Zobacz pełną wersję : Zapis z NEF DO JPG - dominanta zieleni lub niebieskiego
Witam
Otoż mam taki problem
Wywołuje NEFa pod PS CS3 (duzo lepiej niż w CS2 - więcej użytecznych suwaków)
Działam w 16 bit/sRGB 1998/ NEFy z d200
Ustalam balans bieli - albo automatem na biel albo manualnie przy powiększeniach, ustalam dodatkowo barwę skóry innymi suwakami itp - wszystko cud miód malina - po czym nie otwieram do PSa (chyba że trzeba bawić się ze skazami skóry lub coś wyciąć - proszę nie jest to wątek o tym że mam CS3 i go nie wykorzystuje) a zaznaczam wszystkie i daje zapis do docelowego katalogu <zdjęcia uważam za zakończone w obróbce bo przed sobą mam jeszcze ponad 500szt...>
Po czym po zapisie otwieram JPGa w Windowowej przeglądarce i w ADCSEE 9 i mam dominantę niebieska (jakby brak WB dla lampy) lub lekko zielonym zachodzi przez co skóra robi się lekko trupia.
W tym momencie nie wrzucę zdjęć bo nie mam dostępu, ja wrócę do kompa gdzie są to coś zapodam
W każdym razie czy ktoś coś wie nt różnego wyświetlana kolorystyki w oknie obróbki RAWów i w samym CSie jak i po zapisie... bo chce mnie trafić bo za soba mam 170zdjęć nad którymi siedziałem kadrowałem, ostrzyłem, odszumiałem, ustalałem WB i gó..o z tego - zdjęcia dla mnie są nic nie warte
Podobny problem był przy obróbce NEFów w PSie - w 16 bitach jeżeli nie przełączyłem w LAB COLOR to Save for web miał inne nasycenie kolorów (zgaszone) niż wcześniej oknie obróbki miałem ustalone...
Za pomoc dziękuję
Pozdrawiam
Paweł
masz źle ustawiony profil - dawaj przez zapisem do JPG konwersję do profilu sRGB (a nie tylko dołączaj profil) - powinno pomóc
masz źle ustawiony profil - dawaj przez zapisem do JPG konwersję do profilu sRGB (a nie tylko dołączaj profil) - powinno pomóc
mozesz jasniej - chyba nie jestem pewien o co Ci chodzi, ale juz z góry dziękuję
mam tylko nadzieję że autor zdjęć się nie obrazi, ale akurat nad nimi siedziałem, więc dam jako przykład
zdjęcie wywoływane w NXie (profil wg ustawień aparatu był sRGB, ale w trakcie obróbki przeszedłem na AdobeRGB)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img227.imageshack.us/img227/9547/test1vb1.jpg)
po otwarciu w czymkolwiek co dobrze zarządza profilami, np. PS wszystko jest w porządku, niestety w przypadku innych programów już nie i zdjęcie jest szare, lub ma niebieskawą dominantę
no to myk - konwersja do profilu sRGB, który teoretycznie ma być obsługiwany wszędzie
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img227.imageshack.us/img227/2346/ps1ma0.png)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img227.imageshack.us/img227/6327/ps2ub6.png)
i mamy:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img227.imageshack.us/img227/403/test2kt8.jpg)
czy moge to zrobic Akcja czy mozna jeszcze podczas wywowalania
Bo wszytskie obroione NEFy maja zapis obrówki w pliku zewnetrznym
moge je wszytskie raz jeszcze wczystaj i czy wtedy moge przestawic profil w oknie wywolywania NEFa i zapisać raj jeszcze bez otwierania PSa?
Pozdrawiam i dziekuje
Paweł
szczerze mówiąc nie wiem :D, praktycznie nie korzystam z PSa do obróbki RAWów, a już na 100% do wsadowej :(
samą konwersję możesz zrobić akcją i przelecieć po wszystkich plikach które już masz wywołane
rozumiem ze wolisz Nikon NXa do NEFów?
Czy jest az tak duża różnica miedzy wywolaniem w NX a CS2/3
Widziałem na warsztawach NIkona wstepna obrobkę - ale mówiąc szczerze kolesie nie byli przygotowani tak, aby mi kopara spadła.
Co najwyżej sciągnę TRIALA i zobacze o co chodzi, raz już miałem ale za interfejs bym zabił.....
Interfejs w NXie nie bardzo mi odpowiada (musiałem się mocno przestawiać), podobnie jak szybkość pracy na poprzednim kompie (P4 2,4). Jednak szybkość korekcji z wykorzystaniem u-pointów jest miodzio, teraz nawet pracując w PSie/ Corelu szukam tej opcji tylko cholera nie ma :(.
groobcio
30-06-2007, 01:57
Czy ktoś może wyhjaśnić coś innego. A mianowicie obrabiam NEFy w UFRaw zapisując tylko ustawienia nie wywołując RAWA a następnie używam komendy do wywoływania NEFów masowo. I niektóre znich wychodzą z bardzo intensywną zieloną lub różową dominantą. Tą to pojedyncze sztuki, przy czym większość z nich jest robiona na tych samych ustawieniach w puszce i nic nie zmieniałem w nich.
Czasami zdjęcia wychodzą zielone z widocznym pionowym paskowaniem :(
Czy to ja cos chrzanie ? Czy może przesadzam z korekcją krzywymi w UFRaw ? W tym programie wszystko wygląda beauty a później w przeglądarce FastStone wielka LIPA :(
Jacek Wrzesińsk
30-06-2007, 20:30
mam tylko nadzieję że autor zdjęć się nie obrazi, ale akurat nad nimi siedziałem, więc dam jako przykład
zdjęcie wywoływane w NXie (profil wg ustawień aparatu był sRGB, ale w trakcie obróbki przeszedłem na AdobeRGB)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img227.imageshack.us/img227/9547/test1vb1.jpg)
po otwarciu w czymkolwiek co dobrze zarządza profilami, np. PS wszystko jest w porządku, niestety w przypadku innych programów już nie i zdjęcie jest szare, lub ma niebieskawą dominantę
no to myk - konwersja do profilu sRGB, który teoretycznie ma być obsługiwany wszędzie
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img227.imageshack.us/img227/2346/ps1ma0.png)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img227.imageshack.us/img227/6327/ps2ub6.png)
i mamy:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img227.imageshack.us/img227/403/test2kt8.jpg)
Czy trzeba za każdym razem do każdego zdjęcia ten profil ustawiać?,czy wystarczy raz i wtedy każde zdjęcie przed zapisem jest konwertowane do sRGB?
Właśnie tez mam podobny problem w CS2 (chcialem zalozyc nowy topic, ale znalazlem podobny błąd tutaj;) )
niewazne czy to są nefy czy jpgi, po zapisaniu przez PS'a i otworzeniu pliku przez zwykla przegladarke zdjec w windowsie - kolory (ich nasycenie, barwa) zupelnie sie roznia od "wersji z PS".
Jednak jesli zdjecie ponownie otworze w PS (np jakis jpg) - to kolory, itp. - to znów jest wszystko takie jak chciałem:)
w takim razie lekarstwem na profil kolorow jest za kazdym razem ustawianie "sRGB"?
i czy naprawde warto przenieść sie z CS2 na NX'a?
/pozdrawiam
sprawdz jaki profil masz zalaczony przy zapisie zdjecia. Jesli pracujesz w innym niz sRGB to przed zapisaniem zdjecia zrob Conwert to Profile - domyslnie tam jest chyba sRGB; albo zapisz Save at web.(jakos tak) Wtedy Ps sam zapisze w sRGB. Wtedy kolory nie powinny sie roznic. Od kilku dni przenioslem sie CS2 na C1 - i szczerze Wam powiem, ze nie moge oderwac sie od kompa - duuuuzo szybciej i przyjemniej mi sie na nim pracuje. I nagle zaczalem zalowac ze przez tyle czasu robilem glownie w jpg - dlatego ze nie lubialem tej slamarnej obrobki w PS.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.