PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografowanie w słońcu



p4oj
10-06-2007, 19:26
Witam;
Mam pewne, jak mi się wydaje problemy podczas fotografowaniu w słońcu.
Zawsze używam lampy zewnętrznej i sprawdza się gdy:
- obiekt stoi w cieniu a promienie słońca gdzie nie gdzie przebijają. Doświetlam lampą tak zeby wyrównać
- obiekt stoi w cieniu a tło jest w ostrym słońcu, np budynek. Tak samo doświetlam cały obiekt zeby wyrównać z tłem.
Problem pojawia się gdy:
- obiekt stroi w ostrym słońcu a tło jest w choćby częściowo w cieniu.
W tym wypadku aby obiekt nie był przepalony potrzebny bedzię użyć odpowienio krótkich czasów lub przysłony, co spowoduje totalne ściemnienie co wcale mnie nie zadowala.
Jak zrobić poprawnie zdjęcie? Jak ewentualnie ustawić aparat? A może nie robić wogóle?

krystek
10-06-2007, 22:54
p4oj
kostka, kabel i flesz za "obiekt"

Al Bundy
12-06-2007, 14:33
Problem pojawia się gdy:
- obiekt stroi w ostrym słońcu a tło jest w choćby częściowo w cieniu.
W tym wypadku aby obiekt nie był przepalony potrzebny bedzię użyć odpowienio krótkich czasów lub przysłony, co spowoduje totalne ściemnienie co wcale mnie nie zadowala.
Jak zrobić poprawnie zdjęcie? Jak ewentualnie ustawić aparat? A może nie robić wogóle?

Możesz poczekać aż słońce odpowiednio oświetli tło - czasem trzeba wstać wcześniej lub przyjść później. Nie wymagaj od nas magii :D

ajt
13-06-2007, 10:53
Czasem nawet na odpowiednią porę roku trzeba poczekać :)

Erie
13-06-2007, 11:05
niestety - jest tak jak napisali poprzednicy, można spróbować z lampą na wybiegu, można poczekać na inne warunki świetlne (choćby chmurka na moment przysłoni Słońce), można też próbować z wielką blendą - największy ekran jaki widziałem do doświetlenia zdjęcia miał wymiary budynku, po prostu na ścianie zawieszono "na chwilę" ekran, ale to już były zdjęcia do jakiejś ważnej imprezy (czasem można też wyburzyć obiekt, którego cień pada na tło, ale jak to będzie np. Pałac Kultury i Nauki w Wawie to masz przerąbane ;))

bukowy dziad
13-06-2007, 12:32
(czasem można też wyburzyć obiekt, którego cień pada na tło, ale jak to będzie np. Pałac Kultury i Nauki w Wawie to masz przerąbane ;))
tzn ktos by sie wkurzyl, jakby kolega pkwin wyburzyl do zdiecia, czo cos?;)

Erie
13-06-2007, 12:37
tzn ktos by sie wkurzyl, jakby kolega pkwin wyburzyl do zdiecia, czo cos?;)

jakby ktokolwiek wyburzył, bo mu cień na obiekt rzuca :) - powinno być "ma się przerąbane" - źle napisałem :D

Jakubs, ta magiczna technika to HDR

Erie
13-06-2007, 12:53
Hard Distortion Resampling ???

nie :D, High Dynamic Range

Seeker
13-06-2007, 13:27
Erie, mysle ze Jakubs nie chcial "szpanowac" okresleniem HDR, bo to potrafi od razu zmienic przebieg dyskusji w watku ;)

Erie
13-06-2007, 13:41
Erie, mysle ze Jakubs nie chcial "szpanowac" okresleniem HDR, bo to potrafi od razu zmienic przebieg dyskusji w watku ;)

:), dobra uznaję krytykę... czekaj jak to było "za prosty jestem na tak wysublimowaną ironię" czy jakoś tak :)