PDA

Zobacz pełną wersję : PS automatyzacja akcji obróbki wielu plików



Anr
27-04-2018, 08:57
Witam wszystkich!
Szukałam, szukałam i nic w tym temacie nie znalazłam. Albo źle szukałam ;-)
Chciałabym zautomatyzować sobie akcje w Photoshopie, chodzi mi aby nagrać dłuższą akcję na kilku plikach tzn. włączam zapisywanie danej operacji i otwieram zdjęcie 1 robię efekt zdjęcia czarno-białego, zapisuję, otwieram zdjęcie nr 2 , robię efekt np. vintage , zapisuję, otwieram zdjęcie nr 3 robię korektę kolorystyczną, zapisuję i dalej domyślnie, ilość efektów wg uznania.
Wiadomo że w zależności od długości nagranej w PS akcji któreś tam, np. co 10 zdjęcie będzie się efekt powtarzać. Ale to wiadomo, można posiedzieć i nagrać jeszcze dłuższą akcję, aby zmniejszyć powtarzalność efektów.
Proszę o podpowiedz w jaki sposób to zrobić. Tymczasem robiłam to w inny sposób,wymagało to ode mnie znacznie więcej czasu, którego jak każdy mam mało .
Kombinowałam wczoraj w Ps'ie ale coś mi nie idzie i cała nagrana operacja jest tworzona na jednym zdjęciu, w efekcie wszystkie zdjęcia wychodzą z takim samym efektem, więc mówię nie :)
Proszę o porady.
Z góry dziękuję Wam bardzo!

TOP67
27-04-2018, 11:03
I chcesz to odpalać na całym folderze przydzielając losowo efekty?
Podziel zdjęcia na kilka folderów i odpal różne akcje.

Anr
27-04-2018, 11:23
Tak.
Dotychczas tak własnie robiłam jak mówisz, dzieliłam na foldery itd., lecz na to schodzi masa czasu.
Wiadomo, że potem przejrzę jeszcze te "losowo" przydzielone efekty jak to wygląda. Jeśli pierwotne pliki są wykonane w podobnej kolorystyce i to myślę, że nawet losowo przydzielony efekt jakoś mnie negatywnie nie zaskoczy bo użyję do tego sprawdzonych operacji. Spróbować nie zaszkodzi ;P
I co wiesz czy jest taka możliwość ??

TOP67
27-04-2018, 11:35
Robiąc przetwarzanie wsadowe, uruchamiasz akcję dla każdego zdjęcia od początku. Zatem w samej akcji musiał by być element losowego wyboru jej przebiegu. Nagrywając akcję chyba nie da się tego zrobić. Trzeba by napisać swój skrypt.

- - - - kolejny post - - - - - -

Tu masz opisany podobny problem

https://forums.adobe.com/thread/2304889

Anr
27-04-2018, 11:36
:?:?
Niemożliwe, że wymyśliłam taką opcję, a mój PS tego nie potrafi. :x haha
Hmm tylko dlaczego skoro nagrywam akcję otwarcie pliku, dana obróbka, zapis pliku, dalej otwarcie kolejnego pliku, obróbka , zapis pliku, itd, itd. To później włączając daną akcję PS przeprowadza całą operację na jednym pliku i nie przełącza na kolejne? Hmm?
Pisać skryptu to ja niestety nie umiem CHYBA...

TOP67
27-04-2018, 11:40
Bo w akcji nie powinno być polecenia otwierania pliku. O to dba przetwarzanie wsadowe. Można tam zresztą zaznaczyć opcję ignorowania poleceń odczytu z akcji.

Anr
27-04-2018, 11:46
No tak, masz rację. Kurczak, tamten post z forum adobe co podesłałeś też jest niedokończony... Niby podali jakiś przykładowy skrypt ale nie wiadomo czy na tym pójdzie.
Ciężko ogólnie napisać taki skrypt do mojego polecenia?
Czy może na forum jest jakaś osoba która pisze skrypty do PS'a ? Oczywiście odpłatnie.

Nican
27-04-2018, 12:06
Tak.
Dotychczas tak własnie robiłam jak mówisz, dzieliłam na foldery itd., lecz na to schodzi masa czasu.
Wiadomo, że potem przejrzę jeszcze te "losowo" przydzielone efekty jak to wygląda. Jeśli pierwotne pliki są wykonane w podobnej kolorystyce i to myślę, że nawet losowo przydzielony efekt jakoś mnie negatywnie nie zaskoczy bo użyję do tego sprawdzonych operacji. Spróbować nie zaszkodzi ;P
I co wiesz czy jest taka możliwość ??


Nie bardzo rozumiem jaki jest sens takiego postepowania ?
z jednej strony skarzysz sie na brak czasu , z drugiej strony chcesz poddawac losowej obrobce zdjecia , co moze prowadzic glownie do jednego - do kosza.
to jest dopiero strata czasu , robic cos co sie wyrzuca.

to moze zapisz sobie akcje z efektami jakie potrzebujesz - np 20 efektow jeden po drugim , miedzy nimi zapis wyniku.
nastepnie wsadowo ( Bridge) zastosouj te akcje na wszystkie zdjecia , czyli one sie zmultiplikuja i wybierz najlepsze z kazdego - reszte jednym ruchem do kosza.

nie bedzie to i latwiej i szybciej i mniej przypadkowo?
nie wyobrazam sobie poddac zdjecie przypadkowej obrobce - toz to wlasnie caly sens obrobki by robic to celowo i swiadomie w zaleznosci od konkretnego motywu i naszej wizji przyszlego obrazu.

Anr
27-04-2018, 12:18
To jest Twoje zdanie Nican , dziękuję.
Ja mam inne zdanie, kto nie próbuje ten nie ma, spróbować nie zaszkodzi.
Nawet w przypadku losowej obróbki plików, skoro wykonywane były w podobnych jak nie takich samych warunkach oświetleniowych i są w zbliżonej kolorystyce, wykorzystując moje sprawdzone już akcje jestem w stanie określić jaki efekt uzyskam. To nie jest jakiś kosmos. Wiadomo, że warto zweryfikować efekt końcowy. Myślę, że na to zejdzie mi mniej czasu niż na obróbkę jednego pliku w kilku wersjach i zastanawianie się co lepiej wygląda. :)

grizz
27-04-2018, 12:32
Tak.
Dotychczas tak własnie robiłam jak mówisz, dzieliłam na foldery itd., lecz na to schodzi masa czasu.

To zautomatyzuj dzielenie na foldery
https://stackoverflow.com/questions/5552368/windows-batch-file-script-to-pick-random-files-from-a-folder-and-move-them-to-an

2pompony
27-04-2018, 12:57
Nie do końca rozumiem samą ideę, ale jeśli Twój główny problem opisuje to zdanie:


Myślę, że na to zejdzie mi mniej czasu niż na obróbkę jednego pliku w kilku wersjach i zastanawianie się co lepiej wygląda. :)

to powinnaś zmienić program, poważnie. W programie typu LR (niekoniecznie zresztą LR, może być jakiś darmowy) robisz to następująco:

1. przygotowujesz sobie swoje presety;
2. trzema klikami aplikujesz dany preset do wielu zdjęć na raz (i widzisz od razu jak zdjęcie po tej obróbce wygląda);
3. jeśli chcesz widzieć te same zdjęcia, ale w różnych obróbkach, zanim zrobisz pkt 2 trzeba wykonać kopie wirtualne plików (zaznaczyć zdjęćia, wybrać skrót, gotowe).

Tym sposobem masz serię zdjęć obrobioną dowolną (rozsądną) ilością obróbek, w dodatku można te obróbki i te zdjęcia porównywać na wiele sposobów, np. pierwszy tuzin tylko różowe i bardziej różowe, drugi tuzin tylko różne vintage, a trzeci tuzin wszystkie obróbki/presety... A wszystko to za ułamek czasu, który spędzisz nad PSem.

Nican
27-04-2018, 13:06
przeciez pisalas nie o losowym wyborze pliku a o losowym przydzieleniu efektow.

cytuje :


Wiadomo, że potem przejrzę jeszcze te "losowo" przydzielone efekty jak to wygląda


jesli dokonasz losowego wyboru plikow ( nawet recznie ) bez przegladania zdjec i przydzielisz tej losowo wybranej grupie Jakis nawet znany efekt - to bedzie to w sumie "losowy" przydzila efektu.

dokladnie to o czym piszesz. To samo gdybys wybranym podobnym zdjeciom przyznala losowo efekt.
w ogole nie trzeba ingerowac w skrypt PS

czy mozna dokanac jakos automatycznego wyboru losowo plikow ? - oczywiscie , trzeba napisac prosty programik z zastosowaniem funkcji randomize wybierajacy pliki losowo . Jest to wprawdzie wybor pseudolosowy ale w prakltyce uznawany jako losowy. Prosciutka sprawa .


tylko komu by sie chcialo na to tracic czas?

wybierz recznie bez przegladania zdjec jakas ich ilosc i przesun do oddzielnego foldera
kazda z grup poddaj obrobce wsadowej ktoryms z wybranych efektow - bedzie to przyporzadkowanie losowe.

ogolnie to trudno sie zorientowac co masz na mysli.

Anr
27-04-2018, 13:18
Dobra sugestia z automatyzowaniem podziału na foldery :grin: Tylko jak to zrobić? :neutral:

grizz
27-04-2018, 13:29
Wrzuciłem link wcześńiej.

Nican
27-04-2018, 14:18
Dobra sugestia z automatyzowaniem podziału na foldery :grin: Tylko jak to zrobić? :neutral:


takiego programiku ktory by sortowal przypadkowo pliki nie chce mi sie pisac - mowie otwarcie , widze zerowe zastosowanie , poza jednostkowym zastosowaniem.

wybieraj przypadkowo z folderu iles tam zdjec nie przegladajac ich " jak popadnie , na dziko" - bedzie to wybor losowy.

jesli to nie sa tysiace zdjec to nie bedzie to trwaloa dlugo.

jesli tysiace to moze i warto napisac Taki programik.


i dowolnej grupie losowej przyporzadkuj jaki tam chcesz efekt.

mysle, ze zabawa Szybko Ci sie znudzi z tym losowym przyporzadkowaniem obrobki , nie ze wzgledeu na ciekawosc ale na przypadkowosc wyniku koncowego.
autorem zdjecia staje sie wowczas programista piszacy algorytm efektu i slepy los , w mniejszym stopniu osoba wyzwlajaca migawke aparatu.

takie proby robiono juz ponad 150 lat temu , kiedy ogon osla maczano w farbie i ten merdajac nim malowal obraz.
nawet ten obraz wystawiono na pokaz publiczny.
Nie przeszedl do historii ze wzgledu na wartosci artystyczne.

Anr
04-05-2018, 16:25
Nican dzięki za pociśnięcie.
Dziękuję wszystkim za porady itd.
Muszę faktycznie spróbować z LR. Okazuje się to być najlepszym rozwiązaniem. Dzięki!