Zobacz pełną wersję : Test OKD 6x50 czyli 6 odsłon wzorcowego bokehu
Motto: "Nie zaczyna się zadania od >>A więc<<"
A więc dobry wieczór.
Dręczony wyrzutami sumienia za swoje notoryczne offtopy postanowiłem znów uczynić coś dla SPRAWY i pstryknąłem sześć zdjęć moimi aktualnie posiadanymi jasnymi pięćdziesiątkami.
Kulisy: A9 nieruszane na statywie i tylko kolejne przepinanie szkieł, samowyzwalacz 2s, balans bieli "Światło dzienne", ostrość ustawiana skrupulatnie na powierzchnię dolnej połowy liścia, odległość jakieś 1.3-1.4 metra, zero (niesłownie 0) obróbki, eksport ARW->JPG z Lightrooma bez zmniejszania i wyostrzania, ISO 100, przysłony - co chyba oczywiste - nieprzymknięte.
1. LEICA NOCTILUX-M 1:1/50, czas 1/800
https://wpkx.pl/_DSC4596C%20Noctilux.jpg
źródło (https://wpkx.pl/_DSC4596C%20Noctilux.jpg)
2. Nikon NIKKOR 50mm 1:1.2, czas 1/640
https://wpkx.pl/_DSC4597C%20Nikkor.jpg
źródło (https://wpkx.pl/_DSC4597C%20Nikkor.jpg)
3. Ernst Leitz GmbH Wetzlar Summarit f=5cm 1:1,5, czas 1/400
https://wpkx.pl/_DSC4598C%20Summarit.jpg
źródło (https://wpkx.pl/_DSC4598C%20Summarit.jpg)
4. Asahi Opt. Co. Lens made in Japan Super-Takumar 1:1.4/50, czas 1/320
https://wpkx.pl/_DSC4599C%20Takumar.jpg
źródło (https://wpkx.pl/_DSC4599C%20Takumar.jpg)
5. Carl Zeiss Planar 1,4/50 T* (Contax mount), czas 1/500
https://wpkx.pl/_DSC4600C%20Planar%20Contax.jpg
źródło (https://wpkx.pl/_DSC4600C%20Planar%20Contax.jpg)
6. Sony ZEISS Planar FE 1.4/50 ZA T*
https://wpkx.pl/_DSC4601C%20Planar%20Sony.jpg
źródło (https://wpkx.pl/_DSC4601C%20Planar%20Sony.jpg)
meliszipak
07-09-2018, 22:57
Summarit fajnie wypada. A to są lata pięćdziesiąte.
- - - - kolejny post - - - - - -
Chyba najstarszy z prezentowanych?
Mariusz, tak.
Te księżyce...
Dla mnie 1 i 6 za bokeh w światłach PGR i 1 za czas naświetlania w stosunku do reszty.
dareksad
07-09-2018, 23:27
Summarit zdecydowanie najciekawsze, (tańsza alternatywa Pancolara 55/1.4)
Drugi w kolejce Noctilux, dlatego lubię Mitakona 50/0.95 bo bardzo podobny bokehowo i 10x tańszy [emoji41]
Te planary niepodobne do siebie:)
Loxia 50 miałaby chyba podobny charakter do tego contaxowego 50/1.4 (tylko oczywiście z mniejszym rozmyciem).
cz4rnuch
07-09-2018, 23:53
Smaczne te jabłka? Co to za odmiana?
Ten Takumar to aż tak ociepla?
Leica noctilux za bardzo rozmywa, może to szkło trzeba trochę przymknąć? Tzn gdyby drugi plan był bliżej to robić na 1.0, ale jak jest tak daleko to ciekawe by było zobaczyć te zdjęcie na f 1,2 albo 1.4, bo tak to ciężko porównać. Teraz na 1.0 wygląda mniej ciekawie od innych.
Summarit mówicie? Mi te księżyce właśnie nie leżą. Wolę kółka.
Podoba mi się Planar ten od Contaxa no i … Nikkor. Te dwa bardziej od reszty.
Hm, wątek raczej do optyki.
Smaczne te jabłka? Co to za odmiana?
Tu wcale nie chodzi o jabłka, to ukryta kryptoreklama niemieckiej myśli motoryzacyjnej.
Ile za tego mersia?
;)
Nie lubię donutsów.
Zabrakło Sony 50 mm f/1.4 ZA.
Ten Takumar to aż tak ociepla?
Leica noctilux za bardzo rozmywa, może to szkło trzeba trochę przymknąć? Tzn gdyby drugi plan był bliżej to robić na 1.0, ale jak jest tak daleko to ciekawe by było zobaczyć te zdjęcie na f 1,2 albo 1.4, bo tak to ciężko porównać. Teraz na 1.0 wygląda mniej ciekawie od innych.
Summarit mówicie? Mi te księżyce właśnie nie leżą. Wolę kółka.
Podoba mi się Planar ten od Contaxa no i … Nikkor. Te dwa bardziej od reszty.
Hm, wątek raczej do optyki.
To przenieś. Razem z poprzednimi.
Takumar? Ociepla to mało powiedziane - on ma pomarańczowe soczewki. To jego słynna wada... i zaleta.
Noctilux - trudno. Te szkła kocha się lub nienawidzi, ale nie przymyka.
Noctilux - trudno. Te szkła kocha się lub nienawidzi, ale nie przymyka.Ale ma pierścień przysłony? ;)
Jak napisałem - to co się dzieje w nieostrości to kwestia odległości pierwszy plan (ostry) vs drugi plan. Gdyby drugi plan był bliżej to byłoby pewnie ciekawiej z Noctiluxa, a gorzej z pozostałych szkieł.
Pierścień przysłony ma, ale Woytek go zapunktował punktakiem w określonej pozycji, czyli jakby nie miał. :-D
Przyspawał w osłonie argonowej, bo to amelinium podobno.
Zresztą takie szkła powinny być dostępne w dwóch wersjach: z przysłoną i bez.
cz4rnuch
08-09-2018, 06:05
Ale ma pierścień przysłony? ;)...Noct 58/0.95 też pewnie będzie miał taki pierścień. Ciekawe ile z osób, które wydadzą na obiektyw równowartość 3-letniego auta, zrobi użytek z tego pierścienia tak by efekty były podobne do 50/1.8 w cenie 3 paczek łupanego słonecznika? :)
hostman22
08-09-2018, 10:03
jak od 1.4 bedzie trzymać poziom otusów to będzie mega używalne i uniwersalne ;P
cz4rnuch
08-09-2018, 10:08
Tak. Otus to synonim słowa uniwersalny.
hostman22
08-09-2018, 10:14
Tak. Otus to synonim słowa uniwersalny.
ale jesteśmy teraz przy właściwościach optycznych czy fizycznych..?
Summarit pozamiatał. Nikkor zaskakująco fajny...
madebyzosiek
08-09-2018, 19:06
A mnie się bardzo podoba Takumar, ale to pewnie temu, że miałem kiedyś 135 2.5 i podobnie ładnie rysował :) No i Nikkor ładnie... Kurcze, cały czas mnie kusi to szkło...
Takumar i Planar to wiadomka, ale Nikkor mnie zaskoczył.
Prawda? A ja od dawna mam ochotę na Nocta, i chyba go kiedyś, w przypływie szaleństwa, kupię.
Prawda? A ja od dawna mam ochotę na Nocta, i chyba go kiedyś, w przypływie szaleństwa, kupię.
Ja raz w przypływie szaleństwa prawie kupiłem Dreamlensa w okazyjnej cenie, ale na szczęście w ostatniej chwili ktoś przelicytował mnie o 50 euro :D Noctiego też jestem ciekaw, choć teoretycznie jest raczej nudny ;)
To za ile okazyjnie poszedł?
To za ile okazyjnie poszedł?
Poszedł za 1850$ - naprawdę b. tanio jak na to szkło.
Fakt...
Ale, ale, z tego wynika, że jednak została Ci kasa na moje A7II.
Fakt...
Ale, ale, z tego wynika, że jednak została Ci kasa na moje A7II.
Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło ;)
Zależy, dla kogo. Właśnie sprawdziłem konto - nihil novi sub sole.
Fakt...
Ale, ale, z tego wynika, że jednak została Ci kasa na moje A7II.
Genialny inkasent... :)
stafford
08-09-2018, 20:12
Właśnie sprawdziłem konto - nihil novi sub sole.
Chyba jednak nie do końca ;)
meliszipak
11-09-2018, 19:27
Ja nie jestem idiota i nie zapłacę.
Po pierwsze Mariuszu, to Ty sprzedajesz, i to drogo, więc raczej sam od siebie nie kupisz.
A po drugie, to Marcin właśnie mi zapłacił, a przy okazji nieco się pośmialiśmy.
meliszipak
11-09-2018, 19:48
To był żart oczywiście.
Kontynuując: Ale ja jestem idiota :)
Nie schlebiaj sobie - mnie nie dorównasz.
To kiedy wracasz do zieloności?
Zostałem tu by czytać fajne rzeczy na forum. A nie słuchać przepychanek. Nikt nie jest zainteresowany posiadaniem aktywnych modów mojego pokroju. Więc nie widzę potrzeby takich docinek z twojej strony. Ja już dawno wyciągnąłem rękę na zgodę do ciebie. Każdy sobie pisze co chce. Żyje jak chce. Co mnie to ;-)
meliszipak
11-09-2018, 20:14
Ale nie da się zaprzeczyć, że porównanie ciekawie pomyślane i swietne zrealizowane.
Można jakoś szerzej udostepnić bo takie perełki w sieci potrzebne.
Zostałem tu by czytać fajne rzeczy na forum. A nie słuchać przepychanek. Nikt nie jest zainteresowany posiadaniem aktywnych modów mojego pokroju. Więc nie widzę potrzeby takich docinek z twojej strony. Ja już dawno wyciągnąłem rękę na zgodę do ciebie. Każdy sobie pisze co chce. Żyje jak chce. Co mnie to ;-)
Oj, Piotruś, Piotruś... Żeby to jeszcze była prawda.
Tymczasem napisałeś, że zaraza się szerzy, a potem przeedytowałeś.
Poza tym donosisz na mnie. Więc może po prostu dodaj mnie do ignorowanych i nie będziesz musiał "słuchać przepychanek" (choć, o ile mi wiadomo, forum jest wciąż nieme).
A tak naprawdę, to chyba nikt za bardzo nie wie, o co Ci chodzi z Twoją krzywdą, skoro to Ty na złość babci odmrażasz sobie uszy... Może jednak lepiej włożyć czapkę?
Cha cha. No napisałem ale chciałem być miły i skasowałem.
Natomiast dochodzę do wniosku że już tutaj nie pasuje.
meliszipak
13-09-2018, 02:10
Ależ ten pierwszy summarit maluje:
https://www.flickr.com/photos/46569894@N06/28618058047/in/album-72157666456435287/
Brakuje mi tu Nikkora 50/1.8D jako wzorca.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.