Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Lustrzanka lub bezlusterkowiec z obiektywem 5000zł



FelTom
06-06-2018, 00:01
Dobry wieczór,

Poszukuję dla kobiety - jak w temacie - lustrzanki lub bezluesterkowca z obiektywem do 5000zł.

1. Kwota na start to około 5000zł
2. Rozbudowa kompletu w przyszłości
3. Rodzaj fotografowania przyroda, krajobrazy, zwierzęta, ptaki
4. Fotografowanie mniej filmowanie
5. Waga jest ważna
6. W przyszłości jeden obiektyw dodatkowo, lampa błyskowa

Ps Nowy, polska dystrybucja.

Czy uda się jakiś bezlusterkowy FF Sony z kitem? Pewnie Będę musiał postudiować kilka wątków: "Sony A7, A7r i A7s", "Fuji", "Nikon d750 vs sony a7 III"... Choć te dwa D750 i A7 III poza zasięgiem.

Wydaje się, że najlepsze wyjście to coś z Nikona, Sony, Fuji.
Za 5000zł coś już można kupić. Rozbudować w zasadzie w każdym systemie. Gorzej z lampą. Tu chyba najłatwiej w Nikonie? Waga - to Fuji lub Sony. Przyroda i krajobrazy - to kit, zaś zwierzęta i ptaki - jakieś tele. Kity są wszędzie, z tele łatwiej będzie w Nikonie.

Pozdrawiam,

Ligo
06-06-2018, 00:43
Poszukuję dla kobiety - jak w temacie...
...Wydaje się, że najlepsze wyjście to coś z Nikona, Sony, Fuji.
Zależy, czy ją lubisz, czy mniej.
Jesli lubisz, to z tych trzech marek wybrałbym Canona.

ksh
06-06-2018, 00:54
Canon to dla teściowej jedynie.

Musisz ciut sprecyzować bo sprzętu na rynku dużo, wielkość istotna zatem zakładamy że duże nikony odpadają, amatorskie D5500/D5600 może, z bezluster fuji lub sony aps-c, chyba że pełna klatka Sony A7II z kitem ?

FelTom
06-06-2018, 07:09
Canon odpada ze względu na wyraźnie słabsze - najsłabsze matryce. ;P
A poważniej, mógłby być, gdyby we wszystkich pozostałych aspektach był najlepszym wyborem.

Z Nikona chyba na placu boju najlepiej D7200 lub D7500. Linie D3xxx i D5xxx bym odstrzelił ze względu na wizjer. Za Nikonem stoi dostępność lamp, obiektywów i AF. Aparaty pewien gabaryt i wagę niestety mają. To jedyne, co wstrzymuje przed werdyktem.

O Fuji i Sony muszę doczytać. Tu pozostają pytania:
1. Jaki model + obiektyw w tej cenie? Kit lub 17-50 lub 24-70. Lub coś podobnego.
2. Jaka ewentualnie lampa później?
3. Jaki krótki tele ewentualnie później?

Ps Dzięki za odp.
1. Z Canona to może ewentualnie bezlustro, ale nie wiem, czy to się utrzyma na dłuższą metę na rynku?
2. A7II - muszę poczytać.

_Pawel
06-06-2018, 07:45
Zacznij od spaceru do sklepu i sprawdź, jak Ci się podobają elektroniczny wizjery (EVF) w Sony i Fuji. To na początek może dużo wyjaśnić, bo albo się zakochasz, albo będziesz obrzydzony. I wybór się uprości.

August68
06-06-2018, 08:26
A mikro 4/3 pod uwagę nie bierzesz? Maleńkie, leciutkie. Trochę szkieł do nich jest. Takie OMD EM5II i Olympus 12-40/2.8Pro na początek a potem np. PanLeica 100-400 jako tekeobiektyw.

ksh
06-06-2018, 12:36
Chyba zerknąłbym na jakiś model Fuji plus ten bardzo fajny kit co ma światło f/2.8-4 do tego lampa Godox TT350F, całość bardzo zgrabna i lżejsza w porównaniu do zestawu lusterkowego, ta sama lampa jest też do sony jak coś, kwestia obiektywu na start i rozbudowy do sprawdzenia pod kątem cen.

GL
06-06-2018, 15:21
Obawiasz się o gabaryty, a rozważasz pełną klatkę? Co z tego, że Sony ma mały korpus, kiedy będziesz podpinał do niego pełnoklatkowe tele...
Od samego czytania nie dowiesz się tego jak tej "kobiecie" będzie się fotografowało danym aparatem. Czego używa teraz? Czego jej brakuje? Jaki jest jej próg jakości?

Miodek2
06-06-2018, 15:48
Najpierw kolego podajesz że chcesz do przyrody zwierząt ptaków a potem wahasz się w obiektywach 50-70mm jakie ptaki tym czymś chcesz zrobić ? chyba że przybijesz je do płotu i podejdziesz na odległośc 1-2 metrów. Ja obecnie do ptaków i przyrody mam 300mm i to na apsc (ekwiwalent 450mm) i jeszcze jest krótko. To co wymieniłeś to tylko do krajobrazów i kotleta. O przyrodzie w pełnym tego słowa znaczeniu z tym szkłem możesz zapomniec chyba że kwiatki na polu.

FelTom
06-06-2018, 21:08
Aparat ma być dla osoby znajomej - kobiety. O jeszcze nie sprecyzowanych upodobaniach i przyzwyczajeniach fotograficznych. Niestety więc trochę szukanie po omacku.

A mikro 4/3 pod uwagę nie bierzesz? Maleńkie, leciutkie. Trochę szkieł do nich jest. Takie OMD EM5II i Olympus 12-40/2.8Pro na początek a potem np. PanLeica 100-400 jako tekeobiektyw.
Wstępnie przyznam - nie brałem pod uwagę. Zarówno z Canona jak i u4/3 zrezygnowałem wstępnie, ze względu na słabsze matryce, żeby zmniejszyć i tak już duży wybór. Jeśli filmowanie byłoby bardzo ważne, bez wątpienia rozważałbym Panasonica. Podobno nie jest. Obiektywy podobno dobre, czy tele są rozsądnych - mniejszych, rozmiarów niż odpowiedniki FX/DX?


Chyba zerknąłbym na jakiś model Fuji plus ten bardzo fajny kit co ma światło f/2.8-4 do tego lampa Godox TT350F, całość bardzo zgrabna i lżejsza w porównaniu do zestawu lusterkowego, ta sama lampa jest też do sony jak coś, kwestia obiektywu na start i rozbudowy do sprawdzenia pod kątem cen.
Tak, pytanie jeszcze o jakiś odpowiedni korpus Fuji. Będę musiał poczytać o tej lampie.


Obawiasz się o gabaryty, a rozważasz pełną klatkę? Co z tego, że Sony ma mały korpus, kiedy będziesz podpinał do niego pełnoklatkowe tele...
Od samego czytania nie dowiesz się tego jak tej "kobiecie" będzie się fotografowało danym aparatem. Czego używa teraz? Czego jej brakuje? Jaki jest jej próg jakości?
Ostatnie pytania to niestety niewiadome. Z tego co mi wiadomo, do tej pory posiadany był kompakt.
Odnośnie pełnej klatki Sony. To trochę ale jednak mniejsze gabaryty. Moim zdaniem, gdyby kit był rozsądnych rozmiarów, byłoby ok. Tele, to raz na jakiś czas. Naturą rzeczy jest większe. Raz na jakiś czas można się poświęcić.


...
1. Jaki model + obiektyw w tej cenie? Kit lub 17-50 lub 24-70. Lub coś podobnego.
...
3. Jaki krótki tele ewentualnie później?
...


Najpierw kolego podajesz że chcesz do przyrody zwierząt ptaków a potem wahasz się w obiektywach 50-70mm jakie ptaki tym czymś chcesz zrobić ? chyba że przybijesz je do płotu i podejdziesz na odległośc 1-2 metrów. Ja obecnie do ptaków i przyrody mam 300mm i to na apsc (ekwiwalent 450mm) i jeszcze jest krótko. To co wymieniłeś to tylko do krajobrazów i kotleta. O przyrodzie w pełnym tego słowa znaczeniu z tym szkłem możesz zapomniec chyba że kwiatki na polu.

Uważam, że punkt 1. Obiektyw kończący się na 50(70) jest wyraźnie odzielony od punktu 3. Jakie krótkie tele później... I są to bez wątpienia dwie zupelnie różne rzeczy.
Moim zdaniem obiektyw kończący się na 200-300 mm dla przeciętnej kobiety będzie wystarczający. Nie za duży i nie za ciężki do dźwigania. Z drugiej strony wystarczy do większości powszechnych zastosowań. Zwierzęta to prędzej jakiś psiak lub kociak, ptaki przy karmniku. Jakieś zwierzęta na wycieczce w zoo. A nie zasiadka na dziką zwierzynę w łódce, czatowni z czymś wielkiego kalibru.

Tak przy okazji - do Sony i Fuji da radę podpiąć jakiegoś fajnego Metza?

Dziękuję.

_Pawel
06-06-2018, 22:09
Sony ma stopkę MultiInterface, bez problemu kupisz na nią Metzy działające w TTLu.
Moja Żona bardzo lubi zestaw D750 i 50/1.8G. Taki edamski, mały i lekki. Może w tym kierunku iść? D610 i 50mm?

Ligo
06-06-2018, 22:21
Zarówno z Canona jak i u4/3 zrezygnowałem wstępnie, ze względu na słabsze matryce
Pieprzenie... Przepraszam Cię najmocniej FelTom, ale dokładnie takie są moje odczucia, co do opinii Nikoniarzy odnośnie matryc Canona. Mówimy o praktyce amatorskiej, nie o zastosowaniach profesjonalnych i ostrym ciągnięciu z rawów, gdzie matryce z innych sprzętów mogą okazać się trochę lepsze. APS-C Canona używają i chwalą miliony amatorów na całym świecie i wymieniają ewentualnie na nowsze Canony.

Mam również taki zestaw na bazie 100D z kilkoma STM-ami, jako mały, lekki, wszechstronny, np. w zamian dla FF do samolotu. Jak będziesz chciał, to opowiem jak to wygląda z praktycznego punktu widzenia, ale jednym słowem - sprawdza się.

ksh
06-06-2018, 23:10
Amatorskie canony mają w podobnych cenach lepsze amatorskie odpowiedniki w nikonie ( fakt pomijam 100D i 200D ), nie ma co czarować takie są realia, a że różnice w obrazku są pomijalne to inna sprawa, do tego dochodzi przywiązanie do marki, marketing, trendy, moda itp.

Ligo
06-06-2018, 23:26
Już pomijając trendy, czy modę - chodzi o to, że do malutkiego Canona naprawdę mam co podpiąć. Te nowe STM-y są rewelacyjne z obrazkiem, no i taniocha. Fakt, że przy pierwszym kontakcie z podłożem to się rozsypie i trzeba uważać, ale coś za coś. Nie muszę główkować, czy nowy obiektyw będzie akurat kompatybilny z moją puszką, jak obecnie w Nikonie.

ksh
06-06-2018, 23:32
Jest parę fajnych naleśników w canonie i to jest zaleta, także małe 100D/200D, co do obiektywów czy znasz w nikonie AF-P ?

Ligo
06-06-2018, 23:34
Coś mi się obiło o uszy, ale to było dawno i nieprawda... ;-)

fafniak
07-06-2018, 07:33
Od dłuższego czasu jestem fanem apsc i Sony alfą
Ja mam model 5100 wraz z lupką do ekraniku...
Myślę że 6300 wraz z 16-50 i potem dokupić 70-200 (używanlne do ok 170mm)

Władca Pixeli
08-06-2018, 05:36
Mam również taki zestaw na bazie 100D z kilkoma STM-ami, jako mały, lekki, wszechstronny, np. w zamian dla FF do samolotu. Jak będziesz chciał, to opowiem jak to wygląda z praktycznego punktu widzenia, ale jednym słowem - sprawdza się.
Od kilku miesięcy chodzi mi po głowie EOS Rebel SL2 jako mały aparat do fotografii ulicznej.
Z chęcią zobaczę jak 100D sprawdza się w praktyce

P.S. Ligo Jeżeli Cię interesuje wyjazd na cały dzień na fotografię uliczną do Kenosha Wisconsin to będę jechał 7 lub 8 lipca z północno-zachodnich przedmieść Chicago.
Jedyny warunek to dobra pogoda.

GL
08-06-2018, 12:38
Aparat ma być dla osoby znajomej - kobiety. O jeszcze nie sprecyzowanych upodobaniach i przyzwyczajeniach fotograficznych. Niestety więc trochę szukanie po omacku.

Więc jedynym sensownym rozwiązaniem jest kupić coś używanego i taniego, żeby sobie pofotografowała, sprecyzowała co jej pasuje, a co nie w tym co ma i dopiero wtedy będzie można coś kupić.




Moim zdaniem obiektyw kończący się na 200-300 mm dla przeciętnej kobiety będzie wystarczający.

A dla przeciętnego mężczyzny nie ? :) Co Ty tak z tą "kobietą"? Fotograf to fotograf.



A tak w ogóle to myślę, że dobry kompakt byłby tu znacznie lepszym rozwiązaniem. Ludzie na siłę pchają sio w systemy, a przeważnie prościej i mniej sprawdza się lepiej.

Ligo
08-06-2018, 16:48
P.S. Ligo Jeżeli Cię interesuje wyjazd na cały dzień na fotografię uliczną do Kenosha Wisconsin to będę jechał 7 lub 8 lipca z północno-zachodnich przedmieść Chicago.
Jedyny warunek to dobra pogoda.
Ciekawa propozycja, dzięki. Dam znać.

Fink
10-06-2018, 08:09
Jako szczęśliwy użytkownik mogę polecić - zerknij na Lumixa G80. Jest to mikro4/3 i ze starszą matrycą 16 MP, ale naprawdę dobre. Dla amatora, w znośnych warunkach fotografowania, nie wymagających wyciągania z rawów i przy oglądaniu zdjęć na ekranie nie widzę zbyt dużej różnicy z D610.
Za to: aparat niewielki, w zestawie z 12-60 ( czyli odpowienik 24-120) wyjdzie 3700, i aparat i obiektyw będzie uszczelniony, ekran jest odchylany, w EVF jest podgląd ekspozycji przed zrobieniem zdjęcia, łatwa guzikologia, stabilizacja i matrycy i w obiektywie, współpracująca ze sobą, do tego sporo bajerów z 4K i postfocusem. Również tak jakoś wszystkie "kitowe" obiektywy Panasonica mają dobre opinie.
System obiektywów z Panasonica i Olympusa jest mocno rozbudowany, tele 200 - 600 ( odpowiednik FF) kosztuje 2500 i waży 500g, jasne standardowe stałki do zestawu to koszt od 800 zł, makro od 1200. Nie wiem co jeszcze może być w przyszłości potrzebne.

epicure
10-06-2018, 21:45
...w zestawie z 12-60 ( czyli odpowienik 24-120) wyjdzie 3700, i aparat i obiektyw będzie uszczelniony...

Masz na myśli 12-60 f/3,5-5,6? Ten obiektyw jest uszczelniony?

FelTom
11-06-2018, 07:56
Sony ma stopkę MultiInterface, bez problemu kupisz na nią Metzy działające w TTLu.
Moja Żona bardzo lubi zestaw D750 i 50/1.8G. Taki edamski, mały i lekki. Może w tym kierunku iść? D610 i 50mm? Bał bym się braku wygody i uniwersalności. Rozwiązanie kuszące, ale dla bardzo ambitnych i gotowych do poświęceń.

...
Mam również taki zestaw na bazie 100D z kilkoma STM-ami, jako mały, lekki, wszechstronny, np. w zamian dla FF do samolotu. Jak będziesz chciał, to opowiem jak to wygląda z praktycznego punktu widzenia, ale jednym słowem - sprawdza się. Jest to bez wątpienia ciekawe rozwiązanie. Dla posiadacza systemu Canona, jeszcze bardziej. Co w tej cenie - jaki zestaw - najlepiej rozważyć?

Od dłuższego czasu jestem fanem apsc i Sony alfą
Ja mam model 5100 wraz z lupką do ekraniku...
Myślę że 6300 wraz z 16-50 i potem dokupić 70-200 (używanlne do ok 170mm) Nie ułatwiasz ;) Na wstępie chciałem ograniczyć bardzo duży wybór na rynku. Ta propozycja stety lub niestety wydaje się ciekawa.


Więc jedynym sensownym rozwiązaniem jest kupić coś używanego i taniego, żeby sobie pofotografowała, sprecyzowała co jej pasuje, a co nie w tym co ma i dopiero wtedy będzie można coś kupić.

A dla przeciętnego mężczyzny nie ? :) Co Ty tak z tą "kobietą"? Fotograf to fotograf.

A tak w ogóle to myślę, że dobry kompakt byłby tu znacznie lepszym rozwiązaniem. Ludzie na siłę pchają sio w systemy, a przeważnie prościej i mniej sprawdza się lepiej. Zakładam brak czasu i chęci do fotograficznego handlu. Szczególnie z racji niedużego doświadczenia ze sprzętem. Jeśli chodzi o rozróżnienie kobieta / mężczyzna, wydaje mnie się, że nie jest to bez znaczenia. U kobiety zakładam, że cięższe tele odpadają ze względu na wagę i nieporęczność. U mężczyzny nie wykluczam takiej opcji - gotowość do poświęcenia kwestiach dźwigania. Stąd może trzeba lepiej rozważyć u4/3.
Dziękuję za odpowiedzi. Fink - muszę się dokształcić. Dzięki za wskazówkę.

Fink
11-06-2018, 08:10
Masz na myśli 12-60 f/3,5-5,6? Ten obiektyw jest uszczelniony?

Jest uszczelniony wg informacji ze strony producenta - w sumie jest to nieco dziwne z punktu widzenia pozycjonowania obiektywu - ale dla nas użytkowników świetne :)

epicure
11-06-2018, 10:36
Jest uszczelniony wg informacji ze strony producenta - w sumie jest to nieco dziwne z punktu widzenia pozycjonowania obiektywu - ale dla nas użytkowników świetne :)

Kurczę, mam ten obiektyw, ale po tym, jak jest zbudowany, nigdy nie przypuszczałbym, że jest uszczelniony. Na stronie producenta nie znalazłem informacji na ten temat, Panas jakoś słabo się tym chwali. Jedynie w teście Optycznych coś wspomnieli.

Jurek Ż
11-06-2018, 11:26
Sądzę, ze dobrym wyborem będzie Sony 6300 z obiektywem Sony 18-105 F4 G. Cena 4999 cashback 500 zł.

grizz
11-06-2018, 17:23
Kurczę, mam ten obiektyw, ale po tym, jak jest zbudowany, nigdy nie przypuszczałbym, że jest uszczelniony. Na stronie producenta nie znalazłem informacji na ten temat, Panas jakoś słabo się tym chwali. Jedynie w teście Optycznych coś wspomnieli.

Olkowy 12-50 też jest o ile dobrze pamiętam.

epicure
11-06-2018, 21:41
Tak, Olek jest na 100% - to była główna cecha tego obiektywu. Ale Panas coś nie chwali żadnymi uszczelnieniami.

Fink
11-06-2018, 22:00
Tak, Olek jest na 100% - to była główna cecha tego obiektywu. Ale Panas coś nie chwali żadnymi uszczelnieniami.

Jest na stronie Panasa o obiektywie: trzeba tylko przewinąć strzałkami "funkcje". Aż sam zwątpiłem i sprawdziłem :)

epicure
11-06-2018, 22:09
https://www.panasonic.com/pl/consumer/kamery-i-aparaty/obiektywy/h-fs12060.html

W którym miejscu?

Fink
11-06-2018, 22:34
Klikasz na napis "Funkcje", a potem pod łokieć miłego pana boksera - jest tam niemal niewidoczna strzałka w prawo. kolejny ekran to informacja o uszczelnieniu.
Myślę, że Panas się tym nie chwali zbytnio przy kitowym obiektywie, żeby podnieść prestiż Leici 12-60 która też jest uszczelniona.

epicure
11-06-2018, 23:02
"Ten wszechstronny obiektyw o zakresie ogniskowej od 12 mm w ustawieniu szerokokątnym po zoom 60 mm (odpowiednik dla aparatu 35 mm: 24–120 mm) zapewnia jednocześnie swobodę fotografowania i wytrzymałość, która pozwala mu wykazać się w zróżnicowanych warunkach — od zapierających dech w piersiach krajobrazów po portrety".

Moim zdaniem to nie jest stwierdzenie, że obiektyw jest uszczelniony, tylko marketingowa sztuczka. Wytrzymałość w krajobrazach i portretach - co to niby znaczy?

Niestety ten obiektyw nie jest uszczelniony.

cz4rnuch
11-06-2018, 23:47
A ja tam pod linkiem, który sam wkleiłeś w podmenu funkcje na drugim slajdzie widzę oznaczenie splash/dust proof oraz: "Odporność na zachlapanie i kurz. Zmierz się z żywiołami przy każdej pogodzie i w każdym miejscu. Konstrukcja obiektywu jest odporna na kurz i zachlapanie oraz wystarczająco wytrzymała, by używać jej w wymagającym terenie. Chroni ona wnętrze obiektywu przed piaskiem, deszczem i innymi zabrudzeniami, dzięki czemu doskonale sprawdza się on w trudnych warunkach...". Koniec cytatu.

Fink
11-06-2018, 23:55
Edit - kolega mnie uprzedził

Hmm .. nie jest to tematem tego wątku, ale chyba po prostu nie możesz tego znaleźć - przewiń ekran, który cytujesz strzałkami w prawym lub lewym rogu - tam jest ta informacja: splashproof/dustproof, itd.
Potwierdzona też w każdym opisie na stronach www, np:
https://mirrorlesscomparison.com/micro-four-thirds-lenses/panasonic-leica-12-60mm-f2-8-4-0-vs-lumix-g-12-60mm-f3-5-5-6-the-complete-comparison/#Main-Specifications
https://www.imaging-resource.com/lenses/panasonic/12-60mm-f3.5-5.6-asph-power-ois-lumix-g-vario-h-fs12060/review/

Jako użytkownik - powinieneś być zadowolony :)

epicure
12-06-2018, 00:23
Macie rację, wszystko się zgadza. Na smartfonie nie działa mi przewijanie slajdu.

Sorry za zamieszanie.

FelTom
12-06-2018, 06:59
Dziękuję za te ważne i cenne informacje. System u4/3 ma więcej zalet niż z początku sądziłem.

darekw1967r
13-06-2018, 14:08
Zobacz jeszcze to

X-T10 + 18-55/2.8-4 OIS
3869 zl


X-T20 + 18-55/2.8-4 OIS
5194 zl



----------------------
X-T20 + 16-50
4400 zl

Lampa: Nissin i40
669 zl
----------------------
5069 zl

FelTom
13-06-2018, 16:58
Dziękuję.

fafniak
14-06-2018, 07:49
Zanim kupiłem soniacza to korzystałem na wszelkie sposoby z tej strony
https://camerasize.com/compare/#703,656