczeblade
03-11-2018, 19:31
segl właśnie miałem pytać o jakieś nowe Twoje przemyślenia. Musisz pamiętać że Sigma troszkę cięższa jednak. Ale generalnie widzę że chyba jesteś zadowolony z aparatu?
Napisz proszę troszkę więcej, jak sprawuję się AF - może jakieś nowe przemyślenia, czy w ciemniejszych warunkach trafia dobrze? Zastanawiam się też jak się trzyma ten aparat w porównaniu do lustrzanek, czy chwyt wygodny jest ?

Xavier80
03-11-2018, 20:01
Cześć.
Kolejne info.
Kupiłem 35mm 1.8 S i jestem trochę zawiedziony, bo liczyłem, że jest mniejszy a wielkością przypomina Sigmę. Jedyna wygoda w tym, że nie trzeba go podpinać z adapterem ale naprawdę nie wierzę, że przy 1.8 nie dało się zrobić mniejszego szkła.
Autofokus działa identycznie (szybkość, celność) jak Sigma Art 50 po FTZ (nie mam S 35 żeby sprawdzić ale raczej będzie tak samo).

Ciekawostką dla mnie jest, że kontrola winiety zapisuje się w RAW, myślałem że tylko ma to wpływ na JPG - tutaj pliki do ściągnięcia https://we.tl/t-R2ZJODvpEE

Testowałem też baterie - zamienniki PATONA i działają ... to tyle w temacie.

Czytając ten wątek zadaję sobie pytanie , czy robisz sobie celowo jaja czy piszesz serio ? :) Jeżeli piszesz serio to nie widzę absolutnie żadnego sensu wywalania 3800 na szkło z tak samo wolnym af jak w 50 art Sigmy, skoro z tym samym światłem można mieć za nieco ponad pół ceny 35 1.8 ed, które szybkością jest jak Ferrari przy tej Sigmie. Są dwie opcje : albo S 50 art po podpięciu pod adapter FTZ nabiera szybkości, albo Nikkor 35 1.8 Z to żółw za 3800.

segl
03-11-2018, 23:17
Panowie Petros i Xavier80 szkoda, że zaśmiecacie wątek bo Wasza wiedza opiera się na YouTube a moja na używaniu aparatu, więc proszę komentujecie może waszych guru z internetu...
kurczeblade generalnie jestem bardzo zadowolony i jeżeli chodzi o reportaż to polecam w 100%. AF celny i pewny jak to w nikonach ale jeżeli chodzi o uchwyt to I tak wolę d850. Jakoś pewniej mi się trzyma duży aparat chociaż łapa boli :)
O moim zakupie bardziej zadecydował płynny AF do filmowania bo wcześniej to był słaby punkt Nikona i miałem do tego 5dmk4.
Ogólnie 90% mojej pracy to zdjecia ale jak mnie klientów prosi o szybki film to ten "ficzer" bardzo pomaga. Stabilizacja matrycy to też ogromny plus dlatego posiadając taki zestaw jak teraz Z7+d850 myślę że mam zestaw na najbliższe 2 lata zarówno to repo jak i studio.
Jeżeli bym robił tylko repo to bym brał Z7+Z6.

HYPER
04-11-2018, 00:17
@Xavier80 (http://forum.nikoniarze.pl/members/65165-Xavier80) masz Z7?
wypowiadasz sie jakbys byl wyrocznia dla nowego systemu Z a wydaje mi sie, ze jedyne co widziales to filmiki YT. Jesli jest inaczej to z ogromna czescia zobacze Twoje zdjecia i filmy obrazujace uzywanie praktyczne aparatu, o ktorym z tak wielka checia sie wypowiadasz od kilku dni. Jesli tylko masz wiedze (a Twoje wypowiedzi sugeruja, ze miales/masz ciagle doswiadczenia z Z7) to bardzo chetnie bym sie podparl nimi przy decyzji o zakupie. Inaczej to zwykle trollowanie.

@segl (http://forum.nikoniarze.pl/members/10437-segl) dzieki za rzeczowy wklad do 'praktycznego' watku. chyba jestes jedynym (ujawniajacym sie) uzytkownikiem Z7 na te chwile na tym forum. Ja caly czas czekam na Z6. Juz tylko miesiac zostal :)

Xavier80
04-11-2018, 00:31
@Xavier80 (http://forum.nikoniarze.pl/members/65165-Xavier80) masz Z7?
wypowiadasz sie jakbys byl wyrocznia dla nowego systemu Z a wydaje mi sie, ze jedyne co widziales to filmiki YT. Jesli jest inaczej to z ogromna czescia zobacze Twoje zdjecia i filmy obrazujace uzywanie praktyczne aparatu, o ktorym z tak wielka checia sie wypowiadasz od kilku dni. Jesli tylko masz wiedze (a Twoje wypowiedzi sugeruja, ze miales/masz ciagle doswiadczenia z Z7) to bardzo chetnie bym sie podparl nimi przy decyzji o zakupie. Inaczej to zwykle trollowanie.

@segl (http://forum.nikoniarze.pl/members/10437-segl) dzieki za rzeczowy wklad do 'praktycznego' watku. chyba jestes jedynym (ujawniajacym sie) uzytkownikiem Z7 na te chwile na tym forum. Ja caly czas czekam na Z6. Juz tylko miesiac zostal :)

Nie, nie mam Z7, nigdzie nie pisałem, ze mam doświadczenie z tym aparatem,nie wiem na jakiej podstawie wywnioskowałeś, ze jestem jakąś wyrocznią.
Po prostu to co wypisuje kolega kompletnie nie trzyma się kupy. Znam Sigmę 50 art, używałem 2 egzemplarzy, to świetne szkło, ostre i znakomite optycznie. Wszystko można o nim powiedzieć, ale nie to, ze ma szybki af. Jeżeli kolega twierdzi, ze to szkło przez FTZ jest tak samo szybka i pewna jak 35 1.8 Z, to dla mnie cokolwiek wydaje się to dziwne.

Dariusz Breś
04-11-2018, 00:53
Wszystko można o nim powiedzieć, ale nie to, ze ma szybki af. Jeżeli kolega twierdzi, ze to szkło przez FTZ jest tak samo szybka i pewna jak 35 1.8 Z, to dla mnie cokolwiek wydaje się to dziwne.

Wiesz to wszystko zależy od człowieka czy czuje różnicę, w tym przypadku 0,5 vs 0,4 sekundy (zależnie od modelu body).
Tak jak sporo osób nie widzi różnicy między trafionym foto a nietrafionym.
Stąd biorą się sytuacje że ktoś twierdzi że jego szkło trafia 100%. Lub w tym przypadku nie widzi różnicy, bo faktycznie jest minimalna na określonych body.
Ja testując Z7 stwierdziłem że 35 1,8S jest wolnijesza od arta 35 1,4 podpiętego po ftz ale to nie ma żadnego znaczenia później w pracy.

KrzysztofKozicki
04-11-2018, 00:58
Mam D810 i D4 i do fotografowania nie potrzebuje niczego więcej, bo ta para daje mi wszystko. Od jakiegoś czasu współpracuję z gościem co robi mi filmy. Ma A7s ii. Większość filmowych zleceń dajemy radę ogarnąć na to jedno body i czasami moje D810. Ale chcąc się rozwijać myślę o zakupię aparatu do filmowania. Teoretycznie dobrym wyborem było, by drugie A7s ii. Tylko kolega ma tylko 16-35 Zeiss i 50 1.8. To jest pierwsze ograniczenie. Drugie to skoro to ja mam kupować aparat to wole coś co będę mógł sam wykorzystywać. I dla tego myślę o Z6. Plusy to mam pod to 14-24, 24-70, 70-200, arty 35, 85 i idzie 105:). Myślę o zestawie Z6 z 24-70 jako podstawowy zestaw do filmowania. I wiem jeszcze nie ma go, ale pytanie jak się zachowuję Z7. Czy af w filmowaniu jest choć trochę przydatny (nie oczekuję śledzenia obiektów, ale śledzenia nieruchomego obiektu, jak ja będę się do niego zbliżał lub oddalał). Ile da radę się wyciągnąć na jednej baterii? Czy dobrze kombinuję, bo sam osobiście nie widzę lepszej alternatywy do filmowania (wiem są, ale ilość szkieł jakie mam nie zachęca mnie do kolejnego systemu. Nie mam ochoty tyle wydawać na nie i nosić ich, bo już mam co :))?

Michaelius
04-11-2018, 13:55
Kolejne doświadczenia,

Niestety niektóre stare sigmy jak 105 2.8 macro lub 10 mm fish nie działają z adapterem FTZ, w przypadku 105 aparat nie chciał nawet zrobić zdjęcia. Problem generalnie mnie nie dotyczy bo Sigmy przed serią ART i tak nie były rewelacją więc nie ma co rozgrzebywać tematu :)


Mówimy o Fishu Sigmy pod DX ? On mi nawet nie działa w trybie Live View na D7200.

DarkFs
07-11-2018, 20:23
Mnie również ciekawi wątek filmowania w Nikonie. Ludziska rzucają się na Sony A7 III, mam do niego dostęp, ale chętnie zmienię na Z-kę więc pytanie, czy Nikon jest aż tak do tyłu kręceniem (af, śledzenie itp.).
Od dobrej dekady działam na Nikonach, menu obsługuję na pamięć, a jak już wcześniej Ktoś wspominał - menu Sonego to specyficzne jest mówiąc delikatnie.

kurczeblade
12-11-2018, 16:34
segl jak tam kolejne wrażenia ? ;)

segl
14-11-2018, 12:51
kurczeblade nie mam za bardzo co pisać, ogólnie używam na co dzień wraz z D850 i tak jak pisałem wcześniej oprócz wagi to różnic za bardzo nie ma.

Wadą jest to, że bardzo łatwo brudzi się matryca, ale to raczej dotyczy wszystkich bezlusterkowców. Canon ma chyba zakrywaną na czas zmiany obiektywu to pewnie pomaga.

badtorro
14-11-2018, 12:53
Segl a nie jest tak ze matryce łatwo dmuchnąć gruszką i zalatwic sprawę?

W DSLR często kurz mi się dostaje do wizjera, nie da się tego łatwo wyczyścić i wpienia mnie to bardzo..

kurczeblade
14-11-2018, 17:17
U mnie w D750 wleciała mucha gdzieś na pryzmat, czy do wizjera i tam zdechła. Kilka msc. mucha robiła ze mną zdjęcia :D
segl dobra wiadomość, dzięki.

Pawel92
24-11-2018, 13:56
Nabyłem Z7 z kitem, FTZ i kartą 64GB. Mój 5D4 i kilka L-ek pójdzie do ludzi. Chciałem nabyć puszkę z nowym bagnetem, bo zapowiadane przez Canona i nikona szkła mnie zainteresowały. Canon R mnie nie przekonał. O Sony nawet nie myślałem: popełniłem dawno temu zakup A7R i kiepskie wspomnienia pozostały.
Co mi się w Z7 podoba:
- matrycą, choć zdjęć jeszcze nie robiłem :grin:
- wykonanie oceniam na bardzo dobre
- gibany ekranik
- ergonomia w miarę pozytywna,choć puszką mogła by być ciut większa
- wideo 4K i 1080 120fps
- AF-S jest bardzo sprawny
- AF-F jest OK
- pokrycie punktami AF-u
- pomiar punktowy w każdym punkcie AF (u Canona to funkcja dostępna wyłącznie z 1D)


Co mogli by dla mnie poprawić:
- konfigurację puszki, gdyż nie wszystkie funkcje można podpiąć pod przyciski.
- bufer i fps dla NEF-ów 14-bitowych
- migawka do 1/32000, gdyż będą szkła 1.2 i to się przydaje.
- filtr ND
- rozbudować SnapBridge (funkcje wideo)
- cenę kart XQD :shock:

O LDC i wizjerze się się wypowiadam, bo nie zaprzątają mi one umysłu. Tak jak i jedna karta pamięci. Zobaczę jak działa AF-C.

Więcej wrażeń za jakiś czas.

A, jeszcze jedno. Mojej Pani tak się Z spodobał, że pozbywa się Fuji X-T2 i szkielek i ma zamiar nabyć Z6 :grin:

Jacek_Z
06-12-2018, 22:07
Byłem dzisiaj na pokazie ... Canona R. prowadzący z Canona, zresztą znany mi Robert W :) wspominał o wczorajszym pokazie w Łodzi i opowiadał jak to człek z Nikonem Z był zachwycony Canonem R, że matryca ma taki sam DR itd itd. Tak sądzę, ze tym kimś z Nikon Z7 i wielkim monitorem byłeś ty, Seba segl
Jak Twoje wrażenia? Nikon Z7 vs Canon R
Ja na razie stwierdziłem, że w słabych warunkach oświetleniowych (pilot lampy błyskowej) autofocus R-ki z 50/1.2 jest szybki, szybszy niż w starym już Nikonie D800 z roku 2012 (z Artem 85). Nie miałem do porównania Nikona Z, nie miałem tez tam D850. Za to (mały!) punkt autofocusa R to jakiś olbrzym, obejmował całe oko razem z brwią.

misiak76
07-12-2018, 00:12
Byliśmy na tym samym pokazie ;)
Ja to pogubiłem się w ustawieniach tego aparatu i guzikologi na nim. Pewnie po kilku godz. obcowania z nim byłoby lepiej ale póki co stwierdzam, że warto poczekać na wersję Mk II [emoji16]

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

badtorro
08-12-2018, 11:16
Czy ktoś kupił już akumulatory Nikon EN-EL15b? Nie mogę ich znaleźć w polskich sklepach internetowych

MstrG
08-12-2018, 11:21
Czy ktoś kupił już akumulatory Nikon EN-EL15b? Nie mogę ich znaleźć w polskich sklepach internetowych

https://www.nikon.pl/pl_PL/product/accessories/mirrorless/mirrorless-power/batteries/rechargeable-li-ion-battery-en-el15b
https://www.e-fotojoker.pl/akumulator-nikon-en-el15b
https://fotozakupy.pl/product-pol-36836-Akumulator-Nikon-EN-EL15b.html

badtorro
08-12-2018, 11:35
Pięknie dziękuje :-)

Burgunda
14-12-2018, 20:38
Mam Z 7, ale robi strasznie nieostre zdjecia. W serwisie mowia ze wszystko jest ok, ale nic nie jest ok. Ostrosc jak z aparatu za zlotych. Ktos moze pomoc?

madebyzosiek
14-12-2018, 20:40
Mam Z 7, ale robi strasznie nieostre zdjecia. W serwisie mowia ze wszystko jest ok, ale nic nie jest ok. Ostrosc jak z aparatu za zlotych. Ktos moze pomoc?Zawsze mi się wydawało, że to człowiek po drugiej stronie aparatu robi zdjęcia przy jego użyciu, a nie aparat... Wrzuć jakieś zdjęcie z EXIFem, to może coś będzie się dało wywnioskować. Nikt tu nie jest wróżką...

kurczeblade
14-12-2018, 21:09
Uhu zaczyna się, komuś mocno się nie spodobał Z. Ciekawe który ze stałych forumowiczów kryje się za tym kontem ;D

Myszowor
15-12-2018, 00:35
Dawaj foty, wszyscy są ciekawi...

Burgunda
15-12-2018, 01:49
Czy jest tu ktos z Warszawy kto posiada Z7 i chcialby sie ze mna podzielic swoja opinia? Mam problem z tym aparatem i potrzebuje czyjejs pomocy.

- - - - kolejny post - - - - - -

Czy jest tu ktos z Warszawy kto posiada Z7 i chcialby sie ze mna podzielic swoja opinia?

Burgunda
15-12-2018, 15:20
18684

Proszę bardzo. nieostrość bije po oczach. mimo że ostrzone było na oczy:)

badtorro
15-12-2018, 15:30
Daj plik nef

madebyzosiek
15-12-2018, 15:36
Co to za 85 1.8? Przyłączam się do prośby o nefa.

Kojocisko
15-12-2018, 15:37
Na oko ISO koło miliona...

cz4rnuch
15-12-2018, 15:37
Zęby są względnie ostre :)

- - - - kolejny post - - - - - -


Na oko ISO koło miliona...

Ponoć tylko ISO 5000.

madebyzosiek
15-12-2018, 15:39
Zęby są względnie ostre :)

Też mam takie wrażenie ;)

badtorro
15-12-2018, 15:41
Właśnie ciężko ustalić co dokładnie jest ostre i gdzie są szczegóły

vid3
15-12-2018, 16:59
Czubek nosa jest ostry.
No i te ringi w oczach.
Może ostrość zmyliło to odbicie świateł w oku.

Burgunda
15-12-2018, 19:22
Na oko ISO koło miliona...

Szanowny Panie, gdyby iso było wysokie, widać byłoby (nawet na oko) szumy. Tutaj szumów nie ma, więc iso tak czy owak wysokie być nie mogło. tak przy okazji: szumy, nieostrość, poruszenie, zmiękczenie - to cztery zjawiska które ze sobą nie mają nic wspólnego i które każdy fotograf, nawet początkujący, potrafi rozpoznać i rozróżnić. na tym zdjęciu nie ma ani szumów, ani poruszenia, jest za to lekkie zmiękczenie i potężna nieostrość w całej płaszczyźnie. pozdrawiam i dziękuję za uwagę.

badtorro
15-12-2018, 19:25
Zamiast teoretyzować wrzuć NEFa albo nie ma o czym gadać

Burgunda
15-12-2018, 19:34
wrzucę jak dojadę do domu

- - - - kolejny post - - - - - -

gdzie ci się spieszy? nie wtrącaj się i czekaj na nefa, a nie poganiaj ludzi, i nie pouczaj o czym mają pisać, bo nie jesteś moderatorem tylko zwykłym forumowiczem, i takie zachowanie jest raczej mało grzeczne, żeby nie powiedzieć dosadniej.

madebyzosiek
15-12-2018, 19:49
Ponawiam pytanie...


Co to za 85 1.8?

Do kogo taki wywód?



gdzie ci się spieszy? nie wtrącaj się i czekaj na nefa, a nie poganiaj ludzi, i nie pouczaj o czym mają pisać, bo nie jesteś moderatorem tylko zwykłym forumowiczem, i takie zachowanie jest raczej mało grzeczne, żeby nie powiedzieć dosadniej.

Nikt tu raczej nie jest niegrzeczny, tylko spotkało się parę osób chcących Ci pomóc. Nie denerwuj się, bo to Ty masz problem, który inni chcieliby zrozumieć i może coś poradzić. Wszystkiego w Twoich rękach.

Myszowor
15-12-2018, 20:43
Zdjęcie robione nieostrym obiektywem na 1,8 i wysokim ISO, lepsze nie będzie, chyba że zmienisz obiektyw/przysłnę/światło.
Wg mnie ostrość jest na oczach i wynik jest taki jak powinien.

TOP67
15-12-2018, 20:44
Szanowny Panie, gdyby iso było wysokie, widać byłoby (nawet na oko) szumy. Tutaj szumów nie ma, więc iso tak czy owak wysokie być nie mogło. tak przy okazji: szumy, nieostrość, poruszenie, zmiękczenie - to cztery zjawiska które ze sobą nie mają nic wspólnego i które każdy fotograf, nawet początkujący, potrafi rozpoznać i rozróżnić. na tym zdjęciu nie ma ani szumów, ani poruszenia, jest za to lekkie zmiękczenie i potężna nieostrość w całej płaszczyźnie. pozdrawiam i dziękuję za uwagę.

Dla mnie ISO 5000 jest już wysokie. Szumy są programowo usunięte, co powoduje zmiękczenie obrazu (mam wrażenie, że bardzo agresywnie). Wrzuć NEF z tej samej klatki.

kurczeblade
15-12-2018, 21:39
Zacznijmy od tego że to zdjęcie i warunki panujące na tym zdjęciu słabe są do oceniania detalu.

czupacabra
15-12-2018, 22:07
Zastanawiające jest to dlaczego kolega nie podesłał RAWa oraz nie powiedział jakim obiektywem zrobił to zdjęcie i jak go podłączył do Z7?


Wysłane za pomocą Tapatalk

kazzi
15-12-2018, 22:19
Może po prostu program , którego kolega użył do edycji tego zdjęcia nie radzi sobie z takim plikiem. Wygląda na dramatycznie ostro odszumiane,
ale moim zdaniem nawet przy tak wysokim ISO nie powinno tak wyglądać.

Xavier80
15-12-2018, 22:28
to jest raczej jpeg odszumiony przez oprogramowanie aparatu, ostrość jest na zębach. ISO 5000 do tego typu zdjęcia? :) Obiektyw obstawiam Nikkora 85 1.8 D lub G

Ligo
15-12-2018, 22:40
A ja obstawiam podpuchę na całości.

badtorro
15-12-2018, 22:45
A ja obstawiam podpuchę na całości.

też tak sądzę, zwłaszcza biorąc pod uwagę inne wypowiedzi autora

andystar
15-12-2018, 23:42
Wg mnie szkoda było 15000 zł na korpus Z7 plus jeszcze kilka tysięcy na obiektyw (chyba brak podstaw fotografii u autora).
Trzeba było kupić Nikon D70 i Nikkor 50/1,8D i efekty byłyby lepsze, a na pewno taniej i z mniejszym stresem.

Burgunda
16-12-2018, 00:03
to jest raczej jpeg odszumiony przez oprogramowanie aparatu, ostrość jest na zębach. ISO 5000 do tego typu zdjęcia? :) Obiektyw obstawiam Nikkora 85 1.8 D lub G


nikkor 85, przysłona 1.8 ostrość faktycznie na zębach, ale to niczego nie wyjaśnia. ostrzone było na lewe oko modelki a nie na zęby.

madebyzosiek
16-12-2018, 00:08
Ale to 1.8G czy D? To jednak jest istotne. Ostrość przez FTZ, czy manualnie?

Burgunda
16-12-2018, 00:17
proszę bardzo, wersja NEF. odrobinę ostrzejsza, ale i tak tragedia. robione nikkorem 85 przy otworze 1.8. doświetlone ringiem, jak widać w oczach. Ostrzenie na lewe oko modelki.18692

madebyzosiek
16-12-2018, 00:18
... robione nikkorem 85 przy otworze 1.8. doświetlone ringiem, jak widać w oczach. Ostrzenie na lewe oko modelki.

Odpowiesz?


Ale to 1.8G czy D? To jednak jest istotne. Ostrość przez FTZ, czy manualnie?

Burgunda
16-12-2018, 00:50
1.8 G, ostrość przez FTZ, pole autofocusa najmniejsze z możliwych. załączam nefkę18694 obiektyw skalibrowany do puszki

- - - - kolejny post - - - - - -

iso 1600, nie wiem skąd się wzięła wersja o pięciu tysiącach. jakiś mędrek powyżej spekulował nawet że iso dwa miliony.

- - - - kolejny post - - - - - -


Wg mnie szkoda było 15000 zł na korpus Z7 plus jeszcze kilka tysięcy na obiektyw (chyba brak podstaw fotografii u autora).
Trzeba było kupić Nikon D70 i Nikkor 50/1,8D i efekty byłyby lepsze, a na pewno taniej i z mniejszym stresem.

takie porady schowaj sobie w odpowiednie do tego miejsce. jak jesteś pstrykaczem na wsiowych weselach to nie wtrącaj się do tematów o których nie masz pojęcia. brak podstaw fotografii? ty błaźnie, zapisz się na kurs dla gospodyń wiejskich, do sekcji fotografowania ciast wielkanocnych, a i to dla ciebie za trudne. Pilnuj swojego zenita czy kijewa, i nie przecieraj paluchami tego szkiełka z przodu.

badtorro
16-12-2018, 00:54
1.8 G, ostrość przez FTZ, pole autofocusa najmniejsze z możliwych. załączam nefkę18694 obiektyw skalibrowany do puszki

- - - - kolejny post - - - - - -

iso 1600, nie wiem skąd się wzięła wersja o pięciu tysiącach. jakiś mędrek powyżej spekulował nawet że iso dwa miliony.

- - - - kolejny post - - - - - -



takie porady schowaj sobie w odpowiednie do tego miejsce. jak jesteś pstrykaczem na wsiowych weselach to nie wtrącaj się do tematów o których nie masz pojęcia. brak podstaw fotografii? ty błaźnie, zapisz się na kurs dla gospodyń wiejskich, do sekcji fotografowania ciast wielkanocnych, a i to dla ciebie za trudne. Pilnuj swojego zenita czy kijewa, i nie przecieraj paluchami tego szkiełka z przodu.


słaba próba trollowania
edycja exif-u nie wyszła?

jeszcze ten poziom kultury osobistej :shock:

18704

Ligo
16-12-2018, 01:02
takie porady schowaj sobie w odpowiednie do tego miejsce. jak jesteś pstrykaczem na wsiowych weselach to nie wtrącaj się do tematów o których nie masz pojęcia. brak podstaw fotografii? ty błaźnie, zapisz się na kurs dla gospodyń wiejskich, do sekcji fotografowania ciast wielkanocnych, a i to dla ciebie za trudne. Pilnuj swojego zenita czy kijewa, i nie przecieraj paluchami tego szkiełka z przodu.
Co to ma być?

Burgunda
16-12-2018, 01:12
słaba próba trollowania
edycja exif-u nie wyszła?

jeszcze ten poziom kultury osobistej :shock:

18704

proszę się nie wtrącać, zwłaszcza jeżeli nie ma pan nic do powiedzenia.

TOP67
16-12-2018, 01:15
iso 1600, nie wiem skąd się wzięła wersja o pięciu tysiącach. jakiś mędrek powyżej spekulował nawet że iso dwa miliony.


ISO 5000 wyciągane dodatkowo w PS, realnie jakieś 7000. Odszumianie na 60 !!!!!!
Do tego beznadziejne oświetlenie. WB poniżej 2500.

Plus oczywiście lekki FF.

Poniżej wersja bez odszumiania

18705

badtorro
16-12-2018, 01:18
ISO 5000 wyciągane dodatkowo w PS, realnie jakieś 7000. Odszumianie na 60 !!!!!!
Do tego beznadziejne oświetlenie. WB poniżej 2500.

Plus oczywiście lekki FF.

Poniżej wersja bez odszumiania

18705
Burgunda myślę że gospodynie wiejskie mogłyby cię zawstydzić swoimi zdjęciami ciast :lol:

Burgunda
16-12-2018, 01:29
18706 wersja nef. u mnie jest widoczna normalnie. na waszym forum pojawia się inaczej

- - - - kolejny post - - - - - -


ISO 5000 wyciągane dodatkowo w PS, realnie jakieś 7000. Odszumianie na 60 !!!!!!
Do tego beznadziejne oświetlenie. WB poniżej 2500.

Plus oczywiście lekki FF.

Poniżej wersja bez odszumiania

18705

Dziękuję, TOP 67, nareszcie ktoś na tym forum kto się zna i odpisuje na temat, i jest pomocny. Jesteś tu pozytywnym wyjątkiem, bo większość postów to chamskie i ordynarne zaczepki zakompleksionych dziadów. Pozdrawiam serdecznie.

popi
16-12-2018, 12:57
[...]Wadą jest to, że bardzo łatwo brudzi się matryca, ale to raczej dotyczy wszystkich bezlusterkowców.[...]

Fakt, mogli zastosować rozwiązanie podobne jak w R-ce Canona.

Kojocisko
16-12-2018, 13:13
Bo widzisz, jak ktoś stawia jak widać słuszną tezę o bardzo wysokim ISO, to z bezmiarów swojej kultury osobistej nie umiesz nawet dostrzec, że miałem rację.

madebyzosiek
16-12-2018, 13:58
Kolega zarejestrowany od dwóch dni, zalogował się kilka razy, pokrzyczał, poobrażał, do tego okazało się, że tak jak pisałem, to nie aparat jest problemem, tylko kiepsko dobrane parametry zdjęcia i fatalna obróbka... Co poradzić...

badtorro
16-12-2018, 14:07
Fakt, mogli zastosować rozwiązanie podobne jak w R-ce Canona.

rozwiązanie Canona niczego nie zmienia, tylko niepotrzebnie naraża migawkę


Kolega zarejestrowany od dwóch dni, zalogował się kilka razy, pokrzyczał, poobrażał, do tego okazało się, że tak jak pisałem, to nie aparat jest problemem, tylko kiepsko dobrane parametry zdjęcia i fatalna obróbka... Co poradzić...

Nie będę go bronił, ale zauważyłem że przy każdym imporcie NEF-ów z Zetki suwak odszumianie jest automatycznie ustawiony na bardzo wysokie wartości. Więc troll mógł tego akurat nie widzieć i nie zauważyć.
Bardzo dziwne jest zachowanie Lightrooma w tej kwestii. Nie tylko tej zresztą. Podobnie dziwacznie zachowuje się profil obiektywu - do tej pory wystarczyło zahaczyć ptaszek, że chce się użyć profilu obiektywu i właściwy profil ładował się automatycznie. Teraz pomimo zachaczenia ptaszka, profil trzeba wybrać ręcznie. Bardzo to jest niewygodne.

andystar
16-12-2018, 14:14
takie porady schowaj sobie w odpowiednie do tego miejsce. jak jesteś pstrykaczem na wsiowych weselach to nie wtrącaj się do tematów o których nie masz pojęcia. brak podstaw fotografii? ty błaźnie, zapisz się na kurs dla gospodyń wiejskich, do sekcji fotografowania ciast wielkanocnych, a i to dla ciebie za trudne. Pilnuj swojego zenita czy kijewa, i nie przecieraj paluchami tego szkiełka z przodu.

Fotografuje ponad 50 lat
Rzeczywiście kiedyś używałem Zenita i Kijewa i filmów o czułości 100 lub 400 ISO (ASA). A do portretu wcale nie trzeba ISO kilka tysięcy i aparatu za 20 tysięcy zł tylko dobrego oświetlenia najlepiej trzema lub czterema lampami. Na weselach też kiedyś fotografowałem. Wtedy brało się dwa filmy po 36 klatek i musiało to starczyć.
Teraz znam przypadki, że fotograf robi kilka tysięcy zdjęć na ślubie i weselu a nowożeńcy nie odbierają zdjęć bo wstyd jest je pokazać gościom i rodzinie.
To tylko taka dygresja starego dziadka.

ŻYCZĘ DOBRYCH ŚWIAT, DOBREGO NASTĘPNEGO ROKU I BARDZO DUŻO ŚWIATŁA

nikoniarz
16-12-2018, 14:17
Kiedyś ludzie podróżowali końmi. Ba! Nawet pieszo. I jak to się ma do obecnych czasów? Musi nam to wystarczać?

cybulski
16-12-2018, 14:18
Kolega zarejestrowany od dwóch dni, zalogował się kilka razy, pokrzyczał, poobrażał, do tego okazało się, że tak jak pisałem, to nie aparat jest problemem .....

Wyraźnie widać, że nie tylko aparat jest problemem i to nie tylko w robieniu zdjęć.
W tym miejscu wypada mi tylko przeprosić wszystkich których tutaj @Burgunda (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=83886) obraził.
Poczuwam się do tego z racji bo potem idzie w kraj, że ta warszawka to ch...y i cwaniaki. No ale cóż ... zapewne wiadomo Wam wszystkim, że Warszawa to miasto słoików z umysłami głębokiej prowincji, nie obrażając tym porównaniem prawdziwej prowincji, bowiem mam na myśli wyłącznie "prowincję umysłowo-kulturalną".

nikoniarz
16-12-2018, 15:00
Kiedyś ludzie podróżowali końmi. Ba! Nawet pieszo. I jak to się ma do obecnych czasów? Musi nam to wystarczać?

Chyba babola strzeliłem :mrgreen: Podróżowali raczej konno...

OjTam
16-12-2018, 16:16
Podobnie dziwacznie zachowuje się profil obiektywu - do tej pory wystarczyło zahaczyć ptaszek, że chce się użyć profilu obiektywu i właściwy profil ładował się automatycznie. Teraz pomimo zachaczenia ptaszka, profil trzeba wybrać ręcznie. Bardzo to jest niewygodne.

Ja tak mam z Sigmą 17-50 na D7200 i 5300. Co ciekawe, z D300s a także z zestawem D750 i 50/1.4A tego problemu nie ma. Więc to nie tylko z Zetkami występuje. ;)

poste
16-12-2018, 16:41
To chyba warto pogmerać w ustawieniach, bo u mnie S17-50 z automatu odnajduje w korekcji profilu (LR6.14).

popi
16-12-2018, 17:45
rozwiązanie Canona niczego nie zmienia, tylko niepotrzebnie naraża migawkę[...]

Testowałeś?

segl
18-12-2018, 17:36
Byłem dzisiaj na pokazie ... Canona R. prowadzący z Canona, zresztą znany mi Robert W :) wspominał o wczorajszym pokazie w Łodzi i opowiadał jak to człek z Nikonem Z był zachwycony Canonem R, że matryca ma taki sam DR itd itd. Tak sądzę, ze tym kimś z Nikon Z7 i wielkim monitorem byłeś ty, Seba @segl (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=10437)
Jak Twoje wrażenia? Nikon Z7 vs Canon R


Cześć, no faktycznie potestowaliśmy z Robertem to i owo, czasu było sporo bo pokaz był u mnie w studio więc nie miał kto przegonić :)

Jeżeli chodzi o Canona R to faktycznie zrobili znaczny postęp. DR bardzo zbliżony do Nikonowskiego, ocenił bym:
5D mkIII 5/10
5D mkIV 7/10
R 9/10
Z 10/10

Autofokus w R też rewelacja ale generalnie Z taki sam, tym bym się nie zachwycał, jest po prostu bardzo dobrze. Pole autofokusa za to w R jest OGROMNE, szkoda że nie ma takiej opcji jak w Z. Egronomia i jakość plastików R też słaba w porównaniu z Nikonem ale to chyba każdy wg siebie ocenia.

Podsumowując Canon R to super aparat, jakbym miał system C to bym brał bo cena też przystępna, za Nikonem przemawia większa matryca i lepszy wyświetlacz LCD ale ma to też swoją cenę :)

https://we.tl/t-yH2SwSymEy

18821

18822

ATnet
22-12-2018, 12:33
Ja po długiej przerwie w Nikonie (D700) po przesiadce z Fuji XT-2 nie mogę się nacieszyć, przy czym rozumiem że jak ktoś używa D850 to ma wątpliwości co do nowego systemu. Na pewno AF nie działa jak w lustrzance, do D5 to jest nadal przepaść. Natomiast obsługa aparatu ala iphone, świetny wizjer który jak się zapomni to daje jakość prawie jak optyczny i przemyślana guzikologia oraz poręczność przemawia za. Dużą wadą jest przednie kółko, za mało wystaje i po prostu zle się nim kręci w rękawiczce. Nie będę pisał o jakości bo na moje potrzeby jest za dobra, nie wykorzystuję jej. Przy czym do 800-1600 ISO jest super powyżej jakość spada logarytmicznie i 6400 to jest próg akceptowalny. To co powyżej do jakiś reportaży, publikacji na internet się nada ale 1:1 oglądanie na monitorze 4K to już raczej nie. Jestem Amatorem i dla mnie ten aparat to przełom, łatwość użytkowania i dostęp do poszczególnych funkcji oraz właściwie po 5 minutach możliwość robienia zdjęć bez wertowania instrukcji to super zaleta... Wiem ze profesjonaliści zwracają na co innego uwagę, ale interface użytkownika Nikona to mistrzostwo.

Burgunda
23-12-2018, 22:44
Po pierwsze nie kolega. Po drugie: nikogo nie obrażałam. zadałam pytanie i od razu posypały się chamskie uwagi w rodzaju to nie aparat robi zdjęcia, albo: widać nie zna podstaw fotografii, i tym podobne odzywki zakompleksionych dziadów. na brytyjskim forum jak ktoś zadaje pytanie, to forumowicze go witają, próbują pomóc, życzą sukcesu w rozwiązaniu problemu. no cóż, Słowianie nie są do tego zdolni:) A jeśli chodzi o kwestię o którą pytałam, poradziłam sobie bez niczyjej pomocy. Aczkolwiek, muszę lojalnie przyznać, że założyciel wątku, użytkownik TOP67, usiłował jako jedyny pomóc mi, i jako jedyny okazał życzliwość i fachowość. cała reszta wykazała się brakiem kultury i totalną amatorszczyzną. Próby nazywania mnie trollem, który chce zdyskredytować Nikona - żałosne. Jestem nikoniarą od zawsze. A Z 7 to najlepszy nikon jakiego mam. i robi doskonałe zdjęcia. Wklejam jedno przykładowe, jpega, bo nefka by was za bardzo poraziła ostrością. życzę forumowiczom miłego pstrykania spoconych biesiadników na weselach 19031

madebyzosiek
23-12-2018, 22:55
Droga koleżanko w takim tonie nikt tu z Tobą nie będzie rozmawiał, a już z pewnością nie będzie próbować Ci pomóc. Skoro problemem jest próba odpowiedzi na pytania pomagające dojść do rozwiązania Twojego problemu, to przykro mi. Chyba zostaną fora brytyjskie. Kolega TOP67 napisał Ci to, co inni napisali wprost. Czas na ogarnięcie jak działa Twój nowy Nikon. Kolejne zdjęcie jest również dowodem na to, że masz z jego opanowaniem problem. Życzymy Ci zatem samych kadrów z ostrością na oczach zamiast na włosach i wesołych świąt... Bez odbioru.
Ps. Sorki, należy się sprostowanie. Ostrość jest częściowo na lewym oku... Gratuluję, robisz postępy.

Burgunda
23-12-2018, 23:09
udaj się do okulisty, to dobra rada, chyba już czas...

Owain
23-12-2018, 23:36
Jako uznany fotografik stwierdzam, że problem nieostrości leży w przesmarowaniu obiektywu pomadką do ust.

A do Zośka grzeczniej, bo przyjdą psioniczni, a wówczas to i plagi egipskie zdadzą się majowym deszczykiem.

Pawel92
26-12-2018, 00:30
Po wielu dniach szarówki pojawiło się dzisiaj słońce, wiec postanowiłem odważnie wyjść z domu i sprawdzić jak to naprawdę działa AF-C i śledzenie. Podpiąłem 500/5.6 i udałem się do zoo. Zdjęcia pstrykałem od 13-tej do 17-tej, niebo było bezchmurne. W zależności od odległości od zwierzaka (było chłodno i bestie były raczej nieruchawe), używałem to trybu FX to DX, preselekcji przysłony, AF tracking lock-on:5 i AutoISO (Auto, 0). Dobra wiadomość jest taka, że AF-C działa (przynajmniej w tego typu zdjęciach). Zła wiadomość, to to, że nie zawsze. Bywało (powiedzmy że w 10% przypadków), że nie był w stanie ustawić ostrości w ogóle: ręczne przeostrzenie lub wybór pola śledzenia powodowały, że AF się ponownie "uruchamiał" i trafiał. w tych samych przypadkach Canon R z 70-200/2.8 IS II trafiał za każdym razem. Pole śledzenia jest duże i nie można regulować jego wielkości. Uruchamianie śledzenia nie jest automatyczne i jest to trochę na początku upierdliwe. Dobrze, że samo śledzenie działa :D
Sama puszka jest niestety za mala (dla mnie): dolna cześć dłoni nie ma się na czym oprzeć. Mały palec takoż. Przydałby się grip. Kiedyś tam do mnie dojedzie L-bracket i powinno być lepiej. Bateria jest OK: po 634 pstrykach i podziwiania ich efektów na ekranie, zostało 22% baterii. Myślę że nie powinienem mieć wielkich problemów z fotografowaniem samolotów (okaże się tego lata), ale jaskółki przez przed burza raczej pokonały by ten AF-C :mrgreen:

Kilka pstryków poniżej. Wszystkie na 5.6, poza zakochaną parą w trakcie toalety (8).
19056

19057

19058

19059

19060

19061

19062

nikoniarz
26-12-2018, 01:09
Ma się rozumieć, że porównywałeś AF używając szkieł f/2.8 i f/5.6?

Pawel92
26-12-2018, 01:12
Canon był na 3.2. Coś słabo z tą intuicją dzisiaj :grin:
Jaśniejszego dnia nie będzie i Nikoś miał przy 5.6 nieco problemów. Tyle z tego wywnioskowałem.

nikoniarz
26-12-2018, 01:16
Lubię takie "porównania" :mrgreen:

Pawel92
26-12-2018, 01:17
Cieszę się, że mogłem Ci sprawić przyjemność.

kurczeblade
26-12-2018, 11:39
Pawel92 próbowałeś AF-C w ciemnieszych warunkach ?
ps. zlej zaczepki nikoniarza.

PiKa
26-12-2018, 12:03
Czy przy 3.2 R ostrzy wciąż na pełnej dziurze?

Nawet jeśli nie, to różnica 1.5 (?) Ev mogła wpłynąć na jakość AF.

Jacek_Z
26-12-2018, 14:59
Sądzę, że większą różnicę robi różnica ;) ogniskowych. 200 vs 500. Nie wiem dlaczego (tzn mam przypuszczenia, ale nie będe wyłuszczał swoich hipotez), cos mi sie jednak wydaje że AF na matrycy w przypadku supertele spisuje sie gorzej niż przy "normalnych" ogniskowych.

Pawel92
26-12-2018, 16:25
@Pawel92 (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=13640) próbowałeś AF-C w ciemnieszych warunkach ?
ps. zlej zaczepki nikoniarza.
Nie, nie próbowałem.


Czy przy 3.2 R ostrzy wciąż na pełnej dziurze?
Nawet jeśli nie, to różnica 1.5 (?) Ev mogła wpłynąć na jakość AF.
Tak, R ostrzy na pełnej dziurze.



Sądzę, że większą różnicę robi różnica ;) ogniskowych. 200 vs 500. Nie wiem dlaczego (tzn mam przypuszczenia, ale nie będe wyłuszczał swoich hipotez), cos mi sie jednak wydaje że AF na matrycy w przypadku supertele spisuje sie gorzej niż przy "normalnych" ogniskowych.
Pewnie masz rację z tą różnicą ogniskowych.

Pawel92
24-02-2019, 20:44
Dorzucę jeszcze kilka uwag po tygodniowym pstrykaniu non-stop :wink:
Używałem praktycznie tylko 500 PF (sporadycznie N24-70S i Canona) i przed wyjazdem kupiłem L-bracket, zęby poprawić chwyt puszki. Trzymało mi się lepiej, mały palec miał się na czym oprzeć.
Skonfigurowałem przyciski na przedniej ściance puszki następująco: górny do zmiany trybu FX/DX, dolny do zmiany trybu AF. Praktycznie wszystkie zdjęcia w AF-C. Poza latającymi ptaszkami, zwierzęta były raczej niezbyt ruchliwe i na AF-C nie mogłem narzekać. Odpadów jest około 20%, w tym większość to wina artysty :D
Oryginalne baterie pozwalały na 600-800 zdjęć (bez automatycznego podglądu, ale zdjęcia były przeglądane i przebierane; BT i WiFi wyłączone).
W zasadzie jedynym problemem był kurz: automatyczne przełączanie EVF/LCD przestawało działać kilka razy. Czyszczenie czujnika poprawiało sytuacje lub nie.
Po powrocie do chaty, przeczyściłem dokładnie wszystko i teraz działa na 100%.
Pewnie nie doczytałem się instrukcji, gdyż moje próby astro przy pomocy Z7 nie mogę nazwać sukcesem: w ciemności obraz na LDC śnieży i kadrowanie gwiazd jest dosyć przypadkowe. Powiedzmy to jasno: na ekranie g..o widać.
Próbowałem tez nakręcić kilka razy wideo. Efekt, jak na mój gust, obiecujący. Natomiast uruchamianie nagrywania jest dziwnawe: najpierw przełączmy na tryb wideo, a dopiero potem możemy naciskać na przycisk REC :(. Da się przeżyć, ale trochę kuriozum.
Puszka i 500-ka zdały egzamin: poza czujnikiem zbliżeniowym, wszystko działało jak należny, a było też trochę deszczu, bo o kurzu nie mowie. Możliwość przełączenia na DX i posiadanie dalej 20Mpix jest dla mnie plusem, którego oczekiwałem. Zestaw Z7 + N500PF jest dla mnie odpowiedni wagowo, objętościowo i pod względem jakości zdjęć.
To chyba tyle.
Kilka pstryków na zakończenie.

21627
21628
21629
21630
21631
21632
21633

Rut23
16-03-2019, 08:53
Pawel92

Krążą w sieci różne opinie na temat bandingu przy forsowaniu zdjęcia z Z7 powyżej +3 EV, jak to wygląda w praktyce, czy występuje on jedynie na zdjęciach wykonanych za pomocą migawki elektronicznej, czy również na tych, wykonanych za pomocą migawki mechanicznej ?

Portal dpreview użył ponoć do testu DR, jedynie migawki elektronicznej i na ich obrazkach widać wyraźny banding, natomiast informacji na ten temat, niestety jak na lekarstwo.

JK
17-03-2019, 10:43
A powyżej +4EV na AF-C podobno wychodzi wyraźna szkocka krata. Ale też informacji o tym jak na lekarstwo. Normalnie się ludzie w necie zawzięli i nic o tym nie piszą. Albo tylko nie mogę tego znaleźć.

Tak właśnie rodzą się plotki.

cz4rnuch
17-03-2019, 11:20
...Portal dpreview użył ponoć do testu DR, jedynie migawki elektronicznej i na ich obrazkach widać wyraźny banding...Serio aż taki wyraźny? Dopiero przy ciągnięciu o 5EV (z niskich czułości) coś tam widać a i to przy oglądaniu pikselków 1 do 1go. To samo z PDAF bandingiem. Ciężko to w ogóle wychwycić nawet jeśli się wie czego szukać. Oczywiście chodzi mi tylko o to co zaprezentowano w recenzji Z7, bo być może w necie ktoś wydział jakieś bardziej jaskrawe przykłady.

Rut23
17-03-2019, 13:38
Proszę bardzo i to na najniższym natywnym ISO:

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr144_0=nikon_z7&attr144_1=nikon_z7&attr144_2=nikon_z7&attr144_3=nikon_z7&attr146_0=64_4&attr146_1=64_5&attr146_2=100_5&attr146_3=100_6&normalization=full&widget=345&x=-0.5180462002562091&y=1.0111618718360291

Noszę się z zamiarem zakupu Z7, ale w tej sytuacji, rozważam również Sony A7R III.

cz4rnuch
17-03-2019, 13:52
Proszę bardzo i to na najniższym natywnym ISO...Czy na tym przykładzie jest coś co kłóci się z tym co napisałem wyżej? Wyciągane najniższe ISO do +4EV niewiele odbiega od tego co prezentuje A7RIII. Dopier przy +5EV widać banding. Przy oglądaniu zdjęcia w skali 1:1.

Rut23
17-03-2019, 13:53
Może jeszcze takie zestawienie:

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr144_0=sony_a7riii&attr144_1=nikon_z7&attr144_2=sony_a7riii&attr144_3=nikon_z7&attr146_0=100_4&attr146_1=100_4&attr146_2=100_5&attr146_3=100_5&normalization=full&widget=345&x=0.2308419776943678&y=0.9737274205898474

PS. @JK, zmień okulistę. :)

Pawel92
17-03-2019, 14:03
@Rut23 (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=78781), widziałem opisy bandingu Z7 w internecie. Wiele (np. autorzy tych informacji) wskazuje na to, iż banding pojawia się rzeczywiście. W pewnych, powiedzmy sobie specyficznych z mojego punktu widzenia, okolicznościach. Banding znaleziono również w kilku innych aparatach, które posiadałem. Osobiście udało mi się go zobaczyć na jednym, jedynym moim zdjęciu robinym 5DII. Chcę przez to powiedzieć, że moje zainteresowanie tym zjawiskiem jest żadne.
Przeglądnę moje zdjęcia z Z7 i spróbuję je rozjaśnić w cieniach o te 5EV. Jak znajdę banding, to wrzucę zdjęcie.
Jedyne co mogę radzić, to jeżeli pojawianie się bandingu w Z7 jest lub może być dla Ciebie problemem, to musisz szukać innej puszki.

Rut23
17-03-2019, 14:10
Czy na tym przykładzie jest coś co kłóci się z tym co napisałem wyżej? Wyciągane najniższe ISO do +4EV niewiele odbiega od tego co prezentuje A7RIII. Dopier przy +5EV widać banding. Przy oglądaniu zdjęcia w skali 1:1.

No sorry cz4rnuch, ale ja widzę banding na +4 EV a korpusy z gęstymi sensorami powinny zazwyczaj służyć ludziom, którzy wykorzystują ich potencjał, tak więc skala 1:1 to absolutnie nic szczególnego.

- - - - kolejny post - - - - - -


@Rut23 (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=78781), widziałem opisy bandingu Z7 w internecie. Wiele (np. autorzy tych informacji) wskazuje na to, iż banding pojawia się rzeczywiście. W pewnych, powiedzmy sobie specyficznych okolicznościach. Banding znaleziono również w kilku innych aparatach, które posiadałem. Osobiście udało mi się go zobaczyć na jednym, jedynym moim zdjęciu robinym 5DII. Chcę przez to powiedzieć, że moje zainteresowanie tym zjawiskiem jest żadne.
Przeglądnę moje zdjęcia z Z7 i spróbuję je rozjaśnić w cieniach o te 5EV. Jak znajdę banding, to wrzucę zdjęcie.

Dziękuję serdecznie, w sumie bardziej mnie interesuje +4 EV, ale jak zrobisz +5, to też będę kontent. :)
A dałoby radę, w stosunku do obrazków z migawki elektronicznej i mechanicznej ?
Ponoć z mechanicznej nie wychodzą takie szopki.

Zdebik
17-03-2019, 14:11
Oglądałem wczoraj Z6 i 7. Af wydaje się ok, szybko łapał ostrość - co do celności ciężko wyrokować bez powiększeń 1:1.

Puszka fajnie leży w łapie. Ogólnie spoko ;).

cz4rnuch
17-03-2019, 14:31
No sorry cz4rnuch, ale ja widzę banding na +4 EV a korpusy z gęstymi sensorami powinny zazwyczaj służyć ludziom, którzy wykorzystują ich potencjał, tak więc skala 1:1 to absolutnie nic szczególnego...Mnie przepraszać nie musisz. Po prostu wyciąganie o 5EV a potem oglądanie tego w skali 1:1 to już raczej nie norma a bardziej jakieś zwichnięcie :) Oczywiście jeśli komuś daje to satysfakcję to czemu nie. Ja po prostu kiedyś miałem naprawdę problematyczne pod tym względem aparatełko (D7100) gdzie banding wychodził w znacznie mniej ekstremalnych sytuacjach. A i tak nie mogę napisać, że było to jakieś nagminne. Czasami się zdarzyło więc jakoś kombinowałem z odszumianiem itd. W Z7 z mojego punktu widzenia, wnioskując jedynie po samplach z dpreview, które Cię tak zatrwożyły, problem jest marginalny.

bubol
25-03-2019, 22:29
Cześć. Czy są tu posiadacze Z7 czy tylko osoby chcące go mieć bo mam pytanie techniczne. Dzięki

Pawel92
06-04-2019, 10:45
23180
23181

ATnet
07-04-2019, 04:18
Taka surówka nie poprawiana prosto z body. Umieściłem specjalnie w orginal size. Ja jestem mega zadowolony z mojej Z7 czekam na 24-70/2.8 i będę full kontent.

23220

Jurek Ż
10-04-2019, 17:57
Proponuję porównać Z7 z D850. https://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

Maro66.
10-04-2019, 22:33
ATnet, ale przecież, to strasznie wyszło... Nie wiem, czy ruszone, czy dyfrakcja przy f18, iso 100, korekta ekspozycji na -0,67, straszna kasza wyszła. Skąd takie parametry? Po co f18? Poważnie jesteś zadowolony?

TOP67
12-04-2019, 19:25
Podobno najlepsze pełnoklatkowe body

https://www.tipa.com/en-en/awards/nikon-z-7

cz4rnuch
12-04-2019, 19:27
Podobno najlepsze pełnoklatkowe body

https://www.tipa.com/en-en/awards/nikon-z-7Z tych, które miały premierę w zeszłym roku ;)

antebot
24-05-2019, 14:47
Pytanko: czy z7 filmuje w 2.7k? Ze specki wychodzi że nie ale może jakiś update to zmienił?
Pytanko 2: czykonwerter FTZ narzuca jakieś ograniczenia w pracy stabilizacji matrycy i czy ew. aparat ma stabilizację cyfrową? Coś jak w gopro7 blk.?

Matt.
24-05-2019, 23:15
Czesc, używał już ktoś może nikona 24-70 f2.8 przez adapter ftz i mógł by opisać współprace obiektu ponieważ słyszałem ze AF jest głośny przez co dzwiek e video jest nie do użytku.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

TOP67
25-05-2019, 07:58
Jak w każdym obiektywie, poza AF-P. Dlatego są zewnętrzne mikrofony i rejestratory.

Matt.
25-05-2019, 11:59
Czyli zwykły mikrofon typu shotgun rozwiązuje problem ?

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

david555
26-05-2019, 08:10
Podobno najlepsze pełnoklatkowe body

https://www.tipa.com/en-en/awards/nikon-z-7

Zapiąłem poprzez FTZ, N105/1.4 na Z7 i nie jestem zachwycony pracą tego niezłego obiektywu w parze z nagradzanym Z7.
Reakcje AF bardzo ociężałe, Eye AF działający powoli i chimerycznie.
Nie ma tego efektu ze szkłami serii S, ale ...

rpromin
27-05-2019, 08:45
Zapiąłem poprzez FTZ, N105/1.4 na Z7 i nie jestem zachwycony pracą tego niezłego obiektywu w parze z nagradzanym Z7.
Reakcje AF bardzo ociężałe, Eye AF działający powoli i chimerycznie.
Nie ma tego efektu ze szkłami serii S, ale ...

Napisz coś więcej, co do tej ociazalosci, w jakim trybie AF to zauważyłeś, poza eye AF i czy podpinałeś ten obiektyw pod lustrzankę dla porównania?


Ja mam ten obiektyw i jestem bardzo zadowolony ze współpracy tego szkła z Z6, uważam ze działa równie dobrze i pewnie jak na lustrzance. Używam AF-S pojedynczego punktu i AF-C 9 punktowy, eye AF uważam ze nie jest na poziomie na którym Mozambiku z niego na poważnie korzystać z takim szkłem. Pytanie co do czego porównujesz, bi takie porównanie ma sens jeśli porównujesz do tego samego szkła na innym body. 105 1.4 to szklo portretowe nie reporterskie i jego AF różni się od np AF 24-70 z definicji lub innej S-ki.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Robert W
27-05-2019, 09:20
Czy ktoś z Was podpinał może Nikkora 17-35mm f2.8D AF-S IF-ED do Z6 albo Z7? Ciekawi mnie jak się ten obiektyw zachowuje z Z-ką.

kurczeblade
27-05-2019, 09:59
Napisz coś więcej, co do tej ociazalosci, w jakim trybie AF to zauważyłeś, poza eye AF i czy podpinałeś ten obiektyw pod lustrzankę dla porównania?


Ja mam ten obiektyw i jestem bardzo zadowolony ze współpracy tego szkła z Z6, uważam ze działa równie dobrze i pewnie jak na lustrzance. Używam AF-S pojedynczego punktu i AF-C 9 punktowy, eye AF uważam ze nie jest na poziomie na którym Mozambiku z niego na poważnie korzystać z takim szkłem. Pytanie co do czego porównujesz, bi takie porównanie ma sens jeśli porównujesz do tego samego szkła na innym body. 105 1.4 to szklo portretowe nie reporterskie i jego AF różni się od np AF 24-70 z definicji lub innej S-ki.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Po ogniskowej wniosek że to szkło tylko portretowe? Rozumiem że kupując to szkło jest wpisany obowiązek używania tylko do portretu ?

rpromin
27-05-2019, 10:33
Czy ja napisalem gdzies ze jest taki obowiazek? Ze nie wolno nic innego nim fotografowac? Ty naprawde lubisz bic piane, ale zeby probowac podwazac fakt ze to obiektyw portretowy to juz naprawde gruba przesada...
Jak kazdy obiektyw mozna oczywiscie uzywac go na rozne sposoby, ale stworzony zostal z mysla o portrecie i tak go pozycjonuje nikon. Tak samo wiadomo ze AF w obiektywach reporterskich takich jak 24-70 dziala zazwyczaj nieco sprawniej niz w jasnych portretowkach. Podwazajac opinie ze to portretowka, wchodzisz na jeszce wyzszy poziom w swoich kometarzach, gratuluje.

Tak jak napisalem jesli ktos chce pisac ze AF z tym obiektywem jest taki czy owaki to niech porowna do uzywania tego samego szkla na DSLR a nie do zupelnie innego szkla, inaczej nic to nie mowi na temat AF w zetkach ani na temaf AF przez FTZ.

Prosze ze strony nikona, jakbys chcial dalej podwazac ze to portretowka:

25452

25451

25450

david555
27-05-2019, 10:38
Napisz coś więcej, co do tej ociazalosci, w jakim trybie AF to zauważyłeś, poza eye AF i czy podpinałeś ten obiektyw pod lustrzankę dla porównania?
...


Na D850 działa bez zarzutu, ale mówimy o innej sztuce, natomiast ta, którą przypiąłem do Z7, na ustawieniach AF-C, jednopolowy, 1/250 s, f/1.4-2.0, działała fatalnie i z opóźnieniami.
Nie miałem zbyt wiele czasu na zdiagnozowanie tego czegoś, ale złe wrażenie pozostało.

rpromin
27-05-2019, 11:06
To sie wyjasnilo, jednopolowy AF-C dziala, slabo, to potwierdzam, zauwazylem ostatnio i to tak samo z artami 35, 50. Natomiast 9 polowy dziala sprawnie i szybko. Cos nikon popsul z tym jednopolowym AF-em pewnie naprawia jakims updatem. W kazdym razie na 9 polowym jest inna bajka niz na jednopolowym. Tyle ze wiadomo jednopolowy moze okazac sie czasem konieczny.

kurczeblade
27-05-2019, 11:13
Czy ja napisalem gdzies ze jest taki obowiazek? Ze nie wolno nic innego nim fotografowac? Ty naprawde lubisz bic piane, ale zeby probowac podwazac fakt ze to obiektyw portretowy to juz naprawde gruba przesada...
Jak kazdy obiektyw mozna oczywiscie uzywac go na rozne sposoby, ale stworzony zostal z mysla o portrecie i tak go pozycjonuje nikon. Tak samo wiadomo ze AF w obiektywach reporterskich takich jak 24-70 dziala zazwyczaj nieco sprawniej niz w jasnych portretowkach. Podwazajac opinie ze to portretowka, wchodzisz na jeszce wyzszy poziom w swoich kometarzach, gratuluje.

Tak jak napisalem jesli ktos chce pisac ze AF z tym obiektywem jest taki czy owaki to niech porowna do uzywania tego samego szkla na DSLR a nie do zupelnie innego szkla, inaczej nic to nie mowi na temat AF w zetkach ani na temaf AF przez FTZ.

Prosze ze strony nikona, jakbys chcial dalej podwazac ze to portretowka:

25452

25451

25450

Piane to można bić w wannie ;) To że producent robi sobie takie opisy, nie oznacza że taki parametr jak AF może słabo i wolno działać. Portret to nie tylko stojący na sztywno model w jednym miejscu, w najlepszym świetle! ;) a to szkło mało nie kosztuje, więc pewne oczekiwania są.


Ale widzę, że to nie wina szkła. ;)))

rpromin
27-05-2019, 15:41
Piane to można bić w wannie ;) To że producent robi sobie takie opisy, nie oznacza że taki parametr jak AF może słabo i wolno działać. Portret to nie tylko stojący na sztywno model w jednym miejscu, w najlepszym świetle! ;) a to szkło mało nie kosztuje, więc pewne oczekiwania są.


Ale widzę, że to nie wina szkła. ;)))

To szkło jest wybitne, zamieniłem art 85 na ta 105tke i jestem bardzo zadowolony z tej zamiany, jakość obrazka super (choć sigma tez dawała radę), AF pewny a waga i wyważenie z Zetkami o niebo lepsze, praca AF-C z zetka tez wyraźnie lepsza niż z artem 85 - cicha i kulturalna.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

La
12-07-2019, 08:52
rpromin - rozumiem, że masz wersję softu 2? I z Artami działą Ci jednopolowy Af słabo? Ale rozumiem że w trybie tylko i wyłącznie AF-C? Wczoraj nie miałem czasu się pobawić, dzisiaj sprawdzę, ale w AF-S jest genialnie z 35 artem.
PS
Jako stary gadżeciaż wczoraj nei wytrzymałem i zakupiłem sobie (nieźle się promują aktualnie):
27620

rpromin
12-07-2019, 21:25
rpromin - rozumiem, że masz wersję softu 2? I z Artami działą Ci jednopolowy Af słabo? Ale rozumiem że w trybie tylko i wyłącznie AF-C? Wczoraj nie miałem czasu się pobawić, dzisiaj sprawdzę, ale w AF-S jest genialnie z 35 artem.
PS
Jako stary gadżeciaż wczoraj nei wytrzymałem i zakupiłem sobie (nieźle się promują aktualnie):
27620

Tak chodzi tylko o AF-C i to w słabym swietle i energicznym tańcu, 9 polowy radził sobie lepiej, ale będę to jeszcze testował.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

La
14-07-2019, 13:29
Z pierwszych spostrzeżeń: profile camery w LR zamiast standartowych adobego robią robotę. Co prawda jest ich mz za dużo, ale mówią że od przybytku głowa nie boli.
AF-C z wykrywaniem twarzy/oka w dzień, sigma 35 art, przysłona 1.4, 100% zdjęć idącej osoby trafionych.

La
21-07-2019, 10:36
Z7 24-70/4. JPG puszkowy. Wczoraj na 200 zdjec, AF-C + szerokie pole jedno bylo nieostre, i jedno zwalone/poruszone. Bajka.
27981

ksh
21-07-2019, 10:54
Ktoś rozentuzjazmowany fonami wejdzie i się uśmiechnie tylko na takie zdjęcie.
Proponuje robić dodatkowo zdjęcie fonem przy okazji bo każdy ma w kieszeni i wrzucać dla porównania :)

La
21-07-2019, 11:33
masz:
27985
i
27986

La
21-07-2019, 22:08
ok, w dobrych warunkach różnica niewielka. Ale:
28005

i wycinek:
28006

tu już smartfon polegnie

JK
25-07-2019, 11:26
Tylko po co te głupawe wstawki o smartfonach? Jak ktoś woli smartfona to sobie kupi i będzie robił "wspaniałe kolorowe zdjęcia" wsparte "sztuczną inteligencją" :wink:. I jeszcze kupę kasy zaoszczędzi na imprezowanie i pokazywanie tych idealnych fotek dziewczynom :wink:. Jeśli nie widzi różnicy, to OK - jego wybór i nie należy z tym dyskutować. Tylko, że nie wszyscy dają się nabrać na smartfonowy marketing i nie wszyscy kupują te "telefoniczne wynalazki" do fotografii. To też ich wybór i też należy to uszanować, a nie wcinać się ciągle ze smartfonami. Tu rozmawiamy na tematy związane z Z7 i te wszystkie srajfony i inne telefony są poza obszarem dyskusji. Załóżcie sobie gdzieś wątek "Smartfon Moja Miłość" i piszcie tam do woli, co chcecie.

To jest szerszy problem na tym forum. W wątkach o Z-kach różni tacy "specjaliści" piszą bzdury o Sony, o Fuji, bo o Z-kach nie wiedzą nic, ale w wątkach na przeznaczonych na dyskusje o Sony nie piszą prawie nic, wszędzie, byle nie tam, byle robić zamęt. Przecież nikt nie zabrania wychwalania tych genialnych wynalazków w dziale "Inne Systemy", ale przeszkadzanie użytkownikom innego sprzętu powinno być odpowiednio traktowane i nagradzane. Wiem. Rozmarzyłem się. Moderatorzy są, jacy są.

cybulski
25-07-2019, 11:44
Ktoś rozentuzjazmowany fonami wejdzie i się uśmiechnie tylko na takie zdjęcie.
Proponuje robić dodatkowo zdjęcie fonem przy okazji bo każdy ma w kieszeni i wrzucać dla porównania :)

Przy takiej wielkości może nie być różnicy a może nawet być tak że fonem będzie lepiej :grin: jak się nie poda 1:1 to nikt ni h...ja nie rozróżni co czym :)

- - - - kolejny post - - - - - -


Tylko po co te głupawe wstawki o smartfonach? Jak ktoś woli smartfona to sobie kupi i będzie robił "wspaniałe kolorowe zdjęcia" wsparte "sztuczną inteligencją" :wink:. I jeszcze kupę kasy zaoszczędzi na imprezowanie i pokazywanie tych idealnych fotek dziewczynom :wink:. Jeśli nie widzi różnicy, to OK - jego wybór i nie należy z tym dyskutować. Tylko, że nie wszyscy dają się nabrać na smartfonowy marketing i nie wszyscy kupują te "telefoniczne wynalazki" do fotografii. To też ich wybór i też należy to uszanować, a nie wcinać się ciągle ze smartfonami. Tu rozmawiamy na tematy związane z Z7 i te wszystkie srajfony i inne telefony są poza obszarem dyskusji. Załóżcie sobie gdzieś wątek "Smartfon Moja Miłość" i piszcie tam do woli, co chcecie.

To jest szerszy problem na tym forum. W wątkach o Z-kach różni tacy "specjaliści" piszą bzdury o Sony, o Fuji, bo o Z-kach nie wiedzą nic, ale w wątkach na przeznaczonych na dyskusje o Sony nie piszą prawie nic, wszędzie, byle nie tam, byle robić zamęt. Przecież nikt nie zabrania wychwalania tych genialnych wynalazków w dziale "Inne Systemy", ale przeszkadzanie użytkownikom innego sprzętu powinno być odpowiednio traktowane i nagradzane. Wiem. Rozmarzyłem się. Moderatorzy są, jacy są.

Yawol JK.

- - - - kolejny post - - - - - -

Mnie to ryba jakie logo ma puszka czy to a7r3 czy Z7 czy co innego. Ważniejsze dla mnie są szkłą które mogę do tego podpiąć i ich wybór na dziś.
Jutro jak już Nikon wypuści te swoje wersje 1.4 (czyli kiedy) to może będę to rozważał na poważnie a tak to system do podśmiechujek dla mnie naprawdę jest :) i Twoje wpisy mnie nie wzruszają.

Na dziś to nawet nie wiadomo jakie 35/1.4 można podpiąć do tej Zetki aby było dobrze. Arta tylko czy coś innego jest sensowego ?
Qwa ile można pisać o arcie .... a gdzie szkłą nikona, a gdzie szkła firm trzecich natywne albo zapowiedzi ... no kuźwa naprawdę jest to na dziś sytem na poważnie ? udowodnij czymkolwiek.

Wersje szkieł 1.8 ... dzisiaj ? gdy standard to 1.4 a wyzwanie 1.2 naprawdę jarają was wersje 1.8 ?

Nadal jaracie się Nikkorami w stylu 85/1.8G i 50/1,8G .. naprawdę ? I potrzebna jest do tego puszka za 10 klocków ?

JK
25-07-2019, 12:17
No to po co się tu produkujesz? Masz dział "Optyka"? Masz. Idź tam głosić swoje poglądy. Tu mało kogo one obchodzą, bo to jest wątek na zupełnie inny temat.

cybulski
25-07-2019, 12:39
No to po co się tu produkujesz? Masz dział "Optyka"? Masz. Idź tam głosić swoje poglądy. Tu mało kogo one obchodzą, bo to jest wątek na zupełnie inny temat.

Jak to po co :) ? Aby się ponaśmiewać z bąków które puszcza Nikon, proste.
W dobie szkieł takich jak SY 35/1.4 FE AF do Sony czy też zapowiadanej Sigmy 35 f1,2 NIkon wypuszcza coś co ciezko nawet uznać za jakąkolwiek konkurencję do tego co jest obecnie czyli S35/1.8
Naprawdę jesteśmy aż tak ślepi aby to chwalić ? Na co komu takie szkła ? One będą za chwilę na rynku wtrórnym i pies z kulawą nogą tego nie będzie chciał.

cz4rnuch
25-07-2019, 12:49
Mnie tam większość szkieł 1.4 nie interesuje. Przynajmniej do czasu gdy będą normalnych rozmiarów i będą ważyć tyle, by jakoś się to balansowało na w sumie niewielkim i dość lekkim bezlustrze. Sigmy i Samyangi 1.4 są w moim systemie od dawna i w dodatku są tanie, ale do dziś nie pojmuję po co je wyprodukowano? Przecież żeby babę zaciągnąć do jaskini to już dawno wymyślono maczugę :)

cybulski
25-07-2019, 13:01
Mnie tam większość szkieł 1.4 nie interesuje. Przynajmniej do czasu gdy będą normalnych rozmiarów i będą ważyć tyle, by jakoś się to balansowało na w sumie niewielkim i dość lekkim bezlustrze. Sigmy i Samyangi 1.4 są w moim systemie od dawna i w dodatku są tanie, ale do dziś nie pojmuję po co je wyprodukowano? Przecież żeby babę zaciągnąć do jaskini to już dawno wymyślono maczugę :)

To jest proste - jak cchesz małe jasne szkło to musisz mieć z tyłu małą matrycę.
Nie rozumiem po co komu FF z ciemnymi szkłami. Przecież foty wcale nie są lepsze niż z 4/3 i dobrych szkieł z takimi judaszami podpiętyimi do FF - sprawdziłem wiec wiem.

- - - - kolejny post - - - - - -

Może taka właśnie dyskusja jest potrzebna - sensowność matrycy FF i średnich szkieł. Na co komu takie coś ?

ksh
25-07-2019, 13:45
Znowu ustawiasz dyskusje pod własne potrzeby.
Dużo robię zdjęć np w kościołach i nie chodzi o ślubniactwo, więc przymknięcie obiektywu do f/4 lub więcej często musi być, a zysk z pełnej klatki jest oczywisty bo mam więcej miejsca na zmniejszenie szumu i tyle.
Nie potrzebuje szkieł jaśniejszych jak f/2.8, a jak chcę to używam manualne, przerobiłem wiele jasnych stałek i zoomów z AF, albo gabaryty zniechęciły albo sporadycznie uzywałem.

cz4rnuch
25-07-2019, 13:58
To jest proste - jak cchesz małe jasne szkło to musisz mieć z tyłu małą matrycę.
Nie rozumiem po co komu FF z ciemnymi szkłami. Przecież foty wcale nie są lepsze niż z 4/3 i dobrych szkieł z takimi judaszami podpiętyimi do FF - sprawdziłem wiec wiem.

- - - - kolejny post - - - - - -

Może taka właśnie dyskusja jest potrzebna - sensowność matrycy FF i średnich szkieł. Na co komu takie coś ?

Jasne szklo z małą matrycą nic mi nie da a do tego będzie to droga zabawa (jak w m43). Ja nie rozumiem co takiego sexy jest w tych wielkich szkłach. To tylko działka światła więcej a obiektyw dwa razy większy i cięższy. Co innego gdyby się udało zrobić coś jasnego i w miarę kompaktowego. Lustra pozbyłem się głównie z uwagi na rozmiary i wagę, bo focę głównie w podróży, więc dla mnie szkła ze światłem f/1.8, o ile są lekkie i zgrabne, są najbardziej porządane. Zazwyczaj są znacznie mniejsze i lżejsze niż odpowiedniki f/1.4 a mimo to zapewniają odpowiednią dla mnie jakość optyczną, separację i wraz z nowymi matrycami pozwalają powalczyć w gorszych warunkach. I gwarantuję Ci, że nie jestem jedynym, który tak myśli.

PS A co do dyskusji odnośnie FF to dla mnie nie ma to sensu. Wielkość matrycy nie ma dla mnie większego znaczenia. Jeśli to samo co w FF znajdę taniej w innym systemie z mniejszą matrycą i będzie mi się to opłacało to wejdę nawet w jednocalówki.

cybulski
25-07-2019, 14:07
Napradę ta różnica wielkości jest tego warta aby mieć 1.8 zamiast 1.4 (tu jak zdejmiemy osłonę to różnica wielkości naprawdę mała, dokładnie 3 cm w długości szkła) (http://j.mp/2ZaoKZS)

nikoniarz
25-07-2019, 14:09
Jak to po co :) ? Aby się ponaśmiewać z bąków które puszcza Nikon, proste.
W dobie szkieł takich jak SY 35/1.4 FE AF do Sony czy też zapowiadanej Sigmy 35 f1,2 NIkon wypuszcza coś co ciezko nawet uznać za jakąkolwiek konkurencję do tego co jest obecnie czyli S35/1.8
Naprawdę jesteśmy aż tak ślepi aby to chwalić ? Na co komu takie szkła ? One będą za chwilę na rynku wtrórnym i pies z kulawą nogą tego nie będzie chciał.
I piszę to osoba która niedawno karała się 1.4 na APS-C :D

cybulski
25-07-2019, 14:11
I piszę to osoba która niedawno karała się 1.4 na APS-C :D

No :) jednak tam te 1.4 ma więcej sensu niż tutaj 2.8, 1.8 czy 2. Wielkość była zdecydowanie na plus jednak ... iphony wypierają najsłabsze systemy co zrobić.
Dlatego pojawiają się te teksty że ktoś wrzuca coś z fona i mówi halohalo wcale nie mam gorzej zobaczcie. I wtedy udowadnianie ze piksel nie ten itp.

FF ma dziś sens z dobrym szkłem, z ....owym to lepiej miec chyba iphona. Iphone robi duze postępy.

nikoniarz
25-07-2019, 14:14
Tak, porównuj jeszcze manuale do AF i będzie bardzo miarodajnie.

cybulski
25-07-2019, 14:22
Tak, porównuj jeszcze manuale do AF i będzie bardzo miarodajnie.

Ktoś kto wchdzi na to forum, zdobędzie błędne przeświadczenie że na dziś system Nikona jest super. Podczas gdy już tak nie jest.
Mało tego, ten system na dziś ma już bardzo duże braki i tylko ratuje ich dobra puszka ale za moment i to już będzie pieśń przeszłości.

Myszowor
25-07-2019, 14:22
To bardzo dobrze że Nikon zaczął od szkieł 1,8 a nie od 1,2 bo startować trzeba od podstaw, kto by kupił od razu szkła za 10k.

Miodek2
25-07-2019, 14:26
Jak to po co :) ? Aby się ponaśmiewać z bąków które puszcza Nikon, proste.
W dobie szkieł takich jak SY 35/1.4 FE AF do Sony czy też zapowiadanej Sigmy 35 f1,2 NIkon wypuszcza coś co ciezko nawet uznać za jakąkolwiek konkurencję do tego co jest obecnie czyli S35/1.8
Naprawdę jesteśmy aż tak ślepi aby to chwalić ? Na co komu takie szkła ? One będą za chwilę na rynku wtrórnym i pies z kulawą nogą tego nie będzie chciał.


No..tylko że szkła to kwestia czasu a osiągi matrycy i aparatu raczej się nie poiprawią, co z tego ze to sony robi te super matryce jak ni epotrafi nic z nimi zrobić, po tym porównaniu soniacza nie wziałbym do ręki bo jest przepaść w DR i szumach a niby od sony matryca...obejrzyj cały...chyba ze wieszczycie fake i celowa degradację i spisek smoleński :D
Jak nie chce sie cąłego oflądac to od 4 minuty wyciąganie z cieni albo 7:04 ...toż to profanacja :D I to z6 model niższy...

https://youtu.be/dPTKuu1zpsE

cybulski
25-07-2019, 14:27
Tak, porównuj jeszcze manuale do AF i będzie bardzo miarodajnie.

jakie maunuale do AF - oba szkła są z AF kolego sympatyczny. SY 35 FE AF 1,4 to szkło z AFem pod SOny.
Zeissy też są z AFem do Sony podczas gdy do innych systemów bez AF.

Wiedza Szanownego Kolego zaczyna być aktuyalna ale raczej na rok do tyłu mnie się coś wydaje :)

nikoniarz
25-07-2019, 14:27
Ktoś kto wchdzi na to forum, zdobędzie błędne przeświadczenie że na dziś system Nikona jest super. Podczas gdy już tak nie jest.
Mało tego, ten system na dziś ma już bardzo duże braki i tylko ratuje ich dobra puszka ale za moment i to już będzie pieśń przeszłości.

Na zakończenie tej bzdurnej dyskusji mogę jedynie napisać, że nie od dziś wiadomo, iż trollujesz po wątkach Nikona zeby się "pocieszyć". Bo zdjęcia które robisz bez problemu zrobiłbyś "upośledzonym" systemem Nikona. No ale trzeba stworzyć "otoczkę" czego to ja nie potrzebuję... No coż, Ty masz ubaw z użytkowników Nikona, a oni z Ciebie. Ważne, że każdy jest zadowolony.

cz4rnuch
25-07-2019, 14:28
Napradę ta różnica wielkości jest tego warta aby mieć 1.8 zamiast 1.4 (tu jak zdejmiemy osłonę to różnica wielkości naprawdę mała, dokładnie 3 cm w długości szkła) (http://j.mp/2ZaoKZS)Akurat to porównanie nic nie daje, bo szkła z różnych systemów. 35 od Nikona jest duży i dość ciężki. Samy 35/1.4 jest chyba najlżejszym jasnym bezlusterkowym 35 z afem, ale i tak waży około 650 gramów. 35/1.8 od Sony to 280 gramów wiec różnica jest bardzo duża. Twoje pytanie mógłbym odwrócić i zapytać czy dla jednej działki światła warto nosić ponad dwa razy więcej? Dla Ciebie i dla wielu innych zapewne tak, ale dla mnie i dla całkiem sporej gromadki fanów mniejszego sprzętu zdecydowanie nie. Osobiste preferencje i różne potrzeby.

cybulski
25-07-2019, 14:30
Akurat to porównanie nic nie daje, bo szkła z różnych systemów. Akurat 35 od Nikona jest duży i dość ciężki. Samy 35/1.4 jest chyba najlżejszym bezlusterkowym 35 z afem, ale i tak waży około 650 gramów. 35/1.8 od Sony to 280 gramów wiec różnica jest bardzo duża. Twoje pytanie mógłbym odwrócić i zapytać czy dla jednej działki światła warto nosić ponad dwa razy więcej? Dla Ciebie i dla wielu innych zapewne tak, ale dla mnie i dla całkiem sporej gromadki fanów mniejszego sprzętu zdecydowanie nie. Osobiste preferencje i różne potrzeby.

Opdowiedź mam oczywiście - tylko Sony dziś zapewnia tak duży wybór szkieł, że kazdy znajdzie coś dla sibie.
Nikon niestety nie zapewnia na dziś żadnego sesnownego wyboru - na półkach do nikona jest tylko ocet i musztarda :)

nikoniarz
25-07-2019, 14:31
cz4rnuch, jest sens dyskutować? Koleś najpierw sugeruje brak szkieł systemowych a później podaje za przykład rasowego kundla...

Miodek2
25-07-2019, 14:32
Opdowiedź mam oczywiście - tylko Sony dziś zapewnia tak duży wybór szkieł, że kazdy znajdzie coś dla sibie.
Nikon niestety nie zapewnia na dziś żadnego sesnownego wyboru - na półkach do nikona jest tylko ocet i musztarda :)

https://youtu.be/dPTKuu1zpsE

dziękuje bardzo za sony....z6 niższy model leje to równo, jak mozna taka papke otrzymac po wyciągnięciu z cieni....

cybulski
25-07-2019, 14:32
zauważ Kolego @nikoniarz (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=65070) że te kundle są lepsze niż rasowe pieski z NIkona :)

JK
25-07-2019, 14:36
No i zafajdali kolejny watek.
Może ktoś by tych trolli wreszcie przegonił.

cz4rnuch
25-07-2019, 14:37
Opdowiedź mam oczywiście - tylko Sony dziś zapewnia tak duży wybór szkieł, że kazdy znajdzie coś dla sibie.
Nikon niestety nie zapewnia na dziś żadnego sesnownego wyboru - na półkach do nikona jest tylko ocet i musztarda :)To akurat nie jest odpowiedź na moje pytanie, alei tak nie rozumiem co Cię tak irytuje w tym systemie. Nikon zaczął od szkieł 1.8 bo uznał, że tym zadowoli zwykłych użytkowników, których jest sporo. Wiadomo, że nie od razu da się zbudować cały system. To potrwa lata. Ocet? Niech będzie, ale ocet też się przydaje. Dla odmiany Canon pokazał jakieś super misie, które będę mógł polizać przez szybę wystawową. Szkełka za kilkanaście tysi, których prawie nikt nie kupi. Z mojego punktu widzenia ten system w tej chwili jest bez sensu. Poza 35 makr, które jest bardzo fajne. Ale to ciemniaczek 1.8 :)

nikoniarz
25-07-2019, 14:38
No i zafajdali kolejny watek.
Może ktoś by tych trolli wreszcie przegonił.

Mandat, więzienie i w ogóle...

cybulski
25-07-2019, 15:07
Canon odleciał w drugą stronę co Nikon. Wg mnie najsensowniej dziś dla kupującego wygląda właśnie Sony. Każdy znajdzie coś dla siebie i to jest fakt niezaprzeczalny.
C/N są sami sobie winni, na własne życzenie.

- - - - kolejny post - - - - - -


No i zafajdali kolejny watek.
Może ktoś by tych trolli wreszcie przegonił.

Boimy sie konfrontacji innych systemów :) czyli ma być jak w polskim KK - głosimy jedynie słuszne słowo ... czyli zaraz się zbiegną kibole od sprzątania :) aby zgłaszać do modów ?

- - - - kolejny post - - - - - -


https://youtu.be/dPTKuu1zpsE

dziękuje bardzo za sony....z6 niższy model leje to równo, jak mozna taka papke otrzymac po wyciągnięciu z cieni....

testy i testy, w sumie ciężko stwierdzić kto ma rację https://www.dxomark.com/Cameras/
Patrzy sie w testy i widać jedno a potem patrzysz w obraz i w "jakość" obrazka i widzisz co innego. MOżna podać przykłady chyba na udowodnienie i obalenie wszystkiego.

david555
25-07-2019, 16:04
Co by nie gadać, to Nikon miał sporo czasu na skonstruowanie ostrzejszych szkieł, jako że od daty premiery D850 za chwilę miną dwa lata, a tu dopiero po premierze Zetek pojawiło się praktycznie jedyne szkiełko klasy średniej tj. Z50/1.8S, które wg. kryterów dxomark ma zaledwie 37 P-Mpix.
Gdyby nie posiłkowanie się obiektywami firm alternatywnych (Sigma, Tamron, Tokina), w zasadzie nie byłoby po co kupować D850, czy Z7.
Mam ciągle nadzieję, że Z85/1.8S spisze się lepiej od 50-ki, ale ...

A co do Sony, to A7R3 ma rozdzielczość sensora 42 Mpx, a nawet ich FE 85/1.8 ma według kryteriów dxomark 40 P-Mpix.
Zresztą, Sony ma więcej obiektywów o tej klasie ostrości, czego i Nikonowi życzę.

Xavier80
25-07-2019, 16:13
https://youtu.be/dPTKuu1zpsE

dziękuje bardzo za sony....z6 niższy model leje to równo, jak mozna taka papke otrzymac po wyciągnięciu z cieni....

sęk w tym, że chłopakom za każdym razem wychodzi co innego, zależy jaką parę aktualnie testują :)

https://www.youtube.com/watch?v=_RUz99lNr8s&t=619s 3:08

https://www.youtube.com/watch?v=C372rx80jjE&t=607s 3:13

https://www.youtube.com/watch?v=ClBBuOHbuF8&t=651s 15:04

Pomijam już fakt, że obrazek z Z6 jest tak agresywnie odszumiony oprogramowaniem aparatu, jak skórka niemowlęcia niemal.

ksh
25-07-2019, 16:16
Boimy sie konfrontacji innych systemów :) czyli ma być jak w polskim KK - głosimy jedynie słuszne słowo ... czyli zaraz się zbiegną kibole od sprzątania :) aby zgłaszać do modów ?Ale teraz to już przeginasz, jeszcze zaraz tu wciśnij coś o wojence politycznej i będzie piękne szambo.

Ja nie rozumiem poczynań nikona, nie dość że 4-5 lat spóznienia to jeszcze kompletnie nie przygotowani na nowy system z obiektywami, naiwnie liczyłem że będzie rynek zasypany szkłami dla amatora i zawodowca, zresztą canon też ma jakieś urojenia ale oni akurat mogą bo koszą na rynku duży kawał poletka, o sony nie martwiłbym się bo są na rynku długo, a to procentuje.

nikoniarz
25-07-2019, 16:20
No tak, śmierć Nikona znów zaczyna być przepowiadana...

ksh
25-07-2019, 16:24
Nie chodzi o śmierć tylko o sytuacje na runku po roku od prezentacji Zetek.

david555
25-07-2019, 16:25
No tak, śmierć Nikona znów zaczyna być przepowiadana...

A niech żyje i kolejne 100 lat, byleby firma Nikon bardziej czuła rynek i szybciej nadganiała braki sprzętowe.

nikoniarz
25-07-2019, 16:26
No ale po co się przejmować systemem w którym się nie jest?

ksh
25-07-2019, 16:30
Bo lubię nikona i mam do tej marki sentyment, chciałbym kiedyś kupić Zetke i nie zostać tylko z 4/24-70.

nikoniarz
25-07-2019, 16:34
Bo lubię nikona i mam do tej marki sentyment, chciałbym kiedyś kupić Zetke i nie zostać tylko z 4/24-70.

Ale ciamciangi zawsze będziesz mógł przypiąć...

Xavier80
25-07-2019, 16:43
ale tylko te starsze, manualne :) Poza tym to "ciamcianganie" to tak jakby producent Nokii obśmiewał Huawei :) Dzisiaj ciamciang robi dobre optycznie, uszczelnione szkiełka, z aktualizacją oprogramowania za pomocą docka i 5 letnią gwarancją. A jak tam to wygląda u rasowego NIkona? :)

nikoniarz
25-07-2019, 16:47
A jak tam to wygląda u rasowego NIkona? :)

Wszystko gitara, żadnych obiektywów nie trzeba aktualizować...

ksh
25-07-2019, 16:51
Ale ciamciangi zawsze będziesz mógł przypiąć...

Przez adapter za 1200zł :)

nikoniarz
25-07-2019, 16:54
Przez adapter za 1200zł :)

No tak- tak źle, tak niedobrze... Po prostu zamiast się łudzić, narzekać, wyczekiwać, lepiej zainwestować w coś z czego człowiek będzie zadowolony. Zrobią coś dla Ciebie to sobie zmienisz.

ksh
25-07-2019, 16:59
Ale ja jestem zadowolony z tego co mam, zwyczajnie ciągnie do nowszych zabawek jak zawsze, spokojnie poczekam jak ceny spadną za Z6, liczę że na jakiś black friday będzie mój :)
Chyba że będzie wcześniej ta sigma do Sony 2.8/24-70 i nie będzie to jakiś koszmar cenowy lub wielkościowy.

Xavier80
25-07-2019, 17:05
Wszystko gitara, żadnych obiektywów nie trzeba aktualizować...


Nie, że nie trzeba, tylko nie można? 35 1.4 i 85 1.4(g) to pudłujące, mydlane i drogie zabawki?

nikoniarz
25-07-2019, 17:06
W każdym systemie jest jakieś badziewie.

Jacek_Z
26-07-2019, 17:50
Panowie, wielokrotnie zwracano uwagę na OTy w tematach. To temat o Z7 a rozmowa o szkłach z innych systemów.
Te same osoby robia to samo w różnych watkach. Publicznie ostrzegam, że za kolejne wpisy posypią sie kartki z adnotacją troll. Ile można tego tolerować.

mario_320
28-07-2019, 21:14
Witam forumowiczów jestem tu nowy i tak czytam opinie o tym Z 6 sam od niedawna jestem posiadaczem Z 7 tyle że niestety aparat do reki wezmę dopiero w październiku ponieważ przebywam teraz za granicą i mam takie pytanie
Ostatnim moim aparatem był Nikon D 7100 czy różnica będzie naprawdę odczuwalna ?
Pozdrawiam wszystkich

TOP67
28-07-2019, 21:23
Nie lepiej spytać w wątku o Z7?

david555
29-07-2019, 07:15
Witam forumowiczów jestem tu nowy i tak czytam opinie o tym Z 6 sam od niedawna jestem posiadaczem Z 7 tyle że niestety aparat do reki wezmę dopiero w październiku ponieważ przebywam teraz za granicą i mam takie pytanie
Ostatnim moim aparatem był Nikon D 7100 czy różnica będzie naprawdę odczuwalna ?
Pozdrawiam wszystkich

Ja bardzo przepraszam, ale jeżeli nie wiesz po co kupiłeś Z7, to po co go właściwie kupowałeś ? :-)

PS. TOP67, przenieś ostatnie posty do wątku Z7, oczywiście o ile to nie kłopot.

harb
29-07-2019, 10:09
No ale po co się przejmować systemem w którym się nie jest?

DOKŁADNIE TAK !!!!!

Fotografuje 25 lat, krajobraz i kompletnie nie rozumiem tej dyskusji dotyczacej "bitwy" na parametry. Rozumiem ze firmy wypuszczaja rozne szkła i czasami zdarza sie bubel, czyli obiektyw zepsuty przez producenta, jednak w stosunku do całosciowej oferty sa to procentowo mało znaczace wpadki. Wiekszosc to szkła naprawde dobre Nikon nie musi sie wstydzic.

Ponadto co Wy fotografujecie ? numizmaty ze oczekujecie az takiej ostrosci od szkieł, kupcie sobie macro . Do czego wam jest to potrzebne ? . Nie odczuwam zadnego braku ostrosci od bardzo wielu lat na szkłach Nikona, podobnie nie narzekam na boody ktore miałem, a mialem sporo liczacych sie modeli, zawiodł mnie D600 ( kurzenie ) i D800 ( w moim przypadku 30% poruszonych zdjec ) poza tym, nie mam powodu do narzekan, wrecz odwrotnie . A jestem praktykiem, nie pisze opinii o sprzecie fizycznie go nie posiadajac, licytowanie sie na parametry nie ma najmniejszego sensu, a wiem ze sa tacy ktorzy kreuja opinie o sprzecie nie dotykajac go nawet. To jest bicie piany

Panowie robcie zdjecia, bo fotografia powinna byc pasja szczegolnie ta amatorska, i chwalcie sie nimi, pokazcie jak ja czujecie , pokazcie swoja kreatywnosc , i przestancie wymyslac niestworzone teorie na temat sprzetu, bo smiac mi sie nieraz chce kiedy to czytam. Milego dnia zycze wszystkim i bardzo dobrego swiatła :)

david555
29-07-2019, 10:24
harb - np. ja w portrecie potrzebuję maksymalnej szczegółowości, dlatego dobre szkło jest mi tak niezbędne, a u Nikona pod tym względem cienizna.

Łata się dziury szkłami producentów alternatywnych, ale czy na pewno tak to powinno wyglądać ?
W praktyce, Nikon nie ma żadnego obiektywu wykorzystującego potencjał sensora D850, czy Z7.

harb
29-07-2019, 10:32
@harb (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=5681) - np. ja w portrecie potrzebuję maksymalnej szczegółowości, dlatego dobre szkło jest mi tak niezbędne, a u Nikona pod tym względem cienizna.

Łata się dziury szkłami producentów alternatywnych, ale czy na pewno tak to powinno wyglądać ?
W praktyce, Nikon nie ma żadnego obiektywu wykorzystującego potencjał sensora D850, czy Z7.

W krajobrazie tez potrzebuje bardzo dobrej ostrosci , z moim D850 wspolpracował 12 letni Nikon 14-24mmF2,8 , jakosc rewelacja. Podobnie Nikon 80-400mmF4.5-5.6 ten ostatni model, to samo 24-70mmF2.8. Dla mnie w fotografii bardziej sie liczy plastyka, anizeli podkrecona na maksa ostrosc jak to bywa w sredniej klasy modelach .

Byc moze w portrecie jest gorzej pod tym wzgledem

david555
29-07-2019, 10:41
W krajobrazie tez potrzebuje bardzo dobrej ostrosci , z moim D850 wspolpracował 12 letni Nikon 14-24mmF2,8 , jakosc rewelacja. Podobnie Nikon 80-400mmF4.5-5.6 ten ostatni model, to samo 24-70mmF2.8. Dla mnie w fotografii bardziej sie liczy plastyka, anizeli podkrecona na maksa ostrosc jak to bywa w sredniej klasy modelach .

Byc moze w portrecie jest gorzej pod tym wzgledem

Portret zabija aliasing, zresztą jak całą fotografię cyfrową w skali 1:1 ale tego nie przeskoczymy, póki elementem budującym obraz jest kwadrat.
Wymyśla się więc różne wybiegi (skalowanie), ale obraz podstawowy musi być jak najwyższej jakości, a Nikon w tym niestety nie pomaga.

TOP67
29-07-2019, 11:00
@harb (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=5681) - np. ja w portrecie potrzebuję maksymalnej szczegółowości, dlatego dobre szkło jest mi tak niezbędne, a u Nikona pod tym względem cienizna.

Zawsze myślałem, że w portrecie ostrość jest na dalszym planie, daleko za t.zw. plastyką (małą GO załatwia przysłona, ale charakter rozmycia zależy od konkretnego szkła). Najlepsze szkła portretowe miały nawet specjalny pierścień do psucia ostrości.

fafniak
29-07-2019, 11:03
Porażające.
Tym wszystkim narzekającym na ostrość, życzę raczej pomysłów na zdjęcia bo to one są podstawą (te pomysły :) )
Kolejny wątek gdzie bicie konia i załamywanie rąk że nie ma 1.4 czy 1.2 albo szkło nie wykorzystuje potencjału matrycy...
Poka zdjęcia na których co tego brakuje lub wymagane są takie top ostrości.
Poproszę o linki do galerii :)

JK
29-07-2019, 11:07
Kiedyś to się nawet filtry duto stosowało, albo inne pończochy, czy wazelinę, żeby obraz nie był zbyt ostry. Ale dziś jak się ktoś takim "portretem" nie "pokaleczy", to szkło kiepskie. A to, że wszystkie zmarszczki i syfy wyłażą, to sama zaleta tych nowych ostrych szkieł portretowych. :wink: Niektórzy mają odjazdy totalne i do portretu stosują szkła macro, bo ogniskowa przecież taka sama.

david555
29-07-2019, 11:09
Zawsze myślałem, że w portrecie ostrość jest na dalszym planie, daleko za t.zw. plastyką (małą GO załatwia przysłona, ale charakter rozmycia zależy od konkretnego szkła). Najlepsze szkła portretowe miały nawet specjalny pierścień do psucia ostrości.

No to mamy kompltnie inny obraz portretu.
Dla mnie liczy się szczegół, włosy, faktura skóry, tęczówka.
Bardzo łatwo jest rozmyć wybrane partie obrazu, ale odwrotnie już to nie za bardzo wychodzi. ;-)

Jasne, że niegdyś strzelało się fotki przez duto, czy przez pończochę, bo starsze panie wolą nawet masakrę, byleby było gładko, ale ...

fafniak
29-07-2019, 11:12
Pokaż zdjęcia

TOP67
29-07-2019, 11:12
Portret zabija aliasing, zresztą jak całą fotografię cyfrową w skali 1:1 ale tego nie przeskoczymy

Oglądasz foty z D850 w skali 1:1? Na czym?

Przy monitorze FHD 24" daje to fotę o wielkości ok 150x225 cm. Oglądaną z 60 cm.

david555
29-07-2019, 11:14
Oglądasz foty z D850 w skali 1:1? Na czym?

Przy monitorze FHD 24" daje to fotę o wielkości ok 150x225 cm. Oglądaną z 60 cm.

Oglądam podczas edycji fragmenty, ale drukuję duże formaty.

Frodo
29-07-2019, 11:18
Zawsze oglądam zdjęcia harb z wypiekami na twarzy. Piękne miejsca - uchwycone w kapitalnych warunkach z dużym wyczuciem kadru. Na fotach fafniak zawsze widzę coś zaskakującego, odkrywczego, pobudzającego wyobraźnię i skojarzenia.
Chętnie też obejrzę zdjęcia david555 - lubię bardzo portrety, przy niektórych ujęciach tematu szczegółość jest ważna, jak najbardziej.

Panowie - wrzucajcie swoje prace, dajcie nacieszyć oczy. Ze względów zdrowotnych nie robię teraz zdjeć, ale oglądać nadal lubię.
Mogą być też z Z7 ☺

poste
29-07-2019, 11:20
Pokaż zdjęcia

Przygotuj okulary z naciągniętą pończochą, bo oczy pokaleczysz... a nie, zaraz, przecież nie ma obiektywów wykorzystujących tę ostrość :roll::mrgreen:
Dział humor się zrobił.

Jurek Ż
29-07-2019, 11:58
No to mamy kompltnie inny obraz portretu.
Dla mnie liczy się szczegół, włosy, faktura skóry, tęczówka.
Bardzo łatwo jest rozmyć wybrane partie obrazu, ale odwrotnie już to nie za bardzo wychodzi. ;-)

Jasne, że niegdyś strzelało się fotki przez duto, czy przez pończochę, bo starsze panie wolą nawet masakrę, byleby było gładko, ale ...

david555 Ciekawe co by na to powiedział Jan Bułhak, który był pierwszoplanową postacią fotografii polskiej. Na fotografię patrzył przez pryzmat sztuk pięknych, malarstwa i grafiki. W fotografii cenił miękkość, nastrojowość i sentymentalizm.

JK
29-07-2019, 12:02
david555 też preferuje grafikę - STALORYT - ale pod warunkiem, że jest ostry jak ..... . Taki robiony szlifierką kątową. :wink:

nikoniarz
29-07-2019, 12:57
Poproszę o linki do galerii :smile:

Pokaż zdjęcia

Chętnie też obejrzę zdjęcia @david555 (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=5652)

I nastała niezręczna cisza. Trzeba jakoś przeczekać, może zapomną, że chcieli zdjęcia... A nie, zaraz... Przecież ja nie muszę nic udowadniać. Bo nie mam jak tego udowodnić.
W kwestii ostrości czy chociażby szumu, to jest tak, że jak zdjęcie się niczym nie broni, to chociaż trzeba spróbować pokazać gładziutkie i ostre. A fakty są takie, że dobre zdjęcie to niekoniecznie takie gładkie, ostre... To takie zdjęcie gdzie właśnie ostrość czy szum to ostatnie sprawy na które człowiek zwróciłby uwagę. Niestety takich zdjęć na forum jest jak na lekarstwo. Przecież najważniejsze to sobie dorobić ideologię jakiego to ja sprzętu potrzebuję żeby zrobić to co chciałbym zrobić... I ponarzekać, że tego sprzętu nie ma :mrgreen:

Zelber
29-07-2019, 12:57
harb
W praktyce, Nikon nie ma żadnego obiektywu wykorzystującego potencjał sensora D850, czy Z7.
200 2.0 VR
200 2.0 VR II
300 2.8 VR
300 2.8 VR II
400 2.8 G VR
400 2.8 E VR
500 4.0 G VR
500 4.0 E VR
600 4.0 G VR
600 4.0 E VR
800 5.6 E VR
180-400 4.0 E VR

Możliwe, że także:
70-200 2.8 E VR
28 1.4 E VR
105 1.4 E VR

furtian
29-07-2019, 13:56
temat jaki jest, każdy widzi, jednak;
rozmowa w nim o wszystkim, taka jak w innych wątkach, również adwersarze jakby ciągle ci sami. Mądrości podobnie. Ilu z nich ma Z7? Ilu z nich może jedynie pomarzyć o Z7?
Pyta człowiek konkretnie o różnicę między d7100 a Z7 i dostaje po oczach, że nie w tym wątku i jakiś taki dziwny i miał pieniądze, żeby kupić, a się nie zna i pyta.
Zróbcie sobie wątek o pianie z piwa i przenieście się tam.
Fotografuję amatorsko tak około pięćdziesięciu paru lat. Uważam się za nikoniarza. Chciałem dowiedzieć się czegoś o z7 więc czytam wątek założony dla tych co mają i chcą się podzielić uwagami. Poza kilkoma bardzo wartościowymi wypowiedziami "mających i używającuch" kilkoma bardzo dobrymi zdjęciami reszta nadaje się do wykasowania. Powiększenie źrenicy z obrazem fotografa na tle okna zrobiło na mnie wrażenie i było bardzo na temat, ale jakoś tak przeszło obojętnie. Nie dało się go obśmiać. Ale to i tak dobrze, bo, niestety, większość zdjęć jest wyśmiewana. Starzy wyjadacze nie pokazują swoich zdjęć na forum, bo wiedzą, czym to pachnie.
Mam Nadzieję, że kiedyś moderatorzy wykasują takie "nie na tamat" i może więcej nie będą pisać dyrdymałów wszystkowiedzący. Ostatnich kilka stron z tym wątku jest o niczym i nie na temat.
Chcę kupić z7 do zabawy, bo ma to, co d850 a jest lekki i będzie optyka "s" o świetnych parametrach. Jak czytałem nawet kit z 4.0 jest świetny. Jest do 15 sierpnia promocja natychmiastowa Nikona na body 860 zł oraz na kit 860zł, więc przy zakupie zestawu jest to 1720 zł. U kilku sprzedawców można dostać za niewiele ponad 14k zestaw body + 24-70/4,0 + konwerter + karta xqd 64GB i to jest moim zdaniem interesująca oferta. Ale w tym wątku pisze się o obiektywach, które są do ..... bo rozdzielczość.
Przepraszam jeśli kogoś uraziłem, ale ta choroba dotyczy większości wątków na tym forum - może poza kupię/sprzedam (:
pozdrawiam

nikoniarz
29-07-2019, 13:59
Przepraszam jeśli kogoś uraziłem
Prawdopodobnie każdego, kogo źle oceniłeś ;)

rycerzdx
29-07-2019, 14:49
.
Mam Nadzieję, że kiedyś moderatorzy wykasują takie "nie na tamat" i może więcej nie będą pisać dyrdymałów wszystkowiedzący. Ostatnich kilka stron z tym wątku jest o niczym i nie na temat.
..... i

Bardzo dobrze piszesz.
Wystarczy wyłączyć liczniki postów i ludzie zaczną pisać na temat i z sensem.

nikoniarz
29-07-2019, 14:54
Bardzo dobrze piszesz.
Wystarczy wyłączyć liczniki postów i ludzie zaczną pisać na temat i z sensem.

Ja proszę o wyzerowanie swojego. Jacek_Z, jest taka możliwość? Bo widzę, że tu niektórzy mierzą swoją miarą, więc ja chętnie do ich wizji dołączę.

JK
29-07-2019, 14:59
Rozczaruję was. Moderatorzy o tym wiedzą, Jacek_Z również, sam im na to wielokrotnie zwracałem uwagę, ale nie reagują, bo im to chyba odpowiada. Zresztą sami w tych OT uczestniczą. Jedyne wyjście to pisać PW do właściciela forum, ale jeśli i to nie pomoże, to nic się chyba nie da zrobić.

poste
29-07-2019, 15:25
...
Pyta człowiek konkretnie o różnicę między d7100 a Z7 ...
Możesz się czuć rozczarowany, masz oczywiście do tego prawo. Ale zastanów się chwilę, jaki sens ma takie pytanie i jakiej odpowiedzi oczekujesz. Przytaczanie różnic w specyfikacji i technikaliów to temat na książkę. Chcesz odpowiedzi w dwóch zdaniach? Jak u cioci na imieninach? Jednak zakładamy, że każdy na tym forum jakiś minimalny poziom wiedzy posiada. Jeśli nie, bo jesteś początkujący (a tak zapewne nie jest), warto to zaznaczyć, a każdy myślę wtedy odradzi Ci Z7. Bo tak wyszło pytanie w stylu, czym różni się Golf 1.4D od Audi A8.

fafniak
29-07-2019, 16:17
Faktem jest że przeglądam na telefonie, ale nie mogę dostrzec czy dedykowane dla do serii Z ma nieskończoność po złej stronie tak jak inne nikkory?

La
29-07-2019, 16:38
Pyta człowiek konkretnie o różnicę między d7100 a Z7 i dostaje po oczach, że nie w tym wątku i jakiś taki dziwny i miał pieniądze, żeby kupić, a się nie zna i pyta.


Nie miałem d7100 ale porównam do D750 - przepaść. Pod w zasadzie każdym względem.
Największe różnice
-waga/ergonomia
-obrazek
-AF - od jakiegoś czasu nie wyłączyłęm AF-C z szerokim polem - system genialmnie rozpoznaje twarze i oczy w tym zwierząt. Jeśli jest potrzeba, przeostrzenie na inny obiekt to pół sekundy.
-świetnie leży w ręce, także z FTZ i obiektywami "starego" typu
-wyświetlacz i dotyk
-jako największy dotychczas przeciwnik wyświetlanych wizjerów z pokorą piszę - wizjer
-stabilizacja matrycy
-"kitowy" obiektyw 24-70 - jest naprawdę super

in minus:
-liczba zdjęć na baterii - D750 zrobiłem w maksie 1800 w Z7 koło 1000

i tyle.
W razie pytań pisz na priv, tutaj nikogo nie interesuje Zetka.

W ramach bonusu zdjęcie i jego parametry, testowo zrobione. Pokazuje możliwości zarówno stabilizacji jak i obiektywu. Trochę wyczyszczone tło w PS i podkręcone kolory, bez odszumiania.

Jak żona wrzuci duże na 500px to podlinkuję.

28393

28394

Pawel92
29-07-2019, 16:50
Miałbym niejakie obiekcje do stwierdzenia, że "świetnie leży w ręce". Powiedzmy, że "leży".

La
29-07-2019, 17:09
Ok sprostowanie: świetnie leży w mojej ręce. Dodam, że używam akcesoriów Peak Designa, nie mam osobiście zastrzeżeń.
Jeszcze jedno - Nikon w końcu się pochylił nad wstępną obróbką i dostarczył do LR presety camery. Daje nam to w zasadzie gotowy obrazek. To jest to, dalaczego niektórzy się dziwią że nef ma wstępnie odszumianie ustawione czy wyostrzanie. Standartowo w puszce jest automatyczny wybór takiej "sceny" i LR dokładnie podpowiada to co wybrała puszka. Oczywiście dali od razu 30 wstępnych ustawień, w tym kilka BW. Warto się pobawić, np. tryb dramatic na burzowe niebo, cud miód orzeszki.

harb
29-07-2019, 18:42
Miałbym niejakie obiekcje do stwierdzenia, że "świetnie leży w ręce". Powiedzmy, że "leży".

mam duze dłonie i zawsze lubilem wieksze aparaty, obawialem sie ze Z7, bedzie zabawkowy ale tak nie jest mz. lezy bdb , moze to zaleta wagi, nie ciagnie w doł , jest tak lekki ze praktycznie mozna fotografowac jedna dłonia przy troche wyzszym ISO czyli przy szybkiej migawce.

grafo
29-07-2019, 20:43
Janku jak wygląda sytuacja z holderem do filtrow typu nisi v5 na 14-30 - robi się winieta czy jest okej?
Drugie pytanie o aku - ile Z7 wytrzymuje w plenerze?

mario_320
29-07-2019, 23:25
Witam byc moze chodziło o mnie ponieważ ja zadałem pytanie odnosnie roznice pomiedzy D7100 a Z 7
To prawda jestem amatorem ale lubie robic zdjecia to moj 3 z kolei Nikon dlatego zadalem pytanie do osoby posiadajacej Z 7 czy roznica jest odczuwalna
Aparat lezy w domu juz od okolo miesiaca tez skorzystałem z tej promocji i kupilem zestaw ale bez karty bo 64 to dla mnie za mala i chce zamowic 120 ze wzgledu na czeste i dalekie podroze
Problem polega na tym ze aparat lezy w Polsce a ja jestem za granica i moja nuwa zabawka bede mogl sie pobawic dopiero w pazdzierniku ,dlatego zbieram kazde cenne informacje
Pozdrawiam

- - - - kolejny post - - - - - -

Odpowiadam :
Do robienia zdjęć

Myszowor
30-07-2019, 07:03
Skoro masz dużo czasu polecam przeczytać instrukcję do Z7, bo to zupełnie inny aparat niż D7100 i zadawaj konkretne pytania, bo za dużo by opowiadać o różnicach.

harb
30-07-2019, 08:23
Janku jak wygląda sytuacja z holderem do filtrow typu nisi v5 na 14-30 - robi się winieta czy jest okej?
Drugie pytanie o aku - ile Z7 wytrzymuje w plenerze?

Po doswiadczeniach z Nikonem 14-24mmF2.8 i jak wszyscy wiemy koniecznosci uzywania filtrow 150mm bardzo sie cieszyłem ze w koncu wroce do małych filtrow. Przez kilka dobrych lat pracowałem z filtramii Lee, i bardzo sobie chwaliłem te wspolprace , jednak Lee maja jedna znaczaca wade . Filtry polowkowe jak i szare sa robione z akrylu fotograficznego ktory jest miekki i sie po prostu rysuje, wymienilem 3 filtry przez kilka lat .

Doszły mnie bardzo pochlebne opinie od kolegow ze Haida ostatnio robi super filtry i zwrocilem sie w ich kierunku, Nowy system M-10 jest bardzo poreczny i kuszacy, jednak okazało sie ze pierwszy filtr w Holderze nowej generacji np polar , jest zabudowany w plastikowy okragły pierscien, jest to super rozwiazanie , jednak nie do 14mm . Otrzymałem zdjecie od kolegi ktory ma ten system do nowego Nikona 14-30mmF4S i okazało sie ze na najszerszej ogniskowej jest wrecz widoczny holder, ten system jest swietny ale dla szkieł od 16mm.

Zniesmaczony zamowilem drugi nowy zestaw Haidy mianowicie M-15 rowniez bdb , jak sie domyslasz filtry 150mm , dzialaja na tej samej zasadzie co M-10, byłem wrecz zły , cieszyłem sie ze wreszcie bede miał małe praktyczne filtry, ktore maja jeszcze jedna zalete ze sa duzo tansze, a tutaj przymusowy powrot do przeszłosci :)

W miedzy czasie odwiedził mnie Kuba Kozioł ( wyskoczylismy na krotki plener ) i przywiozł system Nisi Holder + polar V5Pro Landscape do tego ND Haidy oraz połowke Haidy ( ma dwa takie zestawy , bo z drugiego korzysta jego tata ) . Prosty montaz i bdb działanie polara do tego Haida ktora mz. zrobila ogromny postep , bardzo neutralne SZKLANE filtry z bdb powłokami. I aurora !!!! zadnej winiety na 14mm super lekki zestaw , dobre działanie polara - Rewelacja.

To działo sie w piatek a w poniedziałek miałem odebrac jako jeden z pierwszych, zamowiony dwa miesiace wczesniej zestaw M-15 Haidy. Szybki telefon do Grzegorza Bryły sklep Photo4B , kupuje u nich jakies 6 ostatnich lat i bardzo polecam, i zmiana zamowienia . Bez problemu w ciagu dwoch dni otrzymałem zamowienie

Holder Kit V5 Pro wraz z filtrem polaryzacyjnym 86mm NiSi NC CPL "Landscape"

Haida NanoPro MC ND1000/ND3.0 (100X100) do długich czasow 10 przysłon

Haida NanoPro MC ND64/ND 1.8 (100X100) do długich czasow 6 przysłon

Haida połowkowy szary Red Diamond ND8/ND 0.9 Grad Soft (100X150) filtr z najwyzszej serii NIETŁUKACY sie sprawdzałem :) zajmuje u mnie miejsce z przodu Holdera i ochrania wszysto co jest za nim


Zapewne padna pytania dlaczego jezeli holder NiSi to nie filtry NiSi , odpowiedz jest prosta , z mojej praktyki wynika ze NiSi zaniebieszczaja, zazieleniaja obrazek, nie sa tak neutralne, wystarczy lekkie niedoswietlenie na filtrze ND i mamy na wyswietlaczu niebiesko.
Posiadajac ND1000 NiSi i jednoczesnie BigStopera Lee, obydwa filtry do długich czasow , na identycznym kadrze musiałem ustawiac temperature barwowa w NiSi 9500 tys kelwinow na Lee 6660 . Bedac na wyspach Lofockich natrafilismy na pochmurny dzien gdzie na BigStoperze Lee ustawialismy 9200 kelwinow , na NiSi juz dawno zabrakłoby skali, bo jak wiemy regulacja temperatury barwowej w Nikonach osiaga maksymalnie 10 000 tys .

Jedna uwaga odnosnie Zetek, przy uzywaniu polara obrazek staje sie zimny , ochłodzony. I od razu rozwieje ewentualne komentarze ze to polar NiSi ochładza , otuz posiadam swietnego wkrecanego (uwazam ze jest lepszy od NiSi) polara 16 warstwowego Heliopana , i na nim rowniez obrazek jest ochłodony. W Z7 ustawiam wowczas balans bieli na Auto WB2 i zwiekszam ocieplenie na +3 , to wystarcza.

Nie mam doswiadczenia odnosnie Aku, nie miałem potrzeby wykorzystywac akumulatora do jego całkowitego rozładowania, mam dwa wiec sadze ze na moje potrzeby to wystarczy.

Rozpisałem sie ale celowo , bo wiem ze dla wielu z was bedzie to jakas wskazowka , pozdrawiam serdecznie , miłego dnia wszystkim zycze :)

grafo
30-07-2019, 08:45
Dzięki Janku za wyczerpującą odpowiedź. Filtry 150mm na 14-30 to by była masakra :)
Miałem holder nisi V5pro landscape właśnie z filtrami Haida i potwierdzam to co piszesz - jakość jednego i drugiego rewelacja. Cieszy fakt, że ten zestaw nie winietuje na 14-30. Jak mnie w końcu Ztki skuszą to na pewno wrócę do tego rozwiązania ;)

Pawel92
30-07-2019, 09:50
mam duze dłonie i zawsze lubilem wieksze aparaty, obawialem sie ze Z7, bedzie zabawkowy ale tak nie jest mz. lezy bdb , moze to zaleta wagi, nie ciagnie w doł , jest tak lekki ze praktycznie mozna fotografowac jedna dłonia przy troche wyzszym ISO czyli przy szybkiej migawce.

Pewnie należało by uściślić co to dokładnie znaczy "leży" :smile:. Dla mnie puszka Z7 jest nieco za "niska" i brzeg mojej dłoni wystając , na niczym się nie opiera. Jak bym miał porównywać, to mnie "idealnie leżał w dłoni" 1Dx. Pod każdym względem, poza wagą :mrgreen:

david555
30-07-2019, 10:33
200 2.0 VR
200 2.0 VR II
300 2.8 VR
300 2.8 VR II
400 2.8 G VR
400 2.8 E VR
500 4.0 G VR
500 4.0 E VR
600 4.0 G VR
600 4.0 E VR
800 5.6 E VR
180-400 4.0 E VR

Możliwe, że także:
70-200 2.8 E VR
28 1.4 E VR
105 1.4 E VR

Czym się sugerowałeś pisząc tę dziwną listę ? :-)
Nie wystarczy brać pod uwagę jedynie MTF-50, a bierze się pod uwagę współpracę obiektywów z konkretnym korpusem, tak jak to próbuje wg. własnych kryteriów robić zespół portalu dxomark.
Wg. tego portalu, Nikon nie pokrywa nawet zapotrzebowania sensora D810, a co dopiero mówić o D850, czy Z7.
W praktyce, najostrzejszy obiektyw Nikona, to obecnie Z50/1.8S, a później długo długo nic.

harb
30-07-2019, 10:35
Pewnie należało by uściślić co to dokładnie znaczy "leży" :smile:. Dla mnie puszka Z7 jest nieco za "niska" i brzeg mojej dłoni wystając , na niczym się nie opiera. Jak bym miał porównywać, to mnie "idealnie leżał w dłoni" 1Dx. Pod każdym względem, poza wagą :mrgreen:

No zgadza sie, oczywista oczywistosc, ja starm sie zajac stanowisko w stosunku do małosci tego aparatu , uwazam ze jak na jego gabaryty , lezy w dłoni bardzo dobrze, wiadomym jest, ze nie nalezy sie spodziewac pełnego uchwytu :) pozdrawiam

Pawel92
30-07-2019, 10:47
Zeby nie było, że marudzę i dzielę włos na cztery :grin: Puszka mi odpowiada i dlatego ja kupiłem. Powrót do Nikona po kilku latach.

fafniak
30-07-2019, 10:53
Nie wystarczy brać pod uwagę jedynie MTF-50, a bierze się pod uwagę współpracę obiektywów z konkretnym korpusem, tak jak to próbuje wg. własnych kryteriów robić zespół portalu dxomark.
Wg. tego portalu, Nikon nie pokrywa nawet zapotrzebowania sensora D810, a co dopiero mówić o D850, czy Z7.
W praktyce, najostrzejszy obiektyw Nikona, to obecnie Z50/1.8S, a później długo długo nic.

Ajajajajaj..... uhhhhh no dramat !!!!!
Poka zdjęcia ;) - te duże wydruki to do czego robisz ?

La
30-07-2019, 11:06
Ajajajajaj..... uhhhhh no dramat !!!!!
Poka zdjęcia ;) - te duże wydruki to do czego robisz ?
NIE KARM TROLA.
Człowiek, który popełni portret na Z7, wie że zwykła Nikonowska 85 1.8G wystarczy do badania dna oka z odległości 2 metrów, oczywiście w świetle zastanym. Bo jak błyśnie...
Jednak niektórym to nie wystarcza. Do tego stopnia, że zdjęcia oglądają na 64 posklejanych monitorach smartfonowych typu super amoled w rozdzielczości 8k każdy. Bo trzeba widzieć każdy włos :)

Zelber
30-07-2019, 13:45
Czym się sugerowałeś pisząc tę dziwną listę ? :-)
Własnym doświadczeniem, które mogę poprzeć zdjęciami? ;)

Dla równowagi zapytam: ile z tych obiektywów(i które konkretnie) miałeś kiedykolwiek w ręce?

morzon
30-07-2019, 13:47
Ale po co miałby mieć, przecież nie są wystarczająco ostre :D

nikoniarz
30-07-2019, 13:57
Przecież on robi portrety szerokim kątem więc po co mu tele...

david555
31-07-2019, 05:52
Dla równowagi zapytam: ile z tych obiektywów(i które konkretnie) miałeś kiedykolwiek w ręce?

Z większości korzystałem, z niektórych korzystam nadal, niemniej zmuszony jestem używać Sigm serii Art, np. 85/1.4.

Jeżeli ktoś używa sensora 24 Mpxy, to w praktyce niemal każdy obiektyw będzie dla niego satysfakcjonujący.

PS. A kolegom posuwającym się do obrażania, serdecznie współczuję.

fafniak
31-07-2019, 10:18
Nie rozumiem tego ruchu nikona.
Wprowadzili wreszcie puszkę która potrafi coś nagrać , nowa serię, a szkła budują z nieskończonością po złej stronie. Co za bzdura.

La
31-07-2019, 11:47
nowy soft z 31.07.2019
https://downloadcenter.nikonimglib.com/en/download/fw/331.html

Zelber
31-07-2019, 13:27
Z większości korzystałem
Konkrety.
Które dokładnie obiektywy i w jakich okolicznościach używałeś.

JK
01-08-2019, 22:29
Jeśli ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości odnośnie przydatności Z7 do sportu, to może o nich zapomnieć. Dziś zrobiłem cały Finał Drużynowych Mistrzostw Polski w Lekkoatletyce (kilkaset zdjęć) za pomocą Z7, FTZ i dwóch szkieł N70-200 i N200-500. Nie ma się do czego przyczepić, a AF-C nie działa poprawnie, tylko świetnie i dotyczy to również szybkich serii. Jeszcze raz praktyka potwierdziła, że stary dobry D4s przy Z7 staje się korpusem ledwie przeciętnym. Serio. Wiem, że niektórym nadal trudno w to uwierzyć, ale to są fakty. Gdyby nie to, że ceny proponowane za D4s są teraz idiotycznie niskie, to sprzedałbym go natychmiast razem z częścią szklarni. Cóż, pewnie skończą jako eksponaty w domowym muzeum. ;-)

ksh
01-08-2019, 22:48
Ostatnio argumentowano że pliki duże i nie da się wysłać, że jedna karta i nie ma backup, że tak dużo pikseli to wcale nie musi być bo nie koniecznie zyskuje się na ogniskowej itp :)

myrele
01-08-2019, 23:05
... Dziś zrobiłem cały Finał Drużynowych Mistrzostw Polski w Lekkoatletyce (kilkaset zdjęć) za pomocą Z7...

Mozna gdzies te zdjecia zobaczyc? Czy to scisle tajne lamane przez poufne?

JK
02-08-2019, 00:03
Mozna gdzies te zdjecia zobaczyc? Czy to scisle tajne lamane przez poufne?
A co? Chcesz się czegoś nauczyć? Pomądrzyć się? Czy tylko sprawdzić, czy piszę prawdę? Nic z tego. Zrobiliście z tego forum bagno i nie od dzisiaj tu zdjęć nie zamieszczam. To jest podobno "forum dyskusyjne", tak tu wielokrotnie pisano, wiec musicie wierzyć na słowo, albo kupić sobie sprzęt i sprawdzić. A zdjęcia będzie można zobaczyć, ale nie tu.

J1
02-08-2019, 01:03
Jeśli ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości odnośnie przydatności Z7 do sportu, to może o nich zapomnieć. Dziś zrobiłem cały Finał Drużynowych Mistrzostw Polski w Lekkoatletyce (kilkaset zdjęć) za pomocą Z7, FTZ i dwóch szkieł N70-200 i N200-500. Nie ma się do czego przyczepić, a AF-C nie działa poprawnie, tylko świetnie i dotyczy to również szybkich serii. Jeszcze raz praktyka potwierdziła, że stary dobry D4s przy Z7 staje się korpusem ledwie przeciętnym. Serio. Wiem, że niektórym nadal trudno w to uwierzyć, ale to są fakty. Gdyby nie to, że ceny proponowane za D4s są teraz idiotycznie niskie, to sprzedałbym go natychmiast razem z częścią szklarni. Cóż, pewnie skończą jako eksponaty w domowym muzeum. ;-)

Zapraszam do watku o Z6. Fotografowalem dzisiaj samoloty. Pierwsze moje wyjscie z Z6 w teren. Uzywalem Z6 w polaczeniu z N 70-200 F2.8 VR II. Na jakies 400 zdjec mialem moze max 4 pudla prawdopodobnie na grupowym, kiedy uzywalem pojedynczego wszystko bylo w celu. Swietnie dzialalo panoramowanie w polaczeniu ze stabilizacja.

Sam jestem coraz blizej decyzji zeby sprzedac D750 i szkla Nikon F ktorych odpowiedniki sa juz w systemie Z.

Uwiera mnie tylko brak gripa... licze ze niebawem bedzie i problem zostanie rozwiazany.

PS.
Jak bedziemy tak chwalic te Nikony Z to zostaniemy posadzeni ze siedzimy u Nikona na garnuszku ;-)



...To jest podobno "forum dyskusyjne", tak tu wielokrotnie pisano, wiec musicie wierzyć na słowo, albo kupić sobie sprzęt i sprawdzić. ...

Goraco polecam to rozwiazanie (kupic/wypozyczyc i sprawdzic). Stracilem miesiace gdybajac... dwa dni z Z6 i wiem co mam i gdzie jestem ;-)

ksh
02-08-2019, 08:11
Jak bedziemy tak chwalic te Nikony Z to zostaniemy posadzeni ze siedzimy u Nikona na garnuszku ;-)
Goraco polecam to rozwiazanie (kupic/wypozyczyc i sprawdzic). Stracilem miesiace gdybajac... dwa dni z Z6 i wiem co mam i gdzie jestem ;-)
Ale takie rozentuzjazmowanie to norma jak sie pierwszy raz do rąk wezmie coś nowego.
Ja doczynienia z bezlustrami mam od pięciu lat, fuji x m1 skutecznie mnie odstraszył, potem samsungi nx zachęciły, sony a6000 znowu zniechęcił, przelotne uzywanie jakis olympusów ep-l znowu zachęciło :) aż w końcu sony a7ii utrwaliło w przekonaniu że jest to świetny sprzęt do pary z lustrzanką.
Jeszcze jak dla mnie są pewne granice ile można dać za sprzęt, Z6 jeszcze ma cenę nie adekwatną do tego co oferuje w porównaniu do sporo tańszego sony.
No i jeszcze oczywiście kwestia obiektywów, ceny dostępność tu nie rozpieszczają,

cz4rnuch
02-08-2019, 08:29
Ale takie rozentuzjazmowanie to norma jak sie pierwszy raz do rąk wezmie coś nowego.
Ja doczynienia z bezlustrami mam od pięciu lat...Kolega Jaack również. O czym z resztą dopiero co pisał.

morzon
02-08-2019, 08:31
Z6 jeszcze ma cenę nie adekwatną do tego co oferuje w porównaniu do sporo tańszego sony.


A ktore to sony bedace odpowiednikiem z6 jest sporo tansze?

cz4rnuch
02-08-2019, 08:32
Żadne. Ale domyślam się, że dla Koesha nowsze Sony też mają nieadekwatną cenę :)

PS No może A7RII (choć to inna rozdzielczość i żwawość), bo teraz z cashbackami wychodzi za 6200, ale dla kogoś kto również filmuje Z6 z pewnością będzie lepszym rozwiązaniem.

fafniak
02-08-2019, 08:58
O ile nie używa innych obiektywów z normalnie położoną nieskończonością.

cz4rnuch
02-08-2019, 09:01
Do Z6/Z7 można też podpiąć obiektywy Sony.

JK
02-08-2019, 09:11
O ile nie używa innych obiektywów z normalnie położoną nieskończonością.

Znasz tylko jedno słowo: "normalnie"? Proponuję zapoznać się też z innymi słowami. Dlaczego uważasz, że coś jest "normalne", a coś innego nie jest "normalne". Być może to jest tylko sprawa umiejętności ogarnięcia tego "skomplikowanego" problemu, choć jak widać dla niektórych może to być zbyt duże wyzwanie intelektualne.

ksh
02-08-2019, 09:39
Kolega Jaack również. O czym z resztą dopiero co pisał.
Dlatego traktuje jego spostrzeżenia poważnie zwłaszcza że używa sprzętu do celów zawodowych, jednak biorąc pod uwagę że w tych opiniach jest trochę radości z nowości :)

fafniak
02-08-2019, 09:39
W Sony faktycznie chyba jest nieskończoność po prawidłowej stronie. Ale jeżeli nawet da v się podpisać szkła Sony do Nikona to najprawdopodobniej traci się część funkcjonalności /szybkości/celności Af tak jak w przypadku b podpięcia szkieł sigmy do sony

ksh
02-08-2019, 09:42
A ktore to sony bedace odpowiednikiem z6 jest sporo tansze?
Jako amator wklepałem na klawiaturze własne potrzeby.
Ja chcę tylko dotykowy ekran i cichy tryb, więc dla mnie póki co dopłata za te funkcje ani do A7III ani do Z6 nie jest adekwatna do ceny, na szczęście ceny lecą w dół szybko i zapewne jak spadnie pod koniec roku to kupię albo a7III albo z6.

fafniak
02-08-2019, 09:45
To jest oczywiście problem tylko dla ludzi używających także sprzętu filmowego. Przesiadka z takiego budżetowego szkła fujinon 50-135 (ale trzymającego standardowy rozkład )na szkło z nienormalnie położoną nieskończonością i próba pracy w manualu to jest porażka.
Dziwi mnie takie postępowanie firm.