PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon D5300+NIKKOR AF-P DX 18-55 mm f/3.5-5.6G VR



seitedo
08-09-2018, 14:05
Witam. Niedawno kupiłem aparat Nikon D5300 z obiektywem NIKKOR AF-P DX 18-55 mm f/3.5-5.6G VR. Proszę mi powiedzieć czy przy ustawieniach auto obiektyw sam ustawia ostrość zdjęcia, czy trzeba samemu obracać pierścieniem na statywie? Pytam, bo nie zauważyłem aby pierścień się sam kręcił i ustawiał ostrość. Muszę to robić ręcznie.
Pozdrawiam.

Obrazek2000
08-09-2018, 14:19
Zobacz czy masz w aparacie wersję systemu v1.01 lub wyższą. Od tego numeru działają poprawnie obiektywy AF-P na D5200.
Inną przyczyną może być "suwak" AF/MF na obiektywie.

bomkallo
08-09-2018, 16:03
Ustawianie ostrosci powinienes slyszec i widziec, nie wiem jak ten obiektyw, ale u mnie tylko starszy zoom fizycznie kreci pierscieniem, na pozostalych slychac tylko ustawianie a pierscieniem mozna skorygowac juz ustawiona ostrosc (to w przypadku trybu M/A).

seitedo
08-09-2018, 16:24
A czy ma to także związek z ustawieniem autofokusa? Z tego co patrzyłem w aparacie to wersja oprogramowania jest C:1.02 a druga to L:2.016.

bomkallo
08-09-2018, 16:45
https://www.nikonimgsupport.com/eu/BV_article?articleNo=000035705&lang=pl wedlug listy kompatybilnosci masz aktualny soft i powinien dzialac, wiec moze pogmeraj w ustawieniach

seitedo
08-09-2018, 18:12
W/g podanego linku: D5300 (oprogramowanie C: w wersji 1.01 lub nowszej) *1. Odnośnik: *1. W tych aparatach brak ustawienia osobistego „Manual focus ring in AF mode” (Pierścień manualnego ustawiania ostrości w trybie AF), które umożliwia włączanie/wyłączanie działania pierścienia ustawiania ostrości w trybie autofokusa. Czyli w trybie AF pierścień ostrości nie działa? Bo nie za bardzo to rozumiem, skoro kręcąc pierścieniem manualnie mam różnicę w ostrości..

Nachzehrer
09-09-2018, 19:19
Witam. Niedawno kupiłem aparat Nikon D5300 z obiektywem NIKKOR AF-P DX 18-55 mm f/3.5-5.6G VR. Proszę mi powiedzieć czy przy ustawieniach auto obiektyw sam ustawia ostrość zdjęcia, czy trzeba samemu obracać pierścieniem na statywie? Pytam, bo nie zauważyłem aby pierścień się sam kręcił i ustawiał ostrość. Muszę to robić ręcznie.
Pozdrawiam.
Przy AF powinien sam ustawiać ostrość, przy tym pierścień się nie kręci - nawet nie jest mechanicznie połączony z optyką.
Inna sprawa że ustawiania ostrości w tym obiektywie praktycznie nie słychać, mi się było ciężko do tego przyzwyczaić na samym początku.
Najlepiej złap sobie ostrość blisko, później daleko i zobacz czy ostrość się zmienia (w wizjerze albo w LV).

seitedo
09-09-2018, 20:01
Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze jedo pytanko: czy to normalne, że jak podpinam obiektyw to dostaje komunikat, że aby wykonać zdjęcie muszę pokręcić pierścieniem? I jak masz ustawiony piorytet AF: na migawkę czy na ostrość?

Nachzehrer
09-09-2018, 20:23
Chyba chodzi Ci o komunikat kiedy obiektyw jest w pozycji schowanej i musisz go wysunąć by zrobić zdjęcie.

seitedo
09-09-2018, 22:48
Tak, nasz rację :) A co z tym ustawieniem AF? Na migawkę czy ostrość?

Nachzehrer
09-09-2018, 23:14
Jeśli chodzi Ci o AF-S AF-C AF-A to na wszystkich AF działa.
Na ustawieniu MF autofocus nie działa i można ostrzyć ręcznie.

Ale jak robisz na statywie to powinno być AF-S.

seitedo
10-09-2018, 01:08
Chodzi mi o to, że w ustawieniach autofokusa jest opcja piorytet AF, a po rozwinięciu są 2 pozycje:na migawkę i na ostrość. Czym one się różnią i jaką zaznaczyć? Do robienia zdjęć ręcznie, bez statywu.

ksh
10-09-2018, 01:14
Ustaw na ostrość.

seitedo
10-09-2018, 02:35
Dzięki za odpowiedź. Sorki, że tak marudzę, to moja pierwsza lustrzanka :) Czy mógłbym jeszcze zapytać tak ogólnie co i jak jeszcze mam ustawić w aparacie, aby zdjęcia były najlepsze, wykonując je w automacie? Na manualne jestem jeszcze za cieńki. Zdaję sobie sprawę, że nie ma uniwersalnych ustawień, ale może jakaś podpowiedź?

poste
10-09-2018, 10:06
Nie używaj Auto, bo lampa będzie błyskała bez sensu. Ustaw np. P i próbuj ogarnąć zależności między przysłoną, czasem i głębią ostrości. Świadome operowanie tymi parametrami daje tryb A, automatyka wciąż sporo załatwia, więc nie jest to szczególnie skomplikowane. Niezłe czasem są też programy tematyczne, np. krajobraz.
W aparacie ustaw VIVID (żywe, czy jak to u Ciebie nazwali), lekkie wyostrzanie (np. +2), dodaj odrobinę ADL. To tak na szybko, jpg powinny być całkiem atrakcyjne, wyraźne i kolorowe, na początek starczy.

sl011
10-09-2018, 10:53
Mając lustrzankę odpuść sobie auto.
W trybie P parametry przysłony i czasu zmieniają się zgodnie z jakąś "tajemniczą regułą", co moim zdaniem wprowadza niepotrzebne zamieszanie - początkującym utrudnia obserwację i naukę, a zaawansowanym nie jest do niczego potrzebne.
Zacząłbym od trybu A - przy obiektywie kitowym i tak w 99% będziesz używać otwartej przysłony. W "A" ustawiasz na stałe max. przysłonę (f/3,5) i jedziesz "prawie" jak w auto.
Jeśli zdjęcia będą za jasne albo za ciemne, wypróbuj kompensację ekspozycji (trzymając przycisk +/- kręcisz kółkiem) - tylko pamiętaj, żeby po skończeniu "sesji" ustawić z powrotem wartość w okolicach zera (ja mam na stałe ustawione -0,3).

ksh
10-09-2018, 11:19
Tryb A najlepszy ale trzeba obowiązkowo zrozumieć zależności między czasem przysłoną i ISO, do tego przydaje się zrozumienie głębi ostrości, znajdziesz na ten temat tysiące materiałów w necie łącznie z tutorialami na youtube.
Ja najczęściej używam tryb A i ustawiam taką przysłonę jak chcę plus dopasowuje ISO przy gorszych warunkach, można to też automatyzować ustawiając odpowiednio AutoISO i też nie bałbym się tej automatyki.
Istotne jest też pracowanie na konretnym punkcie AF i żeby nie pozwalać żeby aparat sam ustawiał sobie ostrość bo będzie sporo w tym przypadku i niezadowolenia, tryb AF-S i jeden punkt na początek w sam raz.

bomkallo
10-09-2018, 23:27
Na M sie bawisz az ogarniesz a potem tak jak napisano, A sie sprwadza w wielu sytuacjach, z kolei autoiso co kto woli. Do tego wylczylem u siebie ADL poniewaz lightroom tego nie lyka jak i wszystkich profili typu 'standard/vivid/landscape' (podglad w aparacie jest chyba w jpgu wiec sie tego nie widzi). Przez wlaczony ADL mialem zaciemniane zdjecia, a emulacja profili jest w lightroomie (ADL dziala no ale w capture nx) . Anyway to juz dotyczy sytuacji kiedy robisz w rawach, osobiscie wole rawa i insta-export niz jpga prosto z puchy. Pod katem lightrooma wiekszosc rzeczy mam wylaczone. Jak nie chcesz pudlowac to AF-C i jednopunkt albo 9-polowy no ale kadrowanie kursorami/guzikami, af-s daje opcje przekadrowania. Instrukcje tez polecam przeorac (ponadto przy kazdej opcji menu jest ? i skrotowy opis ::)