PDA

Zobacz pełną wersję : Korekcja dioptrażu w Nikon D7200 - gdzie jest pozycja neutralna



lostek815
29-03-2018, 19:10
Witam.

Mam dziwne pytanie. Otóż wiem, że dioptraż mam ustawić po prostu "na oko" patrząc przez wizjer, ale zastanawia mnie gdzie jest pozycja neutralna/zero? Bo oznaczenia plus i minus są jedynie na pokrętle, a brak punktu odniesienia na body.

Powiedzcie mi czy dobrze myślę. D7200 ma zakres od -2 do +1. Rozumiem, że kręcąc pokrętłem przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, jak dojadę do oporu, tak że zza muszli ocznej widać jedynie środkową kreskę i plusik, to jest to ustawienie -2, a jak przekręcimy zgodnie z ruchem wskazówek zegara do oporu, tak, że widać u góry plusik i na dole minus, to jest to +1? Idąc dalej, pokrętło można przestawić 12 razy, co daje nam 4 przesunięcia na jeden pełny stopień, czyli zero powinno być jak zza okulara u dołu widać środkową kreskę? Ja natomiast mam idealnie jak widać minus u góry i plus na dole, czyli wg moich obliczeń -1?

Pytanie czy ja źle to myślę czy mam wadę wzroku aż na -1 i o tym nie wiem? Kolejna kwestia, to jak to się ma do okularów? Ktoś kto nosi okulary, które korygują wzrok, to wtedy powinien mieć na zero w okularach, a bez okularów ewentualnie sobie przestawiać? Bo dałem spojrzeć osobie w okularach i też lepiej widzi na tym niby moim -1, jak ja.

Ale znalazłem w necie coś takiego:
https://www.nikonimgsupport.com/eu/BV_article?articleNo=000004869&lang=pl
i pytanie czy ta tabelka wada kontra szkło korekcyjne odnosi się tylko do tych dodatkowych szkieł Nikona, czy w wizjerze -1 również równa się wadzie 0?

Z góry dzięki za rozjaśnienie sytuacji. Wstawiłbym zdjęcia do tych moich opisów, żeby było czytelnie, ale nie mam możliwości. Dlatego jak komuś się nudzi i ma jak, to byłbym wdzięczny jak zrobi zdjęcie ustawienia pokrętła na -2, 0 i +1.

nikoniarz
29-03-2018, 19:30
Wartość korekty diportażu w body nijak się ma do oceny wady wzroku. Już kiedyś o tym pisałem.

koberek
29-03-2018, 20:09
Nie kombinuj, popatrz w wizjer i kręć kółeczkiem, aż będziesz miał "ostro",
ja noszę okulary i tak kręcę na maksa w +, wtedy mam ok, kolega jak patrzy przez mój wizjer,
musi zjechać parametrami, bo nie widzi dobrze.
Tak jak pisał nikoniarz, nie sugeruj się tym.
Sprawa indywidualna, nie fizyki obliczeniowej :)
Widzę, że nie masz zbyt większych zadań, jak się przejmujesz tak błachą tematyką.
Pójdź do parku i rób foty :)

lostek815
29-03-2018, 21:19
Nie no, wiem że to nie jest istotne z praktycznego punktu widzenia i ogólnie mam ustawione, ale po prostu mnie ciekawiło gdzie to zero jest, a nie pamiętałem jak miałem domyślnie, co też pewnie nie jest i tak zasadą, bo i w sklepie ktoś mógł to przekręcić. Czasami mnie takie pierdoły interesują, już tak mam. :D A to, że przy ustawieniu co najmniej przy trzech przekręceniach nie widzę różnicy dodatkowo sprawiło, że zacząłem rozkminiać gdzie jest neutralne, żeby tam ustawić i sprawdzić czy mam ostre właśnie tam. :D

Ale racja, nieważne. Niemniej jednak dzięki za odpowiedzi. :)