Zobacz pełną wersję : Szybkozłączla/adapter do paska
themadablues
14-07-2018, 23:39
Witajcie,
Istnieje jakieś ustrojstwo,, jakby karabinczyk którym można połączyć standardowy pasek na szyję z body ? Żeby nie trzeba było za każdym razem tego mocować na nowo....
Wywal standardowy pasek. Kup Peak Design Slide. ;)
dziennikarz
15-07-2018, 01:17
Coś takiego? (https://dcfoto.pl/szeroki-pasek-do-aparatu-peak-design-slide-p14081.html#) co proponuje OjTam
Ja bym chyba nie zaufał tym pętelkom, ale mniejsza o to.
themadablues chce chyba zamontować coś do posiadanego paska??? Jeśli tak to przecież jest różnych karabińczyków od groma. Metalowe, plastikowe, różne mocowania. Do wyboru do koloru
Pierwszy lepszy z brzebu
11633
Ucho z karabińczykiem mocujesz z paskiem, samo ucho mocujesz na krótkich paskach do aparatów.
Nie bardzo tylko rozumiem po co taka kombinacja, ale rozumiem, że masz w tym jakiś cel.
Jeszcze taniej i prościej to dwa kawałki drutu i po problemie. Ja bym jednak odradzał stosowanie takich wynalazków do przyzwoitego sprzętu foto.
Tak jak proponuje OjTam kup albo najpierw wypróbuj gdzieś Peak Design Slide. Jest cały wątek o produktach Peak Design, to na początek może poczytaj.
dziennikarz
15-07-2018, 10:21
mmluty padło pytanie więc udzieliłem odpowiedzi. Sam nie jestem zwolennikiem takich rozwiązań i kompletnie nie czuję motywów. Zarówno Peak Design Slide jak i rozwiązanie stworzone metodą chałupniczą jest dla mnie równie bezsensu :)
nikoniarz
15-07-2018, 10:23
Zarówno Peak Design Slide jak i rozwiązanie stworzone metodą chałupniczą jest dla mnie równie bezsensu :)
Nie popadaj w przesadyzm :) Każde rozwiązanie jest dobre jeśli spełnia nasze oczekiwania.
dziennikarz
15-07-2018, 11:23
Nie popadaj w przesadyzm :) Każde rozwiązanie jest dobre jeśli spełnia nasze oczekiwania.
Ja tylko napisałem, że rozumiem idei pasków na szybkozłączkach. :)
Domke robi paski z szybkozłączką/karabińczykiem. Używam od lat i bardzo sobie chwalę. Jedyny problem to dostępność w Polsce
themadablues
15-07-2018, 12:31
Rzecz w tym, że mam już pasek, którego nie chcę wymieniać. Potrzebuję więc czegoś żeby po prostu łatwo i szybko połączyć pasek z aparatem bez konieczności każdorazowego przeciągania sznurków przez to plastikowe ustrojstwa.
dziennikarz
15-07-2018, 12:39
No to themadablues sposób, który ja podałem wcześniej będzie najprostszy i najtańszy jednocześnie.
Ja bym chyba nie zaufał tym pętelkom, ale mniejsza o to.
Ufasz zamiennikom aku a tym pętelkom nie? Zdziwiłbyś się jakie to odporne. ;)
D5 z N600/4 to nie problem.
Rzecz w tym, że mam już pasek, którego nie chcę wymieniać. Potrzebuję więc czegoś żeby po prostu łatwo i szybko połączyć pasek z aparatem bez konieczności każdorazowego przeciągania sznurków przez to plastikowe ustrojstwa.
Zwykły pasek można zmodyfikować, żeby użyć tak jak PD.
Potrzebujesz tego:
https://www.cyfrowe.pl/aparaty/peak-design-zaczepy-anchor-links-do-paska-v3.html
Tylko jakbyś się zdecydował, to pytaj o wersję kotwiczek. Szczegóły tu. (https://fotoblogia.pl/12399,peak-design-bezplatnie-wymienia-wadliwe-kotwice)
nikoniarz
15-07-2018, 14:09
D5 z N600/4 to nie problem.
Rozumiem, że znasz kogoś kto używa?
Rozumiem, że znasz kogoś kto używa?
Osobiście nie. Morten Hilmer (https://www.youtube.com/channel/UCYzMdQa5aD6dnKHLdBxDMkw) tak używa..
Tylko nie wiem, którą 600 ma.
No i jeszcze to:
http://blog.cyfrowe.pl/wp-content/uploads/2015/12/paski-10.jpg
źródło (http://blog.cyfrowe.pl/2015/12/09/peak-design-test/)
Klik w zdjęcie.
nikoniarz
15-07-2018, 14:31
Odważni ludzie :D
dziennikarz
16-07-2018, 06:10
Ufasz zamiennikom aku a tym pętelkom nie? Zdziwiłbyś się jakie to odporne. ;)
D5 z N600/4 to nie problem.
Nie o to chodzi. Te pętelki są dość cienkie. Mam uraz jeszcze z takich smyczek co też miały nomen omen takie szybkozłączki na końcu zakończone takimi pętelkami. Wytrzymałe to było, ale się z czasem przecierało. Wiadomo, że to było badziewie, ten system jest z pewnością z lepszego materiału i slot linki tej pętelki jest grubszy, ale jednak to pracuje a prawa fizyki są nieubłagane. Tam gdzie się zaciska zawsze się to też rusza i z czasem się będzie przecierać. Na nówce spokojnie powiesisz nawet większy ciężar niż pokazałeś na zdjęciu ale nie wiem na ile to jest trwałe. No i nadal nie qmam idei pasków na szybkozłączkach. :)
themadablues
16-07-2018, 09:17
Ufasz zamiennikom aku a tym pętelkom nie? Zdziwiłbyś się jakie to odporne. ;)
D5 z N600/4 to nie problem.
Zwykły pasek można zmodyfikować, żeby użyć tak jak PD.
Potrzebujesz tego:
https://www.cyfrowe.pl/aparaty/peak-design-zaczepy-anchor-links-do-paska-v3.html
Tylko jakbyś się zdecydował, to pytaj o wersję kotwiczek. Szczegóły tu. (https://fotoblogia.pl/12399,peak-design-bezplatnie-wymienia-wadliwe-kotwice)
Dzięki, chyba czegos takiego własnie szukam.
U mnie maksymalny ciężar to w tej chwili D600 z gripem i 85 1.4. Mowinno styknąć. Jak kikedyś się to znacząco zmieni, będa myslał nad nowym rozwiązaniem i tyle.
To może coś ze stajni wspomnianego Peak Design. Kupujesz takie coś https://peakdesign.pl/p/peak-design-anchor-links-zestaw-zaczepy-kotwice/ i podłączasz dowolny pasek.
Rzecz w tym, że mam już pasek, którego nie chcę wymieniać. Potrzebuję więc czegoś żeby po prostu łatwo i szybko połączyć pasek z aparatem bez konieczności każdorazowego przeciągania sznurków przez to plastikowe ustrojstwa.
PS. Jak widzę, ktoś już podpowiedział to rozwiązanie. A propos ciężaru sprzętu: noszę na PD Slide D700 z gripem, 70-200 plus czasami lampę. Nie zauważyłem do tej pory śladów zużycia.
Nie o to chodzi. Te pętelki są dość cienkie. Mam uraz jeszcze z takich smyczek co też miały nomen omen takie szybkozłączki na końcu zakończone takimi pętelkami. Wytrzymałe to było, ale się z czasem przecierało. Wiadomo, że to było badziewie, ten system jest z pewnością z lepszego materiału i slot linki tej pętelki jest grubszy, ale jednak to pracuje a prawa fizyki są nieubłagane. Tam gdzie się zaciska zawsze się to też rusza i z czasem się będzie przecierać. Na nówce spokojnie powiesisz nawet większy ciężar niż pokazałeś na zdjęciu ale nie wiem na ile to jest trwałe. No i nadal nie qmam idei pasków na szybkozłączkach. :)
Nie porównuj. Nie ma czego. ;)
A skoro nie kumasz idei szybkozłączek na paskach, to widać jeszcze tego nie potrzebowałeś.
Tym ktorzy obawiają się "sznureczków" w Peak Design mogę napisać, że od 1,5 roku noszę na tym po lesie zestaw z Tamronem 150-600 i o żadnych przetarciach ani śladu. To nie są sznureczki od chinczyka montowane do jakiejś smyczy. Kotwiczka ze "sznureczkiem" ma gwarantowaną wytrzymałość 90kg obciążenia, a "sznureczek" w miejscu minimalnego nawet przetarcia zmienia w tym miejscu kolor z czarnego na czerwony, co oznacza, że pora na wymianę kotwiczki. Zresztą te kotwiczki to tylko jedna z zalet tego systemu. Dla mnie najważniejsza to bezproblemowa regulacja długości paska pod pełnym obciążeniem jedną ręką, a druga to możliwość mocowania do kostki statywowej oraz uszek body. Ten system ma chyba tylko jedną poważną wadę którą jest cena, ale jakość w tym przypadku jest adekwatna.
w miejscu minimalnego nawet przetarcia zmienia w tym miejscu kolor z czarnego na czerwony, co oznacza, że pora na wymianę kotwiczki.
Usunęli żółtą warstwę? U mnie jeszcze jest, choć moje starsze. I nie. Jeszcze nie widać. Wiem z instrukcji.
Przepraszam masz rację czerwona warstwa jest pod żółtą. Mnie się jeszcze nic nie poprzecierało więc o tej żółtej zapomniałem.
Żółta: replace.
Czerwona: unsafe.
themadablues
16-07-2018, 12:27
No i cena nie jest jakaś tam tragiczna, 79 zł nowy komplet. Tam chyba 4 kotwiczki dają.
dziennikarz
16-07-2018, 13:13
A to to jest fajnie przemyślane w takim razie.
Ja noszę na kotwiczkach (PD Slide) D500+grip+Sigma 150-600 Sports razem to będzie około 4,5kg - nie widzę żadnych problemów ani oznak zużycia a mija już 1,5 roku odkąd całość współpracuje ze sobą.
I jak było wcześniej napisane - nie rozumieć idei pasków na szybkozłączkach może tylko ktoś kto do tej pory takiego rozwiązania nie potrzebował i/albo nie spróbował ;)
Do użytkowników pasków PD: co robicie z nimi, gdy wkładacie aparat do torby lub gdy wpinacie go do uchwytu przy pasku? Odłączacie pasek PD czy wkładacie do torby lub przepinacie do paska razem z nim? A jeśli odpinacie, to co dalej robicie z tym paskiem? Chowacie do kieszeni? Bo chyba nie wisi na szyi luzem? Sorry za tego typu pytania, ale zanim kupię pasek chcę ustalić czy poza pewnymi ułatwieniami jakie to przyniesie nie pojawią się nowe utrudnienia. Dodam, że właśnie zamówiłem uchwyt capture v3 z płytką i propadem.
Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
Do użytkowników pasków PD: co robicie z nimi, gdy wkładacie aparat do torby lub gdy wpinacie go do uchwytu przy pasku? Odłączacie pasek PD czy wkładacie do torby lub przepinacie do paska razem z nim? A jeśli odpinacie, to co dalej robicie z tym paskiem? Chowacie do kieszeni? Bo chyba nie wisi na szyi luzem? Sorry za tego typu pytania, ale zanim kupię pasek chcę ustalić czy poza pewnymi ułatwieniami jakie to przyniesie nie pojawią się nowe utrudnienia. Dodam, że właśnie zamówiłem uchwyt capture v3 z płytką i propadem.
Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
W moim przypadku to zależy. Mam małą torbę, więc różnie robię.
Jeśli chowam tylko na chwilę, bez dekielka i z tulipanem w pozycji bojowej, to pasek idzie w kieszeń spodni/bluzy/kurtki.
Jeśli zaś chowam na dłużej, z deklem i tulipanem do tyłu, to odpięty pasek idzie w torbę, na lub za aparat.
Da się schować podpięty pasek, ale nie jest to zbyt wygodnie.
Oczywiście, jak ktoś ma większą torbę/plecak, to tego problemu nie będzie, lub będzie mniejszy.
dziennikarz
16-07-2018, 14:23
nie rozumieć idei pasków na szybkozłączkach może tylko ktoś kto do tej pory takiego rozwiązania nie potrzebował i/albo nie spróbował ;)
Owszem, nie próbowałem, bo nie potrzebuję i nadal nie rozumiem po co odpinać pasek. Chowam aparaty do torby/plecaka z paskiem.
Owszem, nie próbowałem, bo nie potrzebuję i nadal nie rozumiem po co odpinać pasek. Chowam aparaty do torby/plecaka z paskiem.No właśnie. Ja też chowam do torby z firmowym paskiem nikona i nie stanowi to dla mnie problemu. Gdybym miał używać innego paska to tylko pod warunkiem, że nie musiałbym go każdorazowo odpinać. A z tego co czytam to np. taki PD Slide może być zbyt pękaty aby wygodnie zmieścić go w niewielkiej torbie bez misternego upychania...
Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
Owszem, nie próbowałem, bo nie potrzebuję i nadal nie rozumiem po co odpinać pasek. Chowam aparaty do torby/plecaka z paskiem.
No to już Ci mówię dlaczego to może być potrzebne, może zrozumiesz :) W przypadku noszenia zestawu D500 + S150-600 gdybym przypiął pasek do body to naprężenia na bagnecie po stronie body byłyby bardzo duże, obiektyw ciążyłby w dół wywierając sporą siłę na bagnet w body. W tym przypadku zatem mam dwie kotwiczki przytwierdzone do obiektywu a nie do body, siły rozkładają się inaczej, cały zestaw "wisi" na obiektywie a nie na body.
Gdy natomiast zakładam mniejszy obiektyw np S17-50 to wtedy przytwierdzam pasek do kotwiczek zamocowanych na body.
Jasne czy nie? :)
Poza tym paski dołączane do aparatów to za przeproszeniem straszne g.... kto raz spróbował wygodnego paska jakim np. jest PD Slide ten już nigdy nie wróci do zestawowego badziewia.
Poza tym paski dołączane do aparatów to za przeproszeniem straszne g.... kto raz spróbował wygodnego paska jakim np. jest PD Slide ten już nigdy nie wróci do zestawowego badziewia.
Polać mu, bo słusznie prawi. ;)
I to nawet nie o PD chodzi. Nawet zwykły pasek z neoprenu za parę zł będzie lepszy niż te, że się tak wyrażę, stockowe.
dziennikarz
16-07-2018, 14:42
Piechu no i to jest odpowiedź!!!! Wcześniej było o rozwiązaniu, które ma pozwolić na szybkie odpinanie paska od aparatu (od tego zaczął się wątek). Odpowiednie uchwycenie cięższych zestawów to jasna sprawa.
Co do paska "wygodniejszego". Tego systemu nie znam (nie próbowałem), ale kilkakrotnie miałem na sobie aparaty kolegów, którzy mieli coś co określali jako "wygodniejsze od kitowego". W tamtych wypadkach nie zauważyłem akurat różnicy mimo, że to były spore DXy, najczęściej z gripem. Może mam grubą skórę albo grubą kapotę :) Tak czy inaczej dla mnie EOT, bo wyjaśniłeś wszystko.
Polać mu, bo słusznie prawi. ;)
I to nawet nie o PD chodzi. Nawet zwykły pasek z neoprenu za parę zł będzie lepszy niż te, że się tak wyrażę, stockowe.
Ja paska od D500 nawet nie wypakowałem z folijki, leży na dnie kartonika ;)
Piechu no i to jest odpowiedź!!!! Wcześniej było o rozwiązaniu, które ma pozwolić na szybkie odpinanie paska od aparatu (od tego zaczął się wątek). Odpowiednie uchwycenie cięższych zestawów to jasna sprawa.
Co do paska "wygodniejszego". Tego systemu nie znam (nie próbowałem), ale kilkakrotnie miałem na sobie aparaty kolegów, którzy mieli coś co określali jako "wygodniejsze od kitowego". W tamtych wypadkach nie zauważyłem akurat różnicy mimo, że to były spore DXy, najczęściej z gripem. Może mam grubą skórę albo grubą kapotę :) Tak czy inaczej dla mnie EOT, bo wyjaśniłeś wszystko.
No to spoko :) Jest jeszcze jedna przydatna kwestia jeśli chodzi o odpinane paski. Czasami lubię fotografować trzymając aparat w łapsku a nie na szyi a nie lubię gdy mi się taki pasek majta. Tak samo gdy wrzucam zestaw na statyw, nie lubię gdy mi dynda taki pasek, dodatkowo smagany np. podmuchami wiatru.
Jest jeszcze jedna przydatna kwestia jeśli chodzi o odpinane paski. Czasami lubię fotografować trzymając aparat w łapsku a nie na szyi a nie lubię gdy mi się taki pasek majta. Tak samo gdy wrzucam zestaw na statyw, nie lubię gdy mi dynda taki pasek, dodatkowo smagany np. podmuchami wiatru.
No dobra, rozumiem po co Ci ten pasek. Ale samo jego częste odpinanie, przypinanie, chowanie do kieszeni, wyjmowanie z kieszeni też chyba jest pewną upierdliwością, czyż nie?
Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
No dobra, rozumiem po co Ci ten pasek. Ale samo jego częste odpinanie, przypinanie, chowanie do kieszeni, wyjmowanie z kieszeni też chyba jest pewną upierdliwością, czyż nie?
Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
Odpowiem krótko: nie.
themadablues
16-07-2018, 15:19
No dobra, rozumiem po co Ci ten pasek. Ale samo jego częste odpinanie, przypinanie, chowanie do kieszeni, wyjmowanie z kieszeni też chyba jest pewną upierdliwością, czyż nie?
Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
Własnie po to łatwy system odpinania, aby nie było to upierdliwe :)
OK rozumiem. Biorąc pod uwagę wszystkie plusy i minusy dla mnie to chyba jednak nie byłoby wygodne. Nie chcę mieć nowego obiektu troski (paska) przy fotografowaniu, o którym musiałbym pamiętać i wykonywać wokół niego jakieś operacje, których obecnie nie wykonuję z paskiem firmowym. Ale całkowicie rozumiem, że dla innych to może być wygodne. Dzięki za wyjaśnienia! [emoji57]
Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
Ale o to chodzi, że nic nie musisz za każdym razem odpinać. A właśnie upierdliwość jest wtedy, kiedy chcesz odpiąć "zwykły" pasek, spróbuj.
Ja używam zwykłego neoprenowego paska, czasem jak np. na statywie przeszkadza, wystarczy odpiąć 2 klamerki (takie wciskane) co trwa ułamek sekundy. Rzadko z tego korzystam, ale spróbuj zdemontować pasek firmowy. Poza tym komfort takiego paska, zwłaszcza latem, jest nieporównywalny z firmowym, aparat wydaje się lżejszy o 1/3 ;)
themadablues
16-07-2018, 15:41
Właśnie o to chodzi.
Ale o to chodzi, że nic nie musisz za każdym razem odpinać. A właśnie upierdliwość jest wtedy, kiedy chcesz odpiąć "zwykły" pasek, spróbuj.
Ja używam zwykłego neoprenowego paska, czasem jak np. na statywie przeszkadza, wystarczy odpiąć 2 klamerki (takie wciskane) co trwa ułamek sekundy. Rzadko z tego korzystam, ale spróbuj zdemontować pasek firmowy. Poza tym komfort takiego paska, zwłaszcza latem, jest nieporównywalny z firmowym, aparat wydaje się lżejszy o 1/3 ;)
Przy chowaniu sprzętu do torby (co z reguły robię zawsze, gdy nie zamierzam robić zdjęć przez najbliższe 2-3 min) musiałbym przecież odpinać pasek, aby zmieścił się w tejże niewielkiej torbie. A co do paska firmowego, to nigdy nie odczuwałem potrzeby, aby go odpiąć. Łatwo go szybko owinąć wokół aparatu i mieści się wraz z nim do torby. Jedyne zastosowanie paska takiego jak PD Slide w moim przypadku widzę wyłącznie w sytuacji, gdybym chciał nosić na nim przez dłuższy czas ciężki zestaw bez każdorazowego odkładania do torby. Wtedy rzeczywiście to rozwiązanie mogłoby się okazać wygodne dla mnie. Jak do tej pory jednak taki ciężki zestaw, tj. D750 + N70-200 f/2.8E FL używałem głównie do focenia sportu bez konieczności częstego przemieszczania się z miejsca na miejsce z aparatem u boku. Po prostu trzymam go cały czas w rękach gotowego do użytku. Ale w przyszłości przy sesjach wymagających przemieszczania się, gdzie w każdej chwili może nadarzyć się okazja do użycia sprzętu, to mogłoby być dość przydatne rozwiązanie, gdyż taki ciężki zestaw do naramiennej torby i tak się nie zmieści, więc trzeba by go ciągle odkładać do plecaka...
Do użytkowników pasków PD: co robicie z nimi, gdy wkładacie aparat do torby lub gdy wpinacie go do uchwytu przy pasku? Odłączacie pasek PD czy wkładacie do torby lub przepinacie do paska razem z nim? A jeśli odpinacie, to co dalej robicie z tym paskiem? Chowacie do kieszeni? Bo chyba nie wisi na szyi luzem? Sorry za tego typu pytania, ale zanim kupię pasek chcę ustalić czy poza pewnymi ułatwieniami jakie to przyniesie nie pojawią się nowe utrudnienia. Dodam, że właśnie zamówiłem uchwyt capture v3 z płytką i propadem.
jak zacząłem używać z capture z padem, zrezygnowałem z paska całkowicie, tyle że ja używam znacznie lżejszego sprzętu - także polecam poużywać i przemyśleć zasadność zakupu paska ;)
edit: oczywiście mam na myśli PD Slide
avzi jeżeli po zrobieniu zdjęcia zawsze wkładasz aparat do torby i wyjmujesz go przed każdym zdjęcie (serią zdjęć) to jakikolwiek pasek nie tylko PD jest Ci po prostu zbędny. Mówię z własnego doświadczenia ponieważ od czasu do czasu też tak robię i od kiedy mam PD nigdy w takiej sytuacji nie zakładam paska, bo po co? Pasek wtedy spokojnie leży zwinięty w torbie. Fotografowanie aparatem bez paska jest o wiele wygodniejsze.
Pasek firmowy przewieszony przez szyję pozwala jednak na odciążenie rąk w przerwach między zdjęciami, a poza tym traktuję go jako zabezpieczenie na wypadek wymknięcia się aparatu z rąk. Lepiej nie kusić losu.
Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
Jeszcze wygodniejsze jest trzymanie aparatu na pasie bez potrzeby chowania do torby / ściągania plecaka - przynajmniej mój najcięższy zestaw (D5500+16-80) przypięty do paska od spodni zupełnie nie przeszkadza i nie krępuje ruchów - nie wiem jak będzie w przypadku D750+24-70 ale liczę że jak dostaniesz paczkę to dasz znać :)
edit: jako zabezpieczenie przed wypadnięciem z dłoni jest Cuff albo Clutch (https://www.peakdesign.com/product/straps/clutch)
Używam PK od długiego czasu. Sama koncepcja odpinanego paska dla mnie jest użyteczna: jak idę na dłuższą wycieczkę biorę PK slide, a jak chce po prostu połazić po mieście z aparatem to PK Cuff. Samo przepinanie trwa zaledwie chwilę.
Przy chowaniu sprzętu do torby (co z reguły robię zawsze, gdy nie zamierzam robić zdjęć przez najbliższe 2-3 min) musiałbym przecież odpinać pasek, aby zmieścił się w tejże niewielkiej torbie. A co do paska firmowego, to nigdy nie odczuwałem potrzeby, aby go odpiąć. Łatwo go szybko owinąć wokół aparatu i mieści się wraz z nim do torby. Jedyne zastosowanie paska takiego jak PD Slide w moim przypadku widzę wyłącznie w sytuacji, gdybym chciał nosić na nim przez dłuższy czas ciężki zestaw bez każdorazowego odkładania do torby. Wtedy rzeczywiście to rozwiązanie mogłoby się okazać wygodne dla mnie. Jak do tej pory jednak taki ciężki zestaw, tj. D750 + N70-200 f/2.8E FL używałem głównie do focenia sportu bez konieczności częstego przemieszczania się z miejsca na miejsce z aparatem u boku. Po prostu trzymam go cały czas w rękach gotowego do użytku. Ale w przyszłości przy sesjach wymagających przemieszczania się, gdzie w każdej chwili może nadarzyć się okazja do użycia sprzętu, to mogłoby być dość przydatne rozwiązanie, gdyż taki ciężki zestaw do naramiennej torby i tak się nie zmieści, więc trzeba by go ciągle odkładać do plecaka...
Pasek możesz zostawić poza torbą ;)
Ja nie odpinam paska, ale jak mówiłem używam neoprenu, mieści się spokojnie w torbie, nic nie trzeba odpinać. Polecam pasek Matin, kilkadziesiąt złotych, jestem przekonany, że firmowy pójdzie w odstawkę. W sumie to nawet się dziwię, że ktokolwiek używa firmowych pasków ;)
rozsadny pasek w rozsadnej cenie , bez zbednego " baroku"
https://www.amazon.de/Hama-Kameragurt-Kamera-Tragegurt-L%C3%A4ngenverstellbar-Schnellverschluss/dp/B01L1LZZ38/ref=sr_1_8?s=ce-de&ie=UTF8&qid=1531809372&sr=1-8&keywords=kameragurt
Dyskusja o paskach nabrała rozmachu, a przy okazji nastąpił podział na grupę użytkowników PD którzy próbują przekonać, że to dobre rozwiązanie i tych którzy nigdy PD nie używali i widzą w tym systemie przerost formy nad treścią. Jeżeli celem jest wyłącznie łatwe odpięcie paska od body, to może faktycznie PD to zbyt skomplikowany system ponieważ w PD szybkie odpięcie mocowania paska to tylko środek do osiągnięcia celu. Moim zdaniem najważniejsza cecha systemu pasków PD to możliwość szybkiej zmiany zaczepienia jednego z końców paska z uszka aparatu na śrubę statywową i odwrotnie, co łącznie z szybką regulacją długości paska jedną ręką daje dużą wygodę noszenia aparatu w zależności od sytuacji. Tych ktorzy nie próbowali systemu PD i twierdzą, że jest im to niepotrzebne jest bardzo dużo, tych którzy wypróbowali i tak twierdzą jest raczej mało. I tak pewnie już zostanie.
Dyskusja o paskach nabrała rozmachu, a przy okazji nastąpił podział na grupę użytkowników PD którzy próbują przekonać, że to dobre rozwiązanie i tych którzy nigdy PD nie używali i widzą w tym systemie przerost formy nad treścią. Jeżeli celem jest wyłącznie łatwe odpięcie paska od body, to może faktycznie PD to zbyt skomplikowany system ponieważ w PD szybkie odpięcie mocowania paska to tylko środek do osiągnięcia celu. Moim zdaniem najważniejsza cecha systemu pasków PD to możliwość szybkiej zmiany zaczepienia jednego z końców paska z uszka aparatu na śrubę statywową i odwrotnie, co łącznie z szybką regulacją długości paska jedną ręką daje dużą wygodę noszenia aparatu w zależności od sytuacji. Tych ktorzy nie próbowali systemu PD i twierdzą, że jest im to niepotrzebne jest bardzo dużo, tych którzy wypróbowali i tak twierdzą jest raczej mało. I tak pewnie już zostanie.
kazdy ma jakies swoje preferncje.
mnie sie nigdy nie sprawdzilo , ani mnie nie przekonalo noszenie aparatu umocowanego " do gory nogami " za srube statywowa.
wedlug mnie jest mniej stabilne niz podwieszenie aparatu w dwoch punktach.
aparat " dynda" przy kazdym ruchu.
ale moze komus akurat odpowiada.
rowniez na statywie nie odpinam paska , b. czesto trzymam go w dloniach asekurujac w ten sposob aparat jesli podejrzewam mozliwosc przewrocenie statywu - np silny wiatr , albo urwisko / strome podloze.
dla mnie im prostszy pasek , im mniej gadgetow , tym mniej przeszkadza w fotografowaniu.
Natomiast fabryczne paski , te o szerokosci paru cm z bijacym po oczach napisem - nawet nie otwieram z opakowania kupujac aparat.
gdzies w piwnicy lezy pare sztuk w oryginalnie zafoliowane.
Zgoda, mocowanie za śrubę statywową w jednym punkcie jest okropne, jednak PD mocuje pasek jednym końcem za uszko body i równocześnie drugim końcem za śrubę. Efekt jest taki, że aparat przewieszony przez ramię przylega do biodra lub uda, w zależności od wyregulowanej długości i nic nie dynda, nawet przy lekkim biegu, co przy innym systemie zamocowania jest nie do pomyślenia. Tak noszę niekidy aparat z obiektywem 150-600 i jest całkiem wygodnie, kto nie próbował ten nie wierzy.
Jeszcze jedno pytanko do użytkowników PD Slide oraz uchwytu Capture. Czy można używać jednocześnie jednego i drugiego? To znaczy mieć wpięty aparat z obiektywem do uchwytu na biodrze (z propadem lub bez) i jednocześnie mieć sprzęt zabezpieczony paskiem "na listonosza"? Oczywiście po odpowiednim wyregulowaniu jego długości, aby nie spadał z ramienia. Czy to jest wygodne i czy ma w ogóle sens wg Was? W teorii sprzęt nie powinien się tak majtać jak w wersji z przypięciem tylko do PD Slide...
Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
Krzysztofh
17-07-2018, 14:42
To może i ja coś dodam.
Używam PD Slide oraz PD capture v3. Najcięższy zestaw jaki powiesiłem to D750 i N24-70/2.8.
Kiedyś myślałem że wydawanie kilkuset zł na coś co w zasadzie mam (oryginalny pasek) to zbędna ekstrawagancja.
Teraz wiem jak bardzo się myliłem. Ostatnio w maju zwiedzałem Wenecję po 11 godzin na nogach i aparat wisiał cały czas na pasku lub w uchwycie.
Nie wyobrażam sobie co kilka minut chować aparat do plecaka. Nie będę powtarzał argumentów wcześniej już przytaczanych, ale chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz. W ciepłym klimacie noszenie aparatu w rękach przyspiesza odklejanie się gum i niepotrzebnie pot z rąk cały czas ma kontakt z body i obiektywami. W czasie kiedy nie fociłem aparat swobodnie wisiał sobie na pasku i w ogóle nie przeszkadzał w łażeniu po mieście.
Kiedyś nosiłem aparat na ramieniu co było dużo bardziej niebezpieczne, bo żeby przewiesić aparat przez głowę i nosić na drugim ramieniu oryginalny pasek jest za krótki. W sytuacjach kiedy miałem zamiar schować aparat do plecaka zawsze odpinałem pasek, co jest czynnością banalną w przypadku PD.
Jeszcze jedno pytanko do użytkowników PD Slide oraz uchwytu Capture. Czy można używać jednocześnie jednego i drugiego? To znaczy mieć wpięty aparat z obiektywem do uchwytu na biodrze (z propadem lub bez) i jednocześnie mieć sprzęt zabezpieczony paskiem "na listonosza"? Oczywiście po odpowiednim wyregulowaniu jego długości, aby nie spadał z ramienia. Czy to jest wygodne i czy ma w ogóle sens wg Was? W teorii sprzęt nie powinien się tak majtać jak w wersji z przypięciem tylko do PD Slide...
Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
Można taki myk zastosować ale czy to wygodne i ma sens? Nie wiem.
Krzysztofh
17-07-2018, 16:32
Capture mam zamocowany do szelki plecaka i aparat noszę na wysokości klatki piersiowej, więc na to pytanie nie odpowiem, ale dodam, że zapięty pasek w niczym nie przeszkadza, aby płytkę capture wsuwać i wysuwać z uchwytu, chociaż jak używałem capture na ten czas odpinałem pasek aby się majtał przede mną. Natomiast muszę zdementować opinie że na pasku aparat się majta. Nic podobnego, wisi sobie swobodnie nawet podczas szybkiego marszu, choc dla wygody jest nieco stabilizowany prawą ręką, która i tak w tym czasie nie ma nic do roboty.
A czym się różni stary slide od nowego? Właśnie obejrzałem w sklepie wszystkie wersje kolorystyczne i najbardziej przypadł mi do gustu taki niebieski z poprzedniej wersji modelu. Nowe są tylko jasnoszare lub czarne.
Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
A czym się różni stary slide od nowego?
Wersją kotwiczek i brakiem płytki Arca w zestawie. W zamian uszko wkręcane w gniazdo statywowe jest.
Teoretycznie jest to możliwe, bo płytkę statywową PD przykręcasz do mocowania statywowego, a do płytki mocujesz kotwiczkę do paska. Praktycznie jednak nie odpowiem ponieważ nie używam uchwytu Capture. Wydaje mi się jednak, że jest to trochę przekombinowany sposób noszenia aparatu - do cięższych obiektywów to nic nie da, a do lżejszych jest zbędne. Jeszcze raz napiszę, jeżeli aparat zamocujesz do paska przy śrubie statywowej oraz na uszko i przewiesisz przez ramię to z dużym lub małym obiektywem nic nie dynda tylko dobrze przylega do biodra lub nogi więc po co ten uchwyt.
Krzysztofh
17-07-2018, 19:42
A czym się różni stary slide od nowego? Właśnie obejrzałem w sklepie wszystkie wersje kolorystyczne i najbardziej przypadł mi do gustu taki niebieski z poprzedniej wersji modelu. Nowe są tylko jasnoszare lub czarne.
Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
To chyba nawet lepiej że taki Ci się podoba, bo to chyba wersja 2, czyli nie ma potrzeby wymiany kotwiczek, co ma miejsce w wersji 3. PD wysyła je gratis po zgłoszeniu na ich stronie.
Różnica to silikonowe wstawki w starszych modelach są długie linie w nowym są kreski w poprzek a co do kotwic razem z wersją v3 dostaje sie nową wersję v4
Poniżej link do filmu z omówionymi różnicami w wersjach pd slide.
https://youtu.be/kMK3wqHgKFI
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.