PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki Nikon?



filozof
27-09-2005, 10:23
Witam.

Fotografią zajmuję się od 3 lat. Zaczęło się od wygrzebania Zenita EM. Potem zmieniłem na "stabilną" Prakticę L2. Mam do tego 3 obiektywy (28mm, 50mm i 200mm) i kilka innych akcesoriów. Niestety aparacik zaczyna się coraz częściej psuć.
Wobec tego chyba nadszedł czas na kolejny krok i zmianę sprzętu. Myślę o Nikonie. Wiele czytałem o F80. Natomiast chciałbym mieć możliwość stosowania manualnych obiektywów i najlepiej gdyby istniała możliwość korzystania z obiektywów M42 za pomocą przejściówki.
I tu mam pytanie, czy istnieje możliwość wykorzystania tych szkieł? Na czym polega problem braku współpracy F80 z manualami? Co wybrać? Może jednak naprawiać Prakticę? Najbardziej przerażają mnie ceny teleobiektywów do Nikona. Szeroki kąt i standard mają ceny możliwe do zaakceptowania, przynajmniej szkła z niższej półki (50mm - 500 zł).

Dziękuję i pozdrawiam.

Zoidberg
27-09-2005, 10:41
Z tego co wiem w F80 nie będzie działać pomiar światła zatem zdjęcia musiałbyś robić na czuja.

[ Dodano: Wto 27 Wrz, 2005 ]
Poza tym spróbuj poczytać tu http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=6403&highlight=f80+manualne+obiektywy

Amadablam
27-09-2005, 13:52
Jezeli decydujesz sie na nowy aparat, to polecam Nikona FM 3A. Za taka sama cene kupisz uzywanego F100 lub starszego Nikona full manual. F80 to swietny aparat, ale przy obecnym szale wyprzedazy sprzetu analogowego warto chyba zastanowic sie nad czym lepszym z drugiej reki. Nikony manualne daja Ci dodatkowo szanse na dokupienie, za w miare rozsadna cene, starszych typow obiektywow Nikona. Ich takze ludzie pozbywaja sie na potege. Glupota ludzka nie zna granic, ale na szczescie na tej glupocie mozna skorzystac.

filozof
27-09-2005, 14:46
Zapomniałem napisać, że F80 miał być używany. Nie chciałbym wydać na sam korpus więcej niż 1100 zł. I bardzo zależy mi na możliwości stosowania obiektywów manualnych, a jeszcze lepiej byłoby znaleźć przejściówkę z M42. Ale z tego, co wiem, jest problem z ostrzeniem nieskończoności, chyba że przejściówka ma soczewkę. Tylko wtedy jakość się zmniejsza.
Czy do F80 można zamocować obiektyw manualny? Nie zależy mi na pomiarze światła. Aby tylko zrobił zdjęcie z takim szkłem.
Potrzebuję aparatu niezawodnego. Do tej pory takim aparatem była Praktica.
Czasami też pojawiam się na różnych wydarzeniach jako dziennikarz. Wydaje mi się, że tacy ludzie nieco śmieją się z posiadaczy manuali typu FM3.

Amadablam
27-09-2005, 14:54
Czasami też pojawiam się na różnych wydarzeniach jako dziennikarz. Wydaje mi się, że tacy ludzie nieco śmieją się z posiadaczy manuali typu FM3.
FM3 zrobisz swietne zdjecia, czasami 100 razy lepsze niz z aparatow kilkukrotnie drozszych. Jak ci zalezy na tym, zeby zaszpanowac, to wez kredyt i kup cyfre z wyzszej polki. :-) Jak chcesz robic dobre zdjecia, kup to, co ci najlepiej odpowiada. Potem innych bedzie trafiac, ze to ty zrobiles to jedno, jedyne dobre zdjecie na danej imprezie, a nie oni.
Swoja droga kwota 1100 zlotych jest wg mnie troche za mala, uwzgledniajac to, ze zmieniasz system. Ja liczylbym sie raczej z wydatkami rzedu 2000 zlotych.

Spinner
27-09-2005, 16:09
Nikon z M42 nie ostrzy na nieskonczonosc bez dodatkowej soczewki a to kupa jest:-( Jesli juz to proponuje Pentax (jest jeszcze jedna firma ale z przyczyn "uczulenia" nie polecam:-P).. Swietne korpusy AF (i niech ktos powie, ze ku nie wystarcza!:-)) dostaniesz za 500-800zl (MZ5N, MZ3, Z1 a ciut drozej Z1P) a wspolpracuje z M42 swietnie...

jesli jednak Nikon to moze taniej cos manualnego i jakies szkla?? Sam wlasnie sprzedaje F-301 jak nowy a i Pentaxa MESuper takze... I oba ponizej 400zl... Reszte w szkla ulokuj:-)

Pzdr
Spinner

filozof
27-09-2005, 16:21
A podobno nowa technologia jest taka dobra. Jeszcze się okaże, że naprawię Prakticę. Za 1100 zł chciałbym kupić sam korpus.
Czy Nikon F90x współpracuje z manualami?

szymony
27-09-2005, 16:26
Czy Nikon F90x współpracuje z manualami?
Tak. Szkło musi być w wykonanu co najmniej "Ai". Nie ma tylko pomiaru matrycowego, tylko CW i Spoot.

Zoidberg
27-09-2005, 16:26
Czy Nikon F90x współpracuje z manualami?

Kurde Filozof - może byś tak przeczytał info z linka, który Ci przesłałem a nie pytał po 100 razy?

http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=6403&highlight=f80+manualne+obiektywy

ALF
27-09-2005, 22:49
tanie i niezawodne...F801s, F70 - pierwszy kupisz już za 600-800zl, drugi 400-450...oba chodza na manualach...nikonowskie manuale z serii E sa całkiem dobre i stosunkowo niedrogie...

Norden
28-09-2005, 01:00
Cóż z nikonów za tą cene, to możesz kupić F90x ale na jakieś lepsze szkła to ci już nie starczy. (F90x ma możliwość podpięcia manuali)

chrup
28-09-2005, 22:12
Manualne szkła możesz podpiąć do wszystkich wymienionych tu Nikonów, ale tylko z niektórymi działać będzie pomiar światła, np F70 - Alf ma rację: tani, dobry i niezawodny - i jakbyś chciał, to mogę sprzedać, przesiadłem się na D70s.

filozof
29-09-2005, 09:17
Bardzo dziękuję za informacje.
Możliwe, że zdecyduję się na F801. Możliwości wyglądają na spore, a cena używanego nie jest wysoka. F90x chyba są dość mocno wyeksploatowane głównie przez profesjonalistów. Ewentualnie pozostaje jeszcze wychwalany F80.
Szkoda mi tylko szkiełek M42. Natomiast w związku z tym, mam jeszcze jedno pytanie. Jak ma się jakość manualnych szkieł Nikona serii E (stałoogniskowych) w porównaniu do uznanych rosyjskich obiektywów np. Mir 20/3,5?
Na jakość fotek robionych moim Jupiterem 200M też nie mogę narzekać. Wydaje mi się, że są ciut lepsze od robionych wychwalanym Carl Zeiss Tessar 50/1,8.

Pozdrawiam wszystkich.

gALL
29-09-2005, 09:31
Możliwe, że zdecyduję się na F801

Jak juz to F801s a nie F801.


Natomiast w związku z tym, mam jeszcze jedno pytanie. Jak ma się jakość manualnych szkieł Nikona serii E (stałoogniskowych) w porównaniu do uznanych rosyjskich obiektywów np. Mir 20/3,5?

Bez porownania Nikon jest lepszy. Mir 20/3.5 to jedna z gorszych 20 jakie mialem w rece, juz lepiej kupic Arsata 20/2.8 N, ale i tak nie ma co ich porownywac do szkiel Nikona (gorszy kontrast, gorsze przenoszenie kolorow, gorsze pod swiatlo). Poza tym jest malo szkiel poradzieckich z bagnetem F (Nikona). Szkla M42 z przejsciowka bez soczewki nie ostrza na nieskonczonosc.

filozof
29-09-2005, 10:13
Czy obiektyw z aukcji poniżej jest godny polecenia? Lepsze to szkło od Tessara 50/1,8?

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=65326344

gALL
29-09-2005, 10:52
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=65326344

Czy lepsze to nie wiem ale na pewno zgodnie ze wszystkimi puszkami z bagnetem F (do Nikkormatow, F, F2 trzeba tylko dokrecic zajecze uszy).

Takie damo ale taniej (optycznie) mozesz kupic Nikona Seria E 50/1.8
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=65761002

albo Nikkora AiS 50/1.8
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=65171947

Wszystkie te 3 szkla maja te sama konstrukcje optyczna, seria E ma jedynie pojedyncze powoloki MC.