PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon D60 prześwietla zdjęcia



volvgangster
02-04-2018, 16:38
Witam
Jestem nowy na forum...posiadam Nikona d 60 z 2 obiektywami 18-55 i 55-200.Posiadam go od nowości użytkuje go okazyjnie .Od pewnego czasu naświetla mi zdjęcia na małym jak i dużym obiektywie.Użytkuje go przeważnie na ustawieniach automatycznych.Waga zdjęcia naświetlonego jest ok 500kb a normalne zdjęcie ok 4mb.Proszę o pomoc o podpowiedzi co mogło ulec uszkodzeniu .Jaki serwis polecacie ?Wymieniłem już na inną kartę pamięci bo myślałem ,że ona jest winna ale dalej to samo.Nigdy sprzęt mi nie upadł czy był zalany jest jak nowy -po prostu dziewiczy stan .Jak kupowałem płaciłem za zestaw ok 2600zł kilka dobrych lat temu w vobisie. Szkoda mi mojej lustrzanki.Nie użytkuje go zawodowo nawet nie wiem ile ma zdjęć zrobionych,.Proszę o pomoc69026903

TOP67
02-04-2018, 17:48
Wyłącz lampę błyskową.

ISO 1600, czas 1/60s w dzień? Zmień ISO na 100.

volvgangster
02-04-2018, 18:05
Wyłącz lampę błyskową.

ISO 1600, czas 1/60s w dzień? Zmień ISO na 100.

to są ustawienia automatyczne...jeżeli jest bez lampy to straszne ciemne zdjęcia są...ja robię foty tylko na ustawieniach "auto" i zawsze było dobrze

Nbogdan
02-04-2018, 18:11
Może jakaś kompensacja ekspozycji załączona.
Choć nie wiem, czy na zielonym się da...

volvgangster
02-04-2018, 18:13
robiłem już reset ustawien fabrycznych i dalej tak samo

krzysztofz24
02-04-2018, 18:14
Przeczytaj w instrukcji o resecie do ustawien fabrycznych, bo mozliwe ze cos sobie przestawiles.

TOP67
02-04-2018, 18:16
to są ustawienia automatyczne...jeżeli jest bez lampy to straszne ciemne zdjęcia są...ja robię foty tylko na ustawieniach "auto" i zawsze było dobrze

Pora zrezygnować z zielonego trybu. Na początek polecam P.

To poprawne zdjęcie jest zrobione bez lampy. Czas 1/500s i ISO 220. To oznacza dokładnie 60 razy mniejszą ekspozycję. Trudno, żeby przy takich różnicach na pierwszym zdjęciu było coś widać.

volvgangster
02-04-2018, 18:24
zgodzę się z tobą ale to nie jest rozwiązanie problemu...martwi mnie to ,że ma taka usterke i co może być przyczyną .Jak sprawdzic ile ma zdjęć zrobionych?może błędy ma jakieś soft?

TOP67
02-04-2018, 18:36
To nie jest usterka. Włączenie lampy wymusza czas 1/60s. Nie ma możliwości, żeby w dzień poprawnie naświetlić przy takim czasie. Nawet w trybie auto masz możliwość zmiany ISO na 100. Masz też tryb auto bez lampy.

volvgangster
02-04-2018, 18:42
Nigdy tak mi zdjęć nie robił tzn nie naświetlał w trybie auto.Nigdy nie zmieniałem żadnych ustawien bo mi to było nie potrzebne wystarczyło mi dobre działanie w auto tryb zielony

krzysztofz24
02-04-2018, 19:10
Nigdy tak mi zdjęć nie robił tzn nie naświetlał w trybie auto.Nigdy nie zmieniałem żadnych ustawien bo mi to było nie potrzebne wystarczyło mi dobre działanie w auto tryb zielony

Probowales ten restet do ustawien fabrycznych? (tak na wszelki wypadek jakbys mial cos poprzestawiane).

Jak chcesz koniecznie auto, to rob bez lampy w dzien.

Nie pisze tego zloscliwie, ale daruj sobie idiot tryb czyli auto. Po to masz aparat, ktory daje ci wiele mozliwosci kreatywnego robienia zdjec zebys mogl to robic.
Jakbys mial Ferrari z doskonalym autopilotem, to wolalbys jezdzic na auto czy samemu poprowadzic;-)?

volvgangster
02-04-2018, 19:26
dobrze mówisz aby nie używać trybu auto ale na tyle co ja używam to tryb auto to dla mnie jest trybem leniwego użytkownika i to mi starczyło .Nie jestem paparazzi używam na wakacje i na imprezy urodzinowe.Zachwyciłem sie nim bo zdjęcia robi ekstra tzn robił .Reset robił z menu no chyba że inaczej są kasowane ustawienia

TOP67
02-04-2018, 19:52
Na dworze używaj trybu bez lamy, wystarczy przekręcić pokrętło o jeden skok.

volvgangster
03-04-2018, 17:30
Witam
Dziś jestem po wymianie meilów z serwisem który stwierdził ,że jest uszkodzony moduł sterowania przysłony-co Panowie na to?:confused:

puciek
03-04-2018, 17:31
Płać i płacz.

TOP67
03-04-2018, 17:49
Witam
Dziś jestem po wymianie meilów z serwisem który stwierdził ,że jest uszkodzony moduł sterowania przysłony-co Panowie na to?:confused:

Bardzo w to wątpię.
Uszkodzenie t.zw. popychacza nie wpływa na pomiar, za to jest sygnalizowane błędem na wyświetlaczu.
Owszem efektem są prześwietlone zdjęcia, ale nie zmieniają się parametry. Poza tym pokazane zdjęcie jest zrobione na pełnym otworze przysłony, wtedy moduł sterowania nie ma żadnego wpływu na zdjęcie.

volvgangster
03-04-2018, 18:19
Płać i płacz.

Dzięki za radę ....na przyszłość jak nie masz wiedzy to nie odpowiadaj bo stać mnie na naprawę lub zakup nowego sprzętu

- - - - kolejny post - - - - - -


Bardzo w to wątpię.
Uszkodzenie t.zw. popychacza nie wpływa na pomiar, za to jest sygnalizowane błędem na wyświetlaczu.
Owszem efektem są prześwietlone zdjęcia, ale nie zmieniają się parametry. Poza tym pokazane zdjęcie jest zrobione na pełnym otworze przysłony, wtedy moduł sterowania nie ma żadnego wpływu na zdjęcie.

Dzięki za sensowną pomoc na chwilę obecną będę go testował w różnych warunkach dam znać czy coś jeszcze zauważę w działaniu mojej lustrzanki
Serwis wycenił naprawę na 150zł to śmieszna kwota za naprawę nie chciałbym aby trafił w obce ręce ale jak będzie trzeba to go wyślę na serwis

poste
03-04-2018, 18:36
Sprawdź, czy masz ustawiony matrycowy pomiar światła, mogło "się przestawić".
https://www.optyczne.pl/78.3-Test_aparatu-Nikon_D60_U%C5%BCytkowanie.html (na dole strony wytłumaczone)
Jeśli ustawisz tryb auto i np. pomiar punktowy, to w pewnych warunkach "zepsujesz" każdy aparat, nawet taki za 7000 prosto ze sklepu ;). Tak to działa, warto poznać podstawy użytkowania każdego sprzętu. Cena nie ma tu znaczenia.
Póki co aparat nie wygląda na uszkodzony. Jeśli trafisz na uczciwy serwis, odeśle aparat jako sprawny, jeśli nie... jednak myślę, że serwis zakłada podstawową znajomość aparatu przez użytkownika.

volvgangster
03-04-2018, 18:55
Sprawdź, czy masz ustawiony matrycowy pomiar światła, mogło "się przestawić".
https://www.optyczne.pl/78.3-Test_aparatu-Nikon_D60_U%C5%BCytkowanie.html (na dole strony wytłumaczone)
Jeśli ustawisz tryb auto i np. pomiar punktowy, to w pewnych warunkach "zepsujesz" każdy aparat, nawet taki za 7000 prosto ze sklepu ;). Tak to działa, warto poznać podstawy użytkowania każdego sprzętu. Cena nie ma tu znaczenia.
Póki co aparat nie wygląda na uszkodzony. Jeśli trafisz na uczciwy serwis, odeśle aparat jako sprawny, jeśli nie... jednak myślę, że serwis zakłada podstawową znajomość aparatu przez użytkownika.

ok posprawdzam i jutro odpiszę...dziękuję

puciek
04-04-2018, 06:13
Cytat Zamieszczone przez puciek Zobacz posta
Płać i płacz.
Dzięki za radę ....na przyszłość jak nie masz wiedzy to nie odpowiadaj bo stać mnie na naprawę lub zakup nowego sprzętu

Odpowiedziałem Ci tylko na pytanie.


co Panowie na to?

Czy to była odpowiedź na temat? Tak - przedstawiłem swoje zdanie. A jeśli uważasz, że TOP67 nie ma wiedzy i zgłaszasz się do jakiegoś serwisu, to Twój wybór. Ja na Twoim miejscu ustawiłbym aparat na tryb M, ustawił kilka różnych przesłon i do tego odpowiednie czasy naświetlania zgodnie ze wskazaniami światłomierza w body. Strzelił kilka fotek i sprawdził jak one wyglądają. Jak będą przepalone, to może masz uszkodzony albo zabrudzony czujnik światłomierza w body. Przedmuchałeś komorę lustra choćby gruszką (oczywiście przy uniesionym lustrze)?

sl011
04-04-2018, 08:58
Uszkodzony mechanizm przysłony nie ustawiłby w słoneczny dzień czułości auto 1600(!) i nie włączyłby do tego lampy (zakładam, że na drugim zdjęciu były porównywalne warunki jak na 1.). Jesteś pewien, że nie ustawiłeś przypadkiem ręcznie czułości 1600 ani nie włączyłeś lampy guzikiem? Może wcześniej zrobiłeś jakieś zdjęcia z lampą i zapomniałeś zamknąć? Jeżeli w taki słoneczny dzień włącza się sama lampa i ustawia automatyczna czułość 1600, to może jest problem z czujnikiem pomiaru światła lub procesorem?
Jak często zdarzają się te białe zdjęcia i w jakich warunkach? I czy zawsze z lampą? Spróbuj robić przez jakiś czas zdjęcia z ręcznie ustawianą czułością i z wyłączoną lampą.

A jeśli chodzi o wspomniany wcześniej pomiar światła, to przeglądarka Windows we właściwościach Twoich zdjęć pokazuje: "Tryb odmierzania: Deseń". Podejrzewam, że to tajemnicze stwierdzenie oznacza matrycowy pomiar światła. ;)

volvgangster
05-04-2018, 21:38
Nie mam takiego czegoś w menu jak matrycowy pomiar światła.A to co pisaleś to te moje 2 zdjęcia zrobione są w tym samym dniu godzinie i takich samych warunkach.Co do lampy to w ust auto w dzień na zewnątrz ona niekiedy się załącza.Zdjecia naswietlone są różnie to totolotek

raddeli
05-04-2018, 21:59
Nie mam takiego czegoś w menu jak matrycowy pomiar światła.A to co pisaleś to te moje 2 zdjęcia zrobione są w tym samym dniu godzinie i takich samych warunkach.Co do lampy to w ust auto w dzień na zewnątrz ona niekiedy się załącza.Zdjecia naswietlone są różnie to totolotek

Instrukcja obsługi - strona 62. Poczytaj.

TOP67
05-04-2018, 23:13
Co do lampy to w ust auto w dzień na zewnątrz ona niekiedy się załącza. Zdjecia naswietlone są różnie to totolotek

I właśnie dlatego nie używa się trybu auto.

volvgangster
06-04-2018, 05:47
Przepraszam przeoczyłem jest pomiar światła i jest matrycowy w auto ramka jest zamrożona ...co do trybu auto jak jest to czemu nie używać?

poste
06-04-2018, 08:14
Przepraszam przeoczyłem jest pomiar światła i jest matrycowy w auto ramka jest zamrożona ...co do trybu auto jak jest to czemu nie używać?

Żeby nie mieć prześwietlonych zdjęć, jak to Twoje. Aparat nie jest doskonały, jeśli jest duża rozpiętość tonalna sceny, automatyka jak widać może zgłupieć.

volvgangster
09-04-2018, 21:32
Temat do zamknięcia aparat jest dobry ....wystarczyło zrobić tzw.twardy reset "szpilką" pod gumową osłoną na kabel usb(jest tam przycisk resetu).
Z menu resetowanie się nie udało ,dokładnie sprawdziłem aparat i znalazłem ukryty przycisk -reset ,po czym aparat normalnie działa nawet w trybie auto jak pisałem.
Ale pokusiło mnie by pobawić się wszystkimi nastawieniami to zauważyłem ,że tylko naświetla na zewnątrz w trybie M-są białe zdjecia.
Jeżeli ktos z kolegów może odczytać z tych 2 fotek przebieg mojej lustrzanki byłbym wdzięczny -myśle że ma nie więcej jak 1000 zdjęć
Dziękuję za pomoc i za zainteresowanie tym tematem

OjTam
09-04-2018, 21:38
myśle że ma nie więcej jak 1000 zdjęć


Oj, jednak więcej...
Zdjęcie z autem ma nr 16227.

volvgangster
10-04-2018, 05:53
Dzięki za info ale jak na 10letni aparat to jest na "dotarciu" przy takim stanie licznika co nie?

Piecyk
10-04-2018, 22:18
Nie liczy się że ma 10 lat.... liczą się klapnięcia a nie ważne czy zrobił 16k w miesiąc czy w 10 lat - to nie chodzi o przegrzewanie