PDA

Zobacz pełną wersję : Sprzęt do 10 tys. do fotografowania eventów.



esterek
10-05-2018, 18:23
Chciałem się doradzić odnośnie zakupu sprzętu do fotografowania głównie eventów typu kursy, szkolenia, wykłady, zdjęcia w klubach (taniec itp) ewentualnie w przyszłości może śluby.
Aparat powinien być też szybki jakbym chciał zrobić np zdjęcie w ruchu, taniec itp itd.
Co wybrać najlepiej do takiej tematyki, jaki aparat i jakie obiektywy. Góra 2. Żebym za dużo nie żonglował, bo to wymaga już wprawy.
Mam amatorski sprzęt:
Nikon D60 + AF-S NIKKOR 18-105 1:3.5-5.6G ED
Nikon D5500 + SIgma 17-50mm 1:2.8 EX HSM

Zastanawiałem się nad Canonami np 5D czy 6D Mark III ale z uwagi że mam już NIKONA i dwa obiektywy wymienione wyżej, może do czegoś się przydadzą i lepiej kupić NIKONA.
Nie wiem co wybrać zastanawiałem się nad 7500 albo może lepiej bezlusterkowiec. Jakie szkła ?
Co poradzicie do tego typu wydarzeń + w przyszłości śluby ?
Do 10 tysi.
No i pewnie musze kupić dobry STATYW i jakiś GIMBAL ? lub inne bajery żeby to wszystko było płynne i efektowne ? ( na to 5 tysi dodatkowe mogę przeznaczyć)

Co polecacie?

ksh
10-05-2018, 18:44
Może zadaj to pytanie jak sie zastanowisz już bardziej bo może to może to... i mamy ci wytłumaczyć dlaczego nie to i nie to itd ?
Czego ci brakuje w zestawie D5500 + S17-50, to może nakieruje bardziej twoje potrzeby i łatwiej będzie ci coś doradzić.

notdot
10-05-2018, 18:45
Kolega dostał dotację z urzędu?

morzon
10-05-2018, 18:49
No, gimbal na bank się przyda. Jeszcze slider do kompletu.

esterek
10-05-2018, 18:58
Może po prostu ktoś porusza się w podobnej tematyce i ma jakiś super zestaw który się sprawdza, który by polecił. Zestaw przy którym mało się napoci (nie będzie co chwile zmieniał szkieł i zmieniał tysiące ustawień w aparacie, żeby fota jakoś wyszła). Nie ukrywajmy sprzęt ma dużo do powiedzenia i D5500 nie jest za dobrym aparatem. Za ciemny na salach wykładowych, wolny do zdjęć w ruchu, przy zdjęciach z live (na podglądzie) to już w ogóle mucha w smole ;) jakość zdjęć też przeciętna. Więc może ktoś opracował jakiś fajny zestaw, który zawsze zabiera i którego najczęściej używa do podobnej tematyki.

Fear
10-05-2018, 19:08
Może po prostu ktoś porusza się w podobnej tematyce i ma jakiś super zestaw który się sprawdza, który by polecił. Zestaw przy którym mało się napoci (nie będzie co chwile zmieniał szkieł i zmieniał tysiące ustawień w aparacie, żeby fota jakoś wyszła). Nie ukrywajmy sprzęt ma dużo do powiedzenia i D5500 nie jest za dobrym aparatem. Za ciemny na salach wykładowych, wolny do zdjęć w ruchu, przy zdjęciach z live (na podglądzie) to już w ogóle mucha w smole ;) jakość zdjęć też przeciętna. Więc może ktoś opracował jakiś fajny zestaw, który zawsze zabiera i którego najczęściej używa do podobnej tematyki.

No mój ty mistrzu :) Nie chcesz zmieniać ustawień, to zostań faktycznie przy D5500 a resztę kwoty wydaj na wakacje

markB
10-05-2018, 19:08
Do takich zdjęć potrzebujesz aparatu z dobrym wysokim iso. Statyw, a owszem, przydatny przy ślubnych zdjęciach plenerowych, ale nie przy foceniu na sali wykładowej czy też tańców w klubie. Tam trzeba się ruszać, w razie potrzeby można oprzeć aparat na ławce (sala wykł.). Lepiej sprzedaj to co masz i idź w pełną klatkę, np. D750 + S24-35/2 i stałki N50/1.8 i N85/1.8. Lub te Canony.

gremed
10-05-2018, 19:19
D5500 nie jest za dobrym aparatem. Za ciemny na salach wykładowych

Ups... A nie rozważałeś, że jasność posiada obiektyw przede wszystkim?

notdot
10-05-2018, 20:19
Panowie obawiam się, że to troll.
Prosimy o zamknięcie wątku.

esterek
10-05-2018, 22:02
Ups... A nie rozważałeś, że jasność posiada obiektyw przede wszystkim?

Obiektyw owszem ale aparat też dużo robi. Owszem jestem amatorem ale wystarczy że podepnę ten sam obiektyw do starutkiego Nikona D60 i jaki efekt uzyskam ? ten sam obiekty podpięty do NIKONA D5500 vs NIKONA D60 ? Na D60 obraz jest dużo ale to dużo ciemniejszy i dużo gorszy. Więc bez takich kitów. Prosiłem o poradę jaki zestaw sprawdzony ktoś poleca z którego jest mega zadowolony a nie mądrzenie typu:
"To wina obiektywu" "Nie chce Ci się zmieniać ustawień" i inne duperele. Jakby tak było jak mówicie to zostaje przy D60 kupuje super obiektywy zmieniam setki ustawień i jaki efekt. Na AUTO osoba z NIKONEM D7500 zrobi lepszą fotę w ciemnej scenerii. Takie są fakty więc skończcie z typowo polskim krytykanctwem i wymądrzaniem się.
Pytałem tylko o poradę dobrego ciekawego, zestawu. Tylko markB coś zaproponował reszta widać się nudzi i spamuje nie na temat.

PM.M
10-05-2018, 22:30
Nie spamuje, tylko sam nie do końca wiesz co chcesz, to takie odpowiedzi dostajesz. Sprzęt, który posiadasz nie jest zły i zdjęcia da się nim robić. Kupno czegoś nowego nie da wiele więcej.
Masz lampę? Odpowiednio użyta robi cuda (jak można błyskać)...
D7500 powinien mieć lepsze wysokie ISO, ale nie oczekuj cudów w porównaniu do tego co masz.
Do pełnej klatki trzeba liczyć się z wymianą obiektywów.
I jeszcze jedno to nie aparat robi fotę, tak jak garnki nie gotują potraw.

A tu masz przykład, że D70 + Nikkor 24/2.8D, Nikkor 35/2D oraz Nikkor 50/1.8D (to wszystko taniutkie obiektywy) da się śluby robić:
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=272524

madebyzosiek
10-05-2018, 22:41
Że D5500 z Sigmą 17-50 2.8 nie daje dobrych rezultatów i ktoś z D7500 robi w auto lepsze foty...? To może czas na naukę...? Bo żaden aparat za Ciebie nie zrobi dobrego zdjęcia. A jak się nie chcesz pouczyć, to może jakiegoś smartfona lepiej, też może być lepszy od D5500 z S17-50...
A tak całkiem na serio, nie wydawaj 10k zł. Ucz się na tym co masz...

OjTam
10-05-2018, 23:42
Że D5500 z Sigmą 17-50 2.8 nie daje dobrych rezultatów

Zawsze jest opcja, że w/w zestaw jest mega rozkalibrowany...

esterek
10-05-2018, 23:44
Że D5500 z Sigmą 17-50 2.8 nie daje dobrych rezultatów i ktoś z D7500 robi w auto lepsze foty...? To może czas na naukę...? Bo żaden aparat za Ciebie nie zrobi dobrego zdjęcia. A jak się nie chcesz pouczyć, to może jakiegoś smartfona lepiej, też może być lepszy od D5500 z S17-50...
A tak całkiem na serio, nie wydawaj 10k zł. Ucz się na tym co masz...

Porównywałem inne aparaty. Czytać ze zrozumieniem a nie zabawa w Janusza.
Analizując wiele tematów jednak wybiorę bezlusterkowca ale raczej ze stajni CANONA lub SONY. Zastanawiam się nad:
Canonen 6D MARK II + w miare uniwersalne szkło Tamron 24-70 mm f 2.8 na wesela i eventy typu szkolenia, wykłady
vs
Sony A7 III to samo szkło co wyżej (na plus poręczność, gabaryty + możłiwość krótkiego ujęcia video w slow motion 120 - może się przydać kiedyś)

Więc tutaj chyba raczej nie doradzicie na tym forum.
Zależało mi na jakiejś konkretnej opinii. Pisałem konkretnie wykłady, szkolenia, eventy, tańce ewentualnie śluby, szybkość, dobre światło. Jak najmniej żonglerki i zabawy, przede wszystkim skupianie się na emocjach i momentach. Ale jak widać u 90% uruchomił się JANUSZ (polska krytyka, próba ośmieszenia, przeinaczanie tekstów). Widać co niektórzy się nudzą. Zero konkretów. Jedynie markB coś potrafił konstruktywnego napisać. Fajnie że jesteście takimi profesjonalistami z dużą wiedzą. Tylko pogratulować, ale więcej empatii dla amatorów by się przydało.

PM.M
11-05-2018, 00:28
Popieram notdot. Może i tu są same Janusze ale autor to troll i wątek do zamknięcia.

madebyzosiek
11-05-2018, 06:05
Analizując wiele tematów jednak wybiorę bezlusterkowca ale raczej ze stajni CANONA lub SONY...
Canonen 6D MARK II + w miare uniwersalne szkło Tamron 24-70 mm f 2.8 na wesela i eventy typu szkolenia, wykłady

Tak, masz rację - bardzo dobre bezlustro Canona...


Sony A7 III to samo szkło co wyżej (na plus poręczność, gabaryty + możłiwość krótkiego ujęcia video w slow motion 120 - może się przydać kiedyś)

Chyba Ci kasy nie starczy, za 10k zł kupisz samo body... A gdzie szkło pokroju 24-70, ładowarka i koszyk akumulatorów? :)



Więc tutaj chyba raczej nie doradzicie na tym forum.

Też mi się tak wydaje... Ale nie dlatego, że nie chcemy Ci pomóc, ale dlatego że Ty sam nie wiesz czego potrzebujesz, a Twoje plany foto z pełnym powodzeniem można ogarnąć D5500 z S17-50 i ewentualnie lampą, no może jakimś lepszym tele, choć mało wygodnie będzie... Pytanie czy Ty wpadłeś do nas pogadać, czy potrollować? ;)

Umbra
11-05-2018, 11:29
Najpierw zainwestuj w jakiś kurs fotografii, bo masz braki w podstawach.

A sprzęt? D610 + 24-70 albo D500 do tego, co już masz. Do tego dobrze jakaś lampę (np. Quadralite) z HSS.

kl
11-05-2018, 12:46
Obojętnie co kolega kupi. Skoro żonglerka przysłoną, czasem, ISO, kurtynami tylko przeszkadza, to można wejść do sklepu i poprosić o pierwszy wolny zestaw. Brałbym najtańszy, który łapie ostrość w ciemnościach. Choć akurat te cecha bardzo przekłada się na cenę.
Na tym forum nikt nie zna się na sprzęcie. Tutaj wszyscy myślą tylko o tym, żeby nie dopuścić konkurencji do żłoba. Wiadomo, że fotografowania to czynność banalna i każdy może zarobić. Nie ma zmiłuj. Myślę, że na forum jajczarsko-drobiarskim znajdzie kolega więcej merytorycznych odpowiedzi.
Jutro odbieram nowe auto z salonu a Janusze dalej będą udawać, że są lepsi.

J1
11-05-2018, 13:00
Chyba mam lepsza propozycje.

Nie robic nic. Po co sie martwic o ustawienia aparatu. Poszukac ochotnika ktory zrobi darmowo zlecenie za Ciebie. Powiesz mu ze bedzie mial to do portfolio. Kasa bedzie zarobiona i nie spocisz sie z ustawieniami.

9044

ksh
11-05-2018, 13:11
...ten sam obiekty podpięty do NIKONA D5500 vs NIKONA D60 ? Na D60 obraz jest dużo ale to dużo ciemniejszy i dużo gorszy. Więc bez takich kitów.
Jakim cudem jest ciemniejszy, nie wciskaj kitów !
Obojętne do czego podepniesz nic nie staje się ciemniejsze ani jaśniejsze.


Prosiłem o poradę jaki zestaw sprawdzony ktoś poleca z którego jest mega zadowolony
Ja jestem bardzo zadowolony z D80 + przerobiony Helios, polecam świetny sprzęt.
Drugi mój ulubiony zestaw to D7100 + Tamron 70-300 USD + Sigma 18-35 1.8, też polecam bo świetny jest zestawik.
Trzeci zestaw to D600 + Tamron 24-70 i czwarty zestaw Sony A7II + przerobiony Chinon/Revuenon 2.8/135mm, dla mnie bajka.


Pytałem tylko o poradę dobrego ciekawego, zestawu. Tylko markB coś zaproponował reszta widać się nudzi i spamuje nie na temat.
Jakbyś odpowiedział na pierwszy post pod twoim pytaniem to już bym ci napisał dawno poradę.

raddeli
11-05-2018, 13:24
Ja zaproponuję abyś te 10 tysięcy zainwestował w zdobycie wiedzy. Choć na końcu możesz się rozczarować, bo i tak wyjdzie, że jednak trzeba kręcić ustawieniami w aparacie by coś wyszło. Nie wspominając o kręceniu i przesuwaniu w jakimś programie do obróbki na samym końcu.

esterek
11-05-2018, 13:26
Jakim cudem jest ciemniejszy, nie wciskaj kitów !
Obojętne do czego podepniesz nic nie staje się ciemniejsze ani jaśniejsze.


Ja jestem bardzo zadowolony z D80 + przerobiony Helios, polecam świetny sprzęt.
Drugi mój ulubiony zestaw to D7100 + Tamron 70-300 USD + Sigma 18-35 1.8, też polecam bo świetny jest zestawik.
Trzeci zestaw to D600 + Tamron 24-70 i czwarty zestaw Sony A7II + przerobiony Chinon/Revuenon 2.8/135mm, dla mnie bajka.



Co do D60 z tym samym obiektywem i D5500 z tym samym obiektywem jest różnica. Body ma znaczenie w jakości i jasności. Nie jestem profesjonalistą mówię co zobaczyłem robiąc zdjęcie tego samego obiektu w tych samych warunkach oświetleniowych z tym samym obiektywem na różnym body. Różnica ogromna w zależności od body. Co do kursów jako amator owszem zamierzam się wybrać zawsze coś się dowiem fajnego. Kursy, dużo czytać, oglądać filmików na youtube zawsze się człowiek czegoś nauczy i dowie. Ale to nie na temat. Więc kończę te wywody.

Przejdźmy do konkretów bo widzę masz SONY więc możesz się wypowiedzieć. Dosyć drogie body koło 9 tysięcy. I obiektywy chyba potrzebują przejściówki żeby włożyć np taki Tamron 24-70. Długo operujesz tym aparatem ??. Zachwycony jestem jego wymiarami i oglądając również testy jakością zdjęć jak i filmów. Wygląda bajka. Zastanawia mnie jeszcze FUJI XH-11 dosyć konkurencyjny i tańszy do SONY, nie trzeba przejściówek ipt itd. Robi timelapse i niesamowita STABILIZACJA jak z gimbalem. To mnie zachwyciło w fuji jak oglądałem test gdzie porównywali te aparaty, Sony trząsł się jakby ktoś miał parkinsona a w FUJI (kwestia video) wyglądało jakby ktoś miał aparat na gimbalu. Nad tymi dwoma się zastanawiam.

madebyzosiek
11-05-2018, 13:36
O człowieku, chcesz Tamrona 24-70 G2 z Nikona przez adapter podłączyć do A7III? Może lepiej pomyśleć o szkle Sony 24-70? ;)
Wróć do czytania w internecie różnych ciekawostek, dowiesz się może od czego zależy jasność zdjęcia i poznasz różne obszary wiedzy, których nie posiadasz... Wtedy może będziesz potrafił zadać pytanie tak, żeby można było Cię zrozumieć ;) A może, kto wie, sam zrozumiesz czego Ci trzeba...

esterek
11-05-2018, 13:46
O człowieku, chcesz Tamrona 24-70 G2 z Nikona przez adapter podłączyć do A7III? Może lepiej pomyśleć o szkle Sony 24-70? ;)
Wróć do czytania w internecie różnych ciekawostek, dowiesz się może od czego zależy jasność zdjęcia i poznasz różne obszary wiedzy, których nie posiadasz... Wtedy może będziesz potrafił zadać pytanie tak, żeby można było Cię zrozumieć ;) A może, kto wie, sam zrozumiesz czego Ci trzeba...

Tak chce podpiąć Sigma MC-11 a potem inne obiektywy niekoniecznie SONY za 9 tysięcy. Co w tym dziwnego na forach zagranicznych to norma a tu zdziwienie że chce podpiąć innej marki obiektyw do sony.
Konkretnie interesuje mnie wiedza o sprzęcie SONY A7III ewentualnie w kontrze do FUJI, więc jak ktoś nie ma tego sprzętu proszę o nie spamowanie w temacie i nie wypowiadanie się. Ja ktoś ma dodatkowo taki sprzęt to może się wypowiedzieć bo go używa, a nie rozmijanie się z tematem. Kupie SONY A7III do tego obiektyw niekoniecznie SONY i będę poznawał wszystkie funkcje i obszary od fotograwowania do filmowania. Nie będzie on leżał na półce i robił automatycznie zdjęć. Cel kupno SONY lub FUJI, do tego dobrać obiektyw. W niektórych testach polecają na początek SONY A7III + TAMRONA z SIGMĄ MC-11 ale tutaj widzę kolega "człowiekuje" i jest w szoku że takie coś... jak można ;) tak połączyć nie markowy obiektyw ;) pewnie to amatorzy co nic nie czytają, robili te testy z takim połączeniem i są nic nie warte bo tacy to nie mają prawa wypowiedzi, ich trzeba wyśmiewać i gnoić, zrobić sobie z tego ubaw i jeszcze zrobili takie połączenie SONY i TAMRON, śmiech na sali, jak mogli ;) na krzesło z nimi i wyzwać od nieuków ;)
Więc proszę konkretnie w temacie na temat tego sprzętu i obiektywów do niego, się wypowiedzieć, jak ktoś zna oczywiście temat tego aparaciku. Jak nie to nic nie pisać, chyba że nie macie co robić bo sie nudzicie i chcecie zabawić się w Janusza nauczyciela co karci i wyśmiewa a nie podpowiada.

OjTam
11-05-2018, 14:01
Jest w szoku, bo zapłacisz kupę forsy za coś, co będzie działać jak proteza...
A do tego MC-11 nie ma w wersji do Nikona, więc Tamrona z bagnetem F nie podepniesz.

madebyzosiek
11-05-2018, 14:15
Jak nie to nic nie pisać, chyba że nie macie co robić bo sie nudzicie i chcecie zabawić się w Janusza nauczyciela co karci i wyśmiewa a nie podpowiada.

Racja... Szkoda czasu na próbę dyskusji z Tobą. Zwiększ budżet, kup A7 III, adapter i Tamrona 24-70 G2 w wersji na Canona i ciesz się zdjęciami. Powodzenia :)

ksh
11-05-2018, 14:45
Co do D60 z tym samym obiektywem i D5500 z tym samym obiektywem jest różnica. Body ma znaczenie w jakości i jasności. Nie jestem profesjonalistą mówię co zobaczyłem robiąc zdjęcie tego samego obiektu w tych samych warunkach oświetleniowych z tym samym obiektywem na różnym body. Różnica ogromna w zależności od body. Co do kursów jako amator owszem zamierzam się wybrać zawsze coś się dowiem fajnego. Kursy, dużo czytać, oglądać filmików na youtube zawsze się człowiek czegoś nauczy i dowie. Ale to nie na temat. Więc kończę te wywody.

Oczywiście różnica jest, bywają tez w pomiarze światła ale nie ma czegoś takiego że to body jest ciemniejsze, a to jaśniejsze na obrazku.

Przejdźmy do konkretów bo widzę masz SONY więc możesz się wypowiedzieć. Dosyć drogie body koło 9 tysięcy. I obiektywy chyba potrzebują przejściówki żeby włożyć np taki Tamron 24-70. Długo operujesz tym aparatem ??. Zachwycony jestem jego wymiarami i oglądając również testy jakością zdjęć jak i filmów. Wygląda bajka. Zastanawia mnie jeszcze FUJI XH-11 dosyć konkurencyjny i tańszy do SONY, nie trzeba przejściówek ipt itd. Robi timelapse i niesamowita STABILIZACJA jak z gimbalem. To mnie zachwyciło w fuji jak oglądałem test gdzie porównywali te aparaty, Sony trząsł się jakby ktoś miał parkinsona a w FUJI (kwestia video) wyglądało jakby ktoś miał aparat na gimbalu. Nad tymi dwoma się zastanawiam.
Mam A7II czyli nie 9 tysięcy, o przejściówkach zapomnij bo szkoda kasy i nerwów, nie działa to jak powinno nawet z obiektywami z mocowaniem canon.
Stabilizacja w body czy w obiektywie nie zastąpi gimbala tak samo programowe stabilizowanie, timelapsy robi każdy aparat sam albo z wężykiem programowym albo z apką na fonie.

Ja na twoim miejscu tłukłbym kolejne tysiące zdjęć D5500 i S17-50 bo to świetny sprzęt, a jak poznasz faktycznie czego brakuje to będziesz wiedział sam co kupić, domyślam się że prędzej czy później i tak skończysz w pełnej klatce czy to już jako wynik własnej wiedzy czy też marketingowego bełkotu.
Wybierz system gdzie będzie ci stać na obiektywy, w canonie i nikonie masz świetne w dużej ilości tamrony, sigmy, tokiny itd, w sony za kilka lat tez będzie, pierwszy tamron sensowny już sie pojawił.

J1
11-05-2018, 14:46
Ja zaproponuję abyś te 10 tysięcy zainwestował w zdobycie wiedzy. Choć na końcu możesz się rozczarować, bo i tak wyjdzie, że jednak trzeba kręcić ustawieniami w aparacie by coś wyszło. Nie wspominając o kręceniu i przesuwaniu w jakimś programie do obróbki na samym końcu.

Ale kolega dowalil ;-) Nie trzeba bylo wspominac o programie do obrobki ;-) Tam to dopiero mozna narozrabiac ;-)

Tak juz serio do autora watku.

Jak koledzy juz wspominali, sugeruje wydac najpierw pieniadze na zdobycie wiedzy. Posiadajac odpowiednia wiedze sam dobierzesz sobie odpowiedni sprzet. To samo zlecenie mozna zrobic na wiele sposobow i roznym sprzetem. Jeden woli taka konfiguracje a ktos inny wybierze cos zupelnie innego.
Nie ma tez sensu demonizowanie sprzetu. Dzisiaj wiekszosc aparatow klasy sredniej da rade w wiekszosci sytuacji.

Pamietam czasy kiedy robilem zdjecia Olympusem E-3, bylo trudno... brakowalo dobrego wysokiego ISO. Nauczylem sie jak obejsc te trudnosci na etapie naswietlania i obrobki kadru i na koncu nie bylo juz tak zle. Oczywista oczywistosc ze nie dalo sie przeskoczyc wszystkiego i zastapic umiejetnosciami brakow w sprzecie. Jednak umiejetnosci pozwolily zrobic mi wiele dobrych ujec pomimo iz sprzet nie byl rewelacyjny. Pozniej po przesiadce na Nikona D700 czulem sie jak w niebie. Kolejna przesiadka na D750 i bylo jeszcze lepiej. Jednak wciaz mialem wiedze ktora zdobylem lata wczesniej.

Zeby nie wiem jaka automatyke mial aparat to nigdy nie zastapi ona umyslu fotografa. Nawet jezeli w jakims procencie uda sie zrobic dobre ujecie to beda sytuacje kiedy automatyka zawiedzie... co wtedy ? Jak wytlumaczyc klientowi ze nie mam zdjecia bo... nie chcialo mi sie nauczyc obslugi podstawowych funkcji aparatu i nie wiem tak naprawde czym jest swiatlo w fotografii.

https://fotoblogia.pl/7327,trojkat-ekspozycji-jak-go-rozumiec-poradnik

I na koniec rada, dowolny aparat i obiektyw mozna wypozyczyc. Wiec lepiej wybrac sobie kilka konfiguracji, wypozyczyc i samemu przetestowac ktory zestaw bedzie nam odpowiadal. Warto tez przeczytac instrukcje od aparatu. Wszystkie podstawy sa tam wyjasnione.

Teu
11-05-2018, 17:58
Zastanawia mnie jeszcze FUJI XH-11 dosyć konkurencyjny i tańszy do SONY, nie trzeba przejściówek ipt itd. Robi timelapse i niesamowita STABILIZACJA jak z gimbalem..

Absolutnie się z Tobą zgadzam- mam d750 i jakbym miał możliwość kupiłbym Fuji XH-11. Ale konkretnie ten model, bo inne to bieda jednak...

nikoniarz
11-05-2018, 18:22
Ciekawe ilu doradzających tutaj "wiedzę" najpierw inwestowało w nią 10k, a później kupowało sprzęt :mrgreen:

Zdebik
11-05-2018, 21:14
Na dobry sprzęt 10K to jednak mało, ja bym zarobił drugie 10K tym co mam a potem zastanawiał się czy mi to pasuje taka praca.

Ligo
11-05-2018, 21:24
Tyle, że kolega pytający wychodzi z założenia, o ile dobrze rozumiem, że za 10 tysi zakupi sobie sprzęt do wszystkiego, który dodatkowo pozwoli nie zaprzątać sobie głowy takimi pierdołami, jak ustawianie czasu, przysłony, albo czułości.

raddeli
11-05-2018, 21:28
Ciekawe ilu doradzających tutaj "wiedzę" najpierw inwestowało w nią 10k, a później kupowało sprzęt :mrgreen:

Jeśli o mnie chodzi, to wciąż inwestuję w wiedzę. Nadal uważam, że jeszcze dużo mi brakuje. I pewnie nigdy nie będzie dość.

PM.M
11-05-2018, 21:45
Co do D60 z tym samym obiektywem i D5500 z tym samym obiektywem jest różnica. Body ma znaczenie w jakości i jasności. Nie jestem profesjonalistą mówię co zobaczyłem robiąc zdjęcie tego samego obiektu w tych samych warunkach oświetleniowych z tym samym obiektywem na różnym body. Różnica ogromna w zależności od body.
D60 ma matrycę CCD a D5500 CMOS i tutaj jest olbrzymia różnica. Między D5500 a D500, D7500, D7100, D7200, D3300, D3400 itd.. różnice są już niewielkie o ile w ogóle do zauważenia. Matryce CCD powszechne 10 lat temu obecnie praktycznie wymarły w aparatach właśnie ze względu na zachowanie przy wyższych czułościach. W zasadzie z zakresem ISO D60 100-1600 to używalne są wartości do ISO 400, gdzie zaczyna już szumieć mocno. A dla matrycy z D5500 czułość 400 jest niską. Stąd pewnie ta różnica w zdjęciach. Wystarczy że było ciemno, automatyka w obu powiedziała, by podbić czułość i D60 odpadła. Tyle. Ponowię pytanie, czy masz lampę? Taką z odchylanym palnikiem?

ksh
12-05-2018, 18:57
Ja zaproponuję abyś te 10 tysięcy zainwestował w zdobycie wiedzy. Choć na końcu możesz się rozczarować, bo i tak wyjdzie, że jednak trzeba kręcić ustawieniami w aparacie by coś wyszło. Nie wspominając o kręceniu i przesuwaniu w jakimś programie do obróbki na samym końcu.

Na takie szaleństwa można sobie pozwolić jak te 10k tylko przeszkadza w kieszeni, zgadza się że wiedza jest warta dużo ale nie wydaje mi się by ludzie tu piszący należeli do grupy, która wydawała po 10k na naukę zamiast na sprzęt, ja na forum dużo się nauczyłem.

FelTom
13-05-2018, 12:45
...
ten sam obiektyw podpięty do NIKONA D5500 vs NIKONA D60 ? Na D60 obraz jest dużo ale to dużo ciemniejszy i dużo gorszy.
....
a nie mądrzenie typu:
"To wina obiektywu" "Nie chce Ci się zmieniać ustawień" i inne duperele...
Na to, czy zdjęcia będzie poprawnie naświetlone, czy też ciemniejsze lub jaśniejsze, wpływ mają parametry naświetlania. A są to:
1. Przysłona obiektywu.
2. Czas naświetlania.
3. ISO.
1. Obiektyw był ten sam, więc przysłona ta sama. No chyba, że zdałeś się na automatykę aparatu. Jednak wówczas, przy słabym oświetleniu, powinna otworzyć się maksymalnie. Stąd nawet w trybach z automatyką przysłony (auto, A, P), powinna być ta sama.
2. Czas naświetlania. Sądząc po Twoich wypowiedziach, też pewnie został dobrany automatycznie. Przy danej ogniskowej i pomiarze światła, automatyka aparatu dobiera odpowiedni czas. W dwóch różnych modelach tego samego producenta, a pewnie także i niezależnie od producenta, dla danej ogniskowej i pomiaru światła, czasy powinny być zbliżone.
3. ISO. D5500 ma wyższe dostępne ISO, które to pewnie zostało tak też ustawione. D60 tak wysokich ISO dostępnych nie ma, stąd zdjęcie jest ciemniejsze / źle doświetlone.
Założę się, że na zdjęciach porównawczych, D5500 i D60, przysłony były takie same lub podobne. Czasy naświetlania takie same lub podobne. ISO było inne, znacznie się różniące.

To wszystko znajdziesz w instrukcji aparatu, której na pewno nie czytałeś. Są to podstawy, do których słusznie Cię odsyłają.

Przyczyny złego doświetlenia zdjęcia znajdziesz porównując dane exif zdjęć wykonanych D5500 i D60 w tych samych warunkach.

Zdobyć podstawową wiedzę przed zakupami, to żadne wymądrzanie się. To zdrowy rozsądek. D5500 ma jedną z najlepszych matryc formatu DX. Kupując inny aparat formatu DX wiele nie poprawisz. No chyba że w D500 zyskasz lepszy AF. Ale jakość obrazu w tym formacie lepsza już nie będzie. Najwięcej zyskasz pogłębiając wiedzę.

10tys. (a nawet więcej) wydać łatwo. Kupić za to najbardziej odpowiedni sprzęt foto już nie. Poczytaj wątki inne systemy. Chyba każdy tam przerobił aparaty kilku producentów.

esterek
15-05-2018, 09:38
D60 ma matrycę CCD a D5500 CMOS i tutaj jest olbrzymia różnica. Między D5500 a D500, D7500, D7100, D7200, D3300, D3400 itd.. różnice są już niewielkie o ile w ogóle do zauważenia. Matryce CCD powszechne 10 lat temu obecnie praktycznie wymarły w aparatach właśnie ze względu na zachowanie przy wyższych czułościach. W zasadzie z zakresem ISO D60 100-1600 to używalne są wartości do ISO 400, gdzie zaczyna już szumieć mocno. A dla matrycy z D5500 czułość 400 jest niską. Stąd pewnie ta różnica w zdjęciach. Wystarczy że było ciemno, automatyka w obu powiedziała, by podbić czułość i D60 odpadła. Tyle. Ponowię pytanie, czy masz lampę? Taką z odchylanym palnikiem?

Dzięki wszystkim za uwagi i porady, przede wszystkim za szeroką wypowiedź FelTom. Co do kupna nowego sprzętu faktycznie muszę dozbierać, najbardziej pasowałby mi SONY A7 III (brak szumów przy bardzo wysokim ISO co zapewnia niesamowitą jastnosć nawet przy 2.8, możliwość robienia szybko zdjęć z podglądem live view /przy D5500 to jest porażka, aparat potrzebuje 2 sekundy na zdjęcie/ no i w Sony A7 III super jakość filmików / fuji podobnie) z obiektywem 24-70 mm f/2.8 plus obiektyw z zoomem i stałka najlepiej 1.4, tak więc z 30 tyś bym musiał mieć, więc pozostaje nauka i zabawa z D5500. Jak pisałem mam 17-50 m 2.8. Potrzebowałbym do tego stałki. Teraz pytanie co wybrać i czy warto 1.4 zamiast 1.8. Zależy mi na dużej jasności i ostrości w pomieszczeniach zamkniętych, eventy, sale wykładowe itp itd. Lampa odpada. Ktoś może coś polecić. I pytanie ile mm ? Pozdrawiam.

ksh
15-05-2018, 09:48
Ale wiesz jak mała głębia ostrości jest na f/1.4 i czy wykorzystasz to w pomieszczeniach ?
Nie wiem dlaczego nie potrafisz wykorzystać tej sigmy.
Jeśli piszesz na temat sprzętu za 30 tysięcy i jednocześnie istotne jest dla ciebie ostrzenie na ekranie to już warto się zastanowić nad pogłębieniem wiedzy.
Widze że przed tobą daleka droga żeby wykorzystać to co oferuje D5500 + S17-50 i samą zmianą sprzętu nic nie wskórasz.

esterek
15-05-2018, 11:18
Ale wiesz jak mała głębia ostrości jest na f/1.4 i czy wykorzystasz to w pomieszczeniach ?
Nie wiem dlaczego nie potrafisz wykorzystać tej sigmy.
Jeśli piszesz na temat sprzętu za 30 tysięcy i jednocześnie istotne jest dla ciebie ostrzenie na ekranie to już warto się zastanowić nad pogłębieniem wiedzy.
Widze że przed tobą daleka droga żeby wykorzystać to co oferuje D5500 + S17-50 i samą zmianą sprzętu nic nie wskórasz.

Myślę że stałka się przyda przynajmniej z 1.8 , 2.8 słaba jasność na sali wykładowej, przy większym iso szum. Czyżby ta sigma taka uniwersalna była.

esterek
15-05-2018, 12:09
Myślę o tym AF-S DX NIKKOR 35mm F1.8G , tani i zachwalany. Chyba do D5500 pasuje.