PDA

Zobacz pełną wersję : Szop 8.0



Gobi
28-09-2004, 11:30
Witam:-)
Zainstalowałem Szopa 8.0, wstawiłem Camera Raw 2.3 i muszę Wam powiedzieć, że przeskok z wersji 7.0 jest szalony. Czytanie plików NEF, ilość kombinacji wstępnej obróbki jest naprawdę imponująca. Szopuje odkąd mam komputer ale ta wersja, szczególnie dla NEF-owców jest suuuuper. Porównywałem też z najnowszym NC i jedna rzecz mnie bardzo zaskoczyła. Pliki NEF otwierane w NC i PS znacznie różnią się paletą barw (dalej będę mówił tylko w kontekście ustawień domyślnych).
Pliki konwertowane z NEF na TIFF w NC są zdecydowanie bardziej kolorowe a nawet przekolorowane. Pliki TIFF robione w NC a otwierane w PS są znacznie żywsze od tych konwertowanych przez PS. Jest to bardzo dziwne (dla mnie) i czy ktoś z Was ma podobne doświadczenia?. Obrazy z PS są za to znacznie bardziej zbliżone do kolorów naturalnych. Zjawisko to testowałem na dwóch różnych komputerach, systemach (XP i 2000) i monitorach (TFT i CTR) z dokładnie tymi samymi profilami kolorów. Jeszcze jedna uwaga, PS znacznie !!! ostrzej rysuje JPGi. Ta sama fotka .jpg otwarta w PS i NC znacznie różni się ostrością. Komu ufać i jak Wy radzicie sobie z kalibracją monitorów, są jakieś dobre programy do tych celów (zwłaszcza do TFT)?
Pozdrawiam Gobi

BartekIgnasiak
28-09-2004, 11:39
co do roznicy kolorow to przestaw sobie tryb w NC lub w ustawieniach windowsa... i bedziesz mial taki sam w PS i NC...

pX
28-09-2004, 11:54
1. Różnice w konwersji RAW->TIFF wynikają (tak podejrzewam) z rożnych algorytmów renderowania zastosowanych w PS (dcraw?) i NC (własny??) i jest to znany "problem". Pewnie efekty uzyskane z innych konwerterów będą jeszcze inne. Trzeba pamiętać, że matryca jest oparta o filtr Bayer'a i są lepsze (wymagające dłuższych obliczeń) i gorsze algorytmy renderingu (a może po prostu różne algorytmy ;)).
2. Co do ostrości jpeg'ów to nie za bardzo potrafię się ustosunkować bo nie robię jpeg'ów cyfrą, a jeśli otwieram jpegi jako wynik konwersji to w PS.
3. Jeśli chodzi o kalibrację to sam soft nie wystarczy. Chyba, że chodzi o "kalibrację". Tutaj (http://www.shootsmarter.com/infocenter/wc026a.htm) możesz poczytać test kilku rozwiązań przeznaczonych do tego celu.
pzdr

Gobi
28-09-2004, 12:14
Tryb? - chodzi Ci o profil kolorów?
Próbowałem podstawiać w NC za NKsRGB (Zarządzanie kolorami w Opcje)inne profile i nie pomagało tak samo w PS przestrzeń kolorów zmieniałem z Adobe 1998 na NKsRGB i też nie pomagało.
Próbuję też zmienić profil kolorów monitora w panelu sterowania ale nie reaguje na zmiany, nie wiem czy to z powodu podłączenia DVI a nie analogowego (panel sterowania na monitorze jest niedostępny a kolorami zarządza Natural Color Samsunga) czy coś innego. Poza tym gdy w Natural Color podstawiam jakikolwiek profil RGB np Adobe 1998 wartości kanałów RGB skaczą na 3.99 i obraz jest prawie czarny (kontrast i nasycenie prawie max).
Ale z innej strony profil monitora obowiązuje i dla NC i PS więc nie powinien mieć wpływu (dawać różnicy) na wyświetlane kolory.
Niewiem może coś źle robię ale chyba jestem na to zbyt krótki.

BartekIgnasiak
28-09-2004, 12:17
ja w ustawieniach kolorow pulpitu zmienilem z ustawien iiyama..... na sRGB i ustawilem jako domyslne i dziala
w PS i NC mam takie same barwy

Gobi
28-09-2004, 12:29
Pulpitu? - całego monitora chyba (w Ustawieniach/Zaawansowane), pytam bo nie jestem pewien czy JA czasem czegoś nie przegapiłem :-). Tak jak pisałem u mnie ta zmiana nie powoduje żadnych skutków i nie wiem dlaczego. Jak masz gdzieś pod ręką odzczyt z "Ekran" lub innego użądzenia sterującego kolorami dla kanałów RGB to jakie one mają wartości? Bo u mnie w Natural Color wahają się w granicach 1.0 każdy a podstawienie profilu sRGB powoduje skok do ok 4.0 i ekran staje się bezużyteczny.

BartekIgnasiak
28-09-2004, 13:09
ustawienia pulpitu - mialem na mysli ustawienia monitora
ustawienia - zaawansowane - zarzadzanie kolorami...... tam mam ustawione sRGB Color Space Profile...
i wszystko sie zgadza
jak wczesniej tam mialem ustawiony profil monitora iiyama, to wtedy w NC mialem inne kolory niz w PS

na sRGB mam takie same we wszystkich programach

Gobi
28-09-2004, 18:11
Do tej pory miałem problem z NEF -ami ale przyszła mi do głowy myśl aby porównać plik jpg. Otworzyłem zdjątko w PS i NC i są takie same !!! :-) czyli wygląda na to, że problem nie dotyczy profilu monitora a raczej algorytmu przetwarzania surowych plików. Icemaster - którego masz Szopa?

tekus
29-09-2004, 11:34
Witam:-)
Zainstalowałem Szopa 8.0, wstawiłem Camera Raw 2.3 i muszę Wam powiedzieć, że przeskok z wersji 7.0 jest szalony. Czytanie plików NEF, ilość kombinacji wstępnej obróbki jest naprawdę imponująca. Szopuje odkąd mam komputer ale ta wersja, szczególnie dla NEF-owców jest suuuuper.

A ja mam dokladnie odwrotnie, wrzucajac nef'a do ps cs mam tylko kilka opcji: balans bieli i obrot. Jest to bardzo dziwne bowiem wrzucajac raw z minolty 7i mam praktycznie wszystko co oferuje ten format (krzywe, skala, balans bieli itd).
W czym wiec tkwi moj problem :?: Mam zaladowanego camera raw w wersji 2.3.

admin
29-09-2004, 11:50
Tekus, na pewno masz CS'a? Mam dokladnie tak samo ale w wersji CE i to jest normalne. Tutaj plug-in ma ograniczone dzialanie. Stad obrabiam w NC i zapisuje koncowo w PS-ie z drobna obrobka.

BartekIgnasiak
29-09-2004, 11:54
ja mam CS

admin
29-09-2004, 12:03
I jak Ci sie otwiera plug-in? Z pelnymi opcjami czy nie? Moze przyczyna jest w tym ze ten plug-in instalowany z NC nie jest pelny. Moze trzeba go pociagnac z netu w pelnej wersji, np. z Adoba.

nevton
29-09-2004, 12:30
hey ja mam CS-a i plugin zaciagniety z Adobe-a i jak otwieram NEF-a to tylko ekspozycja i balans bieli i obrot moge ustawic...
a mozna cos wiecej???

admin
29-09-2004, 12:36
Z tego co pamietam to tak. Nie pomne tej rozszerzonej listy, ale ustawien wejsciowych jest wiecej. Moge sie jednak mylic, bo juz z tone papieru w postaci elektronicznej zaliczylem, a w moim wieku... ;)

idiom
29-09-2004, 15:31
Nevton
Sprobuj poszukac w katalogu PS plikow ktore nazywaja sie :

1. "Nikon NEF Plugin LE.8bi"
2. "Nikon NEF Plugin.8bi"

one sa odpowiedzialne za otweranie NEF'a z ramienia NC i nawet w przypadku kiedy instalowałeś PlugIn Adoba one odpowiedzialne są za otwieranie NEF'a

mozesz przemianowac im rozszerzenie (na dowolne inne niz .8bi) i powinno byc lepiej :lol:

tekus
29-09-2004, 16:57
Odpowiedz do Admina: photoshopa mam w wersji cs.
Odpowiedz do Idiom'a: wywalilem pluginy Nikon NEF i Nikon YCC.
Teraz jest wszystko cacy jak byc powinno.
Dzieki za pomoc :!:

aldus
25-10-2004, 22:51
Mam PS 7 CE i NEF-y otwieram w NC, zapisuję jako TIF-y i hajda do PS-a, albo wprost z NC wysyłam do PS-a, tak więc problem zgodności wyświetlania jeszcze mnie nie dotknął. Nie wiem, czy to o czym piszę poniżej wniesie coś nowego do tematu, ale ponieważ problem jest poważny, więc zabiorę głos. Z racji tego, że przez ładnych kilka lat zajmowałem się DTP, nauczyłem się nie ufać temu co wyświetla monitor. Bo monitory, niestety, kłamią. Oczywiście nie piszę tu a takich cudeńkach jak Radiusy, LaCie i tym podobne kosztujące ciężką kasę. Stąd też dla mnie ocena kolorów to przede wszystkim paleta Info w PS + atlas kolorów. Prosiłbym zatem o coś takiego: otwieramy NEF-a w NC i zapisujemy go jako TIFF. Tego samego NEF-a otwieramy w PS CS z plug-inem i też zapisujemy jako TIFF, tylko pod inną nazwą. Teraz otwieramy oba TIFF-y i sprawdzamy na obu obrazkach w tych samych miejscach, czy mamy te same składowe koloru. Jeśli komuś by się chciało przeprowadzić taki eksperyment, proszę napisać na forum o wyniku.
Pozdrawiam

Jerry
26-10-2004, 10:22
Mam PS CS i tez mi sie otwieralo male okienko z ograniczonymi funkcjami.
Po odinstalowaniu NC w szopie otwiera sie okno ze wszystkimi funkcjami.
Prawdopodobnie NC blokuje pelna edycje w PS.

idiom
26-10-2004, 10:35
Jerry
NC nie blokuje dostępu PS do NEF'ów, tylko podkłada swoje własne plug-in'y, jeśli je wyłączysz (jak to zrobić patrz trzy posty wyżej) dostaniesz PS z CAMERA RAW (full option) i NC ze swoimi opcjami

Jerry
26-10-2004, 12:50
Tomek dzieki ...dziala.
Przy okazji odkrylem, ze PS Elements potrafi rowniez otworzyc NEFa.