PDA

Zobacz pełną wersję : ISO a umiejętność naświetlania zdjęcia



MVA
25-04-2018, 09:17
Witam. Posiadam Nikon D7200 z Sigma 17-50 2.8. Ostatnio natknąłem się w którymś z tematów na dyskusję na temat ISO, gdzie ktoś napisał ze wartość ISO 3200 jest jak najbardziej użyteczna pod warunkiem że się wie jak poprawnie naswietlic zdjecie.

Tu pojawia się moje pytanie. Skoro ma się możliwość zamontowania aparatu na statyw, to nie lepiej zjechać z czułością do 100 iso a wydłużyć czas naświetlania?
Załóżmy z kolei ze jesteśmy na wycieczce, zwiedzamy wewnątrz jakiś zamek. Tam nie ma możliwości wydłużenia czasu, można jedynie ratować się otwarciem przysłony i właśnie podbiciem ISO co skutkować będzie szumami w ciemnych partiach.

Nasuwa się więc pytanie co to znaczy poprawnie naswietlone zdjęcie i kiedy można śmiało podbić ISO do wyższej wartości nie obawiając się szumienia?

grizz
25-04-2018, 09:48
ISO możesz podbijać z większa swobodą, przy dobrych warunkach oświetleniowych
Czyli wtedy gdy stosujesz dłuższe szkła i nie chcesz ryzykować poruszenia, albo musisz zamrozić ruch.

ksh
25-04-2018, 09:58
Witaj, chodzi o to że generalnie szum jest bardziej widoczny w ciemnych partiach, więc lepiej tak ustawić ekspozycje żeby te cienie były jaśniejsze, a partie za jasne łatwo poprawić przy wywoływaniu, jak masz ciemne i jeszcze zaszumione partie to nawet banding zacznie wychodzić paskudny, tylko że "poprawnie" to nie będzie ale efektywnie :)

manfred
25-04-2018, 11:40
Logicznym jest że nie podbijasz iso jesli możesz fotografować ze statywu. Są oczywiście tematy ze nawet fotografując na statywie podnosimy iso.

sl011
25-04-2018, 13:53
Ostatnio natknąłem się w którymś z tematów na dyskusję na temat ISO, gdzie ktoś napisał ze wartość ISO 3200 jest jak najbardziej użyteczna pod warunkiem że się wie jak poprawnie naswietlic zdjecie.(...)
Nasuwa się więc pytanie co to znaczy poprawnie naswietlone zdjęcie i kiedy można śmiało podbić ISO do wyższej wartości nie obawiając się szumienia?
Jeśli bierzesz pod uwagę minimalizację szumu, poprawne naświetlenie oznacza maksymalną ekspozycję przy której nie prześwietlisz najjaśniejszych partii zdjęcia (dotykają lub prawie dotykają prawej strony histogramu).

i kiedy można śmiało podbić ISO do wyższej wartości nie obawiając się szumienia?
Podbijanie ISO zawsze wiąże się z ryzykiem szumu (ma też inne skutki, np. zmniejszenie DR).