Zobacz pełną wersję : Oświetlenie stacji roboczej
Witam mam takie pytanie bo chcę złożyć oświetlenie pod dwa stanowiska pracy i mam problem z ostatnim elementem jakim jest kontroler jasności. Kontaktowałem się ze sklepem który sprzedaje balast i zasugerowano mi bym się skontaktował w tej sprawie z producentem.
Więc tak zrobiłem i pomimo dwóch moich zapytań od tygodnia nie dostałem żadnej odpowiedzi. Więc może ktoś z Was będzie wstanie mi doradzić konkretny produkt który będzie działał z takim zestawem.
Jarzeniówki Philips Master TL-D 90 Graphica 18W/950 G13 https://www.heise.de/preisvergleich/philips-master-tl-d-90-graphica-18w-950-g13-888501-25-a1553989.html
Balast Philips HF-R 1x18 TL-D Dimmable Ballast - Runs 1x18W T8 Fluorescent Tube http://vi.vipr.ebaydesc.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItemDescV4&item=322515301908&t=1504274105000&tid=310&category=20706&seller=dependabletradingltd&excSoj=1&excTrk=1&lsite=3&ittenable=false&domain=ebay.co.uk&descgauge=1&cspheader=1&oneClk=1&secureDesc=0
Z góry dziękuje za jakieś rady albo sugestię gdzie mógłbym uzyskać informacje na ten temat.
Kiepski ten sklep. Nie napisali nawet który dokładnie model statecznika sprzedają. (Tak przy okazji, angielski ballast, to polski statecznik).
http://www.lighting.philips.com/main/prof/lighting-electronics/fluorescent/fluorescent-dimming-gear/hf-regulator-ii-for-tl-d-lamps/913700620366_EU/product#
Najpewniej ten powyższy.
Pytanie, jaką chcesz zastosować oprawę??
Najpewniej 4x18W.
Wówczas powinieneś zastosować ten:
http://www.lighting.philips.com/main/prof/lighting-electronics/fluorescent/fluorescent-dimming-gear/hf-regulator-ii-for-tl-d-lamps/913700614666_EU/product
Na cztery świetlówki.
Dimm to 1-10V.
Ps Jakie oprawy znalazłeś?
FelTom bardzo ci dziękuje za podjęcie tematu:).
No więc chodzi mi tylko o jedną jarzeniówkę na stację. Taka oprawa
https://www.amazon.co.uk/Fluorescent-Frequency-Batten-Fitting-Single/dp/B00KCQP4QM/ref=sr_1_fkmr2_1?ie=UTF8&qid=1527268119&sr=8-1-fkmr2&keywords=Single%2BBatten%2BFitting%2BFixture&th=1
Taki przykład Tom01 wrzucił i takie coś też chce właśnie u siebie zrobić
Posłużę się jego zdjęciem, mam nadzieje że nie ma nic przeciwko.
10351
Jakbyś mógł mi zaproponować inne podzespoły poza jarzeniówkami to jestem otwarty na każdą propozycje. Ważne właśnie aby ten statecznik miał opcje ściemniania oraz potrzebuje działający sterownik mocą światła do tego.
Nie znam się na takim sprzęcie dlatego wole zapytać niż kupować w ciemno. Z kablami dam sobie radę.
W takim razie ten pierwszy jest odpowiedni.
http://www.lighting.philips.com/main/prof/lighting-electronics/fluorescent/fluorescent-dimming-gear/hf-regulator-ii-for-tl-d-lamps/913700620366_EU/product#
Schemat podłączenia znajduje się u dołu.
Do tego jakiś regulator, może coś w tym stylu:
https://epstryk.pl/p/489/32157/-regulator-1-10-v-do-zalaczania-i-regulacji-swiatla-z-zasilaczami-ster-1-10-v-bialy-kontakt-simon-bms9v-01-11--simon-basic-kontakt-simon-gniazdka-wylaczniki.html?gclid=CjwKCAjw0ujYBRBDEiwAn7BKt8u5 VMtCRrcuwzxCCmISVdYIb_E2_jEf_4xIh7klW7ee2qXSquCaMh oCovEQAvD_BwE
W opisie interesuje nas to: do źródeł światła - świetlówka liniowa przez dodatkowy ściemnialny statecznik 1-10V - TAK,
Albo ten: https://www.elektrykasklep.pl/towar/ds9v0144-kontakt-simon-regulator-zalaczania-swiatla/?gclid=CjwKCAjw0ujYBRBDEiwAn7BKt1Px8q3BJkspJgpp5fS i1HyU2odVrktts0pCQ5YNpZMsw-0kzibc-RoCSgUQAvD_BwE
Albo po prostu w google: REGULATOR WŁĄCZANIA I REGULACJI ŚWIATŁA 1-10V
Poniżej dość lakoniczne materiały konferencyjno-szkoleniowe:
https://www.schneider-electric.pl/documents/electricians/e-learnings/3_ceciemniacze-RS02.pdf
Pozdrawiam,
Ps W poniedziałek mogę zasięgnąć więcej informacji.
Ślicznie dziękuje Kolego, niestety pierwszy link nie otwiera przedmiotu dlatego nie wiem jaki statecznik polecasz.
Poczytałem za to ten ostatni link i Twoje propozycje sterowników. Bardzo mi się podobają, zwłaszcza że mają opcje pamięci ustawień. Czytając też dane techniczne i zastosowanie to nawet nie zdawałem sobie sprawy że trzeba to tak starannie dobierać.
Poszukam na Ebayu w/w ale nie ma ich tam do kupienia. W ogóle jest bardzo mały wybór i znalazłem tylko takie dwa w rozsądnej cenie.
https://www.ebay.co.uk/itm/grid-dimmer-module-1-10v-control-make-Thorlux-Lighting-with-6-grid-shroud/282974662839?hash=item41e29ab0b7:g:pwMAAOSw0ABamIP G
Ten wydaje się ciekawszy bo nie musiałbym montować włącznika do ściany albo blisko biurka, tylko z pilota bym odpala. Cena w porównaniu do pierwszego różni się tylko kilkoma funtami. Pytanie tylko czy będzie działać z tymi świetlówkami i statecznikiem?.
https://www.ebay.co.uk/itm/1CH-Rotary-Panel-0-10V-Dimmer-High-Voltage-AC-Input-0-1-10V-Dimmable-Driver/172934070681?epid=26007570087&hash=item2843ac8199:g:xn0AAOSw8b1Z9vTX
Rzeczywiście - dziś tego linka nie otwiera, wczoraj otwierało. To statecznik z możliwością ściemniania 1-10V na 1ną świetlówkę 1x18W - HF-R 118 TL-D EII 220-240V 50/60Hz. http://www.lighting.philips.com/main/prof/lighting-electronics/fluorescent/fluorescent-dimming-gear/hf-regulator-ii-for-tl-d-lamps/913700620366_EU/product#
Ten na 4ry świetlówki link działa. To ten sam model, inna ilość zacisków - możliwych świetlówek do podłączenia.Działający link na 4x18W. http://www.lighting.philips.com/main/prof/lighting-electronics/fluorescent/fluorescent-dimming-gear/hf-regulator-ii-for-tl-d-lamps/913700614666_EU/product
Najlepiej Philipsa, choć można też poszukać odpowiedników niezbyt apetycznie brzmiącej marki Osram. XD
Jakbyś miał pytania, może w poniedziałek będę mógł zasięgnąć informacji u źródła.
Teraz stety lub niestety coraz częściej firmy przechodzą tylko i wyłącznie na LED. Zamiast stateczników zasilacze. Wydawałoby się, że prosta sprawa. Ale zależnie od modelu są różne możliwości, a więc i ograniczenia, sterowania/programowania.
Pozdrawiam,
Dziękuje FelTom, niestety oba linki znowu nie działają. Widocznie coś z ich stroną nie tak skoro po skopiowaniu nie odnajduje źródła.
to ten sam model co polecałeś?
https://www.ebay.co.uk/itm/1-x-Philips-HF-Performer-118-1-x-TL-D-EII-18W-Electronic-Ballast-Lamp-Light/222433163686?hash=item33ca0cb9a6:g:vScAAOSw32lYv9G s
I co myślisz o tym sterowniku na pilota? będzie działał? jak nie to będę musiał z Polski ściągać bo nic nie mogę wyszperać co by miało takie opcje jak przez Ciebie zaproponowane.
W takim razie działający polski link:
http://www.lighting.philips.pl/prof/osprzet-oswietleniowy/swietlowki/statecznik-do-swietlowek-z-funkcja-sciemniania/hf-regulator-ii-analog-tl-d
Rozmawiałem dziś z osobą, dużo lepiej zorientowaną niż ja. Czy wykluczasz technologię LED? Podobno jest już znacznie lepiej niż w technologii świetlówkowej. Poniżej widmo modułów LED z Ra=97,1.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/06/ffced4f36d82a2b1ccecee9ddfe2343e-1.jpg
źródło (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180611/ffced4f36d82a2b1ccecee9ddfe2343e.jpg)
Obecnie mam ledowe żarówki i nie wiem czy przez nie wzrok mi się pogorszył. Druga sprawa to koszta. Musiałbym przeszperać ponownie wątek co pisał Tom01 o ledach bo znając życie to też nie mogą być pewnie pierwsze lepsze diody.
Chociaż z tego co widzę to i jarzeniówki tanio nie wyjdą. Sam ten regulator z przesyłką to ponad 250pln.
https://www.ebay.co.uk/itm/Philips-Lampen-Vorschaltgerat-EVG-HF-R-136-TL-D-EII/112394073745?epid=1505116288&hash=item1a2b357691:g:EUAAAOSwcgNZK-lL
Ale jakbyś mógł też zaproponować jakieś konkretne rozwiązanie LEDowe to chętnie je rozważę bo temat jarzeniówek się mocno skomplikował że tak lekko powiem. Chodzi mi aby to działało i oczu nie atakowało więc jestem otwarty na wszelkie sugestie i propozycje.
Oznając życie to też nie mogą być pewnie pierwsze lepsze diody.
https://mva.pl/viewtopic.php?f=53&t=3281
statecznik do jednej lampy 18w za 115zł + wysyłka
https://magazynlamp.pl/hf-r-118-tl-d-eii,3,7196,4917
Dziękuje Tom01 za link. Tak jak myślałem nawet z LEDami lekko nie będzie.
kafi44 ja znalazłem u siebie I wersje https://www.lampshoponline.com/philips-hf-r-118-tl-d.html.
Różnica w cenach jest znacząca. Teraz się zastanawiam jak cenowo wyszłaby różnica pomiędzy układami z świetlówki a LEDami.
Żarówki LED pewnie są dużo droższe ale może wyjdą taniej niż świetlówka która potrzebuje statecznika, obudowy oraz kontrolera.
Nie da się kupić jakiejś gotowej konstrukcji?
W sumie przy budowie układu na świetlówkach został mi jeszcze do ustalenia kontroler. Nikt nie wie czy ten się nada? https://www.ebay.co.uk/itm/1CH-Rotary-Panel-0-10V-Dimmer-High-Voltage-AC-Input-0-1-10V-Dimmable-Driver/172934070681?_trkparms=aid%3D111001%26algo%3DREC.S EED%26ao%3D1%26asc%3D20160908131621%26meid%3Dca405 851df82452e81678fc2cb2b292f%26pid%3D100678%26rk%3D 3%26rkt%3D15%26sd%3D222433163686%26itm%3D172934070 681&_trksid=p2481888.c100678.m3607&_trkparms=pageci%3A63ec6770-6e4b-11e8-9a8b-74dbd18005da%7Cparentrq%3Af45c2b8f1630aa1a2e1ee20f fffc832b%7Ciid%3A1
Obecnie mam ledowe żarówki i nie wiem czy przez nie wzrok mi się pogorszył. Druga sprawa to koszta. Musiałbym przeszperać ponownie wątek co pisał Tom01 o ledach bo znając życie to też nie mogą być pewnie pierwsze lepsze diody.
Chociaż z tego co widzę to i jarzeniówki tanio nie wyjdą. Sam ten regulator z przesyłką to ponad 250pln.
https://www.ebay.co.uk/itm/Philips-Lampen-Vorschaltgerat-EVG-HF-R-136-TL-D-EII/112394073745?epid=1505116288&hash=item1a2b357691:g:EUAAAOSwcgNZK-lL
Ale jakbyś mógł też zaproponować jakieś konkretne rozwiązanie LEDowe to chętnie je rozważę bo temat jarzeniówek się mocno skomplikował że tak lekko powiem. Chodzi mi aby to działało i oczu nie atakowało więc jestem otwarty na wszelkie sugestie i propozycje.
Przepraszam kolego, że odpowiadam sporadyczne. Mam urwanie głowy teraz.
1. Ta rodzina zasilaczy Philips'a, dokładnie ten 118, to to czego potrzebujesz. Przykład podał kafi44 powyżej. Może być inny odpowiednik. Np tej niesmacznie brzmiącej firmy.
2. Do tego musiałbyś kupić odpowiednią do Twoich celów świetlówkę. I to nie po żadnym Ra, ale o określonym widmie. Obie firmy posiadają katalogi swoich źródeł światła z przedstawionymi widmami. Może jest jeszcze jakiś bardziej specjalistyczny producent. Tu na pewno Tom01 mógłby coś zaproponować. Albo można odpowiednią znaleźć na jego stronie.
3. Regulator - pokrętło, jak podałem poprzednie przykłady.
To powinno być wszystko.
Problem w tym, że świetlówki generalnie mają widma jak uzębienie szczerbatego po walce z Tysonem. Chyba, że Tom01 zna jakiś chlubny przykład, z ciągłym, w miarę równym widmem?
Problem z LED i wpływem na wzrok, może być spowodowany miganiem lub pulsowaniem światła. W przypadku LED często jest to zasilacz.
Widmo LED, którego przykład podałem jest produkcji Citizen, które w podanym przez Tom01 wątku forumowym także występuje. Przynajmniej wspominano tam o nim.
Niezależnie od technologii, którą wybierzesz, będziesz musiał dobrać źródło światła o odpowiedniej charakterystyce - widmie. Nie kojarzę standardowych opraw na LEDach z wysublimowanym widmem. Kolega podsunął mi pomysł - zakup modułów ledowych o odpowiedniej charakterystyce, profil aluminiowy do LED i do tego odpowiedni zasilacz. Pokrętło - regulator też jest potrzebne. Albo na pilota. Tych akcesoriów pod LED jest teraz więcej dostępnych.
Kwestia odpowiedniego źródła, cen i złożenie kompletu.
Pozdrawiam,
Świetlówka ma szczerbate widmo, ale to nie przeszkadza wykazać się CRI na poziomie 98, więc tragedii nie ma. :)
LED ma widmo ciagłe, ale LED o dobrym CRI i CCT ~5000K to biały kruk. Znam tylko jedno takie wykonanie na sensownym poziomie. Moduły Citizen nie są produkowane o tych parametrach.
Nie da się kupić jakiejś gotowej konstrukcji?
brales pod uwage swietlowki z cokolem g23 ?
calosc jest tansza , mniejsza
swieci tak samo .
uzywam od wielu lat i sie sprawdzaja.
troche czasu trwaly poszukiwania odpowiedniej swietlowki , ale znalazlem.
lampe tej marki kiedys kupilem. nie wiem czy i gdzie mozna aktualnie kupic.
http://www.vita-light.com/
FelTom nie ma problemu i nie ma pośpiechu i dziękuje za każdą Twoją pomoc. Jarzeniówki już mam sprecyzowane.
https://www.ebay.co.uk/itm/2-x-4FT-F36w-36w-T8-Graphica-Pro-Fluorescent-Tube-950-Philips-36950GP/401412598703?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2055119.m1438.l2649
Gorzej z tym pokrętłem bo na UK nie udało mi się tego znaleźć. W razie czego będę sprowadzał z Polski. Tom01 też mi sporo pomógł i doradził w tej kwestii bo w innym dziale już się pytałem o te wszystkie szczegóły.
Teraz się staram wszystko skompletować aby to zamówić konkretne przedmioty i to złożyć.
Tom01 jakie konkretnie LEDy byś proponował? i jakie dla wzroku lepsze będzie rozwiązanie? w sumie taki układ będzie na lata więc lepiej wydać raz a dobrze chociaż też chciałbym opcje budżetową bo żaden ze mnie profesjonalista by na takie oświetlenie wydawać grube pieniądze. Zwłaszcza że i tak wydruki robię osobiście w labie albo w domu, ewentualnie zamawiam próbki.
- - - - kolejny post - - - - - -
Nican dzięki za link, o której konkretnie konstrukcji mówisz? http://www.viva-lite.co.uk/full-spectrum-lamps.html
Parametry wejścia i wyjścia się zgadzają więc chyba się nada.
Nad ledami nie myślałem. Nie wiem czy taniej wychodzą ale na pewno są wygodniejsze. Oprawę świetlówki na stałe wypada zamontować i nie mamy już pola manewru, ewentualnie do stopki monitora przywiązać ale to takie lepienie będzie.
Do lampki z żarówką led też możnaby zastosować ściemniacz np takie coś
https://ledlight.pl/product-pol-12182-Sciemniacz-z-gniazdem-sieci-Orno-OR-AE-13114-uniw.html?gclid=Cj0KCQjw3v3YBRCOARIsAPkLbK6sKu-q0ufv-DfLRR6zoYjWm51KIvYgrT9PQJeoYtxgdJFxFzit_agaAprCEAL w_wcB
oczywiście żarówka z funkcją ściemniania i odpowiednim Ra swoje pewnie kosztuje, do tego lampka i to wszystko x 2
brales pod uwage swietlowki z cokolem g23
Świetlówki G23 o sensownych właściwościach (CCT ~5000K, CRI > 95) nie są dostępne w Polsce. Produkuje je firma Ottlite. Produkuje dwie odmiany, G23 statecznik magnetyczny i GX23 statecznik elektroniczny. Ta druga wersja jest dostępna u nas pod marką Grafilite. Niestety typowe oprawy nie są z nimi kompatybilne - nie świeci.
Tom01 jakie konkretnie LEDy byś proponował?
Już o tym pisałem: https://monitory.mastiff.pl/lampy-biurkowe/zrodla/zarowki-led.html
90s podałeś linka do świetlówki 36w która ma 120cm długości, jak chcesz ją schować za monitorem?
Pomyliłem linki https://www.any-lamp.co.uk/philips-tl-d-90-graphica-18w-950-master-59cm-daylight taka a dokładanie z 5000K ale nie mogę teraz wyszperać gdzie mam link zapisany.
Świetlówki G23 o sensownych właściwościach (CCT ~5000K, CRI > 95) nie są dostępne w Polsce.
a jakiez to ma dzisiaj znaczenie , jesli w europie nie ma granic ?
dostalem taka lampe , piekne 5500 K , CRI b . wysokie cos ok 98 , podane na wykresie widmo spectralne.
stosowane w biologii , laboratoriach itp do imitowania swiatla dziennego.
cokol g23 i pasuje do kazdej oprawy z tym cokolem.
Nie brzeczy , miesci sie za Monitor , w kazdej chwilil moge przesniesc w dowolne miejsce , odchylic w dowolnym kierunku.
widze same zalety.
Zero kombinowania , swieci tak jak nalezy do tych celow.
cala elektronika miesci sie w troche wiekszej wtyczce.
stosowalem , kiedys ledy. dosc szybko wyladowalem u okulisty.
po niedlugim czasie dostalem cos w rodzaju uczulenia na swiatlo tych ledow.
problemy minely po zmianie ledow na swietlowke.
z tym, ze nie wybieralem Jakis specjalnych , mialy 5500 K - tyle pamietam. To byl okres poczatkowy umasowienia ledow.
dziaiaj pewnie jest pod tym wzgledem lepiej .
a jakiez to ma dzisiaj znaczenie , jesli w europie nie ma granic ?
Takież ma znaczenie, że te lampy są w USA i nie są wysyłane do Europy. Nie ma innych lamp tego typu o jakości nadającej się do pracy z kolorem. Świetlówki akwarystyczne czy do celów botanicznych pomijam. Nie należy takich stosować.
Takież ma znaczenie, że te lampy są w USA i nie są wysyłane do Europy. Nie ma innych lamp tego typu o jakości nadającej się do pracy z kolorem. Świetlówki akwarystyczne czy do celów botanicznych pomijam. Nie należy takich stosować.
oj , oj , oj .....
https://www.amazon.de/Leadoff-OttLite-TrueColor-Replacement-Bulb-13w/dp/B00HZ9P7Q6/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1528822742&sr=8-5&keywords=ottlite
5 sekund trwalo szukanie.
lampy akwarystyczne sie kompletnie nie nadaja.
te do laboratoriow biologicznych , gdzie wymagane jest duze podobienstwo do swiatla dziennego sa idealne do naszego celu.
Przecież o nich pisałem. Te nie działają w popularnych oprawach. Są sprzedawane jako cześć zamienna do lamp Grafilite / Ottlite.
PS. Skąd Ci przyszła do głowy bzdura, że lampy akwarystyczne albo do botaniki są podobne do światła dziennego?
Przecież o nich pisałem. Nie działają w popularnych oprawach.
oprawy kupisz w tym samym sklepie za smieszna cene.
wszystko masz w ciagu dwoch dni w domu.
jak mowil Chomsky
najpierw trzeba wymyslec sztuczne problemy , po to by okazac sie niezastapionym w ich rozwiazaniu.
onajpierw trzeba wymyslec sztuczne problemy
To teraz bądź łaskaw wrócić do pierwszego postu o tych lampkach i zacytuj co napisałem.
lampa , ktorej uzywam
nastepna bedzie jednak 9 W
g23 , pasuje do kazdej oprawy . nic lepszego nie ma pod wzgoledem jakosci oswietlenia.
10539
Ja sobie teraz zliczam wszystkie koszta i wychodzi że jakbym chciał składać w UK te jarzeniówki to koszta wyjdą około 70-80 funtów plus robocizna. W takim układzie te LEDy nie wypadają tak złe zwłaszcza że odpada robocizna i jest łatwy montaż. Pytanie tylko które światło jest zdrowsze dla oczu? Bo szczerze mówiąc to ostatni dylemat, jednak w pracowni będzie mocny mrok a to będzie jedyne źródło światła.
- - - - kolejny post - - - - - -
Nican i co masz takie dwie za monitorem?
g23 , pasuje do kazdej oprawy .
Szanowny IGNORANCIE!
Jeszcze raz i powoli: G23 ma dwie odmiany: G23 i GX23 bardzo często oznaczane zamiennie. Różnią się ilością zaczepów, tych "ząbków" na środku trzonka, choć na pierwszy rzut oka bardzo łatwo je pomylić. NIE SĄ ZAMIENNE! Poza tym, nawet jak dostaniesz z właściwym trzonkiem to i tak popularne oprawy z układem zasilania 9W nie wystartują z lampką 13W. Potrzeba oryginalnej lampy Otlite a tu się już robi koszt.
Porównaj sobie swoją i to co pokazałeś:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/06/G23GX23-1.png
źródło (https://monitory.mastiff.pl/images/G23-GX23.png)
JNican i co masz takie dwie za monitorem?
Daj se siana, dobrze Ci radzę, bo Nican znów zaczyna pleść głupoty. Jak pisałem, tylko jeden typ takich lamp się nadaje i nie dość że jest droga, wymaga specjalnej oprawy, mało trwała (ok 1 tys h) to jeszcze wcale nie powala jakością światła. Żeby nie było, mam takie lampy w ofercie a mimo to odradzam. To o czym mówi Nican, czyli lampy do flory, kompletnie nie nadają się do niczego innego poza hodowlą rzeżuchy w grudniu na parapecie. Dla wzroku są WYBITNIE SZKODLIWE!
Ja sobie teraz zliczam wszystkie koszta i wychodzi że jakbym chciał składać w UK te jarzeniówki to koszta wyjdą około 70-80 funtów plus robocizna. W takim układzie te LEDy nie wypadają tak złe zwłaszcza że odpada robocizna i jest łatwy montaż. Pytanie tylko które światło jest zdrowsze dla oczu? Bo szczerze mówiąc to ostatni dylemat, jednak w pracowni będzie mocny mrok a to będzie jedyne źródło światła.
nie potrafie z cala pewnoscia odpowiedziec na to pytanie.
pisze tylko o wlasnym doswiadczeniu - musialem zrezygnowac z ledow za monitorem.
Czy to byl kiepskiej jakosci led , czy za mocny , czy jeszcze cos innego tego nie wiem.
Nie jest powiedziane , ze musisz miec to samo.
lampy jarzeniowe daja jednak wyzsze CRI , mozna je bez problemu wybrac .
czy sa ledy o rownie wysokim CRI , to tego w ogole nie badalem.
wiem , ze za monitorem nie zastosuje wiecej ledow.
Ale to bylo przed ok dwoma - trzema laty ( a moze dluzej ? - czas biegnie mi coraz szybciej), byc moze dzisiaj sa lepsze ledy , tylko jak je wybrac?
wowczas kupilem jedyne jakie byly dostepne dla 5500 K.
Porównanie profesjonalnej świetlówki, "zwykłego" LED i profesjonalnego:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/06/widmo_ccfl_led-1.png
źródło (https://monitory.mastiff.pl/images/widmo_ccfl_led.png)
Szanowny IGNORANCIE!
Daj se siana, dobrze Ci radzę, bo Nican znów zaczyna pleść głupoty. Jak pisałem, tylko jeden typ takich lamp się nadaje i nie dość że jest droga, wymaga specjalnej oprawy, mało trwała (ok 1 tys h) to jeszcze wcale nie powala jakością światła. Żeby nie było, mam takie lampy w ofercie a mimo to odradzam. To o czym mówi Nican, czyli lampy do flory, kompletnie nie nadają się do niczego innego poza hodowlą rzeżuchy w grudniu na parapecie. Dla wzroku są WYBITNIE SZKODLIWE!
Chomsky mial racje.
przeciez fantazjujesz bez sensu
1- wbrew temu co pisales lampy ott lite sa bez problemu do dostania na Amazon , czyli w Polsce takze.
zywotnosc tych lamp jest podawana na opakowaniu na 10 000 godzin ( nie 1 tys jak piszesz ).
do tych lamp jest rowniez na Amazon cala masa opraw . w ciagu dwoch dni mozna miec funkcjonujaca lampe z wkladem ottlite w domu . Zero problemu.
2. lampa ktora uzywam to g 23 , zalecana jast jako zrodlo swiatla b. dobrze imitujace swiatlo dzienne.
podany jest jej widmo spectralne , bardzo odpowiadajace dziennemu.
niby dlaczego ma byc szkodliwa dla wzroku?
jest wlasnie zalecana jako swiatlo dzienne.
Producent nie wspomnia o jakiejkoliwk szkodliwosci dla oczu.
jest ona odpowiednikiem lampy ott.lite .
( lampy akwarystyczne sa zupelnie nieodpowiednie - skad to porownanie ? - zupelnie inne kryteria )
nie jest tania - za wklad dalem 50 eu za to za obudowe nie wiecej niz 10 . To lepiej niz odwrotnie.
przeciez sie tak zatrzeciewiasz , ze zaczynasz pisac glupoty i wymyslac na miejscu bajeczki.
Podaj jedno zrodlo z ktorego wynika, ze lampa Viva - lite jest niebezpieczna dla wzroku ?
Nie podasz - jestem tego pewien , gdyz takiego zrodla nie ma.
Byc moze odnajde gdzies ulotke z tej lampy , gdzie jest zalecana wlasnie jako bliskie naturalnemu zrodla swiatla .
dopisek :
tutaj jest broszura lamp viva lite jakiej uzywam
http://www.vita-light.com/tl_files/downloads/brochure_en.pdf
zalecana jako oswietlenie , a piszesz o szkodliwosci dla wzroku.
nie zmyslaj , prosze
Chomsky mial racje.
najpierw wykreuj sztuczne problemy , po to by sie okazac niezastapionym w ich rozwiazaniu.
Ciebie to trzeba chyba ignorować. Nie widzę innego sposobu funkcjonowania w jednej przestrzeni.
Jednego tylko nie mogę pominąć, bo walnąłeś mistrzostwo świata:
podany jest jej widmo spectralne , bardzo odpowiadajace dziennemu.
Pokaż geniuszu to widmo lampy FLUORESCENCYJNEJ "bardzo odpowiadajace dziennemu", CIEPLNEMU. Pośmiejemy się.
zwyzajnie tracisz grunt pod nogami i nie masz zadnych argumnetow
1. lampy ottlite sa do dostania bez problemu m.inn. na Amazon zapewne zrodel jest wiecej
2. lampy viva lit sa zalecane jako dajace b. dobre oswietlenie, nie ma mowy o szkodliwosci , przeciwnie.
w ulotce sa zalecane m.inn. do muzeow , oswietlenie obrazow , we florystyce itd , itp.
to sa wskazowki dla pytajacego, iz istnieje alternatywa w postaci lamp z cokolem g23... i mozna dostac w tym cokole lampy specjalnie przeznaczone do naszego celu.
to jest sens mojej wypowiedzi.
rozumem, ze sie spierasz z obawy przed utrata prestizu w tym temacie.
co ja poradze ze sie lekasz ?
Gdyby kogoś interesowało "podobieństwo do światła dziennego" lamp używanych w botanice, to wygląda tak:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/06/swietlowka_botaniczna-1.jpg
źródło (https://monitory.mastiff.pl/images/swietlowka_botaniczna.jpg)
teraz juz jestes niepowazny.
oczywiscie takie lampy zalecalbym , twierdzac juz w pierwszym poscie , ze najlepiej jest stosowac Taki sama barwe czyli 5500 K dla calego toru , co wynika z punktu bieli jaki przyjeto dla aparatow fotograficznych.
lampy viva lite sa zalecane rowniez dla laboratoriow botanicznych , florystyki , wszedzie tam , gdzie potrzebne jest swiatlo zblizone do dziennego.
czy tego nie mozesz zrozumiec.
najlepiej jest stosowac Taki sama barwe czyli 5500 K dla calego toru ,
Te bzdury były już przerabiane jakiś czas temu i nie zamierzam ponownie tłumaczyć. W ogóle nie zamierzam dyskutować z Tobą. Musisz wybaczyć, mam zbyt mały próg pojemności skrajnych głupot. Przelewa mi się i niepotrzebnie się tylko denerwuję.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/06/glupoty-1.gif
źródło (https://monitory.mastiff.pl/images/glupoty.gif)
Tom01 mam pytanie, jaka jest Twoja opinia na temat takiej lampki, czy zakup tego ma sens? Tanie nie jest... https://sklep.medikon.pl/eizo-radilight?from=listing
Tom01 mam pytanie, jaka jest Twoja opinia na temat takiej lampki, czy zakup tego ma sens? Tanie nie jest... https://sklep.medikon.pl/eizo-radilight?from=listing
Za droga w stosunku do walorów jakie daje.
Za droga w stosunku do walorów jakie daje.
Dzięki :-) natomiast ciekawi mnie charakterystyka światła, bo są tam LEDy, i czy faktycznie czy świecą tak dobrze, że cena jest tak wysoka? Czy raczej świeca zupełnie przeciętnie, a cena wynika z brandu?
To jest lampka do zastosowania z pioruńsko jaskrawymi monitorami medycznymi. Światło ma bardziej w stronę niebieskiego.
To jest lampka do zastosowania z pioruńsko jaskrawymi monitorami medycznymi. Światło ma bardziej w stronę niebieskiego.
Ok, dzięki, czyli nawet za taką cenę nie jest idealnie...
Nie jest idealne, bo nie do tego ją stworzono. Ma choć trochę kompensować 500 nitów jaskrawości ekranu medycznego, ustawionego na dodatek tak aby emulować niebieskawą kliszę roentgenowską.
Propozycja do rozważenia to taśma led o wysokim CRI Yuji:
https://store.yujiintl.com/products/bc-series-ribbon-120led-2835?ref=yotpo_93&variant=3100847937
Do tego sterownik obsługiwany smartfonem np.
http://allegro.pl/sterownik-wi-fi-tasm-led-rgb-rgbw-android-ios-192w-i6942000063.html
sterownik 4 kanalowy, ale od przybytku glowa nie boli. Taki mam, PWM z na tyle wysoką częstotliwością, że nie powoduje widocznego migotania światla.
Pierwsze sterowniki do taśm led były kiepskie w tym względzie.
Zamów taśmę LED od Yuji z wysokim CRI (choć to nie jest w sumie aż tak istotne) i powinno być ok.
Zamów taśmę LED od Yuji z wysokim CRI (choć to nie jest w sumie aż tak istotne) i powinno być ok.
Temat troszkę stary ale może odpowiesz bo zainteresowałeś mnie tą taśmą LED. Co myślisz o taśmie o takiej: https://etak.eu/tasma-led-gtv-2835-wodoodporna-zimna-biala Dobra firma to myślałem że zamówię ale wolę zapytać bo troszkę mnie będzie to kosztować. Chciałbym sobie ją umieścić w listwie LED przy biurku/stole przy którym pracuje.
Chętnie sie podłączę do pytania - bo sam myslałem o zamontowaniu czegoś podobnego
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.