PDA

Zobacz pełną wersję : Zestaw do 6000 zl.



Laurien
07-07-2018, 09:46
Dzien dobry,

Stoje przed wyborem swojego pierwszego, dobrego aparatu oraz zestawu szkiel. Moj budzet to ok. 6000zl. Chcialabym go przeznaczyc na body, obiektywy oraz akcesoria.

Aparatu bede uzywala przede wszystkim do krecenia filmow z podrozy (chcialabym zeby mial mozliwosc krecenia w 4K oraz dobry AF). Jesli chodzi o zdjecia to wlasnie podroze, portrety, proste zdjecia stylizacji na ulicy. Czesto jezdze rowniez na wystawy kotow, ktore zwykle odbywaja sie w halach sportowych, a wiec zalezaloby mi na mozliwosci wykonania niezlych zdjec w takich warunkach. W przyszlosci planuje zainwestowanie w oswietlenie oraz tla, glownie pod zdjecia miotow:)

Nie zalezy mi na GPS czy dotykowym ekranie. Gabarytowo: im mniejszy tym lepiej - mam bardzo male dlonie.

Nie mam zadnych preferencji co do marki.

Moje typy to poki co:

1. FujiFilm X-T2 + ob. XF 18-55 mm f/2.8-4.0 OIS (5579 zl)
2. FujiFilm X-T20 + ob. 16-50 mm f/3.5-5.6 OIS II + ob. 50-230 mm f/4.5-6.7 OIS II (5139zl)
3. FujiFilm X-T20 + ob. 18-55 mm f/2.8-4.0 OIS (5194zl)
4. Fuji X-T20 + ob. 16-50mm f3.5-5.6 OIS II + ob. FUJINON XF 50mm f/2 (5500 zl)
5. Sony A6300 + ob. 18-105 f/4.0 (4899zl)
6. Fuji X-T10 18-55mm f2.8-4 R LM OIS + ob. Fujinon XF 50 mm f/2 R WR (5469zl)

Ewentualnie jakis inny zestaw, np. z sigma 17-50mm, stalka ok 70-80mm i odpowiednim body.
Kusi mnie tez troche olympus.

Bede wdzieczna za kazda podpowiedz.

darekw1967r
09-07-2018, 10:32
Po co Ci filmowanie w 4k ? Przygotowoujesz materiał dla KINA ? Ogladasz TV 65" z 1m ?

Krece w HD i na TV 55" 4K obraz z 4.5m jest żyleta wiec jaki sens ma podnoszenie jeszcze 4x rozdzielczosci ?

Dobre filmowanie i super szybki AF to Sony A6300 + obiektyw 18-105/4.
Ogolnie caly zestaw jest lekki i bardzo funkcjonalny.
Do fot kotów z bliska mozesz dokupic sobie szkielko Sigma 60/2.8 i bedzie odjazd jakosciowy.
Proponuje dokupic jeszcze lampe Nissin i40.

Gdyby nie chodzilo o filmowanie to bralbym (bardzo male dlonie) male gabarytowo: X-T10, X-T20.

Umbra
09-07-2018, 12:39
a6300 + Sigma 30/1.4

GL
09-07-2018, 14:37
Wideo praktycznie nie kręcę, więc nie wskażę konkretnego aparatu, zwrócę Ci jednak uwagę na kilka kwestii które powinnaś przemyśleć.
1. wspomniałaś o zdjęciach w hali, odrzuciłbym więc obiektywy o zbyt małej światłosile. Taki 18-55 mm f/2.8-4.0 OIS wydaje się tu jeszcze ok, ale 16-50mm f3.5-5.6 OIS II już niekoniecznie.
2. O ile nie odliczasz VATu rozważ zakup sprzętu używanego. Będzie bardziej ekonomicznie i ekologicznie ;) Dodatkową zaletą jest to, że jeśli w kupionym sprzęcie coś nie będzie Ci pasowało (ergonomia, obsługa, elastyczność RAW, szybkość itp.) po prostu go odsprzedasz za cenę zakupu albo zbliżoną i kupisz coś innego.
3. Przydatna mogłaby być lampa błyskowa, ale nie wiem czy nie podchodziłoby to pod znęcanie się nad zwierzętami więc może lepiej jakieś stałe światło? To drugie przyda się też do filmowania.
4. Zamiast tła może wystarczyć płytka głębia ostrości, więc jakiś jasny stałoogniskowy obiektyw 50-60 mm mógłby być pomocny.
5. Co najmniej dwie dodatkowe baterie, ale nie warto przepłacać za oryginalne.

epicure
09-07-2018, 15:52
Bez stabilnego obrazu nikt takich filmów nie będzie chciał oglądać, choćby nawet były i w 8K i z doskonałym AFem. Do ceny wlicz więc gimbal albo zainwestuj w sprzęt z 5-osiową stabilizacją (Olympus i Panasonic).