PDA

Zobacz pełną wersję : Aparat i obiektyw do fotografowania i filmowania dziecka, krajobrazów.



Keszelski
05-04-2018, 18:24
Zostałem poproszony o poradę ws. wyboru aparatu i obiektywu (obiektywów) z przeznaczeniem:
1. Fotografowanie i filmowanie dziecka (teraz 9 miesięcy)
2. Fotografowanie okolicznościowe, wycieczkowe i krajobrazowe.
Budżet: 4000 do 5000 zł.

Ponieważ oczekiwanie jest, że aparat będzie również umożliwiał filmowanie, to moje lekkie rozczarowanie z użytkowania D7200 przy filmowaniu, nie pozwala mi zaproponować lustrzanki Nikona.
Próbuje coś wybrać z bezlusterkowców, ale mam bardzo słabe rozeznanie w tej materii. Na naszym nikonowskim forum prym wiodą wątki dotyczące Fuji i Sony. Widzę tu rownież wielu nikoniarzy, którzy wyemigrowali w tę stronę. I może dlatego wstępnie wyselekcjonowałem Fuji XT20 i Sony A6300.

Proszę o opinię czy to „najlepszy” wybór, jakie obiektywy do nich dobrać. A może zupełnie coś innego?

Bardzo kusi mnie pełna klatka, ale to już chyba inna liga cenowa – być może jakieś uzasadnione zwiększenie budżetu byłoby możliwe.

madebyzosiek
05-04-2018, 21:12
Brałbym Sony A6300, nawet A6000 z PZetem i Sigmą 30 1.4

maxwawa
05-04-2018, 23:52
Z perspektywy lat, do dziecka przede wszystkim polecałbym jak najwiecej .... filmować i to nawet smartfonem. Filmując uwieczniasz o wiele więcej niż fotografia, poruszanie dziecka, dźwięki , emocje, chodzenie itd itd polecam około 80 % filmować a 20% zdjęć. Dlaczego smartfonem? Bezpieczeństwo danych masz na telefonie i jednocześnie smartfon przesyła je do chmury.
Jak chcesz koniecznie aparat to minimum matryca ApsC i jasny obiektyw o ekwiwalencie około 50mm dla FF każda obecnie matryca da radę niezależnie od systemu. Przyda ze także uchylny ekran w aparacie.

Ligo
06-04-2018, 00:05
Panasonic G7/G80 z 14-140. All in one.
A to dlatego, że:


Filmując uwieczniasz o wiele więcej niż fotografia, poruszanie dziecka, dźwięki , emocje, chodzenie itd itd polecam około 80 % filmować a 20% zdjęć (...) każda obecnie matryca da radę niezależnie od systemu. Przyda ze także uchylny ekran w aparacie.
Z czym jak najbardziej się zgadzam.

ksh
06-04-2018, 00:15
Też sugeruje w/w modele Panasonic albo OLYMPUS E-PL8 z 14-42 EZ bo bardzo zgrabny, praktycznie jak kompakcik jeśli to istotne.

Teu
06-04-2018, 00:17
Z tymi filmami pozwolę się nie zgodzić- zdjęcia to nośnik wspomnień, które mamy w głowie. Film jest obrazem ,,na gotowo''.
Wiele osób ma album i film ze ślubu- ile razy wracaliście do albumu, a ile do filmu? ;)

ksh
06-04-2018, 00:27
Ale filmy z ślubów są obciachowe, a filmy dzieciaka to często chwile, których nie złapiesz na fotkach.

Keszelski
06-04-2018, 06:33
Dzięki za propozycje i sugestie, przekażę zainteresowanym. Sprzęt będzie wykorzystywany bardziej do fotografii. Oprócz dokumentowania rozwoju dziecka i zdjęć rodzinnych, zdjęcia krajobrazowe z wycieczek będą miały znaczący udział w portfolio.
I jeśli wycieczki, to wcale to nie znaczy to, że jest walka o to, by sprzet był możliwie mały. Priorytetem jest jakość obrazu

Ligo
06-04-2018, 08:02
Priorytetem jest jakość obrazu
Teraz wszystko jasne, tak trzeba bylo od początku. W takim razie do wyboru jest Hassel H6D, albo H5D, może być też Mamcia Leaf Credo. W ostateczności Leica S-Type.

Keszelski
06-04-2018, 08:17
żarty :(. budżet był podany, więc chyba oczywiste, że poszukiwany jest optymalny sprzęt w ramach budżetu, a nie the best

ksh
06-04-2018, 09:41
W tym budżecie zmieścisz się z Sony A7 + 28-70mm + 50mm.

grizz
06-04-2018, 10:04
No dobra, ale Powyższy zestaw to trochę średni do wypisanych zastosowań.

damian_888
06-04-2018, 10:15
Od siebie dodam, że ogólnie nie jestem fascynatem video .... aparat zrobił pewnie razem z minutę filmu (na test) bo chciałem zobaczyć jak to działa i tyle.
ALE mam osobną kamerę video do tego celu. Mam córkę i zgodzić się muszę z kolegą, który zaproponował FILM. FILM naprawdę w przypadku dziecka oddaje coś INNEGO niż FOTO.
Nie twierdzę tu co jest lepsze bo córka ma i fotki i filmy i uważam, że to jest OK ... zwłaszcza we wczesnym dzieciństwie. Później to pewnie przewaga FOTO.

Polecam uwzględnić FILM :)

dannywrocek
06-04-2018, 10:40
No dobra, ale Powyższy zestaw to trochę średni do wypisanych zastosowań.

Dlaczego średni? Dobry i do zdjęć (a tych ma być więcej) jak i do filmików (A7 daje radę). Na pewno ciut większy niż A6300 z zestawem zaproponowanym przez madebyzosiek.


Od siebie dodam, że ogólnie nie jestem fascynatem video .... aparat zrobił pewnie razem z minutę filmu (na test) bo chciałem zobaczyć jak to działa i tyle.
ALE mam osobną kamerę video do tego celu. Mam córkę i zgodzić się muszę z kolegą, który zaproponował FILM. FILM naprawdę w przypadku dziecka oddaje coś INNEGO niż FOTO.
Nie twierdzę tu co jest lepsze bo córka ma i fotki i filmy i uważam, że to jest OK ... zwłaszcza we wczesnym dzieciństwie. Później to pewnie przewaga FOTO.

Polecam uwzględnić FILM

Autor zaznaczył, że filmy nie są priorytetem. Do krótkich filmików (czy nawet dłuższych ciut), aparat nada się zupełnie, jeśli Autor (tudzież Jego znajomi) nie chcą mnożyć urządzeń :)

maxwawa
06-04-2018, 11:26
W tym budżecie zmieścisz się z Sony A7 + 28-70mm + 50mm.
do biegających dzieciaków A7 sie nie nadaje AF w nim nie ma szans.
Z doświadczenia "niestety" tylko lustrzanki dają radę.

aldam
06-04-2018, 15:52
A6300 lub coś z Panasonica np GX80

Staś
07-04-2018, 01:23
A nie masz smartfona? - albo zainwestuj parę stówek na jakiś kompakt, a resztę kasy przeznacz może na jakiś rodzinny wyjazd?.

aldam
07-04-2018, 06:51
Lx100 np

darekw1967r
16-04-2018, 14:26
Zostałem poproszony o poradę ws. wyboru aparatu i obiektywu (obiektywów) z przeznaczeniem:
1. Fotografowanie i filmowanie dziecka (teraz 9 miesięcy)
2. Fotografowanie okolicznościowe, wycieczkowe i krajobrazowe.
Budżet: 4000 do 5000 zł.

Ponieważ oczekiwanie jest, że aparat będzie również umożliwiał filmowanie, to moje lekkie rozczarowanie z użytkowania D7200 przy filmowaniu, nie pozwala mi zaproponować lustrzanki Nikona.
Próbuje coś wybrać z bezlusterkowców, ale mam bardzo słabe rozeznanie w tej materii. Na naszym nikonowskim forum prym wiodą wątki dotyczące Fuji i Sony. Widzę tu rownież wielu nikoniarzy, którzy wyemigrowali w tę stronę. I może dlatego wstępnie wyselekcjonowałem Fuji XT20 i Sony A6300.

Proszę o opinię czy to „najlepszy” wybór, jakie obiektywy do nich dobrać. A może zupełnie coś innego?

Bardzo kusi mnie pełna klatka, ale to już chyba inna liga cenowa – być może jakieś uzasadnione zwiększenie budżetu byłoby możliwe.

Budzet 4000-5000 zl ?


A6000 z kitem = 2 400,00 zl (mini zestaw do foto i filmowania)
PZ 18-105/4 = 2 189,00 zł (fotografowanie i filmowanie dziecka)
Samyang 12mm F2.0 985,00 zl (krajobrazy)
--------------------------------------------
5 574,00 zl

Zdebik
16-04-2018, 16:21
Canon z DP AF + 35 F2 IS.

draco_krk
16-04-2018, 17:37
Budzet 4000-5000 zl ?


A6000 z kitem = 2 400,00 zl (mini zestaw do foto i filmowania)
PZ 18-105/4 = 2 189,00 zł (fotografowanie i filmowanie dziecka)
Samyang 12mm F2.0 985,00 zl (krajobrazy)
--------------------------------------------
5 574,00 zl

Gdzie dostać tego Samyanga za 985?

darekw1967r
16-04-2018, 21:05
Gdzie dostać tego Samyanga za 985?


https://www.eglobalcentral.pl/obiektyw-samyang-12mm-f2.0-ncs-cs-dla-sony-e-uchwyt-aps-c-czarny.html?gclid=CjwKCAjwk9HWBRApEiwA6mKWaRKjs7U4 moSbgIuBdFyd8jmSKJjWg2e2Dl46ODsGME5Qh6s2vy-DzRoCOzUQAvD_BwE

http://allegro.pl/obiektyw-samyang-12mm-f2-0-sony-e-ideal-i7243958218.html

epicure
17-04-2018, 10:30
A6000 z kitem = 2 400,00 zl (mini zestaw do foto i filmowania)
PZ 18-105/4 = 2 189,00 zł (fotografowanie i filmowanie dziecka)

A po jaką cholerę mu kit, skoro do tego zestawu polecasz 18-105?

tekkno
17-04-2018, 10:53
Do 4-5 tys polecam Sony A6000 plus jakies fajne obiektywy. Jesli filmowanie miałoby być w domu to chyba najlepszym rozwiązanjem byłby jakiś jasny w miarę szeroki np Sigma 16/1.4 lub Sigma 30/1.4. Body z kitem plus jedna z tych Sigm i mamy 4 tys.
Sam mam a6000 i gdybym miał większy budżet to wybrałbym a6300 lub a6500. Do 5 tys jednak ciężko się zmieścić z nimi. Ewentualnie a6300 samo body za 3 tys plus Sigma 1700 to mamy 4700. Tylko czy w takim przypadku jest sens dokładania do body? Czy lepiej zainwestować w jeszcze jeden obiektyw do a6000? A6300 niby ma trochę lepszy AF.
Ogólnie do filmowania bezlustra Sony są jak znalazł. Oczywiście filmowania z limitem, bo więcej niż ok 20 minut za jednym zamachem nie nagrasz (przegrzewanie matrycy).

P.s
W sumie jedynym minusem Sigmy 16 i 30 (1.4) jest hałasowanie podczas nagrywania. W cichych scenach mikrofon z body zbiera dźwięk z obiektywu. Ja zastosowałem dodatkowo mikrofon na stopkę. Tyrkotanie obiektywu zniknęło. To tak, żeby mieć świadomośc przy zakupie jakiejkolwiek Sigmy. Obiektywy fajne, ale tyrkotają :p Ewentualnie zmiast Sigmy można kupić naleśnika sony 16mm lub 20mm. Chyba nie mają takich przypadłosci, ale są ciemniejsze.
Co do mikrofonów, do a6000 tylko pasują na stopkę, do a6300 można podpinać dowolny mini-jackiem do body

epicure
17-04-2018, 10:55
Canon z DP AF + 35 F2 IS.

Dobrze gadasz. Najtańsze lustro Canona z Dual Pixel i do tego jasne szkło.

darekw1967r
17-04-2018, 11:13
A po jaką cholerę mu kit, skoro do tego zestawu polecasz 18-105?

Odpowiadam.

1. Roznica w cenia body a body + kit jest niewielka.
W praktyce ma mini zestaw do focenia i filmowania.

2. Nie musi od razu kupowac 18-105/4 ;)

3. Jak kupi 18-105/4 to ma takie awaryjne zapasowe kitowe szklo.

- - - - kolejny post - - - - - -


Do 4-5 tys polecam Sony A6000 plus jakies fajne obiektywy. Jesli filmowanie miałoby być w domu to chyba najlepszym rozwiązanjem byłby jakiś jasny w miarę szeroki np Sigma 16/1.4 lub Sigma 30/1.4. Body z kitem plus jedna z tych Sigm i mamy 4 tys.
Ogólnie do filmowania bezlustra Sony są jak znalazł. Oczywiście filmowania z limitem, bo więcej niż ok 20 minut za jednym zamachem nie nagrasz (przegrzewanie matrycy).



SEL 18-105/4 to idealne szklo do filmowania.

Jasnosc f.4 w zupelnosci wystarczy i nie ma sensu generowac zbyt malej GO.

Bardziej sobie cenie mozliwosc zoomowania i filmowania z odleglosci dzieciaka niz podchodzic do niego zbyt blisko.
Wlasnie sel 18-105/4 jest do tego fenomenalny...