PDA

Zobacz pełną wersję : Podpięcie ścianki cyfrowej pod wielki format.



90s
10-05-2018, 19:50
Witam

Tak sobie rozmyślam jakbym mógł podpiąć ściankę cyfrową z H5D do swojej kamery wielkoformatowej Mentor Panorama II aby to ruszyło.
Szperałem po sieci aby jakieś informacji zebrać i nie do końca jestem ich pewien.
Może ktoś się z Was orientuje czy gniazdo FireWire będzie zasilać ściankę czy potrzebuje adapter z dodatkową baterią którą się podpina pod ścianką?.


Tak samo myślę nad jakimś patentem maskownicy, coś takiego typu
https://fotodioxpro.com/products/eos-4x5-pro
tylko wykonaną pod 5x7 i najlepiej aby chodziła w dwóch płaszczyznach jednocześnie.
I tak się zastanawiam czy jest możliwość aby coś takiego wykonać? może macie jakieś pomysły albo wiecie co by się do tego nadawało?


Ostatnie pytanie jakie mnie trapi to synchronizacja ścianki w migawką. Są na niej tylko dwa gniazda FireWire i na adapter do baterii. Chyba że ścianka ma po prostu migawkę cyfrową co by rozwiązywało problem synchro po części bo jak w takim razie wyzwalać błysk równo z migawką?

Wujot
13-05-2018, 13:00
Chyba wiem mniej na ten temat jak Ty. Używałem raz czy dwa adapteru canonowskiego do Sinara co go mamy. Aparat był wspólnika. Było to bardzo proste bo kolejne klatki przesuwało się "ręcznie" na tylnym standardzie. A ponieważ jest to wyskalowane w mm to nie było problemów. Obiektyw był przymknięty do roboczej przesłony i to wszystko. Wychodziło idealnie ale od czasu 24 MPx zapomniałem o takich zabawach.

Nie bardzo rozumiem gdzie widzisz problem. W Mentorze jest migawka szczelinowa więc zostawiasz ją otwartą, ustawiasz przesłonę na obiektywie a wyzwalasz z korpusu podpiętego aparatu. Czyli pracujesz jak zawsze z korpusu jakby z manualnym obiektywem.

Oczywiście największy problem to adapter 5x7 - aparat. Podejrzewam, że są.

Pozdro
Wiesiek

90s
13-05-2018, 19:20
Wujot dziękuje za odzew. Problemów mam kilka bo body nie będzie działać bez podpiętego obiektywu, nawet obiektywny analogowe muszą być podpięte przez specjalną przejściówkę by sprzęt działał. Ścianka to osobny element który można używać pod analoga H i LF ale musi mieć osobne zasilanie. Ale udało mi się znaleźć odpowiedź na pierwsze pytanie. FireWire zasila ściankę, więc to bardzo dobra wiadomość.
Teraz mam problemy z mocowaniem, nie mogę wyszperać nigdzie samego adaptera by samodzielnie go wmontować w prowadnicę w razie czego, nie wiem też czy nie kupić uszkodzonego samego body z analoga i odciąć samo gniazdo.
Drugi problem to właśnie zbudowanie takiej prowadnicy bo nie widzę sensu bawić w tak mały wycinek z wielkiego formatu. Tylko chciałbym składać stacki ze 6 zdjęć, dlatego fajnie by chodziła w dwóch płaszczyznach jednocześnie bym w miarę szybko mógł to zrobić.
Masz może jakiś pomysł co można byłoby użyć do tego celu, albo jak sprytnie to wykonać?
Ostatnim problemem jaki widzę to synchro z błyskiem. Ale może napisze do H i się ich zapytam.
Tak czy inaczej jedyne adaptery jakie znalazłem są tylko pod 4x5 i kosztują sporo kasy. A to nic więcej jak dwa kawałki blachy i mocowanie. Mentor ma proste mocowanie pleców a ustawianie ostrości mogę robić na kompie przez LV więc i nie potrzebuje matówki ani innych wynalazków.

- - - - kolejny post - - - - - -

Widzę że nie tylko ja kombinuje https://www.youtube.com/watch?v=JOqNyFzlpCo też tak się bawiłem, ale spadek światła na krawędziach i spadek ostrości przez matówkę robi kaszę ze zdjęcia, do tego mocny spadek światła.

czupacabra
13-05-2018, 20:15
@90 w wawie jest taki sklep o nazwie 6x7 ale oni robią różne projekty. Pogadaj z nimi. Powinni pomóc


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

90s
13-05-2018, 20:40
czupacabra ślicznie dziękuje, zwłaszcza jakiś pomysł na prowadnicę będzie bardzo cenną informacją. Wyszperałem kolejne info. Na stronie 103 wszystko jest pięknie pokazane. https://cdn.hasselblad.com/55c7dbe3-e935-4f44-a584-9589aa461fce_h5d-user-manual-en-v15-web.pdf Pod spodem jedno z gniazd to synchro. Tak więc w sumie został tylko jeden duży problem do rozwiązania, jakiś patent na suwnice aby mi te plecy pięknie latały w obu kierunkach. Oraz jak tanio zdobyć adapter by to razem spiąć.

czupacabra
13-05-2018, 20:44
6x7 jest dystrybutorem hassela na PL . Ja od nich brałem na testy x1d . Fajni i pomocni ludzie a do tego kumaci.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

90s
13-05-2018, 21:16
O ładnie może faktycznie będą mieli jakiś dobry pomysł, i tak z ciekawości to jak wrażenia z x1d?


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/05/9c779aa4eabb4686gen-1.jpg
źródło (https://images81.fotosik.pl/1069/9c779aa4eabb4686.jpg)
Plecy mają 23cmx23cm matówka 13x18. Tak myślę czy np stara metalowa maskownica fotograficzna nie byłaby dobrym pomysłem.
https://www.olx.pl/oferta/maskownica-fotograficzna-faltus-CID99-IDr8Z6n.html


A tak sobie obiektyw zamontowałem, za filtr przeciwsłoneczny robi tank z JOBO. Jak widać wolna amerykanka i totalna prowizorka ale ciacha foty a jak jeszcze uda się podpiąć ściankę to na prawdę będzie bardzo ciekawie. Klisze, kolodion i cyfra żyć nie umierać:)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/05/b7d5a617f98ce699gen-1.jpg
źródło (https://www.fotosik.pl/zdjecie/b7d5a617f98ce699)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/05/fd831fdf35c57976gen-1.jpg
źródło (https://www.fotosik.pl/zdjecie/fd831fdf35c57976)

czupacabra
13-05-2018, 21:26
X1d bardzo fajny szczególnie po kolejnych updatech firmawre. Tstowałem go cały tydzień. Myślę, że wkrótce będzie wersja 100Mb i wtedy to cacuszko sobie kupię


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

90s
13-05-2018, 21:32
Myślisz że upakują matrycę z H6D-100? ja mam taki sam sensor jak w tym co teraz wyszedł ale 100c to już większa matryca i niektóre szkła nie dają rady tego ogarnąć w systemie H, nie wiem jak te nowe do tego bezlustra sobie poradzą z taką wielością matrycy. Ale jakby coś takiego wyszło to kosmos.

czupacabra
13-05-2018, 21:36
Myślę że x1d-100 będzie miał inny sensor. Bo x1d to taka kropowana pełna klatka. A trochę bawiłem się h6d-100c. Po prostu czad. Tylko mega ciężki.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

90s
13-05-2018, 21:44
Fakt ja też mam kropa MFa a ten H6D100 to mój mokry sen, właśnie z powodu wielkości matrycy i jej możliwości. DJI wykupiło H więc może jakiś powiew świeżości i sensowe ceny się pojawią u nich. Wiesz może jak ze sprzedażą x1d? radzą sobie bo nie siedzę w temacie.

czupacabra
13-05-2018, 21:52
Nie wiem ale mnie się podoba to , że często wypuszczają nowy firmaware. A zmiany są bardzo sensowne. Tak jakby słuchali fotografów albo jakby fotograf wymyślał funkcjonalności . Co prawda forum hasela jest słabe ale produkt jest super no i kilka razy były mega promocje i korciło mnie aby z nich skorzystać. Ale czekam zobaczymy czy coś powiedzą na photokinie w tym roku. Wiesz ja jestem zwykły amator wiec mogę sobie poczekać [emoji3]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

90s
13-05-2018, 22:04
Tak tylko zapomnieli o starszych modelach i wszystko pakują tylko w H6 i tego bezlusterkowca. Ja się skusiłem właśnie na promocje -70% czy coś takiego, do tego wiedziałem że UK wyjdzie z Unii i kupiłem w euro i szarpałem sprzęt z Niemiec. Inaczej w życiu by mnie na taki sprzęt nie było stać, a później żebranie po ebayu za optyką. ponad rok dochodziłem do siebie bo tych zakupach.

Obecnie jak mam być szczery to mnie ciągnie w kierunku technik szlachetnych i wielkiego formatu, to jest dopiero jest kosmos i zabawa. Ale jak potrzebna jest jakość i precyzja to H na pierwszy ogień. Tak teraz sobie liczę ile strzałów musiałbym wykonać aby pokryć 5x7 i wychodzi mi 24, nie dziwie się że ludzie robią 5x4.:)

czupacabra
13-05-2018, 22:13
No tak , ale ty to potrzebujesz do zarabiania kasy. A ja dla hobby [emoji3]. Myślę, że tymi dwoma modelami hasel odżył finansowo.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

90s
13-05-2018, 22:18
Niby tak tylko coś mi to nieproporcjonalnie jak na razie wychodzi. Ale kombinuje obym tylko nie przekombinował. Idę szukać po ebayu jakiś suwnic dwupoziomowych bo maskownice do fotografii nie wyglądają aby utrzymały ściankę.

czupacabra
13-05-2018, 22:20
3mam kciuki. Powodzenia. A tak przy okazji super zdjęcia robisz. Po prostu kapitalne [emoji3][emoji3][emoji1319][emoji1319]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

90s
14-05-2018, 11:48
Ślicznie dziękuje za dobre słowo. Wykombinowałem taki patent aby zamontować dwie prowadnice od szuflad pionowo do których przemontuje dwie prowadnice poziomo do których przemontuje zaślepkę od ścianki w której wywiercę otwór. taniej się już nie da.
https://www.ebay.co.uk/itm/Hasselblad-CCD-Cover/152984735164?_trkparms=aid%3D111001%26algo%3DREC.S EED%26ao%3D1%26asc%3D50980%26meid%3Dbeb60eda30f846 0aa590b9f0689820f1%26pid%3D100675%26rk%3D1%26rkt%3 D15%26sd%3D152984735164%26itm%3D152984735164&_trksid=p2481888.c100675.m4236&_trkparms=pageci%3A4b3b0683-575b-11e8-a644-74dbd1800226%7Cparentrq%3A5e08cc821630a68826c90f94 ffef77c0%7Ciid%3A1

Mam tylko problem jakich prowadnic użyć bo szufladowe to średni pomysł a nic lepszego nie potrafię sobie wymyślić. Drug problem to jak to wszystko zamaskować aby światło nie dostawało się od tyłu. Ale pewnie owinę wszystko czarnym materiałem jak boki obiektywy.

Kojocisko
14-05-2018, 12:30
Może precyzyjne prowadnice jakich się używa np. w drukarkach 3D. To jest spory rynek elementów, a prowadnice są porządne. Do tego łożyska liniowe, jakieś obejmy i będzie full profeska.
A może być po prostu prowadnica liniowa.

90s
14-05-2018, 12:40
Dziękuje Kojocisko, możesz mi przylinkować jak to wygląda i czego dokładnie szukać, bo nie za bardzo kojarzę o czym piszesz a brzmi dużo ciekawiej jak to co ja na razie wykombinowałem.

Kojocisko
14-05-2018, 12:46
Przypadkowo wybrany sklep:
https://www.igus.pl/drylin/linear-guide?sort=3&fc=301273&inch=false
https://www.igus.pl/drylin/rail-guide

Jest z czego wybierać.

90s
14-05-2018, 13:11
Świetne, nie ma tam jakiś blokach albo regulacji oporu? Muszę poszperać na ebayu za tym. Może uda się zrobić dobry patent za par złotych.

Kojocisko
14-05-2018, 13:37
W szczegółach nie pomogę, bo to zupełnie nie moja dziedzina (da się to zablokować na szynie na kilka sposobów, w zależności od wagi mocowanych elementów). Ale jako były modelarz i kiedyś osoba związana z uruchomieniami produkcji czasem umiem skojarzyć potrzebę z technologią gdzieś używaną.
Np. rama szpitalnego łóżka podnoszonego na pantografie jak podstawa do maszyny, której położenie musi być regulowane w pionie ;-)
A... i mnie też bardzo się podobają twoje zdjęcia i pasja tworzenia.

90s
14-05-2018, 16:32
Ślicznie dziękuje Kolego za dobre słowo i pomoc. Lubię kombinować a jeszcze bardziej jak to działa:). Poszperam za tymi prowadnicami bo projekt zaczyna mieć ręce i nogi. Boje się tylko czy komp podoła składać takie wielkie stacki z 50mb plików i jak to będzie ostatecznie wyglądać.

Pochwale się jeszcze jedną DIY produkcją. Jest to blokada głowy pod kolodion no i oby pod ściankę cyfrową.
Materiały:
stary uszkodzony statyw , elementy piły do drewna https://www.ebay.co.uk/itm/COMPOUND-MITRE-SAW-HAND-ANGLE-JOINTS-WOOD-WOODWORKING-FRAMES-CARPENTRY-CUT/121801797502?epid=14017420699&hash=item1c5bf3ef7e:g:-NUAAOSw03lY7dZk
straszny szajs dlatego tylko piła została resztę wykorzystałem do innych celów:) dzięki temu na zdjęciu nr.1 mam regulacje odchyleń i wysokości.
fotka nr3 do nóżki, przymocowałem docisk z tej piły a poduszeczki to są ochraniacze na kolana które używają płytkarze.
stojak wygrzebałem na szrocie dawno temu i jak znalazł. Konstrukcja stabilna, ciężka dzięki czemu naświetlam 9 sek modeli i foty są ostre.
Dlatego też myślę by popróbować z tą ścianką cyfrową i składaniem zdjęć bo efekt może być ciekawy.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/05/f6ac6dabbd8b919cgen-1.jpg
źródło (https://www.fotosik.pl/zdjecie/f6ac6dabbd8b919c)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/05/20e157f7f0331f86gen-1.jpg
źródło (https://www.fotosik.pl/zdjecie/20e157f7f0331f86)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/05/c67bdd87a49b1e78gen-1.jpg
źródło (https://www.fotosik.pl/zdjecie/c67bdd87a49b1e78)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/05/851e109b71d4cdfagen-1.jpg
źródło (https://www.fotosik.pl/zdjecie/851e109b71d4cdfa)

Szkoda że mam obecnie ciężki okres bo bym już to składał, ale jak wyszperam te prowadnice za małe pieniądze to się biorę do roboty.

90s
29-05-2018, 12:37
Pracę w toku, wrzucam zdjęcia może ktoś coś ciekawego jeszcze dopowie w imię zasady czym więcej głów tym lepiej. Na razie mam przesuw boczny do pionowego zamówiłem te
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/05/7c7c2ff709a6b5fcmed-1.jpg
źródło (https://images81.fotosik.pl/1082/7c7c2ff709a6b5fc.jpg). Mają otwory montażowe planuje je wszystkie przewiercić i zbudować belkę blokującą po której będzie jeździł układ.
Za osłonę użyje worka ciemniowego,kiedyś kupiłem ale do slajdów się to nie nadaje.
https://www.ebay.co.uk/itm/24-x23-Black-Camera-Film-Changing-Dark-Room-Photography-Waterproof-Zipper-Bag/232720581465?epid=27008360942&hash=item362f3a4359:g:-EYAAOSwDQNa8u3u

Trochę krzywo wszystko pocięte ale tak to jest gdy się robi wszystko ręcznie, jak będzie działać to się pomyśli o schludnym wyglądzie:)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/05/662cab32eb537536gen-1.jpg
źródło (https://images82.fotosik.pl/1083/662cab32eb537536.jpg)

Teraz myślę nad montażem płytki od ścianki do wózków. Wstępnie zakładam wywiercenie otworów na 2mm w wózkach i zrobieniu gwintów. Oraz lekkim rozwierceniem otwór w płytce aby główki wszedł do środka.

Myślę też jak rozwiązać problem zgodności. Chciałbym coś wykombinować alby matówka była w miarę na tej samej płaszczyźnie, ułatwiłoby to wstępne kadrowanie. Macie jakieś pomysły jak to sprytnie zrobić?

kazzi
30-05-2018, 22:25
Trochę inne zastosowanie, ale może coś Ci się przyda.

https://www.youtube.com/watch?v=gmRHTausFls&t=89s

https://www.flickr.com/photos/35334802@N04/15539923329/in/photostream/

90s
31-05-2018, 10:38
kazzi dziękuje za linki, dokładnie tak sobie wyobrażam zautomatyzowanie tego procesu, jednak to już za wysokie progi dla mnie. Mam nadzieje że do dwóch tygodni wszystko powinno być już skompletowane i zobaczymy czy to będzie działać oraz czy komputer da radę to złożyć.

90s
07-06-2018, 16:26
Przyszły ostatnie prowadnice, niestety hartowana stal i nie udało mi się powiększyć otworów, dlatego muszę zamówić inne śruby i ścianka będzie gotowa. Postaram się ją jeszcze wyrównać, poczyścić i pomalować.
10294

Z obliczeń wyszło że 12 zdjęć będzie potrzebnych aby pokryć całą powierzchnię. Ale lekko ścinając górę i dół uda się uzyskać 90% kadru w 9 zdjęciach.

90s
11-06-2018, 15:28
Udało się:) wszystko działa. Muszę jeszcze zrobić jakieś podziałki pomalować na czarno oraz zrobić zasłonę. Przepraszam też za jakość zdjęć ale jak już wszystko będzie na 100% do zrobię to jak należy. Może się komuś przydadzą w przyszłości takie informacje.
w/w panoram to z 4 zdjęcia Dziwna sprawa że musiałem zmienić kompletnie położenie standardów do tego co pokazywała matówka. Bardzo mnie to zaskoczyło. Muszę się dopytać dlaczego tak się dzieje.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/06/5e98256d122bb8da-1.jpg
źródło (https://images81.fotosik.pl/1093/5e98256d122bb8da.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/06/f0b82dcb8cd96609gen-1.jpg
źródło (https://www.fotosik.pl/zdjecie/f0b82dcb8cd96609)

Nican
11-06-2018, 15:51
ciekawy projekt i gratulacje

optycznie biorac , wynik bedzie Taki sam , jakby ten sam kadr co z duzego aparatu i scianki cyfrowej pokryc za pomoca aparatu FF i zmieniac jego kadr wokol punktu NP ( czyli w adapterze NPP , np do panoram). Odpowiednio dluzsza ogniskowa wynikajca z mnoznika crop i nieco wiecej ujec.
nie wiem czy nie byloby to latwiejsze w stosowaniu.
np za pomoca FF 42 mpx nalezaloby wykonac 16 ujec, pokrywajac kadr jak w wielkiej plyty - dostalibysmy obraz =ok 670 mpx.
rozdzielczosc nawet bedzie wieksza , jakosc ? sam jestem ciekaw , raczej stawialbym na ten obraz z wspolczesnych FF - ale moge sie mylic.

90s
11-06-2018, 17:47
Dziękuje za pochwałę :)
Co do Twojego porównania to niestety nie mogę się zgodzić bo zapomniałeś o:
1. tilt shift- U ciebie optyka i matryca będzie się poruszać w jednej płaszczyźnie. Więc nie uzyskasz GO i zmian perspektywy jak w takim układzie.
2. Plastyka. w Twoim układzie cały czas będziesz rejestrował taki sam wycinek koła obrazowego obiektywu dający najlepszą jakość. U mnie wycinasz konkretne fragmenty z koła. Czym bliżej krawędzi tym gorsza jakość optyki mniejsza ostrość itd. Kolejnym powodem jest to że chce używać tego z obiektywem typu Petzval które dają ostry obraz tylko w centrum a czym bliżej krawędzi tym większy wir się tworzy. więc takiej plastyki i GO nie dasz rady uzyskać.

Są jeszcze inne przesłanki ale to już różnice w wielkości matrycy itd. Bez wątpienia w układzie prostym i rejestrowaniu obrazu Twoja propozycja da ostrzejszy obraz o większej rozdzielczości. Co akurat do moich celów jest odwrotnością tego co chce nim robić.

Ale zobaczymy w praniu jak to będzie wygładać

Nican
11-06-2018, 17:53
no tak zgoda , jesi sotsujesz Jakis specjalny obiektyw dajacy szczegolny obraz na powierzchni calej plyty , to tego sie aparatem FF zastapis nie da.

ciekaw jestem wynikow.
to jest interesujacy projekt.

90s
11-06-2018, 18:17
No niestety cyfrowy świat jest mocno ograniczony pod wieloma względami, ale to warto sobie samemu zobaczyć jak wygląda obraz z LF. Jak mi się uda wszystko co sobie założyłem to efekt powinien robić wrażenie.Może już za dwa tygodnie coś konkretnego zaprezentuje.

Nican
11-06-2018, 19:05
obawiam sie , ze jesli zrobisz na swoim zwyklym poziomie , to ceny uzywanych scianek eksploduja wkrotce w gore. kazdy bedzie tez chcial miec cos takiego ;-)

90s
11-06-2018, 19:56
Daj Boże:) montuje już 3 stack. zrobiłem też wyciemnienie. co ciekawe najkrótszy czas jaki mi pokazuje program to 1/8 s. dla samej ścianki.

90s
18-07-2018, 22:56
Widzę że zapomniałem się pochwalić ale ścianka zmontowana:) i tak to działa.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/07/29070166428_c5c8e409bb_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/LhQcG1)
Na razie użyłem światła ciągłego bo nie miałem zbyt dużych możliwości regulacji. Ale już mi przyszły rozgałęźnik i będę mógł sterować ścianką i wyzwalać błysk jednocześnie. Obecnie biorę się za robienie matówki pod tą ściankę oraz udało mi się kupić 4 kasety typu kanapka więc chce dodatkowo poza matówką zrobić gniazdo na nowe kasety aby kolodiony były bez niszczonych brzegów jak to często się zdarza z oryginalnymi kasetami mentora. Jak skończę to z tego oryginalnego mentora nie za wiele zostanie:)

Wujot
18-07-2018, 23:53
Widzę że zapomniałem się pochwalić ale ścianka zmontowana:) i tak to działa.

Na razie użyłem światła ciągłego bo nie miałem zbyt dużych możliwości regulacji. Ale już mi przyszły rozgałęźnik i będę mógł sterować ścianką i wyzwalać błysk jednocześnie. Obecnie biorę się za robienie matówki pod tą ściankę oraz udało mi się kupić 4 kasety typu kanapka więc chce dodatkowo poza matówką zrobić gniazdo na nowe kasety aby kolodiony były bez niszczonych brzegów jak to często się zdarza z oryginalnymi kasetami mentora. Jak skończę to z tego oryginalnego mentora nie za wiele zostanie:)

Jesteś wielki!

Pozdro
Wiesiek

Ligo
18-07-2018, 23:58
Widzę że zapomniałem się pochwalić ale ścianka zmontowana:) i tak to działa.
Podoba się. Format to format.

90s
19-07-2018, 09:38
Wujot Nie wiem czym sobie zasłużyłem na takie określenie ale dziękuje. Poza tym to wielki to jesteś ty kolego, ja co najwyżej to mogę statyw po Tobie składać. Zazdroszczę ci warsztatu, zdjęć a najbardziej wiedzy jaką przez całe swoje życie zdobyłeś.
Ligo Cieszę się że ci się podoba efekt. Mam nadzieje że jakąś ciekawą sesje uda się niebawem zrobić bo potencjał LF jest niesamowity.

Wujot
19-07-2018, 12:20
Wujot Nie wiem czym sobie zasłużyłem na takie określenie ale dziękuje. Poza tym to wielki to jesteś ty kolego, ja co najwyżej to mogę statyw po Tobie składać. Zazdroszczę ci warsztatu, zdjęć a najbardziej wiedzy jaką przez całe swoje życie zdobyłeś.


I do tego skromny!

Pozdro
Wiesiek

Kuba - trzymam za Ciebie kciuki mocno. Czekam z niecierpliwością na moment gdy przestaniesz się skupiać na wizualizmie i po prostu odfruniesz. Moim zdaniem masz zadatki na wybitnego artystę. Baza jest, pora zrobić krok. I prawdę powiedziawszy nie chodzi o ściankę.

pioterkow
19-07-2018, 14:38
No niestety cyfrowy świat jest mocno ograniczony pod wieloma względami, ale to warto sobie samemu zobaczyć jak wygląda obraz z LF. Jak mi się uda wszystko co sobie założyłem to efekt powinien robić wrażenie.Może już za dwa tygodnie coś konkretnego zaprezentuje.
Podoba mi sie to zdjęcie. ZResztą bbardzo lubię oglądać Twoje pracę i pilnie śledzę co tam wrzucasz na forum :)
Mała refleksja może nieco OT - pamiętam jak cyfrowe ścianki Phase One koszowały tyle co dobry samochód...
Podsumowując - wrzucaj więcej swoich zdjęć! Oglądam z przyjemnością.
Dobra robota!!
Pozrawiam. Piotr

- - - - kolejny post - - - - - -


Wujot Nie wiem czym sobie zasłużyłem na takie określenie ale dziękuje. Poza tym to wielki to jesteś ty kolego, ja co najwyżej to mogę statyw po Tobie składać. Zazdroszczę ci warsztatu, zdjęć a najbardziej wiedzy jaką przez całe swoje życie zdobyłeś.
Świetne zdjęcia i skromny fotograf. Brawo!
Przewaznie gówniany warsztat idzie w parze z wielkim ego i "artyzmem"... ;)
Tak trzymaj. Naprawdę dobra robota!

90s
19-07-2018, 17:37
Wujot dziękuje Wiesiu za wiarę i wsparcie, staram się jak mogę by robić kolejne kroki chociaż są coraz trudniejsze i wymagają coraz większego wysiłku. Może w przyszłym roku odlecę bo ten jest dla mnie tragicznym. Brakuje mi szczęścia, boskiej iskry albo czegoś innego, sam już nie wiem.Ale czuje że czegoś mi jeszcze brak.
pioterkow dziękuje za dobre słowo. Fakt sprzęt jest bardzo drogi jak zresztą wszystko co z fotografią związane. Co do skromności to raczej przybija mnie świadomość jak daleko od swoich celów jestem a zarazem świadomość braków jakie muszę jeszcze nadrobić. Ale smętny wpis wysmarowałem, szkoda gadać. Wrzucę lepiej jak będą szły prace z matówka i kieszenią na kanapkę:) może komuś się przyda w przyszłości.

Umbra
24-07-2018, 12:11
Też się zmagam ze swoimi fotami. A kolodiony mega.

90s
13-08-2018, 16:25
W końcu skończyłem plecy pod matówkę i kolodion. Oczywiście pełna amatorka i bez przygód się nie odbyło. Wykorzystałem dwa profile po 1m każdy o wymiarach A = 1.1/8(25.4mm) x B = 3/4 (19 mm) x C = 1/8 (3.2mm) x D = 1/8 (3.2mm). Zostawiłem sobie po parę mm aby prowadnice wyścielić ale okazało się że dwie kasety są większe o te parę mm i wchodzą na styk. Więc szczęście w nieszczęściu. Natomiast ta którą przeznaczyłem na matówkę jest mniejsza, więc muszę teraz nad nią popracować. Ale ogólnie wszystko co mi potrzebne już mam.
Zmontowałem też kabel z rozgałęźnikiem aby wywoływać błysk z mentora i aby Hasiak rejestrował obraz oraz do nadajnika od lamp błyskowych.

Wracając jeszcze do pleców to zrobiłem dwa poziomy aby zbliżyć odległość matówki do tego co widzi ścianka. Różnica może wynosić teraz kilka mm ale to już na LV sobie dokładnie ustawię.
12621
12622

Pomalowałem też wszystko na czarno co było też błędem bo maskując gniazdo od ścianki użyłem jakieś nieznanej mi taśmy i okazała się cholernie mocna i raz że musiałem skrobać z prowadnic to jeszcze uszczelkę od gniazda mi uszkodziły.
Dodatkowo wszystko uszczelniłem wyciętymi plecami z kartonu i taśmą izolacyjną oraz klejem na gorąco. Co jak widać na zdjęciach estetyką nie powala ale ma być szczelnie:)

Teraz pozostaje kosmetyka aby to jakoś wyglądało oraz muszę pomyśleć o jakiś wskaźnikach do ustawień ścianki aby jak najbardziej optymalnie ją wykorzystywać.

Mam nadzieje że te moje wypociny się komuś kiedyś przydadzą a forma nie będzie przerastać treści.

dannywrocek
14-08-2018, 21:21
Pokaż jak to wygląda zmontowane w całości i przygotowane pod fotografię :) Chylę czoła za wytrwałość i pomysłowość :)

90s
17-08-2018, 23:59
Robiłem wczoraj cały dzień zdjęcia i muszę jednak bardziej przyłożyć się do ścianki bo mam nierówne naświetlanie krawędzi i LR ma problemy późnej ze złożeniem. Do tego wykonuje po ponad 30 zdjęć aby pokryć całe 5x7 a z obliczeń wychodzi że w 9 bym się zmieścił. Dlatego teraz myśle jak to uszczelnić i jak porobić skale aby mieć równe kawałki do składania. Jak rozwiąże wszystkie problemy to wrzucę gotowca z przykładami. Ogólnie zdjęcia jak się złóżą w 60% to wyglądają bardzo ładnie.