PDA

Zobacz pełną wersję : [ Krajobraz ] Pierwszy zachód słońca



spiritus
21-04-2018, 23:03
Witajcie

Pierwszy zachód słońca jaki wykonałem. Doradźcie co do poprawy... pewnie obróbka, której nie ogarniam :/
Co sądzicie?
30 sek f/10 iso 100 Nisi 2000

7996

Nbogdan
22-04-2018, 09:06
Ale cisza...
To ja spróbuję, jak bym to zrobił :-P
Obróbka to jedno. Na pewno za ciemne drzewa, słońce nieładnie wygaszone, halo na granicy drzew, krzywy horyzont .
Na niebie przydałoby się więcej „kopa”, czyli kontrast i kolor.
To można poprawić, ale jedna klatka mocno ogranicza. 30 sekund ze słońca zrobiło jajo. Raczej ciężko zrobić w tych warunkach dobre zdjęcie z jednego naświetlania. Może byłoby lepiej jak słońce było schowane za chmurką, albo poczekać aż będzie na granicy drzew i zrobić „gwiazdkę”
Takie moje widzimisię, chętnie poznam inne opinie.

spiritus
22-04-2018, 09:21
Dzięki Nbogdan
To były tylko przymiarki. Znalazłem wczoraj w drodze powrotnej to miejsce i będę chciał tam wrócić. Też chciałem spróbować zrobić zdjęcie jak słońce będzie się chować za drzewami ale była tam jedna wielka chmura i zakrywała słońce.
Drzewa to fakt... czerń.
Słońce przebijające chmury mam, jednak robione było bez filtra i też ciemne.

Przy następnym wolnym popołudniu wybiorę się tam i naświetlę sobie drzewa i całą resztę na spokojnie. Spróbuję później to jakoś połączyć... może coś wyjdzie :)


Chętnie usłyszę jeszcze inne uwagi :)
Nie bać się... usuwać ani moderować niewygodnych postów nie będę :)

Teu
22-04-2018, 09:43
Ja tam był zrobił bracketing z 5 zdjęć i skleił HDRa. :)

Kulten
22-04-2018, 12:50
Nie jest dobrze pod chyba każdym kątem :( .

Nie wiem jakie masz doświadczenie w fotografii krajobrazowej ale wykonując zdjęcie pod słońce i to tak mocne wybrałeś się z motyką na słońce. Raz, że bardzo trudno uchwycić zdjęcie pod słońce gdy mamy przed sobą las bez mgły, dwa gdy słońce jest jeszcze tak wysoko i trzy jeśli już podejmować takie próby to na kilka naświetleń.

Dla przykładu pokażę Ci zdjęcie http://1.bp.blogspot.com/-gfdpbwbkVT8/VBLGyY1cXzI/AAAAAAAAEXk/Vv4bAMms3HQ/s1600/_DSC1140color.jpg, które zrobiłem kilka lat temu wykonując 2 naświetlenia czyli jedno długie dla wody i częściowo dla słońca oraz krótkie dla chmur i samego mola. Dodatkowo sprzyjały mi bardzo mocne chmury, które "zdusiły" mocne słońce więc miałem na prawdę duże szczęścia.

Dodam jeszcze, że na nizinach takie próby na jakie sie porywasz są jeszcze trudniejsze :) . Niemniej powodzenia.

spiritus
22-04-2018, 13:00
Teu myślałem o tym ale się śpieszyłem też trochę :D

Dzięki Kulten
W krajobrazach za dużego doświadczenia nie mam. Zaledwie kilka panoram i widoczków bez słońca w kadrze. To miejsce znalazłem całkiem przez przypadek gdy jeździłem autem po nowych terenach. W sumie miałem nie próbować robić zdjęcia bo się śpieszyłem ale coś mnie tknęło, że 10 min straty za bardzo mnie nie zbawi i spróbuję coś zrobić, wrzucić na forum aby dopytać o błędy i porady i podejść do tematu już na spokojnie w innym terminie.

A jaki wpływ ma mgła dla lasu przy zachodzie... jakoś go dodatkowo podświetla?

Kulten
22-04-2018, 13:32
@Teu (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=81348) myślałem o tym ale się śpieszyłem też trochę :D

Dzięki @Kulten (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=54017)

A jaki wpływ ma mgła dla lasu przy zachodzie... jakoś go dodatkowo podświetla?

Że rozszczepi światło i by nie być gołosłownym znów wrzucam przykład takiego efektu: http://4.bp.blogspot.com/-rVW7Q0PFCm8/VBK9H4ryiJI/AAAAAAAAEUQ/Rmo0an3-IEY/s1600/_DSC7618.jpg .

spiritus
22-04-2018, 13:55
O widzisz... trzeba będzie popróbować.

Jak ktoś ma coś do dodania to śmiało :)

piotrekjeczen
22-04-2018, 16:16
Dla przykładu pokażę Ci zdjęcie http://1.bp.blogspot.com/-gfdpbwbkVT...C1140color.jpg, które zrobiłem kilka lat temu

Stary dobry Kulten :)

Słońce to darmowe oświetlenie pierwszego planu. W prawdzie kontrola nad nim nie jest tak prosta jak nad lampą czy blendą ale jest. Przede wszystkim liczy się cierpliwość. Na wykonanie dobrej fotografii masz kilkanaście minut, więc najpierw warto skupić się na znalezieniu kadru z silnymi punktami bo podczas samego zachodu czy też wschodu szkoda tracić czas na gapienie się w wizjer i kadrowanie, które do przyjemności nie należy bo przecież słońce będzie Cię oślepiało. HDR uważam za coś niesamowicie niepoprawnego i pozbawionego tych walorów, które dobra technicznie fotografia powinna posiadać. Jest to pójście na łatwiznę a pokazana przez Ciebie fotografia będzie bardziej grafiką niżeli zdjęciem na którym chcesz pokazać piękno zachodu słońca. Na początek na Twoim miejscu skupiłbym się na momencie w którym słońce zaczyna "wydostawać" się zza horyzontu, światło nie jest wówczas bardzo intensywne i łatwe do opanowania - tu też trzymaj się starej zasady, że lepiej jest zdjęcie niedoświetlić, unikaj prześwietleń bo ich trudno się pozbyć. Jeżeli popatrzysz na zdjęcia opublikowane przez National Geographic dopatrzysz się jednej wspólnej cechy - na większości z nich pierwszy plan jest tylko zarysem konturów architektury lub innych elementów, często też są różne flary, które dodają uroku. Możesz również kadrując przysłaniać słońce np drzewami czy budowlami - daje to ciekawe efekty. Myślę, że nie ma jednej reguły na to jak dobrze zrobić tego typu fotografię i chyba najlepszym elementarzem jest oglądanie fotografii innych - jest to świetne studium dla różnych przypadków, które mogą Cię zaskoczyć. Powodzenia!

spiritus
12-05-2018, 23:17
Minęło kilkanaście dni i trafiłem na takie miejsce. Dalej chętnie usłyszę co do poprawy, co do odrzucenia. Mam nadzieję, że wyszło coś lepszego niż ostatnio :D

Ogólnie mam pełno zdjęć tego samego kadru z różnymi czasami ale nie mam za grosz pojęcia jak to połączyć fajnie... HDR jak próbowałem stworzyć to wychodził jakiś bubel. Wybrałem jedną klatkę ze środka i spróbowałem coś wykombinować.
Linczu się nie boję... nawet wskazany :D

Podejście do zachodu po raz drugi. Co źle? :D
Zapewne zbyt mocne słońce i obróbka... jak poprawić obróbkę?


9109


piotrekjeczen Kulten Nbogdan dawaliście fajne rady to i teraz jeszcze poradźcie :D

piotrekjeczen
13-05-2018, 12:20
Słońce daje po oczach ale jak na drugą próbę nie jest źle. Odpuść sobie HDR bo na to szkoda czasu. Odpal NEFa w CR i zobacz czy da się wyciągnąć jakiś detal z przepału słońca (nazwijmy to detal) - jeżeli się da to zrób dwie warstwy i poskładaj je do kupy - w skrócie DRI.
Następnym razem możesz poczekać aż słonko trochę bardziej schowa się za drzewa - wówczas łatwiej będzie Ci zapanować nad światłem i trzymaj się zasady - lepiej niedoświetlić niż mieć przepał taki jak jak na tej fotografii.

Nican
13-05-2018, 13:02
problemem nie jest HDR.
HDR sklada sie z dwoch etapow

1. utworzenie obrazu HDR ( czesto 32 b ) jako pewnego rodzaju " sumy" zdjec skladowych . tego obrazu nie da sie zobaczyc na monitorze aparatu .
Obraz HDR zwaiera znacznie wiecej informacji , szerszy zakres tonalny niz jestesmy w stanie pokazac na monitorze ( w praktyce Monitor jest w stanie przeniesc poprawnie i rozroznialnie dla oka zakres tonalny rzedu 4 - 5 EV)

2. tonemappinng. czyli przelozenie obrazu HDR na " normalny". I tutaj najlatwiej o naduzycie. Efekt nadmiernego , nienaturalnego tennemappingu byl w przeszlosci czesto naduzywany lub wykorzystywany w celu uzyskania efektow niecodziennych.
Ale tak nie musi wcale byc. Przeciwnie wykonanie automatycznej serii o roznej expozycji ( AEB ) , pozwala na przekazanie bardzo szerokiegoi zakresu tonalnego , odbieranego przez oko ludzkie jako prawawidlowe ( bliskie odczuciom w realu ) .

nalezy poznac HDR i to w skrajnym wypadku , po to by poznac jego granice i nauczyc sie uzyskanie efektu naturalnego.
( czylli problemem jest niedostateczne opanowanie techniki HDR )


zdjecie szczegolnie nr 1 jest przykladem bezsesnownego stosowania filtra szarego o duzej gestosci.
ale takie zdjecia trzeba zrobic , po to by poznac systuacje kiedy tak nie nalezy pracowac.

czas rzedu 30 sekund , przyslona 8 - dokladnie to czego nalezy unikac .
Bardzo niski odstep sygnalu od szumow , oznacza to niska jakosc obrazu - mowiac w skrocie.
Nie tedy droga , ale warto ja poznac , po to by poznac ograniczenia sprzetowe i obrobcze.

piotrekjeczen
13-05-2018, 15:28
zdjecie szczegolnie nr 1 jest przykladem bezsesnownego stosowania filtra szarego o duzej gestosci.

Masz na myśli pełen filtr szary o dużej gęstości powiedzmy ND1000? bo gradacyjny w takich przypadkach jest niezastąpiony. Przy dwóch ekspozycjach z pełnym ND1000 można uzyskać piękne efekty zachodu/wschodu. Zakładając, że wiesz jak naświetlić aby mieć dobry materiał pod DRI.

Nican
13-05-2018, 17:09
Autor napisal ze stosowal nisi 2000 - 11 stopni przyslony.

w tym wypadku dla tego kadru to nic nie dalo dobrego , przeciwnie popsulo obraz.

ale jak pisalem , warto probowac ze wzgledow edukacyjnych.

piotrekjeczen
13-05-2018, 17:27
Nican, ja sie skupiłem na foto nr.2, ktore jest o wiele lepsze i widać ze autor "kombinuje" wg udzielonych mu porad. Nr.1 jest tak jak piszesz nieudane, ale stanowi dobre studium przypadku jeżeli chodzi o zastosowanie ND przy wschodzie/zachodzie.

Nican
13-05-2018, 18:43
Nican, ja sie skupiłem na foto nr.2, ktore jest o wiele lepsze i widać ze autor "kombinuje" wg udzielonych mu porad. Nr.1 jest tak jak piszesz nieudane, ale stanowi dobre studium przypadku jeżeli chodzi o zastosowanie ND przy wschodzie/zachodzie.

zgoda - pelna zgoda

And.N
13-05-2018, 19:48
... w praktyce Monitor jest w stanie przeniesc poprawnie i rozroznialnie dla oka zakres tonalny rzedu 4 - 5 EV ...

Z informacji w internecie można takie dane przeczytać:

"Dynamika obrazu (https://sound.eti.pg.gda.pl/student/so/09-HDR.pdf)
Typowy zakres dynamiki w jednostkach EV:
- rzeczywisty świat: 26 EV
- oko ludzkie: 10 – 14 EV
- sensor aparatu cyfrowego: ok. 11 EV
- ekran LCD: ok. 9 EV
- plik JPG: 8 EV"

Inny przykład (http://dlibra.bg.ajd.czest.pl:8080/Content/1521/Plastyka_6-91.pdf):
Oko ludzkie - 14 EV
Monitor kineskopowy (crt) - 8EV ...itd.

ale pewnie jak zwykle masz niepodważalną swoją teorię;)

PS.
Zdjęcie 2 mi się podoba i nic bym w nim nie kombinował z obróbką.

Nbogdan
13-05-2018, 21:16
No mi się podoba:mrgreen:
Tutaj już bym nic z grubsza nie poprawiał, fajnie wyszło, niezły kadr.
Sam porównaj pierwsze z drugim :grin:
W takim postępie następne wygra fotę miesiąca walkowerem poprzez nokaut :-P

spiritus
13-05-2018, 23:24
No mi się podoba:mrgreen:
Tutaj już bym nic z grubsza nie poprawiał, fajnie wyszło, niezły kadr.
Sam porównaj pierwsze z drugim :grin:
W takim postępie następne wygra fotę miesiąca walkowerem poprzez nokaut :-P

Haha :D
Jezeli sie w ogole tam zalapie to moze ktos jakis glos zostawi :D

Jeden nie foto kolega zasugerowal aby bylo wiecej nieba no to zrobilem takie cos jeszcze...tylko sciagniete z messengera wiec pewnie jakosc pojdzie w las.

9202

OjTam
13-05-2018, 23:31
Haha :D
Jezeli sie w ogole tam zalapie to moze ktos jakis glos zostawi :D


Możesz się sam zgłosić, nikt nie broni. ;)
PS. Dubla masz.

spiritus
14-05-2018, 01:31
Możesz się sam zgłosić, nikt nie broni. ;)
PS. Dubla masz.

To jak lajkowanie wlasnych postow na fb :D
Wiedzialem o dublu ale nie mialem jak edytowac bo net na granicy slaby :/

Nican
14-05-2018, 06:49
Z informacji w internecie można takie dane przeczytać:

"Dynamika obrazu (https://sound.eti.pg.gda.pl/student/so/09-HDR.pdf)
Typowy zakres dynamiki w jednostkach EV:
- rzeczywisty świat: 26 EV
- oko ludzkie: 10 – 14 EV
- sensor aparatu cyfrowego: ok. 11 EV
- ekran LCD: ok. 9 EV
- plik JPG: 8 EV"

Inny przykład (http://dlibra.bg.ajd.czest.pl:8080/Content/1521/Plastyka_6-91.pdf):
Oko ludzkie - 14 EV
Monitor kineskopowy (crt) - 8EV ...itd.

ale pewnie jak zwykle masz niepodważalną swoją teorię;)




to co przytoczyles z internetu jest prawda , ale pominales maja istotna uwage , czyl nie za bardzo zdajesz sobie sprawe z zagadnienia.

"... w praktyce Monitor jest w stanie przeniesc poprawnie i rozroznialnie dla oka zakres tonalny rzedu 4 - 5 EV ..."

monitor 8b jest w stanie przeniesc do ok 9 Ev zakresu tonalnego ( albo 8 EV jesli zaczac liczyc od 1 ) , ale nasze oko nie jest w stanie tyle rozroznic.
roznic luminancji w zakresie 0-1-2-4-8- czyli do ok 4 EV nie widzimy. Tutaj mamy zbyt niska rozdzilchzosc tonalna .

przyklad klina optycznego - gorny wygenerowane pola programem graficznym o rosnoscej luminancji o 1 EV ( pominalem 1 ) .

dopiero po specjalnych zabiegach mozna uwidocznic caly zakres, kosztem zniekszaalcen odwzorowan tonalnych.

I to jest przedmiotem tonemapingu : przeksztalcenie przestrzeni Barwnej A w przestrzen B ale z uwzglednieniem aspektu postrzegania przez oko ludzkie - czyli tak by odbior po przeksztalceniu odpowiadal wrazenim jak z natury.

Porownujac mozna powiedziec, ze tonemaping to zagadnienie przepuszczenia dzwieku fortepianu o zakresie 12 oktaw przez glosnik pozwalajacy na odtworzenie 8 oktaw.
Jak to zrobic by odbior byl naturalbny ?

9204

Kolorem czerwonym zaznaczono nowe wartosci luminancji - musi nastapic znieksztalcenie tonalne - jak to najlepiej zrobic ?

Zagadnienie sprowadza sie do nastepujacego : jak najlepiej szeroki zakres tonalny rzedu kilkunastu ev sceny ( lub wiecej ) przedstawic na monitorze majac majac do dyspozycji ok 5 EV , tak by obraz byl odbierany subiektywnie jako bliski naturalnemu ?
I tutaj HDR przychodzi z pomoca , choc nie jest to jedyna metoda.


ps. ten rysunek jest do usuniecia.

piotrekjeczen
14-05-2018, 18:20
Jak to zrobic by odbior byl naturalbny ?
Nican - fotografię powinniśmy oceniać oglądając ją na papierze i do tego przy odpowiednio dobranej barwie światła. To o czym piszesz to już wyższa szkoła jazdy i zacząć powinieneś od prawa Webera-Fechnera, kalibracji monitora i przestrzeni odwzorowania kolorów. Sam tone-mapping (LDR), to tylko kolejne narzedzie ktore powstalo w skutku "cyfryzacji" fotografii.