Zobacz pełną wersję : 12 sierpnia - maksimum roju Perseidów
Powoli zbliża się noc, w której maksimum ma rój Perseidów, chyba najpopularniejszych meteorów. Z tej okazji napisałem krótki poradnik opisując co gdzie i jak.
Zachęcam do prób sfotografowania spadających gwiazd bo to całkiem spora frajda.
W tym roku mamy szczególnie korzystną sytuację. Maksimum przypada w nocy polskiego czasu i nie będzie nam przeszkadzał Księżyc.
Maksimum wypada w nocy 12/13 sierpnia jednak same Perseidy już są aktywne.
Link do poradnika: http://nightscapes.pl/blog/perseidy-2018-gdzie-szukac-na-niebie-i-jak-fotografowac/
Dziękuję, lecę czytać, może się skuszę :)
//EDIT
Przy okazji zapytam, po co przy tak długich czasach (zakładam, ok. 30 sekund) potrzebny pilot lub wężyk? Czy poruszenie aparatu na ułamek sekundy ma jakikolwiek wpływ przy tak długim naświetlaniu? Na logikę chyba nie ma, ale jak to jest w praktyce, przy fotografowaniu gwiazd?
//EDIT2
loki_p Zdążyłem wyedytować zanim odpisałeś.
Dziękuję, lecę czytać, może się skuszę :)
Nie ma tam żadnych cudów, większość to raczej oczywistości ale może ktoś skorzysta.
Tak sobie jeszcze myślę, że jeżeli przez poruszenie (trwające powiedzmy 1/10 sekundy) przesunięte punkty (gwiazdy) naświetlą się 300 razy mniej niż te docelowe po ekspozycji trwającej 30 sekund, to przecież zupełnie nie będzie tego na zdjęciu widać. Po co więc, wężyki, samowyzwalacze, piloty, wstępne podnoszenie lustra przy tak długim naświetlaniu?
krzysztofz24
01-08-2018, 15:17
loki_p dzieki za link, na pewno zobacze.
Ale mam tez pytanie o stacje ISS.
Dzisiaj mam nocke w pracy pod Wawa. Nie jest to srodek miasta, gwiazd troche widac.
A podobno dzisiaj sa bardzo dobre warunki do obserwacji Stacji ISS o godzinie
21:25-21:32.
Moglbys cos o tym napisac. W ktora strone patrzec?:-).
Czego sie spodziewac?. Jak ta stacja wyglada obserwowana golym okiem?
Chodzi mi pare porad, kilka zdan.
Tak sobie jeszcze myślę, że jeżeli przez poruszenie (trwające powiedzmy 1/10 sekundy) przesunięte punkty (gwiazdy) naświetlą się 300 razy mniej niż te docelowe po ekspozycji trwającej 30 sekund, to przecież zupełnie nie będzie tego na zdjęciu widać. Po co więc, wężyki, samowyzwalacze, piloty, wstępne podnoszenie lustra przy tak długim naświetlaniu?
Raz poruszysz mniej a raz bardziej. Jak się robi kilkaset zdjęć to fajnie jakby były nieporuszone. Można to później złożyć w jakiegoś startrailsa lub timelapse. Wężyk jest fajny bo blokujesz przycisk i zdjęcia się robią. Można też użyć wbudowanego w aparat interwałometru. Wstępne podnoszenie lustra jest bez sensu i chyba o nim nigdzie nie piszę przy Perseidach.
loki_p dzieki za link, na pewno zobacze.
Ale mam tez pytanie o stacje ISS.
Dzisiaj mam nocke w pracy pod Wawa. Nie jest to srodek miasta, gwiazd troche widac.
A podobno dzisiaj sa bardzo dobre warunki do obserwacji Stacji ISS o godzinie
21:25-21:32.
Moglbys cos o tym napisac. W ktora strone patrzec?:-).
Czego sie spodziewac?. Jak ta stacja wyglada obserwowana golym okiem?
Chodzi mi pare porad, kilka zdan.
O 21:30 nie jest jeszcze do końca ciemno więc nie wiem jak z tą widocznością będzie. Na pewno ISS będzie widać bo to bardzo jasny obiekt. Stacja będzie widoczna jako bardzo jasny punkt przelatujacy powoli przez całe niebo. Bardzo łatwa do zauważenia i raczej ciężko ją pomylić z czymś innym.
Do ustalenia pozycji polecam zainstalowanie jakiejś apki na telefon. Część z nich ma nawet opcję alarmu.
pozwole sobie podpiąć pod temat ISS, bo wydaje mi się że udało mi się przypadkowo zarejestrować jej przelot - mógłby ktoś ogarnięty w temacie potwierdzić, bo mam rozkminę czy ISS na mojej szerokości pojawia się tak wysoko nad horyzontem
poniżej 4 klatki po 25s na surowo wywołane RAWy z Exif
12217122181221912220
Stacja na bank. Przeloty sprawdzisz najprościej tu (tylko ustaw sobie dokładne współrzędne)
https://www.heavens-above.com/PassSummary.aspx?satid=25544&lat=52.4751&lng=-1.8298&loc=West+Midlands&alt=114&tz=GMT
@largo (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=54650) dzięki za link, znalazłem trochę czasu żeby pogrzebać w temacie i nie wiem co jest na powyższych zdjęciach ale to na pewno nie ISS, który w tym dokładnie czasie (okno 2 min) znajdował się niemal za moimi plecami i poza linią horyzontu. Nieco wcześniej był co prawda widoczny z tej lokalizacji (52.2313°N, 1.4911°W) ale nisko nad horyzontem
12327
a tutaj mapka przedstawiająca sytuację z podświetlonymi czasami wykonania zdjęć (1 i 2 o 1:39AM / 3 i 4 o 1:40AM) - jak widać ISS był dla mnie już poniżej horyzontu
12328
obiekt na moich zdjęciach przemieszcza się jakieś 60° nad horyzontem i z południa na północ
dzięki za zainteresowanie
eventy astronomiczne sierpnia
https://youtu.be/aFO9FhxrP5s
Program Stellarium pokazuje mi dla tych zdjęć tylko jednego satelitę... Cosmos 2242 :) Dokładnie w zenicie prawie 60 stopni, ale kierunek odwrotny; pólnoc-południe :)
Poza tym, on chyba nie mógłby tak mocno odbijać, jest na wysokości dwa razy wyższej, niż stacja.
spadających gwiazd
Szczyp z zakrętasem powinien Ci się należeć za te "gwiazdy", ale poradnik trochę Cię ratuje. ;)
Szczyp z zakrętasem powinien Ci się należeć za te "gwiazdy", ale poradnik trochę Cię ratuje. ;)
Oj tam, oj tam. Zabrakło cudzysłowu :)
dziennikarz
07-08-2018, 09:02
largo masz zamienione kierunki, bo mapę nieba trzymać należy nad głową. Co do satelitów wszelakich i ich śledzenia, namierzania oraz obserwacji to ja polecam https://www.heavens-above.com/ (https://www.heavens-above.com/main.aspx) Jest tam też link do aplikacji na smartfon lub tablet. A swoją drogą to dziś będzie ostatni przed przerwą widoczny z Polski przelot ISS.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.