PDA

Zobacz pełną wersję : Czy plik 8bitowy ze skanu odbitki wystarczy?



fafniak
15-03-2018, 01:01
Pytanie tylko do praktyków.
Odbitki barytowe
Praktycznie brak operowania na pliku w zakresie wyciągania z cieni czy świateł.
Czy osiem bitów wystarczy ?

Nican
15-03-2018, 10:17
Pytanie tylko do praktyków.
Odbitki barytowe
Praktycznie brak operowania na pliku w zakresie wyciągania z cieni czy świateł.
Czy osiem bitów wystarczy ?


pytanie do czego - jakie przeznaczenie zdjec?

jesli do prezentacji przez siec to w zupelnosci wystarczy.

do archiwizacji wolalbym 16b tif , w razie koniecznosci w przyszlosci zawsze mozna dokonac wymaganej obrobki , dopiero w chwili wyslania na serwer komprymacja do 8b. jpg.

jesli do wydruku - to jednak 16b.
gdyby to byly bardzo duze zdjecia np 60 cm to z koniecznosci tif 8b.

fafniak
15-03-2018, 10:24
50x60 BW
Kolor 8bit to ok. 1-2gb
B&W to ok 200-500 Mb
Taka realna odbitka to chyba mniej ma niż te 8 bitów...

Nican
15-03-2018, 10:53
50x60 BW
Kolor 8bit to ok. 1-2gb
B&W to ok 200-500 Mb
Taka realna odbitka to chyba mniej ma niż te 8 bitów...

roznicy pomiedzy 8 b a 16 b na monitorze zobaczyc sie nie da.
natomiast widac roznice w rozdzielczosci skanowania.
rzeczywiscie szedlbym w kierunki tif 8 b. 300 dpi , jesli nie chcesz zbyt wielkich plikow , scan w trybie szarosci.


rozpietosc tonalna jaka jest w stanie przeniesc emulsja srebrowa na podlozu barytowym to wowczas bylo ok 1:40 czyli ok 5b , moze w praktyce troche mniej.
nalezaloby uzyc slowa o glebi 2 razy wiekszej czyli 10b - mysle, ze rzeczywiscie 8b w praktyce wystarczy. Praktycznie roznice 8 a 16 b sa niezauwazalne.

fafniak
15-03-2018, 10:58
Mam 600dpi i 8 bitów
boję się że jak wejdę w 16 to zrobią się tak gigantyczne pliki że nie będę w stanie zrobić retuszu rys, plam itp.

Nican
15-03-2018, 11:18
zrobilbym probe , nie wiem jaki masz komputer , programy.

obrabialem wielokrotnie zdjecia powyzej 1 Gpx i pare GB - PS jest w stanie to zrobic bezproblemowo .

w tanszych programach jak np EPS sa ograniczenia.

w Twoim przypadku bedziesz mial zdjecie ok 200 MPX , to nie jest rzeczywiscie duzo , ale przy 16 b wydluzy sie czas zapisu zdjecia. Nie sa to czasy jakies tragiczne - rzad parudziesieciu sekund.

w czasie samej obrobki nie powinno byc zauwazalnych opoznien - chyba ze utworzylbys kilka warstw , wowczas wielkosci sie kumuluja, czasy wydluzaja.

Moim zdaniem nie ma rzeczywiscie bezwzglednej koniecznosci zapisu pliku w 16 b , w praktyce roznicy do obrazu 8 b sie nie zobaczy.

fafniak
15-03-2018, 11:28
ok... dopytam sie jeszcze o te 16 bitów w firmie skanujacej - na wszelki wypadek

A czy masz moze doświadczenie w retuszu takich obszarów :6148

czy tylko mozolne kopiuj wklej ?
Czy moze jest cos co uprości pracę ?

Nican
15-03-2018, 11:40
ok... dopytam sie jeszcze o te 16 bitów w firmie skanujacej - na wszelki wypadek

A czy masz moze doświadczenie w retuszu takich obszarów :

czy tylko mozolne kopiuj wklej ?
Czy moze jest cos co uprości pracę ?


to jest akurat b. prosty przypadek . istnieje pare metod , do wszystkiego trzeba dojsc samemu .

wlacze drugi komputer i wyretuszuje.



przy zdjeciu ok 1 gpx calkowity czas pracy zajal mi raz 42 godziny , ale to byl trudniejszy przypadek - niestety jesli sie decyduje na obrobke , trzeba sie liczyc z nakladem czasu.
nie ma co " robic po lebkach".

fafniak
15-03-2018, 11:50
To oczywiste
Retusz pod wyświetlanie na monitorze obrazków w internecie to nie problem - natomiast retusz pod wydruk 1:1 - tutaj mam obawy , szczególnie w odniesieniu do prac taty.

Nican
15-03-2018, 12:29
To oczywiste
Retusz pod wyświetlanie na monitorze obrazków w internecie to nie problem - natomiast retusz pod wydruk 1:1 - tutaj mam obawy , szczególnie w odniesieniu do prac taty.


najwiecej to tutaj jest plamek od kurzu znajdujacego sie na powierzchni zdjecia. trzeba zdjecie przed skanowaniem odkurzyc powierzchniowo.

sam retusz mozna roznie przeprowadzic.

z lewej strony od slonca wyglada jak resztki cirrusa , mozna zostawic , mozna usunac.

prosty ale zmudny , mozolny retusz , nie wolno sie spieszyc. oczywiscie trzeba robic na tifie i co jakis czas wyniki pracy zapisywac.

6150

6151