Zobacz pełną wersję : Wyzwanie - sprawdz jak dobry jest twoj wzrok.
krzysztofz24
04-03-2018, 00:35
Taki fajny mz filmik znalazlem na Youtube.
Mysle, ze pora oddzielic prawdziwych fotografow od tych co tylko doradzaja w dzialach jaki monitor kupic, czy pokrywa SRGB lub Adobr RGB itp;-)
Test ma 4 etapy, podobno 4 nikt praktycznie nie przechodzi.
Ja przeszedlem 3 etapy a z 4 sposrod 5 plansz zaliczylem tylko 2 pierwsze.
Ale bylem dzisiaj 12h w pracy i 2 piwa juz wypilem, bo ta kto bym pewnie wszystko zaliczyl :-P
Proponuje wpisywac swoje wyniki (tylko nie oszukujemy). Ja mialem tak;
1 etap - wszystko
2 etap - wszystko
3 etap - wszystko
4 etap - 2 zaliczone na 5
Monitor SRGB (da nam to jakis poglad na odwzorowanie barw, bo moze wszyscy z monitorami Adobe RGB napisza, ze to kaszka z mleczkiem ten test;-) )
Link do filmiku;
https://www.youtube.com/watch?v=wr8DcUqka0c
Proponuje darowac sobie ogladanie tego na smartfonach lub tabletach, bo test jest naprawde wymagajacy pod wzgledem tonacji kolorow i kontrastu.
I taka mala wskazowka. Mi sie lepiej ogladalo na zmniejszonym oknie niz na pelnym ekranie.
Milej zabawy.
1 etap - wszystko
2 etap - wszystko (drobna wątpliwość przy różowym, ale ostatecznie trafiłem)
3 etap - wszystko
4 etap - 0 (kicha trochę ;))
Badziewny monitor SRGB
krzysztofz24
04-03-2018, 01:05
Ja przy tych 2 pierwszych co wskazalem dobrze w 4 etapie bylem pewien.
Ale pozostale z 4 etapu to zero cienia podejrzenia, ktore odpowiedzi sa prawidlowe:-).
Musze sprobowac za jakis czas jak zapomne wyniki;-).
P.s Na filmach i ich obrobce/przestrzeni barwnej sie nie znam.
Ale smiem watpic czy skompresowany przekaz z Youtuba pokrywa w calosci chociaz SRGB...
Az mnie korci porobic screeny z 4 etapu i posprawdzac w PS probnikiem kolorow:-)
1 - wszystko
2 - wszystko
3 - wszystko
4 - 2 oblane (zielony i niebieski)
ekran Retina.
jurkarol
04-03-2018, 02:42
widziałem gdzieś na www podobny test, ale interaktywny i taki poważniejszy... nie mogę znaleźć teraz
to nie jest test na jakosc wzroku tylko na to jak dobrze masz skalibrowany monitor. w 97-98r pisalismy na uczelni soft do testowania widocznych roznic kolorow w zaleznosci od zadanej palety barw. wyniki byly bardzo smieszne, w szczegolnosci na kiepskich buszetowych crtkach :)
http://wvw.igame.com/eye-test/?fbs=28%7C%7CPL
http://www.colormunki.com/game/huetest_kiosk
https://www.xrite.com/hue-test
http://www.color-blindness.com/fm100hue/FM100Hue.swf
sztefanek
04-03-2018, 20:21
Nie udało mi się zauważyć różnic w trzech przypadkach ostatniego etapu, aczkolwiek byłem blisko ; ).
Monitor niskobudżetowy węgierski Samsung LCD nieskalibrowany.
Po szybkiej kalibracji wynik ten sam. Zdaje mi się że w teście jest haczyk bo w dwóch przypadkach nawet nie strzelałem.
- - - - kolejny post - - - - - -
W teście podanym przez notdot dostałem ocenę:
"Średnio rozpoznajesz kolory. Ledwo widzisz co dzieje się w okół ciebie, lepiej nie wybieraj się za daleko."
Hahaha...
krzysztofz24
04-03-2018, 20:35
http://wvw.igame.com/eye-test/?fbs=28%7C%7CPL
http://www.colormunki.com/game/huetest_kiosk
https://www.xrite.com/hue-test
http://www.color-blindness.com/fm100hue/FM100Hue.swf
Dzieki za wrzute. Na pewno obadam jak wroce do domu.
sailor, no polemizowalbym.
Specjalnie dalem dopisek zeby pisac jaki rodzaj monitora.
Bo ciekaw bylem jak to sie rozlozy z ewentualnymi wynikami.
Ale nie wiem czy plik zrodlowy wogole wykracza poza SRGB.
Kompresja filmu tez moze swoje robic (tu przypuszczenia bo na foto sie znam, na filmach nie).
Czyli mozesz miec racje ale nie do konca;-).
Bo jakosc obrazu wyswietlanego przez monitor ma znaczenie, ale znaczenie ma takze jakosc pliku do oceny.
JASTRZĄB
Brawo, masz świetną spostrzegawczość. Zobaczyłbyś robaka z czubku drzewa.
:)
ROBOT
Twoja rozpoznawalność kolorów i zdolność przetrwania jest niesamowita. Zauważyłbyś komara z kilometra.
:p
Na tablecie z japkiem i Retiną.
to nie jest test na jakosc wzroku tylko na to jak dobrze masz skalibrowany monitor
Dokladnie tak !
W gierke nie gralem, nie widze takiej potrzeby.
Monitor w laptopie jest jaki jest - mnie wystarcza od 6 lat.
Ale, jak ktos musi bo go podpuscili, no to mus :^D
1,2,3 - wszystko
4 poległem na zielonym i niebieskim :(
A żona twierdzi, że jestem daltonistą :)
Ja również 1,2,3 wszystko a w 4 poległem na żółtym i zielonym. Nie czuję żebym był w tych kilku % populacji, raczej uważam że kolory to nie jest moja mocna strona. Dla mnie ten test to ściema.
1,2,3 zaliczone, a w czwartym poległam - odgadłem tylko 1 kolor niebieski
spiritus
06-03-2018, 10:38
Pewnie, ze sciema:)
Ja mialem wszystko na full a z ostatniego 2/5...na laptopie :D
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.