Zobacz pełną wersję : zdjęcie pioruna
Nie jestem expertem w robieniu zdjęć i nie wiem jakich pojęć fachowych używać, ale chciałbym zrobić zdjęcie pioruna. Aparat chciałbym tak ustawić, żeby powiedzmy przez 5 min, pstrykał fotki seryjnie i choć na jednej był widoczny piorun.
merkator
04-06-2018, 09:03
Statyw, szeroki kąt, czas 15-30 sek. Wyzwalać migawkę do znudzenia lub aż "się trafi".
Chcialbym, aby aparat sam cykal zdjecia, z ustawionym czasem powiedzmy 5 min
Ewentualnie w menu "Interval Timer Shooting" skonfigurować sobie wymagany czas / liczbe strzałów
dziennikarz
04-06-2018, 16:24
gruniu skoro to Ty pytasz to wnoszę, że chodzi o P900. Czas otwarcia migawki masz max 15 sekund. Interwalometr możesz ustawić na najkrótszy czas 30 sekund (co 30 sekund). W przypadku zdjęć w dzień to nie ma sensu, bo szansa na strzelenie pioruna masz bliskie zeru. Co do nocnych to już lepiej i ja tak robię tylko to działa tak, że 15s masz czas ekspozycji, potem tyle samo czasu aparat przetwarza dane, parę martwych sekund (bodaj 5) i następna i tak aż Ci się karta albo bateria skończy. W dzień jak masz burzę bardzo aktywną elektrycznie to możesz jeszcze spróbować na seryjnych zdjęciach (L lub H) - mierzysz, naciskasz migawkę, trzymasz a on robi aż mu się pamięć wewnętrzna skończy, wtedy zapis (przerwa w robieniu zdjęć) i jak już zapisze serię to od nowa. Na dzień możesz jeszcze spróbować z filtrem ND1000 i jakiś tam czas jaki uda się maksymalny ustawić i interwalometr.
Tak, jak pisze kolega dziennikarz. Przy odrobinie wytrwałości można takie cuś ustrzelić nikonem P900.
*Wszystko w trybie M. ISO100, f3,5, 15s
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/06/eec4f8ed44ca6e16med-1.jpg
źródło (https://www.fotosik.pl/zdjecie/eec4f8ed44ca6e16)
dziennikarz
05-06-2018, 08:51
Piękne zdjęcie QuCyk
Ja niestety już drugi sezon burzowy mam pecha, bo jeśli cokolwiek się w widzialnej okolicy dzieje to za jasności. Taka już specyfika Krakowa niestety.
dziennikarz
10-06-2018, 23:19
QuCyk gruniu
mnie się dziś udało takie złapać
#noedit
10444
10445
10446
Mnie się udało złapać kilka takich
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/06/jRCYnw2-1.gif
źródło (https://i.imgur.com/jRCYnw2.gif)
aparat na statyw, interwał, długi czas naświetlania (ale bez przesady) i coś tam się dało utrafić
oczywiście gif zabija jakość ;-)
Mnie się udało złapać kilka takich
aparat na statyw, interwał, długi czas naświetlania (ale bez przesady) i coś tam się dało utrafić
oczywiście gif zabija jakość ;-)
Się głupio zapytam,
Stałeś na dachu budynku podczas burzy z piorunami ? :shock:
spiritus
11-06-2018, 11:09
Baterie zawczasu sprawdź czy naładowane!
Ja raz się wziąłem do fotografowania burzy to zrobiłem zaledwie dwa zdjęcia:
Jedno z ręki:
10455
Drugie ze statywu w postaci miski w kuchni. Niestety wyszło mocno prześwietlone... po czym aparat padł :/
10454
spiritus ładnego potwora złapałeś na drugim, robi wrażenie. Notdot gif. daje radę zwłaszcza że tam jest tylko 256 kolorów.
Się głupio zapytam,
Stałeś na dachu budynku podczas burzy z piorunami ? :shock:
z okna na 5 piętrze
Notdot gif. daje radę zwłaszcza że tam jest tylko 256 kolorów.
256 kolorów i kompresja
poza tym to panas gx-80
Marcinos76
13-06-2018, 19:37
Podziwiam zapał do ustrzelenia - ładne potwory :)
Do takiej zabawy polecam jednak analoga, najlepiej średni format. Może to być nawet zabawka typu Druh, Ami 66 albo jeszcze lepiej Agfa Clack 6x9.
Kosztuje to grosze, można łatwo dokupić mechaniczny wężyk, albo zupełnie zdemontować migawkę. Potem tylko dekielek zdjąć, przysłona na maksa i niech się naświetla choćby i godzinę. W dzień będzie ciężej, ale zawsze można dołożyć filtr szary, a film zapodać 80 iso.
A czym to się różni od ustawienia czasu bulb w trybie manual na cyfrowej lustrzance i do tego wężyk elektroniczny czy bezprzewodowy pilot?
albo nawet naświetlanie po 30 sekund i do tego interwał żeby samo pstrykało?
Krzysztofh
13-06-2018, 20:59
A może taki trigger?
http://www.doc-diy.net/photo/smatrig21/
Kiedyś chciałem go zrobić ale nie było czasu, potem chęci i w końcu brak realizacji. Dla kumatych w elektronice nic trudnego.
Jest też taki wyzwalacz z czujnikiem na nagłą zmianę światła, czyli błysk.
https://www.hahnel.ie/irish-shop/productUrl/captur_module_pro/
Nie próbowałem sam więc nie wiem jak to działa w praktyce. Może ktoś próbował?
Ja jeszcze sie nie bawilem, ale napiszcie jakie macie ustawienia.
Ja jeszcze sie nie bawilem, ale napiszcie jakie macie ustawienia.
ustawienia dokładnie takie jak koledzy wyżej piszą
otwierasz migawkę na długim czasie, interwał i wyzwolenie jedno za drugim
liczysz na szczęście i już
przysłona oraz iso adekwatne do czasu, tak żeby nie wyszło za jasno czy za ciemno
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.