PDA

Zobacz pełną wersję : Spekulacje o bezlustrach Nikon Z



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Jacek_Z
26-04-2018, 20:58
Wydzieliłem trochę postów z innej dyskusji.
Czas chyba już najwyższy by założyć wątek o bezlustrach FF firmy Nikon. Podobno mają być na jesieni (2018) i jest coraz więcej przecieków. Specyfikacja bagnetu była już "upubliczniona" kilka miesięcy temu.

Tak naprawdę to piszemy o bezlustrach u nikona, ale pamiętajmy, że Nikon ma bezlustra. System 1. Tak, wiem, spuśćmy na to zasłonę milczenia, ale fakt faktem - Nikon ma bezlustrekowce.
Ciekawe co nowego będzie w systemie FX.
Duża dziura i no wy bagnet - to prawie pewne. Stabilizacja matrycy? Podobno tak.

OjTam
02-07-2018, 22:33
Photokina coraz bliżej, więc coraz więcej plotek będzie.
Ciekawe czy to następcy D610 i D750 (D500?), czy bezlustra.
Bo raczej nie nowa linia lustrzanek. ;)

Fludi
02-07-2018, 22:36
Raczej bezlusterkowce, bo niby 2 były zapowiedziane.

Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka

OjTam
02-07-2018, 22:39
Niby racja.
Tak wygląda lista produktów nie zapowiedzianych, a zarejestrowanych:

N1622
Digital camera
Made in China → made in Thailand
Wi-Fi (2.4 GHz) · Bluetooth installed

N1710
Digital camera
Wi-Fi · Bluetooth installed (Wi-Fi has been tested at 2.4 GHz / 5 GHz (11 a / b / g / n / ac) at China MIIT, but only at 2.4 GHz (11 b / g / n) at Taiwan NCC.)
Battery: EN-EL15a or equivalent (used in the Nikon D7500, D7200, D7100, D7000, D850, D810A, D810, D800E, D800, D750, D610, and D500 DSLR Cameras)

N1711
Digital camera
Wi-Fi · Bluetooth installed
Battery: EN-EL15a or equivalent (used in the Nikon D7500, D7200, D7100, D7000, D850, D810A, D810, D800E, D800, D750, D610, and D500 DSLR Cameras)
The same radio part as N1710

N1718
Digital camera by Altek
Made in Thailand
Bluetooth installed (Wi-Fi not installed)
The same radio part as D3400 (D3500?)

N1721
Digital camera
Wi-Fi (2.4 GHz) · Bluetooth installed
AC adapter: EH-73P
The same radio parts as A 300 and Key Mission 170
Probably the rumored COOLPIX A1000

N16F1
Remote controller
Wire type: Bluetooth 4.1 + LE
Battery: Coin type lithium battery CR 2032

N16H0
Dot site for camera - I think the N16H0 dot site is an accessory for the P900 camera replacement or the A1000 - something similar to the Olympus EE-1 dot sight.



Czyli 5 puszek, z czego jedna to małpka (N1718), i prawdopodobnie kompakt z wyższej półki.

Jacek_Z
03-07-2018, 00:10
Też tak myślę. bezlustra zrobią z innymi akku. Następca D500 - nie, za szybko.
Albo następca D610 albo D750.

Bezlustra swoją drogą mogą pokazać.

OjTam
03-07-2018, 00:17
To dlaczego 2 puszki z tym aku zarejestrowane?
I dlaczego bezlustra z innym aku?

Fludi
03-07-2018, 00:33
Myślę, że mogą być z tym aku. Jedynka o ile dobrze kojarzę, też na nim była.

Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka

vego07
03-07-2018, 23:13
tłumaczone z nikonrumors
"Kontynuuję aktualizację mojej listy podejrzanych / oczekiwanych szczegółów dla nowego aparatu lustrzanego Nikon. Oto nowe informacje:

Skromna liczba MP - prawdopodobnie 24-28MP czujnik BSI (nowa technika z zaawansowanym AF)
Nikon kładzie duży nacisk na fotografowanie nowego lustrzanego aparatu (ergonomia, ładny wzór uchwytu, stabilizacja obrazu itp.)
Film 4K
Zakres cen od 2000 do 3000 USD
Dwa lustrzane aparaty Nikon najprawdopodobniej zostaną ogłoszone razem, ale wciąż nie są pewne co do kombinacji: jedna pełna klatka i jedna APS-C lub jedna niska MP (24MP?) I jedna wysoka liczba MP (48MP?). Zapewniona jest co najmniej jedna kamera bezramowa z pełną klatką.

Aktualizacja: mam teraz pierwszy zestaw rzekomych specyfikacji lustrzanek firmy Nikon. Wciąż próbuję zrozumieć szczegóły. Publikuje online za kilka godzin. Bądźcie czujni!

Wcześniej doniesienia o kamerach Nikon z lustrzanym odbiciem:

Nikon podobno celuje w Sony A7 III za pomocą nowego aparatu bez lustrzanek - jeśli to prawda, będzie to oznaczać, że będą używać czujnika z zakresu 24MP i docelowej ceny około 2000 USD.
Nowy aparat lustrzany firmy Nikon będzie wyposażony w funkcje / funkcje, których nigdy wcześniej nie wprowadzono (nie ma pewności, czy dotyczy to Nikon, kamer bez lustrzanych lustrzanek, czy też ogólnych informacji o branży). Aparat został zaprojektowany z myślą o ergonomii.
Co najmniej jeden nowy obiektyw z lustrzanym zoomem będzie miał zoom mocy (do nagrywania wideo).
Oficjalne ogłoszenie nowego aparatu lustrzanego Nikon jest podobno krótko przed Photokina, podczas gdy wysyłka ma rozpocząć się miesiąc po Photokina (było już wiele raportów na ogłoszenie w drugiej połowie 2018, zobacz to i ten post).
Nowy aparat lustrzany Nikon z pewnością będzie dostępny we wrześniu na Photokinie.
Powiedziano mi, że Nikon obecnie opracowuje dużą liczbę nowych obiektywów bez lusterek i jest to priorytet.
Nowy Nikonowy Z-lustrzany Nikon - potwierdzony przez wiele źródeł (wciąż można nazwać coś innego).
Nikon umieszcza wiele obrazów R & D w wizjerze.
Bardzo wyrafinowany nowy adapter F-mount - również potwierdzony przez wiele źródeł.
Dwa elektryczne silniki AF (brak nowych informacji)."

ksh
03-07-2018, 23:15
Nie wklejaj takich tłumaczeń, podawaj źródło najlepiej, domyślam się że to zebranie plotek i dywagacje na rumorsach nic nie wnoszące do tematu ?

OjTam
03-07-2018, 23:18
Tia. Google tłumacz stąd (https://nikonrumors.com/2018/07/03/nikon-mirrorless-camera-rumors-update-2.aspx/).

Obrazek2000
04-07-2018, 08:57
No i się jakies tam "rumory" pokazały...

https://nikonrumors.com/2018/07/03/first-set-of-rumored-specifications-for-the-nikon-mirrorless-cameras.aspx/

wlochatybb
08-07-2018, 09:37
https://nikonrumors.com/2018/07/04/nikon-mirrorless-camera-specs-recap.aspx/

Średnio to wyglada. Ale widać, ze matryca będzie od Sony. Czyli czas przesiąść się na canona lub Sony :p


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

wlochatybb
08-07-2018, 09:38
tłumaczone z nikonrumors
"Kontynuuję aktualizację mojej listy podejrzanych / oczekiwanych szczegółów dla nowego aparatu lustrzanego Nikon. Oto nowe informacje:

Skromna liczba MP - prawdopodobnie 24-28MP czujnik BSI (nowa technika z zaawansowanym AF)
Nikon kładzie duży nacisk na fotografowanie nowego lustrzanego aparatu (ergonomia, ładny wzór uchwytu, stabilizacja obrazu itp.)
Film 4K
Zakres cen od 2000 do 3000 USD
Dwa lustrzane aparaty Nikon najprawdopodobniej zostaną ogłoszone razem, ale wciąż nie są pewne co do kombinacji: jedna pełna klatka i jedna APS-C lub jedna niska MP (24MP?) I jedna wysoka liczba MP (48MP?). Zapewniona jest co najmniej jedna kamera bezramowa z pełną klatką.

Aktualizacja: mam teraz pierwszy zestaw rzekomych specyfikacji lustrzanek firmy Nikon. Wciąż próbuję zrozumieć szczegóły. Publikuje online za kilka godzin. Bądźcie czujni!

Wcześniej doniesienia o kamerach Nikon z lustrzanym odbiciem:

Nikon podobno celuje w Sony A7 III za pomocą nowego aparatu bez lustrzanek - jeśli to prawda, będzie to oznaczać, że będą używać czujnika z zakresu 24MP i docelowej ceny około 2000 USD.
Nowy aparat lustrzany firmy Nikon będzie wyposażony w funkcje / funkcje, których nigdy wcześniej nie wprowadzono (nie ma pewności, czy dotyczy to Nikon, kamer bez lustrzanych lustrzanek, czy też ogólnych informacji o branży). Aparat został zaprojektowany z myślą o ergonomii.
Co najmniej jeden nowy obiektyw z lustrzanym zoomem będzie miał zoom mocy (do nagrywania wideo).
Oficjalne ogłoszenie nowego aparatu lustrzanego Nikon jest podobno krótko przed Photokina, podczas gdy wysyłka ma rozpocząć się miesiąc po Photokina (było już wiele raportów na ogłoszenie w drugiej połowie 2018, zobacz to i ten post).
Nowy aparat lustrzany Nikon z pewnością będzie dostępny we wrześniu na Photokinie.
Powiedziano mi, że Nikon obecnie opracowuje dużą liczbę nowych obiektywów bez lusterek i jest to priorytet.
Nowy Nikonowy Z-lustrzany Nikon - potwierdzony przez wiele źródeł (wciąż można nazwać coś innego).
Nikon umieszcza wiele obrazów R & D w wizjerze.
Bardzo wyrafinowany nowy adapter F-mount - również potwierdzony przez wiele źródeł.
Dwa elektryczne silniki AF (brak nowych informacji)."

Przecież tego nie da się przeczytać. Masło maślane...


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

cz4rnuch
08-07-2018, 09:45
https://nikonrumors.com/2018/07/04/nikon-mirrorless-camera-specs-recap.aspx/

Średnio to wyglada...A co jest nie tak?

wlochatybb
08-07-2018, 09:49
A co jest nie tak?

Może to, że troszkę za późno? Oczywiście w końcowa oceną trzeba poczekać do wypuszczenia na rynek lub 1 testów, ale moim zdaniem Sony jest z 10 lat do przodu w tym temacie. A biorąc pod uwagę jaki chłam ostatnio wypuszcza Nikon, czyli tzw cięcie kosztów, to jakoś średnio to widzę. Ale to moje zdanie, No i mam nadzieje, że rozczaruje się.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

cz4rnuch
08-07-2018, 09:57
Nie przesadzaj z tymi 10 latami. Nikon miał już kiedyś system bezlusterkowy i pomijając rozmiar matrycy (który doprowadził do jego upadku) i małą ilość szkieł same aparaty nie były jakoś mocno zacofane. Technologię prawdopodobnie Nikon ma. A sama specka z tym rumorsów wygląda przecież dobrze, podobnie do tej z A7ek. Co do chłamu Nikona to najgorszy okres (D600, D750, D800) firma ma już chyba za sobą. Nowsze D500 czy D850 są już trochę na rynku i wygląda na to, że są to aparatki dopracowane.

PS Z tej specki nie chce mi się jedynie wierzyć w cenę (no i może te sloty na karty). 3k za aparat z 24-70 to podejrzanie mało, ale jeśli Nikon idzie po kosztach by na serio zawalczyć z Sony to może zdecydowali się na taki krok właśnie dlatego by zdobyć trochę rynku a cena to podstawowe narzędzie przy rozpychaniu się.

wlochatybb
08-07-2018, 10:10
PS Z tej specki nie chce mi się jedynie wierzyć w cenę (no i może te sloty na karty). 3k za aparat z 24-70 to podejrzanie mało, ale jeśli Nikon idzie po kosztach by na serio zawalczyć z Sony to może zdecydowali się na taki krok właśnie dlatego by zdobyć trochę rynku a cena to podstawowe narzędzie przy rozpychaniu się.

Może, ale jakiś zysk musza mieć. Jeśli będzie mały, a popularności sprzęt nie uzyska to będzie wtopa.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

MstrG
08-07-2018, 10:13
Jeszcze body nie weszło na rynek, nawet nie jest znana dokładna specyfikacja, a już jest "be" ;)

Dla mnie ideałem będzie odpowiednik A7III, do tego przejściówka na bagnet F. Jedno D750 sprzedam na rzecz takiego bezlustra.

demos7enes
08-07-2018, 10:15
Nie przesadzaj z tymi 10 latami. Nikon miał już kiedyś system bezlusterkowy i pomijając rozmiar matrycy (który doprowadził do jego upadku) i małą ilość szkieł same aparaty nie były jakoś mocno zacofane. Technologię prawdopodobnie Nikon ma. A sama specka z tym rumorsów wygląda przecież dobrze, podobnie do tej z A7ek. Co do chłamu Nikona to najgorszy okres (D600, D750, D800) firma ma już chyba za sobą. Nowsze D500 czy D850 są już trochę na rynku i wygląda na to, że są to aparatki dopracowane.

PS Z tej specki nie chce mi się jedynie wierzyć w cenę (no i może te sloty na karty). 3k za aparat z 24-70 to podejrzanie mało, ale jeśli Nikon idzie po kosztach by na serio zawalczyć z Sony to może zdecydowali się na taki krok właśnie dlatego by zdobyć trochę rynku a cena to podstawowe narzędzie przy rozpychaniu się.Co do ceny, to te szkło 24-70 to ma być F4 a nie F 2.8

cz4rnuch
08-07-2018, 10:33
Co do ceny, to te szkło 24-70 to ma być F4 a nie F 2.8Wiem o tym. Sprawdź ile kosztuje obiektyw 24-70/4 np w Sony. To ponad tysiąc euro. To by oznaczało, że samo body (to 24Mpx) będzie wycenione w okolicach 2k Euro. To bardzo tanio ogólnie, a jeśli wziąć pod uwagę, że to Nikon i że zapowiadali sprzęt premium to jest jeszcze mniej prawdopodobne. Poza tym te f/4 też nie jest pewne. Nikkor ma patent na bezlusterkowe 24-68 f/2.8-4 a ten obiektyw, jeśli powstanie, może być dość drogi.

- - - - kolejny post - - - - - -


Może, ale jakiś zysk musza mieć. Jeśli będzie mały, a popularności sprzęt nie uzyska to będzie wtopa...Dlaczego musi mieć zysk od samego początku? Jest wiele strategii rynkowych. Niektóre z nich zakładają, że na początku trzeba do interesu dopłacić po to by zyskać pozycję a dopiero potem zacząć zarabiać. Zarabiać można też na obiektywach, co akurat w działce foto nie byłoby ewenementem.

wlochatybb
08-07-2018, 10:34
Bardziej mnie interesuje NOCT, patent na F/0,95. Cena za szkła będzie pewnie „malutka”. No i czy nowy gwint „Z” będzie ewolucją czy rewolucją.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

cz4rnuch
08-07-2018, 10:36
Bagnet F nie ma już jak ewoluować, trzeba go ukatrupić i głęboko zakopać :) Z będzie (albo już jest) nowy i zaprojektowany od początku.

demos7enes
08-07-2018, 10:40
Wiem o tym. Sprawdź ile kosztuje obiektyw 24-70/4 np w Sony. To ponad tysiąc euro. To by oznaczało, że samo body (to 24Mpx) będzie wycenione w okolicach 2k Euro. To bardzo tanio ogólnie, a jeśli wziąć pod uwagę, że to Nikon i że zapowiadali sprzęt premium to jest jeszcze mniej prawdopodobne. Poza tym te f/4 też nie jest pewne. Nikkor ma patent na bezlusterkowe 24-68 f/2.8-4 a ten obiektyw może być dość drogi.

- - - - kolejny post - - - - - -

Dlatego musi mieć zysk od samego początku? Jest wiele strategii rynkowych. Niektóre z nich zakładają, że na początku trzeba do interesu dopłacić po to by zyskać pozycję a dopiero potem zacząć zarabiać. Zarabiać można też na obiektywach, co akurat w działce foto nie byłoby ewenementem.Szkła w Sony są drogie a Nikon musi też przyciągnąć ceną [emoji3]

Cena 3 tys euro za korpus 24 MP z 24-70 F4 wydaje mi się ciągle wyważoną propozycją.

Ktoś kto zastanawiał się nad kupnem D750 z 24-120 F4 będzie miał dylemat [emoji6]

cz4rnuch
08-07-2018, 10:44
Szkła w Sony są drogie a Nikon musi też przyciągnąć ceną [emoji3]Nowe szkła Nikona są tak samo drogie.


Cena 3 tys euro za korpus 24 MP z 24-70 F4 wydaje mi się ciągle wyważoną propozycją....Tak jak napisałem wcześniej 3K z 24-70 oznaczałoby, że samo body będzie w cenie podobnej do A7III, który w tej chwili uznaje się za wyceniony więcej niż dobrze. U Nikona drożej wyceniono mocno okrojone D600 czy D610, a bezlustro podobno ma być na wypasie. Coś mi się tu nie zgadza :) No, ale może się mylę, czego bym sobie jak najbardziej życzył.

wlochatybb
08-07-2018, 10:45
Szkła w Sony są drogie a Nikon musi też przyciągnąć ceną [emoji3]

Cena 3 tys euro za korpus 24 MP z 24-70 F4 wydaje mi się ciągle wyważoną propozycją.

Ktoś kto zastanawiał się nad kupnem D750 z 24-120 F4 będzie miał dylemat [emoji6]

Tylko czemu jak kupiłem niecały rok temu D750 to teraz idzie bezlusterkowiec.... ech....

Ciekawe ile będziemy czekać...



Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

MstrG
08-07-2018, 10:46
Tylko czemu jak kupiłem niecały rok temu D750 to teraz idzie bezlusterkowiec.... ech....

Ciekawe ile będziemy czekać...



Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Tak można czekać w nieskończoność. Bo zaraz wyjdzie coś innego, nowszego. Przez ten rok nie robiłeś zdjęć?

demos7enes
08-07-2018, 11:07
Tylko czemu jak kupiłem niecały rok temu D750 to teraz idzie bezlusterkowiec.... ech....

Ciekawe ile będziemy czekać...



Wysłane z iPad za pomocą TapatalkPodobnie jak ja [emoji3], ale jestem z niego bardzo zadowolony, btw jedyne co bym w nim chciał to AF-eye.

- Puszka nie robi gorszych zdjęć dlatego że wychodzi coś nowego [emoji6]

demos7enes
08-07-2018, 11:10
Nowe szkła Nikona są tak samo drogie.

Tak jak napisałem wcześniej 3K z 24-70 oznaczałoby, że samo body będzie w cenie podobnej do A7III, który w tej chwili uznaje się za wyceniony więcej niż dobrze. U Nikona drożej wyceniono mocno okrojone D600 czy D610, a bezlustro podobno ma być na wypasie. Coś mi się tu nie zgadza :) No, ale może się mylę, czego bym sobie jak najbardziej życzył.Cena d750 z 24-120 w dniu premiery to było €2799.00 [emoji3]

wlochatybb
08-07-2018, 11:12
Podobnie jak ja [emoji3], ale jestem z niego bardzo zadowolony, btw jedyne co bym w nim chciał to AF-eye.

- Puszka nie robi gorszych zdjęć dlatego że wychodzi coś nowego [emoji6]

Ale ja nie mówię, że jest zły. Przesiadka z d90 na D750 to kolosalna zmiana. Moim zdaniem jest ok. Jak na sprzęt, który wyszedł kilka lat temu... ;)


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

wlochatybb
08-07-2018, 11:14
Tak można czekać w nieskończoność. Bo zaraz wyjdzie coś innego, nowszego. Przez ten rok nie robiłeś zdjęć?

Oczywiście, że robiłem. Po co innego kupowałby puszkę? ;)


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

cz4rnuch
08-07-2018, 11:23
Cena d750 z 24-120 w dniu premiery to było €2799.00 [emoji3]

"The D750 has an MSRP of $2299/£1799 body only or $3599/£2349 with the 24-120mm F4G lens. In the rest of Europe it's priced at €2149 for the body and £2699 with the 24-85mm F3.5-4.5G lens." D600 w momencie premiery był droższy niż A7III ;) Inna sprawa, że było to kilka lat temu oraz że D750 to nadal jest sprzęt okrojony (mimo, że bardzo dobry). W tej chwili ten sam (niemłody już przecież zestaw) kosztuje 11000 PLNów. Firma przekonuje, że bezlustro będzie czymś co zaszachuje to co jest na rynku więc raczej będzie to sprzęt bezkompromisowy.

Jacek_Z
08-07-2018, 11:30
Z innej beczki. Na bezlustra założę chyba osobne podforum bo jak się wszystko pomiesza to bedzie kłopot. Tu tez raczej wydzielę niedługo spekulacje o bezlustrach N.

Stabilizacja w body? Ciekawie. Mam nadzieje ze bedzie mozliwa tez stabilizacja w optyce i wybór systemu.
Najwazniejsze pytanie to: co będzie umozliwiała przejściówka na dotychczasową optykę. Jak sprawny bedzie AF ze starą szklarnią.
O śrubokrecie trzeba bedzie zapomnieć. Dwa silniki - silnik do zmiany ogniskowej w zoomie?

Teu
08-07-2018, 11:40
(...) oraz że D750 to nadal jest sprzęt okrojony (mimo, że bardzo dobry) (...)

Tak z ciekawości: z czego okrojony?

nikoniarz
08-07-2018, 11:56
Tak z ciekawości: z czego okrojony?

To zależy z czym porównujemy :)

Fludi
08-07-2018, 12:05
D700 o ile dobrze pamiętam miał chyba gniazdo synchronizacji oraz czas do 1/8000s przy max 8kl/s. Także to chyba największe okrojenie w stosunku do poprzednika w D750. Bo teraz takie parametry to tylko w D850...

Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka

cz4rnuch
08-07-2018, 12:06
...Stabilizacja w body? Ciekawie. Mam nadzieje ze bedzie mozliwa tez stabilizacja w optyce i wybór systemu...Może oba systemy będą ze sobą współgrać, tak jak to robią na przykład Panasy.

...O śrubokrecie trzeba bedzie zapomnieć...Przejściówka od Sony chyba ma silniczek AFu i jeśli to prawda to Nikon może zrobić podobnie.


Tak z ciekawości: z czego okrojony?Może bardziej dyplomatycznie byłoby ująć to słowami, że nie wszystko jest z najwyższej półki. Co nie powinno dziwić, bo przecież nie jest to najwyższa półka i tak też jest wyceniona. Brak przycisku AF-ON, mniej alu i magnezu a więcej plastiku, wolniejsza i obliczona na mniej cykli migawka, synchro z lampą, AF z delikatnie mniejszym pokryciem kadru, dowalony nie wiadomo po co filtr dolnoprzepustowy, średnio szybka seria (nie można jej też dopalić jakimś atomowym aku). Bez większości z tych rzeczy da się żyć, a niektóre przynajmniej dla mnie to nawet plusy. Ale mimo to spodziewam się, że game changerze, jak to bezlustro zapowiada Nikon, nie będzie miejsca na kompromisy i półśrodki.

nikoniarz
08-07-2018, 12:09
nie będzie miejsca na kompromisy i półśrodki.

Nie ma korpusów bezkompromisowych. Nawet taki D5 oferuje coś kosztem czegoś.

cz4rnuch
08-07-2018, 12:16
Nie chodziło mi o filozofowanie. Po prostu raczej nie dadzą 1/4000 skoro można bez problemu uzyskać szybszą migawkę itp. Myślę, że szefostwo Nikona zdaje sobie sprawę z tego, ze zawsze są jakieś ograniczenia, ale poruszając się w strefie tych ograniczeń można zrobić coś na 100% możliwości albo zadowolić się niższym procentem.

ksh
08-07-2018, 12:33
Canon wypuścił na rynek bezlustra aps-c i tez mówiono że rynek juz pełny dobrych konstrukcji, a okazuje sie że to nr2 w sprzedaży bezluster.

Pełna klatka canona ma być w tym roku, od nikona w przyszłym, według mnie każdy dzień opóźnienia to straty bo wielu klientów nie wybierze marki nikon ponieważ nie ma w ofercie bezlustra.
Co do obiektywów, zobaczymy jaką metodę przyjmie nikon, mam nadzieję że nie taką jak sony bo jeszcze za 10 lat będziemy pisać że mała oferta i droga, oby wypuścili ciemne tanie zoomy i zestaw zgrabnych stałek, a ofertę pro niech na początek ograniczą do dwóch zoomów 2.8 i już.

cz4rnuch
08-07-2018, 12:41
...oby wypuścili... zestaw zgrabnych stałek...To już prawie pewne :):):) <<klik>> (https://nikonrumors.com/2017/09/07/new-nikon-patents-nikkor-52mm-f0-9-and-36mm-f1-2-full-frame-mirrorless-lenses.aspx/)

Jacek_Z
08-07-2018, 12:55
No i już wiemy co ma byc magnesem w bezlustrach nikona. Mistrzowskie posunięcie, trzeba przyznać. Zaoferują to, czego nie może dać Sony. Jasności 1.2 i 0.95. Może kiedyś 0.7.

cz4rnuch
08-07-2018, 13:08
Na 0,7 zawsze się skuszę. Szczególnie na Canonowską 0,7 L.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/07/rhumcompagniedesindesbouletdecanon2boute-1.jpg
źródło (https://www.lamaisonduvin.fr/wp-content/uploads/2016/11/rhum-compagnie-des-indes-boulet-de-canon-2-bouteille.jpg)

capo-di_tutti-capi
08-07-2018, 13:18
https://nikonrumors.com/2018/06/02/nikon-has-a-new-noct-trademark-for-cameras-and-lenses.aspx/

Było?

madebyzosiek
08-07-2018, 14:09
D700 o ile dobrze pamiętam miał chyba gniazdo synchronizacji oraz czas do 1/8000s przy max 8kl/s. Także to chyba największe okrojenie w stosunku do poprzednika w D750. Bo teraz takie parametry to tylko w D850...

Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu TapatalkaPrzecież D750 nie jest żadnym następcą D700. D700 zasadniczo nie ma następcy, w pewnym sensie wypełnia tą lukę D850.

OjTam
09-07-2018, 17:36
Kolejny przeciek:
https://nikonrumors.com/2018/07/09/additional-nikon-mirrorless-full-frame-camera-specifications-af-and-more.aspx/

hostman22
09-07-2018, 19:28
szkła z af o jasności 0.95 jakoś nie wierze ;)

bic44
10-07-2018, 08:42
Jak nie 0.95 to mogliby wreszcie odpowiedzieć na 1.2 konkurencji.

ksh
10-07-2018, 09:21
f/1.2 w bezlustrach u konkurencji ?
A te obiektywy w patentach to nie są jakieś kolosy zbliżone rozmiarami do armaty średniego kalibru ?

cz4rnuch
10-07-2018, 09:26
Som. U bezlustrzanej konkurencji najjaśniejsze są chyba Leiki i Mitakony, czyli manuale.

bic44
10-07-2018, 09:35
Mogą być w lustrach, a najlepiej dla obu systemów, żeby się zadziało ciekawie.

ksh
10-07-2018, 11:36
A najlepiej niech dodają bezlustra do każdej lustrzanki za free :)

Jeśli nikon przemyśli dobrze nowy bagnet to może poradzi sobie z obiektywami bo z tego co widzę odległości optyki od matrycy FF nie mogą być za małe bo pojawiają się problemy, dlatego wiele obiektywów wygląda jak wygląda np sigmy art do FE.

Nican czy kąty pod jakimi z układu soczewek obiektywu pada światło na sensor i ich mikroseoczewki ma znaczenie, czy przy małej odległości układu optycznego i co za tym idzie zmniejszaniu kąta zwłaszcza do skrajnych części sensora zaczynają pojawiać się straty i nawet sensor BSI tu może nie wyrobić ?

Fludi
10-07-2018, 13:14
Przecież D750 nie jest żadnym następcą D700. D700 zasadniczo nie ma następcy, w pewnym sensie wypełnia tą lukę D850.

Może i nie ma następcy, ale jakby nie patrzeć w jakimś stopniu zastąpił D700, który przestał być produkowany.
Podobnie jak i D7000 przy D90.
Jedno się kończy, coś innego się zaczyna... :)

Jacek_Z
10-07-2018, 14:26
Koesh - kąty mają znaczenie. Najlepiej jesli promienie padają prostopadle. Czym bardziej ukosnie tym gorzej. Producenci (Leica czy Sony) roznymi zabiegami minimalizują tego skutki. Softem lub innymi mikrosoczewkami na bokach kadru.
To wszystko ma różne swoje konsekwencje i dla systemu AF i dla winiety itp.

Nican
10-07-2018, 14:52
Nican czy kąty pod jakimi z układu soczewek obiektywu pada światło na sensor i ich mikroseoczewki ma znaczenie, czy przy małej odległości układu optycznego i co za tym idzie zmniejszaniu kąta zwłaszcza do skrajnych części sensora zaczynają pojawiać się straty i nawet sensor BSI tu może nie wyrobić ?

ma znaczenie z powodow konstrukcyjnych , ale mala odleglosc rejestrowa niczego jeszcze nie przesadza.
Nasze obiektywy sa dwuogniskowe .
Na obudowie podaje sie przednia ogniskowa.
ogniskowa tylna moze sie znacznie roznic.
Np. obiekty szerokokatne z przedu Maja krotka ogniskowa np 18 mm , a z tylu to moze byc 60 mm

ogolne rownanie soczewki napisal Newton i ma postac:

f1/x1 + f2/x2=1

f1,f2 - to ogniskowa przednia , tylna
x1 - odleglosc przedmiotu od przedniego punktu glownego
x2 - odleglosc obrazu od tylnego punktu glownego

jesli f1=f2 to rownanie sprowadza sie do znanej postaci pod nazwa rownania gaussa

1/x1+1/x2 =1/f

mimo malej odleglosci rejestrowej tylny punkt glowny moze byc wysuniety silnie do przodu ( nawet przed przednia soczewke - distagon ) , dzieki czemu promienie skrajne padaja pod katami mniej plaskimi.
Obiektywy moga byc rowniez telecentryzowane co urownolegla przebieg promieni po stronie obrazowej .

Gdyby nie ta sztuczka z podwojna ogniskowa , to zarowno rozdzielczosc jak i winieta by sie pogarszaly zgodnie z cosinusem kata padania , a az tak zle nie ma.

mozna to sobie w uproszczeniu tak wytlumaczyc , ze np dla obiektywu 50 mm odleglosc matrycy od punktu glownego musi wynosic zawsze 50 mm niezaleznie od odleglosci rejestrowej ( dla nastawy na nieskonczonosc). Czyli tyle samo w sony co w canonie. dawniej bylo inaczej - odleglosc rejestrowa ograniczala najkrotsza ogniskowa. sukcesem byly obiektyw dwudziestoparo mm dla FF.

ksh
10-07-2018, 15:18
Czyli teoretycznie tylna soczewka czym bliżej matrycy to powinna być większa ?


https://i.imgur.com/tSJgZNv.jpg
źródło (https://i.imgur.com/tSJgZNv.jpg)

Podejrzewam że Nikon nie popełni takiego głupstwa jak bagnet E w sony, które przy pełnej klatce powoduje pewne ograniczenia, może dlatego stałki sigmy są takie wielgachne ?

Nican
10-07-2018, 15:38
teoretycznie srednica zrenicy wyjsciowej (pojedynczej sooczewki ) ma znaczenie dla jasnosci.

mozna powiedziec , ze im wieksza mozliwa srednica tylnych soczewek tym wieksza mozliwa jasnosc jaka Dany bagnet jest w stanie przeniesc.

im tylna soczewka (pojedyncza - uproszczenie myslowe) blizej matrycy , tym moze miec mniejsza srednice , przy tej samej jasnosci co soczewka o wiekszej srednicy ale bardziej oddalona.

na rysunku ktory pokazales w kierunku ku prawej mamy soczewki o coraz krotszej ogniskowej i tej samej srednicy , czyli coraz jasniejsze.

And.N
10-07-2018, 16:08
f/1.2 w bezlustrach u konkurencji ?
Som, som:-) Olympus 1.2 17mm (https://www.fotopolis.pl/testy/obiektywy/30205-olympus-m-zuiko-digital-ed-17-mm-f-1-2-pro-test-obiektywu), Olympus 1.2 25mm (https://www.optyczne.pl/index.php?test=obiektywu&test_ob=414), Olympus 1.2 45mm (https://www.fotopolis.pl/testy/obiektywy/29561-olympus-m-zuiko-digital-ed-45-mm-f-1-2-pro-test-obiektywu), Panasonic 1.2 42,5mm (https://www.optyczne.pl/316.1-Test_obiektywu-Panasonic_Leica_DG_Nocticron_42.5_mm_f_1.2_Asph._P .O.I.S.-Wst%C4%99p.html)

Nican
10-07-2018, 16:12
czesto popelniany blad przy wyjasnieniu dlaczego aparaty z mniejsza odlegloscia rejestrowa daja bardziej plaski kat padania swiatla na matryce ( gorsza rozdzilczosc , wieksza winieta).

to nie jest Prawda

krotki szkic.
mamy dwa aparaty o roznej odleglosci rejestrowej R

ale dla tej samej ogniskowej odleglosc plaszczyzny glownej obiektywowod matrycy w obu przypadkach jest identyczna - kat padania na matryce ten sam.

czesto ludzie szkicuja soczewke w poblizu bagnetu , czyli blizej i rzeczywiscie kat padania jest bardziej plaski , ale to jest dla krotszej ogniskowej.

R2 wieksze od R1
X2 = X1

11461

ksh
10-07-2018, 18:03
na rysunku ktory pokazales w kierunku ku prawej mamy soczewki o coraz krotszej ogniskowej i tej samej srednicy , czyli coraz jasniejsze. A jeśli założymy że na rysunku są trzy odmnienne konstrukcje obiektywów o takiej samej ogniskowej ?
Chodzi mi o to że konstrukcja np sigmy art byłaby ta pierwsza na rysunku, a po prawej np naleśnik jakiś.
Teraz kwestia mikrosoczewek na matrycy, które muszą sobie poradzić z tym że czym bliżej soczewka matrycy tym większy kąt i straty ( na rysunku czerwony to zobrazowany jeden piksel/sensor na matrycy ).

A jeśli tylna soczewka byłaby duża to mogłoby być idealnie ?


https://i.imgur.com/XNGa0VP.jpg
źródło (https://i.imgur.com/XNGa0VP.jpg)

Jacek_Z
10-07-2018, 19:54
Tele najczęściej mają ostatnią soczewkę całkiem daleko od matrycy. Gorzej z szerokimi kątami, w praktyce maja ostatnią soczewką tak blisko jak się da.
Taki jak narysowałeś - większa soczewka to potencjalnie bardziej prostopadłe padanie promieni światła. Stąd ważna jest duża dziura. Mamy wtedy np. możliwość uzyskania mniejszej winiety.

Nican
11-07-2018, 07:19
A jeśli założymy że na rysunku są trzy odmnienne konstrukcje obiektywów o takiej samej ogniskowej ?
Chodzi mi o to że konstrukcja np sigmy art byłaby ta pierwsza na rysunku, a po prawej np naleśnik jakiś.
Teraz kwestia mikrosoczewek na matrycy, które muszą sobie poradzić z tym że czym bliżej soczewka matrycy tym większy kąt i straty ( na rysunku czerwony to zobrazowany jeden piksel/sensor na matrycy ).

A jeśli tylna soczewka byłaby duża to mogłoby być idealnie ?


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/07/XNGa0VP-1.jpg
źródło (https://i.imgur.com/XNGa0VP.jpg)


analizujac doslownie ten szkic to obiektyw z prawej jest zdecydowanie najjasniejszy - ma najkrotsza ogniskowa po stronie obrazowej i najwieksza srednice soczewki.

jesli po stronie przedmiotowej wszystkie trzy Maja miec te sama ogniskowa , oznacza to , ze wbrew pozorom obiektyw po prawej stronie bedzie mial najwieksza srednice - bedzie najwiekszy . W narysowanym ukladzie to nie bedzie nalesnik.

oczywiscie, ze im bardziej prostopadle pada swiatlo na matryce , tym korzystniej , ale mala odleglosc rejestrowa nieczego nie przesadza .
to zalezy od konstrukcji optyki.

mala odleglosc rejestrowa pozwala ewentualnie na stosowanie krotszych obiektywow ( ogniskowych) , ktore nie musza byc typu Retro ( czyli odwroconymi teleobiektywami ) , co pozwala na mniejsza ich budowe. Ale oczywiscie oplacone to jest wieksza vinietta.

w sumie mozna powiedziec , ze krotsza odleglosc rejestrowa daje konstruktorom wiecej mozliwosci w doborze optyki , ale nie oznacza automatem gorszej jakosci obrazowania.
kat padania swiatla moze byc w zaleznnosci od optyki dokladnie Taki sam jak dla aparatow z wieksza odlegloscia rejestrowa np lustrzanek.

Jesli trzeba - mozna sie zblizyc do matrycy nie komplikujac zbytnio konstrukcji obiektywu , czyli obiektyw bedze mniejszy , lzejszy , niz obiektyw o oanalogicznej ogniskowej dla dslr. Slowem - krotsza odleglosc rejestrowa umozliwia budowe mniejszych obiektywow szerokokatnych.

ksh
11-07-2018, 09:11
A czy uważasz że jeśli system jak np nikon z lustrem posiada w modele z matrycami tradycyjnymi jak i BSI to czy ten obiektyw ze szkicu na środku będzie działał gorzej na matrycy tradycyjnej, a lepiej na BSI ?
Czyli jeśli tworzymy nowy system bez lustra gdzie matryce zapewne będą BSI i gdzie system mikro soczewek będzie bardziej zaawansowany, do tego bagnet pozwoli na konstrukcje optyki lepiej dostosowane do pełnej klatki to efekt moze być piorunujący pod względem "wydajności" świetlnej, działania af i ogólnie minimalizowania degradacji obrazu na brzegach kadru ?

Nican
11-07-2018, 10:09
A czy uważasz że jeśli system jak np nikon z lustrem posiada w modele z matrycami tradycyjnymi jak i BSI to czy ten obiektyw ze szkicu na środku będzie działał gorzej na matrycy tradycyjnej, a lepiej na BSI ?
Czyli jeśli tworzymy nowy system bez lustra gdzie matryce zapewne będą BSI i gdzie system mikro soczewek będzie bardziej zaawansowany, do tego bagnet pozwoli na konstrukcje optyki lepiej dostosowane do pełnej klatki to efekt moze być piorunujący pod względem "wydajności" świetlnej, działania af i ogólnie minimalizowania degradacji obrazu na brzegach kadru ?

od ponad 10 - ciu lat nikomu nie udalo sie w technologii cmos krzemowej uzyskac efektu piorunujacego.
jest postep , mozna mowic o ewolucji i to na szerokim polu.
bardziej wydajne procesory pozwolily na stosowanie skuteczniejszych algorytmow odszumiania , co z kolei pozwolilo na zmniejszenie wymiarow fotodiody , czyli zwiekszenie rozdzielczosci itd.

BSI zwieksza nieco wydajnosc kwantowa matryc - to nie jest duzo , ok 1/ 3 ev - ale zawsze cos .

na szkicach pominales mikrosoczewki , ktore zbieraja swiatlo padajace pod katem i Maja skupic na fotodiodzie .
w praktyce oczywiscie nie udaje sie skupic swiatla w 100% . jest dyfrakcja , sa aberacje, jest odbicie , pochlanianie.

byly matryce se skosnymi pixelami , sa polkuliste , Samsung produkuje matryce w ktorych pixele sa oddzielone rodzajem " plotu " odbijajacego , co ma za zadanie zmniejszyc poprzeczna dyfuzje swiatla.
Jest postep , ale nie wynika on w zakresie jakosci obrazowania z faktu pozbycia sie Lustra.
Wyeliminowanie Lustra ma te korzysc , ze zostaja wyliminowane wstrrzasy aparatu , co ma znaczenie przy fotografowaniu z reki na czasach ok 1/ 10 sek. Uzysk jest wyrazny o ile pamietam cos ok 20 - 30% na rozdzielczosci obrazowania. Wlasciwie nie jest to tyle uzysk co ograniczenie strat.
Zauwaz , ze flagowy d850 ma porownywalna DR z d800 sprzed 5-ciu lat . Podobnie a7 ma porownywalna z pierwszymi modelami- jest postep , ale nie ma piorunujacego skoku.

Pozbycie sie Lustra w niczym nie utrudnia pracy matrycy .

Szumy w ciaglej pracy ?
Pomierzylem kiedys to.

Wzrost temperatury matrycy po pol godziny ciaglej pracy wynosi ok 65 stopni C w warunkach std otoczenia.
wzrost poziomu szumu na obrazie jest niemierzalny . Statystyczna zaleznosc ( krzywa korelacji ) pokazuje ze jest to wzrost o 0,04%/Minute ( z pamieci , moze sie myle co do wielkosci , w kazdym razie smiesznie niska wartosc) - w ogole niezauwazalne , trudno mierzalne.

reasumujac - z faktu pozbycia sie Lustra nie oczekuje skoku jakosciowego , jesli juz bedzie to z innych powodow.

Bardziej obawiam sie piorunujacych cen
co do C jestem niemal pewien , ze cena bedzie niekceptowalnie wysoka , z tego powodu nie zagrozi S.

Gdyby C zastosowal ten sam bagnet z ewentualna przelotka ( zwykly pierscien posredni ) to byc moze bylby to Argument ze wzgledu na optyke.
Nowa optyka projektowana dla mniejszej odleglosci rejestrowej , starsza z przelotka funkcjonujaca bezstratnie.

Ale na to musimy dlugo czekac. w pierwszej generacji obawiam sie , beda to aparaty z chorobami wieku dzieciecego, dopiero w drugiej oczekiwalbym uztecznych aparatow.
Jakby nie bylo, sony ma pod tym wzgledem wyprzedzeinie dobrych 10 - ciu lat w stosunku do wielkich N i C .

ksh
11-07-2018, 10:50
od ponad 10 - ciu lat nikomu nie udalo sie w technologii cmos krzemowej uzyskac efektu piorunujacego.
jest postep , mozna mowic o ewolucji i to na szerokim polu.
Pomyśl jakie parametry moigłaby mieć matryca taka jak siedzi w D850 ale np 12 albo 16Mpix, przecież tam ISO milion było by ładne :)


bardziej wydajne procesory pozwolily na stosowanie skuteczniejszych algorytmow odszumiania , co z kolei pozwolilo na zmniejszenie wymiarow fotodiody , czyli zwiekszenie rozdzielczosci itd.
Proces technologiczny produkcji matryc jest istotny, małe straty i szybkość "odprowadzania" informacji, do tego ewolucje BSI.


BSI zwieksza nieco wydajnosc kwantowa matryc - to nie jest duzo , ok 1/ 3 ev - ale zawsze cos .
Przesunięcie sensora z dna "tunelu" na górę może dać więcej z odpowiednią optyką.
Do tego bardziej zaawansowane i precyzyjne tworzenie mikro soczewek.


Zauwaz , ze flagowy d850 ma porownywalna DR z d800 sprzed 5-ciu lat . Podobnie a7 ma porownywalna z pierwszymi modelami- jest postep , ale nie ma piorunujacego skoku.
To jest koszt jaki ponosi się przez upakowanie matrycy, przecież matryca nie składa się z samych sensorów, między nimi są "martwe" miejsca, jest więcej informacji, więcej prądu, może więcej ciepłą, które przy zmniejszaniu procesu wpływa negatywnie nawet przy mniejszych wartościach.


z faktu pozbycia sie Lustra nie oczekuje skoku jakosciowego , jesli juz bedzie to z innych powodow.
Ja mam nadzieję że konstrukcje obiektywów wykonane od zera pod bezlustro gdzie nie ogranicza bagnet i nie trzeba matrycy dostosowywac do obecnej szklarni da dobre efekty, jestem pewien że będzie lepiej niż w sony, które męczy się z bagnetem zrobionym do bezluster aps-c.

cz4rnuch
11-07-2018, 11:12
Na razie to od Nikona lepsze optycznie szkła robi nie tylko męczące się Sony, ale także Canon czy Sigma. Trochę za dużo hurraoptymizmu w tych Twoich postach. Lepiej do sprawy podchodzić na chłodno to i ewentualne rozczarowanie mniej zaboli ;) A jak się człowiek przyjemnie rozczaruje to też nie zaszkodzi.

Nican
11-07-2018, 12:23
Pomyśl jakie parametry moigłaby mieć matryca taka jak siedzi w D850 ale np 12 albo 16Mpix, przecież tam ISO milion było by ładne :)

.

jesli mam juz myslec co by bylo gdyby , to od razu wole sobie pomyslec co by bylo , gdyby istniala matryca grafenowa , albo jeszcze lepiej kwantowa wykorzystujaca zjawisko splatania.

traci sie w ten sposob mniej czasu .

ksh
11-07-2018, 12:27
To nie jest hurraoptymizm tylko dywagacje i spekulacje, logika podpowiada jak może być, a jak będzie to wyjdzie za jakiś czas.
Raczej próbujemy ogarnąć kwestie techniczną i dlaczego jest tak np w sony czy w nikonie itd.
Pamiętam jak były plotki o pełnej klatce sony przed premierą A7 i jak się rozpisywano że przeciez ten bagnet się nie nadaje, że ogranicza mozłiwości konstrukcyjne obiektywów, że nie da się robić zgrabnych zoomów jak w m4/3 lub aps-c itd, coś w tym jest przyznasz ?

Jeśli canon i nikon zrobi o jeden malutki krok przed sony w kwestii technicznego rozwiązania gabarytów/jakości optyk do bezlustra ff to sony nie będzie miało skrupułów olać bagnet F i klientów, którzy wybaczą ponownie im wszystko ( nie żeby nikon był lepszy ale są teraz w innej sytuacji, w gorszej od strony zacofania w ofercie bezlustaer, a w lepszej od strony brania doświadczenia z poligony o nazwie sony FE ).

cz4rnuch
11-07-2018, 13:09
Przyznać się jedynie mogę, bez bicia, że nie wiem jakim cudem dałoby się zrobić pod pełną klatkę zoomy tak zgrabne jak pod aps-c albo pod m43 :)

OjTam
11-07-2018, 13:14
Przyznać się jedynie mogę, bez bicia, że nie wiem jakim cudem dałoby się zrobić pod pełną klatkę zoomy tak zgrabne jak pod aps-c albo pod m43 :)

Nie jestem optykiem, ale teoretycznie powinna pomóc soczewka fresnela. Skoro telestałki z nią na pokładzie są krótsze, to może i na zoomach by się dało. Tylko na szerokość to raczej nie pomoże.

cz4rnuch
11-07-2018, 13:23
Są jakieś przeciwwskazania odnośnie tego, żeby nie można było stosować fresnelowskich soczewek do optyki kryjącej np: aps-c? Jeśli nie to problem pozostaje nadal aktualny :)

capo-di_tutti-capi
11-07-2018, 13:58
Dlatego fajnie by było żeby Nikon nie gonił w obiektywy f/1.4 a powtórzył udaną serię stałoogniskowych f/1.8.

Jak duży jest sonowy FE 35/1.4 -każdy wie.
Jak drogi -również.

F/1.4 może być dla ogniskowych 50 i 85mm jako uzupełnienie plebejskich f/1.8 -o tych ogniskowych.

ksh
11-07-2018, 15:04
YN 35mm f/2 jest do pełnej klatki, ma af i jest zgrabne, a ja mam taki zestaw:

Arsat 50mm f/2, nie wiele większy od zakrętki :)

https://i.imgur.com/7gDyps5.jpg
źródło (https://i.imgur.com/7gDyps5.jpg)

krzysztofz24
11-07-2018, 15:30
Za duzo tutaj Panowie technikali forumowych;-) a za malo marketingu i ekonomi.
A to tym drugim kieruje sie Nikon chcac wykroic swoj kawalek z rynku bezlusterkowcow.

Jak maja byc dwa bezlusterkowce, to logicznym byloby wypuscic jeden tanszy z APS-C
i drozszy FF.
Taki aparat musi miec najlepiej lanserski styl retro;-). Tak jak to robi Fuji i Olympus.
Zgrabne male szkielka, calkowicie nowe.
Zeby maly, zgrabny bezlusterkowiec tworzyl harmonijna calosc z nowym szklem.
Ale jednoczesnie musi byc w pelni funkcjonalna przejsciowka zeby mozna bylo podpiac
"lustrzankowe" szkla Nikona.
Nikon nie moze sie odciac od swojej dotychczasowej optyki bo bylby to strzal w kolano.
Nabywca musi miec poczucie ciaglosci marki, nie moze buc zmuszony do zakupu nowych szkiel bo "stare lustrzankowe" nie pasuja.
Bo wtedy rownie dobrze mozna nabyc inna marke.
A tak najpierw idzie bezlusterkowiec plus jakis zgrabny standard w komplecie.
Braki ogarniamy starymi szklami. Ale jednoczesnie sa dostepne male i zgrabne nowe szkla. W takim wypadku Nikon moze pokazac bezlusterkowce z doslownie 3 szkalmi na start. I stopniowo powiekszac oferte optyki do bezlusterkowcow.
A jakby dwc calkiem nowy bagnet niekompatybilny przez przejsciowke ze stara szklarnia.
To tylko napis bedzie mial cos wspolnego z marka Nikon.

cz4rnuch
11-07-2018, 16:21
Czemu nowy bagnet ma być niekompatybilny z lustrzaną szklarnią? Do tej pory wszystkie firmy, które siedziały w dslr i poszły w bezlustra takie przejściówki zrobiły. Mamy nawet przejściówki z Nikona na system Sony E od jakichś Chińczyków a Nikon ma sobie nie dać rady z własnym bagnetem?

morzon
11-07-2018, 16:24
Taki aparat musi miec najlepiej lanserski styl retro;-). Tak jak to robi Fuji i Olympus.
Zgrabne male szkielka, calkowicie nowe.


No, tylko sony zupełnie tak nie robi, a radzi sobie chyba znacznie lepiej od tych wymienionych. Coś kulawo to brzmi.

Ja przyznam, że zacząłem całkiem mocno wyczekiwać tych bezluster. Chodziło mi po głowie jakieś stare A7 na wyjazdy, nowe A7III kusiło mnie możliwościami video (mam tam jakiś pomysł na to), ale mocno zniechęcało zmienianie systemu. Jedną puszkę i tak muszę zmienić w najbliższym czasie, więc taka premiera byłaby naprawdę miłym prezentem. Liczę po cichu, że nikon będąc w takiej sytuacji w jakiej jest (czyli mocno do tyłu w bezlustrach) rzuci coś co zwróci uwagę i przekona część rynku do siebie (tak jak było np z D3/D700), a żeby tak było to i parametry i cena powinny być conajmniej atrakcyjne (tak jak było np z D700 i D750). Trzymam kciuki.

ksh
11-07-2018, 16:26
Moda na retro chyba juz się zakończyła patrząc na mizerna sprzedaż fuji, a w olympusie nabijają sprzedaż modelami ep-l.

cz4rnuch
11-07-2018, 17:47
Co do wyglądu to już na dzień dobry można założyć, że jaki by ten Nikon Zet nie był to i tak nie będzie najbrzydszy (bo tu rządzi Sony). No chyba, że wymyślą coś jeszcze gorszego niż Nikon Df. Osobiście spodziewam się jakichś prostych, nieprzekombinowanych linii. I to by, moim zdaniem, było fajne i ponadczasowe. Ale moda na retro jest, nie da się tego ukryć. Sony w bezlustrach wygrywa, bo ma atut w postaci pełnej klatki, ale jest bardzo brzydką aparatką. Niech lepiej Nikon nie idzie tą drogą.

ksh
11-07-2018, 18:02
Akurat do a7 dwójek i trójek nie ma się co czepiać, jest ok, retro styl potrafi zmęczyć, mody przemijają.


https://holidaybays.com/wp-content/uploads/2017/05/Mirrorless-Camera-For-Travel-Photography-1024x530.jpeg
źródło (https://holidaybays.com/wp-content/uploads/2017/05/Mirrorless-Camera-For-Travel-Photography-1024x530.jpeg)

krzysztofz24
11-07-2018, 18:05
No wlasnie mam nadzieje, ze Nikon wlasnie zrobi nowy bagnet, ale w pelni kompatybilny z "starymi" szklami przez przejsciowke.
Czyli cos nowego, ale jest mozliwosc podpiecia dotychczasowej szklarni.

Co do wygladu retro. To Sony mimo ze wyglada paskudnie:-), najwiecej sprzedaje.
Bo po prostu najdluzej robi bezlustra i jako jedyne ma FF w nich.
Juz tak dywagujac o wygladzie i funkcjonalnosci. To spojrzcie na aparaty Nikona albo Canona. Troche roznic jest w wygladzie i filozofi nt guzikologi obslugi, ale to wyglada i jest funkcjonalne.
Tymczasem Sonny od poczatku wypiela sie na dziedzictwo Minolty i robi
guzikologiczno-obslugowe;-) koszmarki. Wyglad tez nie bardzo mz.
No coz, firma od telewizorow:-).

Tymczasem Nikon ma pelno aparatow w swoim dorobku, jest sie na czym wzorowac.
A moze stylistyka a'la dalmierz z wizjerkiem z boku?
Wyobrazcie sobie zgrabne body w tym stylu z rownie zgrabna staleczka lub 24-70 f2.8.
Toz to idealny aparat do dyskretnego streetu, czyli dla reportera lub podrozniczy do dyskretnej foto.
Normalnie konkurencja/podrobka dla Leiki moglaby byc;-)

Ligo
11-07-2018, 18:29
Ja poproszę FM-D. Może być z dokręcanym gripem z potężną baterią.

jony
11-07-2018, 19:55
No wlasnie mam nadzieje, ze Nikon wlasnie zrobi nowy bagnet, ale w pelni kompatybilny z "starymi" szklami przez przejsciowke.
Czyli cos nowego, ale jest mozliwosc podpiecia dotychczasowej szklarni.
Wyobrazcie sobie zgrabne body w tym stylu z rownie zgrabna staleczka lub 24-70 f2.8.
Toz to idealny aparat do dyskretnego streetu, czyli dla reportera lub podrozniczy do dyskretnej foto.


Dobry zoom o jasności 2,8 ma swoje rozmiary fizyczne i swoją wagę. Podobnie bardzo jasna stałka ma też swoje rozmiary. Wymiary obiektywów do FF (full frame) wynikają z praw fizyki i stopnia skomplikowania obiektywów

Obiektyw Nikon 52mm f/0.9 full frame mirrorless ma projektowaną długość całkowitą 256.8 mm

Moim zdaniem do fotografii podróżniczej wystarczy zoom 24-70(75) o jasności 4 dla kogoś kto koniecznie chce mieć mirrorless Nikona.

bryk77
18-07-2018, 02:57
Nie wiem co Nikon zaprezentuje i nawet myślę, że może to być rozczarowanie względem obecnych aparatów Sony. Przynajmniej pierwszy bezlusterkowiec Nikona, bo potem nadrobią. Myślę tak, bo chyba w sporym pośpiechu chcą wejść na rynek wspomnianych bezlusterkowców aby Sony ich całkiem nie wygryzło.

ksh
18-07-2018, 09:21
Pośpiechu to ja tu raczej nie dostrzegam bo pierwsze plotki były o roku 2017, a ostatnie pewne info wskazuje na premiery w 2019 roku, canon też mocno wstrzymuje premiery pełnej klatki bez lustra ( może jednak 2018 rok będzie ), tak jak wspominałem obie firmy raczej będą "walczyć" swoimi nowościami z przeciekami o sony A7IV, więc poprzeczka bardzo wysoko postawiona.
Pytanie czy obie firmy wejdą mocno w rynek czy będzie to rozciągnięte w stylu, prezentacja w marcu, sprzedaż w czerwcu, a dostępność w sierpniu, do tego obiektywy za rok, dwa trzy... ?

Jacek_Z
18-07-2018, 15:35
Pośpiechu to nie ma, w Nikonie wiedzą o tej potrzebie od kilku lat.
Z jednej strony powinni pokazać na co ich stać, ale z drugiej, jak będzie wtopa...
Sprzęt jest testowany przez kilkunastu fotografów (tak myslę), ale czy oni wyłapią to co mogą wyłapać dziesiątki tysięcy nabywców?

OjTam
18-07-2018, 15:47
Chodzą ploty o prezentacji pod koniec lipca, i początku sprzedaży (pre-ordery?) miesiąc później.
25 lipca Nikon kończy 101 lat. Całkiem sensowna data do pokazania nowego produktu.

bryk77
20-07-2018, 06:38
Pośpiechu to nie ma, w Nikonie wiedzą o tej potrzebie od kilku lat.
Z jednej strony powinni pokazać na co ich stać, ale z drugiej, jak będzie wtopa...
Sprzęt jest testowany przez kilkunastu fotografów (tak myslę), ale czy oni wyłapią to co mogą wyłapać dziesiątki tysięcy nabywców?


Jeśli tak spojrzeć na zachowanie Nikona przez pryzmat bezużytecznego af-u w trybie filmowania to rzeczywiście nie ma pośpiechu. W końcu Canon ma już w 5D mkIII od 2012 Dual Pixel af, do którego Nikon może jedynie wzdychać.

Nican
20-07-2018, 06:44
Jeśli tak spojrzeć na zachowanie Nikona przez pryzmat bezużytecznego af-u w trybie filmowania to rzeczywiście nie ma pośpiechu. W końcu Canon ma już w 5D mkIII od 2012 Dual Pixel af, do którego Nikon może jedynie wzdychać.

5dmk3 nie mial dual pixel.

docxxx
20-07-2018, 08:44
Pośpiechu to nie ma, w Nikonie wiedzą o tej potrzebie od kilku lat.
Z jednej strony powinni pokazać na co ich stać, ale z drugiej, jak będzie wtopa...

Jeśli masz na myśli AF, to w przypadku jego działania w podobnym stylu jak jest to obecnie w ich DSLR, to mogą tego bezlusterkowska nawet nie wypuszczać na rynek, bo to będzie od razu ich pogrzeb.

Michaelius
20-07-2018, 09:57
Chciałbym by ktoś kiedyś zrobił bezlustro z sensownym czasem życia na baterii - zamiast robić prawie płaskie kompletnie nie wygodne do trzymania sprzęty w stylu Fuji (odpuściłem zakup po przymierzeniu się w sklepie do T10) to mogliby dać coś wielkości Nikonowskiej serii D5x00 i upchnać tam większą baterię. Tak by chociaż te 800 zdjęć trzymało.

ksh
20-07-2018, 10:17
Czyli niech dadzą lustro i wizjer optyczny... ;)
Niestety ale ta technologia zjada dużo prądu, sensor pracuje cały czas jak jest podgląd na ekranie/wizjerze, o af nie ma się co martwić bo to też efekt technologii obecny u wszystkich firm.

Jacek_Z
20-07-2018, 12:13
Jeśli masz na myśli AF, to w przypadku jego działania w podobnym stylu jak jest to obecnie w ich DSLR, to mogą tego bezlusterkowska nawet nie wypuszczać na rynek, bo to będzie od razu ich pogrzeb.
Tak, myslę o AF i o kompatybilności optyki.
AF może się zmieniać z modelu na model, skoro czujniki sa na matrycy to kazde kolejne body może spisywać się coraz lepiej. Ale jak zaczną źle, to nikt o tym nie pomysli i wyrobi się opinia.


Jeśli tak spojrzeć na zachowanie Nikona przez pryzmat bezużytecznego af-u w trybie filmowania to rzeczywiście nie ma pośpiechu.Lustrzanka i bezlustro to dwie różne sprawy. Bardzo różne. Większość lustrzankowców woli używac wizjer optyczny. Nikon nie daje czujników fazy na matrycy i to ... dobrze dla obrazu fotograficznego. Gorzej dla tych co lubią LV lub filmowanie.
W bezlustrach nie ma wyjścia, trzeba dać czujniki AF na matrycy, bo detekcja kontrastu skutkuje zbyt powolnym działaniem AF i zawodzi przy śledzeniu obiektów dynamicznie mieniających odległość.
AF w Nikon 1 był chwalony, zdaje się. Tylko, że tam była mała matryca i spora GO. FX to będzie wyzwanie i tu Sony ma przewagę, ma doświadczenie w oprogramowaniu systemu na matrycach o różnej ilości Mpx. Miejmy nadzieję, że Nikon nie da ciała.

grizz
20-07-2018, 14:51
.
W bezlustrach nie ma wyjścia, trzeba dać czujniki AF na matrycy, bo detekcja kontrastu skutkuje zbyt powolnym działaniem AF i zawodzi przy śledzeniu obiektów dynamicznie mieniających odległość.
.

Zobacz co Panasonic zrobił że śledzeniem kontrastu w g9

bryk77
20-07-2018, 16:58
5dmk3 nie mial dual pixel.


Mea culpa ;)



Chciałbym by ktoś kiedyś zrobił bezlustro z sensownym czasem życia na baterii - zamiast robić prawie płaskie kompletnie nie wygodne do trzymania sprzęty w stylu Fuji (odpuściłem zakup po przymierzeniu się w sklepie do T10) to mogliby dać coś wielkości Nikonowskiej serii D5x00 i upchnać tam większą baterię. Tak by chociaż te 800 zdjęć trzymało.

X-T10? Jeśli chcesz wygodny do trzymania bezlusterkowiec to chyba trzeba brać coś pokroju Olympusa E-M1 lub w przypadku Fuji, X-T1 a nie jego miniaturową wersję X-T10. Baterie są coraz lepsze - tu ukłon w stronę Sony A7 III.

Jacek_Z
20-07-2018, 20:46
Zobacz co Panasonic zrobił że śledzeniem kontrastu w g9Pisałem o dużych matrycach. Nikon 1 miał świetny AF. To zupełnie się nie musi przełożyć na Nikona Z (o ile tak się będzie zwał FX).

Michaelius
22-07-2018, 18:56
Czyli niech dadzą lustro i wizjer optyczny... ;)
Niestety ale ta technologia zjada dużo prądu, sensor pracuje cały czas jak jest podgląd na ekranie/wizjerze, o af nie ma się co martwić bo to też efekt technologii obecny u wszystkich firm.

Nie do końca- zazwyczaj wystarczyłoby po prostu dać drugą baterię - jednocześnie powiększając miejsce uchwytu i byłby kształt lustrzanki i wygoda :)

Jacek_Z
22-07-2018, 19:55
Zdaje się że premiera Nikona będzie w tym tygodniu.

ksh
22-07-2018, 20:43
A członek zarządu w maju zapowiadał ze za rok, no ale zobaczymy.

capo-di_tutti-capi
23-07-2018, 09:54
Pierwsza zapowiedź wideo https://nikonrumors.com/2018/07/23/breaking-is-that-the-first-nikon-mirrorless-camera-teaser-video.aspx/

OjTam
23-07-2018, 12:14
Świecący bagnet? Wypas. :mrgreen:

Michaelius
23-07-2018, 12:19
Teraz w sprzęcie dla graczy wszystko ma podświetlenie na Ledach RGB to może Nikon postanowił się czymś wyróżnić na rynku foto :D
Będą to reklamować jako ułatwienie przy zmienianiu obiektywów.

Jacek_Z
23-07-2018, 12:19
Watpię :)

PS. Pentax ma bagnet oświetlony led. Ma to ułatwić wymianę obiektywów jak się robi astrofotografię. Naciągane to, bo i tak każdy ma latarkę choćby w smartfonie.

cz4rnuch
23-07-2018, 12:24
Nie naciągane tylko, jak sam napisałeś, jest to ułatwienie, bo łatwiej to zrobić mając wbudowane źródło światła niż jedną ręką sobie świecić komórką a drugą wymieniać obiektyw.

OjTam
23-07-2018, 12:24
Watpię :)

PS. Pentax ma bagnet oświetlony led. Ma to ułatwić wymianę obiektywów jak się robi astrofotografię. Naciągane to, bo i tak każdy ma latarkę choćby w smartfonie.

Podświetlany bagnet mniej wali po oczach niż latarka. Jeszcze imho powinien na czerwono świecić. Czerwony mniej osłabia adaptację wzroku do ciemności. ;)

PS, Jacek
Tu (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=283017) jest jeszcze jeden temat o bezlustrach. Część postów się dubluje.

cz4rnuch
23-07-2018, 12:26
Czerwony, podświetlany pierścień to byłaby darmowa reklama Canona.

krzysztofz24
23-07-2018, 12:40
Sie spieracie jak male dzieci:-);-)
Jak to bedzie podswietlnie z diod RGB to mozna sobie dowolny kolor ustawic, jak w podzespolach komputerowych:-).

cz4rnuch
23-07-2018, 12:44
A w menu Nikona możesz sobie dowolnie ustawić czcionkę i jej wielkość jak w wordzie? :)

krzysztofz24
23-07-2018, 15:35
My tu sie smiejemy, ale czasy kiedy w aparatach beda funkcje " wrzuc slitfocie lub selfie na face lub instagrama bezposrednio z aparatu", sa tuz za rogiem:-)

cz4rnuch
23-07-2018, 15:49
Za rogiem? Nie jesteś Pan na czasie :)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/07/4JPG-1.jpg
źródło (http://1.bp.blogspot.com/-cw_ehFRKqaA/U_s1upmTofI/AAAAAAAAJrI/QYTOZRUXYCA/s1600/4.JPG)

tbogdanowicz
23-07-2018, 16:05
Czerwony, podświetlany pierścień to byłaby darmowa reklama Canona.
Dostępne będą trzy jedynie słuszne kolory: ŻÓŁTY, ŻÓŁTY i ŻÓŁTY :mrgreen:.

OjTam
23-07-2018, 16:07
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2018/07/Nikon-Z-mirrorles-camera-leaked-picture.jpg
źródło (https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2018/07/Nikon-Z-mirrorles-camera-leaked-picture.jpg)

cz4rnuch
23-07-2018, 16:25
Wygląda okej choć z tej perspektywy zadu nie urywa. Grip trochę jakby na siłę dospawany, ale o ile dobrze się to będzie trzymać to pewnie esteci jakoś to przełkną.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/07/7974ad70ce5804fd46f603e1e2f2360025c6ff65-1.jpg
źródło (https://uploads.disquscdn.com/images/7974ad70ce5804fd46f603e1e2f2360025c6ff653ac19cb212 b659809b807b2f.jpg)

wacha321
23-07-2018, 18:03
Czekam nie tyle na premierę a na informacje jak to działa z adapterem na bagnet F. Mam nadzieję, że nikon zrobił to jak należy bo jak nie to ceny naszych szkieł będą spadać na łeb na szyję.

Teu
23-07-2018, 19:00
bo jak nie to ceny naszych szkieł będą spadać na łeb na szyję.
Liczę na to. ?

ksh
23-07-2018, 19:46
Jest parę obiektywów, które bym po TAKIEJ przecenie z chęcią kupił :)

cz4rnuch
23-07-2018, 20:28
Przejściówkę zrobią na bank i pewnie będzie ona działać przynajmniej poprawnie. Do tego braki w szklarni systemowej, przez pierwsze kilka lat, i z mega promocji zrobią się jakieś nieracjonalne podwyżki używanej szklarni z bagnetem F :( Jeśli ktoś pamięta jak mocno podrożało wszelkiego typu pleśniacze truchło po spopularyzowaniu się bezlustrzanych pełnych klatek ten niech lepiej kupuje teraz, póki Nikkory kosztują tyle ile kosztują. Bo potem będzie drożej.

bryk77
23-07-2018, 21:59
Czy jest tu jeszcze ktoś, kto chętnie by przygarnął bezlusterkowca FX, ale nie lubi Sony? :grin:

Jacek_Z
23-07-2018, 23:49
Lubienie (bądź nie) Sony nie jest sednem sprawy. Chodzi o współpracę z Nikkorami. Jeśli ta będzie zła, to jedna z najważniejszych zalet Nikona zniknie. Zostanie kwestia AFu. No i potencjalnie lepszej nowej szklarni na Nikony (większa dziura).

krzysztofz24
24-07-2018, 00:00
Ale wspolpraca ze stara szklarnia musi byc. Nikon nie moze sie odciac od swojej marki.

Ofc nowe dedykowane do bezluster obiektywy jak najbardziej mile widziane, ale nie mozna sie odcinac od swojego "dorobku".


P.s W sumie to ja jestem lustrzankowym ortodoksem i nie trawie telewizorkow w wizjerze:-). I jeszcze dorabiam nawet do tego filozofie fotografowania;-). Ale po prostu kibicuje Nikonowi i chce zeby wypuscil cos dobrego.

ksh
24-07-2018, 00:06
W sony jakoś szału szklarnia z bagnetu A nie zrobiła i nie robi, działa to nędznie, a na dodatek sony nie kwapi się żeby oferować szkła dla ludu mimo że puszeczki zrobili w cenach przystępnych zwłaszcza pierwsze A7, fakt że potem co nowsza wersja jest drożej i to dość sporo ale nadal to kwoty akceptowalne za bezlustro z pełną klatką.
Nikonie nie idź tą drogą please.... ;)

jony
24-07-2018, 11:56
Ale wspolpraca ze stara szklarnia musi byc. Nikon nie moze sie odciac od swojej marki.

Ofc nowe dedykowane do bezluster obiektywy jak najbardziej mile widziane, ale nie mozna sie odcinac od swojego "dorobku".



Zmiana bagnetu ma służyć też zwiększeniu sprzedaży nowej szklarni do nowych wynalazków na literkę N.

Mój kolega mawia, że światem rządzą księgowi, więc adapter z firmy N nie może idealnie działać, gdyż księgowi z firmy N byliby nie zadowoleni!

krzysztofz24
24-07-2018, 12:20
Tylko ze jeszcze oprocz ksiegowych to rzadza marketingowcy.
Nikon ma rozpoznawalna marke.
Byloby glupota, gdyby odcial sie od tego na czym ta marke zbudowal czyli swojego systemu.
Jak ten aparat nie bedzie kompatybilny z dotychczasowa szklarnia Nikona.
To mozna rownie dobrze kupic Sony, Canona czy jakakolwiek marke.
Bo to bedzie nowy system.

Jest taka zasada w marketingu o nie odcinaniu sie od wlasnych korzeni jesli chodzi o marke firmy...

P.s koesh bagnet alfa to bida-system. Nie ma przyrownania do systemu Nikona czy Canona.

ksh
24-07-2018, 12:39
Nie wiem czy to sarkazm czy nie ale "bida" dotyczy braku obiektywów dla ludu i tyle.
Nie mam zamiaru pozbywać się A7II, mam to co chcę i jestem zadowolony, jednak mam też nikona DX i ciesze się z tanich obiektywów.
Sony udało się osiągnąć sprzedaż bezluster w pełnej klatce większy niż sprzedaż luster nikona i canona, wiec jest to sukces, ta firma jest i będzie obecna na rynku nawet jak nikon zaskoczy wszystkich rewelacją, do tego dochodzi że sony jest obecne na rynku już ze swoimi trzema seriami, czyli sprzetu na rynku mnóstwo.
Obecnie seria II sony ma bardzo fajne promocje i można kupić body za nie co ponad 1000 euro, a nikon wystartuje zapewne z poziomu cenowego jak premierowo A7III, nie ma też mowy o tym by cena była jak pierwszy czy drugi sony, raczej będzie to cena jak trójka czyli dużo drożej jak kupowali soniaki ludzie.
Nie spodziewałbym się już pełnej klatki w cenie jedynki soniaka.

krzysztofz24
24-07-2018, 12:55
Zdaen sarkazm. Po prostu obiektywy do systemu Alpha to bida-system w porownaniu z tym co oferuje Canon czy Nikon.
Chodzi o wybor szkiel nowych, uzywanych czy firm trzecich do danego mocowwnia.
Najprosztszy sposob zeby to sprawdzic, wystarczy odpalic allegro i zobaczyc ile jest obiektywow do poszczegolnych systemow.

jony
24-07-2018, 13:02
Uważam, że zarząd Nikona obudził się gdy zobaczył jak sprzedaje się Sony Alfa7III. Dlatego Nikon przyśpieszył pracę nad tym nowym wynalazkiem. Wielu profesjonalistów przypuszcza, że Nikon dla większej sprzedaży nowej szklarni może zrobić słaby adapter do tego nowego wynalazku.

krzysztofz24
24-07-2018, 13:10
(................) Wielu profesjonalistów przypuszcza, że Nikon dla większej sprzedaży nowej szklarni może zrobić słaby adapter do tego nowego wynalazku.

I to wlasnie bylby strzal w kolano mz. To krotkowzrocznosc, ktora moze dac poczatkowo zysk na krotka mete.
Bo wielu uzytkownikow Nikona, ktorzy by chcieli bezlustro jako drugie body lub moze zamienic ciezsza lustrzanke, ma zostac z kilkoma nowymi obiektywami...
A reszta systemu, ktory znaja i w ktorym chca pozostac to nie dla nich.

ksh
24-07-2018, 14:08
Można balansować i sztucznie obniżać jakość działania adaptera ale szybko chińczyk weźmie w swoje ręce i zrobi lepszy, a jak widać z adaptacją obiektywów nikona do sony jest kiepsko, to nie działa, zastosowanie jakiś koszmarnie drogich adapterów z lustrem uważam mija się z celem.
Ja nie liczę na to że bezlustro nikona będzie tak dobrze obsługiwało lustrzankową szklarnie nikona żeby można to stosować zamiennie z body.

Pawel92
24-07-2018, 14:22
I to wlasnie bylby strzal w kolano mz. To krotkowzrocznosc, ktora moze dac poczatkowo zysk na krotka mete...
A pamiętasz może co zrobił Canon z obiektywami FD?

capo-di_tutti-capi
24-07-2018, 14:28
Ale z jakimi lustzrankowymi Nikkorami ma dobrze działać ten bezlusterkowiec:
AF (D) ze śrubokrętem,
AF- I, AF-S,
czy AF-P z elektroniczną przysłoną?

MstrG
24-07-2018, 14:30
Wielu profesjonalistów przypuszcza, że Nikon dla większej sprzedaży nowej szklarni może zrobić słaby adapter do tego nowego wynalazku.

Jeszcze nic nie wiadomo na temat adaptera - więcej, o samym nowym bagnecie oraz body mamy szczątkowe informacje, a "profesjonaliści" już przypuszczają, że będzie specjalnie zrobiona kiepska przejściówka...

jony
24-07-2018, 14:38
Czy uważasz, że wszystkie modele aparatów Nikona i osprzętu były super a może niektóre przypadkiem były tak zaprojektowane, żeby klient musiał ciągle kupować nowe wersje sprzętu?


Jeszcze nic nie wiadomo na temat adaptera - więcej, o samym nowym bagnecie oraz body mamy szczątkowe informacje, a "profesjonaliści" już przypuszczają, że będzie specjalnie zrobiona kiepska przejściówka...

MstrG
24-07-2018, 14:44
Czy uważasz, że wszystkie modele aparatów Nikona i osprzętu były super a może niektóre przypadkiem były tak zaprojektowane, żeby klient musiał ciągle kupować nowe wersje sprzętu.

Podasz konkretny przykład?
Ja nazbierałem trochę sprzętu, przez moje ręce przewaliło się tego ustrojstwa cała masa. Raczej zmiany nie były podyktowane ograniczeniami, często był też tryb "Miecio".
Nic nie jest super, idealne. Zawsze są jakieś kompromisy, coś do poprawy, coś odjęte, coś dołożone. Dochodzi do tego rozwój, opłacalność (nie tylko na etapie produkcji), różne półki cenowe i docelowy klient. W każdej dziedzinie tak jest, nie tylko w fotografii.

jony
24-07-2018, 14:53
W skrócie napiszę, kilka obiektywów, kilka aparatów analogowych i cyfrowych, lampy błyskowe. Jeśli Nikon nie zmieni swojej polityki to niestety Sony i Canon przejmą klientów Nikona. Przyśpieszenie projektowania i produkcji bezlusterkowca Nikona pokazuje, że Nikon poczuł siłę konkurencji.


Podasz konkretny przykład?
Ja nazbierałem trochę sprzętu, przez moje ręce przewaliło się tego ustrojstwa cała masa. Raczej zmiany nie były podyktowane ograniczeniami, często był też tryb "Miecio".
Nic nie jest super, idealne. Zawsze są jakieś kompromisy, coś do poprawy, coś odjęte, coś dołożone. Dochodzi do tego rozwój, opłacalność (nie tylko na etapie produkcji), różne półki cenowe i docelowy klient. W każdej dziedzinie tak jest, nie tylko w fotografii.

MstrG
24-07-2018, 15:03
W skrócie napiszę, kilka obiektywów, kilka aparatów analogowych i cyfrowych, lampy błyskowe. Jeśli Nikon nie zmieni swojej polityki to niestety Sony i Canon przejmą klientów Nikona. Szybkie projektowanie i produkcja bezlusterkowca Nikona pokazuje, że Nikon poczuł siłę konkurencji.

Prosiłem o przykłady. Wystarczą dwa, trzy.
Szybkie projektowanie? Od kiedy projektują wg Ciebie?

capo-di_tutti-capi
24-07-2018, 15:10
Jak się popatrzy na daty zgłoszeń patentowych Nikona dotyczących bezlusterkowców to od paru lat o tym myślą.

jony
24-07-2018, 15:15
Na stronie eksperta: https://www.kenrockwell.com/ znajdziesz kilka przykładów.


Prosiłem o przykłady. Wystarczą dwa, trzy. ?

MstrG
24-07-2018, 15:53
Na stronie eksperta: https://www.kenrockwell.com/ znajdziesz kilka przykładów.

Czyli ani na jedno, ani na drugie pytanie nie odpowiesz.
Pierw piszesz o jakiś "profesjonalistach", później podajesz link do strony "eksperta" Kena Rockwella, jakoby tam były przykłady obiektywów, które były zaprojektowane tak, aby kupować nowe wersje.
Dalsza dyskusja chyba nie ma sensu.

morzon
24-07-2018, 16:41
Przyśpieszenie projektowania i produkcji bezlusterkowca Nikona pokazuje, że Nikon poczuł siłę konkurencji.

Hm, skąd takie info?

jony
24-07-2018, 16:46
Jeśli uważasz, że Ken Rockwell nie ma racji to napisz do niego. Chętnie przeczytam jego komentarz na Twoje uwagi do jego ocen sprzętu Nikona.


Dalsza dyskusja chyba nie ma sensu.

MstrG
24-07-2018, 17:01
Hm, skąd takie info?

Profesjonaliści tak twierdzą ;)


Jeśli uważasz, że Ken Rockwell nie ma racji to napisz do niego. Chętnie przeczytam jego komentarz na Twoje uwagi do jego ocen sprzętu Nikona.

Słuchaj, nie odsyłaj mnie do całej czyjejś strony. Piszesz o czymś, a nie potrafisz podać przykładów, nawet dwóch czy trzech.
Ken Rockwell może dla Ciebie jest mega ekspertem i wszystko to co przeczytasz traktujesz jako prawdę objawioną. Ja akurat wolę praktykę od czytania to co inni uważają, przykład - miałem 85mm 1.8D, 1.8G, 1.4D, 1.4G, mam teraz Arta. 70-200mm miałem Tamrona, tego pierwszego bez stabilizacji, Sigmę OS, Nikkora VRI i VRII. O każdym obiektywie mam swoje zdanie, ale nie mogę powiedzieć, że Nikon zaprojektował któryś obiektyw tak, abym musiał kupić następną wersję. Tak samo z body - miałem D90, D7000, D700, D3, D600, D800, D750 - przy wchodzeniu każdego z tych modeli były one lepsze niż odpowiedniki u konkurencji. D750 po tylu latach w mojej opinii jest lepszy od sporo młodszego 6Dmk2.

Odpowiesz na pytanie od kiedy wg Ciebie Nikon projektuje bezlusterkowca?

capo-di_tutti-capi
24-07-2018, 17:35
11902
https://cdn.photographylife.com/wp-content/uploads/2017/07/may-2017-ILC-geo-importance.jpg

11903
https://cdn.photographylife.com/wp-content/uploads/2017/07/may-2017-update-DSLR-geo-volumes.jpg

11905
https://cdn.photographylife.com/wp-content/uploads/2017/11/sept-2017-camera-stats-update-mirrorless-regional-importance.jpg

z https://photographylife.com/news/was-growth-in-the-asian-market-the-tipping-point-for-nikon

CC_PL
24-07-2018, 17:50
Mam nadzieję, że Nikon nie przedobrzy z ...cenami. Przydałaby się też (poważniejsza) konkurencja ze strony Canona. Jak będą trzy firmy w bezlustrzanym FF to jest szansa, że sprzęt potanieje. Bo na razie Sony stają się z generacji na generację coraz droższe. Odmiana R jest blisko 2 razy droższa od pierwszej gen. R w dniu jej premiery. Nikonrumors pisał coś o 4000 Euro za wyższy mode l - jak dla mnie to kosmiczna cena.

Adaptery nie są przez wszystkich lubiane, ale przez pierwsze kilka(naście) lat prawie każdy użytkownik bezluster N będzie miał takowy ;) Nie sądzę, zeby Nikon zbudował szybko szeroką gamę szkieł z bagnetem Z (?).

jony
24-07-2018, 18:10
Co chcesz udowodnić? Osobiście wolę poczytać Kena Rockwella. Jeśli Ken Rockwell myli się to udowodnij to. Czekam na 2 lub 3 przykłady.


Profesjonaliści tak twierdzą ;)
Słuchaj, nie odsyłaj mnie do całej czyjejś strony. Piszesz o czymś, a nie potrafisz podać przykładów, nawet dwóch czy trzech.
Ken Rockwell może dla Ciebie jest mega ekspertem i wszystko to co przeczytasz traktujesz jako prawdę objawioną.

cz4rnuch
24-07-2018, 18:27
Co chcesz udowodnić? Osobiście wolę poczytać Kena Rockwella. Jeśli Ken Rockwell myli się to udowodnij to. Czekam na 2 lub 3 przykłady.

Ken Rockwell się nigdy nie myli. Ken Rockwell to Chuck Norris świata fotografii (uwaga, więcej niż 3 przykłady):

Ken Rockwell's camera has similar settings to ours, except his are: P[erfect] Av[Awesome Priority Tv[Totally Awesome Priority] M[ajestic]

Ken Rockwell doesn't color correct. He adjusts your world to match his.

Sure, Ken Rockwell deletes a bad photo or two. Other people call these Pulitzers.

Ken Rockwell doesn't adjust his DOF, he changes space-time.

Circle of confusion? You might be confused. Ken Rockwell never is.

Ken Rockwell doesn't wait for the light when he shoots a landscape - the light waits for him.

Ken Rockwell never flips his camera in portrait position, he flips the earth

Ken Rockwell ordered an L-lens from Nikon, and got one.

Ken Rockwell is the only person to have photographed Jesus; unfortunately he ran out of film and had to use a piece of cloth instead.

When Ken Rockwell brackets a shot, the three versions of the photo win first place in three different categories

Before Nikon or Canon releases a camera they go to Ken and they ask him to test them, the best cameras get a Nikon sticker and the less good get a Canon sticker

Once Ken tested a camera, he said I cant even put Canon on this one,thats how Pentax was born

Rockwellian policy isn't doublethink - Ken doesn't even need to think once

Ken Rockwell doesn't use flash ever since the Nagasaki incident.

Only Ken Rockwell can take pictures of Ken Rockwell; everyone else would just get their film overexposed by the light of his genius

Ken Rockwell wanted something to distract the lesser photographers, and lo, there were ducks.

Ken Rockwell is the only one who can take self-portraits of you

Ken Rockwell's nudes were fully clothed at the time of exposure

Ken Rockwell once designed a zoom lens. You know it as the Hubble SpaceTelescope.

When Ken unpacks his CF card, it already has masterpieces on it.

Rockwell portraits are so lifelike, they have to pay taxes

On Ken Rockwell's desktop, the Trash Icon is really a link to National Geographic Magazine

Ken Rockwell spells point-and-shoot "h-a-s-s-e-l-b-l-a-d"

When Ken Rockwell went digital, National Geographic nearly went out of business because he was no longer phyically discarding photos

For every 10 shots that Ken Rockwell takes, 11 are keepers.

Ken Rockwell's digital files consist of 0's, 1's AND 2's.

Ken Rockwell never focus, everything moves into his DoF

Ken Rockwell's shots are so perfect, Adobe redesigned photoshop for him: all it consists of is a close button.

The term tripod was coined after his silhouette

Ken Rockwell never produces awful work, only work too advanced for the viewer

A certain braind of hig-end cameras was named after people noticed the quality was a lot "like a" rockwell

Ken Rockwell isn't the Chuck Norris of photography; Chuck Norris is the Ken Rockwell of martial arts.

Ken Rockwell never starts, he continues

grizz
24-07-2018, 18:49
Mam nadzieję, że Nikon nie przedobrzy z ...cenami. Przydałaby się też (poważniejsza) konkurencja ze strony Canona. Jak będą trzy firmy w bezlustrzanym FF to jest szansa, że sprzęt potanieje. Bo na razie Sony stają się z generacji na generację coraz droższe.


Ha ha ha ha. Dobry żart. Potanieje.

Cały sprzęt idzie w górę. Nie tylko sony. Zobacz na ceny nowych szkieł nikona, czy canona w porównaniu z ich poprzednikami.

ksh
24-07-2018, 19:25
Ale chyba taniej jak teraz można kupić A7 ( te już znikają powoli ze sklepów ) nie będzie, A7II mimo że premierowo był droższy tez ma przystępne ceny bo często w promocji jakiejś jest nawet za 1000 euro, A7III myślę że za jakieś dwa lata za 1500 euro spokojnie się kupi, a wtedy pierwszy nikon może osiągnie ten pułap cenowy, niestety czas tu odgrywa sporo, a Nikon jest spóźniony o conajmniej cztery lata.

Druga sprawa, ludzie czekają na fajerwerki i kosmiczne parametry tego aparatu, czyli Nikon miałby wypuścić coś co uwali im sprzedaż lustrzanek ?
Ja się uciesze jeśli pierwszy Nikon nie będzie potraktowany beta testowo jak to zrobiło Sony, na plus że szybko zareagowali z ulepszoną drugą wersją.

Może zabawimy się zgadywanie ceny premierowej ? Ja obstawiam 2400$ jeśli będzie to model podstawowy i 3000$ jeśli będzie to pokaz na co stać Nikona w tej technologii.

Teu
24-07-2018, 19:29
Nikon pokaże co pokaże, ale teksty o Kenie- wyborne! ?

Jacek_Z
25-07-2018, 00:14
Czytaliście?
https://nikonrumors.com/2018/07/24/today-its-july-24th-and-the-nikon-d850-is-still-out-of-stock-in-the-us.aspx/
Jeśli to miałoby oznaczac wycofanie D850 to oznacza, że chcą by się ludzie przesiadali na bezlustra? (droższe, większy zysk?)
Ja tej firmy czasami zupełnie nie rozumiem. Ukatrupią po roku najlepszą lustrzankę ever? (pomijając flagowce C i N)

koberek
25-07-2018, 00:38
Nikon dla mnie zaczyna być trupem, jak sony a, te ich zagrywki z obiektywami afp, nie kompatybilny z moim d5100, historia z nikon 1,
za dużo naprzyjmowali inżynierów i trenerów za "świnię", teraz się motają jak cholera.
Jeszcze canon trzyma się standartów, chociaż z obiektywami i nie wali z grubej rury z cenami jak nikon.

ksh
25-07-2018, 00:51
Model, który spowodował że zaczęli sprzedawać więcej pełnej klatki niż canon i sony ( teraz pierwsze miejsce ma A7III w japonowie ) chcieliby wycofać ?
Z tego co wiem to problemy są z dostępnością w usa cały czas ale japonia i europa ma w sprzedaży, nie wiem o co chodzi.

Teu
25-07-2018, 00:55
Jeszcze canon trzyma się standartów, chociaż z obiektywami i nie wali z grubej rury z cenami jak nikon.

Powiedz to mojemu znajomemu, któremu po roku (!) padła matryca w Canonie 5dmk4 (przepalone obwody).
To, że coś nie jest kompatybilne z Twoim aparatem nie znaczy, że jest złe. Świat idzie do przodu i łatwiej Ci będzie się z tym pogodzić. Poza tym: na czym polega niekompatybilność AFP z d5100, podpinałeś? Bo np. d7100 jest wpisany jako niekompatybilny, a znajomy śmiga na wycieczkach z 18-55 afp i sobie chwali, a to że VR jest cały czas włączony? Cóż z tego.

Prywatnie mam Nikona, a w biurze Nikona / Canona / Pentaxa / Olympusa i żadna z tych marek dla mnie nie jest gniotem, czy głupotą- są po prostu różne. Ba! Dla mnie Pentax k1mk2 pod względem menu i ergonomii bije Nikony na głowę, tylko ze szklarnią bieda, a i matryca choć gęsto upakowana nie jest tak plastyczna w obróbce do czego mnie N przyzwyczaił.

Być może Nikon wstrzymuje dostawy D850, aby cześć nabywców się później zastanowiła nad bezlustrem, co może wskazywać (choć nie musi), ze zaczną od premiery high-endowej wersji.

ksh
25-07-2018, 01:01
Z D5100 nie działa AF-P ale już D5200 tak, więc 300zł droższy aparat i można przestać wylewać swoje żale :)

Jacek_Z
25-07-2018, 01:27
.Jeszcze canon trzyma się standartów, chociaż z obiektywami ...??? Jakoś do mojego Canona A1 nie szło podpinac obiektywów EF (i przeszedłem wtedy na Nikona).
Bezlustra M też mają inny bagnet. To mnie w akurat nie dziwi, muszą mieć inny.

Ligo
25-07-2018, 01:36
Ta tabelka jest ciekawa. Znaczyłoby to, że po okresie stagnacji rynek lustrzanek odbił się w Europie i Ameryce. Tym bardziej dziwią kombinacje z D850.


11903
https://cdn.photographylife.com/wp-content/uploads/2017/07/may-2017-update-DSLR-geo-volumes.jpg

cz4rnuch
25-07-2018, 07:39
Nie wiem skąd u was ta panika? Model bardzo dobrze się sprzedaje w Stanach to chwilowo zabrakło. Są firmy, nie będę wzywał ich imienia na daremno, które tak mają co chwilę, ale jakoś nikt się nie boi, że to już koniec :) Widocznie producent nie docenił popytu na swoją najlepszą lustrzankę. Albo coś gdzieś się przytkało. Na innych rynkach D850 jest normalnie w sklepach. Z tego co piszą ludzie jest też dostępny w mniejszych sieciach czy sklepach w USA. Serio myślicie, że Nikon chce ludzi w ten sposób zmusić do przejścia na bezlustra? :) Dziś wydali komunikat, że pracują nad bezlustrem, ale ciągle będą też rozwijać swój lustrzany system. Bezlustro, jak piszą, oczywiście ma być super-hiper, do tego będzie też przelotka, która umożliwi podpinanie lustrzankowych szkieł <<klik>> (https://www.nikonusa.com/en/about-nikon/press-room/press-release/jjkjhg6g/Nikon-Announces-Development-of-Next-Generation-Full-Frame-Mirrorless-Camera-and-NIKKOR-Lenses—Featuring-a-New-Mount—That-Pursue-a-New-Dimension-in-Optical-Performance.html) I wszyscy powinni być hapi.

sl011
25-07-2018, 10:59
Chyba nie było: Nikon announces development of 'industry-leading' full-frame mirrorless system (https://www.dpreview.com/news/6307714457/nikon-announces-development-of-full-frame-mirrorless-system)

T&T
25-07-2018, 11:34
Tego (https://www.optyczne.pl/12662-news-Nikon_oficjalnie_o_pracach_nad_pe%C5%82noklatkowym _bezlusterkowcem.html) też chyba nie było.

Michaelius
25-07-2018, 11:37
Czy jest tu jeszcze ktoś, kto chętnie by przygarnął bezlusterkowca FX, ale nie lubi Sony? :grin:

Ja lubię Sony i nawet cena body mi się zgadza, ale potem patrzę ile obiektywy do A7 kosztują i następuje cudowne otrzeźwienie ;)

cz4rnuch
25-07-2018, 13:12
Zapewne nowe bezlustro Nikona i obiektywy do niego będą dużo bardziej przystępne cenowo :)

jony
25-07-2018, 13:16
Nowy sprzęt Nikona będzie tworzył "nowy wymiar wydajności optycznej" czyli będzie tworzył trójwymiarowe obrazy na płaskiej matrycy:)

markB
25-07-2018, 13:16
Czytaliście?
https://nikonrumors.com/2018/07/24/today-its-july-24th-and-the-nikon-d850-is-still-out-of-stock-in-the-us.aspx/
Jeśli to miałoby oznaczac wycofanie D850 to oznacza, że chcą by się ludzie przesiadali na bezlustra? (droższe, większy zysk?)
Ja tej firmy czasami zupełnie nie rozumiem. Ukatrupią po roku najlepszą lustrzankę ever? (pomijając flagowce C i N)

D850 jest dostępny w USA w wielu sklepach stacjonarnych, tylko nie w tej atrakcyjnej cenie ca $3300.

nimnull
25-07-2018, 15:04
Mnie bardzo cieszy, że coś w temacie bezlusterkowca się ruszyło - chętnie coś takiego przygarnę jako wyjazdowy sprzęt.
Coraz częściej nie chce mi się dźwigać całego ciężkiego złomu:)
Pozdrawiam

Ligo
25-07-2018, 15:39
D850 jest dostępny w USA w wielu sklepach stacjonarnych, tylko nie w tej atrakcyjnej cenie ca $3300.
Coś mi się nie wydaje. Choćby dlatego, że sklepów stacjonarnych już praktycznie nie ma. Masz jakieś linki?

Jacek_Z
25-07-2018, 15:49
D850 jest dostępny w USA w wielu sklepach stacjonarnych, tylko nie w tej atrakcyjnej cenie...
No to mnie uspokoiłeś ;) Bo już chciałem kupować 2 szt. ;)

jony
25-07-2018, 16:21
Coraz częściej nie chce mi się dźwigać całego ciężkiego złomu:)
Pozdrawiam

Na rynku jest sporo bezlusterkowców firm z nazwą zaczynającą od literki: F, C, S, O, P czy L . Jest w czym wybierać. :)

ksh
25-07-2018, 17:14
Problem z wagą mają ci co poszli w kompletne skrajności np nad morskie oko targają nikkory 24-70, 70-200 i do tego jakieś kolosy stałki byle największe bo ostro na na 1.4 jest ;)
Można przecież np mieć D5100 z 1.8/35mm i nie dość że zostanie kasa na nocleg u bacy to jeszcze mniej poty wchłonie koszula ;)

Co do bezluster to widzę straszne podekscytowanie i już wszyscy by chcieli ustawiać się w kolejce po sprzęt, coś czuję że będzie niezły hejt jak pojawią się ceny i dostępność obiektywów, więc dla Nikona czy ma bezlustra czy nie i tak będzie źle :)

jony
25-07-2018, 22:12
Co do bezluster to widzę straszne podekscytowanie i już wszyscy by chcieli ustawiać się w kolejce po sprzęt, coś czuję że będzie niezły hejt jak pojawią się ceny i dostępność obiektywów...

Już niektórzy krytykują kampanię marketingową Nikona, a ceny mogą okazać ciekawe :

bezlusterkowiec z matrycą APS-C 20 MPx na poziomie Nikona D500
bezlusterkowiec z matrycą FF 24 MPx na poziomie Nikona D810
bezlusterkowiec z matrycą FF 45 MPx na poziomie Nikona D5
Adapter Nikona do bezlusterkowców do obiektywów na bagnet F około 500-550 $

ksh
25-07-2018, 22:49
Dziwne te porównania ponieważ jak ktoś z Nikona wypowiada i bawi się w porównania to rzuca najnowszymi konstrukcjami, a jeśli ja napiszę posta na rumorsach że prawdopodobnie będzie tak:
aps-c mirrorless semi-pro w cenie D7500
aps-c mirrorless pro w cenie D500
ff mirrorless semi-pro w cenie D750
ff mirrorless pro w cenie D850
? :)

bryk77
25-07-2018, 23:46
Nie dramatyzujcie tak z tymi szkłami pod bezlusterkowca Nikona. Będą adaptery tak samo jak są pod Sony. Tam wszystko działa jak należy więc dlaczego w Nikonie miałoby nie działać. Co roku są nowości i co roku wychodzi coś lepszego z uwagi na coraz większe zaawansowanie technologiczne. Nikon jeszcze nie wypuścił belusterkowca a co niektórzy zrównują go z jeszcze raczkującym Sony a7 pierwszej generacji.

capo-di_tutti-capi
25-07-2018, 23:48
Ankieta.
-Czego oczekujesz od pełnoklatkowego bezlusterkowca Canon lub Nikon?
https://www.dpreview.com/articles/5209607694/what-would-you-want-from-a-full-frame-canon-or-nikon-mirrorless-camera

markB
26-07-2018, 01:45
Coś mi się nie wydaje. Choćby dlatego, że sklepów stacjonarnych już praktycznie nie ma. Masz jakieś linki?

Jak to nie ma. Każdy z sklepów internetowych - B&W Photo, Adorama - ma również sklep stacjonarny. Nie wiem jak tam w Illinois, ale na Florydzie dużo sklepów stacjonarnych, głównie w centrach handlowych, w Miami co najmniej kilka, w Ocali Walgreens, w Gainesville jest Harmon's. Niestety, te sklepy stacjonarne nie mają typowej strony internetowej, np. Harmon's czy Walgreens przyjmują przez Internet tylko wywoływanie i retusz zdjęć.

Ligo
26-07-2018, 02:18
Jak to nie ma. Każdy z sklepów internetowych - B&W Photo, Adorama - ma również sklep stacjonarny.
Wiedziałem, że akurat te przytoczysz...
Akurat B&H i Adorama to dwa takie rodzynki położone prawie w jednym miejscu w centrum Manhattanu, gdzie mają praktycznie wszystko z rynku foto, tyle że na dzień dzisiejszy one nie są w żaden sposób reprezentatywne dla terenu poza NYC.

Nawet nie chcę opowiadać, jak to wygląda w całej aglomeracji Chicago, łącznie z NW Indiana, bo normalnie wstyd. Już chyba nie ma ani jednego sklepu z D750 i aparatami podobnej klasy. Może w Miami jest z tym trochę lepiej, ale nie mów mi, że w Walgreens Ocala mają na półce D850. Albo choćby D750. Bo nie uwierzę.
Zresztą widziałem Walgreensy w różnych stanach, ale żadnego z aparatami. Handlują co najwyżej akcesoriami foto.

jony
26-07-2018, 07:58
Może najwyższy czas aby Nikon wspólnie z Canonem opracowali wspólny standard mocowania obiektywów i obsługi AF w bezlusterkowcach podobnie jak jest w systemie micro 4/3?

cz4rnuch
26-07-2018, 08:56
Wtedy rozpadłby się duopol, który do tej pory tak świetnie funkcjonował. Panas z Oly byli w innej sytuacji, to stosunkowo mali gracze więc połączyli siły pewnie po to by w ogóle jakoś zaznaczyć swoją obecność na rynku. Nikon i Canon zarabiają, z tego co kiedyś czytałem, głównie na szkłach i wspólny bagnet chyba nigdy się nie ziści.

jony
26-07-2018, 09:25
Fujifilm zamierza być trzecią firmą na rynku obok Canona i Nikona na rynku bezlusterkowców:
http://www.fujifilm.com/news/n180720_03.html
Tym razem ogłosili road map obiektywów.

Dla wielu młodych adeptów fotografii literka N na obudowie aparatu czy obiektywu nie robi wrażenia.

cz4rnuch
26-07-2018, 09:33
Po drodze do Canona i Nikona (którego praktycznie w bezlustrach nie ma) Fuji ma jeszcze kilka firm przed sobą. Owszem, dla wielu literka się nie liczy, ale dla wielu jest zupełnie odwrotnie. Sentyment do marki też się liczy. Założę się, że wielu wejdzie w bezlustra Nikona czy Canona niezależnie od tego czy rzeczywiście będą one najlepszą z możliwych opcją. A jeśli prawdą jest to co niektórzy piszą o odwrocie od fotografii to dla wielu młodych faktycznie może się w okazać, że znaczek Canona, Nikona czy Fuji nie zrobi na nich wrażenia. Wybiorą Iphona albo innego Samsunga :)

capo-di_tutti-capi
26-07-2018, 09:43
Jak widać po udziale w rynku bezlusterkowców Fujifilm na wielu nie robi wrażenia prawie kompletna oferta obiektywów systemu X.


Rok temu sugerowali, że mają blisko 20% rynku bezlusterkowców ;) https://www.imaging-resource.com/news/2017/02/28/fujifilm-qa-cp-2017-fuji-gfx-insights-4k-video-future-lens-plans-instant-fi

cz4rnuch
26-07-2018, 09:51
No trochę to dziwi. Fuji ma fajne aparatki, dobre (choć i trochę drogie) obiektywy oraz duży ich wybór a mimo to radzi sobie znacznie gorzej niż słaby (moim zdaniem) system Canona. Widocznie te znaczki trochę jednak działają.

capo-di_tutti-capi
26-07-2018, 10:02
Stare, ale ciekawe

11963
https://cdn.photographylife.com/wp-content/uploads/2016/04/lens-market-composition.jpg

z https://photographylife.com/news/a-few-thoughts-about-the-camera-market


Nie sądziłem, że jest tak duża dysproporcja w sprzedaży tele-zoomów i zoomów szerokokątnych.

jony
26-07-2018, 11:40
Osobiście wolę sprzęt od Fujifilm niż od Canona, bo jest bardziej innowacyjny!

cz4rnuch
26-07-2018, 12:18
Na ploteczkach ktoś sobie policzył jakie są mniej więcej rozmiary Nikosia oraz jak to wygląda w porównaniu z A7III i D750:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/07/Nikonnextgenerationfullframemirrorlessca-1.jpg
źródło (https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2018/07/Nikon-next-generation-full-frame-mirrorless-camera-dimensions-550x304.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/07/comparisonsbetweenthenewNikonmirrorlessa-1.jpg
źródło (https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2018/07/comparisons-between-the-new-Nikon-mirrorless-and-Sony-a7-cameras2-550x366.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/07/comparisonsbetweenthenewNikonmirrorlessa-1.png
źródło (https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2018/07/comparisons-between-the-new-Nikon-mirrorless-and-Sony-a7-cameras1-550x390.png)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/07/NikonmirrorlesscameraoverlaywiththeNikon-1.png
źródło (https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2018/07/Nikon-mirrorless-camera-overlay-with-the-Nikon-D750.png)

Wychodzi na to, że wymiary podobne do A7III. Chyba po prostu więcej nie da się wycisnąć zachowując jako taką ergonomię. Canona podobno też mają zaprezentować w drugiej połowie sierpnia.

morzon
26-07-2018, 12:23
Spoko, jak dla mnie ucinanie z każdej strony wymiarów tylko po to żeby było mniejsze niż lustrzanka (kosztem ergonomii) to katastrofa. Fociłem trochę na ostatnim zleceniu (nie slubym) A7III i niestety do pracy potrzebowałbym gripa, więc i tak pucha rośnie, a koszt dodatkowy.
Jestem pozytywnie nastawiony przed premierą.

Swoją drogą - są podane jakieś daty (choćby plotkowane) w końcu? Bo pamiętam, że przewijał się temat lipca jakoś, a ten zmierza ku końcowi nieuchronnie. Czy musimy czekać do Phtokiny?

TOP67
26-07-2018, 12:27
Skoro pojawiło się info na stronie Nikona, to lipiec wydaje się realny.

cz4rnuch
26-07-2018, 12:29
Niby 23 sierpnia <<klik>> (https://nikonrumors.com/2018/07/26/nikkei-also-confirms-that-the-nikon-mirrorsless-camera-will-be-announced-on-august-23rd.aspx/) A wracając do rozmiarów to może Nikon jako pierwszy pokusi się o to by stworzyć kilka linii aparatów, które zasadniczo będą się różniły wymiarami i ergonomią. Ja bym chciał aparat jak najmniejszy i np specjalnie dla mnie oraz innych Ziutków Nikon wypuściłby coś podstawowego a dla pro jakaś większa maszyna.

morzon
26-07-2018, 12:36
Eh, czyli miesiąc jeszcze. No może niecały, bo pewnie i tak specka wycieknie tydzień przed.

ksh
26-07-2018, 12:53
W sierpniu podobno pełna klatka bezlustra canona będzie pokazana, więc kolejny plus i szansa że tamron/sigma ruszy dupska z zoomami bardziej i skorzysta na tym sony FE gdzie są tanie body obecnie.

Fuji chce, a klienci wybierają m4/3 olympusa i aps-c canona. nawet sony tu kiepsko wypada, a fuji goni peleton co mnie zawsze zaskakiwało bo uważam że jest to mega system.

sailor
26-07-2018, 13:22
Po prostu obiektywy do systemu Alpha to bida-system w porownaniu z tym co oferuje Canon czy Nikon.
Chodzi o wybor szkiel nowych, uzywanych czy firm trzecich do danego mocowwnia.


nikon istnieje 100 lat. bagnet E zalewdwie kilka. a nazwanie bieda-systemem frmy ktora ma w ofercie kilkadziesiat szkiel to tak troche slabe jest :D
pomijajac superprofi zastosowania typu 200/2 czy 400/2.8 itp - mozesz podac szklo jakiego nie ma dostepnego w systemie sony? chodzi mi tylko i wylacznie o ogniskowa i swiatlo. pomijam cene i gabaryty.

- - - - kolejny post - - - - - -


Czytaliście?
https://nikonrumors.com/2018/07/24/today-its-july-24th-and-the-nikon-d850-is-still-out-of-stock-in-the-us.aspx/
Jeśli to miałoby oznaczac wycofanie D850 to oznacza, że chcą by się ludzie przesiadali na bezlustra? (droższe, większy zysk?)
Ja tej firmy czasami zupełnie nie rozumiem. Ukatrupią po roku najlepszą lustrzankę ever? (pomijając flagowce C i N)

bardzo przypomina mi sie historia d3x ktory byl genialna puszka, swego czasu jakosciowo najlepsza na rynku, a dostepny w sprzedazy zaczal byc jak to przestalo byc oplacalne, w dodatku w cenie zaporowej
z drugiej strony w ABfoto jest normlanie dostepny, wiec moze tylko w usa nie nadazaja z dostawami

- - - - kolejny post - - - - - -


kilka linii aparatów, które zasadniczo będą się różniły wymiarami i ergonomią. Ja bym chciał aparat jak najmniejszy i np specjalnie dla mnie oraz innych Ziutków Nikon wypuściłby coś podstawowego a dla pro jakaś większa maszyna.

niestety obawiam sie ze nowe bezlustro bedzie klockiem wielkosci lustrzanki.

Jacek_Z
26-07-2018, 14:38
Spoko, jak dla mnie ucinanie z każdej strony wymiarów tylko po to żeby było mniejsze niż lustrzanka (kosztem ergonomii) to katastrofa.
Mam podobne zdanie, ale na innym forum mają za złe Ci N za to, że nie robią lustrzanek w takich gabarytach jak za analoga, bo mały rozmiar to powinien (???) być jeden z priorytetów.


A wracając do rozmiarów to może Nikon jako pierwszy pokusi się o to by stworzyć kilka linii aparatów, które zasadniczo będą się różniły wymiarami i ergonomią.
Myślę, że jak już to powinno się robić kilka linii. Fuji robi też jedno (chyba jedno) spore bezlustro. Sony z gripem tez jest duże.
Duża dziura na obiektyw spowoduje, że nie ma co liczyć na takie maciupińkie aparaciki od Nikona.
Zdaje się że to body, które widać na zapowiedzi to nie jest z wyglądu takie retro. Niestety.
Ja wiem, jestem na tym forum jedyny, któremu się podoba Df ;) Nie był to mój ukochany Nikon FA, ale choć coś w te strone.


niestety obawiam sie ze nowe bezlustro bedzie klockiem wielkosci lustrzanki.Dlaczego niestety?
Ja przy każdej lustrzance miałem natychmiast gripa (bo wygodnie się robi piony) i duży aparat jest dla mnie OK, szczególnie z dużymi szkłami.

Może potem na podróże pewnie zrobią jakieś body z matrycą DX i małym obiektywem.

Obawiam się, że ciągle jest nierealne mieć wszystko w jednym systemie.

esperal
26-07-2018, 14:49
Jeśli Nikon ma przekonać choć część zawodowców do przejścia na to zaawansowane bezlustro to na szczęście nie może być to body małe. Musi być większe na tyle, żeby choć trochę zachować ergonomię z zaawansowanej lustrzanki.
Budowanie samemu aparatu to byłoby coś;) Jak zakup samochodu z wyborem tego co nas interesuje.
Wybór wielkości body, wybór matrycy i modułu AF, ilość slotów kart, rodzaj kart itd. Dla jednego priorytetem będzie coś co dla innego nie ma znaczenia. Może za kilka lat.

ksh
26-07-2018, 14:56
Zawodowcy mogą zacząć jako rezerwa wykorzystująca ich szklarnie i tu bym się dopatrywał ewentualnego sukcesu w sprzedaży w Nikonie ale musi być dobry adapter, na małą skalę widać to przecież w canonie gdzie soniacze stały się dość popularnym zapasem.
Co do wielkości to już sam nie wiem bo wielu zmienia opinie i przyzwyczajenia.

jony
26-07-2018, 15:30
Myślę, że nie ma sensu zmniejszać wymiarów bezlusterkowca ze względu na ergonomię. Popularność nowego sprzętu od Nikona będzie zależeć od rozwiązań jakie zastosuje w nim (af, matryca, oprogramowanie) producent oraz ceny. Dzisiaj niewiele wiemy.

sailor
26-07-2018, 18:04
Dlaczego niestety?
Ja przy każdej lustrzance miałem natychmiast gripa (bo wygodnie się robi piony) i duży aparat jest dla mnie OK, szczególnie z dużymi szkłami.

tez kiedys lubilem duze ciezkie puszki. teraz cenie sobie niska wage i mozliwosc wsadzenia aparatu w kieszen zamiast zabierania wielkiego plecaka. oczywiscie nie kosztem ergonomi, ale na pewno da sie to jakos wyposrodkowac

- - - - kolejny post - - - - - -


Może za kilka lat.
po czesci funkcjonowalo to w analogowym srednim formacie
tego typu rozwiazania sa w RED, tylko to inne budzety i inne gabaryty

ksh
26-07-2018, 18:43
Wystarczy zobaczyć jak ewoluował A7 i ile mu przybyło wagi i gabarytu żeby to wreszcie dało się w ręce dobrze trzymać, żeby materiały były solidne i upchać tam wszystko co wymaga postęp w technologii.

capo-di_tutti-capi
26-07-2018, 18:45
Ta duża dziura w aparacie może sprawić, że niektóre obiektywy będą wyglądały tak:
https://www.ephotozine.com/articles/olympus-45mm-f-1-8-zuiko-digital-micro-four-thirds-lens-review-17667/images/highres-olympus45mmf14_1318326454.jpg

ksh
26-07-2018, 19:03
Wiem o co ci chodzi ale nie porównuj m4/3 z pełną klatką.
Z tego co pokazują to potwierdza się co pisałem parę razy że jak nikon dobrze przemyśli nowy bagnet to będzie na wiele wiele lat z zapasem na zrobienie nawet średniego formatu.

capo-di_tutti-capi
26-07-2018, 19:21
Z mount:
otwór: 49mm
całkowita średnica: 65.4mm
Flange focal distance: 16mm

Fuji GFX:
11982
http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/gfx/fujifilm_gfx_50s/features/img/index/pic_05.jpg


Read more: https://nikonrumors.com/2018/01/18/a-quick-update-on-the-rumored-nikon-full-frame-mirrorless-camera-z-mount.aspx/#ixzz5MNkHb5H6

ksh
26-07-2018, 19:31
https://uploads.disquscdn.com/images/ca6ca075afd2a320764cc2c17afbfb848e6048458e58ea639d 89623d9c5a3004.gif
źródło (https://uploads.disquscdn.com/images/ca6ca075afd2a320764cc2c17afbfb848e6048458e58ea639d 89623d9c5a3004.gif)

capo-di_tutti-capi
26-07-2018, 19:41
ϕ62mm

11983
https://www.zeiss.com/content/dam/camera-lenses/images/photography/products/loxia/loxia-235/product/zeiss-loxia-235-product-01.jpg

jony
27-07-2018, 07:13
Moja wizja mirrorless made by nikon, który mógłby konkurować na rynku:
- celny i szybki sportowy AF-
- duży bufor na 200-400 zdjęć w zależności (rozdzielczości)
- migawka do 1/8000 sekundy
- ergonomiczna wodoszczelna metalowa obudowa
- gniazda na dwie karty
- rozdzielczość matrycy na poziomie 24-35 Mpx
- ergonomiczny grip
- dopracowany adapter do obiektywów z bagnetem F
- softwarowa korekcja błędów najbardziej popularnych obiektywów
- poprawna reprodukcja barw w wizjerze na wyświetlaczu
- bezprzewodowa (radiowa) współpraca z lampami błyskowymi.
- uszczelniony bagnet
- energooszczędna elektronika (procesor obrazu)
- 5 osiowa stabilizacja matrycy
- i jeszcze kilka...

Nikon ma olbrzymi potencjał:
- wysokiej jakości AF
- wysokiej jakości matryce
- wysokiej jakości procesory obrazu
- wiele lat udanych doświadczeń na polu zaawansowanych lustrzanek cyfrowych
- zdolnych pracowników
- stosunkowo małą firmą (25 tys. pracowników) w porównaniu do konkurencji
- największy kapitał - wierni klienci

Moim zdaniem problemem Nikona jest:
- zachowawcze podejście do zmian technicznych
- unikanie ryzyka
- wysokie ceny sprzętu
- udoskonalanie rozwiązań konkurencji zamiast innowacyjnych rozwiązań
- serwis gwarancyjny
- słaba dystrybucja
- stosunkowo mały budżet w porównaniu do firm na literkę C, F, ...
PS. (Wiem, że dla wielu ludzi Nikon jest idealny lub prawie idealny).

cz4rnuch
27-07-2018, 07:59
Przydałby się jeszcze android i jakieś fajne gierki :) Na pełną wodoszczelność raczej nie ma szans (chyba, że piszesz o jakiejś klasie wodoodporności), podobnie z buforem na 200-400 zdjęć (choć tu z kolei może chodzić nie o sam bufor a o ilość zdjęć do zrobienia w serii). Mimo to i tak myślę, że prawie nikt nie potrzebuje 20 czy 40 sekundowej serii (przy założeniu, że aparat będzie ciachał 10fps). Za to myślę, że mogłaby się przydać nieco szybsza cicha migawka (oczywiście elektroniczna) i przede wszystkim lepsze niż w lustrzankach video z działającym AFem.

Tylko zabawa, ale pewnie niektórzy by się ucieszyli gdyby bezlutro Nikona było takich rozmiarów jak poniżej. Ja w sumie nie za bardzo :(


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/07/NikonmirrorlesscameramockupbyMatforNikon-1.jpg
źródło (https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2018/07/Nikon-mirrorless-camera-mockup-by-©-Mat-for-NikonRumors.jpg)

A to już nie zabawa:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/07/Nikonmirrorlesscameraswoosh-1.jpg
źródło (https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2018/07/Nikon-mirrorless-camera-swoosh.jpg)

jony
27-07-2018, 08:32
Przydałby się jeszcze android i jakieś fajne gierki :)

Mało śmieszny dowcip. Zaskoczę Ciebie. Nikon produkuje już aparat z androidem: Nikon Coolpix S810C.

źródło: https://allegro.pl/artykul/najciekawsze-aparaty-fotograficzne-z-androidem-82419

cz4rnuch
27-07-2018, 08:34
Nie zaskoczyłeś mnie :) Po prostu, moim zdaniem, trochę odleciałeś z tą listą.

jony
27-07-2018, 08:46
Moim zdaniem konkurencja w ciągu roku zaproponuje aparat, który spełnia wszystkie punkty tej listy w atrakcyjnej cenie plus dodatkowe bajery... a nowe ceny szkieł nikona moim zdaniem dobiją system Nikona...

Borat1979
27-07-2018, 09:21
Moja wizja mirrorless made by nikon, który mógłby konkurować na rynku:
- celny i szybki sportowy AF-
- duży bufor na 200-400 zdjęć w zależności (rozdzielczości)
- migawka do 1/8000 sekundy
- ergonomiczna wodoszczelna metalowa obudowa
- gniazda na dwie karty
- rozdzielczość matrycy na poziomie 24-35 Mpx
- ergonomiczny grip
- dopracowany adapter do obiektywów z bagnetem F
- softwarowa korekcja błędów najbardziej popularnych obiektywów
- poprawna reprodukcja barw w wizjerze na wyświetlaczu
- bezprzewodowa (radiowa) współpraca z lampami błyskowymi.
- uszczelniony bagnet
- energooszczędna elektronika (procesor obrazu)
- 5 osiowa stabilizacja matrycy
- i jeszcze kilka...

W zasadzie to opisałeś Sony A9 ;-)

cz4rnuch
27-07-2018, 09:34
A9 też się nie nadaje do fotografii podwodnej, bez specjalnego ostrzętu. No i ciężko może być oceniać skintony w wizjerze. No, ale kto tak robi? Nawet półprofesjonalne monitory nie zawsze sobie z tym radzą. Energooszczędność to też jest takie mało precyzyjne określenie. W praktyce bezlustra żrą prąd, bo i podzespoły coraz bardziej wyśrubowane. Chcemy super procki, super szybkie serie, jpgi jak z obrazka, wielkie i jasne ekraniki oraz wizjery, stabilizację, 4K to trzeba się liczyć z tym, że to wszystko potrzebuje prądu. Na razie jedyne co na to poradzili w A9 to większa bateria, ale to nie jest to samo co energooszczędność.

sailor
27-07-2018, 12:22
Moim zdaniem konkurencja w ciągu roku zaproponuje aparat, który spełnia wszystkie punkty tej listy w atrakcyjnej cenie plus dodatkowe bajery... a nowe ceny szkieł nikona moim zdaniem dobiją system Nikona...

aktualnie jedynym wodoszczelnym aparatem nadajacym sie do uzytku jest olympusowski TG-5 (ale to kompakt ze wszystkimi tego wadami), do reszty musisz dokupic obudowy podwodne. malo realne by pojawilo sie takie bezlustro bo jego koszt bylby lekko zabojczy, choc bardzo bym chcial zebys mial racje :)

- - - - kolejny post - - - - - -


A9 też się nie nadaje do fotografii podwodnej, bez specjalnego ostrzętu.
no i niestety ale obudowa do a9 kozsztuje 15tysi plus cena portow obiektywowych po 2k za sztuke. wiec robi sie z tego drugie A9 :/

jony
27-07-2018, 12:50
aktualnie jedynym wodoszczelnym aparatem nadajacym sie do uzytku jest olympusowski TG-5 (ale to kompakt ze wszystkimi tego wadami), do reszty musisz dokupic obudowy podwodne. malo realne by pojawilo sie takie bezlustro bo jego koszt bylby lekko zabojczy, choc bardzo bym chcial zebys mial racje :)
/

Aparatów wodoodpornych jest kilka:

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/polecane-wodoodporne-aparaty-cyfrowe.html

Do zabawy w płytkiej wodzie te aparaty moim zdaniem spokojnie wystarczą...

Jeśli ktoś potrzebuje wodoodporny sprzęt do fotografowania podczas głębokiego lub ekstremalnego nurkowania to jedynym rozwiązaniem są obudowy wodoodporne.

ksh
27-07-2018, 13:51
Lepiej niech ludzie z nikona nie czytają takich sugestii, niech zrobią przynajmniej to samo co sony w podobnej cenie, do tego dobry adapter, lepsza bateria i dobrze przemyślane menu z personalizacją, aaa... i niech wreszcie dadzą normalne wifi !!

cz4rnuch
27-07-2018, 14:03
Myślę, że trzeba rozróżnić dwa pojęcia: wodoodporny i wodoszczelny. To wbrew pozorom wiele zmienia. A co do aparatów to nie zapominajmy o następcy słynnego Nikonosa ery cyfrowej - AW1. Ten to dopiero zrobił furorę na rynku :) Może Nikon uczyni z tego wabik do swojego nowego systemu.

poste
27-07-2018, 14:53
Zapomnieliscie o podwodnych kompaktach Nikona AW300, AW130. Można nurkować do 30m, inne tego nie umożliwiają

esperal
27-07-2018, 15:02
Trochę trudniej zrobić wodoodporność w body ze zmienną optyką:grin:

A.Kiton
27-07-2018, 15:04
Odliczamy czas do rozpoczęcia transmisji na żywo z globalnego wprowadzenia produktu na rynek.
https://www.nikon.pl/pl_PL/products/category_pages/digital_cameras/mirrorless/development_announcement.page

ksh
27-07-2018, 15:16
Czyli jest czas jeszcze tylko 26 dni na wyprzedanie się wszystkiego zanim cały świat oszaleje na punkcie nowego nikona !! ;)

Ciekawe czy ten pierwszy to będzie coś w rodzaju D850 bez lustra, chodzi o cenę i skierowanie do grupy klientów ?

Borat1979
27-07-2018, 15:21
no i niestety ale obudowa do a9 kozsztuje 15tysi plus cena portow obiektywowych po 2k za sztuke. wiec robi sie z tego drugie A9 :/
W zasadzie większości obudów podwodnych z prawdziwego zdarzenia kosztuje tyle co sam aparat. W sumie trudno się dziwić bo taki sprzęt kupuje pewnie jeden na kilka tysięcy użytkowników danego modelu aparatu a może i jeszcze mniej.

cz4rnuch
27-07-2018, 15:30
U Chińczyka batyskaf do A9 niecałe 700 baksów :)

Borat1979
27-07-2018, 15:43
U Chińczyka batyskaf do A9 niecałe 700 baksów :)

I zapakowałbyś do tego chińczyka aparat z obiektywem za 30 koła? ;-)

cz4rnuch
27-07-2018, 15:45
Raczej nie, ale tylko dlatego, że nigdy sobie takiego aparatu nie kupię :) No chyba, że będą chodzić 30 koła kambodżańskich rieli. Inna sprawa, że te obudowy, które chodzą po 3 tysie zielonych też klepią w Chinach.

Borat1979
27-07-2018, 17:36
Inna sprawa, że te obudowy, które chodzą po 3 tysie zielonych też klepią w Chinach.
Jest różnica miedzy produkują a "klepią" ;)

pysson
27-07-2018, 18:52
Ciekawy artykuł (https://www.imaging-resource.com/news/2018/07/17/pixels-for-geeks-a-peek-inside-nikons-super-secret-sensor-design-lab) o matrycach Nikona i komentarz (http://www.dslrbodies.com/newsviews/nikon-2017-news/july-2017-nikon-news/confirmation-bias-and-image.html) Thoma Hogana

sailor
27-07-2018, 23:47
Aparatów wodoodpornych jest kilka

ze jest to wiem. pisalem o tych ktorych da sie uzywac :D i na przyklad robia zdjecia w rawach :)


nie zapominajmy o następcy słynnego Nikonosa ery cyfrowej - AW1. Ten to dopiero zrobił furorę na rynku :)

za samo wymienienie AW1 w jednej linijce z Nikonosem powinienes dostac kare chlosty :D


Zapomnieliscie o podwodnych kompaktach Nikona AW300, AW130. Można nurkować do 30m, inne tego nie umożliwiają

tyle tylko ze na 30m jakosc kompaktu mozna sobie wsadzic gleboko. tam dosc ciemno jest i trzeba dobrej matrycy by miec z czego ciagnac. przy okazji tg5 ma chyba 15 albo 20m a z dodatkowym firmowym ubrankiem 50, wiec nie tylko nikon :) Inna sprawa ze jak kogos stac na glebokie nurkowania i sprzet do tego to kupienie czegos lepszego niz kompakt nie stanowi problemu


I zapakowałbyś do tego chińczyka aparat z obiektywem za 30 koła? ;-)

wsadzalem aparat do eva-marine..czyli do troche grubszej torebki foliowej :D :D wrazenie dosyc ciekawe przyznaje, ale wszystko dzialalo :)
przerzucilem sie na lepsze rozwiazania a eva marine lezy i czeka na chetnego :D

poste
28-07-2018, 01:07
tyle tylko ze na 30m jakosc kompaktu mozna sobie wsadzic gleboko. tam dosc ciemno jest i trzeba dobrej matrycy by miec z czego ciagnac. przy okazji tg5 ma chyba 15 albo 20m a z dodatkowym firmowym ubrankiem 50, wiec nie tylko nikon Inna sprawa ze jak kogos stac na glebokie nurkowania i sprzet do tego to kupienie czegos lepszego niz kompakt nie stanowi problemu

Zgadza się, robienie zdjęć na 30 m kompaktem nie ma sensu. Tyle, że czasem nie można zaplanować głębokości nurkowania (grupa, lokalny dive master, który chce dobrze, itd) wtedy robi się problem. Więc te 15 czy 20 m jest sporym ograniczeniem, wedle mojego doświadczenia dużo zejść pod wodę byłoby przekraczaniem tych limitów z nieznanym skutkiem.
Oczywiście, że nie tylko Nikon, napisałem, że Nikon też ma taki aparat (na dodatek w mojej opinii jedyny naprawdę używalny w normalnych sytuacjach nurkowych, 30 m zanurzenia w praktyce daje komfort nie zastanawiania się, puści wodę czy nie) . Jest to oczywiście bardziej proteza i zabawka, brak RAW to tylko jedna z jego większych bolączek.
Kupić można wszystko, trzeba to jeszcze spakować i zabierać w podróż, a obudowy małe nie są. Jeśli więc nurkowanie jest tylko dodatkiem, nie celem wyprawy, taki kompakt jakąś tam alternatywą jest dla bardzo mało wymagających, jako pamiątka, dokumentacyjnie czy do jakiegoś filmiku. Jakości Nat Geo z tego na pewno nie będzie.
Dobra, wątek nie jest o aparatach podwodnych. EOT.

popi
28-07-2018, 08:09
Czyli jest czas jeszcze tylko 26 dni na wyprzedanie się wszystkiego zanim cały świat oszaleje na punkcie nowego nikona !! ;)[...]

Z niecierpliwością czekam na te wyprzedaże ;)

sailor
28-07-2018, 13:49
Jest to oczywiście bardziej proteza i zabawka, brak RAW to tylko jedna z jego większych bolączek.
Kupić można wszystko, trzeba to jeszcze spakować i zabierać w podróż, a obudowy małe nie są. Jeśli więc nurkowanie jest tylko dodatkiem, nie celem wyprawy, taki kompakt jakąś tam alternatywą jest dla bardzo mało wymagających, jako pamiątka, dokumentacyjnie czy do jakiegoś filmiku. Jakości Nat Geo z tego na pewno nie będzie.

jakich czas temu kupilem pancernego tg4 (tg5 jeszcze nie bylo) jako wlasnie aparat do kieszeni. jakosci NG owszem nie ma ale ma rawy, gpsa, pomiar glebokosci i cisnienia, wodoszczelnosc na 15m (po przekroczeniu nadal dziala :P ). dodatkowa obudowa dajaca mozliwosci do 45m kosztuje 300$. nie narzekam do tego stopnia ze czesto nie chce mi sie brac torby z nikonem. Oczywiscie ma mnostwo wad jak kazdy kompakt.



Dobra, wątek nie jest o aparatach podwodnych. EOT.
ale jak ladnie sie rozwinal :) masz racje, nalezy skonczyc zanim nas JacekZ wykopie :D

capo-di_tutti-capi
28-07-2018, 14:22
Calowa matryca i "31mm" f/1.8 https://www.sealife-cameras.com/dc2000-sets/
Niestety bez obudowy do 18m.

Ale producenci powinni pociągnąć więcej z tych calowych matryc. Mały, jasny obiektyw da się zrobić do nich https://www.sionyx.com/get-to-know-the-aurora.html

sailor
28-07-2018, 18:32
Calowa matryca i "31mm" f/1.8 https://www.sealife-cameras.com/dc2000-sets/
Niestety bez obudowy do 18m.
700$ za komplet to calkiem fajna opcja sie wydaje


Ale producenci powinni pociągnąć więcej z tych calowych matryc. Mały, jasny obiektyw da się zrobić do nich
moze nie widza w tym intresu lub musza bronic pozostalych polek sprzedazy :)

CC_PL
28-07-2018, 18:57
Jest różnica miedzy produkują a "klepią" ;)

Dokładnie i to ogromna!


Czyli jest czas jeszcze tylko 26 dni na wyprzedanie się wszystkiego zanim cały świat oszaleje na punkcie nowego nikona !!

To już nie te czasy. Dziś w kolejkach ludzie stoją po nowe smarkfony, a nie aparaty fotograficzne :D Oglądałem w TV, była premiera jakiegoś smarkfona (chyba Chinola) i pod sklepem ustawiło się dobre kilkaset osób, kolejki, tłum, mało się nie pobili o to kto będzie pierwszy - co najmniej jakby dawali je za darmo :)

capo-di_tutti-capi
28-07-2018, 20:23
@ sailor
Sony jako producent tej/tych matryc mogłoby coś wyrzeźbić ale może nie chcą mnożyć bytów.

"31mm" to sporo za wąsko do nurka -chyba że do zbliżeń, ale nawet taki DXO One https://cdn2.dxo.com/sites/default/files/2017-10/one-design-technology.png miał taki obiektyw bardzo ostry.

Pawel92
29-07-2018, 09:35
jakich czas temu kupilem pancernego tg4 (tg5 jeszcze nie bylo) jako wlasnie aparat do kieszeni. jakosci NG owszem nie ma ale ma rawy, gpsa, pomiar glebokosci i cisnienia, wodoszczelnosc na 15m (po przekroczeniu nadal dziala :P ). dodatkowa obudowa dajaca mozliwosci do 45m kosztuje 300$. nie narzekam do tego stopnia ze czesto nie chce mi sie brac torby z nikonem. Oczywiscie ma mnostwo wad jak kazdy kompakt.
...
Używałem tg4 przez dwa sezony. Zdjęcia robi dobre(jak na taki aparat), wideo kiepskie. Największa wada, to zaparowywanie obiektywu. Nabyłem tg5. Coś tam ponoć poprawili z tym zaporowywaniem i poprawili wideo. Zobaczymy. Zastanawiałem się też nad dc2000: duża matrycą i można go znaleźć gołego za mniej niż $400. Ale zoom tg5 przeważył ;-)

sailor
29-07-2018, 23:01
Używałem tg4 przez dwa sezony. Zdjęcia robi dobre(jak na taki aparat), wideo kiepskie. Największa wada, to zaparowywanie obiektywu. Nabyłem tg5. Coś tam ponoć poprawili z tym zaporowywaniem i poprawili wideo. Zobaczymy. Zastanawiałem się też nad dc2000: duża matrycą i można go znaleźć gołego za mniej niż $400. Ale zoom tg5 przeważył ;-)

ja swojego wyslalem do serwisu z powodu parowania. serwis stweirdzil ze wszystko w porzadku, sprawdzili kompensacje szczelnosc i wszystko ok wiec nic nie zrobili, ale okazalo sie ze prawie przestal. Inna sprawa ze lezac na sloncu wsadzony pod wode zaparuje ci kazdy, chyba ze masz pochalniacz wilgosci w obudowie, ale to nie w kompaktach

Pawel92
30-07-2018, 00:23
Fakt że te zaparowania miały miejsce w tropikach. Niektórzy polecają trzymać aparat z wszystkimi klapkami otwartymi w szczelnym worku zazwierajacym pochłaniacze wilgoci. Ano zobaczymy. W każdym razie Gopro nigdy mi pod wodą nie zaparowała.

cz4rnuch
30-07-2018, 09:29
Kurcze, myślałem, że Nikon jakoś bardziej się przyłoży :(


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/07/Nikonmirrorlesspapermockup9-1.jpeg
źródło (https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2018/07/Nikon-mirrorless-paper-mockup9.jpeg)

MstrG
30-07-2018, 10:04
Nie jest tak źle. Chociaż nie będzie narzekania na wagę ;)

capo-di_tutti-capi
30-07-2018, 10:06
Mam nadzieję, że nie zrezygnują z odklejających się gum
i solidnie naoliwią global shutter ;)

sailor
30-07-2018, 13:17
Kurcze, myślałem, że Nikon jakoś bardziej się przyłoży :(

nie jest zle. przynajmniej jest eko :D

ksh
30-07-2018, 14:15
Po takim przecieku Nikkei zawrzał, sony i canon nadzwyczajne zebranie zarządu, szybkie przyznanie kasy dla R&D na opracowanie podobnych konstrukcji, sony już planuje sprzedaż papieru kolorowego w zestawie 8 kolorów za 249$, wersja PRO G 16colors 349$, canon przygotowuje duże arkusze w różnych odcieniach dla białych obiektywów 70-200 i większych.

CC_PL
30-07-2018, 15:08
Na razie jest mowa tylko o bezlustrach FF (FX), a jestem ciekaw czy Nikon pójdzie też w bezlustra DX w późniejszym czasie.

notdot
30-07-2018, 17:00
Jest też dobry chwyt na palce :D

CC_PL
30-07-2018, 17:34
Ale to raczej nie jest ostateczna wersja! Myślę, że to dopiero prototyp i jeszcze coś dokleją, domalują i będzie git.

Yanis
31-07-2018, 16:41
Kurcze, myślałem, że Nikon jakoś bardziej się przyłoży :(

Wygląda na to, że odpowiednim naciskiem palców i dłoni będzie można dopasować kształt korpusu do własnej niepowtarzalnej anatomii. Nie ma co. Konkurencja zaorana. Już nikt nie będzie marudził, że aparat źle się trzyma, że chwyt za głęboki albo za płytki...

capo-di_tutti-capi
31-07-2018, 18:22
Wyniki ankiety: "Czego oczekujesz od pełnoklatkowego bezlusterkowca Canon lub Nikon?"

https://www.dpreview.com/articles/7178902253/reader-poll-results-what-would-you-want-from-nikon-and-canon-full-frame-mirrorless

CC_PL
31-07-2018, 18:24
Full compatibility / full performance with existing lenses

Popieram ten punkt

OjTam
31-07-2018, 19:17
Wygląda na to, że odpowiednim naciskiem palców i dłoni będzie można dopasować kształt korpusu do własnej niepowtarzalnej anatomii. Nie ma co. Konkurencja zaorana. Już nikt nie będzie marudził, że aparat źle się trzyma, że chwyt za głęboki albo za płytki...

Mało tego. Będzie można bezproblemowo sobie dowolny kolorek strzelić. ;)

Jacek_Z
31-07-2018, 20:45
Wyniki ankiety: "Czego oczekujesz od pełnoklatkowego bezlusterkowca Canon lub Nikon?"

https://www.dpreview.com/articles/7178902253/reader-poll-results-what-would-you-want-from-nikon-and-canon-full-frame-mirrorless
Wnioski są ciekawe. Bo pewnie można je przenieść w dużym stopniu na lustrzanki.
dual card slots - 1% - wyszło na moje. A tu ludzie chcą system zmieniać bo D7500 nie ma ….

capo-di_tutti-capi
31-07-2018, 21:43
To mniej niż chce 16-bitowych RAWów: 1,4%. :)

Można było wybrać tylko trzy najważniejsze dla siebie rzeczy.

Obiektywy:
Small, affordable primes 5.4%
Fast primes 2.5%
Tele zooms 0.5%

Mało znaczące dla wielu
Pro video features such as waveforms / 10-bit capture 1.5%
Good quality video 3.8%? -chyba w większości w ankiecie brali udział nikoniarze ;)


"Przegrani":
High speed shooting 1.9%
Top plate settings display 0.3%

ksh
31-07-2018, 22:00
Ale musi być dużo pikselków !!

capo-di_tutti-capi
31-07-2018, 22:12
36 mpix było w sam raz.

...
High speed shooting tylko 1.9%
ale Sports-ready AF system już 10.7%

jony
01-08-2018, 10:15
Uważam, że ta ankietka jest mało miarodajna , a jedynie służyła promocji tamtej stronki.
Nikon ma już opracowaną dokładną specyfikację tego swojego wynalazku, oby nie zapomniał, że istnieje mocna i ostra konkurencja w zakresie zamienników lustrzanek cyfrowych!
Same deklaracje Nikona to za mało dla wielu zajmujących się zawodowo fotografią.

ksh
01-08-2018, 10:39
Ale przed prezentacją sprzętu nawet nie ma żadnych deklaracji, wszystko do spekulacje rozentuzjazmowanego tłumu :)
Jeśli ma to być topowy aparat to nie może zniszczyć pozycji obecnego sprzętu zwłaszcza D850, model D5 ma otrzymać aktualizacje chyba nawet w tym roku, możliwe że pojawi się też tanie lustro D650, które może rywalizować z tanim bezlustrem, do tego pamiętajmy że w bezlustrach pełno klatkowych karty rozdaje sony i każdy nowy sprzęt nikona nie może być ani gorszy ani droższy, a jeśli tak będzie to musza liczyć na dużą wyrozumiałość obecnych klientów i na jakieś dodatki w postaci dobrej obsługi szklarni F.

Pawel92
01-08-2018, 11:29
... w bezlustrach pełno klatkowych karty rozdaje sony i każdy nowy sprzęt nikona nie może być ani gorszy ani droższy...
Dlaczego nie mógłby być droższy?

Elmarqo
01-08-2018, 11:36
Ze względu na racjonalność wyboru potencjalnego klienta.

Wysłane z mojego Lenovo P2a42 przy użyciu Tapatalka

Jacek_Z
01-08-2018, 11:59
Nowego klienta. Stary nikoniarz będzie wolał zapłacić trochę więcej. Oni to sobie kalkulują.