PDA

Zobacz pełną wersję : Lr, Ps a przeglądarki Windowsa - poważna różnica w nasycenie barw.



Ostry600
16-04-2018, 22:53
No właśnie. Mam problem jak w temacie.
Zaczną od tego, że już kiedyś zakładałem podobny temat. Skończyło się na kilku dniach rozmów i problem pozostał. Wtedy jednak sytuacja była inna - w Ps i Lr kolorki miałem ładnie nasycone A po eksporcie zdjęcia wyglądały blado. Stwierdziłem, ostatecznie, że monitor do dupy.
Właśnie kupiłem lepszy (Eizo CS 2420 + kalibiator x-rate i1pro). Przeprowadziłem podstawową kalibrację przez Color Navigator w trybie fotography. Kolory są chyba ok (choć po przesiadce z sRGB oczy wypalają :)) ale teraz po eksporcie i odpaleniu foty w przeglądarce (windowsowej, fs....) zdjęcia są mocno przesaturowane. Muszę dodać, że oglądane na telefonie (mimo że to Samsung), macu (nowy Pro) czy po publikacji w sieci wyglądają znowu dobrze (Bardzo zbliżone do tego co widzę w Lr z Soft proofing lub Ps po konwersji do profilu sRGB).
Czy ktoś może wie dlaczego tak jest. Będę wdzięczny za każdą pomoc bo sytuacja jest bardzo drażniąca.

mmluty
17-04-2018, 11:46
To niestety jest sytuacja typowa dla zestawu Win+monitor Adobe RGB. Poprawne kolory będą w programach które posiadają CM takie jak Lr, Ps itp., a przeglądarki MS tego nie posiadają. Z przeglądarkami internetowymi niestety jest podobnie. Jedyna pewna przeglądarka z zarządzaniem barwą, to z mojego doświadczenia tylko Firefox po przestawieniu w opcjach zaawansowanych.

Ostry600
17-04-2018, 15:25
No tak ale fastone ponoć zarządza kolorem. Poza tym czy jeżeli zdjęcie zostało skonwertowane do sRGB w Ps lub wyeksportowane w sRGB z Lr nie powinno wyglądać w przeglądarce tak samo jak w programie obrobkowym?

ksh
17-04-2018, 15:30
Powinno i tak zawsze mam od wielu lat, nawet chrome i przeglądarki win10 wyświetlają wszystko poprawnie sRGB.

stock
17-04-2018, 15:46
jak w LR robisz w sRGB i w przegladarce masz sRGB to powinno wyglądac tak samo. U mnie bynajmniej tak jest od zgoła 9 lat juz.

mmluty
17-04-2018, 21:45
No tak ale fastone ponoć zarządza kolorem. Poza tym czy jeżeli zdjęcie zostało skonwertowane do sRGB w Ps lub wyeksportowane w sRGB z Lr nie powinno wyglądać w przeglądarce tak samo jak w programie obrobkowym?

Mam monitor CS240 czyli starszego brata Twojego. Monitor jest skalibrowany do przestrzeni natywnej wyświetlacza. U mnie działa to tak: obrabiam zdjęcia skonwertowane do DNG w Lr i/lub Ps bądź CNX2. Jeżeli zapiszę je jako JPG w przestrzeni sRGB to prawidłowe nasycenie barw mam w programach posiadających CM. Jeżeli takie zdjęcia otwieram w jakiejkolwiek przeglądarce Win lub innej bez CM kolory są "fosforyzujące". Poprawne kolory są w przeglądarkach Nikon, Lr, Ps itp. Podobnie sytuacja wygląda kiedy chcę przeglądać moje zdjęcia umieszczone w internecie, tylko tutaj sytuacja dotyczy przeglądarek internetowych. Dla mnie jedyną pewną przeglądarką internetową wyświetlającą poprawnie zdjęcia sRGB na monitorze pracującym w przestrzeni Adobe RGB jest Firefox po odpowiednim ustawieniu w "about config", co było już opisywane na forum.
Innym, ale trochę bez sensu, chociaż skutecznym rozwiązaniem jest praca na takim monitorze w przestrzeni sRGB.

Ostry600
17-04-2018, 22:50
jak w LR robisz w sRGB i w przegladarce masz sRGB to powinno wyglądac tak samo. U mnie bynajmniej tak jest od zgoła 9 lat juz.

Tyle, że właśnie jest tak jak pisałem na wstępie i dokładnie tak jak pisze mmluty. Poza tym nie pracuję w sRGB. Cały obieg pracy jest w AdobeRGB (aparat, LR, PS). Dopiero przed samym eksportem albo konwertuję do profilu sRGB (PS) albo ustawiam soft proofing, podciągam jeżeli trzeba i eksportuję jako jpeg w sRGB. I tu zaczynają się jaja - dokładnie tak samo jak pisze mmluty - kolory są atomowe.
Oczywiście mogę ustawić monitor w tryb sRGB i tak jechać od początku do końca ale przecież nie o to chodzi.
Co ciekawe zdjęcia oglądane na komórce (Samsung Note8) lub mac'u (Pro - retina IPS) wyglądają dobrze. stock, koesh - obaj używacie monitorów szerokogamutowych?

- - - - kolejny post - - - - - -

Aha. Monitor też mam skalibrowany do przestrzeni natywnej, podświetlenie 100cd, punkt bieli 5500k (i przy okazji pytanie czy nie za ciepło - jakich ustawień bieli używacie?)

TOP67
17-04-2018, 23:39
Ale czemu się dziwisz? Przecież to jest oczywiste. Występuje dokładnie odwrotny efekt jak przy oglądaniu JPG aRGB na monitorze sRGB. Wtedy zdjęcia są przygaszone. Jak masz monitor aRGB, to w programach bez CMS poprawnie będziesz widział zdjęcia zapisane jako aRGB.

sl011
18-04-2018, 08:46
Występuje dokładnie odwrotny efekt jak przy oglądaniu JPG aRGB na monitorze sRGB. Wtedy zdjęcia są przygaszone. Jak masz monitor aRGB, to w programach bez CMS poprawnie będziesz widział zdjęcia zapisane jako aRGB.
To była pierwsza myśl, jaka mi też przyszła do głowy. Pewnie masz w systemie ustawioną przestrzeń Adobe i "głupsze" programy (albo źle ustawione) używają jej jako domyślnej przy wyświetlaniu wszystkich zdjęć, w tym także zdjęć zapisanych w sRGB.


No tak ale fastone ponoć zarządza kolorem.
Z tym zarządzaniem Faststone to różnie bywa. Podobnie jak z zarządzaniem stosowanym w przeglądarce Windows, która potrafi w innej przestrzeni wyświetlać zdjęcie w oknie, a inną przestrzeń stosować na pełnym ekranie.

jalk
18-04-2018, 08:46
Wywaliłeś sporo kasy na sprzęt. Odżałuj jeszcze kilka złociszy i znajdź kogoś z okolicy kto Ci to wszystko poprawnie skonfiguruje i na miejscu wytłumaczy co i jak. Pamiętam poprzednią dyskusję i ta się zaczyna do niej upodabniać. Na odległość to jednak trochę działania po omacku.

stock
18-04-2018, 09:13
ja uzywam retiny i eizo - nie szerokogamutowy. Najlepiej jakbys znalazł kogoś kto może Cię odwiedzić i wszystko poprawnie skonfigurowac jak juz tu ktos zasugerował.

mmluty
18-04-2018, 09:38
To była pierwsza myśl, jaka mi też przyszła do głowy. Pewnie masz w systemie ustawioną przestrzeń Adobe i "głupsze" programy (albo źle ustawione) używają jej jako domyślnej przy wyświetlaniu wszystkich zdjęć, w tym także zdjęć zapisanych w sRGB.
W systemie Win od najstarszego do najnowszego nie można sobie wybrać żadnej przestrzeni kolorów, ten system nie posiada modułu zarządzania barwą. Poprawne kolory na monitorze można zobaczyć tylko używając programu który taki moduł posiada. Osobiście nie spotkałem też programu firmy MS który taki moduł posiada. Firma MS najwyraźniej nawet po półwieku używania kolorowych monitorów tego problemu nie widzi, prawdopodobnie dlatego, że dla "marginesu" użytkowników monitorów o gamucie szerszym niż sRGB nie opłaca im się tym zajmować. W systemie Win w programach bez CMS w miarę poprawnie można zobaczyć obrazek oglądany na monitorze jeżeli przestrzeń barwna zdjęcia i monitora są takie same. Przy każdej innej przestrzeni barw monitora lub obrazka kolory będą przejaskrawione lub przytłumione.

ksh
18-04-2018, 09:39
używacie monitorów szerokogamutowych?
Aha. Monitor też mam skalibrowany do przestrzeni natywnej, podświetlenie 100cd, punkt bieli 5500k (i przy okazji pytanie czy nie za ciepło - jakich ustawień bieli używacie?)
Nie mam zdrowia żeby ogarniać w windows AdobeRGB :)
Mam monitor sRGB i na takich plikach pracuję od dawna.
Kwestia bieli i reszty w monitorze to też jakie masz oświetlenie w pomieszczeniu, podświetlenie za monitorem i do jakich celów idzie materiał widziany na monitorze, tu więcej napisze zapewne Tom.

matbe
18-04-2018, 10:08
U mnie w Fastone - bez znaczenia czy CMS włączony - przejaskrawione barwy JPG(sRGB).
Identycznie z LR wyświetlaja ustawiony Firefox, nowa Opera, Irfanview.
Z Irfanview niestety nietypowy problem-po ponownym zapisaniu (dodanie ramki) barwy drastycznie plowieja.
Monitor s2264w oprofilowany photo munki.
Skoro Windows nie posiada zarządzania to co macie na myśli pisząc "poprawnie skonfigurowanie przez fachowca"?

ksh
18-04-2018, 10:25
Dla mnie większy problem co klient używa, a większość używa przeglądarki systemowe, a w necie zapewne chrome, więc nie używam żadnych dodatkowych przeglądarek dlatego żeby wszystko było ok na czystym windows, no i od czasów win vista jest wszystko ok, tu tylko potrzeba poprawnie skalibrowanego monitora sRGB i tyle.

mmluty
18-04-2018, 11:14
Skoro Windows nie posiada zarządzania to co macie na myśli pisząc "poprawnie skonfigurowanie przez fachowca"?
Myślę, że chodzi tutaj o takie czynności jak:
1. Kalibracja monitora i podpięcie odpowiednich profili ICC w systemie. Profili kalibracji może być przecież wiele ustawiając różny target przestrzeni barwnej, jasności oświetlenia czy temperatury barwowej i np. w ColorNavigatorze łatwo je zmieniać jednym kliknięciem.
2. Właściwa aranżacja oświetlenia w pomieszczeniu.
3. Odpowiednie do potrzeb użytkownika ustawienie CMS w programach z których użytkownik korzysta z objaśnieniem co należy ewentualnie zrobić jeżeli potrzeby się zmienią.
Można to zrobić samemu, ale wtedy najpierw trzeba trochę podstaw wiedzy z zakresu zarządzania barwą. Problem polega chyba na tym, że brakuje w tym zakresie dobrego poradnika napisanego dla przeciętnego użytkownika bez zagłębiania się w teorię. Czyli krótko napisane co zrobić bez szerokich wyjaśnień dlaczego.

sl011
18-04-2018, 12:13
W systemie Win od najstarszego do najnowszego nie można sobie wybrać żadnej przestrzeni kolorów, ten system nie posiada modułu zarządzania barwą.
Faktycznie źle się wyraziłem. Chodziło mi o problemy z profilem wyświetlania w systemie i efekt, który opisano w wątku na innym forum: https://mva.pl/viewtopic.php?t=303

Ostry600
18-04-2018, 18:53
Po pierwsze dzięki wszystkim za pomoc.

- - - - kolejny post - - - - - -

U mnie na retinie też jest ok. Wygląda prawie jak w Lr, jedynie kolory są chłodniejsze (być może muszę ustawić eizo trochę chłodniej bo jest na 5500k)

- - - - kolejny post - - - - - -


To była pierwsza myśl, jaka mi też przyszła do głowy. Pewnie masz w systemie ustawioną przestrzeń Adobe i "głupsze" programy (albo źle ustawione) używają jej jako domyślnej przy wyświetlaniu wszystkich zdjęć, w tym także zdjęć zapisanych w sRGB.


Z tym zarządzaniem Faststone to różnie bywa. Podobnie jak z zarządzaniem stosowanym w przeglądarce Windows, która potrafi w innej przestrzeni wyświetlać zdjęcie w oknie, a inną przestrzeń stosować na pełnym ekranie.

Chyba właśnie tak to wygląda. Zarządzanie barwą w FS to lipa i tak naprawdę tylko LR, PS,Corel...są wstanie ogarnąć monitor szerokogamutowy. Reszta przeglądarek wywala pewnie pełen zakres kolorów monitora i dlatego barwy wypalają oczy.

- - - - kolejny post - - - - - -


Faktycznie źle się wyraziłem. Chodziło mi o problemy z profilem wyświetlania w systemie i efekt, który opisano w wątku na innym forum: https://mva.pl/viewtopic.php?t=303

Dzieki sl011. Pod tym linkiem czai się wiele ciekawych odpowiedzi na moje pytania :)

mmluty
18-04-2018, 19:43
Faktycznie źle się wyraziłem. Chodziło mi o problemy z profilem wyświetlania w systemie i efekt, który opisano w wątku na innym forum: https://mva.pl/viewtopic.php?t=303
Przeczytałem pierwsze strony wątku bo jest dość długi i dość stary. Problem który tam jest opisany dotyczy perypetii związanych z nieprawidłowym działaniem programu dedykowanego dla monitorów NEC. Pewnie przez te lata usterka została dawno naprawiona. Trudno mi cos więcej powiedzieć na ten temat ponieważ używam monitora EIZO a dedykowany do tych monitorów firmowy program ColorNavigator takich problemów nie stwarzał. Natomiast wniosek z dyskusji w linkowanym wątku jest taki, że jeżeli pojawiają się poważne problemy z CMS spowodowane błędny działaniem jakiegoś programu to łatwo nie jest.

Ostry600
20-04-2018, 15:32
Postanowiłem że będę się uczył i zainwestowalem w książkę. 600 str. o zarządzaniu kolorem :)
Jeszcze raz dzięki wszystkim za pomoc.

Nican
20-04-2018, 15:56
No właśnie. Mam problem jak w temacie.
Zaczną od tego, że już kiedyś zakładałem podobny temat. Skończyło się na kilku dniach rozmów i problem pozostał. Wtedy jednak sytuacja była inna - w Ps i Lr kolorki miałem ładnie nasycone A po eksporcie zdjęcia wyglądały blado. Stwierdziłem, ostatecznie, że monitor do dupy. .

powod jest zupelnie inny .
gdyby Monitor byl DD to niezaleznie w ktorej przegladarce, kolory bylyby zawsze dd.
jesli w danym monitorze jestes z kolorow zadowolony , a po zapisaniu obrazu juz nie - to nie jest to wina monitora.
przeciez jakosc koloru jaki urzadzenie wyswietla jest zawsze taka sama. pixele nagle nie blakna przy zmianie programu..

nie za bardzoo mam czas na rozpisywanie sie teraz.
jesli bedziesz uzywal szerokogamutoweg eizo , musisz pogodzic sie z faktem , ze moze dojsc do pewnych roznic kolorystycznych w zaleznosci od przegladarki.

Eizo ma tendencje to leciutkiego zazielniania koloru niebieskiego , tzn tym samym wartosciom RGB eizo wyswietla kolor troszke inny niz znamy to z innych monitorow 8b.

And.N
20-04-2018, 19:44
...Eizo ma tendencje to leciutkiego zazielniania koloru niebieskiego , tzn tym samym wartosciom RGB eizo wyswietla kolor troszke inny niz znamy to z innych monitorow 8b.

Jeżeli jest to prawdą co napisałeś, to bym postulował: unikajmy monitorów marki Eizo :wink: , jedne z gorszych ?:wink:

ksh
20-04-2018, 19:55
Pewnie chodzi o jakieś po leasingowe bez kalibracji.

mmluty
21-04-2018, 11:14
Dokładnie, przecież kalibracja to nic innego jak obiektywne ustawienie neutralnej szarości w całym zakresie wyświetlania przy pomocy przyrządu pomiarowego. Oczywiście zawsze można do kalibracji użyć jakiegoś kalibratora "po taniości" i rozregulować monitor.

TOP67
21-04-2018, 11:52
Kurcze, to może spróbuję łopatologicznie.


Plik jpg ma tylko 8 bitów na kanał, czyli 256 poziomów jasności.
Ten sam kolor zapisany w przestrzeni sRGB ma inne wartości RGB w pliku niż zapisany w przestrzeni AdobeRGB. Przy wyświetlaniu wartość RGB jest przeliczana wg tabeli z konkretnego profilu.
Załóżmy, że mamy plik tylko w kolorze czerwonym o różnych stopniach nasycenia, dokładnie wypełniający przestrzeń AdobeRGB (wartość 255), a przestrzeń sRGB obejmuje nasycenie max 200. Zatem kolory o wartości od 201 do 255 nie są odwzorowane w przestrzeni sRGB. Istnieje kilka sposobów przekształcania, ale weźmy najprostszy, czyli obcięcie. W tej sytuacji kolory o mniejszym nasyceniu będą wyświetlane poprawnie, a od pewnego momentu wszystkie uzyskają jedno nasycenie.


Kolor o wartości 200 będzie miał w pliku Adobe RGB wartość 200, ale w pliku sRGB będzie miał wartość 255 (bo to jest maksymalne nasycenie, które obejmuje ta przestrzeń). Jakie wartości tego koloru będą wysyłane na monitor w różnych kombinacjach


z CMS
Plik Adobe RGB = 200 -> monitor Adobe RGB = 200 poprawnie
Plik sRGB = 255 -> monitor Adobe RGB = 200 poprawnie
Plik Adobe RGB = 200 -> monitor sRGB = 255 poprawnie
Plik sRGB = 255 -> monitor sRGB = 255 poprawnie


bez CMS
Plik Adobe RGB = 200 -> monitor Adobe RGB = 200 poprawnie
Plik sRGB = 255 -> monitor Adobe RGB = 255 niepoprawnie (zbyt nasycone)
Plik Adobe RGB = 200 -> monitor sRGB = 200 niepoprawnie (za mało nasycone)
Plik sRGB = 255 -> monitor sRGB = 255 poprawnie

ot i cala filozofia

jalk
21-04-2018, 22:29
Sróbuję napisać jak ja robię, żeby działało prawidłowo :). Monitory kalibruję sobie colormunkim i argyylem z nakładką graficzną DisplayCAL.
Po kalibracji profil musowo instaluję w systemie. Razem z DisplayCAL instaluje się programik DisplayCAL Profile Loader,
który ma za zadanie "pilnować", żeby sobie system nie odstawiał samowolki z profilami. Lr, PS działają prawidłowo, jako przeglądarki
do zdjęć używam Irfana z włączonym modułem zarządzania barwą i tylko zaznaczoną opcją "profil biezącego monitora", do netu używałem firefoksa z CMS,
a od kilku miesięcy chroma który wspiera już CMS. Rozwiązanie sprawdzone na win 7 i viście, na laptopie (tak, sprofilowany :) ), na monitorze szerokogamutowym
i zwykłym. Wszystkie opcje wyświetlają kolory tak jak powinny. W tej konfiguracji w zasadzie zapomniałem, co to są problemy z kolorem.

TOP67
22-04-2018, 07:55
Postawiłem właśnie nowy komputer i u mnie Windows 10 ma zarządzanie kolorem w domyślnej aplikacji Zdjęcia. Zdziwiłem się pozytywnie

Poniższe pliki wyglądają u mnie identycznie, a są kolejno sRGB, Adobe RGB, ProPhoto RGB

8001
8002
8003

mmluty
22-04-2018, 10:46
Z ciekawości zapytam, czy monitor pracuje w gamucie Adobe RGB, czy sRGB?

TOP67
22-04-2018, 10:50
Z ciekawości zapytam, czy monitor pracuje w gamucie Adobe RGB, czy sRGB?

Mój? sRGB

8005

Po prostu się zdziwiłem, że w czystym Windows kolory są OK. Używałem IrfanView z CMS. Wszyscy piszą o problemach, a u mnie działa. Aż myślałem, że mi się pliki pomyliły, bo wszystkie wyglądają jednakowo. Ale po wyłączeniu CMS w IrfanView od razu widać ogromną różnicę.

mmluty
22-04-2018, 10:56
Z monitorem pracującym w sRGB problemy są znacznie mniejsze. Przypuszczam, że ta przeglądarka Win jednak nie posiada CMS, ponieważ u mnie pod Win 10 na monitorze szerokogamutowym zdjęcia zapisane w sRGB i w niej oglądane aż fosforyzują kolorami.

And.N
22-04-2018, 11:35
Po prostu się zdziwiłem, że w czystym Windows kolory są OK. Używałem IrfanView z CMS. Wszyscy piszą o problemach, a u mnie działa. Aż myślałem, że mi się pliki pomyliły, bo wszystkie wyglądają jednakowo. ...

U mnie te pliki są oczywiście identyczne kolorystycznie, zarówno w przeglądarce Firefox, jak i IrfanView czy Photoshop Elements. Nie widzę w tym nic nadzwyczajnego:smile:, zdziwiłbym się gdyby było inaczej.
Monitor sRGB, system Win7.

TOP67
22-04-2018, 13:07
Z monitorem pracującym w sRGB problemy są znacznie mniejsze. Przypuszczam, że ta przeglądarka Win jednak nie posiada CMS, ponieważ u mnie pod Win 10 na monitorze szerokogamutowym zdjęcia zapisane w sRGB i w niej oglądane aż fosforyzują kolorami.

Jak ktoś ma taki monitor, to jest świadomym użytkownikiem i wie jakich programów używać.
Różnica może być tylko w kolorach, wykraczających poza przestrzeń sRGB. Wtedy na monitorze szerokogamutowym zdjęcia AdobeRGB pokaże inne kolory niż sRGB. A na monitorze sRGB będą one identyczne. Ale zdjęcie, króre mieści się w przestrzeni sRGB powinno być wyświetlane identycznie (nawet z przewagą dla pliku sRGB).


U mnie te pliki są oczywiście identyczne kolorystycznie, zarówno w przeglądarce Firefox, jak i IrfanView czy Photoshop Elements. Nie widzę w tym nic nadzwyczajnego:smile:, zdziwiłbym się gdyby było inaczej.
Monitor sRGB, system Win7.

Ale mi chodzi o systemową przeglądarkę zdjęć, bo takiej używa większość "klientów". Kiedyś nie obsługiwała CMS, teraz tak. Systemowa przeglądarka na moim komputerze pokazuje poprawnie zdjęcia z dowolnym profilem.

mmluty
22-04-2018, 13:48
Miałem na myśli to, że program z dobrze działającym CMS poprawnie wyświetla zdjęcia zarówno sRGB jak i Adobe RGB, również na monitorze szerokogamutowy i stwierdzam, że przeglądarka zdjęć Win10 tego nie potrafi. Są to oczywiście problemy, które kupuje się z dobrodziejstwem inwentarza używając monitora szerokogamutowego. Dzisiaj jednak, chyba zdecydowana większość monitorów dedykowanych do fotografii to Adobe RGB. Szkoda więc, że MS konsekwentnie ignoruje problem zarządzania barwą w swoich produktach, dotyczy to również przeglądarek internetowych.

jalk
22-04-2018, 15:32
Jak dla mnie, dramatyzujesz z tym windowsem. Dostaję od klientów pliki do druku w obydwu przestrzeniach i czy podglądam na laptopie, czy oglądam na szerokim eizo, wszystko wyświetlane jest prawidłowo. Tylko, że ja świadomie zakupiłem taki monitor, godząc się na to, że nie będę używał przeglądarki systemowej :) i że wszystkie programy z których korzystam muszą obsługiwać CMS.

And.N
22-04-2018, 16:14
...Ale mi chodzi o systemową przeglądarkę zdjęć, bo takiej używa większość "klientów". Kiedyś nie obsługiwała CMS, teraz tak. Systemowa przeglądarka na moim komputerze pokazuje poprawnie zdjęcia z dowolnym profilem.
TOP67 , trybie pełnoekranowym także ?, czy takiego trybu nie ma ta przeglądarka w win10 ? Tak tylko pytam, nie mam win10 to nie wiem. Możliwe, że to naprawiono.
W win7 przeglądarka systemowa w okienku można powiedzieć, że obsługuje CMS (zdjęcia niczym się nie różnią), po przełączeniu w tryb pełnoekranowy (pokaz slajdów), już nie.

TOP67
22-04-2018, 17:47
Tak. W trybie pełnoekranowym i pokazie slajdów kolory również są poprawne.

And.N
22-04-2018, 19:15
Dzięki za odpowiedź. Wygląda w takim razie, że ta przeglądarka obsługuje profile koloru. Trochę dziwne, że użytkownicy monitorów szerokogamutowych mają problemy

mmluty
22-04-2018, 20:16
Nie bardzo wiem gdzie widzicie Panowie ten CMS w przeglądarce Win? Do poprawnego przeglądania zdjęć sRGB na monitorze sRGB nie jest niezbędny CMS. Popatrzcie na zdjęcie sRGB w przeglądarce Win na monitorze szerokogamutowym i zobaczycie o czym piszę. Żeby była jasność, ja na nic nie narzekam, ja z tym nie mam problemów, ponieważ przeglądam zdjęcia w programach które sobie z tym dobrze radzą. Piszę wyłącznie dla tego, że ciągle ktoś zgłasza na forum podobny problem. Jeszcze gorzej sprawy się miały z monitorami szerokogamutowymi i przeglądarkami internetowymi. Do jakiegoś czasu, jedyną przeglądarką gdzie można było zobaczyć poprawne kolory na takim monitorze był Firefox, ale trzeba go przestawić w odpowiedni tryb. Obecnie sytuacja w tym zakresie się poprawia i np. Chrome wyświetla poprawnie, bez żadnych dodatkowych czynności jeżeli w systemie Win mamy dobrze skonfigurowany profil monitora, ale np. przeglądarki Win dalej nie potrafią poprawnie wyświetlać kolorów na monitorach o szerokim gamucie, ja przynajmniej nie słyszałem o sposobie żeby je do tego zmusić.

TOP67
22-04-2018, 20:27
Nie bardzo wiem gdzie widzicie Panowie ten CMS w przeglądarce Win? Do poprawnego przeglądania zdjęć sRGB na monitorze sRGB nie jest niezbędny CMS.

Poprawnie wyświetlają mi się zdjęcia zapisane z profilem Adobe RGB i ProPhoto. Zatem CMS działa.

mmluty
22-04-2018, 20:45
Przyznaję, że w tę stronę, czyli zdjęcia z profilem Adobe RGB i ProPhoto na monito sRGB i tą przeglądarką nie próbowałem, ponieważ nigdy nie było mi to potrzebne, ale w wolnej chwili przestawię monitor na sRGB i z ciekawości wypróbuję. Jeżeli jest jak piszecie, to MS robi postępy, bo jest już w 1/2 drogi do pełnego CMS. Jest to prawdopodobne, bo jak mi się wydaje np. Firefox bez przestawiania w "about config" działa podobnie.

And.N
22-04-2018, 20:55
... Do poprawnego przeglądania zdjęć sRGB na monitorze sRGB nie jest niezbędny CMS.
To prawda, ale mówimy tu o konkretnych zdjęciach z tego postu (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=288765&p=3949188&viewfull=1#post3949188) z 3 różnymi profilami. Gdyby ta przeglądarka nie miała CMS to na monitorze sRGB kolory też by się źle wyświetlały w zdjęciach (oprócz tego sRGB rzecz jasna). Tak na logikę:smile:

mmluty
23-04-2018, 09:19
Zdaję sobie z tego sprawę , że trudno o logiczne wyjaśnienie takiego działania przeglądarki MS jak tutaj opisujemy. Ja z mojego doświadczenia mogę tylko jeszcze raz potwierdzić, że ta przeglądarka na moim CS240 poprawnie zdjęć z profilem sRGB nie wyświetla. Zaskoczony też jestem, że CMS posiada, ponieważ dotychczas na taką informację nigdzie nie natrafiłem.Może dzisiaj znajdę trochę czasu i przestawię monitor do gamutu sRGB żeby zrobić próby.

TOP67
23-04-2018, 09:42
Dla pewności sprawdziłem to na komputerze syna, na czystym Windows 10. Zdjęcia z dowolnym profilem wyświetlane są poprawnie.

mmluty
23-04-2018, 10:50
Ponieważ jest jasne, że Panowie piszecie o tym co widzicie na własne oczy i ja również, a wnioski z oglądania są sprzeczne, postanowiłem poszukać odpowiedzi na forum które kiedyś często odwiedzałem. Wydaje się, że znalazłem odpowiedź na nasze rozbieżne doświadczenia z przeglądarką Win.
Wstawiam kopię postu, który to wyjaśnia i link do całego wątku:
Tom01
Re: Róznica w kolorach w programach [windows7]

28 sty 2018, o 23:02
Wyświetlanie w windowsowych aplikacjach ani na pulpicie nie będzie takie samo jak w PS/LR. Problemem jest zarządzanie barwą, które w Windows nie działa systemowo, jak na Macach. Każda aplikacja zarządza barwą osobno lub częściej wcale. Tapety są zawsze wyświetlane w przestrzeni monitora. W przeglądarce Zdjęcia/Explorator działa różnie, zależy czy miniaturka, powiększenie czy pełny ekran. Najlepiej w ogóle zapomnieć o tym że takie programy istnieją i skupić się jak wygląda kolorystyka w programach graficznych. Ewentualnie pewnym prowizorycznym, ale skutecznym wyjściem jest zastosowanie monitora idealnie pokrywającego sRGB.
Tomasz - monitory.mastiff.pl


https://mva.pl/viewtopic.php?f=8&t=3457